AZƏRBAYCAN TƏHSİLİNİN MƏBƏDİ
Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin 100 yaşı münasibətilə suallarımızı universitetin rektoru professor Cəfər Cəfərov cavablandırıb
Bu il Azərbaycanın ən qocaman ali məktəblərindən olan Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin (ADPU) 100 yaşı tamam oldu. Prezident İlham Əliyev bu əlamətdar hadisənin dövlət səviyyəsində qeyd edilməsi ilə bağlı tapşırıq verdi və ölkə başçısının sərəncamına əsasən bir sıra tədbirlər həyata keçirildi. Yubiley ilinə yekun vurmaq və yarandığı gündən bəri ölkənin həyatında önəmli rol oynayan ali məktəbin tarixinə nəzər salmaq, həmçinin bu gün görülən işlər barədə məlumat almaq üçün suallarımızı universitetin rektoru, tarix elmləri doktoru, professor Cəfər Cəfərova ünvanladıq.
- Cəfər müəllim, Sizi, rəhbərlik etdiyiniz kollektivi, tələbələrinizi və ümumiyyətlə, yolu bu universitetdən keçmiş hər kəsi 100 illik yubiley münasibətilə təbrik edirik. Söhbətimizin əvvəlində Pedaqoji Universitetin tarixinə qısa nəzər sala bilərikmi?
- Təbrikiniz üçün sağ olun. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2021-ci il 17 aprel tarixli “Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamı ali təhsil ocağımızın bir əsrlik uğurlarına verilmiş ən yüksək qiymətdir. Sənəddə Pedaqoji Universitetin Azərbaycan təhsilinin inkişafına verdiyi töhfələr xüsusi vurğulanır.
Zəngin ənənəyə malik ali təhsil ocağı 1921-ci ilin 26 avqustunda Azərbaycan Xalq Komissarları Sovetinin sədri Nəriman Nərimanovun imzaladığı dekret əsasında cəmi 8 müəllim və 6 tələbə ilə fəaliyyətə başlayıb. Dekretdə deyilirdi: “Respublikanın vahid əmək məktəbinin ideyalarını həyata tətbiq etməyə qabil yüksəkixtisaslı maarif işçiləri hazırlamaq məqsədilə bu ilin sentyabr ayının 1-dən etibarən Bakı şəhərində II dərəcəli şura məktəbliləri üçün türk dilində müəllimlər hazırlaya biləcək Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Kişi İnstitutu təsis edilsin”.
Dekretin imzalanmasından xeyli əvvəl Pedaqoji İnstitutun təşkili ilə bağlı müəyyən hazırlıq işləri aparılmış, bu məqsədlə hələ 1920-ci ilin sonunda xüsusi komissiya yaradılmışdı. N.Nərimanov komissiya üzvlərini qəbul edən zaman görülmüş işlərdən öz razılığını bildirərək demişdi: “Mən görürəm, maarifin haradan başlanmasını ruhən düzgün düşünmüş və Azərbaycan xalqının nicatı yolunu görüb bütün həyatınızı ona həsr etmişsiniz. Azərbaycan Respublikası bu zəhmətinizi hər zaman təqdir edəcək. Azərbaycan xalqı həmişə sizi yad edəcəkdir”.
- Yeri gəlmişkən, kimlər idi ali məktəbin yaranmasında zəhməti keçənlər?
- Nəriman Nərimanov başda olmaqla, institutun yaradılması ilə məşğul olacaq təşkilat komitəsi yaradılmışdı. Komitəyə Xalq Maarif Komissarlığının şöbə müdiri Azad Əmirov ümumi rəhbərlik etmiş, amma sədrliyi institutun ilk rektoru olmuş Fətulla bəy Rzabəyli etmişdi. Üzvləri Həbib bəy Mahmudbəyli, Rəhim Cəfərov, katibi isə Əli Abbas Vəlixanlı idi. Bu işdə onlara Abdulla Şaiq Talıbzadə, Məmməd Əfəndiyev və Sadıq Hüseynzadə də kömək etmiş, təşkilat komitəsinin iclaslarına dəvət olunmuşdular. Bu insanlar o dövrdə Rusiyada və digər ölkələrdə ali təhsil almış qabaqcıl və işıqlı ziyalılar olmuşlar.
- Bəs, universitetin Azərbaycana verdiyi parlaq şəxsiyyətlərin arasında kimlərin adlarını çəkmək olar?
