Ərdoğanın Səudiyyə Ərəbistanına səfəri regionu necə dəyişəcək?
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan aprelin 29-da Səudiyyə Ərəbistanına rəsmi səfər etdi. Bu, 5 illik fasilədən sonra, yəni 2017-ci ildən bəri ilk yüksək səviyyəli səfər idi. Təbii ki, uzun fasilədən sonra iki böyük dövlət arasında əlaqələrdə belə rezonans yaradan hadisə dünya mediasında qızğın müzakirələrə səbəb ola bilməzdi.
Qeyd edək ki, bu səfər aprelin əvvəlində Türkiyənin səudiyyə ərəbistanlı jurnalist Camal Qaşıqçının cinayət işinin Səudiyyə Ərəbistanına verilməsi ilə bağlı məhkəmə qərarının ardınca baş tutdu. Başqa sözlə desək, tərəflər barışıq üçün lazımi addımları atdıqdan sonra səfər reallaşdı. Gözlənildiyi kimi, siyasətçilər arasında görüş müsbət ab-hava və qarşılıqlı anlaşma şəraitində keçdi. Amma bunu Səudiyyə Ərəbistanı mediası haqda söyləmək olmaz. Çünki bu ölkənin mətbuatı Türkiyə liderinin səfirini Ankaranın hazırda davam edən kəskin inflyasiyanı dayandırmaq üçün maliyyə yardımı almaq məqsədi ilə əlaqələndirməyə can atdı.
Əlbəttə, səfərin səbəbləri arasında bu amil də var idi. Sirr deyil ki, Qərblə münasibətlərin soyuması fonunda Türkiyə iqtisadiyyatı ehtiyac duyduğu sərmayəni əldə edə bilmir. Nəticədə, ölkədə milli valyutanın sürətli dəyər itirməsi baş verir. Odur ki, hazırda Türkiyə iqtisadiyyatının “isti pul” adlı sərmayəyə ehtiyacı var. Yeri gəlmişkən, “Reuters” agentliyinin məlumatına əsasən, Ankara Ər-Riyadla 10-20 milyard dollar dəyərində svop müqaviləsi ilə bağlı razılaşma əldə etmək istəyir.
Digər tərəfdən bu səfərin açıq-aşkar siyasi tərəfləri də var. Belə ki, bu səfər təkcə Türkiyənin Səudiyyə Ərəbistanından borc almaq kimi, birtərəfli maraqlarına əsaslanmır. Aydındır ki, Ər-Riyad da bu görüşün nəticələrinə az maraq göstərmir.
Çətin olsa da, mümkündür
Yaxın Şərqin iki qüdrətli müsəlman dövləti – Türkiyə və Səudiyyə Ərəbistanı arasında əlaqələr enişli-yoxuşlu olub. Amma xüsusən Ərdoğanın hakimiyyəti illərində iki dövlət arasında münasibətlər isti olub. Lakin bunu “ərəb baharı”ndan sonrakı ikitərəfli münasibətlər haqda söyləmək olmaz.
İlk dəfə Türkiyə və Səudiyyə Ərəbistanı arasında fikir ayrılığı Misir hadisələri zamanı müşahidə olunub. O vaxt Türkiyə “Müsəlman qardaşlar”ı dəstəkləməyə qərar vermişdi. Amma bu, Səudiyyə Ərəbistanı və Fars körfəzindəki monarxiyaların maraqlarına zidd idi. 2013-cü ildə isə marşal Əbdülfəttah Sisinin hakimiyyətə gəlməsi ilə nəticələnən hadisələr Ankara və Ər-Riyad arasında cəbhələşməni açıq şəkildə ortaya qoyub. Çünki Səudiyyə Ərəbistanı ordunu, Türkiyə isə açıq şəkildə “Müsəlman qardaşlar”ı və devrilmiş prezident Məhəmməd Mursini müdafiə edirdi. Lakin həmin vaxt belə, iki ölkə arasındakı münasibətlərin “soyuq” olduğunu söyləmək olmaz. Onlar xüsusən Suriyada indi də eyni cəbhədə yer alır.
