QARABAĞ ŞÜARI ALTINDA
Başa çatan 2021-ci il Azərbaycanın çağdaş tarixində pandemiya böhranının aradan qaldırılması, qeyri-neft iqtisadiyyatının yüksəlməsi, sənaye istehsalının və ixracının sürətli artımı dövrü kimi qalacaq. Eyni zamanda ötən il ölkənin uzunmüddətli inkişaf meyillərini müəyyən edən ən mühüm hadisələr erməni işğalından azad edilmiş Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarının ərazilərinin dirçəldilməsi proqramının icrası ilə bağlı olub. İl ərzində burada yol və energetika infrastrukturunun tikintisi ilə bağlı genişmiqyaslı işlər görülüb, hava limanı istifadəyə verilib, rabitə və internet bərpa edilib, su elektrik stansiyaları yenidən qurulub, bir sıra sənaye klasterlərinin formalaşdırılması, yaşayış məntəqələri bərpası və s. üzrə işlər davam etdirilib.
Dövlət büdcəsinin bəndləri
Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinin bərpası və inkişafı üzrə 2021-ci ilin əvvəlində hazırlanmış Konsepsiyaya görə, Qarabağ bölgəsində bütün iş planı dörd mərhələyə bölünüb. Birinci mərhələnin ən mühüm komponenti minalardan təmizləmə işləri ilə yanaşı, avtomobil yollarının tikintisi, sonra isə bütün zəruri nəqliyyat, energetika və kommunal infrastrukturun formalaşdırılması, yəni bölgənin gələcək sosial-iqtisadi dirçəlişi üçün əsas bazanın yaradılması olub. Obyektiv səbəblərdən birinci mərhələdə bərpa və infrastruktur işlərinin əsas hissəsi dövlət büdcəsi vəsaitləri hesabına, dövlət şirkətlərinin və idarələrinin texniki resurslarının cəlb edilməsi ilə gerçəkləşdirilib.
Təqdirəlayiqdir ki, avtomobil yollarının, dəmir yolu kommunikasiyalarının, hava limanlarının tikintisinə, elektrik xətlərinin və yarımstansiyaların və digər infrastrukturun bərpasına təkcə dövlət şirkətləri deyil, yerli və beynəlxalq özəl qurumlar da çox fəal cəlb ediliblər. Bu sxem tender seçimində rəqabət mühitinin yaradılmasına, tikinti zamanı maliyyə və texniki xərclərin azaldılmasına, çağdaş texnologiyaların tətbiqinə və ən önəmlisi, podrat işlərinin yüksək keyfiyyətlə və vaxtında yerinə yetirilməsinə imkan yaradıb. Bu təcrübədən bərpa işlərinin növbəti mərhələlərində istifadə edilməsi nəzərdə tutulub, özü də təkcə infrastruktur deyil, investisiya layihələrinin gerçəkləşdirilməsində də dövlət-özəl tərəfdaşlıq mexanizmlərindən istifadə olunacaq.
“İşğaldan azad edilmiş ərazilərin tarixi görkəminin qaytarılması, mədəniyyət abidələrinin və tarixi abidələrin bərpası, avtomobil yollarının, elektrik xətlərinin və su xətlərinin çəkilməsi istiqamətində işlər sürətli templərlə davam etdirilir. Qarabağ bölgəsinin bərpası 2022-ci ildə ölkənin inkişafının əsas prioriteti olaraq qalacaq, bu məqsədlər üçün ölkənin dövlət büdcəsindən 2,2 milyard manat ayrılacaq”, - deyə Azərbaycanın maliyyə naziri Samir Şərifov bildirib.
Yol şəbəkəsi
Cəmi bir il ərzində nəqliyyat kommunikasiyalarının bərpası üzrə görülən işlər gerçəkdən də heyranedicidir. Bu gün Qarabağ bölgəsində, ümumilikdə, 700 km-dən artıq yol tikintisi üzrə işlər aparılır.
