Pandemiyaya və lirənin düşməsinə baxmayaraq, SOCAR-ın Türkiyədəki yatırımları özünü doğruldur və gəlir gətiri
Türkiyə iqtisadiyyatı özünün yetərincə çətin dövrünü yaşayır. Noyabrın sonunda türk lirəsi dollar qarşısında tarixi minimuma qədər ucuzlaşdı. Ümumiyyətlə, ilin əvvəlindən türk valyutası, demək olar ki, dəyərinin yarısını, noyabrdan bəri isə üçdə birini itirib.
Əgər buna pandemiyanın yaratdığı çətin iqtisadi şərtlər də əlavə edilsə, Türkiyədəki cari vəziyyət sahibkarlar arasında, yumşaq desək, narahatlıq doğurur.
Məlumdur ki, Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) Türkiyə iqtisadiyyatına sərmayə yatırmış ən böyük xarici investorlardan biridir. Bəs «SOCAR Turkey Enerji» bu mürəkkəb şəraitdə biznes sabitliyini qoruyub saxlaya bilirmi?
Sıçrayışa hazırlıq
Bu yaxınlarda keçirilən press-tur çərçivəsində “SOCAR Turkiye Enerji” şirkətinin rəhbəri Zaur Qəhrəmanov bildirib ki, bu il şirkət investisiyaların erkən qaytarılması üçün yaxşı zəmin yaradıb. “Bu il biz əməliyyatların effektivliyini artırmışıq. Böhrana baxmayaraq, məncə, yaxşı maliyyə nəticələri göstərə bilmişik. Bu il, həm də şirkətimizi növbəti illərdə sıçrayışa hazırlaya bilmişik. 2022-2025-ci illər bizim sərmayələrin qaytarılması üçün çox mühüm üfüqdür”, - deyə Z.Qəhrəmanov bildirib.
Sərmayələrə gəlincə, Azərbaycan tərəfindən Türkiyə iqtisadiyyatına qoyulması planlaşdırılan 19,5 milyard dollar investisiyadan artıq yatırılanların toplam həcmi 16,5 milyard dollara çatıb. Bununla yanaşı, SOCAR rəsmisi onu da vurğulayır ki, Dövlət Neft Şirkətinin birbaşa özü tərəfindən qoyulan vəsait 10 milyard dollar ətrafında dəyişir. Üstəlik, Z.Qəhrəmanovun sözlərinə görə, şirkətimiz Türkiyədə özü üçün heç bir risk görmür, buna görə də cari il üçün yüksək maliyyə göstəriciləri gözləyir və fəaliyyətini genişləndirməyi planlaşdırır.
“2021-ci ilin sonunda biz 1 milyard dollar səviyyəsində EBITDA (faizlər, vergilər və amortizasiya xərcləri çıxılmadan öncəki mənfəət - red.) gözləyirik, bu, 2020-ci ildə 630 milyon dollar olmuşdu (58,7% artım var – “R+”), yəni gözlədiyimiz nəticə planlaşdırılandan 250 milyon çoxdur. Şirkətin Türkiyədəki layihələrə yatırdığı investisiyaların qaytarılması üçün EBITDA ildə, orta hesabla, 750 milyon dollar olmalıdır. Bu, bizə həm qazanmağa, həm də kreditləri qaytarmağa imkan verəcək”, - deyə Z.Qəhrəmanov bildirib.
O, Türkiyə valyuta bazarındakı vəziyyətə də toxunub və qeyd edib ki, Türkiyə milli valyutasının məzənnəsinin dəyişməsi ilə bağlı risklər şirkət üçün ciddi təhlükə yaratmır.
