TAXIL BAZARININ TƏHLÜKƏSİZLİYİ ÜÇÜN
Azərbaycanda yaradılan dövlət ehtiyatları sistemi qeyri-sabitlik və bahalaşma dövründə ərzaq bazarını çevik tənzimləməyə imkan verəcək
Nisbətən ucuz ərzaq dövrü başa çatır və bundan ixracdan asılı olan yoxsul ölkələr əziyyət çəkir. Azərbaycan yoxsul ölkə olmasa da, idxal edilən inflyasiya ilə üzləşib ki, bu da daxili bazarda ərzaq məhsullarının qiymətinin artmasına səbəb olub. Dünya tarixi göstərir ki, bazar qiymətlərində kəskin enib-qalxmaların qarşısının alınması, habelə müharibələr, məhsul qıtlığı, təbii fəlakətlər zamanı aclıq təhlükəsinin qarşısının alınmasının ən səmərəli yolu dövlət ehtiyatlarının, o cümlədən ərzaq, yanacaq, strateji xammal və s. ehtiyatlarının formalaşdırılmasıdır. Ötən ilin oktyabrında Azərbaycanda yaradılmış Dövlət Ehtiyatları Agentliyinin (DEA) məhz bu məqsədlərə xidmət etməsi düşünülür.
Başlıca məqsəd
Ötən iki əsrdə müşahidə olunan müharibələr, fəlakətli ərzaq qıtlığına çevrilən inqilablar, epidemiyalar və təbii fəlakətlər dünyanın aparıcı dövlətlərini dayanıqlı genişmiqyaslı dövlət ehtiyatları sistemini formalaşdırmağa yönəldiblər. Lakin yalnız güclü, iqtisadi baxımdan varlı dövlətlər yetərincə böyük ehtiyatlar toplamaq və saxlamaq iqtidarında olublar, bu ehtiyatlar da öz növbəsində onların sabitliyini təmin edən əlavə amilə çevriliblər.
Burada qeyd etmək lazımdır ki, əksər inkişaf etməkdə olan ölkələrdə ehtiyat strateji ehtiyatlar sistemi əsasən ərzaq məhsullarının - ilk növbədə, taxılın və yalnız qismən yanacağın saxlanmasına yönəlib. Dünyanın aparıcı ölkələri, bir qayda olaraq, çox çeşidli ehtiyatlar formalaşdırırlar: ərzaq ehtiyatları yalnız taxıl və unla məhdudlaşmır; həmçinin ət və ət konservləri, şəkər, bitki yağı və kərə yağı, müxtəlif yarmalar və konsentratlar, konservləşdirilmiş süd məhsulları və s. toplanaraq uzun müddətə saxlanılır. Anbarlarda həmçinin iri xammal ehtiyatları, o cümlədən neft məhsulları - benzin, dizel yanacağı, aviasiya kerosini, əlvan metallar və müxtəlif kimyəvi komponentlər saxlanılır. Bundan başqa, burada insanlarda və heyvanlarda təhlükəli xəstəliklərin baş verməsi zamanı dərmanlar, peyvəndlər və epizootiyaya qarşı preparatlar, radiasiya monitorinqi vasitələri və mühafizə vasitələri, təbii fəlakətlərin nəticələrinin aradan qaldırılması üçün dəstlər, çadırlar, yorğanlar, alətlər və tikinti materialları, səyyar elektrik generatorları və s. olur.
Bununla belə, dünyanın əksər ölkələri üçün hələ də başlıca hədəf ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsindən ibarətdir, uyğun olaraq, ehtiyatların strukturu, eləcə də anbar infrastrukturu - taxıl elevatorları, soyuducular və şərti anbarlar, yeraltı anbarlar bu məqsədlər çərçivəsində formalaşdırılır.
Bu gün belə antiböhran ehtiyatları və onların geniş anbar sistemi Çin, Rusiya, ABŞ və Kanadada, Avropanın aparıcı ölkələrinin əksəriyyətində, habelə Hindistanda, Braziliyada, İndoneziyada, Afrika dövlətlərində və s. ölkələrdə mövcuddur. Öz vaxtında BMT ərzaq və kənd təsərrüfatı təşkilatı FAO-nun ekspertləri və beynəlxalq qeyri-hökumət təşkilatları, o cümlədən «ActionAid» və «Oxfam» bütün Yer kürəsinin əhalisi üçün vahid ərzaq saxlama sisteminin formalaşdırılması ideyasını irəli sürmüşdülər. Amma bu addım aparıcı dövlətlər tərəfindən dəstəklənməyib və bu gün hər bir ölkə ayrı-ayrılıqda ərzaq, yanacaq və xammal üzrə antiböhran ehtiyatı üçün milli strategiya formalaşdırır.
