Təəssüf ki, Ukraynada tezliklə sülhə nail oluncağını gözləmək mümkün deyil
Ukraynada müharibə xronoqrafının inamla üçüncü aya yaxınlaşan sutkaları qeydə aldığı bir vaxtda dünyada hadisələr təxminedilməz ssenari üzrə inkişafını davam etdirir. Nəticədə, gün keçdikcə ortaya cavablardan çox suallar çıxır.
Donbas uğrunda döyüş
Ukrayna ərazisində gedən döyüşlərdə aprelin 25-dən etibarən ciddi dəyişikliklər başlayıb. Müharibənin bu mərhələsini çoxları şərti olaraq «Donbas uğrunda döyüş» adlandırır. Çünki indi əsas savaş Donetsk və Luqansk istiqamətində baş verir. Moskvada hesab edirlər ki, Rusiya Silahlı Qüvvələri hissələrinin şimal və şimal-şərq istiqamətindən şərq istiqamətinə dislokasiyası Luqansk və Donetsk vilayətlərinin tam nəzarətə götürülməsi ilə bağlı məqsədə çatılmasında ciddi irəliləyişə imkan verməlidir. Tanınmamış «Donetsk Xalq Respublikası» və «Luqansk Xalq Respublikası» məhz bu inzibati sərhədlər çərçivəsində elan olunub. Beləliklə, Rusiya qoşunlarının bu vilayətlərə nəzarəti ələ almasına hərbi əməliyyatların ən azı ilkin məqsədlərinə çatılması baxımından vacib marker ola bilər.
Həftə ərzində Rusiya ordusu Luqansk vilayətinin alternativ inzibati mərkəzi olan Severodonetskə tam yaxınlaşmağa və onu mühasirəyə almağa başlayıb. Onun rusların nəzarətinə keçməsi halında Ukrayna Luqansk vilayətinə nəzarəti tam itirəcək. Eyni zamanda Odessanın bombardmanı da güclənib. Hesab olunur ki, bu, Ukraynanın Qara dəniz sahilindəki ən böyük şəhərinə hücuma hazırlıqdır.
Mariupoldakı «Azovstal» zavodu istiqamətində də döyüşlər davam edir. BMT və Beynəlxalq Qırmızı Xaç Təşkilatının vasitəçiliyi ilə mülki şəxslər bu bölgədən çıxarılıb. Jurnalımız çapa hazırlanan vaxt «Azovstal» zavodundan daha 500 nəfərin təxliyəsi ilə bağlı danışıqlar davam edirdi. Söhbət tibb işçilərindən və yaralılardan, həmçinin Mariupolun digər hissələrindəki mülki insanlardan gedir.
Qüvvələr balansı
Hərbi əməliyyatların xarakterindən danışan zaman vurğulamaq lazımdır ki, Qərb dövlətlərinin Ukraynaya kütləvi hərbi texnika yardımı Kiyevin Rusiya qoşunlarının hücumlarının qarşısını almasına imkan verir. Ötən bir neçə ayda Avropada ukraynalı hərbçilərə yalnız Qərb hərbi texnikasından istifadə edə bilmələri deyil, həm də NATO üslubunda döyüşməyi bacarmaları üçün təlimlərin keçirilməsi məqsədi ilə əhəmiyyətli infrastruktur yaradılıb. Söhbət Polşa, Almaniya, Böyük Britaniya və digər ölkələrdə NATO Silahlı Qüvvələrinin təlimçilərinin işlədiyi böyük bazalar şəbəkəsindən gedir.
Ukraynaya əsas hərbi yardım okeanın o tayından gəlir. Aprelin 28-də ABŞ Konqresinin Nümayəndələr Palatası böyük səs çoxluğu ilə müvafiq qanun layihəsini qəbul edib. Sənəd Ukraynaya İkinci Dünya müharibəsindən bu yana tətbiq olunmamış lend-liza proqramı əsasında silah tədarükünü nəzərdə tutur. Artıq mayın 9-da qanunu ABŞ prezidenti də imzalayıb. Bununla da, Birləşmiş Ştatlar 2 il ərzində Kiyevə standart bürokratik prosedurlar olmadan silah və digər yardımlar göndərə bilər.
