Ermənistanla Türkiyə arasında tezliklə sülh mümkündürmü?
Ermənistan-Türkiyə münasibətlərində mümkün müsbət dəyişikliklər yenidən ekspertlərin diqqət mərkəzindədir. Əvvəlcə Türkiyənin xarici işlər naziri Mövlud Çavuşoğlu ölkə parlamentindəki çıxışında eyni dərəcədə həm gözlənilən, həm də sensasion sayıla biləcək bəyanat səsləndirib: Türkiyə ilə Ermənistan münasibətlərin normallaşdırılması üçün xüsusi nümayəndələr təyin edəcək və çarter uçuşlarının təşkilinə başlayacaq. Az sonra nazirin dediklərini Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Vaan Unanyan da təsdiqləyib: bəli, rəsmi İrəvan Türkiyə ilə münasibətlərin qaydaya salınması üçün xüsusi nümayəndə təyin edəcək. Cəmi bir neçə gün sonra isə məsələ konkretlik də qazanıb. Türkiyə ABŞ-dakı sabiq səfiri Sərdar Kılıcı, İrəvan isə parlamentin vitse-spikeri Ruben Rubinyanı xüsusi nümayəndə təyin edib.
Artıq «hava barışığı»nın da konturları müəyyənləşib. Çavuşoğlu jurnalistlərə açıqlamasında bildirib ki, ölkələr arasında çarter reysləri açılacaq. İstanbul-İrəvan marşrutu üzrə uçuşları Türkiyə tərəfdən «Pegasus» şirkəti, Ermənistan tərəfdən isə var qüvvəsi ilə milli daşıyıcı olmağa çalışan «FlyOne Armenia» təşkil edəcək.
Dekabrın 27-də isə M.Çavuşoğlu bildirib ki, Ermənistan tərəfi xüsusi nümayəndələrin ilk görüşünün Moskvada keçirilməsini istəyir.
Yaxınlaşma şansları
Ekspertlər əmindirlər ki, bu dəfə iki ölkə arasında yaxınlaşma şansı realdır. Xatırladaq ki, Ermənistanla Türkiyə arasında sərhədlər 1993-cü ildə Ankara tərəfindən qapadılıb. Səbəb Ermənistanın Azərbaycan ərazilərini işğal etməsi olub. Türkiyə ilk günlərdən bəyan etmişdi ki, Azərbaycan ərazilərinin işğalına son qoyulmadan o, İrəvanla diplomatik münasibətlər qurmayacaq və sərhədləri açmayacaq.
Beləliklə, Azərbaycanın İkinci Qarabağ müharibəsində qələbə qazanmasından sonra vəziyyət kökündən dəyişib. İndi Ankara-İrəvan münasibətlərinin normallaşması qarşısında əsas və ən çətin hesab olunan maneə yoxdur. Bundan başqa, indi Bakı özü də Türkiyə-Ermənistan münasibətlərinin normallaşması prosesini alqışladığını açıq şəkildə ortaya qoyur. Aydındır ki, bu barışıq regionda Azərbaycanın Qələbəsindən sonra açılmış sülh perspektivinin bir hissəsidir.
Nəhayət, press-relizlərdə bu haqda danışılmasa da, həqiqət ondan ibarətdir ki, indiki vəziyyət 2010-cu ilin Sürix danışıqları və «futbol diplomatiyası»ndan köklü şəkildə fərqlənir. O zaman Azərbaycan bu barışığa qəti etiraz edirdi. Əksər məlumatlı mənbə əmindir ki, Sürix danışıqlarının nəticə verməməsində məhz Bakının mənfi reaksiyası da ciddi rol oynamışdı.
İndi isə vəziyyət tam fərqlidir. Ankarada bildirirlər ki, erməni tərəfi ilə danışıqlar Bakı ilə sıx koordinasiya şəraitində aparılır.
Bəli, Azərbaycan ərazilərinin işğaldan azad olunması, həqiqətən də, dinc gələcəyə yol açır. Ankara ilə Bakı Türkiyə və Ermənistanın da iştirakı ilə «3+3» formatında regional əməkdaşlıq təklifi ilə də çıxış edir.