İki dövlət arasında növbəti “cəbhələşmə” 2015-ci ildə Liviyanın faktiki olaraq ikiyə bölünməsi zamanı qeydə alınıb. Türkiyə Liviyanın qərbində Tripoli şəhərində qərarlaşan islamçı Milli Saziş Hökumətini dəstəklədiyi halda, Səudiyyə Ərəbistanı Tobrukda yerləşən Təmsilçilər Hökumətini müdafiə edib və bu hökumətin hərbi qüvvəsi olan general Xəlifə Həftərin rəhbərlik etdiyi Liviya Milli Ordusuna hər cür dəstək göstərib.
Bundan başqa, Türkiyə Səudiyyə Ərəbistanının Yəməndə husilərə qarşı hərbi əməliyyatı zamanı Ər-Riyadın tərəfində idi, amma yalnız sözdə.
Türkiyə və Səudiyyə Ərəbistanı arasında daha bir gərginlik 2017-ci ildə baş verdi. Səudiyyə Ərəbistanı, BƏƏ, Misir və Bəhreynin Qətərə qarşı embarqo elan etməsi iki ölkəni açıq olmasa da, faktiki olaraq üz-üzə gətirdi. O vaxt Səudiyyə Ərəbistanının Qətərə hərbi müdaxilə riskinin qarşısını almaq üçün Türkiyə bu ölkəyə hərbi qüvvə belə göndərdi.
Nəhayət, 2018-ci ildə Camal Qaşıqçı hadisəsi iki ölkə arasında münasibətlərdə qırılma nöqtəsi oldu. Türk əsilli olduğu güman edilən və Səudiyyə sarayında müxalif siyasi dairələrə yaxın təcrübəli jurnalist və analitik Camal Qaşıqçı vəliəhd-şahzadə Məhəmməd bin Salmanın dövründə həyata keçirilən “təmizləmələr” zamanı ölkəni tərk etmişdi. O, ABŞ-a köçmüş və burada “Vaşinqton Post” qəzetində məqalələr yazmağa başlamışdı.
Qaşıqçı tez-tez İstanbula səfər edər və burada Türkiyə vətəndaşı ilə nikah bağlamağa hazırlaşmır. Beləliklə, faktlar onu göstərir ki, Qaşıqçı 2018-ci il oktyabrın 2-də Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının İstanbuldakı Baş Konsulluğunun binasına daxil olmuş və daha sonra binadan çıxmamışdı. Daha sonra məlum olub ki, məşhur jurnalist qətlə yetirilib, onun parçalanmış cəsədi isə konsulluqdan 500 metr məsafədə, Səudiyyə Ərəbistanı konsulunun iqamətgahının ərazisində yerləşən quyuda tapılıb.
Bu hadisə Türkiyə və Səudiyyə Ərəbistanı arasında “iplərin qopmasına” səbəb oldu. Lakin Ankaranın prinsipial mövqeyi nəticəsində Ər-Riyad geri addım atdı. Doğrudur, o, əvvəlcə cinayəti tamamilə inkar etsə də, sonradan başlayan istintaq nəticəsində 20-dən çox insan, o cümlədən ordu və kəşfiyyat zabitləri həbs olundu.
Nəticədə, bu hadisə iki ölkə arasında münasibətlərə ağır zərbə vurdu. İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı tədbirləri (İƏT) də daxil olmaqla, iki ölkə arasında təmsilçilik aşağı düşdü. Məsələn, Səudiyyə Ərəbistanı kralı Türkiyədəki İƏT tədbirlərinə qatılmadı. Həmin dövrdə Türkiyə prezidentinin Ərəbistana səfəri baş tutmadı.
Dəyişən şərtlər
Qeyd etdiyimiz kimi, Türkiyənin dövlət başçısının Səudiyyə Ərəbistanına səfərinin arxasında təkcə iqtisadi və ya maliyyə səbəbləri dayanmır. Əlbəttə, Ərdoğanı Ər-Riyad səfərində müşayiət edən heyətdə xəzinə və maliyyə, ticarət nazirlərinin olması, həmçinin səfərdən bir gün qabaq maliyyə nazirinin ərəbistanlı həmkarı ilə danışıqlar aparması bu səfərdə iqtisadi məsələlərin ciddi yer tutacağını göstərirdi. Amma Türkiyə prezidentinin gündəmində Səudiyyə Ərəbistanı rəhbərliyi üçün ciddi maraq kəsb edən digər mövzular da var idi. Razılaşmaq lazımdır ki, bu cür səfərlər təkcə birtərəfli maraqlara xidmət etmir.