Belə ki, hərbi əməliyyatların dayandırılması haqqında saziş bağlanandan dərhal sonra Şuşa istiqamətində 101,9 kilometrlik Zəfər Yolunun tikintisinə başlanılıb: dördzolaqlı Əhmədbəyli – Alxanlı – Füzuli - Şuşa avtomobil yolu bir ildən də az müddətdə (2021-ci ilin oktyabr ayının sonuna) istifadəyə verilib. Üstəlik, işlər ən yüksək keyfiyyət və təhlükəsizlik səviyyəsində aparılıb. Hazırda Şuşa istiqamətində 81,6 kilometrlik ikinci avtomobil yolunun intensiv tikintisi davam etdirilir - körpülərin və tunellərin tikintisi hesabına yol həm 20 kilometr qısalacaq, həm də sürətli olacaq. İkinci yolun 2024-cü ildə tamamlanması planlaşdırılır. Bununla da, Şuşa formalaşmaqda olan Zəngəzur dəhlizinin beynəlxalq avtomobil yoluna ən qısa çıxış əldə edəcək.
Yol inşaatçılarının ən böyük diqqəti işğaldan azad edilmiş ərazilərin cənub hissələrinə yönəlib: söhbət gələcək Zəngəzur dəhlizinə birləşən qol yollardan gedir. O cümlədən 56,4 kilometrlik I texniki dərəcəli dörd hərəkət zolaqlı Xudafərin-Qubadlı-Laçın yolunun hissələri asfaltlanır. Bu yola həm də tikilməkdə olan 14 kilometrlik Xanlıq-Qubadlının hissəsi birləşir.
Dekabr ayında Zəngəzur dəhlizinin daha bir qolunda – 20-yə yaxın yaşayış məntəqəsini birləşdirən 1-ci texniki dərəcəli Şükürbəyli-Cəbrayıl-Hadrut avtomobil yolunun (40 km) asfalt-beton örtüyünün döşənməsinə başlanılıb. Şərqdən isə Füzulidən Hadrut istiqamətində 13 km-lik hissə çəkilir. Yol-tikinti cəbhəsinin cənub hissəsində də uzunluğu 70,4 km olan Xudafərin-Qubadlı-Laçın avtomobil yolunun çəkilişi üzrə işlərin üçdə birindən çoxu yekunlaşıb.
Öz növbəsində, oktyabr ayından bəri Zəngəzur dəhlizinin özünün yol yatağı yüksək sürətlə salınır - uzunluğu 123,8 km olan Horadiz-Cəbrayıl-Zəngilan-Ağbənd avtomobil yolunda torpaq işləri ilə yanaşı, üç yol tuneli də inşa edilir. Füzuli, Cəbrayıl və Zəngilan rayonlarının ərazisindən keçən bu avtomobil yolu Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonunun sosial-iqtisadi inkişafında mühüm rol oynayacaq. Bu, işğaldan azad edilmiş rayon və kəndlərin erkən dirçəlişinə, hətta tranzit yükdaşımaların artmasına və Naxçıvan Muxtar Respublikasına birbaşa nəqliyyatın çıxışının təmin olunmasına öz töhfəsini verəcək.
Qarabağ bölgəsinin qərb hissəsində də genişmiqyaslı yol tikintisi işləri aparılır. Göygöl rayonunun Toğanalı kəndindən Kəlbəcər rayonu istiqamətində 80,7 kilometr uzunluğunda tunelli yolun tikintisi davam etdirilir, daha sonra bu marşrut Laçın rayonu ərazisindən keçməklə burada nəzərdə tutulan hava limanına qədər daha 72,3 kilometr uzanacaq. Toğanalı-Kəlbəcər avtomobil yolunun bəzi hissələrində yolun 3,5 min metr hündürlükdən keçməsi qış aylarında avtomobillərin hərəkətinə mane olur. Bununla bağlı, bir neçə uzun tunelin tikintisi nəzərdə tutulur.
Rayonun mərkəzi hissəsi də mühüm yol layihələri ilə əhatə olunub. 44,5 kilometrlik Bərdə-Ağdam avtomobil yolunda tikinti işlərinin 60 faizindən artığı görülüb və yaxın vaxtlarda layihələndirmə işləri başa çatdırılaraq 70 kilometrlik Ağdam-Füzuli yolunun tikintisinə başlanılacaq. Talış-Tapqaraqoyunlu-Qaşaltı-Naftalan istiqamətində daha bir 22 kilometrlik yol layihəsi həyata keçirilir.