Rusiya intriqası
Bu prosesdə daha bir amil Moskvanın mövqeyidir. İndi Rusiya ekspertlərindən tamamilə gözlənilməz fikirlər eşidilir. Ankara-İrəvan barışığına sırf «Amerika layihəsi» kimi baxanlar var və bu qüvvələr Türkiyənin xüsusi nümayəndə kimi məhz ABŞ-dakı sabiq səfiri təyin etməsini «üstüörtülü siqnal» kimi qiymətləndirirlər. Aram Qabrelyanovun nəzarətində olan bəzi mətbuat orqanları isə hətta bu barışığın kimə qarşı yönəldiyini də «bilir». Onların fikrincə, Ankara-İrəvan barışığı Ermənistanın Rusiyanın nüfuz dairəsindən çıxarılmasına yönəlmiş addımlardan biridir.
Bununla yanaşı, Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi hələ noyabrda bəyan edib ki, Ermənistan Türkiyə ilə münasibətlərinin qaydaya salınmasında Moskvanın vasitəçilik etməsini istəyib. «Bəli, təsdiq edə bilərəm ki, Ermənistan Ankara ilə münasibətlərinin normallaşmasında vasitəçilik etməmiz üçün bizə müraciət edib», - deyə o zaman Rusiya XİN-in rəsmisi Mariya Zaxarova bildirmişdi: «Rusiya bunda maraqlıdır və iki ölkə arasında münasibətlərin normallaşması üçün səylər göstərir».
Ermənistanın «kabab inqilabı» nəticəsində hakimiyyətə gəlmiş indiki baş naziri Nikol Paşinyan, əlbəttə ki, zaman-zaman qərbpərəst şüarlar səsləndirə, komandasında aparıcı vəzifələrə Sorosun «qrant yeyənlər»ini təyin edə bilər. O, Avropa İttifaqı Şurasının rəhbəri Şarl Mişelə yalvararaq, «vasitəçi» qismində çıxış etməsini də istəyə bilər. Amma İrəvan əsas siyasi qərarları Kremlə tərəf «boylanaraq» qəbul edir. Türkiyə ilə sərhədini rusiyalı sərhədçilərin qoruduğu, hava limanlarındakı nəzarət-buraxılış məntəqələrində sənədləri yenə də rusların yoxladığı dövlət üçün bu, gözlənilən və məntiqlidir. Odur ki, belə bir vəziyyətdə İrəvandan siyasi «sıçrayış»lar gözləmək məntiqsiz olardı. Xüsusilə söhbət «Türkiyə istiqaməti»ndən gedirsə…
Və maneələr
Əslində, Ermənistan bu «diplomatik yaxınlaşma»nın uğurla nəticələnməsində maraqlı olmalıdır. Ən azı ona görə ki, gündəlikdə çoxdan gözlənilən məsələ – kommunikasiyaların açılması da var. Bu, İrəvanın uzun illərdir şikayətləndiyi «blokada»nın sona çatması deməkdir.
Amma Ermənistan əsl sülhə hazırdırmı? Bu sual hələ də açıq qalır. Baş nazirin müavini Mqer Qriqoryan Ankara və Bakıya səfər etmək arzusunu dilə gətirirsə, Ermənistan Təhlükəsizlik Şurasının katibi Armen Qriqoryan nümunə sayılacaq bəyanatla çıxış edir: «Erməni-Türkiyə münasibətlərinin şərti olaraq başlanması prosesinə start verildiyi bildirilib. Ermənistan münasibətlərin normallaşdırılmasına dair Türkiyədən gələn müsbət siqnallara reaksiya verib. Gündəliyə gəlincə dəfələrlə demişik ki, danışıqlar masası arxasına əyləşmək, hansı gündəliyi formalaşdıra biləcəyimizi anlamaq lazımdır. Hələlik gündəlik yoxdur».
Bu, ilk baxışdan göründüyündən daha ciddi bəyanatdır. Hələlik tərəflərin prinsipial qərarlar olmadan təyyarə reyslərinin açılması, xüsusi nümayəndələrin təyini, hətta onların görüşü kimi «ehtiyat gedişlər»i var. Danışıqların gündəliyi ilə isə məsələ tam konkretlik qazanmalıdır. Münasibətlərin sözün həqiqi mənasında normallaşması, barışıq, diplomatik əlaqələrin qurulması və s. çarter uçuşları, Ermənistanda Türkiyə malların qoyulmuş embarqonun ləğvi (əslində, Türkiyə bazarı bu embarqonu hiss etmir) ilə başlamır. Proses sərhədlərin tanınmasından başlamalıdır.
