VİCDANSIZ REPORTYORLAR
Məlum olduğu kimi, dünyada yalanın çoxlu formaları var. Var «xilas naminə yalan», var «zəhərli» yalan. Yəni səhv düşünə və ya yanıla da bilərsən. Nəhayət, həyasızcasına yalan danışmaq da var, ustalıqla yalanı həqiqətlə «qarışdırmaq» da… Bir də olur ki, sanki, həqiqəti danışırsan, amma auditoriya səni düz başa düşmür.
Bu yaxınlarda «Sərhədsiz reportyorlar» adlı beynəlxalq qeyri-hökumət təşkilatı dünyaya «baş-ayaq həqiqət» təqdim edib. Təşkilat öz saytına Azərbaycanda iki jurnalistin «qətlə yetirildiyi» haqda məlumat yerləşdirib. Amma bu zaman onlar jurnalistlərin hansı şəraitdə öldüklərini dəqiqləşdirməyi «unudublar».
Əlverişsiz faciə…
Barəsində danışacağımız faciə müharibənin bitməsindən sonra baş verib. 2021-ci il iyunun 4-də dövlət televiziyası olan AzTV-nin operatoru Sirac Abışov və «AZƏRTAC» dövlət informasiya agentliyinin əməkdaşı Məhərrəm İbrahimov Azərbaycanın bir vaxtlar işğalda olmuş, son müharibədən sonra isə azad edilmiş Kəlbəcər rayonuna xidməti ezamiyyətə getmişdilər. Jurnalistləri Kəlbəcər rayonunun Susuzluq kənd icra nümayəndəsinin müavini Arif Əliyev müşayiət edirdi. Onlar səhər saat 11:00 radələrində hərbi «KamAZ» avtobusu ilə Susuzluq kəndinə yola düşmüşdülər. Yolda avtobus tank əleyhinə minaya düşərək partlayıb. Nəticədə, Sirac Abışov, Məhərrəm İbrahimov və Arif Əliyev həlak olublar, daha 4 nəfər yaralanıb.
Azərbaycan ictimaiyyətinin, ilk növbədə isə jurnalistlərin hadisəyə reaksiyası birmənalı olub: baş verənlər hərbi cinayətdir! Jurnalistlər minalı ərazilərin xəritələrini Azərbaycan tərəfinə təqdim etməkdən boyun qaçıran Ermənistanın mina terrorunun qurbanı olublar.
Hələ jurnalistlərin həlak olması ilə bağlı başsağlıqlarının gəldiyi həmin günlərdə «Sərhədsiz reportyorlar»ın mövqeyi anlaşılmazlıqla qarşılanmışdı. Doğrudur, təşkilat guya baş verənlərdən təəssüfləndiyini bildirmişdi. Lakin bu zaman azərbaycanlı jurnalistlərin erməni işğalçılarının basdırdıqları minanın partlaması nəticəsində həlak olduqlarını vurğulamağa lüzum görünməmişdi.
Azərbaycanın media ictimaiyyətinin nümayəndələri, ölkənin aparıcı KİV və media holdinqlərinin rəhbərləri bəyanatla çıxış edərək, «Sərhədsiz reportyorlar»ı birmənalı olaraq qərəzlilikdə, Azərbaycana qara yaxmağa çalışmaqda günahlandırıb. Bəyanat müəllifləri xüsusi vurğulayıblar ki, 44 günlük Vətən müharibəsinin gedişində bu təşkilat erməni hərbçilərinin xidməti vəzifələrini icra edən azərbaycanlı və əcnəbi jurnalistləri atəşə tutmasına heç bir münasibət bildirməyib. Təşkilat sadəcə, Məhərrəm İbrahimovla Sirac Abışovun Kəlbəcərdə minaya düşərək həlak olmalarına ümumi reaksiya verib və bu zaman hadisənin məğzinə toxunulmayıb.
Bəyanat müəlliflərinin 44 günlük müharibəni xatırlatmaları təsadüf deyil. Şuşanın işğaldan azad edilməsindən bir neçə gün əvvəl «Sərhədsiz reportyorlar» BMT və Avropa Şurasına həyəcan dolu müraciət ünvanlamışdılar: «Xankəndidə 80 yerli və əcnəbi jurnalist mühasirədə qalıb, onlar Azərbaycan ordusunun atəşi altında həyatlarını riskə ataraq, Ermənistana gedə bilmirlər». O zaman «Sərhədsiz reportyorlar» BMT, Avropa Şurası və Azərbaycanı dinc sakinlərin təxliyyəsi üçün mümkün olan bütün addımları atmağa çağırırdı.
