AZƏRBAYCAN TƏHSİLİNİN MƏBƏDİ
Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin 100 yaşı münasibətilə suallarımızı universitetin rektoru professor Cəfər Cəfərov cavablandırıb
Bu il Azərbaycanın ən qocaman ali məktəblərindən olan Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin (ADPU) 100 yaşı tamam oldu. Prezident İlham Əliyev bu əlamətdar hadisənin dövlət səviyyəsində qeyd edilməsi ilə bağlı tapşırıq verdi və ölkə başçısının sərəncamına əsasən bir sıra tədbirlər həyata keçirildi. Yubiley ilinə yekun vurmaq və yarandığı gündən bəri ölkənin həyatında önəmli rol oynayan ali məktəbin tarixinə nəzər salmaq, həmçinin bu gün görülən işlər barədə məlumat almaq üçün suallarımızı universitetin rektoru, tarix elmləri doktoru, professor Cəfər Cəfərova ünvanladıq.
- Cəfər müəllim, Sizi, rəhbərlik etdiyiniz kollektivi, tələbələrinizi və ümumiyyətlə, yolu bu universitetdən keçmiş hər kəsi 100 illik yubiley münasibətilə təbrik edirik. Söhbətimizin əvvəlində Pedaqoji Universitetin tarixinə qısa nəzər sala bilərikmi?
- Təbrikiniz üçün sağ olun. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2021-ci il 17 aprel tarixli “Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamı ali təhsil ocağımızın bir əsrlik uğurlarına verilmiş ən yüksək qiymətdir. Sənəddə Pedaqoji Universitetin Azərbaycan təhsilinin inkişafına verdiyi töhfələr xüsusi vurğulanır.
Zəngin ənənəyə malik ali təhsil ocağı 1921-ci ilin 26 avqustunda Azərbaycan Xalq Komissarları Sovetinin sədri Nəriman Nərimanovun imzaladığı dekret əsasında cəmi 8 müəllim və 6 tələbə ilə fəaliyyətə başlayıb. Dekretdə deyilirdi: “Respublikanın vahid əmək məktəbinin ideyalarını həyata tətbiq etməyə qabil yüksəkixtisaslı maarif işçiləri hazırlamaq məqsədilə bu ilin sentyabr ayının 1-dən etibarən Bakı şəhərində II dərəcəli şura məktəbliləri üçün türk dilində müəllimlər hazırlaya biləcək Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Kişi İnstitutu təsis edilsin”.
Dekretin imzalanmasından xeyli əvvəl Pedaqoji İnstitutun təşkili ilə bağlı müəyyən hazırlıq işləri aparılmış, bu məqsədlə hələ 1920-ci ilin sonunda xüsusi komissiya yaradılmışdı. N.Nərimanov komissiya üzvlərini qəbul edən zaman görülmüş işlərdən öz razılığını bildirərək demişdi: “Mən görürəm, maarifin haradan başlanmasını ruhən düzgün düşünmüş və Azərbaycan xalqının nicatı yolunu görüb bütün həyatınızı ona həsr etmişsiniz. Azərbaycan Respublikası bu zəhmətinizi hər zaman təqdir edəcək. Azərbaycan xalqı həmişə sizi yad edəcəkdir”.
- Yeri gəlmişkən, kimlər idi ali məktəbin yaranmasında zəhməti keçənlər?
- Nəriman Nərimanov başda olmaqla, institutun yaradılması ilə məşğul olacaq təşkilat komitəsi yaradılmışdı. Komitəyə Xalq Maarif Komissarlığının şöbə müdiri Azad Əmirov ümumi rəhbərlik etmiş, amma sədrliyi institutun ilk rektoru olmuş Fətulla bəy Rzabəyli etmişdi. Üzvləri Həbib bəy Mahmudbəyli, Rəhim Cəfərov, katibi isə Əli Abbas Vəlixanlı idi. Bu işdə onlara Abdulla Şaiq Talıbzadə, Məmməd Əfəndiyev və Sadıq Hüseynzadə də kömək etmiş, təşkilat komitəsinin iclaslarına dəvət olunmuşdular. Bu insanlar o dövrdə Rusiyada və digər ölkələrdə ali təhsil almış qabaqcıl və işıqlı ziyalılar olmuşlar.
- Bəs, universitetin Azərbaycana verdiyi parlaq şəxsiyyətlərin arasında kimlərin adlarını çəkmək olar?