Məsələ ondadır ki, Yəmən bataqlığında uğursuzluğa düçar olan, Livan və Liviyada istədiyi nəticəni ala bilməyən Səudiyyə Ərəbistanı da Türkiyə kimi regional siyasətini yenidən “formatlamağa” çalışır.
Bu arada, Səudiyyə Ərəbistanı və İran arasında İraqın paytaxtında danışıqların artıq 4-cü raundu baş tutub. Bir neçə il əvvələ qədər müharibə həddində olan Tehran və Ər-Riyad indi Yəmən münaqişəsi daxil olmaqla, bir sıra regional və ikitərəfli siyasi məsələlərdə təmas nöqtəsi tapmağa çalışır.
Bundan başqa, Qərblə əlaqələri soyuyan və ciddi tənqidlərlə üzləşən Səudiyyə Ərəbistanı regional oyunçularla yaxınlaşmaq və koordinasiyalı hərəkət etməyə çalışır. Belə ki, son aylarda ABŞ-la münasibətlərin soyuqlaşması fonunda Ər-Riyadın İsraillə sürətli yaxınlaşması, həmçinin Çinlə əlaqələrini inkişaf etdirməsi müşahidə olunur.
Beləliklə, Səudiyyə Ərəbistanı rəhbərliyi Türkiyə ilə barışıq əldə olunması üçün addımlar atır. Aydın məsələdir ki, Krallığın regional siyasətinin “dalana dirənməsi” həm də Türkiyə ilə davam edən soyuq münasibətlərlə əlaqədar idi. Buna görə də Türkiyə ilə barışda maraqlı olan Səudiyyə Ərəbistanı rəhbərliyi Ərdoğanı Ər-Riyadda xoş qarşılayıb. Digər tərəfdən İsraillə yaxınlaşmağa çalışan Səudiyyə Ərəbistanına ərəb-müsəlman dünyasında ciddi siyasi-psixoloji dəstək lazımdır. Bu dəstək isə Türkiyə tərəfindən verilə bilər.
Məlumdur ki, Səudiyyə Ərəbistanı yeni meqalayihələr icra etməyi, şəhərlərin, turizm mərkəzlərinin inşasını planlaşdırır. Odur ki, bu sahədə Türkiyə ilə yaxından əməkdaşlıq Səudiyyə Ərəbistanı hakimiyyəti üçün faydalıdır. Üstəlik, ərəb ölkələrindən olan ekspertlər hesab edirlər ki, Krallığın 2030-cu ilə qədər həyata keçiriləcək planlarının icrasında müəyyən mərhələdə Türkiyə şirkətlərinin iştirakı mövzusu gündəmə gələ bilər.
Bir sözlə, Ərdoğanın 5 illik fasilədən sonra Səudiyyə Ərəbistanına səfəri regionda yeni siyasi “formatlanmanın” xəbərçisidir. Ankara daha əvvəl BƏƏ ilə olduğu kimi, regionun aparıcı, varlı ərəb ölkələri ilə əlaqələri bərpa edir, son illərdə pozulan xarici siyasət konsepsiyasını bərpa etməyə çalışır. Məsələn, o, artıq BƏƏ, İsrail və Səudiyyə Ərəbistanı ilə ən yüksək səviyyədə əlaqələri bərpa edib.
Üstəlik, Türkiyənin “Ərəb baharı” öncəsi regiondakı geniş əlaqələr və təsir dairəsini yenidən bərpa etdiyi görünür. Belə ki, “Ərəb baharı” zamanı formalaşan xaotik, ideoloji və siyasi münaqişələrdən təsirlənən siyasət artıq əhəmiyyətini itirərək öz yerini praqmatik, qarşılıqlı maraqlara söykənən siyasətə verir. Yaxın Şərq ölkələri bunu başa düşür. Odur ki, onlar öz siyasətlərini bölgədə cərəyan edən proseslərə uyğun olaraq qururlar. Bu, müəyyən mənada münasibətlərdə yeni mərhələyə keçidə hazırlığa bənzəyir.

