MÜHARİBƏ MƏNTİQİ İLƏ
Ukraynada müharibənin bitmək bilməməsi, beynəlxalq vəziyyətin getdikcə ağırlaşması problemin uzanacağını göstərir – Rusiya-Ukrayna qarşıdurması getdikcə daha kəskin xarakter alır. Bununla yanaşı, Zaporojye AES-in atəşə tutulması hallarının artması təhlükəni daha da artırır və bunun bütünlükdə Avropa üçün məşum nəticələrə yol açacaq «ikinci Çernobıl» hadisəsi ilə bitəcəyi istisna deyil. Tərəfdaşlarının da dəstəyi ilə Rusiyanın hücumlarına ciddi müqavimət göstərən Ukrayna təslim olmur, Moskva isə hücum sürətini nəzərəçarpacaq dərəcədə azaltsa da, strategiyasını dəyişməyə hazırlaşmır.
Cəbhədə dəyişiklik yoxdur
Rusiya-Ukrayna müharibəsi cəbhəsində ümumilikdə radikal dəyişikliklərin olmamasını müşahidəçilər çoxdandır ki, Ukrayna Ordusunun döyüş qabiliyyətinin artması, onun tərəfdaşları, ilk növbədə, NATO ölkələri ilə uğurlu əməkdaşlığı ilə əlaqələndirir. Məlum olduğu kimi, Ukrayna artıq 800 milyon dollar dəyərində növbəti hərbi yardım tranşını əldə edib. Bu yardım ABŞ prezidentinin səlahiyyətləri çərçivəsində həyata keçirilib. Bu səlahiyyətlər Ağ Ev sahibinin hər hansı ölkəyə Birləşmiş Ştatların ehtiyatlarından əlavə silah göndərməsinə imkan verir. Növbədə yeni tranşdır.
ABŞ-ın Kiyevə hərbi yardımının vacib komponenti «HIMARS» kimi sistemlərin tədarüküdür. Güman olunur ki, Ukrayna tərəfi Krımdakı vacib hərbi obyektləri məhz bu sistemlərin sayəsində vura bilib. Bu, Kiyev üçün həm də vacib psixoloji məsələdir. Yəni yaşananlar göstərir ki, ukraynalılar yalnız ölkənin cənub-şərqindəki rayonlarını deyil, beynəlxalq hüquqa görə Ukrayna ərazisi olan Krım yarımadasını da nəzarətinə qaytarmaq əzmindədir.
Mütəxəssislər hesab edir ki, Rusiyanın Hava Hücumundan Müdafiə (HHM) sistemləri «HIMARS» ilə mübarizədə gücsüzdür. Bəzi ehtimallara görə, ruslar «HIMARS» vasitəsilə 80 kilometrədək məsafəyə atılmış 6 raketdən ən yaxşı halda 1-ni vura bilir.
İstənilən halda, bir çox Qərb KİV-i Krımda hərbi obyektlərin davamlı olaraq partladılmasını məhz Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin effektiv fəaliyyəti ilə əlaqələndirir. Halbuki, Kiyev buna görə məsuliyyəti rəsmi olaraq üzərinə götürmür.
Yeri gəlmişkən, son zamanlar Rusiya Ordusunun arxa cəbhəsinə raket zərbələrinin sayı da nəzərəçarpacaq dərəcədə artıb. Xersondakı partlayışlar və Donbasdakı strateji kommunikasiyalara zərbələr bunu təsdiqləyir. Bəlkə də, Rusiya HHM sistemlərinin zəifliyi Ukrayna Ordusunun getdikcə daha effektiv müqavimət taktikasına keçdiyini göstərən daha bir əlamətdir. Hər halda, ukraynalı hərbçilərin həmlələri bəzən düşməni müdafiəyə keçməyə belə, vadar edir.
Lakin ümumilikdə hərbi kampaniyanın gedişində hər hansı ciddi dəyişiklik yoxdur. Rusiya qoşunları səylərini Donbas istiqamətinə yönəltməkdə davam edir, Ukraynanın bu regionuna nəzarəti tam ələ keçirmək üçün var qüvvəsi ilə çalışır. Kiyev isə Xerson vilayəti və bütünlükdə ölkənin cənubunu azad etmək niyyətini getdikcə daha aydın ifadə edir. Odur ki, ən ağır hərbi əməliyyatların Ukraynanın məhz bu bölgəsində getməsi təsadüf deyil.