Kiyevə tankların, zenit silahlarının, döyüş sursatları, artilleriya, pilotsuz uçuş aparatları və haubitsaların tədarükünün əvvəlki rejimdə davam edəcəyi deyilir. Ukrayna tərəfinin Amerikadan «Abrams» tankları və ya «Bredli» piyadaların döyüş maşınları kimi daha müasir silahlar alacağı da istisna edilmir.
Bununla yanaşı, yardımlar qismən və ya tamamilə təmənnasız da göstərilə bilər. Sözügedən mexanizm İkinci Dünya müharibəsi zamanı ilk dəfə tətbiq olunduqda müttəfiqlər yalnız salamat qalmış və özlərinə saxlamağa qərar verdikləri texnika və silahlara görə ödəniş etmişdilər.
Amerikalı qanunvericilərin fəaliyyətindəki sinxronluğu onların almaniyalı həmkarları da nümayiş etdirib. Elə həmin gün – aprelin 28-də Bundestaq Ukraynaya ağır silahların tədarükünə səs verib. Məlum olduğu kimi, Kiyev Berlindən «Leopard» tankları istəyir. Lakin kansler Olaf Şolts bildirib ki, Amerika və digər müttəfiqlər Ukraynaya Qərb tankları göndərməzsə, Almaniya da bu addımı atmayacaq. Bununla da, Berlin Rusiya-Almaniya əməkdaşlığı fonunda Ukraynaya dəstək məsələsində növbəti dəfə ehtiyatlı davranıb.
Böyük Britaniya isə Ukraynaya hərbi yardımın yeni paketini elan edib. Baş nazir Boris Conson Ukrayna Ali Radası qarşısında mayın 3-də etdiyi çıxışda bildirib ki, London Kiyevə silah tədarükünü davam etdirəcək. Söhbət gəmi əleyhinə raket sistemlərindən, insanların təxliyəsi üçün zirehli maşınlardan, həmçinin 300 milyon funt- sterlinq həcmində yeni hərbi yardımdan gedir.
Ukrayna ordusunun Xarkov yaxınlığında qismən əks-hücum əməliyyatına başlamasına, bəlkə də, bu kütləvi hərbi dəstək imkan verib. Doğrudur, Rusiya mənbələrinin məlumatına görə, Rusiya Silahlı Qüvvələri öz hissələrini Xarkov ətrafından Luqansk istiqamətinə göndərdiyini də bildirir…
Hitlerin məsələyə nə dəxli?
Yaşananlar fonunda İsrailin siyasətindəki dönüş son dərəcə gözlənilməz olub. Rusiya ilə aralarında yaranmış fikir ayrılığı fonunda yəhudi dövləti Ukraynaya silah tədarükü perspektivi ilə bağlı detallı müzakirələrə başlayıb. Səbəb Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrovun Hitlerin «yəhudi kökləri» və antisemit-yəhudilər haqda söylədiyi fikirlərdir. Bu, İsrailin kəskin reaksiyasına səbəb olub.
Rusiyanın xarici işlər naziri İtaliyanın «Mediaset» televiziyasına müsahibəsində Ukrayna prezidenti Vladimir Zelenskini Adolf Hitlerlə müqayisə edib, bildirib ki, 6 milyon yəhudinin məhvinə imza atmış Hitlerin «damarlarında yəhudi qanı axıb».
Bir gün sonra İsrailin baş naziri Naftali Bennet Lavrovun sözlərini «yalan» adlandırıb. O, bildirib ki, rusiyalı nazir bununla İkinci Dünya müharibəsi zamanı yəhudilərin qətliamına görə məsuliyyəti onların özlərinin üzərinə qoymağa çalışıb. Bennet siyasi məqsədlərlə Holokosta istinada son qoyulmasını və İsraildən dərhal üzr istənilməsini də tələb edib.
Əksər müşahidəçilər hesab edir ki, İsrailin baş nazirinin Lavrovun sözlərinə reaksiyası, Rusiya səfirinin İsrail XİN-nə çağırılması Təl-Əvivin Rusiya-Ukrayna qarşıdurmasında neytrallıqdan imtina edəcəyi, Kiyevə açıq dəstək verməyə başlayacağı kimi qiymətləndirilə bilər. Üstəlik, İsrailin Qərbdən olan müttəfiqləri və tərəfdaşları ondan bunu çoxdan xahiş edir.
