AZƏRBAYCAN XƏBƏRDARLIQ EDİR
Qarabağda postmünaqişə nizamlanması ətrafında diplomatik fəallıq yüksək olaraq qalır. İndi əsas hadisələr Rusiya trekində cərəyan edir. İyunun sonunda bu ölkənin xarici işlər naziri Sergey Lavrov iki günlük rəsmi səfərlə Bakıda olub. Bu, bir sıra aspektlərdən maraqlı səfər kimi qiymətləndirilə bilər…
Moskva təşəbbüsü ələ alır
Son aylar postmünaqişə nizamlanması ilə bağlı əsas hadisələr «Brüssel meydançası»nda gedirdi və bu, məlum səbəblərdən Moskvanın xoşuna gəlmirdi. Rusiya XİN başçısının əvvəl İrəvana, ardınca isə Bakıya səfəri bir çox əlamətlərinə görə Moskvanın təşəbbüsü ələ almaq, vasitəçilikdə monopoliyanı olmasa da, liderliyi geri qaytarmaq cəhdidir.
Lakin Lavrovun səfəri göstərib ki, Rusiya ilə Aİ-nin vasitəçilik təşəbbüsləri arasında xüsusi fərq yoxdur. Demək, tərəflərdən hər birinin «öz vasitəçisi»ndən «yapışacağı» təhlükəsi də yoxdur. Sergey Lavrov Bakıda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ilə görüşü zamanı bildirib ki, «Moskva üç lider arasında 9 noyabr 2020-ci il, 11 yanvar və 26 noyabr 2021-ci ildə imzalanmış hər üç sənədin reallaşdırılmasına bütün lazımi köməyi göstərməyə hazırdır. Bizim qiymətləndirmələrimizə görə, kommunikasiyaların açılması üzrə üçtərəfli işçi qrupun fəaliyyətində də müəyyən irəliləyişlər var».
Səfər zamanı sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası məsələsinə də xüsusi diqqət ayrılıb. Lavrov bildirib ki, Rusiya «Azərbaycan-Ermənistan sərhədinin digər razılaşmalara uyğun delimitasiya və demarkasiyası məqsədilə yaradılmış iki komissiyanın fəaliyyətinə konsultasiya dəstəyini göstərməyə də hazırdır. Bununla bağlı, konkret təkliflər var». Sonradan rusiyalı nazir sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası üzrə işçi qrupun Moskvada toplanacağını da deyib: «Bu görüşün Moskvada, bizim ərazimizdə keçirilməsi razılaşdırılıb. Hazırda hər iki tərəf üçün uyğun olacaq vaxtın müəyyənləşdirilməsi ilə məşğuluq. Mən tərəflərin fikirlərini dəyişdiyini, bu işdə iştirak etmək istəmədiyini göstərən siqnallar görmürəm».
Sergey Lavrov Rusiyanın bərpa işlərində iştirak etməkdə maraqlı olduğunu da bildirib. Nəhayət, nazir deyib ki, «Minsk qrupu artıq mövcud deyil». Bununla yanaşı, Lavrov «postmünaqişə nizamlanması» ifadəsini də işlədib ki, bu da onun münaqişənin arxada qaldığını bildirən Azərbaycanın mövqeyinə istinad etdiyini göstərir. Bir sözlə, indi Rusiya ilə Avropa İttifaqı İrəvanı birmənalı olaraq, Azərbaycanın müəyyənləşdirdiyi gündəlik üzrə işləməyə sövq edir: sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası, kommunikasiyaların açılması, sülh sazişi.
«Diplomatik təlaş»
Sergey Lavrovun Bakı səfərinin Ermənistanda təşvişə yaxın əhval yaratması təəccüblü deyil. Doğrudur, onlar Rusiyadakı siyasi tok-şoulardan birinin iştirakçısının dediyi kimi, «Moskvanın dünyaya ermənilərin gözü ilə baxmağı düşünmədiyini» anlayırdılar. Amma bu cür «bütün istiqamətlərdə iflas» hər halda, gözlənilməz olub. Rusiyalı nazir Bakıda ermənilərin hər hansı tələb və ya iddiasını dilə belə, gətirməyib ki, bu da İrəvanı məyus etməyə bilməz. Bundan başqa, Lavrov «postmünaqişə nizamlanması» ifadəsini işlədib, bu zaman «Dağlıq Qarabağ» sözünü dilə gətirməyib, üstəlik, Azərbaycanın postmünaqişə nizamlanması ilə bağlı təşəbbüslərini yüksək qiymətləndirib. Nəticədə, hiddətlənən ermənilər az qala bütün günahları Lavrovun üzərinə atmağa başlayıb. Əvvəlcə bu ittihamlar özünü qeyri-rəsmi ekspertlər səviyyəsində göstərib. Sonradan isə məsələyə şəxsən Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan münasibət bildirib. O, Lavrovun bəyanatlarını «qəribə» adlandırıb, Rusiya prezidenti ilə görüşündə Minsk qrupu haqda danışdıqlarını xatırladıb.
