Ermənistanla Türkiyə arasında tezliklə sülh mümkündürmü?
Ermənistan-Türkiyə münasibətlərində mümkün müsbət dəyişikliklər yenidən ekspertlərin diqqət mərkəzindədir. Əvvəlcə Türkiyənin xarici işlər naziri Mövlud Çavuşoğlu ölkə parlamentindəki çıxışında eyni dərəcədə həm gözlənilən, həm də sensasion sayıla biləcək bəyanat səsləndirib: Türkiyə ilə Ermənistan münasibətlərin normallaşdırılması üçün xüsusi nümayəndələr təyin edəcək və çarter uçuşlarının təşkilinə başlayacaq. Az sonra nazirin dediklərini Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Vaan Unanyan da təsdiqləyib: bəli, rəsmi İrəvan Türkiyə ilə münasibətlərin qaydaya salınması üçün xüsusi nümayəndə təyin edəcək. Cəmi bir neçə gün sonra isə məsələ konkretlik də qazanıb. Türkiyə ABŞ-dakı sabiq səfiri Sərdar Kılıcı, İrəvan isə parlamentin vitse-spikeri Ruben Rubinyanı xüsusi nümayəndə təyin edib.
Artıq «hava barışığı»nın da konturları müəyyənləşib. Çavuşoğlu jurnalistlərə açıqlamasında bildirib ki, ölkələr arasında çarter reysləri açılacaq. İstanbul-İrəvan marşrutu üzrə uçuşları Türkiyə tərəfdən «Pegasus» şirkəti, Ermənistan tərəfdən isə var qüvvəsi ilə milli daşıyıcı olmağa çalışan «FlyOne Armenia» təşkil edəcək.
Dekabrın 27-də isə M.Çavuşoğlu bildirib ki, Ermənistan tərəfi xüsusi nümayəndələrin ilk görüşünün Moskvada keçirilməsini istəyir.
Yaxınlaşma şansları
Ekspertlər əmindirlər ki, bu dəfə iki ölkə arasında yaxınlaşma şansı realdır. Xatırladaq ki, Ermənistanla Türkiyə arasında sərhədlər 1993-cü ildə Ankara tərəfindən qapadılıb. Səbəb Ermənistanın Azərbaycan ərazilərini işğal etməsi olub. Türkiyə ilk günlərdən bəyan etmişdi ki, Azərbaycan ərazilərinin işğalına son qoyulmadan o, İrəvanla diplomatik münasibətlər qurmayacaq və sərhədləri açmayacaq.
Beləliklə, Azərbaycanın İkinci Qarabağ müharibəsində qələbə qazanmasından sonra vəziyyət kökündən dəyişib. İndi Ankara-İrəvan münasibətlərinin normallaşması qarşısında əsas və ən çətin hesab olunan maneə yoxdur. Bundan başqa, indi Bakı özü də Türkiyə-Ermənistan münasibətlərinin normallaşması prosesini alqışladığını açıq şəkildə ortaya qoyur. Aydındır ki, bu barışıq regionda Azərbaycanın Qələbəsindən sonra açılmış sülh perspektivinin bir hissəsidir.
Nəhayət, press-relizlərdə bu haqda danışılmasa da, həqiqət ondan ibarətdir ki, indiki vəziyyət 2010-cu ilin Sürix danışıqları və «futbol diplomatiyası»ndan köklü şəkildə fərqlənir. O zaman Azərbaycan bu barışığa qəti etiraz edirdi. Əksər məlumatlı mənbə əmindir ki, Sürix danışıqlarının nəticə verməməsində məhz Bakının mənfi reaksiyası da ciddi rol oynamışdı.
İndi isə vəziyyət tam fərqlidir. Ankarada bildirirlər ki, erməni tərəfi ilə danışıqlar Bakı ilə sıx koordinasiya şəraitində aparılır.
Bəli, Azərbaycan ərazilərinin işğaldan azad olunması, həqiqətən də, dinc gələcəyə yol açır. Ankara ilə Bakı Türkiyə və Ermənistanın da iştirakı ilə «3+3» formatında regional əməkdaşlıq təklifi ilə də çıxış edir.
Rusiya intriqası
Bu prosesdə daha bir amil Moskvanın mövqeyidir. İndi Rusiya ekspertlərindən tamamilə gözlənilməz fikirlər eşidilir. Ankara-İrəvan barışığına sırf «Amerika layihəsi» kimi baxanlar var və bu qüvvələr Türkiyənin xüsusi nümayəndə kimi məhz ABŞ-dakı sabiq səfiri təyin etməsini «üstüörtülü siqnal» kimi qiymətləndirirlər. Aram Qabrelyanovun nəzarətində olan bəzi mətbuat orqanları isə hətta bu barışığın kimə qarşı yönəldiyini də «bilir». Onların fikrincə, Ankara-İrəvan barışığı Ermənistanın Rusiyanın nüfuz dairəsindən çıxarılmasına yönəlmiş addımlardan biridir.