Lakin Rusiya prezidentinin Lavrovun dediklərinə görə İsraildən şəxsən üzr istəməsi iki ölkə münasibətlərində böhranın dərinləşməsinin qarşısını alıb. «Baş nazir prezident Putinin Lavrovun fikirlərinə görə üzrünü qəbul edib, yəhudi xalqına, Holokost qurbanlarının xatirəsinə münasibətə aydınlıq gətirdiyinə görə Vladimir Putinə təşəkkür edib», - deyə İsrail hökuməti başçısının ofisindən bildiriblər.
Maraqlıdır ki, Kremlin saytında Rusiya prezidentinin qarşı tərəfdən üzr istədiyinə dair məlumata rast gəlinmir.
Aİ öz ampluasında
Ukraynada hərbi əməliyyatların davam etməsi fonunda Avropa İttifaqı ritorikasını və məsələyə yanaşmasını sərtləşdirmək qərarına gəlib. Bundan başqa, indi onun rəhbərliyinin davranışında Şərqdən gələn çağırışlara sinə gərilməsi üçün öz hərbi gücünü yaratmaq niyyəti daha aydın görünür. Məsələn, Aİ-nin xarici məsələlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi Jozep Borrel Florensiyada Avropanın gələcəyinə həsr olunmuş forumdakı çıxışında bildirib ki, Avropa İttifaqı hərbi və enerji sahələrində qərarların qəbulunda iştirak edən vacib geosiyasi oyunçuya çevrilib. Onun sözlərinə görə, Aİ artıq «tənzimləyici» olmaqdan çıxıb. Bu, Brüsselin Avropa ordusunun yaradılması istiqamətində səyləri davam etdirəcəyini göstərir. Bu addımın əsaslı olduğunu göstərmək üçün bildirilir ki, Avropanın məhdud resursları inteqrasiya edilsəydi, daha effektiv olardı. Aİ-nin 26 üzvünün hərbi büdcəsini birləşdirsək (Danimarka Aİ-nin müdafiə siyasətinin reallaşdırılmasında iştirakdan imtina edib), söhbət, təxminən, 200 milyard dollardan (2020) və ya bu ölkələrin ÜDM-in 1,5%-dən gedir.
ABŞ, təxminən, 800 milyard dollar xərcləyib ki, bu da onun ÜDM-in, təxminən, 3,7%-i deməkdir. Avropada bu ideyanın tərəfdarları getdikcə artır və artıq Aİ rəhbərliyində də ideyaya dəstək daha çoxdur.
Bununla paralel, Borrel Rusiyaya qarşı yeni sanksiyalar paketini də elan edib. Lakin Yunanıstan və Maltanın müraciətləri nəticəsində Aİ altıncı sanksiya paketinə dəyişiklik etmək məcburiyyətində qalıb – Rusiya neftinin dəniz vasitəsi ilə daşınmasına qadağa sənəddən çıxarılıb. Aİ-nin tanker donanmasının, təxminən, yarısı bu ölkələrin payına düşür və qeyd olunan sanksiyalar hər iki ölkənin iqtisadi əsaslarını ciddi şəkildə sarsıdardı. «Bloomberg» xəbər verir ki, Aİ-nin bəzi üzvləri Macarıstanı Rusiya neftinə embarqoya razı salmaq mümkün olmasa, bu məsələni təxirə salmağa və sanksiyalar paketinin digər hissəsi istiqamətində müzakirələrə başlamağı təklif edib.
Bütün bunlarla yanaşı, Vaşinqton kimi, Brüssel də dayanmaq niyyətində olmadığını, Ukraynaya dəstəyin Rusiyanın hərbi əməliyyatlardan imtina etməsinədək davam etdiriləcəyini göstərir. Ukrayna tərəfi isə ərazi bütövlüyünü tam bərpa edənədək döyüşmək niyyətində olduğunu bildirir. Amma Moskvada tam qələbə qazananadək dayanmayacaqlarını deyirlər.
Tərəflərin son dərəcə qətiyyətli olduğu, maksimalizm nümayiş etdirdiyi, üstəlik, danışıqların faktiki olaraq «dalana dirəndiyi» indiki şəraitdə, təəssüf ki, Ukraynada tezliklə sülhə nail olacağını gözləmək mümkün deyil.