İrəvanda bu məsələni xatırlamağı, o haqda danışmağı çox sevmirlər. Lakin 44 günlük müharibədən sonrakı ilk həftələrdə Rusiyanın moderatorluğu ilə sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası prosesinə start verilmişdi. O zaman prosesin nəticələri Azərbaycan üçün çox qaneedici, Ermənistan üçün isə əsl fəlakət idi. Çünki bu halda İrəvan istər Sovet İttifaqı illərində, istərsə də Qarabağın işğalı zamanı qanunsuz olaraq özünə birləşdirdiyi böyük əraziləri Azərbaycana qaytarmaq məcburiyyətində qalır. Odur ki, məhz İrəvan bu işdə Rusiyanın moderatorluğunu pozmaq üçün əlindən gələni edirdi. Nikol Paşinyan gah «qoşunların qarşılıqlı şəkildə geri çəkilməsini» təklif edir, gah «beynəlxalq sülhməramlılar»dan danışır, gah da başqa təkliflər irəli sürürdü. Rusiyanın moderatorluğu yenidən üzərinə götürdüyü indiki halda isə Paşinyan yenidən pis vəziyyətdə qalıb. Odur ki, Ermənistanın siyasi rəhbərliyini bürümüş təşvişi anlamaq mümkündür. İrəvanda başa düşürlər ki, sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası, üstəlik, sülh sazişinin imzalanması Qarabağa iddialara birdəfəlik nöqtə qoyacaq.
Bütün bunların fonunda İrəvanda revanşistlərin mitinqləri getdikcə zəifləyir, fəallıq azalır. Artıq onlar da etiraf edirlər ki, ətraflarına lazımi sayda tərəfdar toplaya bilmirlər. Odur ki, Paşinyana öz silahlı ilə hücum etmək cəhdi baş tutmayıb. Bəs bu uğursuzluğun əsas səbəbkarı kimdir? Revanş ideyasının qəbul olunmaması, yoxsa «Qarabağ klanı»nın sevilməməsi? Sual açıq qalır. Ermənistan 100 ildən artıqdır ki, Türkiyənin Şərqi Anadolu bölgəsinə iddiasından əl çəkmir. Nəticədə, İrəvan son dərəcə hiyləgər, incə sayılacaq taktikaya üstünlük verir: real danışıqları pozmaq, Minsk qrupunun dialoqa qaytarılması tələbi, qəbulu mümkün olmayan iddialarla çıxış etmək və s. Başqa sözlə, ermənilər danışıqları uzatmaq, həlledici razılaşmaları imzalamaqdan yayınmağa, bununla yanaşı, guya dialoqa hazır olduğu görüntüsü yaratmağa çalışır, bu məqsədlə rəsmi ritorikanı yumşaldır. Hər halda, Ermənistan prezidenti Vaahn Xaçatryan artıq kameralara «Artsaxın Azərbaycanın tərkibində olmayacağı» fikrini söyləməkdən çəkinir. Amma təəssüf ki, bu ritorika dəyişikliyinin arxasında real nizamlanmaya hazırlıq durmur.
Rusiyanın təşəbbüsü və Azərbaycanın xəbərdarlığı
İndi, əlbəttə ki, postmünaqişə nizamlanmasında davam edən pauzaya son qoyulması üçün ciddi şans var. Moskva üçün Brüssellə münasibətlərdə davam edən çətinliklər fonunda nizamlanma prosesini irəli aparmaq, Cənubi Qafqaza təsir rıçaqlarının daha çox kimdə olduğunu göstərmək çox yerinə düşər. Bundan başqa, istər Moskvada, istərsə də Bakıda yaxşı anlayırlar ki, vasitəçi kimi, Rusiya Aİ ilə müqayisədə daha ciddi üstünlüklərə malikdir. SSRİ dövründə Baş qərargahda olmuş hərbi xəritələr məhz Moskvanın əlindədir. Respublikaların sərhədləri məhz həmin xəritələrdə yüksək dəqiqliklə qeyd olunur. Güman ki, Lavrov ölkəsinin Azərbaycan və Ermənistana «konsultasiya xidmətləri» göstərməyə hazır olduğunu dedikdə, məhz bunu nəzərdə tutub. Bununla yanaşı, Ermənistanın dəmir yolları Rusiyaya məxsusdur və bu da kommunikasiyaların açılması məsələsində Moskvaya əlavə üstünlüklər verir. Nəhayət, Moskva Ermənistanın siyasətini çox effektiv şəkildə «hamarlaya» bilər.
