Ərəb hakimiyyətləri niyə 70 ildən sonra İsraillə dostlaşmağa qərar verdilər?
Yanvarın sonunda İsrail prezidenti İshaq Hersoq Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə ilk rəsmi səfərini etdi. Hersoq eyni zamanda BƏƏ-yə və körfəz ölkələrinə rəsmi səfər etmiş ilk İsrail prezidenti kimi tarixə düşdü.
Səfərin daha bir “ilki” isə İsrail prezidentini aparan təyyarənin ilk dəfə Səudiyyə Ərəbistanı üzərindən uçması idi. Bu İsrail və ərəb ölkələri arasında yaxınlaşma baxımından yeni bir səhifədir.
İki günlük rəsmi səfər zamanı İsrail prezidenti BƏƏ-nin əsas əmirliyi olan Əbu Dabinin vəliəhd şahzadəsi Məhəmməd bin Zayid ən-Nahyan və Dubay əmiri Şeyx Məhəmməd bin Raşid əl-Məktumla görüşüb. Eləcə də BƏƏ-də yaşayan yəhudi icmasının üzvləri ilə bir araya gəlib, “Expo-2020 Dubai” sərgisinə qatılıb, Şeyx Zayid məscidində olub.
Bu səfər İsrail və BƏƏ-də çox müsbət hadisə kimi qiymətləndirilib. İsrail üçün bu, 1978-ci ildə Misirlə və 1994-cü ildə İordaniya ilə imzalanmış əməkdaşlıq sazişlərindən daha mühüm bir hadisədir. Çünki İordaniya və Misirdən fərqli olaraq BƏƏ İsraillə birbaşa sərhədləri olmayan körfəz ölkəsidir. Yəni əgər Misir və İordaniyanın İsraillə əlaqələri beynəlxalq təzyiq və birbaşa sərhəd məsələsi idisə, BƏƏ artıq İsrailin ərəblər arasında dostlar qazanması deməkdir. Üstəlik, BƏƏ indi “tək deyil”. Onun ardınca sırada Bəhreyn, Oman, Səudiyyə Ərəbistanı, eləcə də Afrikada Sudan kimi ölkələr də var. Yəni BƏƏ həm də bir növ “tilsimin sınmasıdır”.
Digər tərəfdən BƏƏ regionun ən böyük ticarət, sənaye və iqtisadi mərkəzlərindən biridir və onunla əməkdaşlıq həm də iqtisadi cazibəyə malikdir. Qarşıdakı dövrdə BƏƏ-İsrail qarşılıqlı ticarət həcminin 2 milyard dollara yüksəlməsi gözlənilir. 2021-ci ildə qarşılıqlı ticarət dövriyyəsinin həcmi 1 milyard olub. İki ölkə arasında 2020-ci ildə münasibətlərin normallaşması barədə razılaşması imzalandıqdan sonra ticarət əlaqələri sürətlə inkişaf edib. İsrail BƏƏ-dən milyard dollarlıq sərmayələr cəlb etməyə hazırlaşır. Başqa sözlə, bu barışıq həm də iki tərəf üçün ciddi iqtisadi faydaya söykənir. Bu mənada BƏƏ ilə münasibətlərin İsrail üçün əhəmiyyəti çox böyükdür və ciddi perspektiv vəd edir.
İsrail prezidentinin BƏƏ səfəri həm də Yəmən husilərinin raket zərbələrinin “kölgəsində” keçdi. Prezident Hersoqun BƏƏ-də olduğu gün husilər Əmirliyi raket atəşinə tutdu. Raketlərin BƏƏ-də ciddi dağıntılara səbəb olması ilə bağlı hər hansı məlumat yoxdur. Yerli hakimiyyət rəsmiləri raketlərin havada zərərsizləşdirildiyini bildirib.
Ancaq yanvarın 17-də husilərin atdığı raketlər Əbu Dabidə 3 nəfərin ölümünə, daha bir neçə nəfərin yaralanmasına səbəb olub. Husilər 1000 kilometr uzaqlıqda BƏƏ ərazisini, neft terminalları, dəniz və hava limanlarını hədəfə almaqla Əmirliyə daha çox maddi və psixoloji zərbə vurmağa çalışır. Ancaq bu zərbələr və bunun kimi addımlar başqa tərəfdən BƏƏ-ni İsrail və ABŞ-a daha da yaxınlaşdırır. Çünki bu hadisələrdən sonra BƏƏ rəhbərliyi ABŞ və İsraildən hava hücumundan müdafiə sistemləri almaq üçün danışıqları daha da intensivləşdirib. Başqa sözlə, hava hücumları üçün ciddi “açıqları” olan BƏƏ-nin İsrail və ABŞ-a yaxınlaşması artıq qaçılmazdır.
