İran, Rusiya və Türkiyə liderləri arasındakı danışıqlar, o cümlədən regional fövqəldövlətlər arasındakı ziddiyyətləri aradan qaldıracaqmı?
İyulun 19-da Tehranda baş tutmuş İran-Rusiya-Türkiyə üçtərəfli sammitinə mətbuat «Tehran-22» adı verib. Burada İkinci dünya müharibəsi illərində əfsanəvi üçlük – ABŞ, Böyük Britaniya və SSRİ liderlərinin İran paytaxtında keçirilmiş görüşünə eyham vurulur.
Budəfəki görüşün iştirakçıları və onların hədəfləri fərqli olsa da, bu gün də beynəlxalq vəziyyət sabit deyil. Tehranda müzakirə olunan mövzular da kifayət qədər çətin məsələlər sayıla bilər. İstənilən halda, görüş böyük diqqətə səbəb olub. O, bir neçə səbəbdən maraqlı idi. Birincisi, Türkiyə aylardır ki, Suriyanın şimalında fəal antiterror əməliyyatlarına hazırlaşır və ona tezliklə start vermək üçün bütün maraqlı, münaqişəyə cəlb olunmuş tərəflərlə razılaşmaya çalışır. İkincisi, ABŞ prezidenti Cozef Baydenin Yaxın Şərqə səfəri bu sammitdən cəmi bir neçə gün əvvəl başa çatmışdı. Turne zamanı o, açıq şəkildə bildirib ki, Vaşinqton regionda Çin, Rusiya və ya İranın doldura biləcəyi boşluğun yaranmasına imkan verməyəcək. Bu mənada, ortaya əlavə suallar da çıxmışdı: üçlük Türkiyənin Suriya sərhədində əməliyyatlara başlaması ilə bağlı razılığa gələ biləcəkmi? Bəs sammitin qərarı Amerika prezidentinin regiona səfərinə cavab olacaqmı?
Terrorçularla mübarizə. Hansı terrorçularla?
Sammitin nəticələri göstəib ki, o, gözləntiləri tam doğrultmayıb. Hər halda, bu, həmfikirlərin görüşü deyildi və orada onların əməkdaşlığını möhkəmləndirəcək hansısa sənədin qəbulu nəzərdə tutulmurdu. Xatırladaq ki, üçtərəfli görüşdən əvvəl Rusiya, İran və Türkiyə liderləri arasında ikitərəfli danışıqlar da baş tutmuşdu. Üçtərəfli görüşün ümumi tonallığını da həmin görüşlərdə əldə edilmiş razılaşmalar təşkil edirdi.
İlk görüş Türkiyə və İran prezidentləri Rəcəb Tayyib Ərdoğanla İbrahim Rəisi arasında keçirilmişdi. Daha sonra Türkiyə lideri İranın ali dini lideri Əli Xamenei ilə də bir araya gəlmişdi. Son görüşdə Xamenei Türkiyənin Suriyanın şimalında keçirməyi planlaşdırdığı əməliyyatla bağlı sərt fikirlər səsləndirmişdi. Məsələn, o, demişdi ki, «Türkiyənin Suriyanın şimalında hərbi əməliyyatlara başlaması Ankaranın özünün, Suriyanın və regionun zərərinə olacaq, üstəlik, terrorçulara fayda verəcək». İran prezidenti isə artıq üçtərəfli görüşdə bildirib ki, Tehran Suriya probleminin sülh yolu ilə həllinə alternativ görmür. Bununla yanaşı, o, belə olan təqdirdə Suriya ərazisinin terrorçulardan, həmçinin Suriya rejiminə müxalifətdə olan və kənardan dəstəklənən siyasi dairələrdən necə təmizlənəcəyinə aydınlıq gətirməyib.
Rusiya prezidenti Vladimir Putin daha konkret olub və Suriyada İŞİD və digər terrorçu təşkilatların mövcudluğuna birdəfəlik son qoyulmalı olduğunu deyib. Amma tərəflər kimlərin terrorçu hesab olunduğuna dair tam aydın və ortaq fikrə gəlməyiblər. Məsələn, Türkiyə PKK/PYD təşkilatını terrorçu qrup sayırsa, Rusiya onun haqqında Suriya ərazisindəki kürd azlığa məxsus siyasi struktur kimi danışır. Və əksinə, Suriya hökumətinə müqavimət göstərən bir sıra təşkilatlar Ankarada konstruktiv müxalifət kimi qəbul edilirsə, Rusiya və İran onları radikal silahlı qruplaşmalar sayır.
