VİCDANSIZ REPORTYORLAR
Məlum olduğu kimi, dünyada yalanın çoxlu formaları var. Var «xilas naminə yalan», var «zəhərli» yalan. Yəni səhv düşünə və ya yanıla da bilərsən. Nəhayət, həyasızcasına yalan danışmaq da var, ustalıqla yalanı həqiqətlə «qarışdırmaq» da… Bir də olur ki, sanki, həqiqəti danışırsan, amma auditoriya səni düz başa düşmür.
Bu yaxınlarda «Sərhədsiz reportyorlar» adlı beynəlxalq qeyri-hökumət təşkilatı dünyaya «baş-ayaq həqiqət» təqdim edib. Təşkilat öz saytına Azərbaycanda iki jurnalistin «qətlə yetirildiyi» haqda məlumat yerləşdirib. Amma bu zaman onlar jurnalistlərin hansı şəraitdə öldüklərini dəqiqləşdirməyi «unudublar».
Əlverişsiz faciə…
Barəsində danışacağımız faciə müharibənin bitməsindən sonra baş verib. 2021-ci il iyunun 4-də dövlət televiziyası olan AzTV-nin operatoru Sirac Abışov və «AZƏRTAC» dövlət informasiya agentliyinin əməkdaşı Məhərrəm İbrahimov Azərbaycanın bir vaxtlar işğalda olmuş, son müharibədən sonra isə azad edilmiş Kəlbəcər rayonuna xidməti ezamiyyətə getmişdilər. Jurnalistləri Kəlbəcər rayonunun Susuzluq kənd icra nümayəndəsinin müavini Arif Əliyev müşayiət edirdi. Onlar səhər saat 11:00 radələrində hərbi «KamAZ» avtobusu ilə Susuzluq kəndinə yola düşmüşdülər. Yolda avtobus tank əleyhinə minaya düşərək partlayıb. Nəticədə, Sirac Abışov, Məhərrəm İbrahimov və Arif Əliyev həlak olublar, daha 4 nəfər yaralanıb.
Azərbaycan ictimaiyyətinin, ilk növbədə isə jurnalistlərin hadisəyə reaksiyası birmənalı olub: baş verənlər hərbi cinayətdir! Jurnalistlər minalı ərazilərin xəritələrini Azərbaycan tərəfinə təqdim etməkdən boyun qaçıran Ermənistanın mina terrorunun qurbanı olublar.
Hələ jurnalistlərin həlak olması ilə bağlı başsağlıqlarının gəldiyi həmin günlərdə «Sərhədsiz reportyorlar»ın mövqeyi anlaşılmazlıqla qarşılanmışdı. Doğrudur, təşkilat guya baş verənlərdən təəssüfləndiyini bildirmişdi. Lakin bu zaman azərbaycanlı jurnalistlərin erməni işğalçılarının basdırdıqları minanın partlaması nəticəsində həlak olduqlarını vurğulamağa lüzum görünməmişdi.
Azərbaycanın media ictimaiyyətinin nümayəndələri, ölkənin aparıcı KİV və media holdinqlərinin rəhbərləri bəyanatla çıxış edərək, «Sərhədsiz reportyorlar»ı birmənalı olaraq qərəzlilikdə, Azərbaycana qara yaxmağa çalışmaqda günahlandırıb. Bəyanat müəllifləri xüsusi vurğulayıblar ki, 44 günlük Vətən müharibəsinin gedişində bu təşkilat erməni hərbçilərinin xidməti vəzifələrini icra edən azərbaycanlı və əcnəbi jurnalistləri atəşə tutmasına heç bir münasibət bildirməyib. Təşkilat sadəcə, Məhərrəm İbrahimovla Sirac Abışovun Kəlbəcərdə minaya düşərək həlak olmalarına ümumi reaksiya verib və bu zaman hadisənin məğzinə toxunulmayıb.