BƏƏ “buzqıran” rolunda
BƏƏ-nin İsrail üçün əhəmiyyəti təkcə bu ölkənin iqtisadi gücü və enerji imkanları, regionun və dünyanın önəmli ticarət mərkəzi olması ilə kifayətlənmir. Yeri gəlmişkən, “barışıqdan” bu yana 250 min israilli BƏƏ-yə səfər edib. Bu, kiçik rəqəm deyil.
Lakin ən mühümü odur ki, BƏƏ ərazisinə görə kiçik ölkə olsa da, ərəb-müsəlman aləmində ciddi nüfuzu və diplomatik əlaqələri var. İsraillə BƏƏ arasındakı yaxınlaşma başqa ölkələr üçün də yol açır. 15 sentyabr 2020-ci ildə Vaşinqtonda BƏƏ və İsrail arasında (həmçinin Bəhreynin də qatılması ilə - K.R.) imzalanan “İbrahim razılaşması” (Abraham Accords) regionun tarixində yeni bir mərhələnin başlanğıcıdır. Bu sazişdən sonra iki ölkədə qarşılıqlı olaraq səfirliklər açılıb, idman yarışları, hava reysləri, qarşılıqlı səfərlər başlayıb.
Ötən ilin sonlarında İsrailin baş naziri Naftali Bennet Əbu Dabiyə səfər edib. Ardınca isə İsrail prezidenti BƏƏ-yə ayaq basdı. İshaq Hersoq bu səfəri ilə region xalqlarına sülh neməti və sülh mesajı gətirdiyini bildirib. Onun sözlərinə görə bu proses region xalqları üçün inkişaf və rifah gətirəcək.
İsrail prezidenti bu səfərin İranla aparılan beynəlxalq nüvə danışıqları ilə eyni dövrdə baş tutmasını İsrailin regionla əlaqələrini gücləndirmək cəhdi kimi qiymətləndirib. Başqa sözlə, İran təhlükəsinə qarşı ərəb-İsrail ittifaqının gündəmdə olduğuna vurğu edib.
Yeri gəlmişkən, İsrail prezidentinin BƏƏ-yə səfərindən bir neçə gün sonra müdafiə naziri Benni Qantz Bəhreynə səfər edərək müdafiə sahəsində razılaşma sənədi imzalayıb. Bəhreynin paytaxtı Manamada yerləşən Bəhreyn Silahlı Qüvvələrinin Qərargahında baş tutan mərasimdə İsrail müdafiə naziri Benni Qantz və onun bəhreynli həmkarı general Abdullah bin Həsən ən-Nuaymi iştirak edib. Bu razılaşma İsrail və Bəhreyn orduları arasında kəşfiyyat, hərbi təhsil və hərbi sənaye sahəsində əməkdaşlığın artırılmasını nəzərdə tutur.
Bu, 2020-ci ilin sentyabrda İsrail və Bəhreyn arasında münasibətlərin normallaşması ilə bağlı sazişdə qeyd olunan hərbi əməkdaşlığın daha da inkişafının rəsmiləşdirilməsi hesab olunur. Qantz deyib ki, bu saziş gələcək əməkdaşlığın hər iki ölkənin müdafiə qabiliyyətini gücləndirməsi, regionda meydana çıxacaq təhdidlərə, o cümlədən texnoloji və hərbi cəhətdən güclənən terror qruplarına qarşı regional təhlükəsizlik və sabitliyə dəstək olacaq.
Region üçün yeni vəziyyət
Yuxarıda da qeyd etdiyimiz kimi, 2020-ci il Vaşinqton sazişi ilə BƏƏ, Bəhreyn, ardınca Oman, Mərakeş, Sudan kimi ölkələr də İsraillə münasibətləri qaydaya salmağa başlayıb. İsrail prezidentinin BƏƏ-yə məhz Səudiyyə Ərəbistanı üzərindən uçması faktı da bu prosesə Krallığın da qoşulacağını, lakin hələlik lazımi məqamın yetişmədiyini göstərir. Ərəb ölkələrinin 70 ildən sonra İsraillə dostlaşmasının səbəbi nə idi? Nədən bu günə qədər İsraili hətta formal olaraq ölkə kimi tanımayan ölkələr birdən-birə mövqelərini 180 dərəcə dəyişdilər?
