MÜTRÜBLƏRLƏ EKSPERİMENT
Milli Teatr Günündə, yəni martın 10-da Azərbaycan Teatr Xadimləri İttifaqının səhnəsində yaradıcılığa yeni başlayan rejissor Abdulla Elşadlının Azərbaycan dilində “Təklif” tamaşası nümayiş olunub. Bu birhissəli pyes-zarafatı 1888-ci ildə Anton Çexov qələmə alıb. Həmin dövrdən bəri bu əsər sayəsində həm yaradıcılığa yeni başlayan, həm də qocaman rejissorlar daimi uğurlar qazanıb.
Bəs davamlı marağın sirri nədədir?
Bu, təkcə Çubukovun “və budur ailə səadəti başlayır!” yekun replikası ilə deyil, həm də personajların mükəmməl şəkildə yazılmış surətləri ilə əlaqədardır. Onlar cəmi 3 nəfərdir: mülkədar Stepan Stepanoviç Çubukov, onun qızı Natalya Stepanova Çubukova və qonşuları – mülkədar İvan Vasilyeviç Lomov. Lomov Natalya Çubukovaya evlilik təklifi üçün Çubukovların malikanəsinə gəlir. Amma bu, baş verməmişdən qabaq qəhrəmanlar mübahisə edəcək və bununla bağlı sınaqdan keçəcəklər: əvvəlcə “Volovi Lujki” adlı torpağa görə, daha sonra ov itlərinə görə. “Uqadaya” adlı ov iti Lomova, “Otkataya” adlı ov it isə Çubukovlar ailəsinə məxsus idi.
Bu zarafatın quruluşçu rejissoru olan, Lomov rolunu ifa edən və pyesi Azərbaycan dilinə tərcümə edən Abdulla Elşadlının Çexovun təsvir etdiyi vəziyyətin mahiyyətinə öz baxışı var. Məsələn, o, Lomovu Çexovun yaratdığı xarakterin strukturunda saxlayır: emosional, hərəkətli, nevrastenik. Rejissor Natalya Stepanovanı (Nərminə Xankişiyeva) isə XXI əsrdəki azadfikirli işgüzar xanıma çevirib. O, sadəcə güclü qadın deyil, hətta qarşısındakı insanı döyə biləcək biridir. Öz əri də daxil olmaqla. O, XXI əsrin qadını kimi geyinib – şalvar, köynək, papaq və... manikürü qorumaq üçün çəhrayı əlcək!
Ümumiyyətlə, onun ev işləri ilə məşğul olmadığı görünür. Ev işləri ilə qızın atası Stepan Stepanoviç (əməkdar artist Qasım Nağı) məşğuldur. Quruluşçu rejissorun traktovkasına əsasən, onun üçün həm şarları bağlamaq, həm nahar hazırlamaq, hətta həm də mələfəni yumaq belə, çətin deyil! O, uzun illərdir ki, bu işlə məşğuldur, çünki görünən odur ki, qızı ev işlərində ona kömək etmir. Natalya Stepanova öz hayındadır. O, öz nişanlısını həsrətlə gözləyir, öz maraqlarına görə yaşayır. Məhz buna görə o, Lomovun evlilik təklifi etməyə gəldiyini eşidən zaman dərhal imicini dəyişir. Və budur şalvar əvəzinə don, “krassovka” əvəzinə isə dikdaban: o, evlilik təklifini qəbul etməyə hazırdır! Amma onun xarici görünüşünü dəyişməsi daxili aləminə qətiyyən təsir etməyib: o, elə həmin insandır – qəddar, praqmatik, öz xeyrini güdən və... daşürəkli.
Rejissorun rəyi...
Rejissor Abdulla Elşadlı Anton Çexovun pyesi vasitəsilə müasir ritm və vurğular yolu ilə dünyaya baxışını irəli sürüb. Doğrudur, bu tamaşanın Çexovun variantı ilə çox uzaq bağlılığı var. Bəs rejissor və onun quruluşçu kollektivi “Təklif” pyesinin adını “Bizim təklifimiz” adı ilə dəyişməklə bu qısa səhnə zarafatına hansı orijinallıq gətirib?
