İŞIQFOR, YOXSA «PLANLI NİKAH»?
Almaniyanın proqramları bir-birinə o qədər də yaxın olmayan partiyalardan qurulmuş yeni koalision hökuməti əmin edir ki, ittifaq ölkəni müasirləşdirmək, eyni zamanda sabitliyi qoruyub saxlamaq kimi qəti əzmə əsaslanır.
Sabitlik dedikdə, əlbəttə ki, Almaniyaya son 16 ildə rəhbərlik etmiş kansler Angela Merkelin siyasətinin davam etdirilməsi nəzərdə tutulur. Almaniya Sosial-Demokrat Partiyasının (ASDP) qələbəsində həlledici rolu da partiyanın rəhbəri Olaf Şoltsun son 3 ildə vitse-kansler kimi, Angela Merkellə birlikdə işləməsi oynayıb. Seçicilərin fikrincə, Şolts işinin öhdəsindən pis gəlməyib və onun Merkelin varisi olmaq haqqı xristian-demokratların (XDİ) yeni lideri Armin Laşetdən daha çoxdur.
Durğunluğun antiböhran meneceri
Almaniya və ümumilikdə Avropanın tarixində yeni başa çatmış «Merkel dövrü» ilə bağlı hərtərəfli araşdırmalar hələ qarşıdadır. Hələliksə, «CNBC»nin yazdığı kimi, Avropanın ən nəhəng və ən uğurlu inkişaf edən iqtisadiyyatının 1990-cı illərin sonu, 2000-ci illərin əvvəllərində «Avropanın xəstə sakini» olduğuna inanmaq çətindir. Avropa İttifaqının Statistika Xidmətinin məlumatına görə, artıq 2019-cu ildə Aİ-nin ümumdaxili məhsulunun dörddə biri (24,7%) Almaniya istehsalının payına düşürdü. Merkelin ixracyönümlü iqtisadiyyata üstünlük verən hökumətinin dövründə Almaniya iqtisadiyyatı davamlı inkişaf edərək, əsas rəqibləri olan Böyük Britaniya ilə Fransanı xeyli üstələyib. 2005-ci ildən (Merkelin hakimiyyətə gəldiyi il) 2020-ci ilədək (COVID-19 pandemiyasınadək) Almaniya ÜDM-i 2,3 trilyon avrodan 3,3 trilyon avroya çatıb. Eyni dövrdə ölkədə işsizlik səviyyəsi 11,1%-dən 3,8%-ə düşüb.
Merkel «antiböhran meneceri» adını yalnız Almaniyada yox, bütünlükdə Avropada qazanmışdı. Üzv dövlətlər arasında Aİ-ni çalxalayan fikir ayrılıqlarının sayı-hesabı olmayıb – fiskal və iqtisadi siyasətdən tutmuş, emiqrasiya, qanunun aliliyi və «Brexit»ə qədər.
«Merkel kompromislər maşını idi», - deyə Lüksemburqun baş naziri Ksavye Bettel bu yaxınlarda bildirmişdi. Bettelin sözlərinə görə, danışıqlar hər dəfə «dalana dirəndikdə» Merkel «irəli getmək üçün mütləq bizi birləşdirən nələrisə tapırdı».
Bu fikirlərin nə qədər doğru olduğunu təsdiqləyən ən son nümunə kimi, Aİ-nin 2020-ci ilin iyulunda keçirilmiş sammitini göstərmək olar. O zaman qurumun koronavirusdan əziyyət çəkən Avropa iqtisadiyyatını bərpa etmək üçün nəzərdə tutulmuş büdcəsinin indiyədək görünməmiş həcmdə (1,8 trilyon avro) təsdiqlənməsinə məhz Merkelin fəal iştirakı ilə nail olunmuşdu.
Amma görünür, onun idarəçiliyi dövründə heç də hər şey ideal olmayıb. Belə olmasaydı, yeni hökumətin «uzun illər davam etmiş durğunluqdan sonra daha ciddi inkişafa nail olmaq» hədəfini elan etməsinə nə ehtiyac var idi?
Bir tərəfdən bu illər ərzində inflyasiyanın praktik olaraq sıfıra bərabər olması, işsizliyin davamlı olaraq azalması yaxşı idarə olunan iqtisadiyyatın göstəricisidir. Lakin iqtisadçılar bildirir ki, Almaniyanın böyük müsbət ticarət saldosuna malik olduğu nəzərə alınarsa, ÜDM-in artımı gözləniləndən xeyli az olub. Başqa sözlə, Almaniya istehlak və investisiyaların stimullaşdırılmasına daha ciddi məbləğ xərcləyə bilərmiş.