Əlbəttə, hər şey bir gündə baş vermədi. Əgər ərəb-İsrail münaqişəsi fonunda regionda və dünyada baş verənləri sıralasaq ortaya aşağıdakı mənzərə çıxacaq.
İlk növbədə, 70 illik zaman göstərdi ki, ərəblərin heç də bütün bəlaları İsrail deyilmiş. Hərçənd hələ də bu fikirdə olanlar da az deyil.
Digər tərəfdən ərəb ictimai rəyi 70 ildir davam edən və heç bir nəticəyə çıxa bilməyən Fələstin məsələsindən yoruldu və daha aktual, onu narahat edən məsələlər önə çıxdığı üçün Fələstin-İsrail münaqişəsi əvvəlki təsirini itirdi.
İŞİD və əl-Qaidə kimi radikal islam qruplaşmaları, eləcə də İran və onun dəstəklədiyi silahlı siyasi qruplar regionun ciddi elektorata sahib olmayan ərəb hakimiyyətləri üçün İsraildən daha ciddi təhdidə çevrildi. Xüsusən də “Ərəb baharı” prosesi göstərdi ki, kütləvi üsyan dalğası hər an istənilən ərəb hakimiyyəti üçün təhlükəli hal ala bilər.
2017-ci ildə ABŞ prezidenti Donald Trampın ərəb və müsəlmanlar üçün “qırmızı xətt” hesab olunan Qüdsü İsrailin paytaxtı kimi tanıyaraq ABŞ səfirliyini bu şəhərə köçürmək barədə qərarına ərəb ölkələrinin reaksiyası və ərəb cəmiyyətlərinin, o cümlədən Fələstin icmasının təpkisi gözlənilən qədər olmadı. Hətta Fələstin siyasi qrupları belə bu məsələdə vahid mövqe nümayiş etdirə bilmədilər. Bu, həm də ərəb hakimiyyətləri üçün siqnal oldu.
Və nəhayət, ABŞ-ın Yaxın Şərq, o cümlədən İran siyasətindəki kəskin dəyişmələr ərəb liderlərini yeni və daha etibarlı müttəfiq axtarmağa sövq etdi. Bu müttəfiq isə İsrail idi. Çünki Vaşinqtondan fərqli olaraq İsrailin İrana qarşı siyasəti heç bir halda dəyişmir və ərəb region ölkələri ilə eynidir.
Başqa sözlə, yeni yaranmış şərait ərəb iqtidarlarını İsraillə barışığa sövq etdi. Və artıq bu barışığın ilkin addımları və müsbət nəticələri ortadadır. İsrail ABŞ-dan fərqli olaraq İranla və regiondakı siyasi-hərbi mövqeyini dəyişə bilməz. İsrail özü ciddi bir regional hərbi gücdür və arxasında ABŞ kimi güclü müttəfiqi var. İsrail ABŞ-dan fərqli olaraq ərəb hakimiyyətlərinin “daxili işlərinə” qarışmır, şəffaflıq, insan haqları kimi mövzularda tələbkar deyil. Bu isə ərəb rejimləri üçün çox əlverişlidir.
Görünən odur ki, bu barışıq xətti qarşıdakı illərdə daha da irəli gedəcək və İsrail daha çox region ölkələri ilə yaxınlaşacaq. Düzdür, hələlik İraq, Suriya kimi ölkələr “İbrahim razılaşmalarına” isti yanaşmır. Lakin nəzərə almaq lazımdır ki, indi bu ölkələrin əvvəlki nüfuzu və təsiri yoxdur, başları daxili problemlərə qarışıb.
Yeri gəlmişkən, İsrail və Türkiyə arasında da yumşalma prosesi başlayıb. İsrail prezidenti yaxın zamanlarda Türkiyəyə səfər edə bilər. Bu isə yəhudi dövləti üçün böyük fürsət və imkanlar yaradacaq.
Nəticə etibarilə Yaxın Şərq yeni bir mərhələyə başlayıb. Doğrudur, hələlik İsrail-ərəb yaxınlaşması Fələstin məsələsində özünün hər hansı təsirini göstərmir. İsrail tərəfdən Fələstinə qarşı hər hansı güzəşt və geri çəkilmə yoxdur, lakin görünür ki, bu vəziyyət böyük ərəb çoxluğunu qane edir. Qane etməyən və ya vəziyyəti kənardan müşahidə edənlərin isə müdaxilə etmək, vəziyyəti dəyişmək imkanı yoxdur. Ya da bu cür ölkələr nisbətən kənarda yerləşirlər.