К сожалению, говорить о скором мире в Украине не приходится
Пока хронограф войны в Украине отсчитывает очередные сутки, число которых уверенно приближается к трем месяцам, события в мире продолжают развиваться по непредсказуемому сценарию, порождая больше вопросов, чем ответов.
Битва за Донбасс
Начиная с 25 апреля в военных действиях, ведущихся на территории Украины, стали происходить существенные изменения. Эту фазу войны многие условно окрестили «Битвой за Донбасс», поскольку основные боевые действия были сосредоточены на Донецком и Луганском направлениях. Передислокация частей ВС России с северного и северо-восточного направлений на восточное, по мнению российской стороны, должна была привести к прогрессу в достижении поставленных текущих целей по полному контролю территорий Луганской и Донецкой областей. Именно в рамках административных границ этих двух областей провозглашались непризнанные «Донецкая и Луганская Народные Республики». Таким образом, установление контроля над соответствующими областями со стороны российских войск могло бы рассматриваться в качестве важного маркера в реализации, по крайней мере, ближайших задач военной кампании.
В течение недели российские войска вплотную приблизились и начали окружение Северодонецка, альтернативного административного центра Луганской области. С его падением контроль над Луганской областью со стороны украинских властей может быть утрачен. Одновременно участились обстрелы Одессы. Считается, что таким образом велась подготовка к наступлению на крупнейший украинский город на Черном море.
Продолжаются бои в районе завода «Азовсталь» в Мариуполе, откуда при посредничестве ООН и Международного Красного Креста была эвакуирована часть гражданских лиц. На момент подготовки нашего выпуска к печати продолжались переговоры об эвакуации с завода «Азовсталь» еще 500 человек - медицинских работников и раненых, а также людей из других частей Мариуполя.
Баланс сил
Говоря о характере военных действий, следует отметить, что продолжающаяся массированная поддержка Украины военной техникой со стороны западных государств позволяет Киеву сдерживать наступательные операции российских войск.
За прошедшие пару месяцев в Европе была создана значительная инфраструктура по обучению украинских военных не только пользованию западной военной техникой, но и навыкам ведения боя по натовскому образцу. Это целая сеть тренировочных баз в Польше, Германии, Великобритании и других странах с инструкторами ВС стран НАТО.
Основная военная помощь продолжает поступать из-за океана. 28 апреля Палата представителей Конгресса США подавляющим большинством голосов приняла законопроект о поставках вооружений Украине по программе ленд-лиза, не применявшейся со времен Второй мировой войны. После одобрения этого закона президентом 9 мая Соединенные Штаты смогут в течение двух лет поставлять оружие и другую помощь Киеву быстрее и без стандартных бюрократических процедур.
Предполагается, что в прежнем режиме будут поставляться танки и зенитное оружие, боеприпасы, артиллерия, беспилотники, гаубицы. Не исключается, что украинская сторона может получить более совершенные виды американского оружия, такие как танк «Абрамс» или боевая машина пехоты «Брэдли».
При этом помощь может передаваться частично или полностью на безвозмездной основе. Когда во Второй мировой войне был впервые задействован данный механизм, союзники платили только за уцелевшую технику и вооружения, которые предпочли оставить себе.
Синхронность в действиях с американскими законодателями продемонстрировали их немецкие коллеги. В тот же день, 28 апреля, Бундестаг проголосовал за поставку тяжелого вооружения Украине.
Как известно, Киев просит Берлин о поставках танков Leopard. Однако канцлер Олаф Шольц дал понять, что до тех пор, пока Америка и другие союзники не будут посылать в Украину западные боевые танки, Германия тоже воздержится от поставок. Тем самым Берлин вновь продемонстрировал крайнюю осторожность в подходах поддержки Украины как результат более тесного сотрудничества Германии и России.
Тем временем Великобритания объявила о новом пакете военной помощи Украине. Премьер-министр Великобритании Борис Джонсон в своем выступлении перед Верховной радой Украины 3 мая заявил, что Лондон продолжит поставки оружия Киеву. Речь идет о противокорабельных ракетных системах, бронированных машинах для эвакуации людей, а также новом пакете военной помощи на 300 млн. фунтов стерлингов.