Ümumiyyətlə, tamaşanın müəlliflərinin (rejissor və bədii rəhbər – Abdulla Elşadlı, plastik həll üzrə rejissor – Ceyhun Dadaşov, maskalar – Asiman Ağa Rövşən) haqqını vermək lazımdır. Natalya Stepanova onun ekspansivliyindən qorxan nişanlısının onu həmişəlik tərk edə biləcəyini anlayan zaman, mütrüblərin (milli səhnə maskaları) dili ilə məlumat verilir ki, bu andan etibarən “Bizim təklifimiz” adı altında rejissorun tamaşa ilə bağlı sərbəst interpretasiyası başlayır.
Rejissor və mütrüblər
Tamaşaya milli maskaların daxil edilməsi ilə bağlı rejissorun versiyasını orijinal incəlik kimi nəzərdən keçirməyəcəyik. Belə ki, son 30 ildə milli maskalar küçə hərəkəti strukturundan teatr səhnəsinə keçib. Odur ki, onlar ölkənin müxtəlif teatrlarının səhnələrində tez-tez görünür.
Beləliklə, bu konkret halı təkcə rusiyalı klassikin əsərinin müasir Azərbaycan dilinə tərcümə edilməsi kimi deyil, həm də iki teatr estetikasının bir hərəkətdə birləşdirilməsi kimi nəzərdən keçiririk. Bəs səhnə quruluşçusu 3 maskanı (Eltəkin Xan, Ülvi Haşim, Qüdrət Fətulla) və onların rəhbərini (Tural Qara) tamaşaya daxil edərək nə təklif edib? Aydındır ki, onlar təkcə pyesə hərəkət verən personajlar deyil, həm də marionetlər kimi pyesi idarə edən personojlara çevriləcəklər. Bu, maskalara xas olan xüsusiyyətdir. Bu, maraqlı yaradıcı və peşəkar yanaşma tərzi ola bilərdi! Lakin bu, belə olmadı. Rejissor tamaşanın proloqunda mütrübləri pyesdə iştirak edən personajlar kimi təqdim edib. O, mütrübləri və onların rəhbərlərinin başçılığı ilə Çexovun qəhrəmanlarının adlarını çəkməyə vadar edib. Bununla rejissor mütrüblərin rolunu məhdudlaşdırıb. Daha sonra rejissor mütrüblərə tamaşaya kənardan baxmaq, qulaq asmaq, teatr mebellərini və ya rekvizitlərini gətirib-aparmaq funksiyası verib. Bəs əgər rejissor maskalardan səthi deyil, onların həqiqi mahiyyətindən tam gücü ilə istifadə etsəydi, bu, tamaşanı necə təkmilləşdirə bilərdi? Rejissor bunu etmədiyinə görə bu məsələni müzakirə etməyin mənası yoxdur. Tamaşada milli teatr maskasından istifadə ilə bağlı ideya olduğu göstərilir. Amma bu ideya reallaşdırılmır. Mütrüblərin hər biri ilə bağlı nəzərdə tutulan funksional vəzifələr rejissorun niyyətinin çərçivəsindən kənarda qaldı. Təəssüf ki. Çexov bu pyesdəki qəhrəmanların həyatını gündəlik psixoloji həqiqət müstəvisində qələmə alıb. Odur ki, dramaturqun bu qəhrəmanları ilə milli maskaların küçə hərəkətinin rəngarəng personajlarının birləşdirilməsi maraqlı səhnə nəticəsi verə bilərdi. Bu, janrın təcəssümünə də aiddir. Təəssüf ki, belə olmadı. Amma ümid var ki, bu, təkcə rus psixoloji teatr məktəbinin hərəkət prinsipləri ilə küçə teatr hərəkətinin milli ənənələrinin işlənilməsinin birləşdirilməsi nəticəsində meydana gəlməyib. Bu, peşəkar-eksperimental maraq üçün məkan formalaşdıraraq gələcəkdə də inkişaf edəcək.
Teatr Günü
Paralel olaraq Bakıda Milli Teatr Günü münasibətilə “Hər yerdə teatr” adlı layihə reallaşdırılıb. Mədəniyyət Nazirliyinin təşəbbüsü ilə həyata keçirilən layihə çərçivəsində “İçərişəhər” metrostansiyasında teatrlaşdırılmış tədbir keçirilib. Akademik Musiqili Teatrın “Paris Notr-Dama ithaf” və “Arşın mal alan” tamaşalarından parçalar, həmçinin Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin tələbələrinin ifasında etüdlər nümayiş olunub. Tədbir Gənclik Mall ticarət və əyləncə mərkəzində davam etdirilib.