Region ölkələri isə İsrail mövzusunda sırf praqmatik maraqlardan çıxış edir. Güman etmək olar ki, sürətlə irəliləyən bu münasibətlər qarşıdakı illərdə Fələstin-İsrail münaqişəsi ilə bağlı yekun bir razılaşmanı da özü ilə gətirsin. Əks halda əldə olunan bu uğurlar yalnız iqtidarların siyasi razılaşması kimi tarixə düşəcək, köklü barışıq isə yenə də əldə olunmamış qalacaq.

RESETTING THE MIDDLE EAST
At the end of January, Israeli President Yitzhak Herzog made his first official visit to the United Arab Emirates (UAE). The visit also went down in history as the first ever formal visit of the head of the Jewish state to the UAE and the Gulf region.
The event was also interesting because the Israeli president's aircraft flew over the Saudi territory for the first time. All these events, no doubt, open a new page in the history of Middle East in terms of rapprochement between Israel and the Arab nations of the region.
During his two-day official visit, President Herzog met with the Crown Prince of the UAE's main emirate, Abu Dhabi, Mohammed bin Zayed Al Nahyan and the Emir of Dubai, Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum. He also spoke to members of the Jewish community of UAE, attended Expo 2020 Dubai and visited the Sheikh Zayed Mosque.
Herzog’s visit to the UAE was appreciated in both countries. In fact, for Israel, it was an event more important than the cooperation agreements signed with Egypt and Jordan back in 1978 and 1994, respectively. The UAE is one of the Gulf states that has no direct borders with Israel. In other words, while Israel's relations with Egypt and Jordan have developed amid international pressure and concerned directly the borders of those states, reconciliation with the UAE shows that Israel has befriended with yet another Arab country.
The UAE is not the only state on the list of possible Arab friends of Israel. It is likely to be followed by Bahrain, Oman, Saudi Arabia and also Sudan. Thus, the Emirates became the place where the first significant step towards settling Arab-Israeli relations was taken.
On the other hand, the UAE is also one of the largest commercial, industrial and economic hubs in the region. Hence the economic attractiveness of the developing cooperation. Mutual trade turnover between the UAE and Israel is expected to double in the coming period compared to 2021, when it reached $1 billion. Indeed, trade relations between the two countries have been growing rapidly since the signing of the Abraham Accords in 2020. Israel is preparing to attract billions of dollars of investment from the UAE. And the reconciliation promises serious economic benefits for both sides. Israel sees relations with the UAE as very important and promising.
The Israeli president's visit to the UAE took place amid the rocket attacks of the Yemeni Houthis on the Emirates. However, there have been no reports of material damage to the UAE. According to local officials, the missiles were neutralised in air.
However, on January 17, the Houthis fired rockets into Abu Dhabi killing three people and injuring several others. By targeting oil terminals, seaports and airports of the UAE thousands of kilometres away, the Houthis are trying to cause great material and psychological damage to the Arab state. But, apparently, these strikes and similar steps contribute to nothing else but bringing the UAE closer to Israel and the US. For example, following the attacks the UAE leadership has intensified negotiations on the purchase of air defence systems from the US and Israel. And it turns out that due to serious lapses in ensuring their own air defense, the UAE's rapprochement with Israel and the US is inevitable.
UAE as icebreaker
Significance of the UAE to Israel is not limited to the former’s economic power, energy potential and prominent role as one of the largest regional and global trading platforms. Incidentally, 250,000 Israelis have visited the UAE since peace was established, which is quite a number.
It is also important that, despite its relatively small geographical size, the UAE has a strong credibility and diplomatic relations among the Muslim Arabs. Reconciliation between Israel and the UAE is sort of an invitation to other Middle Eastern countries. The so-called Abraham Accords signed between Bahrain, Israel and the UAE on September 15, 2020 in Washington set the stage for a new phase in the history of the region. The event was followed by the opening of embassies of both countries in Israel and the UAE, as well as the organisation of sports competitions, flights and reciprocal visits.
Late last year, Israeli Prime Minister Naftali Bennett visited Abu Dhabi. He was followed by Israeli President Yitzhak Herzog. According to the latter, the ultimate objective of the reconciliation process is to establish peace and boost prosperity in the region, of which he has no doubt.