Hazırda Zəngəzur dəhlizinin Ermənistanla sərhədə qədər olan dəmir yolu hissəsinin layihələndirilməsi üzrə işlər sürətlə gedir. Bundan başqa, bu layihə çərçivəsində Ələt-Horadiz-Ağbənd xətti üzrə Kür üzərində 260 metr uzunluğunda yeni dəmir yolu körpüsü tikilir. Öz növbəsində, Yevlaxdan Ağdama dəmir yolu xəttinin çəkilməsi üçün hazırlıq işlərinə başlanılıb: dəmir yolu xətti sayəsində Ağdamda və ona bitişik ərazilərdə yaradılan sənaye zonası regional əhəmiyyətli sənaye və logistika mərkəzinə çevriləcək.
Hava qapıları
Erməni işğalçıları tərəfindən, demək olar ki, tamamilə dağıdılmış yol-nəqliyyat infrastrukturunun bərpası Qarabağın tezliklə dirçəlişini təmin edən əsas məsələdir. Kiçik Qafqazın çətin dağlıq relyefində yerləşən bu bölgə yüksək keyfiyyətli və şaxələnmiş avtomobil və dəmir yolu şəbəkəsi olmadan əlçatmaz olur, bunsuz şəhər və kəndləri sürətlə yenidən qurmaq, kənd təsərrüfatı və sənaye obyektlərini tikmək sadəcə olaraq mümkün deyil.
İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə bütün digər infrastruktur layihələrində də iştirak edən Türkiyə şirkətləri yol tikintisi layihələrinin həyata keçirilməsində azərbaycanlı inşaatçılarla birlikdə fəal iştirak edirlər. Onlar Füzulidə beynəlxalq hava limanının tikintisi və təchizatında da iştirak ediblər və gələcəkdə Zəngilan və Laçın rayonlarında hava limanları tikəcəklər.
Diqqətəlayiqdir ki, 2021-ci il oktyabrın 26-da istifadəyə verilən, saatda 200 sərnişin tutumuna və üç kilometr uçuş-enmə zolağına malik Füzuli hava limanı istənilən növ təyyarələri qəbul etmək iqtidarındadır. Artıq Azərbaycan və Türkiyə aviaşirkətlərinin təyyarələri burada sınaq rejimində uçuşlar həyata keçirib və bu yaxınlarda Rusiyanın “İrAero” aviaşirkəti Moskva-Füzuli marşrutu üzrə uçuşlar üçün “Federal Hava Nəqliyyatı Agentliyi”ndən icazə alıb. Qarabağın hava qapısı adlandırılan Füzuli aeroportu gələcəkdə bu ərazilərdə turizmin inkişafına töhfə verən əsas obyektə çevriləcək.
Bölgənin enerji və kommunikasiya infrastrukturunun bərpası istiqamətində bundan heç də az miqyaslı olmayan işlər aparılır. Şuşa, Ağdam və bir sıra digər rayonlarda stasionar və mobil rabitə sistemləri, o cümlədən mobil rabitənin baza stansiyaları bərpa olunur ki, bunun sayəsində bu gün işğaldan azad edilmiş ərazilərin 52 faizi mobil internetlə təmin olunub.
Enerji qovşaqları: işıq və istilik
Daha intensiv fəaliyyət dağıdılmış elektrik infrastrukturunun sıfırdan bərpası üzrə gedir. “Azərenerji” ASC-nin rəhbəri Baba Rzayevin sözlərinə görə, son bir ildə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə ümumi gücü 600 MV/A olan 110/35/10 kilovoltluq bir neçə yarımstansiya tikilib, 400 kilometr uzunluğunda 110 kilovoltluq elektrik verilmə xətləri çəkilib. “Azərenerji”nin yaxın planlarına Cəbrayıl enerji qovşağının yaradılması da daxildir. Bu layihə İranla həmsərhəd olan “Xudafərin” və “Qız qalası” SES-lərinin ölkənin enerji sisteminə inteqrasiyasına kömək edəcək, bununla da, Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarının etibarlı enerji təchizatı təmin ediləcək.