Bəyanat müəlliflərinin 44 günlük müharibəni xatırlatmaları təsadüf deyil. Şuşanın işğaldan azad edilməsindən bir neçə gün əvvəl «Sərhədsiz reportyorlar» BMT və Avropa Şurasına həyəcan dolu müraciət ünvanlamışdılar: «Xankəndidə 80 yerli və əcnəbi jurnalist mühasirədə qalıb, onlar Azərbaycan ordusunun atəşi altında həyatlarını riskə ataraq, Ermənistana gedə bilmirlər». O zaman «Sərhədsiz reportyorlar» BMT, Avropa Şurası və Azərbaycanı dinc sakinlərin təxliyyəsi üçün mümkün olan bütün addımları atmağa çağırırdı.
Azərbaycanın buna cavabı özünü gözlətməmişdi. Bu mövqeyi Azərbaycan prezidentinin köməkçisi Hikmət Hacıyev dilə gətirmişdi: ««Sərhədsiz reportyorlar» təşkilatının 80 nəfər yerli və xarici jurnalistin Xankəndidən təhlükəsiz çıxa bilməməsinə dair açıqlaması ilə əlaqədar bildiririk ki, Laçın dəhlizi vasitəsilə Xankəndi ilə Ermənistan arasında yolu bağlayan məhz Ermənistandır. Dünən Ermənistan tərəfi açıqlama verərək yolu bağladığını bildirmişdi». O zaman H.Hacıyev Ağdərə-Kəlbəcər-Basarkeçər yolunun da Ermənistan silahlı qüvvələrinin nəzarətində olduğunu xatırlatmışdı.
Qarabağ Azərbaycanın Ermənistanın işğalı altındakı ərazisi idi. Azərbaycan hökuməti isə lap əvvəldən xəbərdarlıq etmişdi ki, o, bütün riskləri gözə alaraq oraya yollanan jurnalistlərin təhlükəsizliyinə zəmanət verə bilməz. Bundan başqa, Bakı belə jurnalistləri israrla Azərbaycanda rəsmi akkreditasiyadan keçməyə çağırırdı. Əgər kimsə, məsələn, bloger Semyon Peqov kimi, bu tövsiyələrə əhəmiyyət verməyərək qaydaları pozurdusa, «Sərhədsiz reportyorlar» hansı məntiqlə Azərbaycana qarşı ittiham irəli sürürdü?
İndi isə «Sərhədsiz reportyorlar» daha da irəli gedərək, məsələni elə təqdim edirlər ki, sanki Sirac Abışov ilə Məhərrəm İbrahimovun həlak olmalarına görə məsuliyyəti «söz azadlığını pozan» və s. Azərbaycan hökuməti daşıyır.
Bununla əlaqədar olaraq, Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyi təşkilata məktub ünvanlayıb. Məktubda qurumun rəsmi saytında Azərbaycanda iki jurnalistin qətli ilə bağlı yerləşdirilmiş məlumata haqlı etiraz bildirilir, çünki orada hadisənin səbəbləri göstərilmir. Bu isə qeyri-obyektiv fikrin yaranmasına yol açır: «Qeyd edilən məlumat təhrif olunub və qərəzli şəkildə Azərbaycanın əleyhinə istifadə edilir. Ermənistanın 30 il ərzində işğal altında saxladığı ərazilərdə hazırkı vəziyyəti işıqlandıran azərbaycanlı jurnalistlərin həlak olmasının məsuliyyətini Azərbaycanın üzərinə qoymaq cəhdi yolverilməzdir və əsassız yanaşmaların formalaşmasına zəmin yaratmaqdan başqa bir şey deyil».
…və xoş olmayan keçmiş
«Sərhədsiz reportyorlar» (daha dəqiqi, «Vicdansız reportyorlar») özünü ilk dəfə deyil ki, biabır edir (alçaldır da demək olar). Hələ 15 il əvvəl Azərbaycan hökuməti və media ictimaiyyəti bu təşkilatla əməkdaşlığı məhz onun qərəzli və qeyri-obyektiv olduğu üçün dayandırıb. 2016-cı ilin iyununda Berlində Azərbaycanın diaspor təşkilatlarının aksiyası zamanı «Sərhədsiz reportyorlar»dan olan jurnalistlərin piketə cəhd etdiklərini xatırlatmaq kifayətdir. O zaman həmin insanlar Qarabağdakı erməni separatçılarının bayrağını qaldırmışdılar. Bu isə öz-özlüyündə beynəlxalq hüququn əsas normalarına zidd birtərəfli yanaşmadır.