- Pedaqoji Universitet Azərbaycanda elm və təhsilin inkişafına sanballı töhfələr verən tanınmış alimlər yetişdirmiş, paralel olaraq, həm də elmi mərkəz kimi formalaşıb inkişaf etmişdir. Xalqımızın fəxr etdiyi yüzlərlə görkəmli alim, yaradıcı ziyalı, ictimai və dövlət xadimi bu universitetdə təhsil almışdır. Universitetin məşhur məzunları sırasında Məmməd Arif Dadaşzadə, Həmid Araslı, Mehdi Mehdizadə, Budaq Budaqov, Mikayıl Müşfiq, Süleyman Rəhimov, Mehdi Hüseyn, Şıxəli Qurbanov, İsmayıl Şıxlı, İlyas Əfəndiyev və bir müsahibədə adını çəkə bilmədiyimiz onlarla digər ziyalını göstərmək olar. Böyük fəxrlə deyə bilərik ki, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 11 prezidentindən üçü – Yusif Məmmədəliyev (2 dəfə), Zahid Xəlilov və Həsən Abdullayev, 5 vitse-prezidenti – Heydər Hüseynov, Səməd Vurğun, Zahid Xəlilov, Əlisöhbət Sumbatzadə və İsa Həbibbəyli məhz bizim universitetin məzunlarıdır. Sovet İttifaqı Qəhrəmanları Mehdi Hüseynzadə, Xıdır Mustafayev, Fariz Səfərov, Səlahəddin Kazımov, Sosialist Əməyi Qəhrəmanları Səfa İmanov, Zərbəli Səmədov, Rüstəm Səfərəliyev və başqaları müxtəlif illərdə ADPU-nu bitiriblər.
- Bu gün də bu səviyyəni qoruyub saxlamaq olurmu?
- Sözsüz ki, dövr dəyişir və ölkəmiz beynəlxalq birliyin bir parçası kimi dünyaya daha çox açıqdır. Ölkəmizdə hazırda 50-dən çox ali məktəb fəaliyyət göstərir. Onların bir neçəsi ADPU-nun şinelindən çıxmışdır. Hazırda Azərbaycanda 21 ali məktəbdə pedaqoji kadrlar hazırlanır. İndi nəinki ölkə daxilində, ümumiyyətlə, dünyada ali təhsil sahəsində rəqabət ildən-ilə güclənir. Əgər bu gün bütün çətinliklərə baxmayaraq, ADPU-nu minlərlə gənc seçirsə, qəbul planı 98-99% dolursa, hər il yüzlərlə məzunumuz magistraturaya qəbul olunursa, universiteti bitirənlərin 60%-dən çoxu müəllimlərin işə qəbulu imtahanlarını uğurla verib gənc müəllim kimi təyinat alırsa, demək, gələcəyə ümidlə baxmaq olar. Biz hərilki nəticələrimizi diqqətlə izləyir, onu əvvəlki illərlə və digər ali məktəblərlə müqayisədə təhlil edir, dinamikanı dəqiq görə bilirik. Amma bu, kifayət etməz, çünki yeni çağırışlar və dəyişikliklər bizi daha yüksək nəticələr qazanmağa vadar edir.
- Bu ilin əvvəlində Prezident İlham Əliyev tərəfindən təsdiq olunmuş “Azərbaycan– 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər” adlı sənəddə XXI əsrin tələblərinə uyğun təhsil sisteminin formalaşdırılması dayanıqlı dövlətin əsas hədəflərindən biri kimi göstərilib. Pedaqoji Universitet müasir təhsil sistemi ilə uyğunlaşmaq üçün hansı işləri görür?
- Son illərdə ADPU bu istiqamətdə bir neçə yeni layihənin icrasına başlamışdır. Bunlardan ilki ali təhsildə rəqabətqabiliyyətliliyin artırılması üzrə Dövlət Proqramı çərçivəsində ABŞ-ın Corc Vaşinqton Universiteti ilə uğurla davam edən ikili diplom proqramıdır. Hazırda 50 nəfər gəncin magistratura təhsili aldığı bu proqram, cari tədris ilinin sonunda ilk məzunlarını buraxılış etməklə yanaşı, qəbul planını 25-dən 40 nəfərə yüksəltməyi nəzərdə tutur. Bu proqram bizə dünyaca məşhur Corc Vaşinqton Universitetinin təhsil elmləri sahəsindəki zəngin təcrübəsindən faydalanmaq üçün geniş imkanlar yaradır.