“Lirənin məzənnəsindəki dalğalanmalara gəlincə, biz özümüz üçün böyük risk görmürük. Bu risklər nəzərə alınır və onlar, təxminən, 100 milyon dollar ətrafında qiymətləndirilir. «Kayserigas» və «Bursagas» (Bursa və Kayseri şəhərlərində qazpaylayıcı şəbəkələr - red.) istisna olmaqla, bizim Türkiyədəki layihələrimiz lirə ilə bağlı deyil, lakin onlar üçün kreditlər lirə ilə cəlb edilir və eyni valyuta ilə ödənilir. Həm də işçilərə maaşların TL ilə ödənilməsini də nəzərə almaq lazımdır", - deyə o vurğulayıb.
Lakin şirkətin uğurlu fəaliyyəti təmin etmək üçün ciddi qiymətləndirdiyi amillər qlobal risklərdir, xüsusən də koronavirus pandemiyası, dünyanın aparıcı şirkətlərinin və ölkələrinin təmiz enerjiyə keçid üzrə planları və elektrobil sektorunun inkişafıdır.
İnteqrasiya effekti
“SOCAR Turkey Enerji” şirkətinin rəhbəri həmçinin qeyd edib ki, şirkət “Petkim” neft-kimya kompleksinin və STAR neft emalı zavodunun fəaliyyəti ilə Türkiyə iqtisadiyyatına mühüm töhfə verir. Belə ki, təkcə neftayırma zavodları sayəsində Türkiyədə cari əməliyyatlar kəsirini hər il 2 milyard dollar azaltmaq mümkün olub.
Eyni zamanda Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) bu ölkənin neft-kimya bazarının artımını gözləyir və görünür, bu səbəbdən bu sektorun inkişafını özünün əsas prioritetləri sırasına daxil edib.
“Şirkətimiz gələcək inkişafı üçün üç əsas istiqamət müəyyən edib: dünya üzrə ən cəlbedicilərdən olan Türkiyə neft-kimya bazarında öz mövqeyini möhkəmləndirmək; Türkiyə bazarında qaz satışını artırmaq, bu il satış 4,5 milyard kubmetr olacaq, cari il üçün proqnozlaşdırılan daxili istehlak səviyyəsi isə 52 milyard kubmetr qaza bərabərdir; davamlı inkişaf və bərpa olunan enerji mənbələri sahəsində layihələrin davam etdirilməsi”, - deyə Z.Qəhrəmanov bildirib.
Hazırda Türkiyəyə yatırılan investisiyaların ən böyük payı, həmçinin «SOCAR Turkey Enerji»nin gəlirlərinin əsas hissəsi «Petkim» və STAR neft emalı zavodunun payına düşür. Bununla yanaşı, “Petkim Petrokimya Holding”in Türkiyənin neft-kimya məhsullarının daxili bazarında payı 20-25%, STAR neft emalı zavodunun isə daxili neft məhsulları bazarında payı 16% təşkil edir.
Hər iki müəssisənin daha səmərəli işləməsi üçün SOCAR 2020-ci ildən «Petkim» və STAR-ın inteqrasiya prosesinə başlayıb və bunun sayəsində yararı təkcə böyük vergi güzəştləri əldə etməklə qalmayacaq. “Bizim ehtimallara görə, bu proses iki və ya üç il çəkə bilər, çünki “Petkim” açıq şirkətdir, lakin STAR neft emalı zavodu açıq deyil, ona görə də ciddi hüquqi və vergi prosedurları tələb olunacaq”, - deyə «SOCAR Turkiye Enerji»nin bölməsi olan «SOCAR Turkey Refining and Petrochemical Business Unit»in prezidenti Anar Məmmədov vurğulayır.
İnteqrasiyaya paralel olaraq, «SOCAR Turkey Enerji» həm də STAR neft emalı zavodunda neft emalı gücünü artırmağı planlaşdırır. A.Məmmədovun sözlərinə görə, bu işlərin həyata keçirilməsi ilə müəssisənin gücü 2024-cü ildən sonra indiki 11 milyon tona qarşı ildə 11,5 milyon tona çatacaq. Həmçinin 2022-ci ildə şirkət «Petkim» kompleksinə daxil olan müəssisələrdə təmir işlərinə irimiqyaslı investisiyalar yatırmağı planlaşdırır.. Söhbət kompleksin müəssisələrinin mövcud istehsal güclərinin artırılmasından deyil, onların səmərəliliyinin artırılmasından gedir.
