MÜTRÜBLƏRLƏ EKSPERİMENT
Milli Teatr Günündə, yəni martın 10-da Azərbaycan Teatr Xadimləri İttifaqının səhnəsində yaradıcılığa yeni başlayan rejissor Abdulla Elşadlının Azərbaycan dilində “Təklif” tamaşası nümayiş olunub. Bu birhissəli pyes-zarafatı 1888-ci ildə Anton Çexov qələmə alıb. Həmin dövrdən bəri bu əsər sayəsində həm yaradıcılığa yeni başlayan, həm də qocaman rejissorlar daimi uğurlar qazanıb.
Bəs davamlı marağın sirri nədədir?
Bu, təkcə Çubukovun “və budur ailə səadəti başlayır!” yekun replikası ilə deyil, həm də personajların mükəmməl şəkildə yazılmış surətləri ilə əlaqədardır. Onlar cəmi 3 nəfərdir: mülkədar Stepan Stepanoviç Çubukov, onun qızı Natalya Stepanova Çubukova və qonşuları – mülkədar İvan Vasilyeviç Lomov. Lomov Natalya Çubukovaya evlilik təklifi üçün Çubukovların malikanəsinə gəlir. Amma bu, baş verməmişdən qabaq qəhrəmanlar mübahisə edəcək və bununla bağlı sınaqdan keçəcəklər: əvvəlcə “Volovi Lujki” adlı torpağa görə, daha sonra ov itlərinə görə. “Uqadaya” adlı ov iti Lomova, “Otkataya” adlı ov it isə Çubukovlar ailəsinə məxsus idi.
Bu zarafatın quruluşçu rejissoru olan, Lomov rolunu ifa edən və pyesi Azərbaycan dilinə tərcümə edən Abdulla Elşadlının Çexovun təsvir etdiyi vəziyyətin mahiyyətinə öz baxışı var. Məsələn, o, Lomovu Çexovun yaratdığı xarakterin strukturunda saxlayır: emosional, hərəkətli, nevrastenik. Rejissor Natalya Stepanovanı (Nərminə Xankişiyeva) isə XXI əsrdəki azadfikirli işgüzar xanıma çevirib. O, sadəcə güclü qadın deyil, hətta qarşısındakı insanı döyə biləcək biridir. Öz əri də daxil olmaqla. O, XXI əsrin qadını kimi geyinib – şalvar, köynək, papaq və... manikürü qorumaq üçün çəhrayı əlcək!
Ümumiyyətlə, onun ev işləri ilə məşğul olmadığı görünür. Ev işləri ilə qızın atası Stepan Stepanoviç (əməkdar artist Qasım Nağı) məşğuldur. Quruluşçu rejissorun traktovkasına əsasən, onun üçün həm şarları bağlamaq, həm nahar hazırlamaq, hətta həm də mələfəni yumaq belə, çətin deyil! O, uzun illərdir ki, bu işlə məşğuldur, çünki görünən odur ki, qızı ev işlərində ona kömək etmir. Natalya Stepanova öz hayındadır. O, öz nişanlısını həsrətlə gözləyir, öz maraqlarına görə yaşayır. Məhz buna görə o, Lomovun evlilik təklifi etməyə gəldiyini eşidən zaman dərhal imicini dəyişir. Və budur şalvar əvəzinə don, “krassovka” əvəzinə isə dikdaban: o, evlilik təklifini qəbul etməyə hazırdır! Amma onun xarici görünüşünü dəyişməsi daxili aləminə qətiyyən təsir etməyib: o, elə həmin insandır – qəddar, praqmatik, öz xeyrini güdən və... daşürəkli.
Rejissorun rəyi...
Rejissor Abdulla Elşadlı Anton Çexovun pyesi vasitəsilə müasir ritm və vurğular yolu ilə dünyaya baxışını irəli sürüb. Doğrudur, bu tamaşanın Çexovun variantı ilə çox uzaq bağlılığı var. Bəs rejissor və onun quruluşçu kollektivi “Təklif” pyesinin adını “Bizim təklifimiz” adı ilə dəyişməklə bu qısa səhnə zarafatına hansı orijinallıq gətirib?
Ümumiyyətlə, tamaşanın müəlliflərinin (rejissor və bədii rəhbər – Abdulla Elşadlı, plastik həll üzrə rejissor – Ceyhun Dadaşov, maskalar – Asiman Ağa Rövşən) haqqını vermək lazımdır. Natalya Stepanova onun ekspansivliyindən qorxan nişanlısının onu həmişəlik tərk edə biləcəyini anlayan zaman, mütrüblərin (milli səhnə maskaları) dili ilə məlumat verilir ki, bu andan etibarən “Bizim təklifimiz” adı altında rejissorun tamaşa ilə bağlı sərbəst interpretasiyası başlayır.