Növbəti uğursuz cəhd
Bütün bunlarla yanaşı, vəziyyətin idarə oluna bilən məcraya yönəldilməsi cəhdləri də davam edir. Bu mənada, münaqişənin sülh yolu ilə həlli cəhdləri də ortadadır. Hər halda, Ukrayna prezidenti Volodimir Zelenskinin BMT-nin baş katibi Antoniu Qutyerriş və Türkiyənin dövlət başçısı Rəcəb Tayyib Ərdoğanla Lvovda keçirdiyi görüşü məhz belə qiymətləndirmək olar. Müşahidəçilər bu görüşlərə ən azı müvəqqəti atəşkəsin əldə oluna biləcəyi görüş kimi ümid bəsləyirdilər. Türkiyə prezidentinin bilavasitə görüşdə bu təşəbbüslə çıxış edəcəyi gözlənilirdi. Əslində, belə də olub. Ərdoğan, həqiqətən də, Zelenskiyə Rusiya prezidenti ilə görüş təklif edib. Lakin Zelenski Moskva ilə danışıqların yalnız bir halda mümkün olduğunu bildirib – «işğalçı Rusiya qoşunları Ukrayna ərazisindən çıxmalıdır».
Bu cavab isə gözlənilən idi. Çünki Moskva ilə danışıqlar və hərbi əməliyyatların dayandırılması Ukrayna və ona hərbi-siyasi dəstək verən ölkələrdə Kiyevin kompromisə hazır olduğu kimi qiymətləndirilə bilərdi. Qərb bu halda tənqidi əhvalın güclənəcəyindən ehtiyatlanır: belədirsə, Kiyevə bu həcmdə hərbi dəstəyin göstərilməsinə ehtiyac var idimi? Bununla yanaşı, proseslərin bu cür inkişaf edəcəyi təqdirdə Ukraynaya öz ərazilərini işğaldan azad edənədək yardımın göstərilməsinin vacibliyini bildirən Qərb liderlərinin siyasi ritorikasına etimad da azalardı.
Türkiyə prezidenti üçün isə hərbi əməliyyatların aktiv fazasının dayandırılması Qara dəniz hövzəsində müharibənin coğrafiyasının böyüməsi riskinin azalması demək olacaqdı ki, bu da şübhəsiz ki, Ankaranın maraqlarına uyğundur. Həm Moskva, həm də Kiyev ilə dialoqu davam etdirməkdə maraqlı olan Türkiyə qarşı-qarşıya dayanmış qüvvələr arasında seçim etmək məcburiyyətində qalmaq istəmir. Bununla yanaşı, Ərdoğan açıq şəkildə bildirir ki, o, bu müharibədə aşkar qalibin və məğlubun olacağını düşünmür və problemə son nöqtə məhz danışıqlar yolu ilə qoyulmalıdır. «Biz Ukraynalı dostlarımızın yanında olmuşuq və yanındayıq… Müharibə danışıqlar masası arxasında bitəcək. Zelenski ilə Qutyerriş mənimlə razıdırlar. Biz Türkiyə olaraq, növbəti dəfə vasitəçi rolunu oynamağa hızırıq», - deyə Ərdoğan qeyd edib.
Volodimir Zelenski özü isə türkiyəli həmkarı ilə görüşünün nəticələrini belə xarakterizə edib: «Prezident Ərdoğanın Ukraynaya səfəri bu qüdrətli dövlətin bizə dəstəyi ilə bağlı ciddi siqnaldır. Ərdoğanla görüşümüzdə müdafiə sahəsində əməkdaşlıq məsələləri də müzakirə edildi».
Lvov danışıqlarından sonra iki tərəf arasında Ukraynanın dağılmış infrastrukturunun bərpasına dair razılaşma da imzalanıb.
Fəlakətin bir addımlığında
Qeyd etmək lazımdır ki, üçtərəfli görüşdə «taxıl razılaşması»nın inkişafı imkanları, həmçinin Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentliyin (MAQATE) Zaporojye AES-ə göndərəcəyi mümkün nümayəndə heyətinin parametrləri də müzakirə olunub. Bu səfərlə bağlı razılaşma Zelenski ilə Qutyerriş arasında əldə edilib.  Bu, münaqişə tərəflərinin əldə etdiyi razılaşmalar arasında kifayət qədər effektiv şəkildə həyata keçirilən yeganə razılaşmadır.