Bahalaşmanın multiplikasiya effekti
Dövlət ehtiyatlarının formalaşdırılması siyasətindəki anlaşa bilməmək üzündən bir çox ölkələrin addımları dünya bazarında tələb-təklif balansını ciddi şəkildə pozur. Özəlliklə də, Çinin ötən il ərzaq ehtiyatlarını artırmaq üçün atdığı addımlar taxılın qiymətini kəskin artırıb. 1,5 milyard əhalisi olan Çin dünyanın ən böyük qida istehlakçısıdır və Çinin 196 min işçisi olan Dövlət Taxıl İdarəsi SAG (State Administration of Grain) hazırda, yəqin ki, dünyanın bu sahədə ən böyük ixtisaslaşmış strukturudur. Təkcə son 10 ildə Çində ehtiyatların payı 20% artıb və bu gün dünya üzrə buğda ehtiyatlarının 51%-i, qarğıdalının 69%-i, düyünün 60%-i və soya paxlasının 30%-dən çoxu onun payına düşür. Çin 2020-ci ildə rekord məbləğdə - 98,1 milyard dollarlıq ərzaq alıb və idxalını illik 22% artırıb və bu siyasət 2021-ci ildə də davam edib.
Rusiya da ərzaq ehtiyatı yığımında çox fəaldır, orada Ehtiyatlar Komitəsinin hələ 1931-ci ildə yaradılıb: bu gün Rusiya hökuməti yüksək ixrac rüsumları və ixrac kvotası tətbiq etməklə, daxili taxıl bazarını qorumaq üçün səylər göstərir. Yeri gəlmişkən, qeyd etmək lazımdır ki, Qərb dünyasında ən geniş şaxələndirmiş ərzaq strukturları ABŞ-dadır və onlar dünya üzrə ən proteksionist qorunan qurumlar hesab olunur. Belə ki, 1979-cu və 1986-cı illərdə ABŞ ərzaq təhlükəsizliyi qanunları qəbul edib və dövlət rezervləri üçün taxıl alınması nəzərdə tutulur, həmçinin Amerika fermerlərinə dəstək tədbirləri sistemi, o cümlədən torpağın münbitliyini qorumaq üçün subsidiyalar və s. müəyyən edilir.
Son illərdə baş verən iqlim dəyişikliyi nəticəsində, eləcə də ötən il Rusiya, Qazaxıstan, ABŞ, Kanada, Qərbi Avropada baş vermiş məhsul qıtlığı və taxıl istehsalının azalması nəticəsində FAO ötən il üçün məhsul proqnozunu 2,8 milyard tona qədər azaldıb, özü də bütün bunlar dünyanın əksər ölkələrində (Çin və ABŞ istisna olmaqla) ərzaq ehtiyatlarının azalması fonunda baş verib. Yaranmış vəziyyət qlobal inflyasiyanı sürətləndirir, buğdanın və unun bahalaşması multiplikator effekti verərək, digər ərzaq məhsullarının qiymətinin artmasına səbəb olur. Beləliklə, FAO-nun ötənilki hesabatına görə, ərzaq qiymətləri indeksi son 10 il üzrə rekord həddə çatıb: 95 əsas ərzaq məhsulunu əhatə edən bu göstərici illik müqayisədə 27,3% artıb.
Bütün bu mənfi cərəyan, demək olar ki, dünyanın bütün ölkələrində, o cümlədən Azərbaycanda da hiss olunub. Burada ötən ilin mart ayından buğda idxalı, buğda ununun və çörəyin istehsalı və satışı ƏDV-dən azad edilib, un dəyirmanlarına subsidiyalar ayrılıb, yerli taxıl bazarının təhlükəsizliyinin təmin edilməsi istiqamətində digər addımlar atılıb. Öz növbəsində “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC respublikaya taxıl gətirən ekspeditor şirkətlərin nəqliyyat və logistika xərclərinin azaldılması istiqamətində tədbirlər həyata keçirir.