- Pedaqoji Universitet Azərbaycanda elm və təhsilin inkişafına sanballı töhfələr verən tanınmış alimlər yetişdirmiş, paralel olaraq, həm də elmi mərkəz kimi formalaşıb inkişaf etmişdir. Xalqımızın fəxr etdiyi yüzlərlə görkəmli alim, yaradıcı ziyalı, ictimai və dövlət xadimi bu universitetdə təhsil almışdır. Universitetin məşhur məzunları sırasında Məmməd Arif Dadaşzadə, Həmid Araslı, Mehdi Mehdizadə, Budaq Budaqov, Mikayıl Müşfiq, Süleyman Rəhimov, Mehdi Hüseyn, Şıxəli Qurbanov, İsmayıl Şıxlı, İlyas Əfəndiyev və bir müsahibədə adını çəkə bilmədiyimiz onlarla digər ziyalını göstərmək olar. Böyük fəxrlə deyə bilərik ki, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 11 prezidentindən üçü – Yusif Məmmədəliyev (2 dəfə), Zahid Xəlilov və Həsən Abdullayev, 5 vitse-prezidenti – Heydər Hüseynov, Səməd Vurğun, Zahid Xəlilov, Əlisöhbət Sumbatzadə və İsa Həbibbəyli məhz bizim universitetin məzunlarıdır. Sovet İttifaqı Qəhrəmanları Mehdi Hüseynzadə, Xıdır Mustafayev, Fariz Səfərov, Səlahəddin Kazımov, Sosialist Əməyi Qəhrəmanları Səfa İmanov, Zərbəli Səmədov, Rüstəm Səfərəliyev və başqaları müxtəlif illərdə ADPU-nu bitiriblər.
- Bu gün də bu səviyyəni qoruyub saxlamaq olurmu?
- Sözsüz ki, dövr dəyişir və ölkəmiz beynəlxalq birliyin bir parçası kimi dünyaya daha çox açıqdır. Ölkəmizdə hazırda 50-dən çox ali məktəb fəaliyyət göstərir. Onların bir neçəsi ADPU-nun şinelindən çıxmışdır. Hazırda Azərbaycanda 21 ali məktəbdə pedaqoji kadrlar hazırlanır. İndi nəinki ölkə daxilində, ümumiyyətlə, dünyada ali təhsil sahəsində rəqabət ildən-ilə güclənir. Əgər bu gün bütün çətinliklərə baxmayaraq, ADPU-nu minlərlə gənc seçirsə, qəbul planı 98-99% dolursa, hər il yüzlərlə məzunumuz magistraturaya qəbul olunursa, universiteti bitirənlərin 60%-dən çoxu müəllimlərin işə qəbulu imtahanlarını uğurla verib gənc müəllim kimi təyinat alırsa, demək, gələcəyə ümidlə baxmaq olar. Biz hərilki nəticələrimizi diqqətlə izləyir, onu əvvəlki illərlə və digər ali məktəblərlə müqayisədə təhlil edir, dinamikanı dəqiq görə bilirik. Amma bu, kifayət etməz, çünki yeni çağırışlar və dəyişikliklər bizi daha yüksək nəticələr qazanmağa vadar edir.
- Bu ilin əvvəlində Prezident İlham Əliyev tərəfindən təsdiq olunmuş “Azərbaycan– 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər” adlı sənəddə XXI əsrin tələblərinə uyğun təhsil sisteminin formalaşdırılması dayanıqlı dövlətin əsas hədəflərindən biri kimi göstərilib. Pedaqoji Universitet müasir təhsil sistemi ilə uyğunlaşmaq üçün hansı işləri görür?
- Son illərdə ADPU bu istiqamətdə bir neçə yeni layihənin icrasına başlamışdır. Bunlardan ilki ali təhsildə rəqabətqabiliyyətliliyin artırılması üzrə Dövlət Proqramı çərçivəsində ABŞ-ın Corc Vaşinqton Universiteti ilə uğurla davam edən ikili diplom proqramıdır. Hazırda 50 nəfər gəncin magistratura təhsili aldığı bu proqram, cari tədris ilinin sonunda ilk məzunlarını buraxılış etməklə yanaşı, qəbul planını 25-dən 40 nəfərə yüksəltməyi nəzərdə tutur. Bu proqram bizə dünyaca məşhur Corc Vaşinqton Universitetinin təhsil elmləri sahəsindəki zəngin təcrübəsindən faydalanmaq üçün geniş imkanlar yaradır.