Bununla yanaşı, Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi hələ noyabrda bəyan edib ki, Ermənistan Türkiyə ilə münasibətlərinin qaydaya salınmasında Moskvanın vasitəçilik etməsini istəyib. «Bəli, təsdiq edə bilərəm ki, Ermənistan Ankara ilə münasibətlərinin normallaşmasında vasitəçilik etməmiz üçün bizə müraciət edib», - deyə o zaman Rusiya XİN-in rəsmisi Mariya Zaxarova bildirmişdi: «Rusiya bunda maraqlıdır və iki ölkə arasında münasibətlərin normallaşması üçün səylər göstərir».
Ermənistanın «kabab inqilabı» nəticəsində hakimiyyətə gəlmiş indiki baş naziri Nikol Paşinyan, əlbəttə ki, zaman-zaman qərbpərəst şüarlar səsləndirə, komandasında aparıcı vəzifələrə Sorosun «qrant yeyənlər»ini təyin edə bilər. O, Avropa İttifaqı Şurasının rəhbəri Şarl Mişelə yalvararaq, «vasitəçi» qismində çıxış etməsini də istəyə bilər. Amma İrəvan əsas siyasi qərarları Kremlə tərəf «boylanaraq» qəbul edir. Türkiyə ilə sərhədini rusiyalı sərhədçilərin qoruduğu, hava limanlarındakı nəzarət-buraxılış məntəqələrində sənədləri yenə də rusların yoxladığı dövlət üçün bu, gözlənilən və məntiqlidir. Odur ki, belə bir vəziyyətdə İrəvandan siyasi «sıçrayış»lar gözləmək məntiqsiz olardı. Xüsusilə söhbət «Türkiyə istiqaməti»ndən gedirsə…
Və maneələr
Əslində, Ermənistan bu «diplomatik yaxınlaşma»nın uğurla nəticələnməsində maraqlı olmalıdır. Ən azı ona görə ki, gündəlikdə çoxdan gözlənilən məsələ – kommunikasiyaların açılması da var. Bu, İrəvanın uzun illərdir şikayətləndiyi «blokada»nın sona çatması deməkdir.
Amma Ermənistan əsl sülhə hazırdırmı? Bu sual hələ də açıq qalır. Baş nazirin müavini Mqer Qriqoryan Ankara və Bakıya səfər etmək arzusunu dilə gətirirsə, Ermənistan Təhlükəsizlik Şurasının katibi Armen Qriqoryan nümunə sayılacaq bəyanatla çıxış edir: «Erməni-Türkiyə münasibətlərinin şərti olaraq başlanması prosesinə start verildiyi bildirilib. Ermənistan münasibətlərin normallaşdırılmasına dair Türkiyədən gələn müsbət siqnallara reaksiya verib. Gündəliyə gəlincə dəfələrlə demişik ki, danışıqlar masası arxasına əyləşmək, hansı gündəliyi formalaşdıra biləcəyimizi anlamaq lazımdır. Hələlik gündəlik yoxdur».
Bu, ilk baxışdan göründüyündən daha ciddi bəyanatdır. Hələlik tərəflərin prinsipial qərarlar olmadan təyyarə reyslərinin açılması, xüsusi nümayəndələrin təyini, hətta onların görüşü kimi «ehtiyat gedişlər»i var. Danışıqların gündəliyi ilə isə məsələ tam konkretlik qazanmalıdır. Münasibətlərin sözün həqiqi mənasında normallaşması, barışıq, diplomatik əlaqələrin qurulması və s. çarter uçuşları, Ermənistanda Türkiyə malların qoyulmuş embarqonun ləğvi (əslində, Türkiyə bazarı bu embarqonu hiss etmir) ilə başlamır. Proses sərhədlərin tanınmasından başlamalıdır.
Bəs, Ermənistan Türkiyəyə ərazi iddialarından imtina etməyə hazırdırmı? Bu da açıq sualdır. Nəzərə almaq lazımdır ki, erməni ictimaiyyətində 100 ildən çoxdur ki, Şərqi Anadolu «itirilmiş torpaqlar» sayılır və onların «Qərbi Ermənistan»a çevrilməsi bir hədəfə çevrilib. Bundan başqa, Ermənistan gerbində Ağrıdağın, yaxud «bibliya Araratı»nın əksi var. Bu dağ aydın havada İrəvandan asanlıqla görünsə də, o da Türkiyə ərazisidir. Beləliklə, Ermənistanın hazırkı rəhbərliyi ölkədə 100 ildən artıq dövrdə siyasi həyatın az qala məğzini təşkil etmiş bu ideyalardan imtina edə biləcəkmi?