Rejissor və mütrüblər
Tamaşaya milli maskaların daxil edilməsi ilə bağlı rejissorun versiyasını orijinal incəlik kimi nəzərdən keçirməyəcəyik. Belə ki, son 30 ildə milli maskalar küçə hərəkəti strukturundan teatr səhnəsinə keçib. Odur ki, onlar ölkənin müxtəlif teatrlarının səhnələrində tez-tez görünür.
Beləliklə, bu konkret halı təkcə rusiyalı klassikin əsərinin müasir Azərbaycan dilinə tərcümə edilməsi kimi deyil, həm də iki teatr estetikasının bir hərəkətdə birləşdirilməsi kimi nəzərdən keçiririk. Bəs səhnə quruluşçusu 3 maskanı (Eltəkin Xan, Ülvi Haşim, Qüdrət Fətulla) və onların rəhbərini (Tural Qara) tamaşaya daxil edərək nə təklif edib? Aydındır ki, onlar təkcə pyesə hərəkət verən personajlar deyil, həm də marionetlər kimi pyesi idarə edən personojlara çevriləcəklər. Bu, maskalara xas olan xüsusiyyətdir. Bu, maraqlı yaradıcı və peşəkar yanaşma tərzi ola bilərdi! Lakin bu, belə olmadı. Rejissor tamaşanın proloqunda mütrübləri pyesdə iştirak edən personajlar kimi təqdim edib. O, mütrübləri və onların rəhbərlərinin başçılığı ilə Çexovun qəhrəmanlarının adlarını çəkməyə vadar edib. Bununla rejissor mütrüblərin rolunu məhdudlaşdırıb. Daha sonra rejissor mütrüblərə tamaşaya kənardan baxmaq, qulaq asmaq, teatr mebellərini və ya rekvizitlərini gətirib-aparmaq funksiyası verib. Bəs əgər rejissor maskalardan səthi deyil, onların həqiqi mahiyyətindən tam gücü ilə istifadə etsəydi, bu, tamaşanı necə təkmilləşdirə bilərdi? Rejissor bunu etmədiyinə görə bu məsələni müzakirə etməyin mənası yoxdur. Tamaşada milli teatr maskasından istifadə ilə bağlı ideya olduğu göstərilir. Amma bu ideya reallaşdırılmır. Mütrüblərin hər biri ilə bağlı nəzərdə tutulan funksional vəzifələr rejissorun niyyətinin çərçivəsindən kənarda qaldı. Təəssüf ki. Çexov bu pyesdəki qəhrəmanların həyatını gündəlik psixoloji həqiqət müstəvisində qələmə alıb. Odur ki, dramaturqun bu qəhrəmanları ilə milli maskaların küçə hərəkətinin rəngarəng personajlarının birləşdirilməsi maraqlı səhnə nəticəsi verə bilərdi. Bu, janrın təcəssümünə də aiddir. Təəssüf ki, belə olmadı. Amma ümid var ki, bu, təkcə rus psixoloji teatr məktəbinin hərəkət prinsipləri ilə küçə teatr hərəkətinin milli ənənələrinin işlənilməsinin birləşdirilməsi nəticəsində meydana gəlməyib. Bu, peşəkar-eksperimental maraq üçün məkan formalaşdıraraq gələcəkdə də inkişaf edəcək.
Teatr Günü
Paralel olaraq Bakıda Milli Teatr Günü münasibətilə “Hər yerdə teatr” adlı layihə reallaşdırılıb. Mədəniyyət Nazirliyinin təşəbbüsü ilə həyata keçirilən layihə çərçivəsində “İçərişəhər” metrostansiyasında teatrlaşdırılmış tədbir keçirilib. Akademik Musiqili Teatrın “Paris Notr-Dama ithaf” və “Arşın mal alan” tamaşalarından parçalar, həmçinin Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin tələbələrinin ifasında etüdlər nümayiş olunub. Tədbir Gənclik Mall ticarət və əyləncə mərkəzində davam etdirilib.
Bəs niyə məhz martın 10-da? Məsələ burasındadır ki, 1873-cü ilin bu günündə Bakıda realnı məktəbinin şagirdləri Azərbaycan yazıçısı və maarifçisi Mirzə Fətəli Axundzadənin “Sərgüzəşti-vəziri-xani-Lənkəran” komediyası əsasında Azərbaycanda ilk tamaşa nümayiş etdiriblər. Tamaşanın təşəbbüskarları isə Həsən bəy Zərdabi ilə Nəcəf bəy Vəzirov idi. Məhz bu əlamətdar gün Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 1 mart 2013-cü il tarixli Sərəncamına əsasən, hər il mart ayının 10-nun Milli Teatr Günü kimi qeyd edilməsinə səbəb olub.
