Təəssüf ki, Ukraynada tezliklə sülhə nail oluncağını gözləmək mümkün deyil
Ukraynada müharibə xronoqrafının inamla üçüncü aya yaxınlaşan sutkaları qeydə aldığı bir vaxtda dünyada hadisələr təxminedilməz ssenari üzrə inkişafını davam etdirir. Nəticədə, gün keçdikcə ortaya cavablardan çox suallar çıxır.
Donbas uğrunda döyüş
Ukrayna ərazisində gedən döyüşlərdə aprelin 25-dən etibarən ciddi dəyişikliklər başlayıb. Müharibənin bu mərhələsini çoxları şərti olaraq «Donbas uğrunda döyüş» adlandırır. Çünki indi əsas savaş Donetsk və Luqansk istiqamətində baş verir. Moskvada hesab edirlər ki, Rusiya Silahlı Qüvvələri hissələrinin şimal və şimal-şərq istiqamətindən şərq istiqamətinə dislokasiyası Luqansk və Donetsk vilayətlərinin tam nəzarətə götürülməsi ilə bağlı məqsədə çatılmasında ciddi irəliləyişə imkan verməlidir. Tanınmamış «Donetsk Xalq Respublikası» və «Luqansk Xalq Respublikası» məhz bu inzibati sərhədlər çərçivəsində elan olunub. Beləliklə, Rusiya qoşunlarının bu vilayətlərə nəzarəti ələ almasına hərbi əməliyyatların ən azı ilkin məqsədlərinə çatılması baxımından vacib marker ola bilər.
Həftə ərzində Rusiya ordusu Luqansk vilayətinin alternativ inzibati mərkəzi olan Severodonetskə tam yaxınlaşmağa və onu mühasirəyə almağa başlayıb. Onun rusların nəzarətinə keçməsi halında Ukrayna Luqansk vilayətinə nəzarəti tam itirəcək. Eyni zamanda Odessanın bombardmanı da güclənib. Hesab olunur ki, bu, Ukraynanın Qara dəniz sahilindəki ən böyük şəhərinə hücuma hazırlıqdır.
Mariupoldakı «Azovstal» zavodu istiqamətində də döyüşlər davam edir. BMT və Beynəlxalq Qırmızı Xaç Təşkilatının vasitəçiliyi ilə mülki şəxslər bu bölgədən çıxarılıb. Jurnalımız çapa hazırlanan vaxt «Azovstal» zavodundan daha 500 nəfərin təxliyəsi ilə bağlı danışıqlar davam edirdi. Söhbət tibb işçilərindən və yaralılardan, həmçinin Mariupolun digər hissələrindəki mülki insanlardan gedir.
Qüvvələr balansı
Hərbi əməliyyatların xarakterindən danışan zaman vurğulamaq lazımdır ki, Qərb dövlətlərinin Ukraynaya kütləvi hərbi texnika yardımı Kiyevin Rusiya qoşunlarının hücumlarının qarşısını almasına imkan verir. Ötən bir neçə ayda Avropada ukraynalı hərbçilərə yalnız Qərb hərbi texnikasından istifadə edə bilmələri deyil, həm də NATO üslubunda döyüşməyi bacarmaları üçün təlimlərin keçirilməsi məqsədi ilə əhəmiyyətli infrastruktur yaradılıb. Söhbət Polşa, Almaniya, Böyük Britaniya və digər ölkələrdə NATO Silahlı Qüvvələrinin təlimçilərinin işlədiyi böyük bazalar şəbəkəsindən gedir.
Ukraynaya əsas hərbi yardım okeanın o tayından gəlir. Aprelin 28-də ABŞ Konqresinin Nümayəndələr Palatası böyük səs çoxluğu ilə müvafiq qanun layihəsini qəbul edib. Sənəd Ukraynaya İkinci Dünya müharibəsindən bu yana tətbiq olunmamış lend-liza proqramı əsasında silah tədarükünü nəzərdə tutur. Artıq mayın 9-da qanunu ABŞ prezidenti də imzalayıb. Bununla da, Birləşmiş Ştatlar 2 il ərzində Kiyevə standart bürokratik prosedurlar olmadan silah və digər yardımlar göndərə bilər.
