Tayvan məsələsindəki mövcud status-kvo getdikcə Pekini daha az qane edir
Bu gün Hind-Sakit okean regionunun ən qaynar, hər an partlaya biləcək nöqtəsi, şübhəsiz ki, Tayvandır. Bu, xüsusilə indi – Ukrayna böhranı fonunda daha aydın görünür. İndi Şərqi və Mərkəzi Avropanın ortasında partlayan mərmilərlə Şərqi Asiyadakı ada ətrafında nələrin yaşana biləcəyi arasında davamlı olaraq paralellər aparılır. Əksər qərbli şərhçi əmindir ki, Rusiyanın Ukraynadakı əməlləri Çini ruhlandırıb və indi Pekin vəziyyəti diqqətlə izləyərək, nəticələr çıxarır, öz strategiyasına «əl gəzdirir».
Çinin əzmi
Pekin bütün Çinin yeganə qanuni hökuməti olduğunu davamlı olaraq bəyan edir. Yəni Tayvan ÇXR-in ayrılmaz hissəsidir. Müvafiq olaraq, Pekinin Tayvan məsələsini necə həll etməsi onun daxili işidir. ÇXR hökuməti ilə Tayvan arasında rəsmi münasibətlər 1949-cu ildə Himondan qüvvələrinin Çin Kommunist Partiyası ilə vətəndaş müharibəsini uduzmasından sonra onların rəhbəri Çan Kayşinin Tayvana yerləşməsi ilə kəsilib. Ada ilə qitə Çini arasında işgüzar və qeyri-formal əlaqələr bir də 1980-ci illərin sonlarında bərpa olunub. Son zamanlar isə Çin hökuməti Taybeyə qarşı çoxplanlı kampaniyanı davamlı olaraq gücləndirir, onun iqtisadiyyatına, o cümlədən kiberhücumlar və dezinformasiyalar vasitəsilə zərər vurmağa çalışır. Amma bununla yanaşı, əlbəttə ki, hərbi xarakterli təhdidlər də var. Məsələn, Çin sədri Si Cinpinin ölkənin silahlı qüvvələrindən «qeyri-hərbi istifadə» haqda imzaladığı direktiv iyunun 15-də qüvvəyə minib. Bu, dərhal Pekinin Tayvana «qeyri-hərbi hücum»a hazırlaşdığına dair səs-küyə yol açıb. Amma Pekindən bundan da ziddiyyətli siqnallar gəlməkdədir. Ölkənin müdafiə naziri Vey Fenxe Sinqapurda keçirilən «Şanqri-la dialoqu» adlı Asiya təhlükəsizlik konfransında kifayət qədər aydın xəbərdarlıq səsləndirib: kimsə Tayvanı Çindən ayırmağa çalışarsa, Pekin «heç nəyə baxmadan sonadək savaşacaq». Onun sözlərini Çin Müdafiə Nazirliyinin rəsmisi U.Cyan da təsdiqləyib. Cyan bildirib ki, Tayvanın ÇXR-dən ayrılma məsələsi gündəmə gələrsə, Çin Xalq Azadlıq Ordusu tərəddüd etmədən müharibəyə başlayacaq. Bu fikirləri ordunun Tayvan sərhədində davamlı keçirdiyi hərbi təlimlər daha da gücləndirir.
«Strateji ikimənalılıq» prinsipi
Əlbəttə, tanınmamış ada dövləti ilə Çinin hərbi potensialını müqayisə etmək olmaz. Ekspertlərin fikrincə, Çin hücuma raket zərbələri ilə başlaya, ardınca isə tammiqyaslı desant hücuma keçə bilər. Belə halda Teybey təkbaşına qalacaqsa, onun heç bir şansı olmayacaq. Amma ABŞ prezidentinin milli təhlükəsizlik üzrə köməkçisi Ceyk Sallivan aprelin ortalarında bildirib ki, Vaşinqton Tayvanın qitə Çininə güc yolu ilə birləşdirilməsinə imkan verməmək üçün əlindən gələni edəcək. Mayın sonunda isə ABŞ prezidenti Cozef Bayden Çinin hərbi hücumu halında Tayvana hərbi yardım vəd edib. O, bu fikri Yaponiyanın baş naziri Fumio Kisida ilə Tokioda keçirdiyi görüş zamanı jurnalistin sualına cavab olaraq səsləndirib. «Bu, bizim üzərimizə götürdüyümüz öhdəliyimizdir», - deyə Bayden qeyd edib. Ağ Ev sahibi hesab edir ki, Çin «odla oynayır». O, bunu deyərkən ÇXR-ə məxsus hərbi təyyarələrin Tayvanın Hava Hücumundan Müdafiə sistemlərinin nəzarət zonasında uçuşları artırmasını, həmçinin Çin donanmasının ada yaxınlığındakı dəniz manevrlərini nəzərdə tutub. Amma sonradan Bayden ölkəsinin Çin və Tayvanla bağlı siyasətini dəyişməyəcəyini deyib, eyni fikri Birləşmiş Ştatların müdafiə naziri Lloyd Ostin də təkrarlayıb.