Məzmunun yenilənməsi və müəllimlərin bacarıqlarının artırılması sahəsində ADPU Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə Tvinninq layihəsi çərçivəsində 4 ixtisasın pilot olaraq akkreditasiyadan keçirilməsi, Təhsil İnstitutu ilə 3 ixtisasın məzmun yenilənməsi, Heydər Əliyev Fondunun Regional İnkişaf İctimai Birliyi ilə inklüziv təhsil layihəsi çərçivəsində müəllimlərə təlimlər, yeni xarici dərsliyin tərcüməsi və çapı, 2020-ci ildən yeni nəsil təhsil proqramlarında bütün ixtisaslarda “İnklüziv təhsil” fənninin tədris planına daxil edilməsi, Təhsil Nazirliyi və Təhsil İnstitutunun dəstəyi ilə ADPU müəllimlərinin STEAM təlimi alması, müvafiq STEAM laboratoriyalarının yaradılması, 8 müvafiq ixtisasda, ilk növbədə, STEAM dərslərinin tədris planına daxil edilməsi, ingilis dili müəllimləri üçün ABŞ Səfirliyi və Azərbaycan Müəllim İnkişaf Mərkəzi ilə birlikdə TKT təlimlərinin keçirilməsi, 95 müəllimin yarıdan çoxunun müvafiq tələblərə uyğun beynəlxalq sertifikatlaşdırılması, son illərdə müəllimlərin işə qəbulunda seçki mexanizminin real qaydada tətbiqi nəticəsində yeni nəsil müəllimlərin universitetə cəlb olunması və s. kimi işlər aparılmışdır. ADPU-da artıq 22 ixtisas üzrə Azərbaycan bölməsi ilə yanaşı, son illərdə aparılan işlər nəticəsində rus bölməsi 3 ixtisasdan 10-a qaldırılmışdır. Həmçinin cari tədris ilində bakalavr səviyyəsində ibtidai sinif və riyaziyyat müəllimliyi ixtisaslarında ingilis bölməsi açılmışdır.
Magistratura səviyyəsində kadr hazırlığında yenilik olaraq SABAH magistratura (Təlim və tədrisin təşkili və metodikası), Təhsil menecmenti ikili diplom proqramı, həmçinin təhsil sahəsi üzrə MBA və Sosial iş ixtisası üzrə gənclərlə iş ixtisaslaşmaları kimi yeni proqramlar açılmışdır. Bu ixtisasların möhkəmlənməsi ilə yanaşı, magistratura səviyyəsində həm ixtisasların, həm də kadr hazırlığının məzmun və forma etibarilə yeni dövrün tələbləri səviyyəsində qurulması istiqamətində işlər daha da artırılacaqdır.
Son 5 il ərzində Pedaqoji Universitetdə çalışan professor-müəllim heyətinin elmi tədqiqat işləri beynəlxalq elmmetrik bazalarda həm çap sayına, həm də istinad göstəricilərinə görə artan dinamika ilə yüksəlməkdədir.
- Son illər Dövlət Pedaqoji Universitetinə qəbul ballarının xeyli artdığını görürük. Bu, gənclər arasında pedaqoji təhsilə, müəllim sənətinə marağın yüksəlməsi ilə bağlıdır, yoxsa universitetdə aparılan islahatların, tətbiq olunan yeniliklərin nəticəsi kimi də qiymətləndirmək olar?
- Hər ikisi. Təbii ki, əsas amil yaradılmış münbit mühit və dövlətin islahatlara siyasi dəstəyidir. Bu şərt təmin olunduğu təqdirdə, universitetdə islahat aparıla bilər. Bu istiqamətdə dövlətin gördüyü işlər, şəxsən Prezident İlham Əliyevin təhsilə ayırdığı diqqət, verdiyi önəm hamıya bəllidir. Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın başladığı “Yeniləşən Azərbaycana yeni məktəb” proqramı və onun nəticələri də təhsil ictimaiyyətinə güclü motivasiya verir.
Bəs, biz ADPU-da son 5 ildə hansı nəticələr əldə etdik? Yubileyin həm də hesabat ili olduğunu nəzərə alıb, cari ilin tələbə qəbul nəticələrini sizinlə bölüşmək istərdik.
Hər il olduğu kimi, cari ildə də tələbə qəbulunun nəticələri yüksək olmuşdur. Bu gün ölkədə ali məktəblərin bir çoxunda müəllimlik ixtisasları üzrə kadr hazırlığı həyata keçirilməsinə baxmayaraq, cari tədris ilində tələbə qəbulunun nəticəsi 2475 plan yeri üzrə 97,6% dolub. Qəbulun 66%-i dövlət sifarişi əsasında həyata keçirilib ki, bu da keyfiyyət göstəriciləri haqqında müsbət rəy söyləməyə ciddi əsas verir. Qəbul olunanlardan 1730 nəfərin (73,4%) balı 400-ün üzərindədir. Qəbul olunanların 29%-i (əvvəllər bu rəqəm 20% civarında idi) Bakı şəhəri və Abşeron yarımadasını əhatə edir.
- Bu arada təhsil sistemindəki islahatlar çərçivəsində müəllimlərin bilik səviyyəsinin təkrar qiymətləndirilməsi prosesi gedir. O cümlədən müəllimlərin işə qəbulu da mərkəzləşmiş imtahan vasitəsilə həyata keçirilir. Pedaqoji Universitetin məzunları bu imtahanlardan üzüağ çıxa bilirlərmi?
- Təbii ki, ali məktəbin əsas reytinq göstəricilərindən birincisi məzunlarının əmək bazarında yer tapmasıdır. Bu mənada son illərdə ADPU məzunlarının müəllimlərin işə qəbulu (MİQ) və magistraturaya qəbul nəticələri ürəkaçandır.
