Ərdoğanın Səudiyyə Ərəbistanına səfəri regionu necə dəyişəcək?
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan aprelin 29-da Səudiyyə Ərəbistanına rəsmi səfər etdi. Bu, 5 illik fasilədən sonra, yəni 2017-ci ildən bəri ilk yüksək səviyyəli səfər idi. Təbii ki, uzun fasilədən sonra iki böyük dövlət arasında əlaqələrdə belə rezonans yaradan hadisə dünya mediasında qızğın müzakirələrə səbəb ola bilməzdi.
Qeyd edək ki, bu səfər aprelin əvvəlində Türkiyənin səudiyyə ərəbistanlı jurnalist Camal Qaşıqçının cinayət işinin Səudiyyə Ərəbistanına verilməsi ilə bağlı məhkəmə qərarının ardınca baş tutdu. Başqa sözlə desək, tərəflər barışıq üçün lazımi addımları atdıqdan sonra səfər reallaşdı. Gözlənildiyi kimi, siyasətçilər arasında görüş müsbət ab-hava və qarşılıqlı anlaşma şəraitində keçdi. Amma bunu Səudiyyə Ərəbistanı mediası haqda söyləmək olmaz. Çünki bu ölkənin mətbuatı Türkiyə liderinin səfirini Ankaranın hazırda davam edən kəskin inflyasiyanı dayandırmaq üçün maliyyə yardımı almaq məqsədi ilə əlaqələndirməyə can atdı.
Əlbəttə, səfərin səbəbləri arasında bu amil də var idi. Sirr deyil ki, Qərblə münasibətlərin soyuması fonunda Türkiyə iqtisadiyyatı ehtiyac duyduğu sərmayəni əldə edə bilmir. Nəticədə, ölkədə milli valyutanın sürətli dəyər itirməsi baş verir. Odur ki, hazırda Türkiyə iqtisadiyyatının “isti pul” adlı sərmayəyə ehtiyacı var. Yeri gəlmişkən, “Reuters” agentliyinin məlumatına əsasən, Ankara Ər-Riyadla 10-20 milyard dollar dəyərində svop müqaviləsi ilə bağlı razılaşma əldə etmək istəyir.
Digər tərəfdən bu səfərin açıq-aşkar siyasi tərəfləri də var. Belə ki, bu səfər təkcə Türkiyənin Səudiyyə Ərəbistanından borc almaq kimi, birtərəfli maraqlarına əsaslanmır. Aydındır ki, Ər-Riyad da bu görüşün nəticələrinə az maraq göstərmir.
Çətin olsa da, mümkündür
Yaxın Şərqin iki qüdrətli müsəlman dövləti – Türkiyə və Səudiyyə Ərəbistanı arasında əlaqələr enişli-yoxuşlu olub. Amma xüsusən Ərdoğanın hakimiyyəti illərində iki dövlət arasında münasibətlər isti olub. Lakin bunu “ərəb baharı”ndan sonrakı ikitərəfli münasibətlər haqda söyləmək olmaz.
İlk dəfə Türkiyə və Səudiyyə Ərəbistanı arasında fikir ayrılığı Misir hadisələri zamanı müşahidə olunub. O vaxt Türkiyə “Müsəlman qardaşlar”ı dəstəkləməyə qərar vermişdi. Amma bu, Səudiyyə Ərəbistanı və Fars körfəzindəki monarxiyaların maraqlarına zidd idi. 2013-cü ildə isə marşal Əbdülfəttah Sisinin hakimiyyətə gəlməsi ilə nəticələnən hadisələr Ankara və Ər-Riyad arasında cəbhələşməni açıq şəkildə ortaya qoyub. Çünki Səudiyyə Ərəbistanı ordunu, Türkiyə isə açıq şəkildə “Müsəlman qardaşlar”ı və devrilmiş prezident Məhəmməd Mursini müdafiə edirdi. Lakin həmin vaxt belə, iki ölkə arasındakı münasibətlərin “soyuq” olduğunu söyləmək olmaz. Onlar xüsusən Suriyada indi də eyni cəbhədə yer alır.