Məzmunun yenilənməsi və müəllimlərin bacarıqlarının artırılması sahəsində ADPU Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə Tvinninq layihəsi çərçivəsində 4 ixtisasın pilot olaraq akkreditasiyadan keçirilməsi, Təhsil İnstitutu ilə 3 ixtisasın məzmun yenilənməsi, Heydər Əliyev Fondunun Regional İnkişaf İctimai Birliyi ilə inklüziv təhsil layihəsi çərçivəsində müəllimlərə təlimlər, yeni xarici dərsliyin tərcüməsi və çapı, 2020-ci ildən yeni nəsil təhsil proqramlarında bütün ixtisaslarda “İnklüziv təhsil” fənninin tədris planına daxil edilməsi, Təhsil Nazirliyi və Təhsil İnstitutunun dəstəyi ilə ADPU müəllimlərinin STEAM təlimi alması, müvafiq STEAM laboratoriyalarının yaradılması, 8 müvafiq ixtisasda, ilk növbədə, STEAM dərslərinin tədris planına daxil edilməsi, ingilis dili müəllimləri üçün ABŞ Səfirliyi və Azərbaycan Müəllim İnkişaf Mərkəzi ilə birlikdə TKT təlimlərinin keçirilməsi, 95 müəllimin yarıdan çoxunun müvafiq tələblərə uyğun beynəlxalq sertifikatlaşdırılması, son illərdə müəllimlərin işə qəbulunda seçki mexanizminin real qaydada tətbiqi nəticəsində yeni nəsil müəllimlərin universitetə cəlb olunması və s. kimi işlər aparılmışdır. ADPU-da artıq 22 ixtisas üzrə Azərbaycan bölməsi ilə yanaşı, son illərdə aparılan işlər nəticəsində rus bölməsi 3 ixtisasdan 10-a qaldırılmışdır. Həmçinin cari tədris ilində bakalavr səviyyəsində ibtidai sinif və riyaziyyat müəllimliyi ixtisaslarında ingilis bölməsi açılmışdır.
Magistratura səviyyəsində kadr hazırlığında yenilik olaraq SABAH magistratura (Təlim və tədrisin təşkili və metodikası), Təhsil menecmenti ikili diplom proqramı, həmçinin təhsil sahəsi üzrə MBA və Sosial iş ixtisası üzrə gənclərlə iş ixtisaslaşmaları kimi yeni proqramlar açılmışdır. Bu ixtisasların möhkəmlənməsi ilə yanaşı, magistratura səviyyəsində həm ixtisasların, həm də kadr hazırlığının məzmun və forma etibarilə yeni dövrün tələbləri səviyyəsində qurulması istiqamətində işlər daha da artırılacaqdır.
Son 5 il ərzində Pedaqoji Universitetdə çalışan professor-müəllim heyətinin elmi tədqiqat işləri beynəlxalq elmmetrik bazalarda həm çap sayına, həm də istinad göstəricilərinə görə artan dinamika ilə yüksəlməkdədir.
- Son illər Dövlət Pedaqoji Universitetinə qəbul ballarının xeyli artdığını görürük. Bu, gənclər arasında pedaqoji təhsilə, müəllim sənətinə marağın yüksəlməsi ilə bağlıdır, yoxsa universitetdə aparılan islahatların, tətbiq olunan yeniliklərin nəticəsi kimi də qiymətləndirmək olar?
- Hər ikisi. Təbii ki, əsas amil yaradılmış münbit mühit və dövlətin islahatlara siyasi dəstəyidir. Bu şərt təmin olunduğu təqdirdə, universitetdə islahat aparıla bilər. Bu istiqamətdə dövlətin gördüyü işlər, şəxsən Prezident İlham Əliyevin təhsilə ayırdığı diqqət, verdiyi önəm hamıya bəllidir. Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın başladığı “Yeniləşən Azərbaycana yeni məktəb” proqramı və onun nəticələri də təhsil ictimaiyyətinə güclü motivasiya verir.
Bəs, biz ADPU-da son 5 ildə hansı nəticələr əldə etdik? Yubileyin həm də hesabat ili olduğunu nəzərə alıb, cari ilin tələbə qəbul nəticələrini sizinlə bölüşmək istərdik.
Hər il olduğu kimi, cari ildə də tələbə qəbulunun nəticələri yüksək olmuşdur. Bu gün ölkədə ali məktəblərin bir çoxunda müəllimlik ixtisasları üzrə kadr hazırlığı həyata keçirilməsinə baxmayaraq, cari tədris ilində tələbə qəbulunun nəticəsi 2475 plan yeri üzrə 97,6% dolub. Qəbulun 66%-i dövlət sifarişi əsasında həyata keçirilib ki, bu da keyfiyyət göstəriciləri haqqında müsbət rəy söyləməyə ciddi əsas verir. Qəbul olunanlardan 1730 nəfərin (73,4%) balı 400-ün üzərindədir. Qəbul olunanların 29%-i (əvvəllər bu rəqəm 20% civarında idi) Bakı şəhəri və Abşeron yarımadasını əhatə edir.
