Pandemiyaya və lirənin düşməsinə baxmayaraq, SOCAR-ın Türkiyədəki yatırımları özünü doğruldur və gəlir gətiri
Türkiyə iqtisadiyyatı özünün yetərincə çətin dövrünü yaşayır. Noyabrın sonunda türk lirəsi dollar qarşısında tarixi minimuma qədər ucuzlaşdı. Ümumiyyətlə, ilin əvvəlindən türk valyutası, demək olar ki, dəyərinin yarısını, noyabrdan bəri isə üçdə birini itirib.
Əgər buna pandemiyanın yaratdığı çətin iqtisadi şərtlər də əlavə edilsə, Türkiyədəki cari vəziyyət sahibkarlar arasında, yumşaq desək, narahatlıq doğurur.
Məlumdur ki, Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) Türkiyə iqtisadiyyatına sərmayə yatırmış ən böyük xarici investorlardan biridir. Bəs «SOCAR Turkey Enerji» bu mürəkkəb şəraitdə biznes sabitliyini qoruyub saxlaya bilirmi?
Sıçrayışa hazırlıq
Bu yaxınlarda keçirilən press-tur çərçivəsində “SOCAR Turkiye Enerji” şirkətinin rəhbəri Zaur Qəhrəmanov bildirib ki, bu il şirkət investisiyaların erkən qaytarılması üçün yaxşı zəmin yaradıb. “Bu il biz əməliyyatların effektivliyini artırmışıq. Böhrana baxmayaraq, məncə, yaxşı maliyyə nəticələri göstərə bilmişik. Bu il, həm də şirkətimizi növbəti illərdə sıçrayışa hazırlaya bilmişik. 2022-2025-ci illər bizim sərmayələrin qaytarılması üçün çox mühüm üfüqdür”, - deyə Z.Qəhrəmanov bildirib.
Sərmayələrə gəlincə, Azərbaycan tərəfindən Türkiyə iqtisadiyyatına qoyulması planlaşdırılan 19,5 milyard dollar investisiyadan artıq yatırılanların toplam həcmi 16,5 milyard dollara çatıb. Bununla yanaşı, SOCAR rəsmisi onu da vurğulayır ki, Dövlət Neft Şirkətinin birbaşa özü tərəfindən qoyulan vəsait 10 milyard dollar ətrafında dəyişir. Üstəlik, Z.Qəhrəmanovun sözlərinə görə, şirkətimiz Türkiyədə özü üçün heç bir risk görmür, buna görə də cari il üçün yüksək maliyyə göstəriciləri gözləyir və fəaliyyətini genişləndirməyi planlaşdırır.
“2021-ci ilin sonunda biz 1 milyard dollar səviyyəsində EBITDA (faizlər, vergilər və amortizasiya xərcləri çıxılmadan öncəki mənfəət - red.) gözləyirik, bu, 2020-ci ildə 630 milyon dollar olmuşdu (58,7% artım var – “R+”), yəni gözlədiyimiz nəticə planlaşdırılandan 250 milyon çoxdur. Şirkətin Türkiyədəki layihələrə yatırdığı investisiyaların qaytarılması üçün EBITDA ildə, orta hesabla, 750 milyon dollar olmalıdır. Bu, bizə həm qazanmağa, həm də kreditləri qaytarmağa imkan verəcək”, - deyə Z.Qəhrəmanov bildirib.
O, Türkiyə valyuta bazarındakı vəziyyətə də toxunub və qeyd edib ki, Türkiyə milli valyutasının məzənnəsinin dəyişməsi ilə bağlı risklər şirkət üçün ciddi təhlükə yaratmır.
“Lirənin məzənnəsindəki dalğalanmalara gəlincə, biz özümüz üçün böyük risk görmürük. Bu risklər nəzərə alınır və onlar, təxminən, 100 milyon dollar ətrafında qiymətləndirilir. «Kayserigas» və «Bursagas» (Bursa və Kayseri şəhərlərində qazpaylayıcı şəbəkələr - red.) istisna olmaqla, bizim Türkiyədəki layihələrimiz lirə ilə bağlı deyil, lakin onlar üçün kreditlər lirə ilə cəlb edilir və eyni valyuta ilə ödənilir. Həm də işçilərə maaşların TL ilə ödənilməsini də nəzərə almaq lazımdır", - deyə o vurğulayıb.
Lakin şirkətin uğurlu fəaliyyəti təmin etmək üçün ciddi qiymətləndirdiyi amillər qlobal risklərdir, xüsusən də koronavirus pandemiyası, dünyanın aparıcı şirkətlərinin və ölkələrinin təmiz enerjiyə keçid üzrə planları və elektrobil sektorunun inkişafıdır.