Как изменит регион визит Эрдогана в Саудовскую Аравию?
В конце апреля президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган совершил официальный визит в Саудовскую Аравию. Прошло пять лет с последнего визита на высшем уровне в 2017 году. И, естественно, после продолжительного перерыва такое резонансное событие в отношениях между двумя крупными государствами региона не могло не вызвать бурных обсуждений в мировых СМИ.
Отметим, что визит состоялся после того, как в начале апреля турецкий суд вынес решение о передаче Саудовской Аравии уголовного дела, возбужденного в связи с убийством саудовского журналиста Джамаля Хашогги. Иными словами, визит состоялся лишь после того, как стороны предприняли необходимые шаги для примирения. Как и ожидалось, встреча политиков прошла в атмосфере доброжелательности и взаимопонимания. Чего нельзя сказать о настроениях в среде саудовских СМИ, которые стремились связать визит турецкого лидера с желанием Анкары заполучить у саудитов финансовую помощь для противодействия текущему резкому росту инфляции в стране.
Конечно, в числе причин визита присутствовал и этот фактор. Не секрет, что на фоне охлаждения отношений с Западом турецкая экономика не в состоянии получить необходимый объем инвестиций, вследствие чего национальная валюта страны стремительно обесценивается, в то время как экономика нуждается в так называемых «горячих деньгах». По заявлению агентства «Рейтер», Анкара намерена договориться с Эр-Риядом о своп-сделке на сумму $10-20 млрд.
С другой стороны, визит носит и явный политический окрас, основанный не только на односторонних интересах Турции вроде ссуживания денег. Очевидно, что итоги этой встречи не в меньшей мере интересуют и Саудовскую Аравию.
Сложно, но можно
Отношения между Турцией и Саудовской Аравией - двумя могущественными мусульманскими державами Ближнего Востока - всегда отличались взлетами и падениями. Однако во время правления Эрдогана они поддерживались на особо теплом уровне. Чего нельзя сказать про период двусторонних отношений после «арабской весны». Первые разногласия между Турцией и Саудовской Аравией начали наблюдаться во время событий в Египте, когда Анкара решила поддержать движение «Братья-мусульмане» наперекор интересам монархий Саудовской Аравии и Персидского залива. События, приведшие к приходу к власти в Египте маршала Абдель-Фаттаха Ас-Сиси в 2013 году, обнажили противоречия между Анкарой и Эр-Риядом, так как последний поддерживал армию, а Анкара - «Братьев-мусульман» и свергнутого президента Мухаммеда Мурси. Однако нельзя сказать, что отношения между обеими странами в этот период были прохладными, особенно в Сирии, где Анкара и Эр-Рияд до сих пор находятся по одну сторону баррикад.
Очередное противостояние между двумя странами имело место в 2015 году во время фактического раскола Ливии надвое. В результате Турция начала поддерживать исламистское Правительство национального согласия в Триполи, а Саудовская Аравия - правительство Палаты представителей в Тобруке, одновременно оказывая всяческую поддержку Ливийской национальной армии во главе с генералом Халифой Хафтаром.
Во время военной кампании Саудовской Аравии против йеменских хуситов Анкара была на стороне Эр-Рияда, правда, только словесно.
Еще один виток напряженности между Турцией и Саудовской Аравией возник в 2017 году, когда Саудовская Аравия, ОАЭ, Египет и Бахрейн наложили эмбарго на Катар, что вызвало хоть и скрытое, но ощутимое противостояние между обеими странами. Анкара отправила тогда группу войск в Катар, чтобы предотвратить риск военной интервенции Саудовской Аравии в эту страну.
Наконец, в 2018 году инцидент с Джамалем Хашогги стал поворотным моментом в отношениях между двумя странами. Этот опытный журналист и аналитик, предположительно турецкого происхождения, отличался своей близостью к оппозиционным политическим кругам в саудовском дворце. Отмечается, что Хашогги покинул Саудовскую Аравию во время чисток, инициированных наследным принцем Мухаммедом бин Салманом, и переехал в США, где начал публиковаться в солидном издании «Вашингтон пост». Хашогги часто посещал Стамбул и даже готовился заключить брак с гражданкой Турции. Факты свидетельствуют о том, что 2 октября 2018 года он вошел в здание генерального консульства Королевства Саудовская Аравия в Стамбуле и не вышел оттуда. Позже выяснилось, что известный журналист был убит, а его расчлененное тело было найдено в колодце резиденции консула Саудовской Аравии в 500 метрах от самого консульства.