Ümumilikdə isə təəssüf ki, münaqişənin yaratdığı kəskin problemlərin, məsələn, Zaporojye AES ətrafında yaranmış qorxulu vəziyyətin həlli baxımından bu görüş də «sehrli çubuq» rolunu oynaya bilməyib. AES-in atəşə tutulmasına nəinki son qoyulmayıb, hətta o, daha intensiv xarakter alıb. Vəziyyət o qədər kritik həddə çatıb ki, avqustun 25-də stansiya tarixində (1984-cü ildə tikilib) ilk dəfə olaraq enerji şəbəkəsindən ayrılıb.
Vəziyyət kritik olaraq qalır. Zelenskinin sözlərinə görə, AES-in enerji şəbəkəsindən ayrılmasından dərhal sonra onun özünü enerji ilə təmin etmək üçün dizel generatorları işə düşüb. Prezident bildirib ki, dünyanı nüvə fəlakətindən məhz bu generatorların fasiləsiz işi və AES personalının peşəkar reaksiyası xilas edib. «Dünya söhbətin hansı miqyasda təhdiddən getdiyini başa düşməlidir: dizel generatorları işə düşməsəydi, «blekaut»dan sonra avtomatika və stansiyanın personalı fəaliyyətə keçməsəydi, artıq radiasiya qəzasının nəticələrini aradan qaldırmaqla məşğul idik», - deyə Ukrayna lideri bildirib.
Bu vəziyyət fonunda MAQATE ekspertlərindən ibarət komandanın Zaporojye AES-ə yollanması haqda informasiya müsbət siqnal sayıla bilər. Missiya obyektin təhlükəsizliyinə dəymiş zərəri hesablamalı, onun təhlükəsizliyinin artırılması üçün tövsiyələr verməlidir.
Kədərli statistika və müharibə məntiqi
İş elə gətirib ki, Ukrayna avqustun 24-də müstəqilliyinin növbəti ildönümünü, eyni zamanda saysız-hesabsız hərbçi və dinc sakinin həyatına son qoymuş, son qoymağa davam edən, miqyaslı dağıntılara yol açan müharibənin başlamasının yarım illiyini qeyd edib. Məlumata görə, fevralın 24-dən avqustun 10-dək müharibə 13 mindən artıq Ukrayna vətəndaşının həyatına son qoyub. Onlardan 5,5 mini dinc sakinlərdir. Ekspertlər isə həlak olanların real sayının bunu xeyli üstələyə biləcəyini deyir. Hər iki tərəf on minlərlə ölüdən danışır, lakin onların açıqladığı rəqəmlər fərqlənir. Bunun dəqiqləşdirilməsi isə mümkün görünmür.
Avqustun sonuna olan məlumata görə, bu savaş nəticəsində 12 mindən artıq insan qaçqın və məcburi köçkünə çevrilib. Onların 6 mindən artığı ölkəni tərk edib. Ölkə infrastrukturuna dəymiş və artıq sənədləşdirilmiş ziyanın həcmi 200 milyon dollardır. Təəssüf ki, bu faciəvi rəqəmlər artmaqda davam edir, çünki müharibənin sonu görünmür. Onun tezliklə bitəcəyinə ümidlər isə getdikcə yox olur.
Ukrayna prezidenti V. Zelenski «Krım platforması» forumunun yekunlarına dair mətbuat konfransındakı çıxışı zamanı açıq şəkildə bildirib ki, Moskva ilə danışıqlardan «söhbət belə, gedə bilməz», çünki Rusiya hökuməti dialoq yox, müharibə aparmaq istəyir. Bundan 2 sutka sonra Prezident Ofisi rəhbərinin məsləhətçisi Mixail Podolyak deyib ki, «prezident Zelenski birmənalı olaraq danışıqların əleyhinədir, Ukrayna ictimaiyyəti isə sarsılmazdır. Çünki biz riskləri yaxşı dərk edirik». Kiyevdə hesab edirlər ki, «Rusiya ilə istənilən müvəqqəti barışıq gələcəkdə Moskvanın təcavüzü davam etdirməsinə yol açacaq».
Kiyevi tərəfdaşları da Moskva ilə danışıqlardan çəkinməyə çağırır. Böyük Britaniyanın artıq sabiq baş naziri Boris Conson dünya liderləri və Ukraynanın tərəfdaşlarını Rusiya prezidenti Vladimir Putin ilə danışıqlar aparmamağa çağırıb. O, deyib ki, Moskvanın uğur qazanması sərhədlərin güc yolu ilə dəyişdirilməsinin mümkünlüyünü göstərən siqnal olacaq və bu halda Rusiyanın ətrafındakı heç bir ölkə özünü təhlükəsizlikdə hiss edə bilməyəcək.