Azərbaycanın buna cavabı özünü gözlətməmişdi. Bu mövqeyi Azərbaycan prezidentinin köməkçisi Hikmət Hacıyev dilə gətirmişdi: ««Sərhədsiz reportyorlar» təşkilatının 80 nəfər yerli və xarici jurnalistin Xankəndidən təhlükəsiz çıxa bilməməsinə dair açıqlaması ilə əlaqədar bildiririk ki, Laçın dəhlizi vasitəsilə Xankəndi ilə Ermənistan arasında yolu bağlayan məhz Ermənistandır. Dünən Ermənistan tərəfi açıqlama verərək yolu bağladığını bildirmişdi». O zaman H.Hacıyev Ağdərə-Kəlbəcər-Basarkeçər yolunun da Ermənistan silahlı qüvvələrinin nəzarətində olduğunu xatırlatmışdı.
Qarabağ Azərbaycanın Ermənistanın işğalı altındakı ərazisi idi. Azərbaycan hökuməti isə lap əvvəldən xəbərdarlıq etmişdi ki, o, bütün riskləri gözə alaraq oraya yollanan jurnalistlərin təhlükəsizliyinə zəmanət verə bilməz. Bundan başqa, Bakı belə jurnalistləri israrla Azərbaycanda rəsmi akkreditasiyadan keçməyə çağırırdı. Əgər kimsə, məsələn, bloger Semyon Peqov kimi, bu tövsiyələrə əhəmiyyət verməyərək qaydaları pozurdusa, «Sərhədsiz reportyorlar» hansı məntiqlə Azərbaycana qarşı ittiham irəli sürürdü?
İndi isə «Sərhədsiz reportyorlar» daha da irəli gedərək, məsələni elə təqdim edirlər ki, sanki Sirac Abışov ilə Məhərrəm İbrahimovun həlak olmalarına görə məsuliyyəti «söz azadlığını pozan» və s. Azərbaycan hökuməti daşıyır.
Bununla əlaqədar olaraq, Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyi təşkilata məktub ünvanlayıb. Məktubda qurumun rəsmi saytında Azərbaycanda iki jurnalistin qətli ilə bağlı yerləşdirilmiş məlumata haqlı etiraz bildirilir, çünki orada hadisənin səbəbləri göstərilmir. Bu isə qeyri-obyektiv fikrin yaranmasına yol açır: «Qeyd edilən məlumat təhrif olunub və qərəzli şəkildə Azərbaycanın əleyhinə istifadə edilir. Ermənistanın 30 il ərzində işğal altında saxladığı ərazilərdə hazırkı vəziyyəti işıqlandıran azərbaycanlı jurnalistlərin həlak olmasının məsuliyyətini Azərbaycanın üzərinə qoymaq cəhdi yolverilməzdir və əsassız yanaşmaların formalaşmasına zəmin yaratmaqdan başqa bir şey deyil».
…və xoş olmayan keçmiş
«Sərhədsiz reportyorlar» (daha dəqiqi, «Vicdansız reportyorlar») özünü ilk dəfə deyil ki, biabır edir (alçaldır da demək olar). Hələ 15 il əvvəl Azərbaycan hökuməti və media ictimaiyyəti bu təşkilatla əməkdaşlığı məhz onun qərəzli və qeyri-obyektiv olduğu üçün dayandırıb. 2016-cı ilin iyununda Berlində Azərbaycanın diaspor təşkilatlarının aksiyası zamanı «Sərhədsiz reportyorlar»dan olan jurnalistlərin piketə cəhd etdiklərini xatırlatmaq kifayətdir. O zaman həmin insanlar Qarabağdakı erməni separatçılarının bayrağını qaldırmışdılar. Bu isə öz-özlüyündə beynəlxalq hüququn əsas normalarına zidd birtərəfli yanaşmadır.