İki dövlət arasında növbəti “cəbhələşmə” 2015-ci ildə Liviyanın faktiki olaraq ikiyə bölünməsi zamanı qeydə alınıb. Türkiyə Liviyanın qərbində Tripoli şəhərində qərarlaşan islamçı Milli Saziş Hökumətini dəstəklədiyi halda, Səudiyyə Ərəbistanı Tobrukda yerləşən Təmsilçilər Hökumətini müdafiə edib və bu hökumətin hərbi qüvvəsi olan general Xəlifə Həftərin rəhbərlik etdiyi Liviya Milli Ordusuna hər cür dəstək göstərib.
Bundan başqa, Türkiyə Səudiyyə Ərəbistanının Yəməndə husilərə qarşı hərbi əməliyyatı zamanı Ər-Riyadın tərəfində idi, amma yalnız sözdə.
Türkiyə və Səudiyyə Ərəbistanı arasında daha bir gərginlik 2017-ci ildə baş verdi. Səudiyyə Ərəbistanı, BƏƏ, Misir və Bəhreynin Qətərə qarşı embarqo elan etməsi iki ölkəni açıq olmasa da, faktiki olaraq üz-üzə gətirdi. O vaxt Səudiyyə Ərəbistanının Qətərə hərbi müdaxilə riskinin qarşısını almaq üçün Türkiyə bu ölkəyə hərbi qüvvə belə göndərdi.
Nəhayət, 2018-ci ildə Camal Qaşıqçı hadisəsi iki ölkə arasında münasibətlərdə qırılma nöqtəsi oldu. Türk əsilli olduğu güman edilən və Səudiyyə sarayında müxalif siyasi dairələrə yaxın təcrübəli jurnalist və analitik Camal Qaşıqçı vəliəhd-şahzadə Məhəmməd bin Salmanın dövründə həyata keçirilən “təmizləmələr” zamanı ölkəni tərk etmişdi. O, ABŞ-a köçmüş və burada “Vaşinqton Post” qəzetində məqalələr yazmağa başlamışdı.
Qaşıqçı tez-tez İstanbula səfər edər və burada Türkiyə vətəndaşı ilə nikah bağlamağa hazırlaşmır. Beləliklə, faktlar onu göstərir ki, Qaşıqçı 2018-ci il oktyabrın 2-də Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının İstanbuldakı Baş Konsulluğunun binasına daxil olmuş və daha sonra binadan çıxmamışdı. Daha sonra məlum olub ki, məşhur jurnalist qətlə yetirilib, onun parçalanmış cəsədi isə konsulluqdan 500 metr məsafədə, Səudiyyə Ərəbistanı konsulunun iqamətgahının ərazisində yerləşən quyuda tapılıb.
Bu hadisə Türkiyə və Səudiyyə Ərəbistanı arasında “iplərin qopmasına” səbəb oldu. Lakin Ankaranın prinsipial mövqeyi nəticəsində Ər-Riyad geri addım atdı. Doğrudur, o, əvvəlcə cinayəti tamamilə inkar etsə də, sonradan başlayan istintaq nəticəsində 20-dən çox insan, o cümlədən ordu və kəşfiyyat zabitləri həbs olundu.
Nəticədə, bu hadisə iki ölkə arasında münasibətlərə ağır zərbə vurdu. İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı tədbirləri (İƏT) də daxil olmaqla, iki ölkə arasında təmsilçilik aşağı düşdü. Məsələn, Səudiyyə Ərəbistanı kralı Türkiyədəki İƏT tədbirlərinə qatılmadı. Həmin dövrdə Türkiyə prezidentinin Ərəbistana səfəri baş tutmadı.