Qeyd edək ki, 1873-cü ildən Azərbaycan truppa və tamaşalarının sayı artmağa başlayıb. Nəticədə, teatr binasına ehtiyac duyulub. Yeri gəlmişkən, mesenat Hacı Zeynalabdin Tağıyev milli teatrın inkişafına mühüm töhfə verib. O, Bakıda ilk teatrın tikintisini maliyyələşdirib. Daha sonra “Tağıyev Teatrı” adlandırılan binanın təntənəli açılış mərasimi 1883-cü il noyabrın 27-də baş tutub. Nəticədə tez bir zamanda Azərbaycanın teatr səhnəsində parlaq aktyorlar pleyadası yetişib: Hüseynqulu Sarabski, Hüseyn Ərəblinski, Ülvi Rəcəb, Abbas Mirzə Şərifzadə, Mirzəağa Əliyev, Mustafa Mərdanov, Ələsgər Ələkbərov, Leyla Bədirbəyli, Hökümə Qurbanova, Lütfəli Abdullayev, Nəsibə Zeynalova, Hacıbaba Bağırov və Azərbaycan teatrının onlarla başqa görkəmli nümayəndələri.
2006-cı ildə “Teatr və teatr fəaliyyəti haqqında” qanun qəbul edilib. 2007-ci ildə isə Prezident İlham Əliyev “Azərbaycan teatr sənətinin inkişaf etdirilməsi haqqında” Sərəncam imzalayıb. Dövlət başçısı 2009-cu il mayın 18-də “Azərbaycan Teatrı 2009-2019-cu illərdə” Dövlət Proqramını təsdiqləyib.
Hazırda Azərbaycanda 26 dövlət teatrı, bir sıra özəl teatrlar və teatr studiyaları fəaliyyət göstərir. Azərbaycanın teatrları dünyanın 30-dan çox ölkəsində tamaşalar nümayiş etdirib.

ЭКСПЕРИМЕНТ С МУТРУФАМИ
В День национального театра был показан спектакль по Чехову на азербайджанском языке в необычной интерпретации
В День национального театра - 10 марта - на сцене Союза театральных деятелей был показан спектакль начинающего режиссера Абдуллы Эльшадлы «Предложение» на азербайджанском языке. Пьеса-шутка в одном действии была написана Антоном Павловичем Чеховым в 1888 году и с тех пор пользуется неизменным успехом и у начинающих, и у маститых режиссеров.
В чем же секрет непреходящего интереса?
Он кроется не только в финальной реплике Чубукова: «Вот и начинается семейное счастье!», но и в превосходно выписанных образах персонажей. Их всего три: помещик Степан Степанович Чубуков, его дочь Наталья Степановна Чубукова и их сосед - помещик Иван Васильевич Ломов. Ломов приходит в имение Чубуковых, чтобы сделать предложение руки и сердца Наталье Степановне. Но прежде, чем это произойдет, герои пройдут через испытание ссорой: сначала из-за участка земли под названием Воловьи Лужки, а потом из-за охотничьих собак - Угадая, принадлежащего Ломову, и Откатая, принадлежащего Чубуковым. У Абдуллы Эльшадлы, который является режиссером-постановщиком этой шутки, исполнителем роли Ломова и переводчиком пьесы на азербайджанский язык, свой взгляд на суть чеховских предлагаемых обстоятельств. Он Ломова оставляет в структуре чеховского характера: эмоционально подвижным неврастеником, а вот Наталью Степановну (Нармина Ханкишиева) режиссер превращает в эмансипированную деловую девушку XXI века. Такая не то что «коня на скаку остановит», она, если что, и побить может. В том числе и собственного мужа. Она и одета как женщина XXI века - в брюки, футболку, бейсболку и… разовые перчатки для сохранения маникюра! По всему видно, что домашним хозяйством она не занимается совсем. Этим занят ее отец Степан Степанович (заслуженный артист Гасым Наги), которому, по трактовке постановщика, и шары связать, и обед приготовить, и даже простыни выстирать - не стоит труда! Он этим занят много лет, потому что дочь, судя по всему, в хозяйстве ему совсем не помощница. Ей не до того. Она живет томительным ожиданием суженого и своими интересами, поэтому сразу и с готовностью преображается, услышав, что Ломов приехал к ним с целью сделать ей предложение. И вот уже вместо брюк - платье, вместо кроссовок - туфли: она готова принять предложение! Впрочем, внешнее преображение ничуть не повлияло на ее внутреннюю суть: она все та же - жесткая, прагматично-расчетливая и... бездушная.