Belə ki, ötən tədris ilində ADPU-dan bakalavr səviyyəsində 2119 nəfər məzun olmuş, onlardan 873 nəfəri (41.5 %) magistraturaya Azərbaycanda, 29 nəfəri isə xaricdə (Türkiyə, Almaniya, Çin, İspaniya, İtaliya və Kanada) imtahan vermişdir. Məzunlarımızdan 353 nəfəri (imtahan verənlərin 40%-i) magistraturaya qəbul olmuşdur.
Həmçinin bu il ADPU məzunlarının MİQ imtahanlarında nəticələri də uğurlu olub. Belə ki, magistraturada təhsilini davam etdirən və hərbi xidmətə yollananlar istisna olmaqla, bu il bakalavr səviyyəsini bitirən məzunlarımızın 1306 nəfəri (61%) MİQ imtahanlarında iştirak edib və onlardan 1089 nəfəri (83%) 30 baldan yuxarı nəticə göstərib. 1089 nəfərdən 530 nəfəri 40-60, 184 nəfəri 50-60 bal toplayaraq, ən yüksək nəticə göstərib. 4-5 il öncə ilə müqayisədə bu nəticə bəzi ixtisaslarda 4-5, bəzilərində isə 7-8 dəfə yaxşılaşma deməkdir.
- Universitetinizin yubiley tədbirləri 44 günlük Vətən müharibəsində qazandığımız böyük Zəfərin birinci ildönümü ilə üst-üstə düşür. Yəqin, ADPU-nun da bu qələbədə payı az olmayıb.
- Bəli, müstəqillik dönəmində bütün həmvətənlərimizin ən böyük arzusu işğal altındakı torpaqlarımızın azad edilməsi, ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpa edilməsi olmuşdur. Nəhayət, ötən ilin 27 sentyabrında başlanan 44 günlük Vətən müharibəsində rəşadətli Silahlı Qüvvələrimiz müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin bilavasitə rəhbərliyi altında təcavüzkar Ermənistan ordusunu darmadağın edərək çoxəsrlik tariximizdə ən möhtəşəm qələbəni qazandı.
Vətənin ərazi bütövlüyü uğrunda mənfur düşmənlə mübarizə aparmış Azərbaycanın Milli Qəhrəmanları - Mirələkbər İbrahimov, Mətləb Quliyev, Şakir Salahov, “Zəfər” ordenli general-polkovnik Əli Nağıyev, “Azərbaycan Bayrağı” ordenli Malik Bayramov, Mürşid Məmmədov, böyük qələbə çaldığımız 44 günlük Vətən müharibəsində torpaqlarımızın mənfur düşməndən azad olunması yolunda canlarından keçmiş şəhidlərimizdən 12 nəfəri – Ağaqardaş Abbasov, İlkin Ağaquliyev, Elgün Əzizov, Etiram Hüseynli, Rəvan Lətifov, Cilingir Nəbiyev, Orxan Nəbiyev, Ceyhun Nüsrətli, Qoşqar Ömərov, Firdovsi Tahirov, Elvin Zakirov və yeganə xanım şəhidimiz Arəstə Baxışova da universitetimizin məzunlarıdırlar.
Fəxr edirik ki, Vətən müharibəsində qəhrəmanlıq göstərən əsgər və zabitlərimizin sırasında Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetin 200-dək tələbə və məzunu da var. İllər keçəcək, nəsillər dəyişəcək, amma 44 günlük qəhrəmanlıq savaşımız həmişə haqlı qürur mənbəyimiz olaraq qalacaqdır!
- Bu gün Vətən müharibəsi qazilərinin və şəhid ailələrinin üzvlərindən Pedaqoji Universitetdə təhsil alanlar çoxdurmu? Onların təhsili və qayğıları ilə bağlı universitet tərəfindən hansısa dəstək proqramları həyata keçirilirmi?
- Bəli, var. Biz hər il yeni qəbul olan tələbələr arasında məhz bu məqsədlə sorğu keçirir və belə tələbələri müəyyən edərək, onların təhsilini diqqət mərkəzində saxlayırıq. 2021/2022-ci tədris ilinin uzun fasilədən sonra ənənəvi formada davam etməsi bütün təhsil ictimaiyyəti kimi bizi də sevindirdi. Bu tədris ili digər tədris illərindən bir çox cəhətdən fərqlənir. Bu il biz şəhid bacı və qardaşlarını, yaxınlarını, qazilərimizi auditoriyada tələbə kimi qəbul etmişik. Bu məsuliyyəti dərk edərək biz Zəfər yaşamış gəncliyi gələcəyə daha layiqli müəllim kimi hazırlamalıyıq. Bu vəziyyət üzərimizə ciddi vəzifələr qoyur.
