HUMANİTAR İRƏLİLƏYİŞ
Ukraynada davam edən müharibə fonunda İstanbul Bəyannaməsi qlobal aclığın qarşısının alınması üçün unikal imkan yaradıb
Ukraynada müharibənin başlamasından yarım ildən artıq vaxt keçir. Hərbi əməliyyatların davam etməsi yalnız Ukraynanın özü üçün deyil, münaqişəyə bu və ya digər formada cəlb olunmuş bütün ölkələr üçün hərbi və humanitar fəlakətin miqyasını getdikcə böyüdür. Bununla yanaşı, Türkiyə və BMT-nin vasitəçiliyi ilə iyulun 22-də əldə olunmuş razılaşma kiçik də olsa, ümid yaradır. Söhbət Ukrayna taxılının ixracı üçün dəhlizin yaradılması haqda razılaşmadan gedir. Beləliklə, ümid etmək olar ki, müharibəni dayandırmaq mümkün olmasa da, onun kritik humanitar nəticələrinin qarşısını almaq nəinki lazımdır, həm də mümkündür.
Pazı pazla çıxararlar
Amma təəssüf ki, bu, hərbi əməliyyatları səngitmir, qarşı-qarşıya duran tərəflərin düşmənə mümkün qədər ciddi zərbə vurmaq arzusu ilə getdikcə artır. Məsələyə Ukraynaya qeyd-şərtsiz dəstək verən, Rusiya qoşunlarının irəliləməsinin qarşısını almağa çalışan Qərb dövlətlərinin cəlbi isə yaşananların qlobal hərbi-siyasi effektini daha da artırır.
Məsələn, ABŞ prezidentinin milli təhlükəsizlik məsələləri üzrə məsləhətçisi Ceyk Sallivan bildirib ki, Birləşmiş Ştatlar Ukrayna ilə birgə strategiya hazırlayır və bu strategiya Kiyevə istər hərbi əməliyyatlar, istərsə də Rusiya ilə danışıqlar zamanı kömək etməlidir. Amerika rəsmiləri açıq şəkildə deyirlər ki, ABŞ və Ukraynanın Müdafiə nazirlikləri Ukrayna ərazilərinin hərbi yolla geri qaytarılması məsələsini müzakirə edirlər. Elə həmin Sallivanın sözlərinə görə, Vaşinqton «Ukrayna ilə praktik olaraq hər gün əlaqə saxlayır, Rusiyanın hücumundan müdafiə olunmaq, itirilmiş ərazilərin bir hissəsinin geri qaytarılması yollarını müzakirə edir… Bu müzakirələr istər silahlı qüvvələrin kanalları, istərsə də siyasi müstəvidə aparılır».
Lakin güman etmək olar ki, Vaşinqton Ukrayna ərazilərinin «bir hissəsinin» hərbi yolla geri qaytarılmasından danışan zaman Rusiyanın öz ərazisi saymadığı əraziləri nəzərdə tutur. Yəni hələlik söhbət Krımın geri qaytarılmasından getmir.
Qeyd edək ki, Ukraynaya hərbi yardımın əsas strateji idarəetməsi ABŞ-ın Avropadakı hərbi komandanlığının köməyi ilə həyata keçirilir.
ABŞ-ın müdafiə naziri Lloyd Ostin Amerika tərəfinin Ukrayna ordusuna dəstəyi ilə bağlı hədəflərdən danışarkən bildirib ki, məqsəd Rusiya qoşunlarının irəliləməsinin qarşısını almaq və Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin əks-hücumu üçün şərait yaratmaqdır.
«Ukrayna» poliqonu?
Vaşinqton Ukraynaya dəstək verməklə yanaşı, hərbi əməliyyatların gedişindən dərs çıxararaq hərbi texnikasını, silahlı qüvvələrin idarə olunması bacarıqlarını təkmilləşdirir. Başqa sözlə, Ukrayna daha təkmil müdafiə sisteminin hazırlanması, fəaliyyətin müttəfiqlərlə koordinasiyasının daha effektiv təşkili, müharbədə texniki vasitələrin tətbiqinin təkmilləşdirilməsi üçün «rahat meydança»ya çevrilib. Ümumilikdə artıq heç kimə sirr deyil ki, Ukrayna böyük sınaq poliqonuna çevrilməkdədir. Bu gün KİV-in diqqəti əsasən Ukraynaya Qərb silahlarının tədarükü məsələsinə yönəlib.