Dəyişən şərtlər
Qeyd etdiyimiz kimi, Türkiyənin dövlət başçısının Səudiyyə Ərəbistanına səfərinin arxasında təkcə iqtisadi və ya maliyyə səbəbləri dayanmır. Əlbəttə, Ərdoğanı Ər-Riyad səfərində müşayiət edən heyətdə xəzinə və maliyyə, ticarət nazirlərinin olması, həmçinin səfərdən bir gün qabaq maliyyə nazirinin ərəbistanlı həmkarı ilə danışıqlar aparması bu səfərdə iqtisadi məsələlərin ciddi yer tutacağını göstərirdi. Amma Türkiyə prezidentinin gündəmində Səudiyyə Ərəbistanı rəhbərliyi üçün ciddi maraq kəsb edən digər mövzular da var idi. Razılaşmaq lazımdır ki, bu cür səfərlər təkcə birtərəfli maraqlara xidmət etmir.
Məsələ ondadır ki, Yəmən bataqlığında uğursuzluğa düçar olan, Livan və Liviyada istədiyi nəticəni ala bilməyən Səudiyyə Ərəbistanı da Türkiyə kimi regional siyasətini yenidən “formatlamağa” çalışır.
Bu arada, Səudiyyə Ərəbistanı və İran arasında İraqın paytaxtında danışıqların artıq 4-cü raundu baş tutub. Bir neçə il əvvələ qədər müharibə həddində olan Tehran və Ər-Riyad indi Yəmən münaqişəsi daxil olmaqla, bir sıra regional və ikitərəfli siyasi məsələlərdə təmas nöqtəsi tapmağa çalışır.
Bundan başqa, Qərblə əlaqələri soyuyan və ciddi tənqidlərlə üzləşən Səudiyyə Ərəbistanı regional oyunçularla yaxınlaşmaq və koordinasiyalı hərəkət etməyə çalışır. Belə ki, son aylarda ABŞ-la münasibətlərin soyuqlaşması fonunda Ər-Riyadın İsraillə sürətli yaxınlaşması, həmçinin Çinlə əlaqələrini inkişaf etdirməsi müşahidə olunur.
Beləliklə, Səudiyyə Ərəbistanı rəhbərliyi Türkiyə ilə barışıq əldə olunması üçün addımlar atır. Aydın məsələdir ki, Krallığın regional siyasətinin “dalana dirənməsi” həm də Türkiyə ilə davam edən soyuq münasibətlərlə əlaqədar idi. Buna görə də Türkiyə ilə barışda maraqlı olan Səudiyyə Ərəbistanı rəhbərliyi Ərdoğanı Ər-Riyadda xoş qarşılayıb. Digər tərəfdən İsraillə yaxınlaşmağa çalışan Səudiyyə Ərəbistanına ərəb-müsəlman dünyasında ciddi siyasi-psixoloji dəstək lazımdır. Bu dəstək isə Türkiyə tərəfindən verilə bilər.
Məlumdur ki, Səudiyyə Ərəbistanı yeni meqalayihələr icra etməyi, şəhərlərin, turizm mərkəzlərinin inşasını planlaşdırır. Odur ki, bu sahədə Türkiyə ilə yaxından əməkdaşlıq Səudiyyə Ərəbistanı hakimiyyəti üçün faydalıdır. Üstəlik, ərəb ölkələrindən olan ekspertlər hesab edirlər ki, Krallığın 2030-cu ilə qədər həyata keçiriləcək planlarının icrasında müəyyən mərhələdə Türkiyə şirkətlərinin iştirakı mövzusu gündəmə gələ bilər.
