AZƏRBAYCAN XƏBƏRDARLIQ EDİR
Qarabağda postmünaqişə nizamlanması ətrafında diplomatik fəallıq yüksək olaraq qalır. İndi əsas hadisələr Rusiya trekində cərəyan edir. İyunun sonunda bu ölkənin xarici işlər naziri Sergey Lavrov iki günlük rəsmi səfərlə Bakıda olub. Bu, bir sıra aspektlərdən maraqlı səfər kimi qiymətləndirilə bilər…
Moskva təşəbbüsü ələ alır
Son aylar postmünaqişə nizamlanması ilə bağlı əsas hadisələr «Brüssel meydançası»nda gedirdi və bu, məlum səbəblərdən Moskvanın xoşuna gəlmirdi. Rusiya XİN başçısının əvvəl İrəvana, ardınca isə Bakıya səfəri bir çox əlamətlərinə görə Moskvanın təşəbbüsü ələ almaq, vasitəçilikdə monopoliyanı olmasa da, liderliyi geri qaytarmaq cəhdidir.
Lakin Lavrovun səfəri göstərib ki, Rusiya ilə Aİ-nin vasitəçilik təşəbbüsləri arasında xüsusi fərq yoxdur. Demək, tərəflərdən hər birinin «öz vasitəçisi»ndən «yapışacağı» təhlükəsi də yoxdur. Sergey Lavrov Bakıda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ilə görüşü zamanı bildirib ki, «Moskva üç lider arasında 9 noyabr 2020-ci il, 11 yanvar və 26 noyabr 2021-ci ildə imzalanmış hər üç sənədin reallaşdırılmasına bütün lazımi köməyi göstərməyə hazırdır. Bizim qiymətləndirmələrimizə görə, kommunikasiyaların açılması üzrə üçtərəfli işçi qrupun fəaliyyətində də müəyyən irəliləyişlər var».
Səfər zamanı sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası məsələsinə də xüsusi diqqət ayrılıb. Lavrov bildirib ki, Rusiya «Azərbaycan-Ermənistan sərhədinin digər razılaşmalara uyğun delimitasiya və demarkasiyası məqsədilə yaradılmış iki komissiyanın fəaliyyətinə konsultasiya dəstəyini göstərməyə də hazırdır. Bununla bağlı, konkret təkliflər var». Sonradan rusiyalı nazir sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası üzrə işçi qrupun Moskvada toplanacağını da deyib: «Bu görüşün Moskvada, bizim ərazimizdə keçirilməsi razılaşdırılıb. Hazırda hər iki tərəf üçün uyğun olacaq vaxtın müəyyənləşdirilməsi ilə məşğuluq. Mən tərəflərin fikirlərini dəyişdiyini, bu işdə iştirak etmək istəmədiyini göstərən siqnallar görmürəm».
Sergey Lavrov Rusiyanın bərpa işlərində iştirak etməkdə maraqlı olduğunu da bildirib. Nəhayət, nazir deyib ki, «Minsk qrupu artıq mövcud deyil». Bununla yanaşı, Lavrov «postmünaqişə nizamlanması» ifadəsini də işlədib ki, bu da onun münaqişənin arxada qaldığını bildirən Azərbaycanın mövqeyinə istinad etdiyini göstərir. Bir sözlə, indi Rusiya ilə Avropa İttifaqı İrəvanı birmənalı olaraq, Azərbaycanın müəyyənləşdirdiyi gündəlik üzrə işləməyə sövq edir: sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası, kommunikasiyaların açılması, sülh sazişi.