Bununla yanaşı, daha bir məlumata görə, İran təxminən iki aydır ki, Rusiyaya gizli şəkildə silah göndərir. Söhbət İrana məxsus hava hücumundan müdafiə raketlərindən gedir. Məlumata görə, onun «Bavar-373» Hava Hücumundan Müdafiə (HHM) sistemi Rusiyaya hələ bu ilin mayında verilib. Ona Rusiyanın «S-300» sisteminin İran versiyası kimi baxmaq olar. Daha maraqlı olanı isə İranın özünün İraqda fəaliyyət göstərən silahlı şiə təşkilatları (məsələn, «Haşd əş-Şaabi») vasitəsilə Rusiyaya qeyri-leqal şəkildə silah tədarük etməsi xəbəridir. Bildirilir ki, onlar Amerika hərbçilərinin İraqda qalmış silahlarını Rusiyaya göndərirlər. Onların arasında Braziliya istehsalı olan «Astros-II» yaylım atəşi sistemi də var. KİV-in versiyasına görə, bu silahlar Rusiyaya apreldə ixrac olunub. Bütün bunlar Rusiyanın əlavə raket arsenalına ciddi ehtiyac duyduğunu söyləməyə əsas verir.
ABŞ hərbi kəşfiyyatının əldə etdiyi məlumata görə isə İran yaxın vaxtlarda Rusiyaya yerli istehsal olan hərbi pilotsuz uçuş aparatları da göndərməyə hazırlaşır. Bu yerdə qeyd edək ki, Tehran üçün öz hərbi vasitələrinin potensial düşmənlə qarşıdurmada sınaqdan keçirilməsi vacibdir. Amma iranlılar bütün deyilənləri qəti şəkildə inkar edirlər. İran Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmisi ABŞ tərəfinin onların Rusiyaya pilotsuz uçuş aparatları verdiklərinə dair iddialarını rəsmən təkzib edib.
Zəif razılaşmalar
Bütün bunların fonunda Rusiya ilə Ukrayna arasında Türkiyə və BMT-nin vasitəçiliyi ilə aparılan danışıqlarda müəyyən müsbət dinamika hələ iyulun ortalarında özünü göstərməyə başlayıb. O zaman Moskvanın yüklərin daşınması zamanı barışığa razılıq verdiyi bildirilirdi. Əldə edilmiş razılaşmalara əsasən, silah qaçaqmalçılığının qarşısının alınması üçün yük daşımalarına cəlb olunmuş gəmilərə BMT-nin dəstəyi ilə Türkiyə baxış keçirməli idi. Amma barışığa ümid o zaman da böyük deyildi və belə də olub. Cəmi 1 gün sonra – iyulun 4-də Rusiya hərbçiləri Ukraynanın Vinnitsa şəhərinə raket zərbələri endirib. Prezident Zelenski şəhərin atəşə tutulmasını «açıq terror aktı» kimi qiymətləndirib. Ukrayna tərəfi bu hücum nəticəsində dinc sakinlərin də həlak olduğunu bəyan edib.
Rusiya hökuməti və hərbçiləri isə mülki obyektlərə zərbələrin endirildiyinə dair iddiaları rədd edib, bildiriblər ki, bu zərbələrin hədəfi hərbi infrastrukturdur. Rusiya tərəfinin məlumatına görə, bu hədəflər arasında şəhərdəki “Zabitlər evi” də olub.
Bundan bir həftə sonra taxılın nəqli ilə bağlı razılaşma böyük çətinliklə əldə olunan zaman yenidən eyni vəziyyət yaşanıb. Beləliklə, təəssüflə qeyd edə bilərik ki, nüfuzlu şəxslər tərəfindən imzalanmış razılaşma heç bir əhəmiyyəti olmayan sənədə çevrilə bilər.
Böyük siyasətdə müharibə
Analitiklər hesab edirlər ki, hərbi əməliyyatlar ilin sonunadək davam edərsə (və bütün əlamətlər bunun belə olacağını göstərir), dünya iqtisadiyyatı hər iki tərəfin resurslarını tükəndirən bu müharibəyə pis-yaxşı uyğunlaşacaq. Müharibə Ukrayna ərazisində getdiyindən, daha çox zəifləyən tərəf də odur.