Bəs, Ermənistan Türkiyəyə ərazi iddialarından imtina etməyə hazırdırmı? Bu da açıq sualdır. Nəzərə almaq lazımdır ki, erməni ictimaiyyətində 100 ildən çoxdur ki, Şərqi Anadolu «itirilmiş torpaqlar» sayılır və onların «Qərbi Ermənistan»a çevrilməsi bir hədəfə çevrilib. Bundan başqa, Ermənistan gerbində Ağrıdağın, yaxud «bibliya Araratı»nın əksi var. Bu dağ aydın havada İrəvandan asanlıqla görünsə də, o da Türkiyə ərazisidir. Beləliklə, Ermənistanın hazırkı rəhbərliyi ölkədə 100 ildən artıq dövrdə siyasi həyatın az qala məğzini təşkil etmiş bu ideyalardan imtina edə biləcəkmi?
Ermənistan diplomatiyasının patriarxı Jirayr Libaridyan hələ bir il əvvəl verdiyi səs-küylü müsahibədə bildirmişdi ki, «Ermənistan prezidenti və baş naziri bu yay (2020-ci il – red.) Sevr sülh müqaviləsinin ildönümü ilə bağlı bəyanatlar səsləndiriblər və bu, Türkiyəyə ərazi iddialarının irəli sürülməsi kimi qiymətləndirilə bilər». Bundan başqa, bu cür «erməni ideallarına qarşı xəyanət» yəqin ki, müxalifətin əlinə fürsət də verəcək. Yeri gəlmişkən, Ermənistan müxalifəti Türkiyə ilə kommunikasiyaların açılmasına, Ermənistan iqtisadiyyatına mümkün türk investisiyası axınına qarşı çıxır.
2010-cu ildə Sürix protokolları imzalanan zaman Ermənistan rəhbərliyi özünü guya Türkiyənin İrəvana güzəştə məcbur edildiyi, danışıqların ermənilərin arzuladığı istiqamətdə gedəcəyi ilə sakitləşdirə bilərdi. Bu gün isə bu xülyalara da yer olmamalıdır. Amma Ermənistan Təhlükəsizlik Şurasının katibi bildirirsə ki, hələlik «danışıqların gündəliyi» yoxdur, bu, İrəvanın prinsipial məsələlərin həllinə hazır olmaması kimi qiymətləndirilə bilər. Söhbət Türkiyənin sərhədlərinin, Moskva və Qars müqavilələrinin tanınmasından və s. gedir.

HOW MUCH IS THE ARMENIAN HESITATION?
Experts actively discuss the likely positive shifts between Armenia and Turkey again. First, the Turkish Minister of Foreign Affairs, Mevlut Cavusoglu, made a rather sensational statement in the parliament: Turkey and Armenia will appoint special envoys to normalise relations and resume charter flights. Then the spokesperson of the Armenian Foreign Ministry, Vahan Hunanyan, confirmed: yes, Yerevan will appoint a special representative to regulate relations with Turkey. A few days later, the details of agreement surfaced. Former Turkish ambassador to the United States, Serdar Kilic, was appointed a special envoy from Turkey; his counterpart from Armenia will be the Deputy Speaker of the parliament, Ruben Rubinyan.
Officials also provided some details about the charter flights. According to Mr. Cavusoglu, the flights between Istanbul and Yerevan will be carried out by Pegasus Airline (Turkey), and FlyOne Armenia, which has been intensively prepared to be the national air carrier of Armenia.
On December 27, Mr. Cavusoglu said that Armenia supported the idea of holding the first meeting of the special envoys of Turkey and Armenia in Moscow.
Chances of warming
Experts believe that there are indeed chances for the normalisation of relations. Border between Armenia and Turkey was closed in 1993 in response to the Armenian occupation of the Azerbaijani lands. All along the conflict Ankara has repeatedly emphasised the impossibility of establishing diplomatic relations with Yerevan or opening the borders unless Armenia leaves the occupied territories.
Now, after the victory of Azerbaijan in Garabagh, the situation has changed radically. The main and the most difficult problem has been eliminated. Baku also welcomes the normalisation process between Ankara and Yerevan. It is clear that the reconciliation process triggered after Azerbaijan’;s victory is part of a peaceful future for the entire region.
Finally, although they prefer not to mention this in press releases, the current situation is fundamentally different from the sensational ‘football diplomacy’ and the Zurich talks in 2010, when Azerbaijan was categorically against the reconciliation. Many informed sources believe that it was Baku's negative reaction that played an instrumental role in the failure of the Zurich talks.