Lakin Merkelin Almaniyası «schuldenbremse» («borc əyləci») kimi tanınan balanslı büdcə qaydasına hər zaman sadiq qalıb. Bu siyasət Almaniya federal hökumətinə və torpaqların hökumətlərinə büdcə kəsirinə yol verməyi qadağan edirdi. Ticari balansdakı nəhəng müsbət saldoya baxmayaraq, onilliklər ərzində Almaniyanın əsas kapitalına dövlət və özəl investisiyaların həcmi davamlı olaraq azalıb (ÜDM-ə nisbətdə). Nəticədə, investisiya çatışmazlığı Almaniya iqtisadiyyatı üçün təzyiqə çevrilməyə başlayıb. İnkişaf göstəricilərinin zəifliyi də bunun nəticəsidir. Məsələn, 2019-cu ilin son rübündə Almaniyada iqtisadi inkişaf 0% olub. Beləliklə, Merkelin idarəçiliyi dövründə ciddi maliyyə ehtiyatlılığı və nəhəng ticarət profisiti olsa da, əksər iqtisadçıların fikrincə, bu dövrə tarixi nailiyyətlər dövrü kimi baxmaq olmaz. Onlar hesab edirlər ki, bu, əslində, uzun bir durğunluq dövrüdür.
Həqiqətən də, ölkənin səhiyyə orqanlarının hələ də… faks vasitəsi ilə əlaqə saxlamasını texniki geridəqalmışlıqdan başqa necə xarakterizə etmək olar? Bu şok xəbər pandemiyanın ilk günlərində üzə çıxıb. Bundan başqa, Avropada mobil rabitə və internetlə bağlı vəziyyətin ən pis olduğu ölkələrdən biri Almaniyadır.
İşıqfor
Almaniyanın yeni hökuməti koalisiyada yer alan partiyaların ənənəvi rənglərinə görə «İşıqfor koalisiyası» adlandırılır: sosial-demokratlar (ASDP) qırmızı, azad demokratlar (AzDP) sarı, və yaşıllar («İttifaq-90»).
Maraqlıdır ki, bu üç partiyanın Almaniyanın idarə oluması ilə bağlı baxışları və siyasi mövqeləri çox fərqlidir. Onların koalisiya yaratmaq haqda razılığa gələ bilməsini çoxları möcüzə sayır. Tərəflər kompromisə bir neçə ay davam etmiş intensiv danışıqlardan sonra gəliblər. Məsələn, qarşılıqlı kompromislər sayəsində koalision hökumət ASDP-nin 1 saata görə minimal əməkhaqqının 9,6 avrodan 12 avroya qaldırılması istəyini qəbul edib. «Yaşıllar»ın istəyi ilə kömürdən imtina daha tez – 2030-cu ilədək reallaşdırılmalıdır. AzDP lideri Kristian Lindner isə ölkədə əhəmiyyətinə görə üçüncü posta (kansler və müavinindən sonra) – maliyyə naziri vəzifəsinə yiyələnməklə, nəinki illik büdcəyə nəzarət edəcək, həm də partiyasının maliyyə məsələlərindəki mühafizəkar mövqeyini ortaya qoyacaq.
Almaniya hökuməti 15 nazir, kabinetin rəhbəri və onun müavinindən ibarətdir. Koalision hökumətdə portfellər partiyaların parlamentdəki mövqelərinə uyğun bölünüb. Beləliklə, sosial-demokratlar kansler vəzifəsi də daxil olmaqla 7 yer, «yaşıllar» vitse-kansler postu daxil olmaqla 6, AzDP isə 4 yer qazanıb.
Olaf Şoltsun seçkiqabağı çıxışlarında da vəd etdiyi kimi, Nazirlər Kabinetində Almaniya tarixində ilk dəfə gender bərabərliyi də təmin olunub – yeni hökumətdə eyni sayda kişi və qadın nazirlər var. Bu, o deməkdir ki, ölkədə bəzi nazirliklərə ilk dəfə qadınlar başçılıq edəcək: daxili işlər naziri postunu sosial-demokrat Nensi Fezer, xarici işlər naziri vəzifəsini isə «yaşıllar»ın həmsədri Annalena Berbok tutub. Bundan başqa, ilk dəfə federal nazir postu etnik türkə həvalə edilib – kənd təsərrüfatı ilə «yaşıllar»ın nümayəndəsi Cem Özdəmir məşğul olacaq.