Ukrayna üzrə həm də «Ramştayn» müşavirəsi kimi tanınan Kontakt qrupunun sayca dördüncü toplantısı göstərib ki, Qərb Ukraynaya dəstəyi dayandırmağı düşünmür. Bundan başqa, dünyanın 50 ölkəsinin müdafiə nazirləri Kiyevə ağır silahların tədarükünün artırılması haqda razılığa gəliblər. Məsələn, söhbət Ukraynaya verilmiş 12 ədəd «HIMARS» yaylım atəşi raket sisteminə daha 4-nün əlavə olunmasından gedir.
Maraqlıdır ki, bu qərar praktik olaraq, Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrovun mühüm bir bəyanatı ilə eyni vaxta təsadüf edib. Lavrov bildirib ki, Qərb Ukraynaya hücum silahları tədarükünü genişləndirərsə, bu ölkədə hərbi əməliyyatların coğrafiyası genişlənəcək. Nazirin sözlərinə görə, Rusiya «Ukraynanın Zelenskinin nəzarətində olan hissəsində» silahların toplanmasına imkan verə bilməz, çünki o silahlar «bizə, həmçinin gələcəklərini müstəqil şəkildə müəyyənləşdirmək istəyən, bu səbəbdən də, müstəqilliklərini elan etmiş respublikalara təhdid yaradacaq».
«Ramştayn»da bu bəyanat Kiyevə raket tədarükünün davam etdirilməsini zəruri edən amil və yürüdülən siyasətin uğurlu olduğunu göstərən indikator kimi qiymətləndirilib. İndi bir sıra Qərb dövlətlərində olduğu kimi, Birləşmiş Ştatlarda da Ukraynaya dəstək mövzusu daha vacib siyasi məsələyə çevrilir. Kiyevə hərbi dəstəyi gücləndirən Bayden administrasiyası Ukrayna ordusunun fəaliyyətində effektivliyin artacağına ümidlidir. Bu, tənqidçilər üçün yaxşı arqument olacaq. ABŞ-da isə belələri az deyil. ABŞ-da Nümayəndələr Palatasına bu il noyabrın 8-də keçirilməli olan seçki ərəfəsində hazırkı administrasiyanın opponentləri bir sualı daha tez-tez səsləndirməyə başlayacaqlar: «Sizin yardımınız Ukraynaya nə verdi? Bəs biz bundan nə əldə etdik?» Bu sualın müəllifləri prezident Baydenin silahdaşlarından konkret və ictimaiyyəti qane edəcək cavab istəyirlər. Bunu Amerikanın məşhur politoloqları  da açıq şəkildə dilə gətirirlər. Məsələn, Frensis Fukuyama «Doyçe Velle»yə müsahibəsində bildirib ki, ABŞ respublikaçılarının Ukraynaya dəstəyi getdikcə azalır. Eks-prezident Donald Tramp isə bu amildən 2024-cü ildə yenidən siyasi olimpə yüksəlmək üçün istifadə etmək niyyətindədir.
«Aydındır ki, 2024-cü ildə o, prezident vəzifəsinə qayıdarsa, Rusiyanın bütün problemləri həll olunacaq. Çünki Tramp ABŞ-ı NATO-dan çıxarmaq niyyətindədir. Beləliklə, Kreml sadəcə Amerikanın siyasi kursunun dəyişməsi sayəsində əsas hədəflərinə nail olacaq», - deyə Fukuyama qeyd edib: «Buna görə hesab edirəm ki, Ukraynanın yayın sonunadək müəyyən irəliləyişə nail olması, döyüş meydanında təşəbbüsü ələ alması vacibdir».
Görünən odur ki, Amerikanın Kiyevə hərbi dəstək strategiyasının əsas müəllifləri də eyni fikirdədirlər. Söhbət Pentaqon rəhbəri Lloyd Ostindən, dövlət katibi Entoni Blinkendən və ABŞ prezidentinin milli təhlükəsizlik üzrə məsləhətçisi Ceyk Sallivandan gedir.