Yeri gəlmişkən, «DXR» və «LXR»in Rusiyaya birləşməsinə dair referenduma hazırlıq da bunu göstərir. Kiyev bildirir ki, onun şərq vilayətlərinin Rusiyaya birləşdirilməsi haqda qərar qəbul edilərsə, perspektivdə hansısa danışıqlar haqda düşünmək belə, artıq olacaq.
Ukrayna prezidenti Türkiyənin dövlət başçısı ilə BMT-nin baş katibini «işğal olunmuş ərazilərdə psevdoreferendumlarla bağlı» son dərəcə sərt mövqe sərgiləməyə təsadüfən çağırmayıb. Ukrayna bu addımın yolverilməz olduğu, onun ağır nəticələrə yol açacağı haqda fikirlərin Rusiya rəhbərliyinə məhz bu iki şəxs vasitəsilə çatdırılmasını istəyir. Lakin mövcud vəziyyətdə nüfuzlu siyasətçilərin çağırışlarının Moskva tərəfindən qəbul ediləcəyinə əmin olmaq mümkün deyil.
Müharibənin öz məntiqi var və onun davam etdiyi şəraitdə sülh məntiqinin diktə etdiyi qərarlara ümid bəsləmək təəssüf ki, mümkünsüzdür.

The Russian-Ukrainian conflict can lead to fatal catastrophe for Europe
With the progressing war in Ukraine and complication of the international situation, it is clear that the war will continue and the confrontation between Russia and Ukraine will become increasingly fierce. Meanwhile, the increasingly frequent shelling of the Zaporozhzhye nuclear power plant is threatening and could lead to another Chernobyl with fatal consequences for the entire Europe. Ukraine, which has strenuously resisted the Russian offensive and is supported by its partners, is not giving up. Russia, although it has markedly slowed down the offensive, is not about to change its strategy either.
Frontline remains the same
In general, observers believe that the absence of radical changes on the frontline in the Russian-Ukrainian war is due to the increased combat readiness of the Ukrainian army and its successful level of interaction with its partners, primarily NATO. Ukraine has already received another $800m military aid package in line with the US president's exercise of his authority—he can approve the transfer of additional weapons from the US stocks. A new instalment is on the way.
An important component of US military assistance to Kiev was the supply of US military systems such as HIMARS. It is expected that thanks to this system the Ukrainians can hit important military facilities in non-controlled Crimea. This is also an important psychological factor for Ukraine. It signals its determination to liberate not only the territories in the uncontrolled east and southeast of the country, but also the Crimean peninsula, which is part of Ukrainian territory under international law.
Experts believe that Russian air defence systems have proved ineffective against HIMARS. It has been suggested that out of six HIMARS missiles launched up to 80km distance, the Russians are able to shoot down one at best.
Either way, some Western media outlets report that the frequent explosions at Crimean military facilities are a product of the effective activities of the Ukrainian army, although the Ukrainian side has not officially claimed responsibility for them.
Incidentally, there has been a tangible increase in the number of missile attacks on the rear of the Russian army recently, such as the bombings in Kherson and strikes on strategic communications in Donbass.
The possible vulnerability of the Russian air defence system also indicates that the Ukrainian army is employing increasingly effective resistance tactics, sometimes even leading the enemy to turn defensive.
But overall, there are no major changes in the military campaign itself. Russian forces continue to concentrate their efforts in and around Donbass, trying to establish full control over this Ukrainian region. Kiev, on the other hand, has been increasingly determined to liberate the Kherson region and the entire south of the country. It is no coincidence that a lion’s share of military action is concentrated in these regions of Ukraine.
It's worth a try
Meanwhile, we can see efforts to put the situation in a manageable course with the possibility of reaching a peaceful solution to the conflict. Like the recent meeting between the Ukrainian President Vladimir Zelensky, the UN Secretary-General António Guterres and Turkish President Recep Tayyip Erdogan in Lviv.
Observers believe that the goal of the meeting was to ensure at least a temporary cessation of hostilities. The Turkish president was expected to suggest such an initiative during the meeting. In fact, he did. Erdogan did offer Zelensky to organise a meeting with the Russian president. But Zelensky objected claiming that that negotiations with Russia would be possible only if the latter withdraws all its troops from the Ukrainian territory.
Such a response was expected, as negotiations with Moscow and the suspension of military activities might have been perceived in Ukraine and the countries providing it with military and political support as a readiness for compromise. In the West, there are fears that this could lead to increased criticism: was it worth providing Kiev with such extensive military support at all? This could also lead to public mistrust of the political rhetoric of Western leaders about the steadfast assistance to Ukraine until it liberates its territory.