B.Rzayevin sözlərinə görə, il ərzində Qarabağda erməni işğalçıları tərəfindən dağıdılmış kiçik su elektrik stansiyaları olan hidroqovşaqların bərpası və müasirləşdirilməsi işləri aparılıb. O cümlədən artıq Laçın rayonunun Güləburd kəndində gücü 8 MVt olan su elektrik stansiyası işə salınıb, 7,8 MVt gücündə “Suqovuşan-1” və “Suqovuşan-2” su elektrik stansiyaları istismara verilib, Kəlbəcərdə 4 meqavatlıq su elektrik stansiyası hazırda sınaqdan keçirilir. Bu layihələr 2022-ci ildə də davam etdiriləcək. Növbəti dövrdə Kəlbəcər və Laçın rayonlarında ümumi gücü 130 MVt olan 23-ə yaxın dağılmış kiçik su elektrik stansiyasının bərpası istiqamətində işlərin görülməsi nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, hidroenergetika resursları ilə birlikdə günəş və külək potensialının istismarı və regionun “yaşıl enerji” zonasına çevrilməsi nəzərdə tutulur. Bir sıra xarici investorlar Qarabağ regionunda bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafı layihələrində iştiraka maraq göstərirlər. Belə ki, türkiyəli iş adamları Laçın-Kəlbəcər zonasında 100 MVt gücündə külək elektrik stansiyası tikmək planlarını nəzərdən keçirir, Britaniyanın BP şirkəti isə Zəngilan-Cəbrayıl zonasında 240 MVt gücündə günəş elektrik stansiyası tikmək niyyətindədir.
Aqrar-sənaye potensialı
Qarabağ bölgəsində minalardan təmizlənməsi və ilkin infrastrukturun tikintisi prosesinin tam başa çatmamasına baxmayaraq, işğaldan azad edilmiş ərazilərin gələcək aqrar-sənaye bazasının formalaşdırılması üçün artıq bir sıra layihələrə start verilib.
2021-ci ilin ilk dörd ayında Azərbaycan hökuməti Türkiyənin «EtiBakırAS» və «ArtvinMadenİsletlemeri» şirkətləri ilə qiymətli və əlvan metal yataqlarının birgə işlənməsi haqqında müqavilə imzalayıb. Söhbət, o cümlədən 30 il ərzində Qarabağ bölgəsindəki «Qaşqaçay», «Elbeydaş» və «Ağduzdağ» filiz yataqlarının işlənməsi və istismarından gedir. Özü də, təkcə Kəlbəcər rayonundakı Ağduzdağ mədənində tərkibində yüksək qiymətli metal olan 100-ə qədər qızıl tərkibli damar kəşf edilib.
Ötən ilin ikinci yarısında Ağdam Sənaye Parkının infrastrukturunun formalaşdırılması üzrə işlərə başlanılıb. Yaxın illərdə ora 110 milyon manat investisiya cəlb olunacaq və tikinti materialları, yem, gübrə, qablaşdırma, o cümlədən şərab, konserv, ət-süd məhsulları və s. istehsalı qurulacaq. Ağdam Qarabağın perspektiv aparıcı sənaye mərkəzi kimi qurulur. Hazırda genişmiqyaslı şəhərsalma işlərinə hazırlıq gedir - yaşayış evləri, məktəblər, inzibati binalar və s. istifadəyə veriləcək.
Ötən ilin payızında Cəbrayıl rayonunda “Araz Vadisi İqtisadi Zonası” sənaye parkının tikintisinə başlanılıb. Bura kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı, mineral və digər növ xammalların emalı, tikinti materiallarının istehsalı və s. üzrə yerli və xarici sərmayələr cəlb ediləcək.
Zəngilan rayonu ərazisində 6 min hektar sahədə rayonda ən böyük heyvandarlıq kompleksinin, eləcə də inteqrasiya edilmiş ət emalı kompleksinin tikiləcəyi “Dost” aqroparkının təməli qoyulub, burada həm də qablaşdırma müəssisəsi və anbarlar tikiləcək.
Daha bir innovativ layihə Zəngilan rayonunun Ağalı kəndində həyata keçirilir. Burada 110 hektar sahədə ekoloji cəhətdən təmiz və innovativ materiallardan istifadə edilməklə 200 evin, məktəb və uşaq bağçasının tikintisi aparılır. “Ağıllı kənd ” layihəsi çərçivəsində data-mərkəz və analitik mərkəz, suvarma sistemlərinin və əkin sahəsinin idarə olunması üçün “ağıllı sistem” yaradılır. Gələcəkdə avtomatlaşdırılmış təsərrüfatlar və emal sexləri tikiləcək, əkinlərə və tozlanmaya nəzarət etmək üçün dronlardan istifadə olunacaq.