Kiyevə tankların, zenit silahlarının, döyüş sursatları, artilleriya, pilotsuz uçuş aparatları və haubitsaların tədarükünün əvvəlki rejimdə davam edəcəyi deyilir. Ukrayna tərəfinin Amerikadan «Abrams» tankları və ya «Bredli» piyadaların döyüş maşınları kimi daha müasir silahlar alacağı da istisna edilmir.
Bununla yanaşı, yardımlar qismən və ya tamamilə təmənnasız da göstərilə bilər. Sözügedən mexanizm İkinci Dünya müharibəsi zamanı ilk dəfə tətbiq olunduqda müttəfiqlər yalnız salamat qalmış və özlərinə saxlamağa qərar verdikləri texnika və silahlara görə ödəniş etmişdilər.
Amerikalı qanunvericilərin fəaliyyətindəki sinxronluğu onların almaniyalı həmkarları da nümayiş etdirib. Elə həmin gün – aprelin 28-də Bundestaq Ukraynaya ağır silahların tədarükünə səs verib. Məlum olduğu kimi, Kiyev Berlindən «Leopard» tankları istəyir. Lakin kansler Olaf Şolts bildirib ki, Amerika və digər müttəfiqlər Ukraynaya Qərb tankları göndərməzsə, Almaniya da bu addımı atmayacaq. Bununla da, Berlin Rusiya-Almaniya əməkdaşlığı fonunda Ukraynaya dəstək məsələsində növbəti dəfə ehtiyatlı davranıb.
Böyük Britaniya isə Ukraynaya hərbi yardımın yeni paketini elan edib. Baş nazir Boris Conson Ukrayna Ali Radası qarşısında mayın 3-də etdiyi çıxışda bildirib ki, London Kiyevə silah tədarükünü davam etdirəcək. Söhbət gəmi əleyhinə raket sistemlərindən, insanların təxliyəsi üçün zirehli maşınlardan, həmçinin 300 milyon funt- sterlinq həcmində yeni hərbi yardımdan gedir.
Ukrayna ordusunun Xarkov yaxınlığında qismən əks-hücum əməliyyatına başlamasına, bəlkə də, bu kütləvi hərbi dəstək imkan verib. Doğrudur, Rusiya mənbələrinin məlumatına görə, Rusiya Silahlı Qüvvələri öz hissələrini Xarkov ətrafından Luqansk istiqamətinə göndərdiyini də bildirir…
Hitlerin məsələyə nə dəxli?
Yaşananlar fonunda İsrailin siyasətindəki dönüş son dərəcə gözlənilməz olub. Rusiya ilə aralarında yaranmış fikir ayrılığı fonunda yəhudi dövləti Ukraynaya silah tədarükü perspektivi ilə bağlı detallı müzakirələrə başlayıb. Səbəb Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrovun Hitlerin «yəhudi kökləri» və antisemit-yəhudilər haqda söylədiyi fikirlərdir. Bu, İsrailin kəskin reaksiyasına səbəb olub.
Rusiyanın xarici işlər naziri İtaliyanın «Mediaset» televiziyasına müsahibəsində Ukrayna prezidenti Vladimir Zelenskini Adolf Hitlerlə müqayisə edib, bildirib ki, 6 milyon yəhudinin məhvinə imza atmış Hitlerin «damarlarında yəhudi qanı axıb».
Bir gün sonra İsrailin baş naziri Naftali Bennet Lavrovun sözlərini «yalan» adlandırıb. O, bildirib ki, rusiyalı nazir bununla İkinci Dünya müharibəsi zamanı yəhudilərin qətliamına görə məsuliyyəti onların özlərinin üzərinə qoymağa çalışıb. Bennet siyasi məqsədlərlə Holokosta istinada son qoyulmasını və İsraildən dərhal üzr istənilməsini də tələb edib.