Underlining the importance of the Arab-Israeli alliance against the so-called Iranian threat, President Herzog also said his visit to the UAE could also be regarded as an Israeli attempt to strengthen ties in the region amid ongoing international talks on Iran's nuclear programme.
A few days after Herzog, Israeli Defence Minister Benny Gantz visited Bahrain, where he signed a defence agreement with the country's government. Mr. Gantz and his Bahraini counterpart, General Abdullah bin Hassan Al-Nuaimi, attended the ceremony, which took place at Bahrain's military headquarters in Manama. The agreement provides for increased cooperation between the Israeli and Bahraini armies in the fields of intelligence, military training and military industry.
The development can be viewed as formalising the deepening military cooperation between Israel and Bahrain under the normalisation agreements signed in September 2020. According to Mr. Gantz, the new agreement will boost the defence potential of both countries, as well as support mutual aspirations for regional security and stability amid the technological and military strengthening of terrorist groups.
New situation in the region
The 2020 Abraham Accords signed in Washington paved the way for the UAE and Bahrain, followed by Oman, Morocco and Sudan, to begin normalising relations with Israel. The flight of the Israeli Air Force One over Saudi territory indicates that the kingdom will also join the process, but only at the right moment.
But why have the Arab countries suddenly decided to become friends with Israel after 70 years? How can one explain the U-turn in relations with Israel, which these countries do not even formally recognise as an equal state?
Certainly, everything did not happen overnight. Below is a short list of some of the regional and global factors that preceded the Arab-Israeli reconciliation. Thus, the seventy years of alienation proved to Arabs that Israel was not the only cause of their woes, although there are many who still think so. Over the same period, the Arab public has got weary of the Palestinian question, which is yet to find a final solution. At the same time, the Palestinian-Israeli conflict has lost its significance amid the more urgent Arab concerns.
Furthermore, the regional Arab governments, which can hardly rely on the guaranteed support of strong electorate, face a bigger threat than Israel—radical Islamist groups such as ISIS and al-Qaeda, as well as Iran and the armed political groups affiliated with it. In particular, the dismal outcome of the Arab Spring showed that a wave of mass uprisings could quickly develop into a real danger for any Arab government at any time.
Another factor is the weak reaction of Arab countries and the Arab community, including the Palestinian community, to US President Donald Trump's decision to recognise Jerusalem as the capital of the State of Israel and to move the US embassy there. Although the move was and is regarded as a red line for Arabs and Muslims in general. Even Palestinian political groups failed to march univocally on the issue, which was also a warning message to Arab authorities.
The sudden change in the US policy in the Middle East and on Iran has prompted Arab leaders to look for new and more reliable allies. Such as Israel. After all, unlike Washington, Israel's stance on Iran does not change and coincides with that of the Arab governments.
In other words, all the above circumstances have pushed Arab governments to reconcile with Israel. We can already see the first positive fruits of this process. Israel cannot change its politico-military stance towards Iran and the region unlike the US. It is a regional state with strong military potential, supported by its no less strong ally, the US. But unlike the US and playing up to the Arab regimes, Israel does not interfere in the internal affairs of Arab states, nor does it insist on transparency or human rights.
It seems that the course towards reconciliation will continue in the coming years, involving the increasing number of regional states in the list of Israel's friends. It’s true that countries like Iraq and Syria throw a damper upon the Abraham Accords. However, we should take into account that these countries do not possess the prior authority and influence, while their leaders are busy dealing with internal problems.
In parallel, we can observe Israel's rapprochement with Turkey. Israeli president may soon pay a similar visit to Ankara as well, opening up greater opportunities for the Jewish state.
In short, the Middle East is entering a new phase of development. Reconciliation between the Arabs and Israelis does not have any tangible effect on the resolution of the Palestinian conflict, with Israel being in no hurry to make concessions to Palestine or to abandon the occupied territories, on the one hand, and the current situation satisfying a large portion of the Arabs, on the other hand. Those who are unhappy with the situation or forces observing the process from the outside have no opportunity to intervene to change the status quo. Or they are relatively far away.
Obviously, the increasing inclination of regional countries toward Israel is determined by purely pragmatic interests. We can assume that the rapid development of Arab-Israeli relations in the future may even lead to the conclusion of final agreement on the Palestinian-Israeli conflict. Otherwise the existing accomplishments will go down in history as just another episode of merely political agreements without any radical steps towards reconciliation.