Belə ziddiyyətli bəyanatlar artıq çoxdandır ki, heç kimi çaşdırmır. ABŞ rəsmi olaraq «Tayvanın müstəqilliyi»ni dəstəkləmir, lakin siyasi, hərbi və iqtisadi planda adaya dəstək verir. Bu yaxınlarda Senatda beynəlxalq münasibətlər komitəsinin sədri, demokrat Bob Menendes və respublikaçı Lindsi Qrem Tayvana 4 il üçün 4,5 milyard dollarlıq hərbi xarakterli maliyyə dəstəsinin göstərilməsi təklifi ilə də çıxış ediblər. Onlar Taybeyə ABŞ-ın NATO-dan kənar əsas müttəfiqi statusunun verilməsini də vacib sayırlar. Qanunvericilər hesab edirlər ki, bu, ABŞ-ın Tayvanla münasibətlərə dair qanunun qəbul olunduğu 1979-cu ildən bu yana bu siyasətə ən ciddi dəyişiklik olardı.
Bir çox Qərb KİV-i yazır ki, Birləşmiş Ştatlar Tayvanı müharibəyə hazırlayır. Lakin məsələnin tammiqyaslı hərbi qarşıdurmaya çevriləcəyi təqdirdə, Vaşinqtonun hara kimi gedə biləcəyinə dair suala dəqiq cavab verilmir. ABŞ sanki Pekinin Çinin yeganə hökuməti olduğunu qəbul edir, lakin dərhal o da vurğulanır ki, Çin Tayvanı güc yolu ilə ələ keçirə bilməz. Bu, «strateji ikimənalılıq» və ya «strateji qeyri-müəyyənlik» prinsipi uzun müddət çox uğurlu prinsip sayılıb. Bir tərəfdən Çinin «tutacağı» heç nə yoxdur və o, önləyici amillərin mühasirəsindədir. Digər yandan isə Tayvanın müstəqilliyinin tərəfdarları okeanın o tayında qüdrətli müttəfiqə malik olduqlarına tam əmin ola bilmirlər. Lakin Ukraynada baş verənlər çox şeyi dəyişib. İndi görünən odur ki, mövcud status-kvo Pekini getdikcə daha az qane edir. Bəs o, bununla bağlı hansısa konkret addımlar atmaq qərarına gələcəkmi?
Qarşılıqlı asılılıq
Qərbdə əksər KİV etiraf edir ki, ABŞ Tayvan amilindən Çinin qarşısının alınması üçün istifadə edir. Bu gün Vaşinqton üçün yeganə real və vahiməli rəqib Pekindir. Başqa sözlə, bu gün Amerikanın dünya arenasındakı hökmranlığını sarsıdacaq bütün imkanlara – iqtisadi, siyasi, hərbi və ən başlıcası ideoloji və texnoloji – malik yeganə güc Çindir. Odur ki, ABŞ Pekinə qarşı Tayvan kimi ağrılı nöqtədən, ciddi kozırdan yararlanmaya bilməz.
Amma bütün bunlar münaqişənin, həqiqətən, baş verəcəyi anlamına gəlmir. Birincisi, həm ABŞ, həm də Çin nüvə dövlətidir. İkincisi, iqtisadi baxımdan onlar bir-birindən çox asılıdırlar: Pekin hələ ki, dollardan, dollar isə Pekindən ciddi şəkildə asılıdır. Üçüncüsü, tərəflərdən heç biri hərbi toqquşmadan birmənalı qazanclı çıxmayacaq. Əlbəttə, sürətli iqtisadi inkişaf dövründə Çin hərbi qüdrətinin ciddi şəkildə artırılması istiqamətində böyük işlər görüb. Amma müharibə yenə də böyük risklər yaradır və ciddi xərc tələb edir. Üstəlik, savaşdan sonra adanı saxlamaq, ABŞ, Yaponiya və onların regiondakı bütün müttəfiqlərinin təzyiqinə sinə gərmək üçün də güc lazım olacaq. Əksər müşahidəçilər məhz bu səbəbdən əmindirlər ki, Çin ən azı indiki mərhələdə güc tətbiq etmək qərarına gəlməyəcək. O, bu addımı yalnız və yalnız başqa yolunun qalmadığına əmin olarsa ata bilər.