İnteqrasiya effekti
“SOCAR Turkey Enerji” şirkətinin rəhbəri həmçinin qeyd edib ki, şirkət “Petkim” neft-kimya kompleksinin və STAR neft emalı zavodunun fəaliyyəti ilə Türkiyə iqtisadiyyatına mühüm töhfə verir. Belə ki, təkcə neftayırma zavodları sayəsində Türkiyədə cari əməliyyatlar kəsirini hər il 2 milyard dollar azaltmaq mümkün olub.
Eyni zamanda Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) bu ölkənin neft-kimya bazarının artımını gözləyir və görünür, bu səbəbdən bu sektorun inkişafını özünün əsas prioritetləri sırasına daxil edib.
“Şirkətimiz gələcək inkişafı üçün üç əsas istiqamət müəyyən edib: dünya üzrə ən cəlbedicilərdən olan Türkiyə neft-kimya bazarında öz mövqeyini möhkəmləndirmək; Türkiyə bazarında qaz satışını artırmaq, bu il satış 4,5 milyard kubmetr olacaq, cari il üçün proqnozlaşdırılan daxili istehlak səviyyəsi isə 52 milyard kubmetr qaza bərabərdir; davamlı inkişaf və bərpa olunan enerji mənbələri sahəsində layihələrin davam etdirilməsi”, - deyə Z.Qəhrəmanov bildirib.
Hazırda Türkiyəyə yatırılan investisiyaların ən böyük payı, həmçinin «SOCAR Turkey Enerji»nin gəlirlərinin əsas hissəsi «Petkim» və STAR neft emalı zavodunun payına düşür. Bununla yanaşı, “Petkim Petrokimya Holding”in Türkiyənin neft-kimya məhsullarının daxili bazarında payı 20-25%, STAR neft emalı zavodunun isə daxili neft məhsulları bazarında payı 16% təşkil edir.
Hər iki müəssisənin daha səmərəli işləməsi üçün SOCAR 2020-ci ildən «Petkim» və STAR-ın inteqrasiya prosesinə başlayıb və bunun sayəsində yararı təkcə böyük vergi güzəştləri əldə etməklə qalmayacaq. “Bizim ehtimallara görə, bu proses iki və ya üç il çəkə bilər, çünki “Petkim” açıq şirkətdir, lakin STAR neft emalı zavodu açıq deyil, ona görə də ciddi hüquqi və vergi prosedurları tələb olunacaq”, - deyə «SOCAR Turkiye Enerji»nin bölməsi olan «SOCAR Turkey Refining and Petrochemical Business Unit»in prezidenti Anar Məmmədov vurğulayır.
İnteqrasiyaya paralel olaraq, «SOCAR Turkey Enerji» həm də STAR neft emalı zavodunda neft emalı gücünü artırmağı planlaşdırır. A.Məmmədovun sözlərinə görə, bu işlərin həyata keçirilməsi ilə müəssisənin gücü 2024-cü ildən sonra indiki 11 milyon tona qarşı ildə 11,5 milyon tona çatacaq. Həmçinin 2022-ci ildə şirkət «Petkim» kompleksinə daxil olan müəssisələrdə təmir işlərinə irimiqyaslı investisiyalar yatırmağı planlaşdırır.. Söhbət kompleksin müəssisələrinin mövcud istehsal güclərinin artırılmasından deyil, onların səmərəliliyinin artırılmasından gedir.
“İqlim dəyişikliyi üzləşdiyimiz ən böyük böhrandır və bərpa olunan enerjinin payı da artır. Amma düşünürəm ki, neft emalı və neft-kimya sektorları orta və hətta uzunmüddətli perspektivdə qalacaq. Biz də öz tərəfimizdən 2035-ci ilə qədər STAR neft emalı zavodunda və «Petkim» kompleksində tullantıları hər il 1% azaltmağı düşünürük. Bu, iddialı hədəfdir”, - deyə A.Məmmədov əlavə edib.
Bundan başqa, şirkət bərpa olunan enerji sektorunu da inkişaf etdirərək, daim dəyişən qlobal trendlərlə ayaqlaşmağa çalışır. Buna görə də, «SOCAR Turkey Enerji»nin bazarda uzunmüddətli və sabit mövqe tutmaq üzrə hədəfləri yetərincə gerçək görünür.

Despite the pandemic and the fall of Turkish lira, SOCAR's investments to Turkey are profitable
Turkish economy is going through a rather difficult period. At the end of November, the exchange rate of the Turkish lira fell to historic lows. In general, since the beginning of 2021, the Turkish national currency has lost almost half of its value, including a third since November.