Füzuli rayonunun Dövlətyarlı kəndində də aqrar potensial inkişaf etdiriləcək, burada ikinci “ağıllı kənd”in təməli qoyulacaq və alternativ enerji həlləri üçün günəş panelləri quraşdırılacaq. “Kənddə intellektual akvakultura sistemləri inkişaf etdiriləcək, həmçinin ixracyönümlü balıqçılıq və quşçuluq təsərrüfatlarının yaradılması nəzərdə tutulur”, - deyə Azərbaycanın kənd təsərrüfatı naziri İnam Kərimov “Qarabağ: Cənubi Qafqazın dünyaya açılan yeni panoraması” elmi-praktik konfransda çıxışı zamanı deyib.
Beləliklə, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə infrastruktur layihələrinə paralel olaraq gələcək sənaye klasterlərinin nüvəsi, bərpa olunan enerji mənbələri elementləri və “ağıllı” kənd təsərrüfatı texnologiyaları gerçəkləşdirilir. Bütün bunlar Qarabağa əmək resursları cəlbinə, qeyri-neft istehsalı həcmlərinin artırılmasına xidmət edir. Özü də, istehsal olunan məhsulların xeyli hissəsi Türkiyəyə də ixrac ediləcək.
“Qarabağ regionunun dirçəldilməsi Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişafı üçün əlavə təkan olacaq və biz bərpa işlərinə investorların cəlb edilməsi üçün böyük işlər görürük”,- deyə iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov bildirib. Onun sözlərinə görə, işğaldan azad edilmiş ərazilərin iqtisadiyyatının bərpası və inkişafı layihələrində iştirak etmək üçün investisiya müraciətlərinin sayı artıq 900-ü keçib. Bununla yanaşı, investisiya təkliflərinin genişləndirilməsi məqsədilə vergi güzəştlərinin tətbiqi, güzəştli maliyyələşdirmənin təmin edilməsi və s. kimi məsələlərə baxılır.

UNDER THE SIGN OF GARABAGH
Last year will go down in history of Azerbaijan as a period of recovery from the pandemic crisis, growth of the non-oil economy, industrial production, and exports. In parallel, the most crucial events that determined the long-term development trends in Azerbaijan in 2021 were the works implemented under the state program for the restoration of territories in the Garabagh and East Zangezur economic regions liberated from the Armenian occupation. In 2021, Garabagh saw the large-scale construction of road and energy facilities, commissioning of an international airport in Fuzuli, restoration of communication lines and the Internet, reconstruction of hydroelectric facilities, as well as the ongoing construction of several industrial clusters and settlements, etc.
State funding
In line with the Concept for Restoration and Development of the Liberated Territories of Azerbaijan developed at the beginning of 2021, the entire work plan was divided into four stages. The most important component of the first stage, along with works on demining of the territory, was the construction of highways and development of all the necessary transport, energy, and utilities infrastructure to provide a foundation for further socio-economic revival of the region. For objective reasons, the lion’s share of restoration and infrastructure works during the first stage was funded from the state budget, including for the provision of technical resources from state companies and departments.
Construction of highways, railway communications, airports, restoration of power lines and substations and other infrastructure facilities included not only state-run companies but also local and international private organisations. Thus, it was possible to create a competitive environment during the tender process, reduce financial and technical expenses during construction, introduce modern technologies, and ensure high-quality and timely execution of contracted works. It is planned to use this experience in the next stages of restoration works. State-private partnership will be also used in the implementation of both infrastructure and investment projects.
“Restoration of the historical appearance of the liberated territories, cultural and historical monuments, construction of highways, power and water lines continues at a rapid pace. Restoration of Garabagh will be the main priority of Azerbaijan’s development in 2022. Therefore, ₼2.2 billion will be provided from the state budget for these purposes,” Azerbaijani Finance Minister Samir Sharifov said.
Road communications
Restoration of transport communications finished in under a year has been really impressive. In total, more than 700 kilometres of roads have been constructed and re-constructed in Garabagh today.
Almost immediately after the conclusion of the trilateral agreement between Armenia, Azerbaijan, and Russia, Azerbaijan began the construction of the 101.9-kilometer Victory Road to Shusha. The four-lane Ahmedbeyli-Alkhanli-Fuzuli-Shusha highway was put into operation in less than a year (end of October 2021). The works have been implemented using the highest level of quality and safety standards. Presently, intensive construction of the second 81.6-kilometre highway to Shusha is underway. Due to the construction of bridges and tunnels, it will be 20 km shorter. The second road is slated for completion in 2024. Thus, Shusha will get the shortest access to the international Zangezur highway connecting Azerbaijan with Armenia.