Bəs niyə məhz martın 10-da? Məsələ burasındadır ki, 1873-cü ilin bu günündə Bakıda realnı məktəbinin şagirdləri Azərbaycan yazıçısı və maarifçisi Mirzə Fətəli Axundzadənin “Sərgüzəşti-vəziri-xani-Lənkəran” komediyası əsasında Azərbaycanda ilk tamaşa nümayiş etdiriblər. Tamaşanın təşəbbüskarları isə Həsən bəy Zərdabi ilə Nəcəf bəy Vəzirov idi. Məhz bu əlamətdar gün Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 1 mart 2013-cü il tarixli Sərəncamına əsasən, hər il mart ayının 10-nun Milli Teatr Günü kimi qeyd edilməsinə səbəb olub.
Qeyd edək ki, 1873-cü ildən Azərbaycan truppa və tamaşalarının sayı artmağa başlayıb. Nəticədə, teatr binasına ehtiyac duyulub. Yeri gəlmişkən, mesenat Hacı Zeynalabdin Tağıyev milli teatrın inkişafına mühüm töhfə verib. O, Bakıda ilk teatrın tikintisini maliyyələşdirib. Daha sonra “Tağıyev Teatrı” adlandırılan binanın təntənəli açılış mərasimi 1883-cü il noyabrın 27-də baş tutub. Nəticədə tez bir zamanda Azərbaycanın teatr səhnəsində parlaq aktyorlar pleyadası yetişib: Hüseynqulu Sarabski, Hüseyn Ərəblinski, Ülvi Rəcəb, Abbas Mirzə Şərifzadə, Mirzəağa Əliyev, Mustafa Mərdanov, Ələsgər Ələkbərov, Leyla Bədirbəyli, Hökümə Qurbanova, Lütfəli Abdullayev, Nəsibə Zeynalova, Hacıbaba Bağırov və Azərbaycan teatrının onlarla başqa görkəmli nümayəndələri.
2006-cı ildə “Teatr və teatr fəaliyyəti haqqında” qanun qəbul edilib. 2007-ci ildə isə Prezident İlham Əliyev “Azərbaycan teatr sənətinin inkişaf etdirilməsi haqqında” Sərəncam imzalayıb. Dövlət başçısı 2009-cu il mayın 18-də “Azərbaycan Teatrı 2009-2019-cu illərdə” Dövlət Proqramını təsdiqləyib.
Hazırda Azərbaycanda 26 dövlət teatrı, bir sıra özəl teatrlar və teatr studiyaları fəaliyyət göstərir. Azərbaycanın teatrları dünyanın 30-dan çox ölkəsində tamaşalar nümayiş etdirib.

THE MUTRUF EXPERIMENT
On March 10, the Theatre Workers' Union celebrated the National Theatre Day by staging Предложение (The Proposal), a new performance in Azerbaijani by an aspiring director Abdulla Elshadli. This one-act farce was written by Anton Pavlovich Chekhov in 1888 and has since enjoyed the continued success of both beginning and veteran directors.
Secret of success
It is not only about the final line by Chubukov: “Well, that's a way to start your family bliss!”, but also in the wonderful rendition of characters. There are only three of them: landowner Stepan Stepanovich Chubukov, his daughter Natalia Stepanovna Chubukova and their neighbour—landowner Ivan Vasilievich Lomov. Lomov comes to the Chubukovs' estate to propose to Natalia Stepanovna. But before this ever happens we see two episodes of quarrel between the characters: first, over a plot of land called Volovya Luzhki, and then over hunting dogs—Ugadai owned by Lomov, and Otkatai owned by the Chubukovs. Abdulla Elshadli is a director, who also plays the character of Lomov and has translated the play into Azerbaijani. He  has his own view of the circumstances proposed by Chekhov. His Lomov fits the description of the original Chekhovian character: an emotionally unstable neurotic. Yet in the director’s interpretation of Natalia Stepanovna’s (Narmina Khankishiyeva) character, we can see an emancipated businesswoman of the 21st century. A physically strong woman, who is no stranger to beating you up, if necessary. Even her own husband. She is dressed as a woman of our century—trousers, T-shirt, baseball cap and... one-time gloves to keep her manicure intact! She is definitely not a stay-at-home type of a girl. Housekeeping is taken care of by her father Stepan Stepanovich (Gasim Naghi, Honoured Artist of Azerbaijan), who, as understood by the director, can do knitting, cooking and even washing easily. He has been doing it for many years because his daughter does not seem to help him at all. She has no time for that. She lives with hope to meet the one she’ll love, the one with his own interests. That’s why she immediately and readily transforms as soon as she knows that Lomov visited them to make a marriage proposal. Now we can see her wearing a dress instead of trousers and shoes instead of snickers—she’s ready to accept the proposal! However, the external transformation has not affected her inner self: she remains the same tough, pragmatic, shrewd and soulless woman...