Yeni «Marşal planı»
Yeni hökumət üçün ən vacib iki problem pandemiyadan sonra iqtisadiyyatın bərpası və atmosferə karbon qazı tullantılarının həcmində 0 həddinə nail olunmasıdır. Nəzərə alsaq ki, ekoloji öhdəliklərin yerinə yetirilməsi iqtisadi inkişafı stimullaşdırmayacaq, hədəflər kifayət qədər çətindir. Populist bəyanatlar verən siyasətçilər bunu anlamaya bilməz.
Dünya dövlətləri 2019-cu ildə BMT Baş Assambleyasında 2050-ci ilədək atmosferə zəhərli qazların buraxılmasına tam son qoyulması haqda razılığa gəliblər. Merkel bu il verdiyi açıqlamada ölkəsinin buna 2045-ci ilədək nail olacağını demişdi. «Yaşıllar»ın təzyiqi ilə yeni hökumət kömürdən istifadəyə 2030-cu ilədək son qoymaq, nüvə enerjisindən isə daha əvvəl – 2022-ci ilədək imtina öhdəliyi götürüb.
Şolt hökuməti kömür və atom enerjisindən belə tələsik imtina qərarı qarşısında iqtisadiyyatı sığortalamaq üçün bərpa olunan enerji mənbələrinin sürətli inkişafı ilə yanaşı, yaxın illərdə çoxsaylı yeni qaz elektrik stansiyalarının tikintisini də planlaşdırır. Bu niyyət nəhəng alman biznesi tərəfindən də böyük dəstək alıb. Məsələn, Almaniya Federal Sənaye Birliyi (BDI) hökumətə struktur yenidənqurması və investisiya proqramını təqdim edib. Sənəd 2030-cu ilədək 860 milyard avro – illik, təxminən, 100 milyard avro və ya illik ÜDM-in 2,5%-i qədər əlavə özəl və dövlət investisiyalarının yatırılmasını nəzərdə tutur. Ekspertlərin sözlərinə görə, söhbət Almaniyada postmüharibə tarixinin ən nəhəng transformasiyasından gedir. Onu miqyasına görə 1948-1951-ci illərin Marşal planı və ölkənin birləşməsindən sonra keçmiş ADR-ə 1990-2003-cü illərdə göstərilmiş iqtisadi dəstəklə müqayisə edirlər.
Üç hakim partiya ölkənin immiqrasiya siyasətinə də tamamilə yenidən baxılmasını istəyir. Hədəf immiqrasiyanın təşviqi, Almaniyada sığınacaq axtaran insanların hüquqlarının artırılması, əcnəbilərin vətəndaşlıq alması prosedurunun yüngülləşdirilməsidir. Bununla yanaşı, hökumət sığınacaq ala bilməyən immiqrantların deportasiyasının daha fəal şəkildə həyata keçirilməsini vacib sayır.
Çin və Rusiyanın əleyhinə, Cənubi Qafqazın isə lehinə
Koalision hökumətə daxil olmuş partiyaların seçkiqabağı ritorikasından belə məlum olurdu ki, onlar xarici siyasətlə müqayisədə, daxildə baş verənlərə daha çox diqqət ayırırlar.
Bununla yanaşı, Berlinin Fransa ilə münasibətləri indi «daha möhkəm» olacaq. Ümumiyyətlə, Almaniyanın yeni hökuməti «avropapərəst» siyasət yürütmək niyyətindədir. Hər halda, ASDP-nin sabiq lideri Martin Şults belə düşünür. Berlinin yeni hökumət dövründə Çin və Rusiyaya təzyiqləri artırmaq üçün Avropada inteqrasiya xəttinə üstünlük verəcəyi, eyni zamanda ABŞ ilə yaxınlaşacağı da gözlənilir.