“İqlim dəyişikliyi üzləşdiyimiz ən böyük böhrandır və bərpa olunan enerjinin payı da artır. Amma düşünürəm ki, neft emalı və neft-kimya sektorları orta və hətta uzunmüddətli perspektivdə qalacaq. Biz də öz tərəfimizdən 2035-ci ilə qədər STAR neft emalı zavodunda və «Petkim» kompleksində tullantıları hər il 1% azaltmağı düşünürük. Bu, iddialı hədəfdir”, - deyə A.Məmmədov əlavə edib.
Bundan başqa, şirkət bərpa olunan enerji sektorunu da inkişaf etdirərək, daim dəyişən qlobal trendlərlə ayaqlaşmağa çalışır. Buna görə də, «SOCAR Turkey Enerji»nin bazarda uzunmüddətli və sabit mövqe tutmaq üzrə hədəfləri yetərincə gerçək görünür.

Несмотря на пандемический кризис и падение лиры, вложения SOCAR в Турции окупаются и приносят прибыль
Автор: Нигяр АББАСОВА, Баку-Стамбул-Баку
Экономика Турции сейчас переживает довольно непростой период. В конце ноября турецкая лира по отношению к доллару обрушилась до исторического минимума. В целом с начала года турецкая валюта потеряла почти половину стоимости, в том числе треть - с ноября.
Если к этому прибавить вызванные пандемией довольно непростые экономические условия, то текущая ситуация у предпринимателей в Турции, мягко говоря, вызывает беспокойство.
Известно, что одним из крупнейших внешних инвесторов в турецкую экономику продолжает оставаться Госнефтекомпания Азербайджана. Удается ли SOCAR Turkey Enerji поддерживать стабильность бизнеса в этих непростых условиях?
Подготовка к рывку
Как рассказал в рамках недавнего пресс-тура глава SOCAR Turkey Enerji Заур Гахраманов, в этом году компания заложила хороший фундамент для скорейшего возврата инвестиций. «Это год, когда мы повысили свою операционную эффективность. Это год, когда мы, несмотря на кризис, смогли показать, я считаю, хорошие финансовые результаты. И это год, когда мы смогли подготовить свою компанию к дальнейшему рывку в предстоящие годы. Период 2022-2025 гг. - очень важный горизонт для возврата наших инвестиций», - заявил З. Гахраманов.
Кстати, что касается вложений, то суммарный объем азербайджанских инвестиций в экономику Турции уже достиг $16,5 млрд. из запланированных $19,5 млрд. При этом, отмечает глава SOCAR Turkey Enerji, из этих средств непосредственно Госнефтекомпанией Азербайджана до сих пор вложено «плюс-минус $10 млрд.».
Представитель SOCAR также заверил, что компания не видит для себя каких-либо рисков в Турции, а потому рассчитывает на высокие финансовые показатели по итогам текущего года и планирует расширение своей деятельности.
«По итогам 2021 года мы ожидаем EBITDA (прибыль до вычета процентов, налогов, износа и амортизации. - Ред.) на уровне $1 млрд. против $630 млн. в 2020 году (рост на 58,7%. - R+), что на $250 млн. выше запланированного показателя. Для окупаемости инвестиций, вложенных компанией в проекты в Турции, показатель EBITDA должен составлять в среднем $750 млн. в год. Это позволит нам и заработать, и погасить кредиты», - рассказал З.Гахраманов.
Он коснулся и ситуации на валютном рынке Турции, отметив, что риски, связанные с колебаниями турецкой национальной валюты, для компании не представляют серьезной угрозы.