Bu arada, son həftələrdə Azərbaycan yenidən Ermənistanın ünvanına sərt xəbərdarlıqlar səsləndirməyə başlayıb. Əvvəlcə Azərbaycanın xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov danışıqların süni şəkildə uzadılmasının ciddi risklər yaratdığını bildirib. Ardından isə Prezident İlham Əliyev Kəlbəcər rayonuna səfəri çərçivəsində hərbi hissəyə döyüş bayrağının verilməsi mərasimində deyib ki, Ermənistan sərhədlərin müəyyənləşdirilməsi məsələsində yenidən köhnə taktikasına əl atarsa, vaxtı uzatmağa çalışarsa, peşman olacaq. «Biz Ermənistanda baş qaldıran revanşist qüvvələrin hərəkətlərinə diqqətlə baxırıq. Onlar da bunu bilsinlər. Bax, o dağın başında mənim sözlərim yazılıb: «Dəmir yumruq» yerindədir, bunu heç kim unutmasın», - deyə dövlət başçısı qeyd edib.

АЗЕРБАЙДЖАН ПРЕДУПРЕЖДАЕТ
Остается высокой дипломатическая активность вокруг постконфликтного урегулирования в Карабахе. И теперь основные события происходят на российском треке. В конце июня с двухдневным официальным визитом столицу Азербайджана посетил глава МИД РФ Сергей Лавров. Этот визит примечателен по многим аспектам…
Москва перехватывает инициативу
В последние месяцы основные события в сфере постконфликтного урегулирования происходили на «брюссельской площадке», что, по понятным причинам, не очень нравилось Москве. Визит главы МИД РФ сначала в Ереван, а затем в Баку, судя по многим признакам, это попытка России перехватить инициативу и вернуть себе если и не монополию, то лидирующие позиции в посредничестве.
Но как показал визит Лаврова, особой разницы между посредническими инициативами России и ЕС не просматривается. А значит, нет и опасности, что каждая из сторон будет держаться за «своего» посредника. Глава российского МИД в Баку во время встречи с Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым заверил, что в Москве «готовы всячески содействовать реализации трех документов, подписанных тремя лидерами, - 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года. Трехсторонняя рабочая группа по разблокированию коммуникаций, по нашей оценке, делает определенный прогресс».
Не меньше внимания было уделено вопросу делимитации и демаркации границ. Как заверил Лавров, в РФ также «готовы оказать консультационные услуги по работе двух комиссий, созданных для делимитации и демаркации границ в Азербайджане и Армении в соответствии с другими договоренностями. На этот счет есть конкретные предложения». Позже он уверенно анонсировал и встречу рабочей группы по делимитации и демаркации границ в Москве: «Эта встреча согласована в Москве, на нашей территории, и мы сейчас подбираем даты, которые будут удобны обеим сторонам. Я не видел сигнала о том, что стороны передумали или не хотят поучаствовать в этой работе».
Сергей Лавров также выказал интерес России к участию в восстановительных работах. Наконец, глава МИД РФ заявил, что «Минской группы больше нет», и даже использовал термин «постконфликтное урегулирование», согласившись с позицией Азербайджана, что конфликт уже в прошлом. Словом, теперь и Россия, и Евросоюз недвусмысленно подталкивают Ереван к работе по азербайджанской повестке дня: делимитация и демаркация границ, разблокирование коммуникаций, мирный договор.