Bir sözlə, Ərdoğanın 5 illik fasilədən sonra Səudiyyə Ərəbistanına səfəri regionda yeni siyasi “formatlanmanın” xəbərçisidir. Ankara daha əvvəl BƏƏ ilə olduğu kimi, regionun aparıcı, varlı ərəb ölkələri ilə əlaqələri bərpa edir, son illərdə pozulan xarici siyasət konsepsiyasını bərpa etməyə çalışır. Məsələn, o, artıq BƏƏ, İsrail və Səudiyyə Ərəbistanı ilə ən yüksək səviyyədə əlaqələri bərpa edib.
Üstəlik, Türkiyənin “Ərəb baharı” öncəsi regiondakı geniş əlaqələr və təsir dairəsini yenidən bərpa etdiyi görünür. Belə ki, “Ərəb baharı” zamanı formalaşan xaotik, ideoloji və siyasi münaqişələrdən təsirlənən siyasət artıq əhəmiyyətini itirərək öz yerini praqmatik, qarşılıqlı maraqlara söykənən siyasətə verir. Yaxın Şərq ölkələri bunu başa düşür. Odur ki, onlar öz siyasətlərini bölgədə cərəyan edən proseslərə uyğun olaraq qururlar. Bu, müəyyən mənada münasibətlərdə yeni mərhələyə keçidə hazırlığa bənzəyir.

How Erdogan's visit to Saudi Arabia to change the region?
In late April, the Turkish President Recep Tayyip Erdogan paid an official visit to Saudi Arabia. It has been five years since the last high-level visit in 2017. After a long break, such a high-profile event in relations between the region's two major states could not but trigger heated discussions in the global media.
The visit came right after an early April ruling by a Turkish court to hand over the criminal case on the murder of the Saudi journalist Jamal Khashoggi to Saudi Arabia. In other words, the visit took place only after the parties had taken necessary steps to reconcile. As expected, the meeting took place in the atmosphere of goodwill and mutual understanding. The same was not true for the Saudi media, which tried to see behind the Turkish leader's visit Ankara's intention to get financial aid from the Saudis to counter the current spike in inflation in the country.
Indeed, this factor was one of the reasons for the visit. It is no secret that amid cooling relations with the West, the Turkish economy is unable to get the necessary amount of investment, which has caused the country's national currency to depreciate rapidly, while the economy urgently needs so-called hot money. According to Reuters, Ankara intends to negotiate a $10-20bn swap deal with Riyadh.
On the other hand, the visit also has a clear political dimension and is based not only on Turkey's unilateral interests like lending money. It is clear that Saudi Arabia is no less interested in the outcome of the meeting.
Difficult, but possible
Relations between Turkey and Saudi Arabia, two powerful Muslim powers in the Middle East, have always had ups and downs. However, during Erdogan's reign, relations have been particularly warm. The same has not been true for bilateral relations after the Arab Spring. The first undesirable incident between Turkey and Saudi Arabia took place during the events in Egypt, when Ankara decided to support the Muslim Brotherhood movement against the interests of the Saudi and Gulf monarchies. Events that led to Marshal Abdel-Fattah al-Sisi's rise to power in Egypt in 2013 exposed the contradictions between Ankara and Riyadh, as the latter supported the army, while Ankara supported the Muslim Brotherhood and the ousted President Mohamed Mursi. However, the relations between the two countries have not been cool during this period, especially in Syria, where Ankara and Riyadh are still on the same side.
Another confrontation between the two countries took place in 2015, when Libya was split in two. As a result, Turkey began supporting the Islamist Government of National Accord in Tripoli, while Saudi Arabia backed the government of the House of Representatives in Tobruk and provided all support to the Libyan National Army led by General Khalifa Haftar.
During Saudi Arabia's military campaign against the Yemeni Houthis, Ankara was on Riyadh's side, albeit only verbally.
Yet another round of tensions between Turkey and Saudi Arabia took place in 2017, when Saudi Arabia, the UAE, Egypt and Bahrain imposed an embargo on Qatar, triggering a latent but tangible confrontation between the two countries. This was followed by Ankara’s deployment of troops to Qatar to prevent the risk of Saudi Arabia's military intervention in the country.