Hazırda ADPU-da Bakıda 83, filiallarımızda 79, Pedaqoji Kollecdə 24 nəfər olmaqla, cəmi 186 tələbəmiz şəhid və ya qazilərin ailə üzvləridir. Həmçinin özü qazi olmuş bir neçə tələbəmiz də hazırda təhsillərini davam etdirir. Onlara diqqət və qayğı bizim əsas vəzifələrimizdən biridir.
- Bilirik ki, universitetinizin beynəlxalq əlaqələri də xeyli genişlənib. Bu yaxınlarda ABŞ-ın Corc Vaşinqton Universitetinin təmsilçisi bizim jurnala müsahibəsində bildirmişdi ki, hazırda ADPU ilə magistr proqramı üzrə ikili diplom proqramı həyata keçirilir. Bəs, başqa hansı dövlətlərin hansı universitetləri ilə əməkdaşlıq proqramları var?
- Mübadilə proqramları çərçivəsində bir çox ölkələrə tələbə və müəllimlərin göndərilməsi prosesi davam edir. Hazırda ADPU-nun 53 xarici ali təhsil müəssisəsi ilə birbaşa əlaqələri mövcuddur. Türkiyənin 11 universiteti ilə “Mövlanə” proqramı çərçivəsində əməkdaşlıq edilir. Erasmus+ mübadilə proqramı çərçivəsində Erasmus+ tərəfdaş universitetləri arasında tələbə, akademik və inzibati heyətin mübadiləsi mütəmadi olaraq həyata keçirilir. Pedaqoji Universitet Avrasiya Universitetlər Birliyi (EURAS), Kafkasya Universitetlər Birliyi (KÜNİB) kimi beynəlxalq assosiasiyalarla yaxından əməkdaşlıq edir. ADPU həmçinin Avropa Müəllim Hazırlığı Şəbəkəsi (ETEN) və Universitet Prezidentlərinin Beynəlxalq Assosiasiyasının (İAUP) üzvüdür.
Corc Vaşinqton Universiteti ilə əməkdaşlığımıza artıq toxunduq. Həmçinin bu tədris ilinin yaz semestrində ADPU-nun 4 tələbəsinin Erasmus+ proqramı çərçivəsində Danimarkanın Universitet Kollecində bir semestr oxumağa göndərilməsi nəzərdə tutulur.
- Və sonda. Bu gün 100 yaşı tamam olan Pedaqoji Universitet fəaliyyətinin növbəti yüzilliyinə hansı hədəflərlə daxil olur?
Ümummilli lider Heydər Əliyevin “cəmiyyətin gələcək tərəqqisi bir çox cəhətdən indi gənclərimizə nəyi və necə öyrətməyimizdən asılı olacaqdır” fikri bizim müasir pedaqoji yanaşmamızın və dəyişikliklərimizin mayasında duran bir devizə çevrilmişdir.
Yəni biz yubileydən sonra əsas inkişaf istiqamətlərindən biri kimi, beynəlxalq səviyyədə tanınmanı, onun əsas elementi kimi, rəqəmsal biliklərə və xarici dillərə üstünlük verməni, müəllim hazırlığının mayasında isə milli-mənəvi dəyərlərə bağlılığı nəzərdə tutan tədbirləri daha da gücləndirəcəyik.
Bütün bu dediklərimiz “ənənələrə sadiq və yeniliklərə açıq universitet” devizi ilə ADPU-nun 2030-cu ilə hədəflənən strategiyasında öz əksini tapacaqdır.

ХРАМ АЗЕРБАЙДЖАНСКОГО ОБРАЗОВАНИЯ
По случаю 100-летия Азербайджанского государственного педагогического университета на вопросы Region Plus отвечает ректор вуза, профессор Джафар ДЖАФАРОВ
Один из старейших вузов страны - Азербайджанский государственный педагогический университет (АГПУ) в этом году отмечает 100-летний юбилей. Согласно распоряжению Президента Ильхама Алиева, это знаменательное событие было отмечено на государственном уровне. Чтобы подвести итоги юбилейного года, сделать небольшой экскурс в историю становления вуза, сыгравшего значительную роль в жизни страны, а также получить ответы на вопросы о сегодняшней деятельности университета, мы обратились к ректору АГПУ, доктору исторических наук, профессору Джафару ДЖАФАРОВУ.
- Джафар муаллим, разрешите поздравить с юбилеем вас, ваш коллектив, студентов и в целом всех, чей жизненный путь как-то связан с этим учебным заведением. В начале нашей беседы хотелось бы заглянуть в историю основания вуза.
- Благодарю за поздравление. Распоряжение Президента Азербайджанской Республики от 17 апреля 2021 года «О праздновании столетнего юбилея Азербайджанского государственного педагогического университета» является высшей оценкой успехов нашего учебного заведения за прошедший век. В документе особо подчеркивается вклад АГПУ в развитие образования в Азербайджане.