Ermənistan diplomatiyasının patriarxı Jirayr Libaridyan hələ bir il əvvəl verdiyi səs-küylü müsahibədə bildirmişdi ki, «Ermənistan prezidenti və baş naziri bu yay (2020-ci il – red.) Sevr sülh müqaviləsinin ildönümü ilə bağlı bəyanatlar səsləndiriblər və bu, Türkiyəyə ərazi iddialarının irəli sürülməsi kimi qiymətləndirilə bilər». Bundan başqa, bu cür «erməni ideallarına qarşı xəyanət» yəqin ki, müxalifətin əlinə fürsət də verəcək. Yeri gəlmişkən, Ermənistan müxalifəti Türkiyə ilə kommunikasiyaların açılmasına, Ermənistan iqtisadiyyatına mümkün türk investisiyası axınına qarşı çıxır.
2010-cu ildə Sürix protokolları imzalanan zaman Ermənistan rəhbərliyi özünü guya Türkiyənin İrəvana güzəştə məcbur edildiyi, danışıqların ermənilərin arzuladığı istiqamətdə gedəcəyi ilə sakitləşdirə bilərdi. Bu gün isə bu xülyalara da yer olmamalıdır. Amma Ermənistan Təhlükəsizlik Şurasının katibi bildirirsə ki, hələlik «danışıqların gündəliyi» yoxdur, bu, İrəvanın prinsipial məsələlərin həllinə hazır olmaması kimi qiymətləndirilə bilər. Söhbət Türkiyənin sərhədlərinin, Moskva və Qars müqavilələrinin tanınmasından və s. gedir.

Как скоро ждать мира между Арменией и Турцией?
Возможные позитивные подвижки между Арменией и Турцией вновь в центре внимания экспертов. Вначале министр иностранных дел Турецкой Республики Мевлют Чавушоглу выступил в парламенте с заявлением, которое в равной степени можно назвать и ожидаемым, и сенсационным: Турция и Армения назначат спецпредставителей по нормализации отношений и возобновят чартерное авиасообщение. Вскоре пресс-секретарь министерства иностранных дел Армении Ваан Унанян подтвердил: да, официальный Ереван назначит специального представителя для урегулирования отношений с Турцией. Через несколько дней появилась и конкретика. Спецпредставителем Турции назначен бывший посол в США Сердар Кылыч, а спецпредставителем Еревана стал вице-спикер парламента Рубен Рубинян.
Определились также контуры и «воздушного примирения». Как пояснил журналистам Мевлют Чавушоглу, планируется открыть чартерное сообщение. Со стороны Турции полеты по маршруту Стамбул-Ереван готовится начать авиакомпания Pegasus, а Армении - FlyOne Armenia, которую усиленно готовят на роль национального авиаперевозчика.
А 27 декабря Мевлют Чавушоглу сообщил, что армянская сторона выступает за то, чтобы провести первую встречу спецпредставителей Турции и Армении в Москве.
Шансы на потепление
Эксперты уверены: шансы на нормализацию действительно есть. Граница между Арменией и Турцией была закрыта в 1993 году в ответ на армянскую оккупацию азербайджанских земель. В Анкаре с самого начала подчеркивали, что до освобождения захваченных Арменией территорий не будет ни дипломатических отношений с Турцией, ни открытия границ.
Но теперь, после Победы Азербайджана в Карабахе, ситуация изменилась коренным образом. Препятствие, которое эксперты считали главным и самым сложным, по сути, исчезло. Более того, в Баку открыто дают понять, что приветствуют процесс нормализации между Анкарой и Ереваном. Понятно, что такое примирение - часть мирного будущего, перспектива которого открывается перед всем регионом после Победы Азербайджана.
Наконец, хотя об этом предпочитают не упоминать в пресс-релизах, нынешняя ситуация коренным образом отличается от нашумевшей «футбольной дипломатии» и переговоров в Цюрихе в 2010 году, когда Азербайджан был категорически против такого примирения. И как уверены многие осведомленные источники, именно негативная реакция Баку сыграла далеко не последнюю роль в том, что переговоры в Цюрихе закончились ничем.
Теперь же положение принципиально иное. В Анкаре подчеркивают, что свои переговоры с Арменией ведут в тесной координации с Баку. Освобождение ранее оккупированных территорий действительно открывает путь к мирному будущему. В Анкаре и Баку предложили новый формат регионального сотрудничества «3+3», куда входят и Турция, и Армения.