Türkiyənin mövqeyi qətidir – xüsusi əməliyyat olacaq
Sammitdə Suriya probleminin siyasi yolla birdəfəlik həllinə kimin nail ola biləcəyinə dair də yekdil fikrə gəlinməyib. Rusiya və İran liderləri Suriya böhranının həllində «Astana formatı»nın üstünlüklərindən danışıblarsa, Türkiyə prezidenti bildirib ki, «Astana prosesi Suriya probleminin həllində vacib mexanizmdir». Bununla yanaşı, o, deyib ki, Suriya münaqişəsinin birdəfəlik həlli üçün dünya birliyinin dəstəyi vacibdir.
Suriyada terrorçuluqla mübarizənin vacibliyinə dair ümumi ritorikadan istifadə edən Ərdoğanın sözlərindən belə məlum olub ki, Ankara Suriya-Türkiyə sərhədində təhlükəsizlik dəhlizinin yaradılması hədəfindən vaz keçmək fikrində deyil. Türkiyə prezidenti onu da deyib ki, Ankara Suriya ərazisində terrorçu qruplaşmalarla mübarizədə Rusiya ilə İrandan yardım gözləyir. «Astana prosesinin qarantlarından Türkiyənin bu mübarizəsinə dəstək gözləyirik», - deyə o, qeyd edib. R.T.Ərdoğanın sözlərinə görə, Suriyanın şimalındakı Tell-Rifaat və Manbic rayonları (Türkiyə kürd separatçılarına qarşı xüsusi əməliyyatları məhz bu rayonlarda keçirməyi planlaşdırır) «terrorçular limanı»na çevrilib və bu «liman» onlardan tam təmizlənməlidir.
Rusiya prezidenti Vladimir Putin isə ABŞ-a açıq eyham vuraraq bildirib ki, bəzi ölkələr Suriyadakı yaraqlılardan öz məqsədlərinə çatmaq üçün istifadə etmək istəyir. Nəzərə alsaq ki, ABŞ Suriyanın şimal-şərqindəki kürd qüvvələrinə fəal dəstək verir, Rusiya liderinin bu fikirləri Moskvanın PKK/PYD-ni terrorçu təşkilatlar kimi tanıya biləcəyinə eyham da sayıla bilər. Hər halda, Vaşinqton onlarla əlaqələrindən Rusiyanın Suriyadakı mövcudluğuna qarşı fəal şəkildə istifadə edərsə, Moskvanın bu addımı atacağı istisna deyil.
Bir problemin üç həlli
Ümumilikdə Vladimir Putin Qərbin Suriya siyasətini tənqid edib, onu destruktiv adlandırıb. O, bildirib ki, Suriyanın hökumətin nəzarətində olmayan hissəsindəki vəziyyət xüsusi narahatlıq yaradır, cinayətkarlıq, ekstremizm, separatçılıq təhdidləri məhz o ərazilərdən gəlir. Putinin fikrincə, buna ABŞ-ın başçılığı ilə Qərb də öz «töhfə»sini verir. Həmin ərazilərin PKK/PYD-nin nəzarətində olduğuna şübhə yoxdur. Beləliklə, Putin kürd qüvvələrinin ABŞ ilə əlaqələrindən narahatlığını birbaşa olmasa da, dilə gətirib və bunu Suriyanın parçalanması cəhdi kimi qiymətləndirib.
İran prezidenti isə öz növbəsində, bildirib ki, Birləşmiş Ştatlar Suriyanı və bütünlükdə regionu mümkün qədər tez tərk etməlidir. Bununla o, faktiki olaraq, rusiyalı həmkarına dəstək verib. İbrahim Rəisi onu da deyib ki, sərhədlərin təhlükəsizliyini Suriya qüvvələri özləri təmin etməlidir. Bununla da, o, Türkiyənin sərhəddə təhlükəsizlik zolağı yaratmaq fikrini dəstəkləmədiyini göstərib. Lakin İran tərəfi kürd yaraqlılarından ibarət PKK/PYD dəstələrinin sərhədə yiyəlik etməsini düzgün saymır və bu işi Suriya hökumətinin görməli olduğunu düşünür. «Suriyanın qonşuları ilə sərhədlərində sabitliyin, təhlükəsizliyin təmini üçün yeganə yol orada yerli hökumət qüvvələrinin yerləşməsi, həmçinin qonşu ölkələrlə əməkdaşlıqdır», - deyə Rəisi qeyd edib.