Bununla yanaşı, ABŞ üçün də bu müharibədə birbaşa və ya dolayı iştirak asan olmayacaq. Ukraynada yaşananları, həmçinin mümkün münaqişənin Amerika sahillərindən çox uzaqda baş verəcəyini nəzərə almaq lazımdır. Ən başlıcası isə, bu müharibənin hansı qlobal iqtisadi fəsadlara yol açacağını təsəvvür etmək belə, qorxuncdur. Əgər Qərb Rusiyanı cəzalandırdığı üçün özü də kifayət qədər əziyyət çəkirsə, söhbətin Çindən gedəcəyi halda hansı vəziyyətin yarana biləcəyini proqnozlaşdırmaq çətin deyil.
Çin üçün də ABŞ ilə qlobal liderlik uğrunda mübarizə onun logistika baxımından Qərbə tam bağlı olması ilə daha da çətinləşir. Hazırda Çin ilə Avropa arasında dəniz ilə yük daşımalarının böyük hissəsi amerikalılar və ya britaniyalıların nəzarətində olan kanallar vasitəsilə həyata keçirilir. Pekinin isə ərzaq və yanacaq başda olmaqla, bir çox strateji mala ehtiyacı var. Məhz bu üzdən ÇXR dənizdə (o cümlədən təyyarə daşıyan gəmilər tikməklə) və əlbəttə ki, quru marşrutları baxımından imkanlarını artırmaq üçün var gücü ilə çalışır. Nə qədər ki bu proses gedir, Pekin çətin ki, hansısa hərbi əməliyyatlara qərar versin.
Beləliklə, böyük ehtimalla hər iki tərəf gözləmə və müşahidə mövqeyi tutacaq. İttifaqlar yaratmaq da öz yerində. Amerika artıq faktiki olaraq Asiya NATO-su adlandırılan QUAD (ABŞ, Hindistan, Yaponiya və Avstraliya) çərçivəsində fəal iş aparır. Pekin isə öz növbəsində, Okeaniya adalarında (Solomon adaları, Papua-Yeni Qvineya, Fici, Tonqa, Vanuatu, Şərqi Timor və s.) möhkəmlənməyə çalışır. O, buna investisiyalar, həmçinin bölgəyə öz hərbi bazalarını yerləşdirmək yolu ilə nail olmaq istəyir. Çin, məsələn, Afrikada, Latın Amerikasında və Yaxın Şərqdə də analoji fəaliyyətdədir.
Bütün bu addımlar, əlbəttə ki, dünyanı daha təhlükəsiz hala gətirməyəcək.  Lakin ən azından, irimiqyaslı və kritik təhdiddən narahat olmamağa dəyər. Çin Tayvana münasibətdə əvəlkitək strateji təmkin kursuna sadiq qalacaq.

Beijing increasingly concerned with status quo on Taiwan
Taiwan is undoubtedly the most explosive hotspot in the Indo-Pacific region, especially amid the war in Ukraine. Some draw parallels between the shells exploding on the fertile plains of Eastern and Central Europe and what might happen around the tiny island in East Asia. Many Western commentators believe that Russia's actions in Ukraine have encouraged China, which is now closely observing the situation, drawing conclusions and adjusting its own strategy.
Celestial Empire’s determination
China constantly reminds the world that it is the only legitimate government representing all of China, including Taiwan as an integral part of the People’s Republic of China. Hence, Beijing can handle the Taiwan issue as its own internal matter. The central government of China suspended official relations with Taiwan in 1949 after the Kuomintang forces led by Chiang Kai-shek were defeated by the Communist China in the civil war. Business and informal contacts between the island and mainland China resumed in the late 1980s. More recently, the Chinese authorities have intensified a multifaceted coercive campaign against Taipei, trying to damage its economy, including through cyber-attacks and disinformation. There are military threats from China as wells.
Thus, on June 15, Chinese President Xi Jinping signed a directive on the so-called ‘non-military’ use of the country's armed forces. The document immediately sparked a flurry of speculation that Beijing was thus beginning preparations for a ‘non-military’ attack on Taiwan. However, Beijing is also sending much more unambiguous signals. Chinese Defense Minister Wei Fenghe warned explicitly at the Shangri-La Dialogue Asian Security Conference in Singapore that if someone tried to separate Taiwan from China, Beijing would fight to the end no matter the cost. Chinese Defense Ministry spokesman Wu Qian echoed the minister’s statements saying that the People's Liberation Army of China (PLA) would not hesitate to start a war should Taiwan secede from China. PLA’s constant military exercises near Taiwan confirm these words too.