The main focus of road builders is on the southern section of the liberated territories, including the roads connecting to the future Zangezur corridor. In particular, four traffic lanes of the 56.4-kilometre Khudaferin-Gubadly-Lachin I highway are being asphalted. The 14-kilometre section of the Khanlyg-Gubadli road (under construction) connects to this one too.
The laying of asphalt-concrete surface began on another branch of the Zangezur corridor—the Shukurbeyli-Jabrayil-Hadrut highway (category I), which is 40-km long and connects about 20 settlements. A 13-km section of the road running from Fuzuli will connect to Hadrut from the east. More than a third of the road construction works on the Khudaferin-Gubadly-Lachin highway with a length of 70.4 km has also been completed.
Since October 2021, the roadbed of the Zangezur corridor has been completed at a high rate. This will include three road tunnels and earthworks on the Goradiz-Jabrayil-Zangilan-Aghbend highway (123.8 km). The highway passes through the territory of Fuzuli, Jabrayil, and Zangilan districts and will play an important role in the socio-economic development of the East Zangezur economic region. It will contribute to the early restoration of the liberated regions and villages, not to mention the growth of transit cargo transportation and direct transport access to the Nakhchivan Autonomous Republic.
Large-scale road construction works are also underway in the west of Garabagh. The construction of an 80.7-kilometre tunnel from the village of Toghanaly in the Goygol district connecting to Kalbajar continues. This route will extend for another 72.3 km through the territory of the Lachin district to the airport planned to be constructed here. On some sections of the Toganaly-Kalbajar highway, the road will run at an altitude of 3,500 meters MSL, which will hinder traffic in the winter months. Thus, it is planned to build several long tunnels.
The central part of the region is also covered by important road projects. The construction of the 44.5-kilometre Barda-Aghdam highway has been completed by more than 60%. Design works will soon be completed leading way to the construction of the 70-kilometre Aghdam-Fuzuli road. Another 22-kilometre road project Talish-Tapgaragoyunlu-Gashalty-Naftalan is underway.
Currently, the design of the railway section of the Zangezur corridor to the border with Armenia is in full swing. Moreover, as part of this project, a new 260-metre railway bridge across the Kura River is constructed on the Alat-Horadiz-Aghbend line. Also, preparations have started for laying a railway line from Yevlakh to Aghdam, which will contribute to the transformation of the industrial zone being created in Aghdam and adjacent territories into an industrial and logistics hub of the region.
Air gate
Restoration of the road and transport infrastructure, which has been almost completely destroyed by the Armenian invaders, is a key task ensuring the speedy revival of Garabagh. Located in the complex mountainous terrain of the Lesser Caucasus, the region is inaccessible without a high-quality and extensive road and rail network. Otherwise, it is simply impossible to quickly rebuild cities and villages, construct agricultural and industrial facilities.
Turkish companies also involved in all other infrastructure projects in the liberated territories take an active part in the road construction projects together with Azerbaijani companies. They also joined the construction of the Fuzuli international airport. In the future, they will build another two similar facilities in the districts of Zangilan and Lachin.
Remarkably, the Fuzuli international airport commissioned on October 26, 2021 is capable of receiving 200 passengers per hour and aircraft of any type thanks to its 3-km runway. Azerbaijani and Turkish airlines have already flown there in test mode. Recently the Russian airline IrAero received permission from the Federal Air Transport Agency to fly on the Moscow-Fuzuli route. In the future, the Fuzuli airport dubbed the ‘Air Gates to Garabagh’ will become a key facility contributing to the development of tourism in the region.
Large-scale works are also underway to restore the region's energy and communication infrastructures. Fixed and mobile communication systems are restored, including base stations of cellular communication in Shusha, Aghdam, and a number of other districts, thanks to which 52% of the liberated territories are provided with mobile Internet today.