История становления АГПУ как высшего учебного заведения с богатыми традициями начинается с 26 августа 1921 года - тогда председатель Совета народных комиссаров Азербайджана Нариман Нариманов подписал Декрет о создании нашего вуза в составе всего 8 преподавателей и 6 студентов. В декрете говорится: «В целях подготовки высококвалифицированных кадров в сфере просвещения, способных реализовать идеи единой трудовой школы республики, с 1 сентября с.г. создать в Баку Азербайджанский государственный мужской институт специально по подготовке преподавателей на тюркском языке для школы 2-й ступени».
Подготовка к созданию педагогического вуза велась задолго до подписания документа. Для этого в конце 1920-х годов была создана специальная комиссия. Н.Нариманов выразил удовлетворение проделанной работой во время приема членов комиссии: «Я вижу, что вы, руководствуясь высокими духовными стремлениями, выбрали правильный путь для начала просветительского процесса, посвятив всю свою жизнь процветанию азербайджанского народа. Азербайджанская Республика всегда будет признательна вам за ваши труды. Народ Азербайджана всегда будет помнить вас».
- Кто были те люди, внесшие вклад в основание вуза? Может, вспомним их вместе?
- Тогда был создан оргкомитет во главе с Нариманом Наримановым. Общим руководством комитета занимался завотделом Народного комиссариата просвещения Азад Амиров, а председательствовал первый ректор Педагогического института Фатулла бек Рзабейли. Членами комитета были Хабиб бек Махмудбейли и Рагим Джафаров, а секретарем - Али-Аббас Велиханлы. Абдулла Шаиг Талыбзаде, Мамед Эфендиев и Садыг Гусейнзаде также помогали им в этой работе и приглашались на заседания оргкомитета. Эти люди были наиболее просвещенными интеллектуалами того времени, получившими высшее образование в России и других странах.
- А кого вы можете назвать среди ярких личностей, окончивших АГПУ за это столетие?
- Среди них немало известных ученых, внесших значительный вклад в развитие науки и образования в Азербайджане. Отмечу, что параллельно наш вуз формировался и развивался как научный центр. Выпускниками АГПУ были сотни выдающихся ученых, интеллектуалов, общественных и государственных деятелей, которые являются гордостью нашего народа. В числе самых именитых можно назвать Мамед Арифа Дадашзаде, Гамида Араслы, Мехди Мехдизаде, Будага Будагова, Микаила Мушфига, Сулеймана Рагимова, Мехди Гусейна, Шихали Гурбанова, Исмаила Шихлы, Ильяса Эфендиева и десятки других интеллектуалов, чьи имена невозможно вместить в одно короткое интервью. С гордостью могу подчеркнуть и то, что трое из одиннадцати президентов Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) - Юсиф Мамедалиев (дважды), Захид Халилов и Гасан Абдуллаев, а также пять вице-президентов - Гейдар Гусейнов, Самед Вургун, Захид Халилов, Алисохбат Сумбатзаде и Иса Хабиббейли - были выпускниками нашего вуза. В разные годы АГПУ окончили Герои Советского Союза - Мехди Гусейнзаде, Хыдыр Мустафаев, Фариз Сафаров, Салахаддин Кязимов, Герои Социалистического Труда - Сафа Иманов, Зарбали Самедов, Рустам Сафаралиев и другие выдающиеся личности.
- Получается ли сегодня держать эту планку?
- Конечно, времена меняются. Будучи частью международного сообщества, наша страна сейчас более открыта миру. В настоящее время в Азербайджане действует более 50 высших учебных заведений, 21 из которых также готовит педагогические кадры. Некоторые из этих вузов вышли из «шинели» АГПУ. Сейчас конкуренция в сфере высшего образования растет год от года не только внутри страны, но и в мире в целом. То, что сегодня тысячи молодых людей, несмотря на все трудности, выбирают наш вуз, план приема студентов выполняется на 98-99%, сотни наших выпускников ежегодно становятся магистрами, а более 60% из них успешно сдают экзамены для поступления на работу, обнадеживает нас на будущее. Мы внимательно следим за результатами каждого учебного года, анализируем их в сравнении с предыдущими периодами и другими университетами, наблюдая за динамикой изменений. Но этого недостаточно - новые вызовы и изменения требуют от нас постоянного совершенствования.
- В распоряжении «Национальные приоритеты социально-экономического развития: Азербайджан-2030», утвержденном Президентом Ильхамом Алиевым в начале этого года, одной из основных целей устойчивого государства определено формирование системы образования в соответствии с требованиями XXI века. Что делается в АГПУ для адаптации к современной системе образования?
- В последние годы мы запустили несколько новых проектов в этом направлении. Первым из них был проект по выдаче двойных дипломов нашим выпускникам, реализуемый совместно с Университетом Джорджа Вашингтона (США) в рамках Государственной программы повышения конкурентоспособности в сфере высшего образования. В настоящее время по этой программе обучаются 50 студентов-магистрантов. Одновременно с первыми выпускниками, которые завершат образование в конце текущего учебного года, планируется увеличить план приема с 25 до 40 студентов. Эта программа открывает перед нами широкие возможности для того, чтобы воспользоваться богатым опытом всемирно известного Университета Джорджа Вашингтона в области педагогических наук.