Возможно, именно эта массированная военная поддержка и позволила Украинской армии начать частичное контрнаступление под Харьковом. Правда, согласно российским источникам, ВС России стали выводить свои части из-под Харькова и перебрасывать их на Луганское направление.
Причем тут Гитлер…
И уж совсем неожиданным оказался поворот в политике Израиля, чьи власти на фоне возникших противоречий с Россией стали предметно обсуждать перспективу поставок вооружения Украине. Причиной этому послужило высказывание министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова о «еврейских корнях» Гитлера и о евреях-антисемитах, которое вызвало резкую реакцию в Израиле.
В интервью итальянской телекомпании Mediaset российский министр сравнил президента Украины Владимира Зеленского с Адольфом Гитлером, предположив, что у последнего, под руководством которого были уничтожены 6 миллионов евреев, была «еврейская кровь».
На следующий день премьер-министр Израиля Нафтали Беннет назвал слова Лаврова «ложью», которая призвана возложить ответственность за уничтожение евреев во время Второй мировой войны на них самих. Беннет также призвал немедленно прекратить использовать отсылки к Холокосту в политических целях и немедленно извиниться перед Израилем.
По мнению многих наблюдателей, реакция израильского премьер-министра на слова Лаврова и вызов российского посла в израильский МИД свидетельствовали о том, что Израиль в этой войне может отказаться от нейтральной позиции и открыто поддержать Украину. Тем более что его основные союзники и партнеры на Западе давно предлагали ему сделать выбор.
В то же время углублению кризиса в отношениях между странами помешало личное извинение главы российского государства за слова своего министра. «Премьер-министр принял извинения президента Путина за слова Лаврова и поблагодарил его за разъяснение отношения к еврейскому народу и к памяти о Холокосте», - говорится в сообщении офиса главы израильского кабинета.
Примечательно, что на сайте Кремля сообщений об извинениях президента России не значилось.
ЕС в своем амплуа
Тем временем по мере продолжения военных действий Евросоюз продолжал ужесточать свою риторику и подходы. Более того, в действиях его руководства все более явственно проявляется желание обрести собственную военную силу для противодействия вызовам с востока.
Так, верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель, выступая во Флоренции на форуме, посвященном будущему Европы, заявил, что Евросоюз стал сильным геополитическим игроком, который принимает решения в военной и энергетической сферах, выходящие за рамки «регулирующих». Что может указывать на устремления Брюсселя продолжить действия в направлении создания европейской армии.
В качестве подтверждения правомочности подобного шага приводятся аргументы, что ограниченные европейские ресурсы были бы более эффективными, если бы они были интегрированы. Если сложить оборонные бюджеты 26 стран Евросоюза (Дания отказалась от участия в реализации оборонной политики ЕС), то получится примерно $200 млрд. (2020), или 1,5% совокупного ВВП этих стран. США потратили около $800 млрд., что составляет около 3,7% ВВП. В Европе становится все больше сторонников этой идеи, которая находит поддержку и в руководстве Евросоюза.
Параллельно Боррель анонсировал новый пакет санкций против России. Однако, учитывая обращение Греции и Мальты, Европейский Союз был вынужден внести изменения в шестой санкционный пакет против России, исключив из него запрет на морскую транспортировку российской нефти. Именно на эти страны приходится около половины танкерного флота ЕС, и введение новых рестрикций серьезно бы подорвало экономические основы обоих государств. По сообщению Bloomberg, некоторые страны ЕС предложили также отложить введение эмбарго на российскую нефть, предлагая продолжить работу по остальной части предлагаемого пакета санкций, если Союз не сможет убедить Венгрию поддержать эмбарго.
Впрочем, в Брюсселе, как и в Вашингтоне, дают понять, что останавливаться не намерены и будут продолжать поддержку Украины до окончательного отказа России от военных действий. Украина заявляет, что намерена бороться до полного восстановления своей территориальной целостности. В намерениях довести начатое до победного конца не менее настойчивы и в Москве.
К сожалению, говорить о скором мире в Украине при крайней категоричности и максимализме противоборствующих сторон, да еще и в условиях, когда переговоры фактически застопорились, не приходится.