Doğrudur, yeni xarici işlər naziri Annalena Berbok hələ Çin və Rusiya ilə münasibətlərə dair strategiya müəyyənləşdirməlidir. Lakin artıq məlumdur ki, bu strategiya insan haqları və söz azadlığı kimi dəyərlərlə müqayisədə iqtisadi maraqlara daha çox üstünlük verən Merkelin siyasətindən fərqlənəcək. Bu, koalisiya üzvlərinin həmrəy mövqeyidir. Onlar əvvəlki hökuməti Çinlə investisiya razılaşmasına və Rusiyanın «Şimal axını-2» qaz kəməri layihəsinə dəstəyinə görə tənqid edirdilər.
Bundan başqa, Almaniya Xarici Siyasət Cəmiyyətinin Rusiya üzrə eksperti Sara Paqunqun fikrincə, hökumətdə Berbokun təmsil etdiyi «yaşıllar» diqqəti daha çox Rusiyaya deyil, Şərqi Avropa ölkələrinə – Ukrayna və Moldovaya, həmçinin Cənubi Qafqaz respublikalarına yönəldəcək. Odur ki, prioritetlərin dəyişəcəyini, diqqətin Moskvadan çox başqa paytaxtlara yönələcəyini gözləmək olar.
«Merkelizm» aktual deyil
Avropa İttifaqı Şurası tərəfindən keçirilmiş son sorğunun nəticələri göstərir ki, Aİ vətəndaşları Almaniyaya etibarlı avropapərəst fövqəldövlət kimi yanaşırlar. Onlar bu ölkəyə böyük ümidlər bəsləyir və Almaniya rəhbərliyinə etibar edirlər. Merkelin idarəçiliyi qonşuların Almanyianın hökmranlığından narahatlığını azaldıb və indi avropalılar Berlinə birləşdirici qüvvə kimi baxmağa daha çox meyillidirlər.
Lakin Merkelin sərt qərarlardan qaçaraq kompromislər axtarmaq siyasəti artıq aktual deyil. İndi Avropanın üzləşdiyi əsas problemlərin çoxunu bu üsulla həll etmək mümkün deyil. Pandemiya ilə mübarizə, iqlim dəyişikliyi və artan geosiyasi rəqabət kosmetik dəyişikliklər yox, daha radikal qərarlar tələb edir.
Paradoksal səslənsə də, Berlin əksər avropalının gözləntilərini doğrultmaq üçün onlarda Almaniyaya inam yaratmış «Merkelizm» prinsiplərinə yenidən baxmalıdır.
Gələcəkdə Almaniyanın Avropanın ümumi xarici siyasətini müdafiə etməsi, Çin, Rusiya və ABŞ ilə ilk növbədə özünün deyil, Avropanın maraqları uğrunda əməkdaşlıq etdiyini göstərməsi daha vacib olacaq – Merkel dövründə bu, belə deyildi.

СВЕТОФОР, ИЛИ БРАК ПО РАСЧЕТУ
Новое коалиционное правительство Германии, сформированное из представителей партий, не очень близких по своим программам, заявляет, что союз основан на твердой решимости модернизировать страну, сохраняя при этом стабильность.
Под стабильностью, конечно же, подразумевается преемственность политики Ангелы Меркель - бессменного канцлера Германии на протяжении последних 16 лет.
Именно тот факт, что глава социал-демократов (СДПГ) Олаф Шольц последние три года успешно работал в тандеме с Ангелой Меркель в статусе вице-канцлера, сыграло решающую роль в победе СДПГ. По мнению избирателей, Шольц неплохо справлялся со своей работой и заслуживает быть преемником Меркель больше, чем новый лидер христианских демократов (ХДС) Армин Лашет.
Антикризисный менеджер застоя
Всестороннее изучение только-только закончившейся «эпохи Меркель» в истории Германии и Европы еще впереди.
Сейчас трудно поверить, что Германия, крупнейшая и наиболее успешная экономика Европы, была известна, пишет CNBC, как «больной человек Европы» в конце 1990-х - начале 2000-х годов. А уже в 2019 году, по данным Евростата, четверть (24,7%) всего валового внутреннего продукта Европейского Союза была произведена в Германии.
За время пребывания Меркель у власти экспортно ориентированная экономика Германии неуклонно росла и намного опередила своих основных конкурентов - Великобританию и Францию. С 2005-го (когда Меркель вступила в должность) по 2020 год (до пандемии COVID-19) ВВП Германии вырос с 2,3 до более 3,3 трлн. евро. За этот же период уровень безработицы в стране снизился с 11,1 до 3,8%.