Bundan başqa, «Sərhədsiz reportyorlar» təşkilatının tarixi aşkar ksenofobiya, islamofobiya faktları ilə doludur. Onun keçmiş rəhbəri Rober Menar Fransanın Lanqedok şəhərciyinin meri seçildikdən sonra («Milli cəbhə»nin siyahısı ilə) fəaliyyətinə şəhər məktəbində oxuyan müsəlman uşaqların siyahısının hazırlanması haqda göstəriş verməklə başlamışdı…
Amma əslində, söhbət yalnız «Vicdansız reportyorlar»dan getmir. Son dövrlərdə ümumilikdə hüquq müdafiəsi hərəkatının ciddi böhran yaşadığını göstərən kifayət qədər əlamət var. Halbuki hər şey çox gözəl, yüksək səviyyədə başlamışdı. «Dəmir pərdə»nin götürülməsindən sonra birqütblü dünya yaranan, qlobal qarşıdurmalar arxada qalan zaman insan haqları əsas prioritet elan olunmuşdu. Onun naminə geosiyasi, iqtisadi maraqlardan vaz keçilirdi, insan haqlarına əməl olunması isə ABŞ və Avropa ilə əməkdaşlıq etmək istəyənlər üçün əsas «imtahan» sayılırdı. Bu zaman «imtahan götürənlər» məhz hüquq müdafiəsi ilə məşğul olan QHT-lər idi.
Lakin «Sərhədsiz reportyorlar»dakı korrupsiya halları ilə, məsələn, «Transparency International» hüquq müdafiəsi hərəkatı, çətin ki, məşğul olsun. Axı, onun özü də qrantlarla işləyən QHT-dir və ona belə araşdırma aparması üçün çətin ki, sifariş və maliyyə gəlsin. Üstəlik, hər kəs yaxşı anlayır ki, bu halda ortaya bir çox faktlar çıxa bilər – «qara piar»ı kim kimə, hansı ölkəyə qarşı sifariş edib, nə qədər ödəyib, hansı valyutada ödəyib…

INGLORIOUS REPORTERS
A lie may take many different forms. Some lie to save something. Others are smart and can make up sophisticated yet poisonous ‘truths’. Some may be simply mistaken, without contriving anything deceitful being in good faith. Finally, one can lie shamelessly, or can cunningly present you a mix of lies and the truth... Sometimes one seems to be telling the truth, but does it masterfully to convince the audience.
Recently, an international non-governmental organisation, Reporters without Borders (RSF) made one of such an inverted truths to the world community. RSF posted on their website information about the ‘murder’ of two journalists in Azerbaijan. Yet they ‘forgot’ to mention how the journalists died.
Inconvenient tragedy…
The tragedy took place after the 2020 war in Garabagh. On June 4, 2021, an operator of the state-run local broadcasting company AzTV, Siraj Abishov, and a staff member of the AzerTAG state news agency, Maharram Ibrahimov, were on a business trip in the liberated Kelbajar district of Azerbaijan. The journalists were accompanied by the deputy representative of the head of the executive power (mayor) in the village of Susuzlug, Kelbajar, Arif Aliyev. They traveled in a military bus KamAZ. Around 11am, the journalists went to Susuzlug. Soon the car hit an anti-tank mine buried on a rural dirt road and killing all three travellers. Four more people were injured.
The Azerbaijani public community, especially the journalists, unequivocally qualified the incident as a war crime. Indeed, the killed journalists were the victims of the Armenian terror due to the refusal of Armenian authorities to hand over the minefield maps to Azerbaijan.
Even then the position of RSF over the death of the killed journalists caused an indignation. They sort of expressed regret about the incident. But they did not feel it was necessary to point out that the death of the Azerbaijani journalists was due to the mines laid by the Armenian invaders.