Məlum olduğu kimi, hazırda Türkiyə qoşunlarının nəzarətində olan həmsərhəd ərazilərdə müxalifətçi Suriya Milli Ordusunun (SMO) dəstələrinə də rast gəlinir. Əvvəllər adı «Azad Suriya Ordusu» olmuş SMO rəsmən 2017-ci ildə yaradılıb. Bu strukturu dəstəkləyən Ankara onu ölkənin yeni koalision hökuməti kimi görür. Bu ərazilərə nəzarəti onun mülki administrasiyası həyata keçirir. Ankarada olan məlumata görə, hazırda Türkiyədə 3,8 milyon suriyalı qaçqın var. Suriyanın «terrorçulardan təmizlənmiş» (Sitat Ərdoğana məxsusdur) ərazilərinə artıq 500 min qaçqın qayıdıb. Odur ki, Ankara öz sərhədindəki təhlükəsizlik zonasına qaçqınların qayıdacağı bölgə kimi baxır və hesab edir ki, ora müxalifət koalisiyasının nəzarətində olmalıdır. Türkiyə lideri Suriyanın Konstitusiya komitəsinin fəaliyyətinin vacibliyini də təsadüfən vurğulamayıb. Onun sözlərinə görə, bu qurumun işinin iflası bütünlükdə Astana prosesinin iflasına bərabər sayıla bilər.
İran isə SMO-nu qanunsuz qruplaşma sayır, onun Dəməşqə qarşı silahlı mübarizəni dayandırmasını və tərk-silah olunmasını vacib sayır. Bu prosesi «milli barışıq» adlandıran Tehranda düşünürlər ki, bu halda rəsmi Dəməşq Suriyanın bu hissəsinə də nəzarəti ələ ala bilər və bu halda Türkiyə terror təhdidi amilindən Suriya ərazisində hərbi əməliyyat keçirmək bəhanəsi kimi yararlanmaq imkanını itirər. İran üçün Suriyada Bəşər Əsədin dəvət etdiyi ölkələrin hərbçilərinin qalması vacibdir. Tehranda düşünürlər ki, Suriya müxalifəti ölkənin idarə olunmasında hansısa formada yer almaq istəyirsə, hökumətin şərtlərini qəbul etməlidir.
Bu kontekstdə, İ.Rəisi bildirib ki, «Suriyanın ərazi bütövlüyünün pozulması təhlükəsizliyə, terrorçuluqla mübarizəyə töhfə verməyəcək», bu səbəbdən də, bütöv qalmalı olan Suriyanın suverenliyinə hörmət vacibdir.
Suriya, Yaxın Şərq və s.
Maraqlıdır ki, İran prezidenti görüş iştirakçılarının diqqətini Amerika-İsrail tandeminin «regiondakı destruktiv fəaliyyəti»nə də çəkib. O, Vaşinqtonu suriyanın resurslarını, o cümlədən neftini oğurlamaqda təqsirləndirib, İsrailin Suriya ərazisinə zərbələr endirməsini pisləyib. İsrailin Dəməşqə hücumlarını Ərdoğanla Putin də pisləyiblər.
Türkiyə, Rusiya və İran liderləri istər ikitərəfli, istərsə də üçtərəfli görüşlərdə bir çox regional və beynəlxalq məsələləri də müzakirə ediblər. Məsələn, Cənubi Qafqazda 3 iştirakçısı qeyri-region dövləti olan «3+3» formatına dəstək verilib. Bundan başqa, Ukrayna taxılının ixracı ilə bağlı danışıqların təşkilində Türkiyənin səyləri vurğulanıb, ümumilikdə regional təhlükəsizliklə bağlı problemlər müzakirə olunub.
Yekun bəyanatdan məlum olduğu kimi, tərəflər üçtərəfli formatın Suriya problemindən daha geniş mövzuları əhatə etməsi ilə bağlı razılığa gəliblər. Bu qərarın reallıqda özünü necə göstərəcəyi isə qarşıdakı dövrdə bəlli olacaq. İndi hər şey çox qarışıqdır: bu gün aktual olan mövzu sabah aktullığını itirə bilir.

Насколько переговоры лидеров Ирана, России и Турции развяжут клубок противоречий, в том числе между самими региональными державами?