«Что касается колебаний курса лиры, то мы не видим больших рисков для себя. Эти риски учтены, и они оцениваются порядка в $100 млн. Наши проекты в Турции, за исключением Kayserigaz и Bursagas (газораспределительные сети в городах Бурса и Кайсери. - Ред.), не связаны с лирой, но кредиты по ним привлечены в лирах и погашаются в этой же валюте. Ну, еще необходимо учесть и выплаты заработных плат сотрудникам, которые тоже производятся в TL», - сказал он.
А вот что компания всерьез оценивает для обеспечения успешной деятельности, так это глобальные риски, связанные, в частности, с пандемией коронавируса и планами ведущих компаний и стран мира по переходу на чистую энергию, развитием сектора электромобилей.
Эффект интеграции
Глава SOCAR Turkey Enerji также отметил, что компания вносит серьезный вклад в экономику Турции за счет деятельности нефтехимического комплекса Petkim и нефтеперерабатывающего завода STAR. Так, только благодаря НПЗ удалось снижать дефицит счета текущих операций Турции ежегодно на $2 млрд.
При этом Госнефтекомпания Азербайджана ожидает роста нефтехимического рынка этой страны и, видимо, по этой причине включила развитие данного сектора в число главных своих приоритетов.
«Наша компания определила три основных направления для своего будущего развития: усиление позиций на нефтехимическом рынке Турции, который является одним из привлекательных в мире; увеличение продаж газа на турецком рынке, которые в этом году составят 4,5 млрд. кубометров при прогнозируемом на текущий год уровне внутреннего потребления в 52 млрд. кубометров газа; устойчивое развитие и продолжение проектов в сфере возобновляемых источников энергии», - сказал З.Гахраманов.
На данный момент львиная доля инвестиций, вложенных в Турцию, да и основного объема доходов SOCAR Turkey Enerji приходится на Petkim и НПЗ STAR. При этом доля Petkim Petrokimya Holding на внутреннем рынке нефтехимической продукции Турции составляет 20-25%, а доля НПЗ STAR на внутреннем рынке нефтепродуктов - 16%.
Для более эффективной деятельности обоих предприятий SOCAR с 2020 года дала старт процессу интеграции Petkim и STAR, за счет чего рассчитывает получить большие налоговые преференции - и не только. «По нашим предположениям, этот процесс может занять два или три года, поскольку Petkim публичная компания, а НПЗ STAR - нет, поэтому потребуются серьезные правовые и налоговые процедуры», - объяснил президент SOCAR Turkey Refining and Petrochemical Business Unit (подразделение SOCAR Turkiye Enerji) Анар Мамедов.
Параллельно с интеграцией SOCAR Turkey Enerji планирует увеличить мощности по переработке нефти на НПЗ STAR. По словам А.Мамедова, с реализацией этих работ мощность предприятия после 2024 года достигнет 11,5 млн. тонн в год против нынешних 11 млн. Также в 2022 году компания планирует вложить масштабные инвестиции в ремонтные работы на предприятиях, входящих в состав комплекса Petkim. Речь идет не о повышении существующих производственных мощностей предприятий комплекса, а об увеличении их эффективности.
«Изменение климата - это самый большой кризис, который мы переживаем, и доля возобновляемых источников энергии также увеличивается. Но я думаю, что нефтеперерабатывающий и нефтехимический секторы сохранятся в среднесрочной и даже долгосрочной перспективах. Мы со своей стороны также нацелены на снижение выбросов до 2035 года на НПЗ STAR и в комплексе Petkim на 1% ежегодно. Это - амбициозная цель», - добавил А.Мамедов.
Кроме того, компания старается соответствовать постоянно меняющимся мировым трендам, развивая и сферу возобновляемых источников энергии. Поэтому цели на долгосрочную и устойчивую позицию на рынке у SOCAR Turkey Enerji выглядят вполне реалистичными.