That's a directorial touch of Elshadli...
This is how director Abdulla Elshadli sees the Chekhov world in modern rhythms and accents. But what was so original about this short farce, which has very little to do with Chekhov's version, that the director and his team introduced into the play after changing its name to Our Proposals? We should give credit to the authors of new performance directed and designed by Abdulla Elshadli and artists Jeyhun Dadashev and Asiman Agha Rovshan. When Natalya Stepanovna realizes that her fiancé, frightened by her expansiveness, may leave for good, mutrufs (national scenic masks) notify the audience about the beginning of director’s free interpretation of the play.
Director and mutrufs
We are not going to review the director's version of introduction of national masks as an original retouch. Over the thirty years, they have transformed from simple street performances to various theatrical stages of the country. So let us consider this particular case as an attempt not only to translate a play of the Russian classic into contemporary Azerbaijani language, but also to combine two theatrical aesthetics in a single performance.
What was the idea of introducing three masks (Eltekin Khan, Ulvi Hashim, Gudrat Fatulla) and their leader (Tural Gara)? Obviously, their characters will not only drive the action, but also, as traditional masks, manipulate the characters as puppets. This could be a truly creative and professional approach. But this did not happen. Director only limited himself to declaring in the prologue of the play the mutrufs as acting characters and making them introduce all the Chekhovian characters by name. That’s it! Then he left them to do few functions such as peeping, eavesdropping, carrying away and bringing back furniture or props. There is no point in speculating about how this trick would have improved the production, had the director used it not in a flimsy manner but to the full extent by perusing the masks’ semantic meaning. It seems the idea was to present to the audience an idea of using national theatrical masks without their practical application. Alas, the intended functional duties of each of the mutrufs remain beyond the scope of the original idea. Because the combination of Chekhov's characters, whose lives the playwright describes through a prism of mundane psychological truth, with the actions of colourful masked characters could be interesting as a theatrical experiment. Anyway… But we hope that director’s trick did not simply mean a combination of the principles of the Russian psychological school of theatre and the national traditions of street theatrical performance. It will develop further forming a space of professional and experimental interest.
National Theatre Day
Meanwhile, the Ministry of Culture initiated and implemented a project entitled Theatre Everywhere on the occasion of the National Theatre Day. Part of the theatrical event took place at the Icherisheher underground station, including scenes from Dedication to Paris Notre Dame and Arshin Mal Alan, as well as sketches performed by students of the State University of Culture and Arts.
The event continued at the Ganjlik Mall.
Why on March 10? Because on this day in 1873, the students of Realschule in Baku staged Azerbaijan's first play based on the eponymous comedy by Azerbaijani writer and intellectual Mirza Fatali Akhundzade—Vizier of the Lenkoran Khanate. The production was initiated by Hasan-bey Zardabi and Najaf-bey Vezirov. As a tribute to this significant date, on March 1, 2013, President Ilham Aliyev signed an order which marked March 10 as the National Theatre Day in Azerbaijan.
Since 1873, the number of Azerbaijani theatrical companies and productions began to grow, which required a special building for this purpose. A significant contribution to the development of the national theatre was made by philanthropist Haji Zeynalabdin Taghiyev, who funded the construction of the first ever theatre in Baku. The solemn opening ceremony of the building later dubbed the Taghiyev Theatre took place on November 27, 1883.
The Azerbaijani theatrical stage has since seen a whole cast of brilliant actors, including Huseyngulu Sarabski, Huseyn Arablinski, Ulvi Rajab, Abbas Mirza Sharifzade, Mirzagha Aliyev, Mustafa Mardanov, Alesker Alekberov, Leyla Badirbayli, Hokuma Gurbanova, Lutfali Abdullayev, Nasiba Zeynalova, Hajibaba Baghirov and dozens of other outstanding representatives of Azerbaijani theatre.
In 2006, a law on theatre and theatrical activity was adopted in Azerbaijan. In 2007, President Ilham Aliyev signed an order on the development of Azerbaijani theatrical art. On May 18, 2009, the president approved the State Programme on the Azerbaijani Theatre in 2009-2019.
There are 26 state theatres and a number of private theatres and theatrical studios in Azerbaijan. Azerbaijani masters of theatre have performed in more than 30 countries.