Əksər müşahidəçilər hesab edir ki, İsrailin baş nazirinin Lavrovun sözlərinə reaksiyası, Rusiya səfirinin İsrail XİN-nə çağırılması Təl-Əvivin Rusiya-Ukrayna qarşıdurmasında neytrallıqdan imtina edəcəyi, Kiyevə açıq dəstək verməyə başlayacağı kimi qiymətləndirilə bilər. Üstəlik, İsrailin Qərbdən olan müttəfiqləri və tərəfdaşları ondan bunu çoxdan xahiş edir.
Lakin Rusiya prezidentinin Lavrovun dediklərinə görə İsraildən şəxsən üzr istəməsi iki ölkə münasibətlərində böhranın dərinləşməsinin qarşısını alıb. «Baş nazir prezident Putinin Lavrovun fikirlərinə görə üzrünü qəbul edib, yəhudi xalqına, Holokost qurbanlarının xatirəsinə münasibətə aydınlıq gətirdiyinə görə Vladimir Putinə təşəkkür edib», - deyə İsrail hökuməti başçısının ofisindən bildiriblər.
Maraqlıdır ki, Kremlin saytında Rusiya prezidentinin qarşı tərəfdən üzr istədiyinə dair məlumata rast gəlinmir.
Aİ öz ampluasında
Ukraynada hərbi əməliyyatların davam etməsi fonunda Avropa İttifaqı ritorikasını və məsələyə yanaşmasını sərtləşdirmək qərarına gəlib. Bundan başqa, indi onun rəhbərliyinin davranışında Şərqdən gələn çağırışlara sinə gərilməsi üçün öz hərbi gücünü yaratmaq niyyəti daha aydın görünür. Məsələn, Aİ-nin xarici məsələlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi Jozep Borrel Florensiyada Avropanın gələcəyinə həsr olunmuş forumdakı çıxışında bildirib ki, Avropa İttifaqı hərbi və enerji sahələrində qərarların qəbulunda iştirak edən vacib geosiyasi oyunçuya çevrilib. Onun sözlərinə görə, Aİ artıq «tənzimləyici» olmaqdan çıxıb. Bu, Brüsselin Avropa ordusunun yaradılması istiqamətində səyləri davam etdirəcəyini göstərir. Bu addımın əsaslı olduğunu göstərmək üçün bildirilir ki, Avropanın məhdud resursları inteqrasiya edilsəydi, daha effektiv olardı. Aİ-nin 26 üzvünün hərbi büdcəsini birləşdirsək (Danimarka Aİ-nin müdafiə siyasətinin reallaşdırılmasında iştirakdan imtina edib), söhbət, təxminən, 200 milyard dollardan (2020) və ya bu ölkələrin ÜDM-in 1,5%-dən gedir.
ABŞ, təxminən, 800 milyard dollar xərcləyib ki, bu da onun ÜDM-in, təxminən, 3,7%-i deməkdir. Avropada bu ideyanın tərəfdarları getdikcə artır və artıq Aİ rəhbərliyində də ideyaya dəstək daha çoxdur.
Bununla paralel, Borrel Rusiyaya qarşı yeni sanksiyalar paketini də elan edib. Lakin Yunanıstan və Maltanın müraciətləri nəticəsində Aİ altıncı sanksiya paketinə dəyişiklik etmək məcburiyyətində qalıb – Rusiya neftinin dəniz vasitəsi ilə daşınmasına qadağa sənəddən çıxarılıb. Aİ-nin tanker donanmasının, təxminən, yarısı bu ölkələrin payına düşür və qeyd olunan sanksiyalar hər iki ölkənin iqtisadi əsaslarını ciddi şəkildə sarsıdardı. «Bloomberg» xəbər verir ki, Aİ-nin bəzi üzvləri Macarıstanı Rusiya neftinə embarqoya razı salmaq mümkün olmasa, bu məsələni təxirə salmağa və sanksiyalar paketinin digər hissəsi istiqamətində müzakirələrə başlamağı təklif edib.