Under the difficult economic circumstances caused by the pandemic, the current situation causes concern among the Turkish entrepreneurs.
State Oil Company of Azerbaijan (SOCAR) continues to be one of the largest foreign investors in the Turkish economy. Can SOCAR Turkey Enerji maintain its business stable in these circumstances?
Preparing for a breakthrough
At the recent press briefing, CEO of SOCAR Turkiye Enerji, Zaur Gahramanov, said that this year the company has done a good job to ensure an early return of investments. “This year we improved our operational efficiency. This year, in spite of the crisis, we could demonstrate good financial results. And this year we could prepare our company for the next breakthrough steps in coming years. 2022-2025 is a very important period for the return of our investments,” Mr. Gahramanov said.
By the way, the total volume of Azerbaijani investments in the Turkish economy has already reached $16.5 billion against the planned $19.5 billion. Only SOCAR’s share in this amount reaches roughly $10 billion, said Mr. Gahramanov.
He also assured that the company did not see any risks in Turkey. Therefore, SOCAR expects high financial indicators for this year and plans to expand its activities in the country.
“At the end of 2021, we expect EBITDA (earnings before interest, tax, depreciation and amortization, R+) at $1 billion against $630 million in 2020 (an increase of 58.7%, R+), which is $250 million above the planned amount. To ensure the return of investments made by the company in projects in Turkey, the annual amount of EBITDA should be $750 million on average. This will allow us to both earn and repay loans,” Z. Gahramanov said.
He also made a comment on the situation in the Turkish currency market, noting that the risks associated with fluctuations in the Turkish national currency do not pose a serious threat to the company. “As for fluctuations in the exchange rate of the lira, we do not see any big risks for the company. We take these risks into account and they are estimated at about $100 million. Our projects in Turkey, with the exception of Kayserigaz and Bursagas (gas distribution networks in the cities of Bursa and Kayseri, R+), are not related to the lira, but loans on these projects were in lira and are repaid in the same currency. It is also necessary to take into account the payment of salaries to employees, also in lira,” Mr. Gahramanov said.
What SOCAR seriously interested in to ensure successful operations are the global risks associated with the coronavirus pandemic and the plans of leading companies and countries to switch to clean energy, with the development of the electric vehicle sector.
Integration effect
CEO of SOCAR Turkey Enerji also noted that the company makes a significant contribution to the Turkish economy through Petkim, SOCAR’s petrochemical facility, and the STAR refinery. Thanks to the refinery it was possible to reduce the Turkish current account deficit by $2 billion annually.
At the same time, SOCAR expects the growth of the petrochemical market in Turkey and, apparently, for this reason qualifies the development of this sector as one of its key priorities.
“Our company has identified three main directions for future development: strengthening position in the Turkish petrochemical market, which is one of the most attractive in the world; increasing gas sales in the Turkish market, which will reach 4.5 billion cubic meters this year, while the projected level of domestic consumption for the current year is 52 billion cubic meters; sustainable development and RES projects,” Mr. Gahramanov said.
Currently, the lion's share of investments in Turkey, and the bulk of SOCAR Turkey Enerji's income comes from Petkim and STAR. At the same time, the share of Petkim Petrokimya Holding in the local market of petrochemical products is 20-25%, while the share of STAR in the same market reaches 16%.
For more efficient operation of both facilities, SOCAR has launched a process to integrate Petkim and STAR since 2020, expecting, among other things, to receive large tax preferences. “According to our assumptions, this process may take two or three years, since Petkim is a public company, while STAR refinery is not. We will have to fulfil serious legal and tax procedures,” explained the President of SOCAR Turkey Refining and Petrochemical Business Unit (a division of SOCAR Turkiye Enerji), Anar Mammadov.
In parallel with the integration process, SOCAR Turkey Enerji plans to increase oil refining capacities of the STAR refinery. According to A. Mammadov, these projects will increase the annual production capacity of the company after 2024 to 11.5 million tons against the current 11 million. Also, in 2022, the company plans to make large-scale investments in repair works at the enterprises working under Petkim. These works will concern increasing the efficiency of Petkim facilities.
“Climate change is the largest challenging crisis for us. The share of renewable energy is also increasing. But I think that the oil refining and petrochemical sectors will continue in the medium and even long term. For our part, we also plan to reduce emissions by 2035 at the STAR refinery and at Petkim by 1% annually. This is an ambitious goal,” Mr. Mammadov said.
Also, the company is trying to keep up with the ever-changing global trends by developing the renewable energy sector as well. Therefore, SOCAR Turkey Enerji's goals for a long-term and stable position in the market look quite realistic.