Müharibə iqtisadiyyatı
Bu arada, Avropa İttifaqı Rusiyaya sanksiyalar vasitəsilə təzyiq təcrübəsini bərpa etmək qərarına gəlib. Yeddinci sanksiyalar paketi qızıl idxalına embarqonu, Sberbankın aktivlərinin dondurulmasını və yeni ixrac məhdudiyyətlərini nəzərdə tutur. Doğrudur, avronun zəifləməsi və Avropa iqtisadiyyatında resessiya proqnozları fonunda yeni sanksiyaların əhəmiyyəti və təsiri o qədər də ciddi olmaya bilər. Hər halda, avrozonada işgüzar fəallıq minimum həddə düşüb. Son məlumata görə, PMI işgüzar fəallıq indeksi 49,4 bəndə enib (iyunda 52 bənd idi). İstehsal həcmi və yeni sifarişlərin sayı 2021-ci ildə karantin rejiminin tətbiqindən bu yana ilk dəfə azalıb, ərzaq təhlükəsizliyi riski isə artıb. Lakin bu qədər ümidsiz təsir bağışlayan şəraitdə iyunun 22-də İstanbul danışıqlarında əsl sensasiya baş verib. Türkiyənin fəal iştirakı ilə «Dolmabahçe» sarayında aparılan uzun-uzadı məsləhətləşmələrdən sonra Türkiyə, Rusiya, Ukrayna və BMT arasında Ukrayna limanlarından taxıl məhsullarının nəqlinə dair razılaşma imzalanıb. «Ukrayna limanlarından taxıl və ərzaq məhsullarının təhlükəsiz nəqli təşəbbüsü» adlı sənəd Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan və BMT-nin baş katibi Antoniu Qutyerreşin iştirakı ilə imzalanıb. Məzmununa görə unikal olan sənəd bu gün üçün dünyanın ən ciddi problemi olan məsələnin həllinə imkan yaradır. Söhbət, ilk növbədə, dünyanın ən zəif, nəinki ciddi çörək qıtlığı, əməlli-başlı aclıq təhlükəsi ilə üz-üzə qalmış ölkələrinin taxılla təminindən gedir. Razılaşmanı ilk alqışlayanlardan birinin Afrika İttifaqı Komissiyasının sədri Musa Faki Mahamat olması da təsadüf deyil. O, BMT-nin baş katibinə ünvanladığı məktubda imzalanmış sənədin qitə dövlətləri üçün xüsusi əhəmiyyətini vurğulayıb.
Məlumdur ki, 10-dan artıq Afrika ölkəsi Ukrayna və Rusiya taxılından asılı durumdadır. Bu, Afrikaya ümumi taxıl idxalının yarıdan çoxu deməkdir. Belə bir vəziyyətdə taxılın durmadan bahalaşması burada onsuz da aclıq həddində yaşayan milyonlarla insan üçün daha ciddi risk yaradır. Odur ki, indi bir çox Afrika ölkəsi rahat nəfəs ala bilər.
Beləliklə, aclıq təhlükəsi tam aradan qalxmasa da, xeyli azalıb. Amma ən nikbin şəxslər belə, əldə edilmiş razılaşmanı bütün problemlərin həlli hesab etmir. Müharibə davam edir və demək, yeni böhranlardan heç kim sığortalanmayıb. Üstəlik, razılaşmanın imzalanmasından cəmi bir gün sonra Odessanın dəniz limanına raket zərbəsi endirilib. Bu, müharibə dövründə istənilən razılaşmanın nə qədər zəif olduğunu, istənilən an pozula biləcəyini göstərib. Dünya artıq müharibədən bezib və infrastruktur obyektlərinə raket zərbələrinə haqq qazandırılması üçün söylənilən istənilən fikir qeyri-ciddi təsir bağışlayır.
Belə bir vəziyyətdə məsuliyyətli siyasətçilər tərəfləri israrla hərbi əməliyyatları dayandırmağa, danışıqlar masası arxasına əyləşməyə çağırır. Belə siyasətçilər arasında son danışıqların uğurla bitməsində şəxsi xidmətləri böyük olan Türkiyə lideri də var. «Yeni qurbanların olmaması, bütün dünyanın yeni iqtisadi ziyanla üzləşməməsi üçün Rusiya ilə Ukraynanın hərbi əməliyyatları dərhal dayandırmaları vacibdir», - deyə Ərdoğan İstanbulda «taxıl razılaşması»nın imzalanması mərasimində bildirib. Prezident deyib ki, Türkiyə müharibəninr lap əvvəlindən bu münaqişədə qalibin olmayacağını bildirib: «Bu münaqişədən tək Rusiya ilə Ukrayna yox, bütün dünya məğlub ayrılacaq».

