MÜHARİBƏ MƏNTİQİ İLƏ
Ukraynada müharibənin bitmək bilməməsi, beynəlxalq vəziyyətin getdikcə ağırlaşması problemin uzanacağını göstərir – Rusiya-Ukrayna qarşıdurması getdikcə daha kəskin xarakter alır. Bununla yanaşı, Zaporojye AES-in atəşə tutulması hallarının artması təhlükəni daha da artırır və bunun bütünlükdə Avropa üçün məşum nəticələrə yol açacaq «ikinci Çernobıl» hadisəsi ilə bitəcəyi istisna deyil. Tərəfdaşlarının da dəstəyi ilə Rusiyanın hücumlarına ciddi müqavimət göstərən Ukrayna təslim olmur, Moskva isə hücum sürətini nəzərəçarpacaq dərəcədə azaltsa da, strategiyasını dəyişməyə hazırlaşmır.
Cəbhədə dəyişiklik yoxdur
Rusiya-Ukrayna müharibəsi cəbhəsində ümumilikdə radikal dəyişikliklərin olmamasını müşahidəçilər çoxdandır ki, Ukrayna Ordusunun döyüş qabiliyyətinin artması, onun tərəfdaşları, ilk növbədə, NATO ölkələri ilə uğurlu əməkdaşlığı ilə əlaqələndirir. Məlum olduğu kimi, Ukrayna artıq 800 milyon dollar dəyərində növbəti hərbi yardım tranşını əldə edib. Bu yardım ABŞ prezidentinin səlahiyyətləri çərçivəsində həyata keçirilib. Bu səlahiyyətlər Ağ Ev sahibinin hər hansı ölkəyə Birləşmiş Ştatların ehtiyatlarından əlavə silah göndərməsinə imkan verir. Növbədə yeni tranşdır.
ABŞ-ın Kiyevə hərbi yardımının vacib komponenti «HIMARS» kimi sistemlərin tədarüküdür. Güman olunur ki, Ukrayna tərəfi Krımdakı vacib hərbi obyektləri məhz bu sistemlərin sayəsində vura bilib. Bu, Kiyev üçün həm də vacib psixoloji məsələdir. Yəni yaşananlar göstərir ki, ukraynalılar yalnız ölkənin cənub-şərqindəki rayonlarını deyil, beynəlxalq hüquqa görə Ukrayna ərazisi olan Krım yarımadasını da nəzarətinə qaytarmaq əzmindədir.
Mütəxəssislər hesab edir ki, Rusiyanın Hava Hücumundan Müdafiə (HHM) sistemləri «HIMARS» ilə mübarizədə gücsüzdür. Bəzi ehtimallara görə, ruslar «HIMARS» vasitəsilə 80 kilometrədək məsafəyə atılmış 6 raketdən ən yaxşı halda 1-ni vura bilir.
İstənilən halda, bir çox Qərb KİV-i Krımda hərbi obyektlərin davamlı olaraq partladılmasını məhz Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin effektiv fəaliyyəti ilə əlaqələndirir. Halbuki, Kiyev buna görə məsuliyyəti rəsmi olaraq üzərinə götürmür.
Yeri gəlmişkən, son zamanlar Rusiya Ordusunun arxa cəbhəsinə raket zərbələrinin sayı da nəzərəçarpacaq dərəcədə artıb. Xersondakı partlayışlar və Donbasdakı strateji kommunikasiyalara zərbələr bunu təsdiqləyir. Bəlkə də, Rusiya HHM sistemlərinin zəifliyi Ukrayna Ordusunun getdikcə daha effektiv müqavimət taktikasına keçdiyini göstərən daha bir əlamətdir. Hər halda, ukraynalı hərbçilərin həmlələri bəzən düşməni müdafiəyə keçməyə belə, vadar edir.
Lakin ümumilikdə hərbi kampaniyanın gedişində hər hansı ciddi dəyişiklik yoxdur. Rusiya qoşunları səylərini Donbas istiqamətinə yönəltməkdə davam edir, Ukraynanın bu regionuna nəzarəti tam ələ keçirmək üçün var qüvvəsi ilə çalışır. Kiyev isə Xerson vilayəti və bütünlükdə ölkənin cənubunu azad etmək niyyətini getdikcə daha aydın ifadə edir. Odur ki, ən ağır hərbi əməliyyatların Ukraynanın məhz bu bölgəsində getməsi təsadüf deyil.