Среди других проделанных работ можно отметить следующие: в целях обновления содержания образовательной программы и повышения квалификации учителей аккредитация четырех специальностей в качестве пилотных в рамках проекта Twinning при поддержке Министерства образования АР; обновление содержания трех специальностей совместно с Институтом образования; тренинги для учителей в рамках проекта инклюзивного образования совместно с общественным объединением «Региональное развитие» Фонда Гейдара Алиева; перевод и публикация нового иностранного учебника; включение с 2020 года дисциплины «Инклюзивное образование» по всем специальностям в образовательные программы нового поколения; обучение учителей АГПУ по программе STEAM при поддержке Министерства образования АР и Института образования; создание соответствующих лабораторий STEAM; включение уроков STEAM в программу восьми соответствующих специальностей; проведение тренингов ТКТ для учителей английского языка в сотрудничестве с посольством США и Азербайджанским центром повышения педагогической квалификации; международная сертификация более половины из 95 учителей; привлечение нового поколения преподавателей в АГПУ благодаря реальному применению механизмов по приему на работу и т.д. Наряду с 22 специальностями по подготовке педагогических кадров для преподавания на азербайджанском языке в результате работы, проделанной за последние годы, мы смогли увеличить количество специальностей в русском секторе с трех до десяти. Также, начиная с текущего учебного года, на уровне бакалавриата действует англоязычное отделение по подготовке преподавателей начальных классов и математики.
Новшеством в подготовке кадров на уровне магистратуры являются программы: SABAH (организация и методика преподавания и обучения),  по выдаче двойных дипломов для управленческих кадров в сфере образования, MBA «Управление в образовании», а также программа по подготовке социальных работников для работы с молодежью. Вместе с улучшением качества этих специальностей будет увеличен объем работ по обеспечению соответствия содержания и формы этих специальностей и уровня подготовки магистрантов требованиям новой эпохи.
За последние пять лет мы наблюдаем растущую динамику научно-исследовательских работ профессорско-преподавательского состава АГПУ. Это выражается как в числе публикаций, включенных в международные научные базы данных, так и в количестве справочных источников, используемых в публикациях.
- В последние годы мы наблюдаем значительный рост в статистике приема в АГПУ. Это связано с растущим интересом молодежи к педагогическому образованию, профессии учителя или это результат реформ и нововведений в университете?
- И то и другое. Конечно, главным фактором выступают созданная благоприятная среда для обучения и политическая поддержка реформ со стороны государства. Реализация реформ в вузах возможна лишь при наличии этих условий. Всем известен объем работы, проделанной государством в этом направлении, то внимание, которое Президент нашей страны уделяет образованию. Реализация программы «Обновляющемуся Азербайджану - новую школу», инициированной Первым вице-президентом Азербайджанской Республики, президентом Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой, также сильно стимулирует развитие сферы образования в стране.
Что касается наших успехов за последние пять лет, хочу поделиться с вами результатами приема студентов в текущем году, ведь юбилей - это еще и отчетный год.
Как и в предыдущие годы, в этом сезоне результаты приема студентов были высокими. Несмотря на то, что педагогические кадры сегодня готовятся во многих вузах страны, план приема в текущем учебном году выполнен на 97,6% от 2475 плановых мест. 66% приема произведено на основании госзаказа, что является серьезным поводом для положительной оценки показателей качества. 1730 поступивших в АГПУ абитуриентов (73,4%) набрали более 400 баллов. 29% поступивших (ранее этот показатель составлял около 20%) - жители Баку и Абшеронского полуострова.
- В рамках реформ в системе образования продолжается процесс переоценки уровня знаний учителей, а набор их осуществляется посредством централизованного экзамена. Справляются ли ваши выпускники с этими экзаменами?
- Безусловно, одним из основных показателей рейтинга любого вуза является обеспеченность выпускников достойной работой на рынке труда. В этом контексте обнадеживают результаты экзаменов по приему учителей на работу, а также в магистратуру.
Так, в прошлом учебном году 2119 человек окончили АГПУ со степенью бакалавра. Из них 873 человека (41,5%) сдали экзамен в магистратуру в Азербайджане, а 29 - за рубежом (Турция, Германия, Китай, Испания, Италия и Канада). 353 наших выпускника (40% сдавших экзамены) поступили в магистратуру.
В этом году также успешными оказались и результаты выпускников АГПУ на экзаменах по приему на работу учителей. Так, за исключением студентов, продолжающих обучение в магистратуре и отбывающих военную службу, в этом году за право получить работу в школах боролись 1306 (61%) наших бакалавров. 1089 (83%) из них набрали более 30 баллов, в их числе 530 человек - 40-60 баллов, а 184 человека - 50-60 баллов. По сравнению с тем, что было 4-5 лет назад, этот результат в 4-5 раз лучше по одним специальностям и в 7-8 раз - по другим.