- Bu arada təhsil sistemindəki islahatlar çərçivəsində müəllimlərin bilik səviyyəsinin təkrar qiymətləndirilməsi prosesi gedir. O cümlədən müəllimlərin işə qəbulu da mərkəzləşmiş imtahan vasitəsilə həyata keçirilir. Pedaqoji Universitetin məzunları bu imtahanlardan üzüağ çıxa bilirlərmi?
- Təbii ki, ali məktəbin əsas reytinq göstəricilərindən birincisi məzunlarının əmək bazarında yer tapmasıdır. Bu mənada son illərdə ADPU məzunlarının müəllimlərin işə qəbulu (MİQ) və magistraturaya qəbul nəticələri ürəkaçandır.
Belə ki, ötən tədris ilində ADPU-dan bakalavr səviyyəsində 2119 nəfər məzun olmuş, onlardan 873 nəfəri (41.5 %) magistraturaya Azərbaycanda, 29 nəfəri isə xaricdə (Türkiyə, Almaniya, Çin, İspaniya, İtaliya və Kanada) imtahan vermişdir. Məzunlarımızdan 353 nəfəri (imtahan verənlərin 40%-i) magistraturaya qəbul olmuşdur.
Həmçinin bu il ADPU məzunlarının MİQ imtahanlarında nəticələri də uğurlu olub. Belə ki, magistraturada təhsilini davam etdirən və hərbi xidmətə yollananlar istisna olmaqla, bu il bakalavr səviyyəsini bitirən məzunlarımızın 1306 nəfəri (61%) MİQ imtahanlarında iştirak edib və onlardan 1089 nəfəri (83%) 30 baldan yuxarı nəticə göstərib. 1089 nəfərdən 530 nəfəri 40-60, 184 nəfəri 50-60 bal toplayaraq, ən yüksək nəticə göstərib. 4-5 il öncə ilə müqayisədə bu nəticə bəzi ixtisaslarda 4-5, bəzilərində isə 7-8 dəfə yaxşılaşma deməkdir.
- Universitetinizin yubiley tədbirləri 44 günlük Vətən müharibəsində qazandığımız böyük Zəfərin birinci ildönümü ilə üst-üstə düşür. Yəqin, ADPU-nun da bu qələbədə payı az olmayıb.
- Bəli, müstəqillik dönəmində bütün həmvətənlərimizin ən böyük arzusu işğal altındakı torpaqlarımızın azad edilməsi, ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpa edilməsi olmuşdur. Nəhayət, ötən ilin 27 sentyabrında başlanan 44 günlük Vətən müharibəsində rəşadətli Silahlı Qüvvələrimiz müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin bilavasitə rəhbərliyi altında təcavüzkar Ermənistan ordusunu darmadağın edərək çoxəsrlik tariximizdə ən möhtəşəm qələbəni qazandı.
Vətənin ərazi bütövlüyü uğrunda mənfur düşmənlə mübarizə aparmış Azərbaycanın Milli Qəhrəmanları - Mirələkbər İbrahimov, Mətləb Quliyev, Şakir Salahov, “Zəfər” ordenli general-polkovnik Əli Nağıyev, “Azərbaycan Bayrağı” ordenli Malik Bayramov, Mürşid Məmmədov, böyük qələbə çaldığımız 44 günlük Vətən müharibəsində torpaqlarımızın mənfur düşməndən azad olunması yolunda canlarından keçmiş şəhidlərimizdən 12 nəfəri – Ağaqardaş Abbasov, İlkin Ağaquliyev, Elgün Əzizov, Etiram Hüseynli, Rəvan Lətifov, Cilingir Nəbiyev, Orxan Nəbiyev, Ceyhun Nüsrətli, Qoşqar Ömərov, Firdovsi Tahirov, Elvin Zakirov və yeganə xanım şəhidimiz Arəstə Baxışova da universitetimizin məzunlarıdırlar.
Fəxr edirik ki, Vətən müharibəsində qəhrəmanlıq göstərən əsgər və zabitlərimizin sırasında Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetin 200-dək tələbə və məzunu da var. İllər keçəcək, nəsillər dəyişəcək, amma 44 günlük qəhrəmanlıq savaşımız həmişə haqlı qürur mənbəyimiz olaraq qalacaqdır!