«Дипломатическая паника»
Неудивительно, что визит Сергея Лаврова в Баку вызвал в Армении состояние, близкое к панике. Нет, конечно, здесь отдавали себе отчет в том, что, как выразился один из участников российских политических ток-шоу, Москва не собирается смотреть на мир «армянскими глазами». Но все же такого «провала по всем направлениям» в Армении не ждали. К их большому разочарованию министр иностранных дел России также не стал озвучивать в Баку никаких армянских требований и претензий. Более того, он употребил термин «постконфликтное урегулирование». При этом не использовал словосочетание «Нагорный Карабах» и весьма высоко оценил азербайджанские инициативы в постконфликтном урегулировании. В Ереване возмущались и обвиняли Лаврова во всех смертных грехах. Вначале ядовитые стрелы метали на неофициальном экспертном уровне. Теперь же премьер-министр Армении Никол Пашинян назвал заявления Лаврова «странными» и начал припоминать, что он рассказывал о Минской группе во время своей встречи с президентом РФ.
В Ереване не очень любят вспоминать и говорить об этом, но в первые недели после 44-дневной войны работа по делимитации и демаркации границ под российской модерацией уже шла. И ее результаты оказались весьма выгодными Азербайджану и по-настоящему катастрофическими для Армении. Так, Еревану пришлось возвращать солидные участки территории, незаконно присоединенные к Армении в советские годы и в то время, пока по одну сторону была Армения, а по другую - оккупированные ею Карабах и Восточный Зангезур. Именно Армения приложила максимум усилий, чтобы «сломать» российскую модерацию. Никол Пашинян то предлагал «зеркальный отвод войск», то выступал за присутствие «международных миротворцев», то еще что-нибудь. И теперь, когда Россия вновь берет на себя роль модератора, для Пашиняна это очень плохо. Так что панику, охватившую политическую верхушку Армении, можно понять.
В Ереване понимают, что делимитация и демаркация границ, а тем более подписание мирного договора поставят жирную точку в истории притязаний на Карабах.
Митинговая активность реваншистов в Ереване идет на спад. В их лагере уже признают, что просто не смогли собрать под свои знамена достаточное количество сторонников. Так что попытка атаковать Пашиняна его же оружием не удалась. Но чего в этой неудаче больше? Неприятия идеи реванша или неприязни к «карабахскому клану» - вопрос открытый. В Армении уже более ста лет не отказываются от притязаний на турецкую Восточную Анатолию. В результате в Ереване изобрели тактику, которую, вполне возможно, считали хитрой и тонкой: срывать реальные встречи, требовать вернуть в диалог Минскую группу, выдвигать заведомо неприемлемые условия и т.д. То есть «тянуть резину» на переговорах, не ставить подпись под решающими соглашениями, но при этом изображать готовность к диалогу и даже снижать официальную риторику. Во всяком случае, президент Армении Ваагн Хачатрян уже отказывается заявлять на камеру, что «Арцах» не будет в составе Азербайджана». Только, к сожалению, за этой сменой риторики нет готовности к реальному урегулированию.
Российская инициатива и азербайджанское предупреждение
Теперь, конечно, есть серьезный шанс, что затянувшаяся пауза в постконфликтном урегулировании будет прервана. Для Москвы на фоне понятных сложностей во взаимоотношениях с Брюсселем было бы весьма кстати продвинуть урегулирование и убедительно продемонстрировать, кто обладает серьезными рычагами влияния на Южном Кавказе. Более того, и в Москве, и в Баку прекрасно осознают, что у России как у посредника есть серьезные преимущества перед Евросоюзом. Именно РФ унаследовала от СССР старые военные карты Генштаба, где границы республик указаны с максимальной точностью. Это, по всей видимости, и имел в виду Лавров, говоря о готовности РФ оказать «консультационные услуги» Азербайджану и Армении. России принадлежат армянские железные дороги, что дает ей понятное преимущество и в вопросе разблокирования коммуникаций. Наконец, Москва может весьма эффективно «отрихтовать» политику Армении.
В последние недели в Азербайджане вновь озвучили весьма жесткое предупреждение в адрес Армении. Сначала глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов предупредил, что искусственное затягивание переговоров создает серьезные риски. А теперь уже Президент Ильхам Алиев в ходе торжественной церемонии, посвященной вручению боевого знамени воинской части в рамках поездки в Кяльбаджарский район, предупредил: если Армения вновь применит свою старую тактику в деле определения границ, попытается потянуть время, то в результате сама же пожалеет об этом. «Мы внимательно отслеживаем действия поднимающих голову в Армении реваншистских сил. Пусть и они знают об этом. На вершине той горы написаны мои слова: «Железный кулак» на месте, пусть никто не забывает об этом», - цитировали главу государства информагентства.