Bütün bunlarla yanaşı, Vaşinqton kimi, Brüssel də dayanmaq niyyətində olmadığını, Ukraynaya dəstəyin Rusiyanın hərbi əməliyyatlardan imtina etməsinədək davam etdiriləcəyini göstərir. Ukrayna tərəfi isə ərazi bütövlüyünü tam bərpa edənədək döyüşmək niyyətində olduğunu bildirir. Amma Moskvada tam qələbə qazananadək dayanmayacaqlarını deyirlər.
Tərəflərin son dərəcə qətiyyətli olduğu, maksimalizm nümayiş etdirdiyi, üstəlik, danışıqların faktiki olaraq «dalana dirəndiyi» indiki şəraitdə, təəssüf ki, Ukraynada tezliklə sülhə nail olacağını gözləmək mümkün deyil.

Unfortunately, no sign of peace in Ukraine expected soon
While the war in Ukraine continues and will soon hit a three-month mark, global events continue to unfold in an unpredictable pattern, giving rise to more questions than answers.
Battle for Donbass
Since April 25, we have seen significant changes in the military operations taking place in Ukraine. This phase of the war was conventionally dubbed the Battle for Donbass, as the primary hostilities have concentrated in and around the Donetsk and Lugansk regions of the country. Redeployment of the Russian army units from north and north-east to east of the country, according to the Russian side, was supposed to lead to progress and ensure full control over the territories of these regions, which host the unrecognised republics of Donetsk and Lugansk. Thus, the establishment of control by the Russian army could be interpreted as an important sign symbolising the fulfilment of at least the immediate objectives of the military campaign.
During a week, Russian troops have come close to and began encircling Severodonetsk, the alternative administrative centre of the Lugansk Region. If the city is occupied, Ukraine can lost control of Lugansk. Meanwhile, shelling of Odessa has increased. It is believed that it was part of preparations for an offensive against Ukraine's largest city on the Black Sea.
Fights around the Azovstal plant in Mariupol, from where some civilians have been evacuated earlier through UN and International Red Cross, continue as well. At the time of writing, the parties continued negotiations for the evacuation of another 500 people, including the medical staff and the injured, as well as people from other parts of Mariupol.
Balance of power
As to the nature of military operations, the continued massive military support of Ukraine by the West allows Kiev to deter offensive operations by Russian troops.
Over the past couple of months, a significant infrastructure has been established in Europe to train the Ukrainian military in the use of Western military equipment and the combat skills used in NATO. This includes a whole network of training bases in Poland, Germany, the UK and other countries with instructors from NATO.
The main military aid continues to come from across the ocean. On April 28, the US House of Representatives passed a bill to supply arms to Ukraine under a lend-lease programme not used since the Second World War. Following the president's approval of the bill on May 9, the US will be able to supply arms and other aid to Kiev for two years faster and without standard bureaucratic procedures.
Tanks and anti-aircraft weapons, ammunition, artillery, drones, and howitzers are expected to be supplied as before. It is likely that Ukraine receives more advanced US weapons, such as the Abrams tanks or the Bradley infantry fighting vehicles.
In this case, aid can be donated partly or wholly at no cost. When this mechanism was first used during the Second World War, the Allies only paid for surviving equipment and weapons they chose to keep.
German lawmakers have demonstrated synchrony with their American couterparts. On the same day, April 28, the Bundestag voted to supply heavy weapons to Ukraine.
Kiev is known to be asking Berlin for deliveries of Leopard tanks. However, Chancellor Olaf Scholz has made it clear that as long as America and other allies do not send Western battle tanks to Ukraine, Germany will also refrain from deliveries. In doing so, Berlin once again demonstrated extreme caution in its approach of supporting Ukraine as a result of closer cooperation between Germany and Russia.