Energy hubs: lighting and heating
The most intensive activities are taking place to restore from scratch the destroyed power infrastructure in the region. According to the head of Azerenerji OJSC Baba Rzayev, in 2021, a few 110/35/10kV substations with a total capacity of 600MV/A have been constructed in the liberated territories, including 400 km of 110KV power lines. Azerenerji also plans to create an power hub in Jabrayil. The project will help the integration of the Khudaferin and Gyzgalasy HPPs bordering with Iran into Azerbaijan’s energy grid to ensure reliable energy supply to the Garabagh and East Zangezur economic regions.
According to Mr. Rzayev, his organisation carried out a series of works to restore and upgrade the hydropower facilities with small hydroelectric power stations destroyed by the Armenian invaders in Garabagh. In particular, an HPP with a capacity of 8MW has been commissioned in the village of Gulaburd, Lachin; Sugovushan-1 and Sugovushan-2 HPPs with a capacity of 7.8MW have been commissioned too. A 4MW HPP in Kalbajar is currently being tested. These projects will continue in 2022. Later, it is planned to restore about 23 destroyed smaller HPPs with a total capacity of 130 MW in Kalbajar and Lachin.
Together with hydropower resources, it is planned to exploit solar and wind potentials to turn the region into a zone of green energy. A number of foreign investors are showing interest in projects for the development of renewable energy sources (RES) in Garabagh. Thus, the Turkish business is considering to build a 100MW wind farm in the Lachin-Kalbajar zone, while British BP intends to build a 240MW solar power plant in the Zangilan-Jabrayil zone.
Agricultural and industrial potential
Despite the ongoing demining works and construction of primary infrastructure in Garabagh, a number of projects have already started to form the future agro-industrial base of the liberated territories.
In the first third of 2021, the Azerbaijani government signed a contract with Turkish companies EtiBakırAS and ArtvinMadenIsletlemeri on the joint development of deposits of precious and non-ferrous metals. The agreement also includes the development and operation of the Gashgachay, Elbeydash and Aghduzdagh deposits in Garabagh for 30 years. By the way, up to 100 gold-bearing seams have been discovered at the Aghduzdagh mine of the Kalbajar district.
In 2H2021, works on the development of the infrastructure of the Aghdam Industrial Park began. In the coming years, the park will attract investments in the amount of ₼110 million to ensure the production of building materials, feed, fertilisers, packaging materials, as well as wines, canned food, meat, and dairy products, etc. In the future, Aghdam is going to become as a leading industrial centre of Garabagh. Currently, preparations are underway to launch large-scale works on urban planning, as well as the construction of houses, schools, administrative buildings, etc.
Last autumn, construction works at the Araz Valley Economic Zone industrial park in Jabrayil began. The zone will attract local and foreign investments for the production of agricultural products, processing of mineral and other raw materials, production of construction materials, etc.
In the Zangilan district, the foundation of the Dost agro-park has been laid. It is planned to be the largest livestock facility in the region and will cover an area of 6,000 hectares, including an integrated meat processing and packaging enterprise and warehouses.
Another innovative project is implemented in the village of Aghaly, Zangilan. The area of 110 hectares will be covered with 200 houses, a school and a kindergarten using environmentally friendly and innovative materials. As part of this Smart Village project, a data and analytical centre, a smart system for managing irrigation systems, and sown area are created. In the future, automated farms and processing workshops will be built and drones will be used to control crops and pollination. Agriculture potential will also be improved in the village of Dovletyarly, Fuzuli, where the foundation of the second smart village has been laid. Solar panels for alternative energy solutions will be installed in the village too. “Smart aquaculture systems will be developed in the village. We plan to create export-oriented fish and poultry farms here too,” Minister of Agriculture of Azerbaijan Inam Kerimov said during the scientific-practical conference Garabagh: A New Panorama of the South Caucasus Opening to the World.
Thus, in parallel with infrastructure projects in the liberated territories, the government creates a kernel of future industrial clusters, elements of renewable energy sources and smart agricultural technologies in the region. This contributes to attracting labour resources to Garabagh and increasing the volume of non-oil production. Moreover, a considerable portion of the manufactured products will be exported to Turkey as well.
"Revival of Garabagh will become an additional driver for the development of the Azerbaijani economy. We are doing a great job to attract investors to restoration works," Azerbaijani Minister of Economy Mikayil Jabbarov said. According to minister, the number of investment solutions for the restoration and development of the economy in the liberated territories already exceeds 900. Also, in order to expand investment proposals, the government is considering the introduction of additional tax preferences, concessional funding, etc.