- Bu gün Vətən müharibəsi qazilərinin və şəhid ailələrinin üzvlərindən Pedaqoji Universitetdə təhsil alanlar çoxdurmu? Onların təhsili və qayğıları ilə bağlı universitet tərəfindən hansısa dəstək proqramları həyata keçirilirmi?
- Bəli, var. Biz hər il yeni qəbul olan tələbələr arasında məhz bu məqsədlə sorğu keçirir və belə tələbələri müəyyən edərək, onların təhsilini diqqət mərkəzində saxlayırıq. 2021/2022-ci tədris ilinin uzun fasilədən sonra ənənəvi formada davam etməsi bütün təhsil ictimaiyyəti kimi bizi də sevindirdi. Bu tədris ili digər tədris illərindən bir çox cəhətdən fərqlənir. Bu il biz şəhid bacı və qardaşlarını, yaxınlarını, qazilərimizi auditoriyada tələbə kimi qəbul etmişik. Bu məsuliyyəti dərk edərək biz Zəfər yaşamış gəncliyi gələcəyə daha layiqli müəllim kimi hazırlamalıyıq. Bu vəziyyət üzərimizə ciddi vəzifələr qoyur.
Hazırda ADPU-da Bakıda 83, filiallarımızda 79, Pedaqoji Kollecdə 24 nəfər olmaqla, cəmi 186 tələbəmiz şəhid və ya qazilərin ailə üzvləridir. Həmçinin özü qazi olmuş bir neçə tələbəmiz də hazırda təhsillərini davam etdirir. Onlara diqqət və qayğı bizim əsas vəzifələrimizdən biridir.
- Bilirik ki, universitetinizin beynəlxalq əlaqələri də xeyli genişlənib. Bu yaxınlarda ABŞ-ın Corc Vaşinqton Universitetinin təmsilçisi bizim jurnala müsahibəsində bildirmişdi ki, hazırda ADPU ilə magistr proqramı üzrə ikili diplom proqramı həyata keçirilir. Bəs, başqa hansı dövlətlərin hansı universitetləri ilə əməkdaşlıq proqramları var?
- Mübadilə proqramları çərçivəsində bir çox ölkələrə tələbə və müəllimlərin göndərilməsi prosesi davam edir. Hazırda ADPU-nun 53 xarici ali təhsil müəssisəsi ilə birbaşa əlaqələri mövcuddur. Türkiyənin 11 universiteti ilə “Mövlanə” proqramı çərçivəsində əməkdaşlıq edilir. Erasmus+ mübadilə proqramı çərçivəsində Erasmus+ tərəfdaş universitetləri arasında tələbə, akademik və inzibati heyətin mübadiləsi mütəmadi olaraq həyata keçirilir. Pedaqoji Universitet Avrasiya Universitetlər Birliyi (EURAS), Kafkasya Universitetlər Birliyi (KÜNİB) kimi beynəlxalq assosiasiyalarla yaxından əməkdaşlıq edir. ADPU həmçinin Avropa Müəllim Hazırlığı Şəbəkəsi (ETEN) və Universitet Prezidentlərinin Beynəlxalq Assosiasiyasının (İAUP) üzvüdür.
Corc Vaşinqton Universiteti ilə əməkdaşlığımıza artıq toxunduq. Həmçinin bu tədris ilinin yaz semestrində ADPU-nun 4 tələbəsinin Erasmus+ proqramı çərçivəsində Danimarkanın Universitet Kollecində bir semestr oxumağa göndərilməsi nəzərdə tutulur.
- Və sonda. Bu gün 100 yaşı tamam olan Pedaqoji Universitet fəaliyyətinin növbəti yüzilliyinə hansı hədəflərlə daxil olur?
Ümummilli lider Heydər Əliyevin “cəmiyyətin gələcək tərəqqisi bir çox cəhətdən indi gənclərimizə nəyi və necə öyrətməyimizdən asılı olacaqdır” fikri bizim müasir pedaqoji yanaşmamızın və dəyişikliklərimizin mayasında duran bir devizə çevrilmişdir.
Yəni biz yubileydən sonra əsas inkişaf istiqamətlərindən biri kimi, beynəlxalq səviyyədə tanınmanı, onun əsas elementi kimi, rəqəmsal biliklərə və xarici dillərə üstünlük verməni, müəllim hazırlığının mayasında isə milli-mənəvi dəyərlərə bağlılığı nəzərdə tutan tədbirləri daha da gücləndirəcəyik.