The Azerbaijani media community, including the heads of the leading media outlets, issued a statement in which they categorically criticised RSF’s biased position and its intention to denigrate Azerbaijan. The statement specifically indicates that during the 44-day war in Garabagh RSF did not express any position on the shelling of Azerbaijani and foreign journalists by Armenian troopers. There was only a general reaction to the deaths of journalists Maharram Ibrahimov and Siraj Abishev as a result of a mine explosion in Kelbajar.
Authors of the Azerbaijani statement have recalled the 44-day war for a reason. A few days before the liberation of Shusha, RSF frantically spread a panic memo to the UN and the Council of Europe claiming that “80 local and foreign journalists were trapped” in Khankendi, unable to reach Armenia “without risking their lives under the shelling of Azerbaijani troops”. RSF called on the UN, the Council of Europe, and Azerbaijan to do everything possible to ensure the evacuation of civilians.
Azerbaijan's response followed immediately. “As to the statement of Reporters Without Borders, who claim that 80 local and foreign journalists cannot safely leave Khankendi, we declare that it was Armenia that blocked the road between Khankendi and Armenia through the Lachin corridor. Yesterday Armenians made a statement announcing the closure of the road,” Aide to the President of Azerbaijan, Hikmet Hajiyev, said. He also mentioned the Aghdere-Kelbajar-Basarkechar road, which at that time was also under the control of the Armenian troopers.
Garabagh was the territory of Azerbaijan occupied by Armenia. And the Azerbaijani authorities have repeatedly warned that they could not guarantee the safety of journalists visiting the region on their own. Moreover, they urged all the journalists to get official accreditation from Baku. If someone like the popular blogger Semyon Pegov has deliberately neglected these recommendations and violated the established rules, then why should RSF make claims to Azerbaijan at all? This was the reaction of the media community in general.
Now RSF has gone even further and presented the incident with the mine explosion as if the Azerbaijani authorities were responsible for the deaths of Siraj Abishov and Maharram Ibrahimov.
Thus, Azerbaijan’s Media Development Agency sent a letter to RSF. It expresses indignation that the official website of the organisation contains information about the murder of the two Azerbaijani journalists but does not mention the essence and causes of the incident. This eventually contributes to the development of biased opinion: “[Information on the RSF website] is distorted and forms a biased opinion on Azerbaijan. An attempt to shift responsibility to Azerbaijan for the death of the Azerbaijani journalists who covered the situation in the territories liberated from Armenia after 30 years is inadmissible. This is nothing more than creating ground for unreasonable approaches."
... and unpleasant background
Unfortunately, this is not the first time that RSF (rather, Reporters Without Conscience) discredit themselves. Fifteen years ago, Azerbaijani authorities and the media community suspended cooperation with RSF due to their obvious biased position. In June 2016 in Berlin, during a peaceful action by the Azerbaijani diaspora organisations, RSF journalists tried to boycott the event and raised the flag of the Armenian separatists in Garabagh. In and on itself, it was an open attack on the fundamental norms of international law and a manifestation of a one-sided approach.
There are too many facts of clear xenophobia and Islamophobia in the history of RSF. To the extent that their former leader Robert Menard was elected mayor of the town of Languedoc in France on the lists of the National Front. He began his tenure by ordering to draw up lists of Muslim children studying in city’s schools...
But it's not just about these Reporters Without Conscience. There are too many symptoms of serious crisis in the human rights movement itself.
It all began so nicely and sublimely. After the fall of the Iron Curtain, when the world seemed to become unipolar and global confrontation was a thing of the past, human rights were declared a top priority. They ordered to sacrifice both geopolitical and economic interests for the sake of human rights. Each and every country had to undergo a serious test before it could have the right to cooperate with the US and Europe. Human rights NGOs acted as examiners. They have gradually become powerful and found themselves to be the naval of the world, with... the growing interests of groups of influence with their levers and bags of money.
However, it is unlikely to expect one of the key promoters of human rights—Transparency International—to study the extent of corruption within RSF. After all, this is also an NGO feeding on grants and it is unlikely that such a study will be ordered and paid for. Because they are well aware what unpleasant details the study case can disclose and make publicly available, including the names of individuals and organisations who ordered black promotion campaign against the selected countries, whom, and in what currency the money was paid to.