For the Turkish president, however, ending the active phase of the war could mean reducing the risks of its geographical expansion to the Black Sea, which undoubtedly affects Turkish interests. Ankara expects to continue the dialogue with both Moscow and Kiev and does not want to face a tough choice between the opposing sides. At the same time, Erdogan says openly that he sees no clear winners or losers in this war, insisting that it is negotiations that can put a final end to it. "We have been with our Ukrainian friends and continue to be with them... The war will end at the negotiating table. Zelensky and Guterres agree with me; we as Turkey are once again ready to play the role of mediator," Erdogan said.
Vladimir Zelensky himself described the outcome of the meeting with his Turkish counterpart as follows: "President Erdogan's visit to Ukraine is a strong signal of support from such a powerful country. We have also discussed the issues of defence cooperation with Mr. Erdogan," he said.
After the talks in Lviv, the two countries also signed an agreement to rebuild Ukraine's devastated infrastructure.
One step away from disaster
The participants of the trilateral meeting have further elaborated on the so-called grain agreement as well as the parameters of a possible delegation of the International Atomic Energy Agency (IAEA) to the Zaporozhye nuclear power plant (ZNPP), as agreed by Zelensky and Guterres. This is the only agreement that is implemented quite effectively by the parties involved in the conflict.
Unfortunately, the summit did not contribute to the resolution of acute problems caused by the conflict, in particular the alarming situation around the ZNPP. Not only has the shelling not stopped, but it has even become more intensive. The situation is so critical that on August 25, for the first time in its history (ZNPP was built in 1984), the plant was disconnected from the power grid.
ZNPP's own power needs are now supplied by the Ukrainian energy system through the ZNPP communication line.
Meanwhile, the situation continues to be critical. President Zelensky said that after the shutdown of the nuclear power plant, the diesel generators went off immediately to supply power to the plant itself. According to him, the continuous operation of generators and the professional reaction of the ZNPP personnel saved the entire world from a nuclear disaster. "The world should understand the threat. Had the diesel generators not activated, had the automation system and the personnel of the plant not worked after the blackout, we would have been forced to overcome the consequences of another radiation accident," Zelensky said.
A positive signal came from the IAEA, which dispatched an expert team to ZNPP. The mission is to assess the damage to the facility's safety and adopt recommendations to improve it.
Gruesome statistics and the logic of war
By coincidence August 24 marked both the anniversary of Ukraine's independence and six months into a war that continues to claim the lives of soldiers and civilians and is accompanied by much devastation. It is estimated that between February 24 and August 10 more than 13,000 Ukrainian citizens were killed in the war, with 5,500 of this number being civilians. According to experts, the actual death toll could be much higher. Both sides speak of tens of thousands of deaths, but their figures differ and it is impossible to verify them.
At the end of August, more than 12 million people were reported to be refugees and internally displaced, of whom more than 6 million had fled abroad. The documented damage to infrastructure is estimated at $200 million. Sadly, these tragic figures continue to multiply. And there is still no hope for a quick resolution to the conflict.
Speaking at a press conference following the Crimean Platform forum, Ukrainian President Zelensky explicitly said that negotiations with Russia were "out of the question" because the Russian authorities were ready to wage war rather than dialogue. Two days later, Mikhail Podolyak, adviser to the head of the presidential office, explained that "President Zelensky is unequivocally against [negotiations], and Ukrainian society is adamant because we are fully aware of the risks". According to Kiev, "any temporary ceasefire would mean the continuation of the Russian aggression in the future.”
Kiev's partners are also against any negotiations with Moscow. Former British Prime Minister Boris Johnson warned world leaders and Ukraine's partners not to negotiate with President Vladimir Putin. He stressed that if Moscow succeeds, it will be a signal that borders can be changed by force and no country on Russia's perimeter will be safe.
By the way, preparations for a referendum on the annexation of the so-called Donetsk and Luhansk People's Republics to Russia may also indicate at such intentions. Kiev warned that if Russia decides to annex the eastern regions of Ukraine, Moscow can forget about any negotiations.
It is no coincidence that the Ukrainian president called on Turkish President Erdogan and UN Secretary-General Guterres to voice the toughest possible position on Russia's planned "pseudo-referendums in the occupied territory". Kiev hopes that they can convey its position to the Russian leadership about the unacceptability of this step and its consequences. But in the current situation there are fears that a possible call by the above politicians to Moscow will unlikely refrain it from such a step.
War has its own logic, and as it continues, there is little hope for solutions dictated by the logic of peace.