Bütün bu dediklərimiz “ənənələrə sadiq və yeniliklərə açıq universitet” devizi ilə ADPU-nun 2030-cu ilə hədəflənən strategiyasında öz əksini tapacaqdır.

TEMPLE OF AZERBAIJANI EDUCATION
Our interview with Prof. Jafar JAFAROV, rector of the Azerbaijan State Pedagogical University, on the centennial anniversary of the university.
One of the oldest universities in the country, the Azerbaijan State Pedagogical University (ASPU), celebrates its centennial anniversary this year. As decreed by President Ilham Aliyev, the significant event was celebrated at the state level. To sum up the accomplishments of this higher education institution in the passing year, to learn about its glorious history marked with significant contributions in the life of our country, as well as to know about the current activities in the university, we interviewed the rector of ASPU, Doctor of History, Professor Jafar Jafarov.
"Jafar-muallim, we would like to congratulate you, your team, students, and everyone associated with this higher education institution on the centennial anniversary. To start our conversation, can you take us back to the historical path of your university’s development since its inception?"
"Thank you! The April 17, 2021 order of President Ilham Aliyev ‘On the celebration of the centennial anniversary of the Azerbaijan State Pedagogical University’ is the highest token of appreciation of our activities over the past century. The document especially underlines the contribution of ASPU to the development of education in Azerbaijan.
“The history of ASPU as a higher educational institution with rich traditions begins on August 26, 1921, when the then chairman of the Council of People's Commissars of Azerbaijan, Nariman Narimanov, signed a decree on the creation of our university. It started with 8 teachers and 6 students only. The decree said: "The Azerbaijan State Pedagogical Institute for Men shall be founded on September 1, 1921 in Baku in order to train a highly qualified team of educators capable of implementing the ideas of the unified labour school of the republic and to prepare teachers that will teach to the 2nd-category Soviet schoolchildren in the Turkic language..."
Preliminary works had been completed long before the signing of the decree. To accomplish this mission, they created a special commission at the end of 1920s. Mr. Narimanov expressed his satisfaction with the progress during the reception of the commission members: “I see that you, guided by high spiritual aspirations, have chosen the right path to start the educational process. You devote your life to the prosperity of our people. The Republic of Azerbaijan will always be grateful to you for what you do. The people of Azerbaijan will always remember you.”
"Who were these people who contributed to the founding of the university? Can you name some of them?"
"There was a special steering committee presided by Nariman Narimanov. Head of one of the departments of the People's Commissariat of Education, Azad Amirov, was responsible for the general management of the committee. The first rector of the institute, Fatullah-bey Rzabeyli was the committee chair. Other members included Habib-bey Mahmudbeyli and Rahim Jafarov. Secretary of the committee was Ali-Abbas Velikhanli. Abdulla Shaig Talibzade, Mammad Efendiyev, and Sadig Huseynzade also contributed to the committee development and were regularly invited to various meetings of the committee. These people were the most prominent intellectuals of the time; they received higher education in Russia and other countries."
"Can you also name the outstanding graduates of your university over the past century?"
“There are many famous academicians who have significantly contributed to the development of science and education in Azerbaijan. By the way, our university has also developed as a research institution. The ASPU graduates includes hundreds of outstanding scientists, intellectuals, public figures, and statesmen, who our nation has always been proud of. Among the most famous are Mammad Arif Dadashzade, Hamid Arasly, Mehdi Mehdizade, Budag Budagov, Mikayil Mushfig, Suleyman Rahimov, Mehdi Huseyn, Shikhali Gurbanov, Ismayil Shikhly, Ilyas Efendiyev, and dozens of other intellectuals. The list is too long to name them all during our limited interview. I can proudly say that three of the eleven presidents of the National Academy of Sciences of Azerbaijan (ANAS)—Yusif Mammadaliyev (twice), Zahid Khalilov, and Hasan Abdullayev,—as well as five vice-presidents of ANAS—Heydar Huseynov, Samed Vurghun, Zahid Khalilov, Alisohbat Sumbatzade, and Isa Habibbeyli—were the graduates of our university. Over the years, many Heroes of the Soviet Union (Mehdi Huseynzade, Khidir Mustafayev, Fariz Safarov, Salahaddin Kazimov), Heroes of Socialist Labour (Safa Imanov, Zarbali Samedov, Rustam Safaraliyev), and other outstanding personalities have been the graduates of ASPU.”
"Is it possible to keep this bar at this level today?"