Dövlət rezervləri
Bununla belə, idxalçılar verilən fiskal güzəştlər və istehsalçılara verilən subsidiyalar ərzaq bazarının bütün problemlərinə əlac deyil, vəziyyətə tənzimləyici təsir göstərmək üçün daha effektiv vasitələrə ehtiyac var. Belə bir mexanizm rolunu dövlət ehtiyatları sistemi oynaya bilər, onun ehtiyatlarını fövqəladə hallarda bazara çıxarmaqla əhalini ərzaq məhsullarının qiymətinin kəskin artımından qorumaq olar. İri ehtiyatların olması müharibə dövründə də, fövqəladə halların nəticələrinin aradan qaldırılması və zərər çəkmiş əhaliyə humanitar yardımın göstərilməsi zamanı da zəruridir.
Yaradılması ilə bağlı Prezident İlham Əliyev tərəfindən 27 oktyabr 2021-ci il tarixdə müvafiq sərəncam imzalanmış Azərbaycan Dövlət Ehtiyatları Agentliyi bütün sadalanan məsələləri həll etməli olacaq. Dekabrın sonunda dövlət başçısının sərəncamı ilə Səbuhi Sadıqov Dövlət Ehtiyatları Agentliyinin idarə heyətinin sədri təyin edilib.
Bünövrəsi keçmişdə yaradılmış dövlət strukturları əsasında formalaşacaq yeni struktur olan Dövlət Ehtiyatları Agentliyinin mexanizmləri vasitəsilə hansı vəzifələri həll etmək lazım gələcək? Onun tərkibinə Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Material Ehtiyatları üzrə Dövlət Agentliyi və “Azərkontrakt” dövlət korporasiyası, həmçinin Dövlət Taxıl Fondunun obyektləri daxildir. Publik hüquqi şəxs kimi formalaşan agentliyin əsas məqsədi dövlət və səfərbərlik ehtiyatlarının yaradılması, bu sahənin tənzimlənməsi və nəzarəti məsələsində dövlət siyasətinin həyata keçirilməsi, strateji malların ölkəyə çatdırılmasının dayanıqlılığının təmin edilməsi və onlarla təchizatın dayanıqlılığı, həmçinin daxili bazarda belə məhsulların qiymətlərində qısamüddətli sıçrayışların qarşısının alınmasıdır. Agentliyin maliyyələşdirilməsi dövlət büdcəsindən, həmçinin qanunvericiliklə qadağan olunmayan digər mənbələrdən gerçəkləşdiriləcək.
Agentliyin fəaliyyəti, ilk növbədə, ərzaq təhlükəsizliyi sahəsini, hər şeydən əvvəl taxıl bazarında sabitliyin qorunmasını əhatə edir: bu baxımdan, Dövlət Ehtiyatları Agentliyi Dövlət Taxıl Fondunun güclü anbar infrastrukturuna yiyələnib.
Ötən illər ərzində ölkədə Dövlət Taxıl Fondunun infrastrukturunun formalaşdırılması çərçivəsində Naxçıvan Muxtar Respublikasında, Gəncədə, Qaradağ rayonunda, Bakının özündə və başqa yerlərdə onlarla iritutumlu elevator tikilib. Özəl şirkətlərdən icarəyə götürülmüş anbarlarla birlikdə Dövlət Taxıl Fondunun mövcud infrastrukturu 750.000 tondan çox taxıl toplamaq qabiliyyətinə malikdir. Ümumilikdə ölkədə 30-dan çox iri taxıl anbarı (əsasən özəl əsaslarla) yaradılıb, o cümlədən 2007-ci ilin aprelində istifadəyə verilmiş Bakı Taxıl Terminalının sutkada 1,5 min ton taxıl buraxılış gücü var. Digərləri ilə yanaşı, Azərbaycanın sərhəd Astara şəhərində regionun ildə 500 min ton taxıl buraxılışı gücünə malik ən böyük terminalı tikilib. Bu obyektin əsasən Rusiya taxılının İran istiqamətində və daha sonra Fars körfəzi regionuna tranzit daşınması üçün istifadə edilməsi planlaşdırılır. Beləliklə, özəl elevatorların potensialı, ən əsası isə Dövlət Ehtiyatları Agentliyinin saxlama qabiliyyəti qiymət artımının və bu sahədə sui-istifadə cəhdlərinin qarşısını almaq üçün yerli taxıl bazarına irimiqyaslı məhsul təklifi etməyə imkan verir.