Now the situation is fundamentally different. Ankara insists on holding the negotiations with Armenia in close coordination with Baku. The liberation of occupied territories of Azerbaijan does indeed pave the way to a peaceful future. Ankara and Baku proposed a new format of regional cooperation 3+3, which includes both Turkey and Armenia.
Russian intrigue
One more aspect of the issue is the position of Moscow. Thus, the Russian expert community voices quite unexpected views. Some regard the reconciliation of Ankara and Yerevan as a purely American project, interpreting this through the appointment of the former Turkish ambassador to the US as a special envoy. Some media outlets controlled by Aram Gabrelyanov even wonder whom Ankara and Yerevan intend to be friends against. They think that the reconciliation between Armenia and Turkey may be one of the tactical moves to withdraw Armenia from the Russian influence.
Back in November, the Russian Foreign Ministry officially announced that Armenia had asked Moscow to mediate in establishing relations with Turkey. “Yes, I can confirm that Armenia applied for assistance in mediation between Yerevan and Ankara. Russia is interested and made efforts in this process to normalize Armenian-Turkish relations,” said the official representative of the Russian Foreign Ministry Maria Zakharova.
Surely, the incumbent Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan can occasionally use pro-Western slogans, appoint the Soros grantees to key positions in his team, and even beg the President of the European Council, Charles Michel, to hold his ‘mediation’ meeting. But Yerevan takes cardinal political decisions with an eye to the Kremlin. This is quite expected and logical for a country whose border with Turkey is guarded by Russian troops, who also control the airport checkpoints. Under such a situation, it is illogical to expect political breakthroughs from Yerevan, especially when it concerns relations with Turkey.
Pitfalls
It looks like Armenia should be more interested in the success of the current ‘diplomatic rapprochement’, at least because it can help suspend the long-awaited blockade of the country through unblocking communications.
But whether Armenia is ready for real peace is still an open question. While the Armenian Deputy Prime Minister Mher Grigoryan expresses his intention to travel to Ankara and Baku, Secretary of the Armenian Security Council Armen Grigoryan makes an indicative statement: “There was a public trial about the conditional start of the Armenian-Turkish relations. Armenia has responded to positive signals from Turkey regarding the normalisation of relations. As for the agenda, we have said many times that we must sit down at the negotiating table and know what kind of agenda can be developed. But in general there is no agenda yet.”
This statement is more serious than it might seem at first glance. The parties have a ‘pool of options’ to choose from without adopting fundamental decisions yet. These include the resumption of flights, appointment of special envoys and even meetings between them. However, the agenda of negotiations requires concise statements. Real normalisation, reconciliation, establishment of diplomatic relations, etc. does not start with flights or lifting the embargo on Turkish goods in Armenia (which has most likely gone unnoticed in the Turkish market). It must start with the recognition of state borders.
But whether Armenia is brave enough to publicly renounce its territorial claims against Turkey is a big question. Unfortunately, a culture of nostalgia for the ‘lost lands’ of Eastern Anatolia supposed to be transformed into ‘Western Armenia’ has been cultivated in the Armenian society for over a hundred years. In addition, the coat of arms of Armenia bears an image of the Mount Agridag, or Biblical Ararat, which is also located in Turkey, but perfectly visible from Yerevan in clear weather. So, will the current leadership of Armenia have enough brevity to abandon the idea, which has been almost the core of political life in Armenia for more than a hundred years?
As the patriarch of the Armenian diplomacy Zhirayr Libaridian noted a year ago in his sensational interview, "this summer (2020, R+), the president and prime minister of Armenia made statements regarding the anniversary of the Sevres Peace Treaty, which can be regarded as the declaration of territorial claims against Turkey." Moreover, this ‘betrayal of the ideals of the Armenian cause’ will surely be used by the opposition, which is categorically against the unblocking of communications and a possible inflow of Turkish investments into Armenia.
In 2010, when the Zurich Protocols were signed, the Armenian elite could still comfort itself that it was Turkey that was ‘forced’ to make concessions to Yerevan and the negotiations would proceed in line with an Armenian scenario. It seems there is no room for such illusions today. But when the head of the Armenian Security Council declares the absence of any agenda for the talks, this may indicate that Yerevan is not ready to resolve fundamental issues and recognise the borders of Turkey, the Moscow and Kars treaties, etc.