«Diplomatik təlaş»
Sergey Lavrovun Bakı səfərinin Ermənistanda təşvişə yaxın əhval yaratması təəccüblü deyil. Doğrudur, onlar Rusiyadakı siyasi tok-şoulardan birinin iştirakçısının dediyi kimi, «Moskvanın dünyaya ermənilərin gözü ilə baxmağı düşünmədiyini» anlayırdılar. Amma bu cür «bütün istiqamətlərdə iflas» hər halda, gözlənilməz olub. Rusiyalı nazir Bakıda ermənilərin hər hansı tələb və ya iddiasını dilə belə, gətirməyib ki, bu da İrəvanı məyus etməyə bilməz. Bundan başqa, Lavrov «postmünaqişə nizamlanması» ifadəsini işlədib, bu zaman «Dağlıq Qarabağ» sözünü dilə gətirməyib, üstəlik, Azərbaycanın postmünaqişə nizamlanması ilə bağlı təşəbbüslərini yüksək qiymətləndirib. Nəticədə, hiddətlənən ermənilər az qala bütün günahları Lavrovun üzərinə atmağa başlayıb. Əvvəlcə bu ittihamlar özünü qeyri-rəsmi ekspertlər səviyyəsində göstərib. Sonradan isə məsələyə şəxsən Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan münasibət bildirib. O, Lavrovun bəyanatlarını «qəribə» adlandırıb, Rusiya prezidenti ilə görüşündə Minsk qrupu haqda danışdıqlarını xatırladıb.
İrəvanda bu məsələni xatırlamağı, o haqda danışmağı çox sevmirlər. Lakin 44 günlük müharibədən sonrakı ilk həftələrdə Rusiyanın moderatorluğu ilə sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası prosesinə start verilmişdi. O zaman prosesin nəticələri Azərbaycan üçün çox qaneedici, Ermənistan üçün isə əsl fəlakət idi. Çünki bu halda İrəvan istər Sovet İttifaqı illərində, istərsə də Qarabağın işğalı zamanı qanunsuz olaraq özünə birləşdirdiyi böyük əraziləri Azərbaycana qaytarmaq məcburiyyətində qalır. Odur ki, məhz İrəvan bu işdə Rusiyanın moderatorluğunu pozmaq üçün əlindən gələni edirdi. Nikol Paşinyan gah «qoşunların qarşılıqlı şəkildə geri çəkilməsini» təklif edir, gah «beynəlxalq sülhməramlılar»dan danışır, gah da başqa təkliflər irəli sürürdü. Rusiyanın moderatorluğu yenidən üzərinə götürdüyü indiki halda isə Paşinyan yenidən pis vəziyyətdə qalıb. Odur ki, Ermənistanın siyasi rəhbərliyini bürümüş təşvişi anlamaq mümkündür. İrəvanda başa düşürlər ki, sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası, üstəlik, sülh sazişinin imzalanması Qarabağa iddialara birdəfəlik nöqtə qoyacaq.
Bütün bunların fonunda İrəvanda revanşistlərin mitinqləri getdikcə zəifləyir, fəallıq azalır. Artıq onlar da etiraf edirlər ki, ətraflarına lazımi sayda tərəfdar toplaya bilmirlər. Odur ki, Paşinyana öz silahlı ilə hücum etmək cəhdi baş tutmayıb. Bəs bu uğursuzluğun əsas səbəbkarı kimdir? Revanş ideyasının qəbul olunmaması, yoxsa «Qarabağ klanı»nın sevilməməsi? Sual açıq qalır. Ermənistan 100 ildən artıqdır ki, Türkiyənin Şərqi Anadolu bölgəsinə iddiasından əl çəkmir. Nəticədə, İrəvan son dərəcə hiyləgər, incə sayılacaq taktikaya üstünlük verir: real danışıqları pozmaq, Minsk qrupunun dialoqa qaytarılması tələbi, qəbulu mümkün olmayan iddialarla çıxış etmək və s. Başqa sözlə, ermənilər danışıqları uzatmaq, həlledici razılaşmaları imzalamaqdan yayınmağa, bununla yanaşı, guya dialoqa hazır olduğu görüntüsü yaratmağa çalışır, bu məqsədlə rəsmi ritorikanı yumşaldır. Hər halda, Ermənistan prezidenti Vaahn Xaçatryan artıq kameralara «Artsaxın Azərbaycanın tərkibində olmayacağı» fikrini söyləməkdən çəkinir. Amma təəssüf ki, bu ritorika dəyişikliyinin arxasında real nizamlanmaya hazırlıq durmur.