Meanwhile, the UK has announced a new package of military assistance to Ukraine. British Prime Minister Boris Johnson said in his speech to the Ukrainian parliament on May 3 that London would continue supplying weapons to Kiev. These include anti-ship missile systems, armoured vehicles for evacuating people, as well as a new package of military assistance worth 300m pounds.
Perhaps it was this massive military support that allowed the Ukrainian army to launch a partial counter-offensive near Kharkov. However, according to Russian sources, the Russian army started to withdraw their units from near Kharkiv and redeploy them in the Lugansk direction.
What’s Hitler got to do with it...
Completely unexpected was the announcement made by the Israeli authorities about discussions on the supply of weapons to Ukraine amid the emerging tensions with Russia. This was prompted by the Russian Foreign Minister Sergei Lavrov's remarks about Hitler's Jewish roots and anti-Semitic Jews, which provoked a harsh reaction in Israel.
In his interview with Italian broadcaster Mediaset, the Russian minister compared Ukrainian President Vladimir Zelensky to Adolf Hitler, suggesting that the latter, under whose leadership 6 million Jews were exterminated, had Jewish blood.
The next day, Israeli Prime Minister Naftali Bennett called Lavrov's words a lie and an attempt to place responsibility for the extermination of Jews on the Jews themselves. Bennett also demanded that any references to the Holocaust for political purposes were stopped and an immediate apology to Israel.
According to many observers, the reaction of the Israeli prime minister to Lavrov's words and the summoning of the Russian ambassador to the Israeli Foreign Ministry indicated that Israel might abandon its neutral position in this war and openly support Ukraine. After all, main allies and partners of Israel in the West have long offered it a choice.
Meanwhile, the deepening crisis in relations between the countries was prevented by a personal apology by Vladimir Putin for his minister's words. "Prime Minister Bennett accepted President Putin's apology for Lavrov's words and thanked him for clarifying his attitude towards the Jewish people and the memory of the Holocaust," the office of the Israeli Prime Minister stated.
Interestingly, there was no report on Mr. Putin’s apology on the Kremlin website.
EU’s line
Meanwhile, the EU continued to tighten its rhetoric and approach. Apparently, the EU leadership is increasingly interested in having its own military force to counter the challenges from the east.
Thus, EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell, speaking in Florence at a forum on the future of Europe, stated that the EU has become a strong geopolitical player, making decisions in the military and energy spheres that go beyond regulatory. This may hint at Brussels' intention to continue the efforts to build the European army.
It is argued that Europe's limited resources would be more effective if they were integrated. If we add up the defence budgets of the 26 EU member states (Denmark has withdrawn from the EU defence policy), it makes around $200 billion (2020), or 1.5% of the combined GDP of these countries. The US has spent about $800 billion, or about 3.7% of GDP. There is an increasing number of supporters of this idea in Europe, which finds support in the EU leadership as well.
In parallel, Borrell announced a new package of sanctions against Russia. However, given the appeal of Greece and Malta, the European Union was forced to amend the sixth sanctions package against Russia to exclude the ban on maritime transportation of Russian oil. These countries possess about half of the EU's tanker fleet. Thus, new sanctions would seriously undermine the economic situation in both states. According to Bloomberg, some EU member states have also proposed postponing the embargo decision on Russian oil and proposed to continue working on the rest of the sanctions package should the union fail to convince Hungary to support the embargo.
However, Brussels and Washington make it clear that they have no intention to stop and will continue to support Ukraine until Russia finally abandons military action. Ukraine says it intends to fight until its territorial integrity is fully restored. Moscow is no less insistent in its intention to see it through victory.
Unfortunately, there is no point in expecting peace in Ukraine any time soon, given the extreme categorism and maximalism of the opposing sides, especially after the talks have grounded to a halt.