HUMANITARIAN BREAKTHROUGH
As the hostilities in Ukraine continue after more than six months, the scale of military and humanitarian disaster is growing threatening not only Ukraine, but also all the countries involved in the conflict one way or another. However, the agreement brokered by Türkiye and the United Nations on July 22 to create a corridor for the export of Ukrainian wheat has given hope, albeit a small one, that it is still possible to prevent the critical humanitarian consequences of the ongoing war.
Taken by force, returned by force
Alas, the heat of hostilities is not diminishing amid the increasing desire of the conflicting sides to inflict the most tangible damage on each other. The involvement of Western states, which unconditionally support Ukraine in its attempt to stop the advance of Russian troops, increases the global military and political effects of the conflict.
According to Jake Sullivan, National Security Adviser to the US President, the US is developing a strategy with Ukraine to help it both during hostilities and negotiations with Russia.
US officials admit that the US and Ukrainian defence ministries are discussing the return of Ukrainian territories by military means. Sullivan stated that the US was in "almost daily contact with Ukraine about how to defend themselves against the Russian offensive and regain some of the occupied territories... We hold these conversations through military channels and at the political level".
However, we can assume that by military means of return of ‘some’ Ukrainian lands Washington admits that the military operation may be limited to those regions which the Russians do not consider part of their own. In other words, the return of Crimea is not yet on the agenda.
The main strategic administration of the military assistance to Ukraine is carried out by the US military command in Europe.
US Defence Secretary Lloyd Austin said the US aims to ensure the effectiveness of support to the Ukrainian army in order to stop the advance of Russian troops and create conditions for a Ukrainian counter-offensive.
Ukraine as a military ground?
By supporting Ukraine, the US is also learning lessons from the course of hostilities, improving its military equipment, command and control skills. Ukraine gradually becomes a ‘convenient’ platform for practising a better defence system, co-ordination with allies and the use of improved technical means of warfare.
Overall, it is no longer a secret that Ukraine increasingly becomes a large testing ground. Today media mainly focuses on the Western arms deliveries for the Ukrainian army.
However, according to other information, Iran has for two months been secretly exporting locally produced air defence missiles to Russia. It is assumed that the Bavar-373 air defence system was handed over to Russia in May 2022. The system is the Iranian version of the Russian S-300 system. Interestingly, through its militarised Shiite organisations operating in Iraq such as Hashd al-Shaabi, Iran is reported to illegally export some of the weapons left over from the US military to Russia. This also includes a Brazilian-made Astros-II multiple missile launcher system. According to media reports, these weapons were exported to Russia in April. This indicates that Russia might strongly need additional missiles to continue the military operation in Ukraine.
According to US military intelligence, Iran is preparing to export its own combat drones to Russia in the near future. At the same time it is important for Iran to test its military weapons in a confrontation with a potential adversary like the United States. At the same time, Tehran denies any involvement in such actions. Iranian Foreign Ministry spokesman officially denied US allegations about the possible transfer of Iranian drones to Russia.
Vulnerable arrangements
Meanwhile, there was some progress in the Russian-Ukrainian talks organised in Istanbul by the UN and Türkiye in mid-July. It was reported that Moscow agreed to a truce for the transport of goods. The agreements reportedly stipulated that Türkiye, backed by the UN, would inspect the involved ships against any arms smuggling.
However, the hopes for a complete ceasefire proved to be illusory. On July 14, the next day after the talks, the Russian military launched a missile attack on Vinnitsa. President Zelensky called the shelling of the city "an open act of terrorism". At the same time, the Ukrainian side reported about the civilian victims of the strike. Russian authorities and army officials denied the accusations of strikes on civilian facilities claiming the targets of strikes be military infrastructure, including the city's House of Officers.
A similar situation occurred a week later, when the sides reached, albeit with great difficulty, an agreement on the transport of grain.
War in big politics
Analysts believe that if the war continues until the end of the year, which is quite likely, global politics and economy will have to ‘adjust’ to the war, which is exhausting the resources of both sides. But because it is going on the Ukrainian territory, it makes it much more vulnerable.
The fourth meeting of the Contact Group on Ukraine, also known as the Rammstein Summit, demonstrated that the West was not about to give up its support for Ukraine. Moreover, 50 defence ministers from around the world agreed to step up deliveries of heavy weapons to Kiev. This includes four more HIMARS multiple-launch rocket systems in addition to the 12 that Ukraine already has.