Rusiyanın təşəbbüsü və Azərbaycanın xəbərdarlığı
İndi, əlbəttə ki, postmünaqişə nizamlanmasında davam edən pauzaya son qoyulması üçün ciddi şans var. Moskva üçün Brüssellə münasibətlərdə davam edən çətinliklər fonunda nizamlanma prosesini irəli aparmaq, Cənubi Qafqaza təsir rıçaqlarının daha çox kimdə olduğunu göstərmək çox yerinə düşər. Bundan başqa, istər Moskvada, istərsə də Bakıda yaxşı anlayırlar ki, vasitəçi kimi, Rusiya Aİ ilə müqayisədə daha ciddi üstünlüklərə malikdir. SSRİ dövründə Baş qərargahda olmuş hərbi xəritələr məhz Moskvanın əlindədir. Respublikaların sərhədləri məhz həmin xəritələrdə yüksək dəqiqliklə qeyd olunur. Güman ki, Lavrov ölkəsinin Azərbaycan və Ermənistana «konsultasiya xidmətləri» göstərməyə hazır olduğunu dedikdə, məhz bunu nəzərdə tutub. Bununla yanaşı, Ermənistanın dəmir yolları Rusiyaya məxsusdur və bu da kommunikasiyaların açılması məsələsində Moskvaya əlavə üstünlüklər verir. Nəhayət, Moskva Ermənistanın siyasətini çox effektiv şəkildə «hamarlaya» bilər.
Bu arada, son həftələrdə Azərbaycan yenidən Ermənistanın ünvanına sərt xəbərdarlıqlar səsləndirməyə başlayıb. Əvvəlcə Azərbaycanın xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov danışıqların süni şəkildə uzadılmasının ciddi risklər yaratdığını bildirib. Ardından isə Prezident İlham Əliyev Kəlbəcər rayonuna səfəri çərçivəsində hərbi hissəyə döyüş bayrağının verilməsi mərasimində deyib ki, Ermənistan sərhədlərin müəyyənləşdirilməsi məsələsində yenidən köhnə taktikasına əl atarsa, vaxtı uzatmağa çalışarsa, peşman olacaq. «Biz Ermənistanda baş qaldıran revanşist qüvvələrin hərəkətlərinə diqqətlə baxırıq. Onlar da bunu bilsinlər. Bax, o dağın başında mənim sözlərim yazılıb: «Dəmir yumruq» yerindədir, bunu heç kim unutmasın», - deyə dövlət başçısı qeyd edib.

Armenia should not delay talks on post-conflict settlement
The level of diplomatic activities aimed at settling the post-conflict situation in Garabagh remains high, especially from the Russian side. At the end of June, Russian Foreign Minister Sergei Lavrov paid a two-day official visit to Baku. The visit was notable in many respects...
Moscow seizes the initiative
Apparently, Moscow has not been happy with the recent developments initiated by Brussels in the post-conflict settlement process. Mr. Lavrov’s visit first to Yerevan and then to Baku seems to be a Russian attempt to seize the initiative and regain, if not monopolise, a leading position in the mediation process.
However, the visit demonstrated that there was little difference between the mediation initiatives of Russia and the EU. This means that there is no danger of either side ‘backing its own’ mediator. During his meeting with the Azerbaijani President Ilham Aliyev, Mr. Lavrov assured that Moscow was "ready to provide any assistance to implement the three documents signed by the three leaders on November 9, 2020, January 11 and November 26, 2021. The trilateral working group on unblocking communications is, in our view, making some progress".
Another important point of discussions was the issue of border delimitation and demarcation. According to Mr. Lavrov, Russia is also "ready to advise the two commissions set up to delimit and demarcate the borders in Azerbaijan and Armenia, in accordance with other agreements. There are specific proposals on this matter”. Later he confidently announced a meeting of the delimitation and demarcation working group in Moscow: "The meeting was agreed to be held in Moscow, on our territory. We are now working on the dates that will be convenient to both sides. I have not seen any signal that the parties have changed their minds or do not want to participate in this work”.