"Times change. As part of the international community, Azerbaijan is getting more open to the world. Presently, there are more than 50 higher educational institutions in Azerbaijan, 21 of which also educate teachers. Some of these universities had previously been closely associated with the ASPU. Now we can see a growing competition in higher education both in Azerbaijan and worldwide. With thousands of young people choosing our university despite all the hard work, the student admission plan fulfilled by 98-99%, hundreds of our graduates receiving the master’s degree annually, and more than 60% of them successfully passing exams for recruitment, we are encouraged to work more enthusiastically. We closely monitor the results of each academic year, compare them against the data from the previous periods and other universities, observe the dynamics of changes. But this is not enough, as new challenges and changes require constant improvement."
"Decree on National Priorities of Socio-Economic Development: Azerbaijan-2030 approved by President Ilham Aliyev at the beginning of 2021 requires the development of the national education system in line with the requirements of the 21st century as one of the key priorities to ensure sustainability. What does your university do to adapt to the modern education system?"
"In recent years, we have launched a few new projects in this area. The first of these was a project awarding double diplomas to our graduates and implemented jointly with the George Washington University (USA) as part of the State Program for Increasing Competitiveness in Higher Education. Currently, 50 undergraduate students are enrolled in this program. Along with the first graduates who complete their education at the end of the current academic year, it is planned to increase the admission plan from 25 to 40 students. The program is a great opportunity to benefit from the rich experience of the renowned American university in pedagogical sciences.
“Among other projects, I can name the following: accreditation of four disciplines as a pilot project within the Twinning program implemented jointly with the Ministry of Education of Azerbaijan in order to update the content of our curriculum and improve the qualification of our teachers; updating the content of three disciplines jointly with the Institute of Education; trainings for teachers as part of the inclusive education project in cooperation with the Public Association Regional Development under the Heydar Aliyev Foundation; translation and publication of a new foreign textbook; introduction in 2020 of a new discipline, Inclusive Education, in our curriculum; training of ASPU teachers under the STEAM program with the support of the Ministry of Education and the Institute of Education; creation of STEAM laboratories; introduction of STEAM classes in eight relevant disciplines; TKT trainings for English teachers in cooperation with the US Embassy and the Azerbaijan Centre for Advanced Pedagogical Skills; international certification of more than half of the 95 teachers; attracting a new generation of teachers to ASPU due to the real application of recruitment mechanisms, etc. Along with 22 disciplines for the training of staff teaching in the Azerbaijani language, we have also been able to increase the number of disciplines in the Russian department (from 3 to 10). Also, starting from the current academic year, we provide training courses in English for the teachers of elementary school and mathematics who take lessons at the bachelor’s level.
“There are also other programs, such as a new graduate-level training program SABAH for the organization and methodology of teaching and learning, a dual degree program on educational management, an MBA in Educational Management, and a training program for young social workers. Along with improving the quality of these disciplines, we will increase the volume of works to ensure the content and form of disciplines and the level of training of undergraduates meet the requirements of the new era.
“Over the past five years, we have seen a growing dynamics of researches accomplished by the teaching staff of ASPU. This can be seen both in the number of publications in the international scientific databases and in the number of references used in publications.”
"We have observed a considerable increase in the number of admissions to ASPU lately. Is this due to the growing interest of young people in teaching, or a result of reforms and innovations at the university?"
"Both. Certainly, the main factor is the favourable environment created for our students and teachers and the political support for reforms that we get from our state. Reforms in universities is possible only if both conditions are met. We all know that the state does a lot in this area, President Ilham Aliyev pays close attention to the education process. The implementation of the New Schools for Renewing Azerbaijan program initiated by the First Vice-President of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation, Mehriban Aliyeva, also strongly encourages the development of education in Azerbaijan.
“As for our success over the past five years, I would like to share with you some admission data for this year, because the anniversary is also a reporting year for us.
“As in previous years, the student enrolment performance has been strong this season. There are many universities in Azerbaijan that provide teaching classes. Nevertheless, our admission plan for the current academic year has been fulfilled by 97.6% (of 2,475 students planned). 66% of admissions were made based on a government demand, which is a serious reason for a positive assessment of quality indicators. 1,730 applicants (73.4%) scored more than 400 points during admission exams. 29% of applicants (earlier this number was about 20%) are residents of Baku and the Absheron Peninsula.”
"As part of reforms in the education systems, authorities continue to reassess the level of teachers' knowledge. Teachers are recruited through a centralised examination. Do your graduates manage to keep up with these requirements?"
"One of the main indicators affecting the rating of any university is its ability to develop students who can get decent jobs in the labour market after the graduation. In this context, the results of examinations for recruiting teachers and students for master's degrees are encouraging.