Növbəti uğursuz cəhd
Bütün bunlarla yanaşı, vəziyyətin idarə oluna bilən məcraya yönəldilməsi cəhdləri də davam edir. Bu mənada, münaqişənin sülh yolu ilə həlli cəhdləri də ortadadır. Hər halda, Ukrayna prezidenti Volodimir Zelenskinin BMT-nin baş katibi Antoniu Qutyerriş və Türkiyənin dövlət başçısı Rəcəb Tayyib Ərdoğanla Lvovda keçirdiyi görüşü məhz belə qiymətləndirmək olar. Müşahidəçilər bu görüşlərə ən azı müvəqqəti atəşkəsin əldə oluna biləcəyi görüş kimi ümid bəsləyirdilər. Türkiyə prezidentinin bilavasitə görüşdə bu təşəbbüslə çıxış edəcəyi gözlənilirdi. Əslində, belə də olub. Ərdoğan, həqiqətən də, Zelenskiyə Rusiya prezidenti ilə görüş təklif edib. Lakin Zelenski Moskva ilə danışıqların yalnız bir halda mümkün olduğunu bildirib – «işğalçı Rusiya qoşunları Ukrayna ərazisindən çıxmalıdır».
Bu cavab isə gözlənilən idi. Çünki Moskva ilə danışıqlar və hərbi əməliyyatların dayandırılması Ukrayna və ona hərbi-siyasi dəstək verən ölkələrdə Kiyevin kompromisə hazır olduğu kimi qiymətləndirilə bilərdi. Qərb bu halda tənqidi əhvalın güclənəcəyindən ehtiyatlanır: belədirsə, Kiyevə bu həcmdə hərbi dəstəyin göstərilməsinə ehtiyac var idimi? Bununla yanaşı, proseslərin bu cür inkişaf edəcəyi təqdirdə Ukraynaya öz ərazilərini işğaldan azad edənədək yardımın göstərilməsinin vacibliyini bildirən Qərb liderlərinin siyasi ritorikasına etimad da azalardı.
Türkiyə prezidenti üçün isə hərbi əməliyyatların aktiv fazasının dayandırılması Qara dəniz hövzəsində müharibənin coğrafiyasının böyüməsi riskinin azalması demək olacaqdı ki, bu da şübhəsiz ki, Ankaranın maraqlarına uyğundur. Həm Moskva, həm də Kiyev ilə dialoqu davam etdirməkdə maraqlı olan Türkiyə qarşı-qarşıya dayanmış qüvvələr arasında seçim etmək məcburiyyətində qalmaq istəmir. Bununla yanaşı, Ərdoğan açıq şəkildə bildirir ki, o, bu müharibədə aşkar qalibin və məğlubun olacağını düşünmür və problemə son nöqtə məhz danışıqlar yolu ilə qoyulmalıdır. «Biz Ukraynalı dostlarımızın yanında olmuşuq və yanındayıq… Müharibə danışıqlar masası arxasında bitəcək. Zelenski ilə Qutyerriş mənimlə razıdırlar. Biz Türkiyə olaraq, növbəti dəfə vasitəçi rolunu oynamağa hızırıq», - deyə Ərdoğan qeyd edib.
Volodimir Zelenski özü isə türkiyəli həmkarı ilə görüşünün nəticələrini belə xarakterizə edib: «Prezident Ərdoğanın Ukraynaya səfəri bu qüdrətli dövlətin bizə dəstəyi ilə bağlı ciddi siqnaldır. Ərdoğanla görüşümüzdə müdafiə sahəsində əməkdaşlıq məsələləri də müzakirə edildi».
Lvov danışıqlarından sonra iki tərəf arasında Ukraynanın dağılmış infrastrukturunun bərpasına dair razılaşma da imzalanıb.
Fəlakətin bir addımlığında
Qeyd etmək lazımdır ki, üçtərəfli görüşdə «taxıl razılaşması»nın inkişafı imkanları, həmçinin Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentliyin (MAQATE) Zaporojye AES-ə göndərəcəyi mümkün nümayəndə heyətinin parametrləri də müzakirə olunub. Bu səfərlə bağlı razılaşma Zelenski ilə Qutyerriş arasında əldə edilib.  Bu, münaqişə tərəflərinin əldə etdiyi razılaşmalar arasında kifayət qədər effektiv şəkildə həyata keçirilən yeganə razılaşmadır.
Ümumilikdə isə təəssüf ki, münaqişənin yaratdığı kəskin problemlərin, məsələn, Zaporojye AES ətrafında yaranmış qorxulu vəziyyətin həlli baxımından bu görüş də «sehrli çubuq» rolunu oynaya bilməyib. AES-in atəşə tutulmasına nəinki son qoyulmayıb, hətta o, daha intensiv xarakter alıb. Vəziyyət o qədər kritik həddə çatıb ki, avqustun 25-də stansiya tarixində (1984-cü ildə tikilib) ilk dəfə olaraq enerji şəbəkəsindən ayrılıb.