Трехсторонний саммит Иран-Россия-Турция, состоявшийся 19 июля в Тегеране, в прессе нередко именуют «Тегеран-22», намекая на встречу легендарной тройки - США, Великобритании, СССР в иранской столице в годы Второй мировой войны.
И хотя нынешний состав участников встречи и их цели не сопоставимы с масштабом задач, стоявших перед лидерами сверхдержав прошлого столетия, но и сегодня в международной политике неспокойно, да и вопросы, рассматриваемые в Тегеране, были весьма непростыми. Так или иначе, встреча привлекала большое внимание, и интересной и примечательной она была сразу по нескольким причинам. Во-первых, Турция уже не первый месяц активно готовится к началу антитеррористической операции на севере Сирии и пытается договориться со всеми заинтересованными и вовлеченными сторонами, чтобы поскорее ее начать. Во-вторых, буквально за несколько дней до начала саммита завершилось турне президента США Джозефа Байдена на Ближний Восток. Во время поездки он прямо заявил, что США не оставят в регионе вакуум, чтобы его заполнили Китай, Россия или Иран. В этой связи возникали следующие вопросы: смогут ли лидеры тройки договориться относительно операции Турции на границе с Сирией? И будут ли решения саммита ответной реакцией на визит американского президента в регион?
Бороться с террористами. Вопрос - с какими?
Итоги саммита показали, что он не совсем оправдал ожидания. Все же, как ни крути, это не был саммит единомышленников и не было цели принять какой-либо скрепляющий их взаимодействие документ.
Напомним, что проведению трехсторонней встречи предшествовали двусторонние переговоры лидеров России, Ирана и Турции. Причем достигнутые во время них договоренности определяли общую тональность трехсторонних переговоров.
Первыми встретились президенты Турции и Ирана Реджеп Тайип Эрдоган и Ибрахим Раиси. Затем состоялась беседа турецкого лидера с верховным духовным лидером Ирана Али Хаменеи. На ней последний резко высказался против новой турецкой операции в Сирии. В частности, он сказал, что «турецкая военная операция на севере Сирии будет в ущерб самой Турции, Сирии и региону и, наоборот, принесет пользу террористам». А иранский президент уже во время трехсторонней встречи заявил, что не видит альтернативы мирному решению сирийской проблемы. При этом он не пояснил, как в таком случае можно очистить территорию Сирии от террористических структур, а также оппозиционных сирийскому режиму политических кругов, которых поддерживают извне.
Российский президент Владимир Путин был более конкретным и призвал раз и навсегда покончить в Сирии с ИГИЛ и другими террористическими группировками. Однако кого считать террористами, стороны до конца не определились.
Так, если Турция полагает организацию PKK/PYD террористической, то Россия предпочитает говорить о ней как о политической структуре проживающего на территории Сирии курдского меньшинства. И, напротив, ряд организаций, которые сопротивляются нынешнему сирийскому правительству, в Турции считают конструктивной оппозицией, тогда как в России и Иране - радикальными вооруженными группировками.
Турция непреклонна - спецоперации быть
Не было единства на саммите и относительно того, кто окончательно может обеспечить политическое решение сирийского вопроса. В то время как российский и иранский лидеры говорили о преимуществах «астанинского формата» в решении сирийского кризиса, президент Турции отметил, что «астанинский процесс является важным механизмом урегулирования сирийской проблемы». Но добавил, что для окончательного разрешения конфликта в Сирии необходимо заручиться поддержкой мирового сообщества.
Используя общую риторику относительно необходимости борьбы с терроризмом в Сирии, Эрдоган дал понять, что не отступит от своих целей и добьется создания коридора безопасности на сирийско-турецкой границе. Президент Турции также отметил, что Анкара ожидает от России и Ирана помощи в борьбе с террористическими группировками в Сирии. «От гарантов астанинского процесса мы ждем помощи Турции в этой борьбе», - сказал Эрдоган. По его словам, районы Телль-Рифаат и Манбидж в северной части Сирии, где Турция планирует проведение военной операции против курдских сепаратистов, превратились в «порт для террористов», поэтому их нужно полностью от них очистить. Явно намекая на Соединенные Штаты, президент России Владимир Путин заявил, что некоторые страны пытаются использовать боевиков в Сирии для решения своих задач. Если учесть, что Вашингтон активно поддерживает курдские силы на северо-востоке страны, то можно предположить, что российский лидер намекает на возможность открытого признания Москвой PKK/PYD в качестве террористических структур. Это может произойти, если Вашингтон будет активно использовать свои связи с ними для борьбы с российским присутствием в Сирии.