In the previous academic year, 2,119 students graduated from ASPU with a bachelor's degree. Of these, 873 students (41.5%) successfully passed the exams for obtaining the master's degree in Azerbaijan; 29 students will obtain the same degree abroad, including in Turkey, Germany, China, Spain, Italy, and Canada. 353 of our graduates (40% of those who passed the exams) will become masters.
“Also, our graduates successfully passed the exams for recruiting teachers this year. With the exception of students continuing their studies at the Master’s level and in the military service, 1306 (61%) of our bachelors tried to test their skills to get jobs at schools. 1089 (83%) of them scored more than 30 points, including 530 people with 40-60 points, and 184 people with 50-60 points. Compared to the situation 4-5 years ago, this result is 4-8 times better depending on the chosen specialities.”
"The ASPU anniversary coincides with the first anniversary of the Great Victory of Azerbaijan in the 44-day Patriotic War. Your team has also made a significant contribution to this victory..."
"We all know that the most cherished dream of all the fellow compatriots since the independence of Azerbaijan was the liberation of the occupied lands and the restoration of Azerbaijan’s territorial integrity. Finally, this day has come true and our army led by the Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev defeated the Armenian army and won the 44-day Patriotic War. This is the greatest achievement in our centuries-old history.
“National heroes of Azerbaijan Mir-Alekber Ibrahimov, Matlab Guliyev, Shakir Salahov, knight of the Zafar Order, Colonel-General Ali Naghiyev, knights of the Flag of Azerbaijan Order Malik Bayramov and Murshid Mammadov, as well as ten martyrs of the war (Aghagardash Abbasov, Ilkin Aghaguliyev, Elgun Azizov, Ehtiram Huseynli, Ravan Latifov, Chilingir Nabiyev, Orkhan Nabiyev, Jeyhun Nusratli, Goshgar Omarov, Firdovsi Zakirov and the only woman killed in the front, Aryasta Bakhishova) are and were the graduates of ASPU.
“We are proud that about 200 students and alumni of ASPU are among the honorary soldiers and officers who heroically fought and showed courage during the Patriotic War. Years will pass, generations will change, but our 44-day heroic struggle will forever remain in the national memory as a symbol of pride of the Azerbaijani people!”
"How many veterans of the Patriotic War and members of families of martyrs study at ASPU? Do you have any programs to support their study?"
"Indeed, we annually conduct a survey among the new students. As soon as we identify such students, we closely monitor their progress. The current academic year is much more different  from the previous ones. You can see the siblings and relatives of our martyrs and war veterans in the classrooms. With this responsibility in mind, we must prepare the victorious youth as worthy teachers of the future. This situation imposes serious obligations on us.
“Currently, 186 students, including 83 in ASPU main facilities in Baku, 79 in our branches and 24 in the Pedagogical College, are the members of the families of martyrs or war veterans. Several veterans also continue their study in our university. Taking care of them is one of our main priorities.”
"We know that ASPU has significantly expanded its international relations. You have already noted some points in this context. In a recent interview with our magazine, a representative of the George Washington University said that ASPU was currently implementing a double diploma program for undergraduate students. What other international universities are involved in your cooperation programs?"
"As part of exchange programs, we continue to ensure the study of our students and teachers abroad. Presently, we have direct relations with 53 foreign universities. Under the Mevlana program, we cooperate with 11 Turkish universities. There is also a regular exchange of students, teachers, and administrative staff between ASPU and the partner universities under the Erasmus+ program. We hold close relations with international associations, including the Eurasian Association of Universities (EURAS) and the Caucasus Association of Universities (KUNIB). We are also a member of the European Teacher Education Network (ETEN) and the International Association of University Presidents (IAUP).
“We have already talked about cooperation with the George Washington University. This academic year, four of our students will study for one semester at the University College of Denmark as part of Erasmus+.”
"In conclusion, can you tell our readers about your priorities and goals for the next century?"
"The idea of national leader Heydar Aliyev that "social progress will largely depend on what and how we teach our younger generation today" has become the slogan of our pedagogical approach today.
“After the anniversary celebration, we will continue to improve the measures contributing to the recognition of our university internationally, as one of the main directions of development. We will also continue to introduce the digital education systems and foreign languages as fundamental elements of the education process, as well as to improve the commitment of the teaching staff to national and spiritual values.
“All these ideas will be part of the ASPU strategy till 2030 and will serve to keep ASPU a university dedicated to traditions and open to innovation."