Principle of strategic ambiguity
Obviously, it is unrealistic to compare the military potentials of the unrecognised island state and China. According to experts, a Chinese attack can begin with missile strikes, followed by a full-scale amphibious invasion. In this situation Taipei's chances are negligible if it fights against China alone. Meanwhile, in mid-April, the US National Security Advisor to President Jake Sullivan said that Washington would take all possible measures to prevent Taiwan from reuniting with mainland China by force. Also in late May, US President Joe Biden promised military aid to Taiwan in case of Chinese invasion. This was Biden’s response to a reporter's question during his meeting with Japanese Prime Minister Fumio Kishida in Tokyo. "This is a commitment we have made," the American leader said. He believes China is playing with fire, referring to the increasing number of instances of Chinese warplanes flying into Taiwan's air defence zone, as well as Chinese naval manoeuvres near the island. Biden later added that the US would not change its policy towards China and Taiwan. This was also acknowledged by the US Defence Secretary Lloyd Austin.
Such seemingly contradictory statements do not sound embarrassing anymore. Officially, the US does not support Taiwan’s independence, but it supports the island politically, militarily and economically. Recently in the Senate, Bob Menendez (D), chairman of the Foreign Relations Committee, and Lindsey Graham (R) proposed the allocation of $4.5 billion as military aid to Taiwan in the coming four years and also giving Taipei a status of a major US ally outside NATO. Lawmakers said this would be the most significant revision of US policy on Taiwan since the 1979 Taiwan Relations Act.
According to Western media outlets, the US is preparing Taiwan for war, but they do not say how far Washington is ready to go in the event of full-scale military action. The US seems to acknowledge the leadership in Beijing as China's sole government, but immediately adds that China cannot invade Taiwan by force. This principle of ‘strategic ambiguity’ or ‘strategic uncertainty’ has long been considered very successful. On the one hand, China has nothing to hold on to and is surrounded by deterrent flags. On the other hand, the supporters of Taiwan’s independence do not completely trust their powerful ally on the other side of the ocean. But the ongoing conflict in Ukraine has changed many things. It seems that Beijing is getting increasingly dissatisfied with the existing status quo. The question is whether it will decide to take any concrete action.
Interdependence is still effective
Many Western media outlets acknowledge that the US is using Taiwan to contain China. Beijing is Washington’s only real and formidable opponent, which has all the tools necessary to undermine the US influence and dominance in the world—economic, political, military and, most importantly, ideological and technological. Therefore, the US could not help but use Taiwan as a hot button, a powerful trump card against China.
However, this does not mean that a conflict is inevitable. Firstly, both the US and China are nuclear powers. Secondly, both countries need each other badly economically: Beijing is still seriously dependent on the US dollar, and the dollar is still dependent on the Chinese economy. Thirdly, in the event of a military clash, neither side would have a clear winning position. During the rapid economic growth period, China has seriously invested in a massive military buildup, but a war, nevertheless, would still require taking into account too many risks and costs, let alone necessary tools to maintain the island and resist pressure from the US, Japan and all their allies in the region. Thus, many observers believe that Beijing will only use force if it feels cornered.
At the same time, it will not be easy for the US to join the war directly or indirectly, given the ongoing events in and around Ukraine, and the distance from the US to the theatre of war. Most importantly, it is difficult to imagine the negative consequences for the global economy in case of a military conflict, considering how badly the West suffers even from punishing Russia.
For China, the struggle with the US for global leadership is complicated because of its strong logistical ties with the West. Currently, most cargo between China and Europe is handled by sea through channels controlled by the Americans or the British. Beijing needs a lot of strategic goods, especially food and fuel. That is why China is trying hard to develop its maritime potential (including by building aircraft carriers) and, of course, continental routes. And as long as that process is under way, it is unlikely to take any military action.
Both countries are likely to wait and see. And make alliances. The Americans are active in QUAD (US, India, Japan and Australia) nicknamed the Asian NATO. China is trying to gain a foothold in the islands of Oceania (Solomon Islands, Papua New Guinea, Fiji, Tongu, Vanuatu, East Timor, etc.), as usual, through investments as well as possible deployment of military bases. China, for example, operates in a similar way in Africa, Latin America and the Middle East.
Obviously, all these steps and measures will not make the world a safer place. But at least there is nothing large-scale and critical that may be threatening our safety. China remains on a course of strategic patience with Taiwan.