Событие стало причиной разрыва отношений между Саудовской Аравией и Турцией. В ответ на принципиальную позицию Анкары Эр-Рияд был вынужден отступить и, несмотря на первоначальное отрицание своей причастности к преступлению, все же провел расследование, которое привело к аресту более двадцати человек, в том числе офицеров саудовской армии и разведки.
Инцидент нанес серьезный удар по отношениям между двумя странами. Представительство между Анкарой и Эр-Риядом, включая и в Организации исламского сотрудничества (ОИС), сократилось. Король Саудовской Аравии не посетил мероприятия ОИС в Турции, а визит президента Турции в королевство не состоялся.
Обстоятельства меняются
Как уже упоминалось, за визитом президента Турции в Саудовскую Аравию кроются причины не только экономического или финансового характера. Да, присутствие министров казначейства, финансов и торговли в составе турецкой делегации, а также проведение накануне визита переговоров между министрами финансов обеих стран свидетельствовали о значимости экономических вопросов во время обсуждений. Но в  повестке турецкого президента был и ряд других вопросов, представляющих не менее значимый интерес для руководства Саудовской Аравии. Было бы неправильно рассматривать такого рода визиты только в контексте интереса какой-либо одной из сторон.
Серьезно застряв в йеменской трясине и не сумев добиться желаемых результатов в Ливане и Ливии, Саудовская Аравия теперь пытается переформатировать свою региональную политику по примеру Турции.
В иракской столице уже состоялся четвертый раунд переговоров между Саудовской Аравией и Ираном. Обе страны, находившиеся еще несколько лет назад на грани войны, сейчас пытаются найти точки соприкосновения по ряду региональных и двусторонних политических вопросов, в том числе по йеменскому конфликту.
Кроме того, после охлаждения отношений с Западом и на фоне серьезной критики в адрес Эр-Рияда Саудовская Аравия старается сблизиться и координировать свои действия с региональными игроками. Так, ухудшение в последние месяцы отношений с США сопровождается стремительным сближением королевства с Израилем и развитием связей с Китаем.
Официальный Эр-Рияд предпринимает шаги для обеспечения перемирия с Анкарой. Было понятно, что тупиковость региональной политики королевства была обусловлена еще и продолжающимся охлаждением отношений с Турцией. Поэтому, будучи заинтересованным в примирении с этой страной, саудовское руководство радушно приветствовало Эрдогана в Эр-Рияде. С другой стороны, в своем стремлении сблизиться с Израилем королевство нуждается в серьезной политической и психологической поддержке арабо-мусульманского мира, которую может оказать Анкара.
Известно, что Саудовская Аравия планирует осуществить ряд новых мегапроектов, включая строительство городов и туристических центров. Поэтому тесное сотрудничество с Турцией в этой сфере выгодно арабскому правительству. По мнению арабских экспертов, на каком-то этапе такого взаимодействия может возникнуть необходимость в привлечении опытных  турецких компаний для реализации планов, осуществить которые Саудовская Аравия планирует до 2030 года.
Визит Реджепа Тайипа Эрдогана в Саудовскую Аравию после пятилетнего перерыва сулит новые политические подвижки по переформатированию региона. Как и в случае с ОАЭ, Турция, выражаясь современным языком, перезагружает свои отношения с ведущими и богатыми арабскими странами региона, стараясь восстановить внешнеполитический вектор взаимосвязей, подорванный в последние годы.
Отношения с ОАЭ, Израилем и Саудовской Аравией Анкара уже восстановила на самом высоком уровне. Заметно, как Турция налаживает обширные контакты и влияние в регионе, существовавшие до «арабской весны». Политика, сформировавшаяся в ходе «арабской весны» под влиянием хаотичных идеологических и политических конфликтов, теряет свою значимость, уступая место политике прагматичной и взаимовыгодной. Именно на понимании и в соответствии с происходящими процессами и строят свою политику страны Ближнего Востока сегодня. В некотором смысле это похоже на подготовку к переходу на новый этап взаимоотношений.