Меркель заработала себе репутацию антикризисного менеджера не только Германии, но и Европы. Из-за каких только разногласий между государствами-членами не лихорадило Евросоюз - от фискальной и экономической политики, эмиграции, верховенства закона и до Брексита.
«Меркель была машиной для компромиссов», - заявил недавно премьер-министр Люксембурга Ксавье Беттель. Когда переговоры заходили в тупик, она «неизменно находила то, что нас объединяет, чтобы двигаться дальше».
Самый последний пример в подтверждение справедливости этих слов - саммит ЕС в июле 2020 года, когда не без ее активного участия удалось согласовать беспрецедентно гигантский бюджет Союза в 1,8 трлн. евро для восстановления экономики Европы, пострадавшей от коронавируса.
Однако, видимо, не все было так идеально в период правления Меркель. Иначе зачем новое правительство заявляет, что хочет «добиться большего прогресса» для Германии после многих лет застоя?
С одной стороны, тот факт, что инфляция в эти годы была равна практически нулю, а безработица стабильно уменьшалась, является признаком хорошо управляемой экономики. Тем не менее, считают экономисты, рост ВВП был значительно ниже, чем можно было бы предположить, учитывая, что Германия имеет большое положительное сальдо торгового баланса. Другими словами, Германия могла бы тратить больше на стимулирование потребления и инвестиций.
Но страна при Меркель была строго привержена правилу сбалансированного бюджета, известного как schuldenbremse (долговой тормоз). Все сводилось к тому, что федеральному правительству Германии и правительству земель не разрешалось иметь бюджетный дефицит. Как государственные, так и частные инвестиции в основной капитал в Германии десятилетиями сокращались в процентах от ВВП, несмотря на огромное положительное сальдо торгового баланса.
В итоге недостаток инвестиций начал оказывать давление на экономику Германии, о чем свидетельствуют низкие показатели роста. Германия показала 0-процентный рост в последнем квартале 2019 года. Таким образом, несмотря на финансовую осторожность и гигантский торговый профицит Германии, период правления Меркель, по мнению многих экономистов, нельзя рассматривать как историю успеха. Они считают, что это был период длительного застоя.
Ну а как иначе, кроме как технической отсталостью, можно охарактеризовать ситуацию, когда органы здравоохранения страны все еще общаются… по факсу! Эта шокирующая новость получила огласку в первые же дни пандемии. Кроме того, в Германии одна из худших в Европе ситуаций с сотовой связью и интернетом.
Светофор
Новое германское правительство названо «Коалицией светофора» из-за традиционных цветов участвующих в нем партий: красный - социал-демократы (СДПГ), желтый - свободные демократы (СвДП) и зеленый («Союз-90»/«зеленые»).
У трех партий очень разные политические позиции и взгляды на то, как надо управлять Германией. То, что им вообще удалось договориться, многие считают не чем иным, как чудом. После нескольких месяцев интенсивных переговоров стороны пришли, кажется, к взаимоприемлемым компромиссам.
Так, благодаря взаимным уступкам коалиционное правительство пообещало, по просьбе СДПГ, поднять минимальную заработную плату с 9,6 евро в час до 12 евро. «Зеленые» добились обязательства отказаться от угля на 8 лет раньше - до 2030 года. Лидер СвДП Кристиан Линднер, получив третью по значимости (после канцлера и его зама) должность министра финансов, будет не только контролировать годовой бюджет, но и отстаивать консервативные в финансовых вопросах взгляды своей партии.
Германское правительство состоит из 15 министерств плюс глава кабинета и его заместитель. Портфели в коалиционном правительстве распределены согласно процентному соотношению партий в парламенте. Таким образом, социал-демократы получили 7 мест, включая должность канцлера, «зеленые» - 6, включая место вице-канцлера, и СвДП - 4 места.
Как и обещал в своих предвыборных выступлениях Олаф Шольц, кабинет министров впервые в Германии сбалансирован по гендерному признаку - в нем одинаковое число мужчин и женщин.
Это означает, что женщины впервые возглавили некоторые министерства: министром внутренних дел стала социал-демократ Нэнси Фэзер, а иностранных дел - сопредседатель «зеленых» Анналена Бербок. Впервые федеральным министром стал этнический турок. Член партии «зеленых» Джем Оздемир займется сельским хозяйством.