Remarkably, the decision was made almost simultaneously with statements by Russian Foreign Minister Sergei Lavrov, who said that the geography of the war would expand if the West continues the supply of weapons to Ukraine. He said that Russia could not allow "the part of Ukraine to be controlled by Zelensky" to have weapons; weapons that pose a threat to "Russian territory and the territories of those republics that have declared their independence and want to determine their future independently".
In Rammstein, the statement was interpreted as a signal to continue supplying missiles and as an indicator of success of the pursued line of operations. Furthermore, support for Ukraine is becoming an increasingly important political issue in the US and in a number of Western countries. By strengthening military support to Kiev, the Biden administration expects to improve the effectiveness of the Ukrainian army, which will be a good argument for his multiple critics in the US.
In the run-up to the US House of Representatives elections on November 8, 2022 opponents of the current US administration will definitely ask about the incumbent administration’s aid for Ukraine and the overall gain of the US from the war. And President Biden's supporters are expected to give concrete and satisfying answers to such questions.
Prominent American political analysts also openly address this issue. Francis Fukuyama acknowledged in his interview with Deutsche Welle that Republican support for Ukraine in the US is gradually waning. Former President Donald Trump intends to use this factor to return to big politics in 2024.
"Obviously, if Trump returns to presidency in 2024, this could solve all the problems that Russia faces today, because Trump intends to withdraw the US from NATO. The Kremlin will achieve its main goals simply by changing the course of the American policy. That's why I think it's crucial that Ukraine makes some progress and seizes the initiative on the battlefield during the summer," Fukuyama concluded.
Apparently, the chief strategists of US military support to Ukraine—the Pentagon chief Lloyd Austin, US Secretary of State Anthony Blinken and National Security Adviser Jake Sullivan—are doing the same.
Economics of war
Meanwhile, the EU decided to resume the introduction of sanctions on Russia by agreeing a seventh sanctions package, which includes embargo on gold, freezing Sberbank assets and new export restrictions. However, amid the weakening of Euro and forecasts of recession in the European economy, the significance and impact of new sanctions may not look entirely convincing.
Business activities in the Eurozone fell to record lows as well. PMI fell to 49.4 points (52 points in June). The volume of production and new orders fell for the first time since the lockdown at the beginning of 2021. Threats to food security have risen as well.
Yet amid such a seemingly hopeless picture, a real sensation took place on July 22 during the talks in Istanbul. After lengthy meetings and consultations, including Türkiye’s active involvement in the process in the Dolmabahce Palace, an agreement was signed between the Republic of Türkiye, the Russian Federation, Ukraine and the United Nations on the transportation of grain products from Ukrainian ports. The signing ceremony of the document titled Safe Transportation Initiative for Grain and Food Products from Ukrainian Ports was attended by the Turkish President Recep Tayyip Erdogan and UN Secretary-General António Guterres.
It is a unique document that offers a solution to the world's most urgent problem today—the provision of grain primarily to the world's most vulnerable nations, which face not only a critical shortage of bread, but also a real famine.
It is no coincidence that Moussa Faki Mahamat, chairman of the African Union (AU) Commission, was among the first to welcome the agreement on grain corridor. He highlighted in a letter to the UN Secretary General the exceptional importance of the signed document for the continent's countries.
We know that more than ten African countries depend on grain imports from Ukraine and Russia, which accounts for more than half of Africa's imports. The rapid increase in the price of wheat is threatening the lives of millions of people who already live on the brink of starvation. Many African countries may now breathe a little easier. The threat of famine may not be completely averted, but certainly has been substantially reduced.
But even the optimists do not see the agreement as a condition for solving all problems. The war continues, which means that no one is safe from new crises.
After all, the day after the signing of the above agreement, the seaport of Odessa suffered from a missile attack. This demonstrated how fragile and short-lived any agreement can be during a wartime. The world is tired of the war and any justification for the reasons for missile attacks on infrastructure facilities seems frivolous.
Yet responsible politicians are calling for an immediate cessation of hostilities inviting all the parties involved to negotiations. One of them is the Turkish leader, whose personal credit for the success of the talks is undeniable. "Russia and Ukraine need to end hostilities immediately to avoid further casualties and economic losses for the entire world," President Erdogan said at the signing ceremony for the grain agreement in Istanbul.
According to him, Türkiye has stated from the very beginning of the war that there would be no winners in this conflict and that not only Russia and Ukraine, but also the whole world would lose. We can only hope that Moscow and Kiev will hear this call.