- Юбилейные мероприятия АГПУ совпадают с первой годовщиной Великой Победы Азербайджана в 44-дневной Отечественной войне. Наверняка немалый вклад в эту Победу внес и ваш коллектив.
- Безусловно, самой заветной мечтой всех наших соотечественников за все годы независимости были освобождение оккупированных земель и восстановление территориальной целостности Азербайджана. Наконец этот день настал, и наша доблестная армия под непосредственным руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева разгромила вооруженные силы Армении, одержав Победу в 44-дневной Отечественной войне. Это величайшее событие в нашей многовековой истории.
Национальные герои Азербайджана - Мир-Алекбер Ибрагимов, Матлаб Гулиев, Шакир Салахов, кавалер ордена «Зафар» генерал-полковник Али Нагиев, кавалеры ордена «Флаг Азербайджана» Малик Байрамов и Муршид Мамедов, а также 12 шехидов, отдавших свои жизни ради освобождения наших земель, - Агагардаш Аббасов, Илькин Агагулиев, Эльгюн Азизов, Эхтирам Гусейнли, Ряван Лятифов, Чилингир Набиев, Орхан Набиев, Джейхун Нусратли, Гошгар Омаров, Фирдовси Таиров, Эльвин Закиров и единственная женщина, погибшая на фронте при исполнении служебного долга, Аряста Бахышова - выпускники нашего вуза.
Мы гордимся тем, что около 200 студентов и выпускников АГПУ вписали свои имена в почетный ряд тех солдат и офицеров, кто героически сражался и проявил отвагу во время Отечественной войны. Пройдут годы, сменятся поколения, но наша 44-дневная героическая борьба навсегда останется в памяти людей как символ гордости азербайджанского народа!
- Много ли ветеранов Отечественной войны и членов семей шехидов обучается в АГПУ? Осуществляете ли вы какие-либо программы по поддержке их обучения и заботе о них?
- Ежегодно с этой целью мы проводим опрос среди новых студентов. После их выявления мы пристально следим за процессом их образования. Нынешний же учебный год во многом отличается от предыдущих. Начиная с этого года, в наших аудиториях можно увидеть сестер, братьев и родственников наших шехидов, а также ветеранов войны. Осознавая эту ответственность, мы должны готовить победоносную молодежь в качестве достойных учителей будущего. Эта ситуация накладывает на нас серьезные обязательства.
В настоящее время 186 студентов, в том числе 83 - в АГПУ (Баку), 79 - в наших филиалах и 24 - в Педагогическом колледже, являются членами семей шехидов или ветеранов войны. В стенах нашего вуза продолжают обучение также несколько ветеранов. Внимание и забота о них - одна из наших главных обязанностей перед ними.
- Мы знаем, что ваш университет также добился значительного расширения международных связей. Вы уже отметили некоторые моменты. В недавнем интервью нашему журналу представитель Университета Джорджа Вашингтона также сказала, что АГПУ в настоящее время реализует программу двойных дипломов магистрантам. Какие еще международные вузы вовлечены в программы сотрудничества с АГПУ?
- В рамках программ обмена мы продолжаем отправку наших студентов и преподавателей за рубеж. В настоящее время АГПУ имеет прямые отношения с 53 зарубежными вузами. По программе Mevlana мы сотрудничаем с 11 турецкими университетами. Также происходит регулярный обмен студентами, преподавателями и административным персоналом между вузами - партнерами программы Erasmus+. АГПУ тесно сотрудничает с международными ассоциациями, включая Евразийскую ассоциацию университетов (EURAS) и Кавказскую ассоциацию университетов (KUNİB). Мы также являемся членом Европейской сети педагогического образования (ETEN) и Международной ассоциации президентов университетов (IAUP).
Мы уже говорили о сотрудничестве с Университетом Джорджа Вашингтона. Также в этом учебном году четверо наших студентов пройдут обучение в течение одного семестра в Университетском колледже Дании в рамках программы Erasmus+.
- И в заключение хотелось бы узнать, с какими приоритетами и целями ваш вуз вступает в следующее столетие?
- Идея общенационального лидера Гейдара Алиева, что «общественный прогресс во многом будет зависеть от того, чему и как мы учим нашу молодежь сегодня», стала девизом нашего современного педагогического подхода и всех наших начинаний.
После юбилея в качестве одного из основных направлений развития мы будем и дальше усиливать меры, направленные на международное признание, внедрение цифровых образовательных систем и иностранных языков как основополагающих элементов, а также на обеспечение приверженности педагогических кадров национальным и духовным ценностям.
Все это будет отражено в стратегии АГПУ на 2030 год под девизом «Приверженный традициям и открытый для инноваций университет».