Три решения одной проблемы
В целом Владимир Путин подверг критике политику стран Запада в Сирии, назвав ее деструктивной. Он заявил, что особую тревогу вызывает ситуация на не подконтрольной властям Сирии территории, откуда исходит реальная угроза преступности, экстремизма и сепаратизма, чему способствуют западные страны во главе с США. То, что эти территории находятся под контролем PKK/PYD, сомнений не вызывает. Таким образом, пусть и не прямым текстом, он выразил беспокойство связями курдских сил с США и усмотрел в этом попытки расколоть Сирию.
В свою очередь президент Ирана заявил, что Соединенным Штатам нужно как можно быстрее уйти из Сирии и всего региона, фактически поддержав своего российского коллегу. Ибрахим Раиси также отметил, что безопасность на границах должны обеспечивать сирийские силы. Этим он дал понять, что его страна не поддерживает желание Турции установить на границе пояс безопасности. При этом иранская сторона соглашается, что отряды курдских боевиков PKK/PYD не должны хозяйничать на границе, и контроль над ней должен быть передан сирийскому правительству. «Единственно возможный путь установления стабильной и безопасной обстановки на границах Сирии с соседними странами - это полноценное присутствие сил этой страны (Сирии) на границах, а также сотрудничество с близлежащими странами», - сказал И.Раиси.
Как известно, в настоящее время на приграничных территориях, контролируемых турецкими войсками, действуют также отряды оппозиционной Сирийской национальной армии (СНА). СНА, ранее известная как «Свободная сирийская армия», была официально создана в 2017 году. Турция, которая поддерживает эту структуру, видит в ней прообраз нового коалиционного правительства страны.
Ее гражданская администрация осуществляет управление этими территориями. По данным Анкары, сейчас в Турции проживают 3,7 млн сирийских беженцев. В «очищенные от терроризма» (по выражению президента Эрдогана) регионы Сирии вернулись уже порядка 500 тыс. беженцев. Поэтому Анкара рассматривает зону безопасности на границе со своей страной как регион, в который должны вернуться беженцы и который должен находиться под управлением коалиции оппозиционных сил. Не случайно турецкий лидер подчеркнул важность работы Конституционного комитета Сирии. По его словам, провал в его деятельности равнозначен провалу работы всего астанинского процесса.
Иран же, считая СНА незаконной группировкой, настаивает на прекращении ею вооруженной борьбы против Дамаска и разоружении. Называя это процесс «национальным примирением», Тегеран рассчитывает, что таким образом официальный Дамаск может установить контроль над этой частью Сирии, что лишит Турцию возможности, используя фактор террористической угрозы, осуществлять любые военные операции в Сирии. Для Ирана важно, чтобы в Сирии оставались военные тех стран, которых пригласило сюда правительство Башара Асада. А оппозиция приняла бы условия сирийского правительства, если вообще хочет быть допущена к процессу управления страной в какой-либо форме.
В этом контексте И.Раиси подчеркнул, что «нарушение территориальной целостности Сирии не будет способствовать безопасности и борьбе с терроризмом», необходимо уважать суверенитет САР, которая должна оставаться единой.
Сирия, Ближний Восток - далее везде
Примечательно, что иранский президент обратил внимание участников встречи и на деструктивность американо-израильского тандема в регионе. Он обвинил США в том, что они воруют у САР ресурсы, в том числе нефть, а также осудил удары Израиля по территории Сирии. В результате Эрдоган и Путин поддержали осуждение израильских атак на Дамаск.
Важно отметить, что как во время двусторонних переговоров, так и на встрече в трехстороннем формате лидеры Турции, России и Ирана обсуждали также широкий круг вопросов, связанных с региональной и международной тематикой.
В частности, была выражена поддержка формату «3+3» на Южном Кавказе, где все три страны представляют внерегиональные государства. Подчеркнуты усилия Турции по организации переговоров о вывозе украинского зерна, обсуждены проблемы, связанные с региональной безопасностью в целом.
Не случайно в итоговом заявлении стороны договорились расширить трехсторонний формат за пределы одной сирийской тематики. Впрочем, как будет происходить на практике реализация этого решения, - покажет время. А оно, по нынешним временам, очень изменчиво: то, что было актуально сегодня, может перестать быть таковым завтра.