Вот такой режиссерский отклик…
Такое вот видение мира в современных ритмах и акцентах предложил режиссер Абдулла Эльшадлы посредством пьесы Антона Павловича Чехова. Но что же оригинального в эту короткую сценическую шутку, которая к чеховской версии имеет весьма отдаленное отношение, привнесли режиссер и его постановочная группа, переименовав пьесу «Предложение» в «Наши предложения»? Впрочем, авторам спектакля (режиссура и художественное оформление - Абдулла Эльшадлы, пластика - Джейхун Дадашев, маски - Асиман Ага Ровшан) надо отдать должное. Когда Наталья Степановна осознает, что жених, напуганный ее экспансивностью, может уйти навсегда, устами мутруфов (сценические национальные маски) сообщается, что с этого момента и начинаются вольные режиссерские интерпретации под названием «Наши предложения».
Режиссер и мутруфы
Не будем рассматривать режиссерскую версию ввода в спектакль национальных масок как оригинальный изыск. За 30 предыдущих лет, перекочевав из структуры площадного действия на театральную сцену, они нередко появляются на разных сценических площадках страны. Рассмотрим этот конкретный случай как попытку не только перевести русского классика на современный азербайджанский язык, но и соединить две театральные эстетики в едином действии.
Что же предполагал постановщик, вводя в действие три маски (Эльтекин  Хан, Ульви Хашим, Гудрат Фатулла) и их руководителя (Турал Кара)? Очевидно то, что они станут персонажами, не только двигающими действие, но и, как положено маскам, управляющими персонажами пьесы как марионетками. И это могло бы оказаться любопытным творческим и профессиональным подходом! Однако этого не случилось. Режиссер, заявив мутруфов в прологе действия спектакля как действующих персонажей и заставив их, во главе со своим руководителем, представить всех чеховских героев поименно, тем и ограничился. Затем оставил их, отведя им функцию подсматривать, подслушивать, уносить и приносить театральную мебель или реквизит. Насколько этот прием улучшил бы постановку, используй его режиссер не в поверхностно примененном приеме, а в полную силу смыслового значения маски, нет смысла рассуждать. Потому что «считывается» только заявка на идею использования национальной театральной маски, но не ее практическое воплощение. Предполагаемые функциональные обязанности каждого из мутруфов остались за рамками замысла. Жаль. Потому что соединение чеховских героев, жизнь которых расписана драматургом в плоскости бытовой психологической правды, с действиями колоритных персонажей масочного национального площадного действия, могло бы дать интересный сценический результат. В том числе и в жанровом воплощении. Увы. Но есть надежда, что этот прием не просто так появился в соединении принципов действия русской психологической театральной школы и наработок национальных традиций площадного театрального действия. Он будет развиваться и дальше, образуя пространство профессионально-экспериментального интереса.
День театра
Параллельно по случаю Дня национального театра в Баку был реализован проект «Везде театр»,  инициатором которого выступило Министерство культуры. В его рамках прошло театрализованное мероприятие на станции метро «Ичеришехер». Были продемонстрированы сцены из спектаклей академического музыкального театра «Посвящение Париж Нотр-Дам» и «Аршин мал алан», а также этюды в исполнении студентов Азгосуниверситета культуры и искусств.
Мероприятие было продолжено в торгово-развлекательном центре «Гянджлик Молл».
Почему именно 10 марта? Дело в том, что в этот день в 1873 году учащимися реальной школы в Баку был поставлен первый в Азербайджане спектакль на основе комедии азербайджанского писателя и просветителя Мирзы Фатали Ахундзаде «Визирь Ленкоранского ханства». Инициаторами постановки стали Гасан бек Зардаби и Наджаф бек Везиров. Именно эта знаменательная дата стала поводом для распоряжения Президента Ильхама Алиева от  1 марта 2013 года, согласно которому в Азербайджане ежегодно 10 марта отмечается День национального театра.
С 1873 года число азербайджанских трупп и постановок стало расти, что вызвало необходимость в здании для театра. Важный вклад в развитие национального театра внес меценат Гаджи Зейналабдин Тагиев, который профинансировал строительство первого театра в Баку. Торжественное открытие здания, получившего впоследствии название «Театр Тагиева», состоялось 27 ноября 1883 года.
В скором времени на азербайджанской театральной сцене выросла целая плеяда блистательных актеров: Гусейнгулу Сарабский, Гусейн Араблинский, Ульви Раджаб, Аббас Мирза Шарифзаде, Мирзага Алиев, Мустафа Марданов, Алескер Алекперов, Лейла Бадирбейли, Окюма Гурбанова, Лютфали Абдуллаев, Насиба Зейналова, Гаджибаба Багиров и десятки других выдающихся представителей азербайджанского театра.
В 2006 году в Азербайджане был принят Закон «О театре и театральной деятельности», а в 2007-м Президент Ильхам Алиев подписал Распоряжение «О развитии азербайджанского театрального искусства». 18 мая 2009 года глава государства утвердил Государственную программу «Азербайджанский театр в 2009-2019 годах».
В Азербайджане работают 26 государственных театров, ряд частных театров и театральных студий. Азербайджанские театры выступали с постановками в более чем 30 странах мира.