Finally, in 2018, the Jamal Khashoggi incident became a turning point in relations between the two countries. This experienced journalist and analyst, presumably of Turkish origin, was also known for his close relations with the opposition in the Saudi political circles. It was reported that Khashoggi left Saudi Arabia during the purges initiated by Crown Prince Mohammed bin Salman and moved to the US, where he began publishing his articles in the Washington Post. Khashoggi had visited Istanbul frequently and even prepared to marry a Turkish citizen. On October 2, 2018, he entered the Consulate General of the Kingdom of Saudi Arabia in Istanbul and did not come out. It was later reported that the prominent journalist had been murdered and his dismembered body was found in a well at the Saudi consul's residence just 500 metres from the consulate building.
The event has completely suspended the relations between Saudi Arabia and Turkey. In response to Ankara's categorical position, Riyadh retreated and, despite initially denying its involvement in the crime, conducted an investigation that led to the arrest of more than twenty people, including the Saudi officers from army and intelligence services.
The incident has seriously worsened the relations between the two countries. Representation between Ankara and Riyadh, including at the Organisation of Islamic Cooperation (OIC), has declined. The king of Saudi Arabia did not attend the OIC events in Turkey, while the Turkish president's visit to the kingdom was cancelled.
Changing circumstances
As mentioned above, there were not only economic or financial reasons behind the Turkish president's recent visit to Saudi Arabia. The presence of treasury, finance and trade ministers in the Turkish delegation, as well as the negotiations between the finance ministers of both countries just before the visit, have demonstrated the significance of economic issues during the discussions. But there were a number of other issues on the Turkish president's agenda that were of no less importance to the Saudi leadership. It would be wrong to evaluate these kinds of visits only in the context of single-sided interests.
Seriously stuck in Yemen and failing to achieve the desired results in Lebanon and Libya, Saudi Arabia is now trying to reshape its regional policy as Turkey.
The fourth round of talks between Saudi Arabia and Iran has already been held in Baghdad. The two countries, which were on the brink of war a few years ago, are now trying to find common ground on a number of regional and bilateral political issues, including the Yemen conflict.
In addition, following the cooling of relations with the West and amid serious criticism of Riyadh, Saudi Arabia is trying to close and coordinate its actions with regional players. For example, the deterioration of relations with the US in recent months has been accompanied by the kingdom's rapid rapprochement with Israel and the development of ties with China.
Riyadh is also taking steps to secure a truce with Ankara. It was clear that the stalemate in the Saudi regional policy was also due to the ongoing cooling of relations with Turkey. Therefore, being interested in reconciliation with Turkey, the Saudi leadership warmly welcomed Erdogan to Riyadh. On the other hand, in its quest for rapprochement with Israel, the kingdom needed the serious political and psychological support of the Arab-Muslim community that Ankara could provide.
It is known that Saudi Arabia is planning to implement a number of new mega-projects, including the construction of cities and tourist centres. Therefore, close cooperation with Turkey in this area is beneficial for the Arab government. According to Arab experts, at some point, it may be necessary to involve experienced Turkish companies to implement the plans that Saudi Arabia has slated for implementation until 2030.
Mr. Erdogan's visit to Saudi Arabia after five years promises new political moves to reshape the region. As with the UAE, Turkey is sort of resetting its relations with the region's leading and wealthy Arab countries in an effort to restore the foreign policy vector of relations that have been undermined in recent years.
Ankara has already restored relations with the UAE, Israel and Saudi Arabia at the highest level. It is noticeable how Turkey is rebuilding the extensive contacts and influence in the region that existed before the Arab Spring. Policies that came with the Arab Spring and were shaped under the influence of chaotic ideological and political conflicts are losing their significance, giving way to pragmatic and mutually beneficial policies. This is the concept that the Middle Eastern countries are building their policies upon today. Apparently, in an attempt to get prepared for a new stage of relations.