Dövlət Ehtiyatları Agentliyinin strukturu formalaşdıqca, ərzaq təhlükəsizliyi üzrə digər məsələləri - müvafiq keyfiyyət səviyyəsində və qida təhlükəsizliyi standartlarına uyğun müxtəlif növ ət, konserv və digər uzunmüddətli saxlama məhsullarının satın alınması və saxlanma anbarlarında toplanması məsələlərini də həll edəcək. Bu ehtiyatlar vaxtaşırı yenilənəcək, həmçinin bazarın qeyri-sabitlik dövrlərində pərakəndə satış şəbəkələrində satın alınma qiymətləri ilə satılacaq, inflyasiya buferi rolunu oynayaraq, ərzaq məhsullarının qiymətlərinin artımını kompensasiya edəcək.
Agentliyin anbarlarında müharibə, təbii fəlakətlər, texnogen fəlakətlər, habelə həm ölkə daxilində, həm də xaricdə humanitar yardım üçün lazım olan yanacaq-sürtkü materiallarının, tibbi ləvazimatların və dərman vasitələrinin, xilasedici vasitələrin və digər malların səfərbərlik ehtiyatlarının saxlanılması nəzərdə tutulur.
Bir sözlə, Azərbaycanda yaradılan yeni struktur əhalini mümkün ərzaq böhranlarından və ya kəskin qiymət artımından sığortalamaq üçün vəziyyətə operativ reaksiya verə biləcək.

TO SECURE THE GRAIN MARKET
Thanks to the system of state reserves developed in Azerbaijan, it will be possible to regulate food market flexibly amid global instability and rising prices
The period of relatively cheap food is coming to an end, making the poorest countries, which depend on external supplies, suffer the most. Azerbaijan is not a poor country, but is also facing imported inflation, which led to a sharp rise in food prices in the local market. As the world history shows, an effective method of restraining sharp fluctuations of market prices and the threat of famine during wars, crop failures, and natural disasters is the use of state reserves, including stocks of food, as well as fuel, strategic raw materials, etc. The State Reserve Agency (SRA) established in Azerbaijan last October is designed to serve this purpose.
Key mission
World wars, revolutions, epidemics, and natural disasters, which resulted in catastrophic food shortage in the 19th and especially 20th centuries, compelled the leading countries of the world to develop a large-scale system of state reserves on a permanent basis. But only strong, economically wealthy states could accumulate and hold substantial reserves, which would become an additional factor ensuring the stability of these states.
In most developing countries, the system of strategic reserves is mainly based on the storage of food, primarily cereals, and only partly fuel. As a rule, leading countries form reserves in different ways, with food reserves not limited to grains and flour, meat and canned products, sugar, vegetable oil and butter, various cereals and concentrates, dairy products, etc. with long storage periods. They also keep huge stocks of raw materials such as petroleum products, including petrol, diesel fuel, aviation paraffin, non-ferrous metals, and various chemical components. In addition, there are medicines, vaccines, and anti-epizootics in case of outbreaks of dangerous diseases in humans and animals, radiation monitoring and protection equipment, disaster relief kits, tents, blankets, tools and building materials, mobile power generators, etc.
However, for most countries, the key objective is still to ensure food security and, accordingly, the structure of reserves and storage infrastructure, including grain elevators, refrigerated and conventional warehouses, underground storage facilities. Such anti-crisis stockpiles and an extensive system of storage are available in China, Russia, the US, Canada, in most leading European countries, as well as in India, Brazil, Indonesia, African states, etc. Experts of the UN Food and Agriculture Organisation (FAO) and international non-governmental organisations, including ActionAid and Oxfam, have once promoted an idea of forming a unified food storage system for the entire world population. But these steps were not supported by the leading states and today each country individually forms a national strategy for critical food, fuel, and raw material storage.
Multiplier effect of rising prices
Incoherent state reserve policies have seriously affected the supply-demand balance in the global market. In particular, the steps taken by China last year to replenish its food reserves have sharply increased grain prices. With a population of one and a half billion, China is the world's largest food consumer. Chinese State Administration of Grain (SAG), which employs 196,000 people, is probably the world's largest agency of this type. In the last decade, China's reserves have increased by 20%, holding 51% of wheat, 69% of corn, 60% of rice, and more than 30% of soybeans worldwide. In 2020, China purchased a record $98.1 billion worth of food, increasing imports by 22% over the year. This policy continued in 2021 as well.