Российская интрига
Есть и еще одна сторона вопроса - позиция Москвы. Тем более что в российском экспертном сообществе звучат и совсем уж неожиданные оценки. Есть те, кто рассматривает примирение Анкары и Еревана как сугубо «американский» проект и даже усматривает некие «завуалированные сигналы» в том, что спецпредставителем Анкары на переговорах назначен именно бывший посол Турции в США. Некоторые из СМИ, подконтрольных Араму Габрелянову, вообще умудряются вопрошать, против кого намерены дружить Анкара и Ереван? По их мнению, примирение Анкары с Ереваном - это один из этапов многоходовки по выводу Армении из-под влияния России.
Между тем еще в ноябре МИД России официально сообщал, что Армения просила Москву о посредничестве в налаживании отношений с Турцией. «Да, я могу подтвердить, что Армения обращалась за содействием в посредничестве между Ереваном и Анкарой, - сказала тогда официальный представитель МИД России Мария Захарова. - Россия заинтересована и прилагала усилия в этом процессе по нормализации армяно-турецких отношений».
Никол Пашинян, нынешний премьер-министр Армении, пришедший к власти в результате «шашлычной революции», может, конечно, время от времени использовать прозападные лозунги, назначать на ключевые посты в своей команде соросовских «грантополучателей». И даже может упросить главу Евросоюза Шарля Мишеля провести свою «посредническую» встречу. Но кардинальные политические решения Ереван принимает с большой оглядкой на Кремль. Что более чем ожидаемо и логично для страны, где границу с Турцией охраняют российские пограничники, и они же проверяют документы на КПП в аэропортах. Так что в подобной ситуации ждать от Еревана политических «рывков», по меньшей мере, нелогично. Особенно если речь идет о «турецком направлении».
И подводные камни
У Армении, вроде, должно быть больше заинтересованности в успехе нынешнего «дипломатического подхода». Хотя бы потому, что на повестке дня долгожданное разблокирование коммуникаций, то есть прекращение той самой «блокады», на которую регулярно жаловались в Ереване.
Но готова ли Армения к настоящему миру - вопрос пока открытый. В то время как вице-премьер Мгер Григорян выражает желание отправиться в Анкару и Баку, секретарь Совбеза Армении Армен Григорян выступает с показательным заявлением: «Был публичный процесс об условном начале армяно-турецких отношений. Армения отреагировала на положительные сигналы от Турции относительно нормализации отношений. Что касается повестки, мы многократно говорили, что должны сесть за стол переговоров и понять, какую повестку можно сформировать. Пока в целом повестки нет».
Такое заявление серьезнее, чем может показаться на первый взгляд. Пока что у сторон, скажем так, есть «запас ходов» без принципиального решения, включая возобновление авиасообщения, назначение спецпредставителей и даже сами по себе их встречи. Однако повестка дня переговоров предполагает уже четкие формулировки. Настоящая нормализация, примирение, установление дипломатических отношений и т.д. начинаются не с авиарейсов и не с отмены эмбарго на турецкие товары в Армении (чего турецкий рынок, скорее всего, просто не заметил). Оно должно начинаться с признания границ.
Но есть ли у Армении решимость к публичному отказу от территориальных претензий к Турции - большой вопрос. Особенно если учесть, что на протяжении свыше ста лет в армянском обществе культивировалась тоска по «потерянным землям» турецкой Восточной Анатолии, которые предполагалось превратить в «Западную Армению». Кроме того, на гербе Армении изображена гора Агрыдаг, или «библейский Арарат», которая тоже находится на территории Турции, хотя и прекрасно видна из Еревана в ясную погоду. Так хватит ли сил у нынешнего руководства Армении отказаться от идеи, которая составляла здесь едва ли не стержень политической жизни на протяжении более чем ста лет?
Как отмечал еще год назад в своем нашумевшем интервью патриарх армянской дипломатии Жирайр Либаридян, «президент и премьер-министр Армении этим летом (2020 г. - Ред.) сделали заявления в связи с годовщиной Севрского мирного договора, которые можно считать предъявлением территориальных претензий Турции». Более того, таким «предательством идеалов армянского дела» наверняка воспользуется оппозиция, которая выступает даже против разблокирования коммуникаций и возможного притока турецких инвестиций в Армению.
В 2010 году при подписании Цюрихских протоколов армянская верхушка еще могла себя тешить, что это Турцию «вынудили» пойти на уступки Еревану и переговоры пойдут по сценарию армянской мечты. Сегодня таких иллюзий как будто быть не должно. Но если глава Совбеза Армении заявляет, что «повестки дня» переговоров еще нет, это может говорить о неготовности Еревана решать принципиальные вопросы и признавать границы Турции, Московский и Карсский договоры и т.д.