Mr. Lavrov also expressed Russia's interest in participating in the reconstruction works in Garabagh. Finally, the Russian foreign minister stated that "the Minsk Group no longer exists" and even used the term "post-conflict settlement", agreeing with Azerbaijan's position that the conflict remained in the past. In short, both Russia and the EU are now openly pushing Yerevan to work in line with the Azerbaijani agenda on border delimitation and demarcation, unblocking of communications and a peace treaty.
Diplomatic panic
Not surprisingly, Mr. Lavrov's visit to Baku caused a near panic in Armenia. Certainly, they were well aware that, as one of the Russian political talk show participants put it, Moscow was not going to look at the world "through Armenian eyes". Still, Armenia did not expect such a miserable failure ‘on all fronts’. To their great disappointment, the Russian foreign minister did not voice any Armenian demands and claims in Baku either. Moreover, he used the term "post-conflict settlement". Also, he did not use the term ‘Nagorny Karabakh’ and praised Azerbaijani initiatives in the post-conflict settlement. Obviously, Yerevan was outraged and accused Lavrov of all mortal sins. Initially, the accusations came from the unofficial expert level. Then the Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan called Lavrov's statements ‘strange’ and recalled his statements about the Minsk Group during his meeting with the Russian president.
Although they do not like to remember or talk about it much, but the works on the delimitation and demarcation of borders under Russian moderation has been underway since the first weeks after the 44-day war. The outcome of this work was quite productive for Azerbaijan and truly disastrous for Armenia. Thus, Yerevan had to return considerable parts of the territory illegally annexed to Armenia during the Soviet years and during the occupation of Garabagh and East Zangezur after the collapse of the USSR. It was Armenia that has made every effort to stop the Russian moderation. Nikol Pashinyan periodically suggested "mirror withdrawal of troops", or advocated presence of "international peacekeepers", or something else. And now that Russia is once again assuming the role of moderator, Pashinyan feels bad about it. So the panic gripping Armenia's political elite is understandable.
Yerevan understands that the delimitation and demarcation of borders, let alone the signing of a peace treaty, will put an end to the history of Garabagh claims once and for all.
The revanchist rally in Yerevan is on the wane. Their camp already admits that they simply could not get enough supporters. So the attempt to attack Pashinyan with his own weapons has failed. But what is greater in this failure—aversion to the idea of revenge or dislike of the Garabagh Clan? Armenia has not abandoned its claims to Turkish Eastern Anatolia for more than a century. As a result, Yerevan has devised tactics which they believe is quite cunning and subtle: disrupting real meetings, demanding the return of the Minsk Group to the dialogue, putting forward deliberately unacceptable conditions and so on. In other words, there are attempts to procrastinate the negotiation process, not to sign crucial agreements, to pretend to be ready for dialogue and even to lower the official rhetoric. In any case, the President of Armenia Vahagn Khachatrian refuses to declare on camera that ‘Artsakh’ will not be part of Azerbaijan. But unfortunately, there is no readiness for a real settlement behind this change of rhetoric.
Russian initiative and Azerbaijani warning
There is now a serious chance that the protracted pause in the post-conflict settlement will be interrupted. Apparently, amid the understandable difficulties in relations with Brussels, Moscow could promote for its own benefit the settlement process and demonstrate serious leverage in the South Caucasus. Moreover, both Moscow and Baku are well aware that Russia, as a mediator, has serious advantages over the European Union. Russia has in its possession the old military maps of the Soviet General Staff, where the borders of republics are indicated with maximum precision. Apparently, this is what Mr. Lavrov meant when he said of Russia's readiness to provide "consultancy services" to Azerbaijan and Armenia. Russia owns Armenian railways, which gives it an understandable advantage in unblocking communications. Finally, Moscow can very effectively fine-tune Yerevan’s policies.
In recent weeks Azerbaijan has once again made a very harsh warning against Armenia. Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov initially warned that the artificial delay of the talks posed serious risks. Then President Ilham Aliyev warned Armenia during a military ceremony as part of his recent visit to Kalbajar that if Armenia resorted to its old tactics of delaying the border negotiations, it would regret it. "We are closely monitoring the actions of the revanchist forces raising their heads in Armenia. Let them know about it too. There are my words on top of that mountain: The Iron Fist is always ready, no one must forget about that," President Aliyev said.