Bundan başqa, «Sərhədsiz reportyorlar» təşkilatının tarixi aşkar ksenofobiya, islamofobiya faktları ilə doludur. Onun keçmiş rəhbəri Rober Menar Fransanın Lanqedok şəhərciyinin meri seçildikdən sonra («Milli cəbhə»nin siyahısı ilə) fəaliyyətinə şəhər məktəbində oxuyan müsəlman uşaqların siyahısının hazırlanması haqda göstəriş verməklə başlamışdı…
Amma əslində, söhbət yalnız «Vicdansız reportyorlar»dan getmir. Son dövrlərdə ümumilikdə hüquq müdafiəsi hərəkatının ciddi böhran yaşadığını göstərən kifayət qədər əlamət var. Halbuki hər şey çox gözəl, yüksək səviyyədə başlamışdı. «Dəmir pərdə»nin götürülməsindən sonra birqütblü dünya yaranan, qlobal qarşıdurmalar arxada qalan zaman insan haqları əsas prioritet elan olunmuşdu. Onun naminə geosiyasi, iqtisadi maraqlardan vaz keçilirdi, insan haqlarına əməl olunması isə ABŞ və Avropa ilə əməkdaşlıq etmək istəyənlər üçün əsas «imtahan» sayılırdı. Bu zaman «imtahan götürənlər» məhz hüquq müdafiəsi ilə məşğul olan QHT-lər idi.
Lakin «Sərhədsiz reportyorlar»dakı korrupsiya halları ilə, məsələn, «Transparency International» hüquq müdafiəsi hərəkatı, çətin ki, məşğul olsun. Axı, onun özü də qrantlarla işləyən QHT-dir və ona belə araşdırma aparması üçün çətin ki, sifariş və maliyyə gəlsin. Üstəlik, hər kəs yaxşı anlayır ki, bu halda ortaya bir çox faktlar çıxa bilər – «qara piar»ı kim kimə, hansı ölkəyə qarşı sifariş edib, nə qədər ödəyib, hansı valyutada ödəyib…

РЕПОРТЕРЫ БЕЗ СОВЕСТИ
В мире, как известно, существует множество форм лжи. Бывает «ложь во спасение» и продуманный лживый яд, можно просто ошибаться и  добросовестно заблуждаться. Можно, наконец, врать грубо и беспардонно, а можно искусно смешивать ложь с правдой... А еще - говоришь вроде бы правду, но так, чтобы аудитория поняла неправильно.
Пример такой вот «перевернутой правды» и представила недавно миру международная неправительственная организация «Репортеры без границ» (РБГ). Эта организация, напомним, разместила на своем сайте информацию об «убийстве» двух журналистов в Азербайджане. Но при этом «забыла» указать, при каких обстоятельствах погибли журналисты.
Неудобная трагедия…
Трагедия, о которой идет речь, разразилась уже после войны. 4 июня 2021 года оператор гостелеканала AzTV Сирадж Абышов и сотрудник государственного информагентства АЗЕРТАДЖ Магеррам Ибрагимов находились в служебной командировке в Кяльбаджарском районе Азербайджана - ранее оккупированном, а ныне освобожденном. Журналистов сопровождал заместитель представителя главы исполнительной власти в селе Сусузлуг Кяльбаджарского района Ариф Алиев. Передвигались в военном автобусе «КамАЗ». Около 11 утра журналисты направились в село Сусузлуг. Но когда автомобиль шел по сельской грунтовке, раздался взрыв - под колесами автобуса сработала противотанковая мина. Сирадж Абышов, Магеррам Ибрагимов и Ариф Алиев погибли. Еще четыре человека получили ранения.
Реакция азербайджанской общественности, и прежде всего журналистов, была однозначной: происшедшее - военное преступление. Журналисты стали жертвой минного террора Армении из-за отказа ее властей передать Азербайджану карты минных полей.
Уже тогда среди соболезнований в связи с гибелью журналистов, которые подорвались на мине, вызвала недоумение позиция «Репортеров без границ». Да, они вроде бы выразили сожаление по данному поводу. Но указать, что гибель азербайджанских журналистов последовала из-за установленной армянскими оккупантами мины, не сочли нужным.
Представители азербайджанской медиаобщественности, руководители ведущих СМИ и медиахолдингов выступили с заявлением, где прямо обвинили РБГ в предвзятости и стремлении очернить Азербайджан. Авторы обращения особо подчеркнули, что в ходе 44-дневной Отечественной войны «Репортеры без границ» не выразили какого-либо отношения к обстрелам армянскими военнослужащими азербайджанских и иностранных журналистов, выполнявших свой служебный долг. Организация обозначила лишь далекую от сути, общую реакцию на гибель журналистов Магеррама Ибрагимова и Сираджа Абышова в результате подрыва на мине в Кяльбаджаре.