Новый «план Маршалла»
Двумя самыми важными проблемами для нового правительства станут восстановление экономики страны после пандемии и достижение нулевых чистых выбросов углерода.
Задачи не из легких, если учесть, что меры по выполнению экологических обязательств однозначно не будут стимулировать экономическое развитие. Политики этого не могут не понимать, делая популистские заявления.
В 2019 году на Генассамблее ООН страны мира договорились к 2050 году прекратить выброс парниковых газов. Меркель в этом году пообещала, что экономика Германии доведет выбросы до нуля к 2045 году. Под нажимом «зеленых» новое правительство взяло обязательство прекратить использовать уголь аж в 2030 году, а ядерную энергетику и того раньше - к 2022 году.
Чтобы подстраховать экономику в условиях такого спешного отказа от угольной и атомной электроэнергии, правительство Шольца, наряду с ускорением развития возобновляемых источников энергии, планирует в ближайшие годы развернуть широкомасштабное строительство новых газовых электростанций. Такие намерения получили большую поддержку со стороны крупного немецкого бизнеса.
Так, Федеральное объединение немецкой промышленности представило на рассмотрение правительства программу структурных преобразований и инвестиций, которая потребует до 2030 года дополнительных частных и государственных капиталовложений в размере 860 млрд. евро - приблизительно 100 млрд. евро, или 2,5% ВВП ФРГ ежегодно. По словам экспертов, речь идет о крупнейшей трансформации в послевоенной истории Германии, сопоставимой по масштабам с планом Маршалла в 1948-1951 годах и с экономической поддержкой бывшей ГДР после объединения страны в 1990-2003 годах.
Три правящие партии также хотят полностью пересмотреть иммиграционную политику страны: поощрить иммиграцию, расширить права людей, ищущих в Германии убежище, и облегчить иностранцам получение гражданства. В то же время правительство обещает активизировать усилия по депортации иммигрантов, не получивших убежища.
Против Китая и России, но за Южный Кавказ
Судя по предвыборной риторике, партии, вошедшие в коалицию, больше внимание уделяют положению дел внутри страны, чем внешней политике.
Отношения Франции и Германии «будут крепче» при новом коалиционном правительстве в Берлине, чем при Ангеле Меркель, и следующее правительство Германии будет «глубоко европейским». Так считает бывший лидер СДПГ Мартин Шульц. Ожидается также, что Германия с новым руководством поддержит европейскую интеграцию и сблизится с Соединенными Штатами в оказании давления на Китай и Россию.
И хотя Анналене Бербок - новому министру иностранных дел еще предстоит разработать стратегию политики в отношении Китая и России, уже сейчас известно, что она будет отличаться от позиции Меркель, делавшей упор на экономические интересы, а не такие ценности, как права человека и свобода слова. В этом солидарны все участники коалиции, критиковавшие предыдущее правительство за желание заключить инвестиционное соглашение с Китаем и поддержку российского газопровода «Северный поток-2».
Кроме того, по мнению Сары Пагунг, эксперта по России из Германского общества внешней политики в Берлине, «зеленые», которых представляет Бербок, больше фокусируются не на России, а на государствах Восточной Европы - Украине, Молдове и странах Южного Кавказа. Так что можно предположить, что произойдет смещение приоритетов - от Москвы к другим столицам.
«Меркелизм» не актуален
Недавний опрос, проведенный Евросоветом, показывает, что граждане ЕС рассматривают Германию как надежную проевропейскую державу. Они возлагают большие надежды на эту страну и доверяют ее руководству. Правление Меркель уменьшило страх соседей перед господством Германии, и европейцы склонны рассматривать Берлин как объединяющую силу.
Но политика Меркель по поиску компромиссов, избегая при этом жестких решений, сейчас уже не актуальна. Многие из нынешних проблем, с которыми сталкивается Европа, невозможно решить такими методами. Борьба с пандемией, изменением климата и растущей геополитической конкуренцией требует не только косметических изменений, но и более радикальных решений.
Как ни парадоксально, чтобы оправдать ожидания многих европейцев, Берлину необходимо будет пересмотреть принципы «меркелизма», которые создали это доверие.
В будущем для Германии станет еще более важным отстаивать общую европейскую внешнюю политику и убедительно продемонстрировать, что она взаимодействует с Китаем, Россией и США в первую очередь для защиты европейских интересов, а не только своих собственных, как это было при Меркель.