Russia has been very active in reserving food stocks, with a Committee of Reserves set up back in 1931. Today the Russian government is making efforts to shield the domestic grain market with high export duties and quotas. The most extensive reserve food structures in the western hemisphere are in the US, which is considered the most protectionist government in the world. For example, in 1979 and 1986, the US adopted a bunch of bills on food security, which provided for the purchase of grain into the state reserve and set up a system of measures to support American farmers, including subsidies to maintain land fertility, etc.
As a result of climate change in recent years, as well as poor harvests in Russia, Kazakhstan, the US, Canada, Western Europe last year and declining grain production, FAO reduced its harvest forecasts for 2021 to 2.8 billion tonnes amid falling food reserves in most countries (excluding China and the US). The situation eventually boosts global inflation pushing prices up for wheat, flour and, as a multiplier effect, the dependent foodstuff. Thus, according to the FAO report published last year, the food price index reached record levels in the last ten years. This indicator, which tracks 95 major food commodities, rose by 27.3% annually.
This negative trend has been observed in almost all countries, including Azerbaijan. Since March 2021, wheat imports, the production and sale of wheat flour and bread products have been exempted from VAT, while flour mills enjoy subsidies. Authorities also took steps to secure the local grain market. Azerbaijan Railways is implementing a set of measures to reduce the transport and logistics costs of forwarding companies purchasing grain for the country.
State reserves
However, fiscal incentives for importers and subsidies for producers are not a remedy for all problems in the food market. More effective tools of regulatory influence are also necessary. Such as the system of state reserves to be used in emergency situations and to protect people against price fluctuations. High-capacity reserves are also during the times of war, emergency response and humanitarian assistance to affected populations.
All these tasks will be fulfilled through the State Reserves Agency (SRA) of Azerbaijan founded by a relevant presidential decree on October 27, 2021. At the end of December another presidential decree appointed Sabuhi Sadigov as the SRA chairman of the board.
What will be the main mission of SRA—a new state body formed on the basis of other state-run institutions created previously? It will include the facilities of the State Agency for Material Resources of the Ministry of Emergency Situations, Azercontract Corp., as well as the State Grain Fund. The key objective of the agency, a legal entity of public law, is to create state and mobilisation reserves, implement the respective state policy in this area, ensure stable and sustainable supply of strategic goods to the country, suppress short-term price fluctuations for such products in the local market. SRA will be funded from the state budget as well as from other sources not prohibited by law.
SRA activities will primarily relate to ensuring food security, protection of and stability in the grain market. In this context, SRA inherited a powerful storage infrastructure of the State Grain Fund (SGF). Over the past years, a dozen of high-capacity elevators have been constructed in the Nakhchivan Autonomous Republic, Ganja, Garadagh, Baku, etc. Together with warehouses leased from private companies, the SGF infrastructure can conserve more than 750,000 tonnes of grain. There are over 30 large granaries (mostly private ones) in Azerbaijan, including the Baku Grain Terminal (BGT) commissioned in April 2007, with a daily throughput capacity of 1,500 tonnes. Among others, the largest terminal in the region has been built in Astara, with an annual throughput capacity of 500,000 tonnes. This facility is to be used mainly for transit cargo of Russian grain to Iran and further to the Persian Gulf. Therefore, the potential of private elevators and, most importantly, the storage capacity of SRA enables large-scale interventions in the local grain market to prevent price rises and attempts of violations in this area.
SRA will also address other food security objectives, including purchasing and stockpiling various types of meat, canned and other long-term stored products at appropriate levels of quality and food safety standards. These stocks will be periodically renewed, and sold to retailers at purchase prices during periods of market volatility, acting as an inflation buffer to compensate for rising food prices.
The agency's warehouses will store mobilisation stocks of fuel and lubricants, medical supplies and medicines, rescue supplies and other commodities needed in case of war, natural and man-made disasters, as well as for humanitarian aid both at home and abroad.
In short, Azerbaijan will have a new powerful structure that, if necessary, will be able to respond quickly to any emergencies, including the cases of drastic price rise.