Авторы обращения не просто так вспомнили о 44-дневной войне. За несколько дней до освобождения Шуши «Репортеры без границ» направили паническое обращение в ООН и Совет Европы: «80 местных и иностранных журналистов оказались в ловушке» в Ханкенди, не могут добраться до Армении, «не рискуя жизнью под обстрелом азербайджанских войск». «Репортеры без границ» призвали ООН, Совет Европы и Азербайджан сделать все возможное, чтобы обеспечить эвакуацию мирных жителей.
Ответ Азербайджана последовал незамедлительно. Его озвучил помощник Президента Азербайджана Хикмет Гаджиев. «В связи с заявлением «Репортеров без границ» о том, что 80 местных и иностранных журналистов не могут безопасно покинуть Ханкенди, заявляем, что именно Армения перекрыла дорогу между Ханкенди и Арменией через Лачинский коридор. Вчера армянская сторона выступила с заявлением и сообщила о закрытии дороги», - сказал Х.Гаджиев. Он напомнил и о дороге Агдере-Кяльбаджар-Басаркечар, на тот момент также находившейся под контролем армянских вооруженных сил.
Карабах был оккупированной Арменией территорией Азербайджана. И власти Азербайджана с самого начала предупреждали, что журналистам, которые отправляются туда на свой страх и риск, гарантировать безопасность не могут. Более того, призывали, причем весьма настойчиво, пройти официальную аккредитацию в Азербайджане. И если кто-то, вроде того же блогера Семена Пегова, сознательно пренебрег этими рекомендациями и нарушил установленные правила, то с какой стати «Репортеры без границ» вообще предъявляют претензии Азербайджану? Так, в свою очередь, реагировала на все это пишущая братия.
Теперь же «Репортеры без границ» пошли еще дальше и представляют дело уже так, будто бы ответственность за гибель Сираджа Абышова и Магеррама Ибрагимова несут власти Азербайджана, которые «зажимают свободу слова» и т.д. и т.п.
В этой связи Агентство развития медиа Азербайджанской Республики направило данной организации письмо. В нем выражается понятное возмущение, что на официальном сайте РБГ, где размещена информация об убийстве двух журналистов в Азербайджане, суть и причины происшествия не раскрываются. А это способствует созданию необъективного мнения: «Указанная информация искажена и используется предвзято против Азербайджана. Недопустима попытка возложить на Азербайджан ответственность за гибель азербайджанских журналистов, освещавших ситуацию на территориях, находившихся 30 лет под армянской оккупацией. Это не что иное, как создание почвы для формирования необоснованных подходов».
…и неприятная предыстория
«Репортеры без границ» (а точнее, «Репортеры без совести») позорятся (можно сказать и унижают себя) не в первый раз. Еще 15 лет назад власти и медиаобщественность Азербайджана прекратили с ними сотрудничество ввиду их явной предвзятости и необъективности. Достаточно вспомнить, как в июне 2016 года в Берлине во время акции азербайджанских диаспорских организаций журналисты РБГ попытались провести пикет. И подняли флаг армянских сепаратистов в Карабахе. Что уже само по себе открытый выпад против основополагающих норм международного права и проявление одностороннего подхода.
Более того. В истории РБГ слишком много фактов явной ксенофобии и исламофобии - вплоть до того, что их бывший руководитель Робер Менар был избран мэром городка Лангедок во Франции по спискам «Национального фронта». Он начал свою деятельность с того, что приказал составить списки мусульманских детей, обучающихся в городских школах...
Но дело не только в этих «Репортерах без совести». Слишком многое указывает на то, что серьезный кризис переживает само по себе правозащитное движение.
А ведь начиналось все так красиво и возвышенно. После падения «железного занавеса», когда, казалось, мир стал однополярным, а глобальное противостояние ушло в прошлое, права человека были объявлены главным приоритетом. Ради них предписывалось жертвовать и геополитическими, и экономическими интересами, а их соблюдение стало главным «экзаменом» на право сотрудничать с США и Европой. А в роли «экзаменаторов» выступали правозащитные НПО. На которые обрушились и власть, и внимание, и… интересы «групп влияния» со своими рычагами и деньгами.
Однако коррупцией в РБГ правозащитное движение Transparency International вряд ли займется. Это ведь тоже грантовое НПО, и ему вряд ли закажут и оплатят такое исследование. В том числе и потому, что прекрасно понимают, какие малопривлекательные подробности могут в этом случае стать достоянием общественности. Кто и кому заказывал «черный пиар» против стран и кто за это платил. И в какой валюте.