Vəziyyət kritik olaraq qalır. Zelenskinin sözlərinə görə, AES-in enerji şəbəkəsindən ayrılmasından dərhal sonra onun özünü enerji ilə təmin etmək üçün dizel generatorları işə düşüb. Prezident bildirib ki, dünyanı nüvə fəlakətindən məhz bu generatorların fasiləsiz işi və AES personalının peşəkar reaksiyası xilas edib. «Dünya söhbətin hansı miqyasda təhdiddən getdiyini başa düşməlidir: dizel generatorları işə düşməsəydi, «blekaut»dan sonra avtomatika və stansiyanın personalı fəaliyyətə keçməsəydi, artıq radiasiya qəzasının nəticələrini aradan qaldırmaqla məşğul idik», - deyə Ukrayna lideri bildirib.
Bu vəziyyət fonunda MAQATE ekspertlərindən ibarət komandanın Zaporojye AES-ə yollanması haqda informasiya müsbət siqnal sayıla bilər. Missiya obyektin təhlükəsizliyinə dəymiş zərəri hesablamalı, onun təhlükəsizliyinin artırılması üçün tövsiyələr verməlidir.
Kədərli statistika və müharibə məntiqi
İş elə gətirib ki, Ukrayna avqustun 24-də müstəqilliyinin növbəti ildönümünü, eyni zamanda saysız-hesabsız hərbçi və dinc sakinin həyatına son qoymuş, son qoymağa davam edən, miqyaslı dağıntılara yol açan müharibənin başlamasının yarım illiyini qeyd edib. Məlumata görə, fevralın 24-dən avqustun 10-dək müharibə 13 mindən artıq Ukrayna vətəndaşının həyatına son qoyub. Onlardan 5,5 mini dinc sakinlərdir. Ekspertlər isə həlak olanların real sayının bunu xeyli üstələyə biləcəyini deyir. Hər iki tərəf on minlərlə ölüdən danışır, lakin onların açıqladığı rəqəmlər fərqlənir. Bunun dəqiqləşdirilməsi isə mümkün görünmür.
Avqustun sonuna olan məlumata görə, bu savaş nəticəsində 12 mindən artıq insan qaçqın və məcburi köçkünə çevrilib. Onların 6 mindən artığı ölkəni tərk edib. Ölkə infrastrukturuna dəymiş və artıq sənədləşdirilmiş ziyanın həcmi 200 milyon dollardır. Təəssüf ki, bu faciəvi rəqəmlər artmaqda davam edir, çünki müharibənin sonu görünmür. Onun tezliklə bitəcəyinə ümidlər isə getdikcə yox olur.
Ukrayna prezidenti V. Zelenski «Krım platforması» forumunun yekunlarına dair mətbuat konfransındakı çıxışı zamanı açıq şəkildə bildirib ki, Moskva ilə danışıqlardan «söhbət belə, gedə bilməz», çünki Rusiya hökuməti dialoq yox, müharibə aparmaq istəyir. Bundan 2 sutka sonra Prezident Ofisi rəhbərinin məsləhətçisi Mixail Podolyak deyib ki, «prezident Zelenski birmənalı olaraq danışıqların əleyhinədir, Ukrayna ictimaiyyəti isə sarsılmazdır. Çünki biz riskləri yaxşı dərk edirik». Kiyevdə hesab edirlər ki, «Rusiya ilə istənilən müvəqqəti barışıq gələcəkdə Moskvanın təcavüzü davam etdirməsinə yol açacaq».
Kiyevi tərəfdaşları da Moskva ilə danışıqlardan çəkinməyə çağırır. Böyük Britaniyanın artıq sabiq baş naziri Boris Conson dünya liderləri və Ukraynanın tərəfdaşlarını Rusiya prezidenti Vladimir Putin ilə danışıqlar aparmamağa çağırıb. O, deyib ki, Moskvanın uğur qazanması sərhədlərin güc yolu ilə dəyişdirilməsinin mümkünlüyünü göstərən siqnal olacaq və bu halda Rusiyanın ətrafındakı heç bir ölkə özünü təhlükəsizlikdə hiss edə bilməyəcək.
Yeri gəlmişkən, «DXR» və «LXR»in Rusiyaya birləşməsinə dair referenduma hazırlıq da bunu göstərir. Kiyev bildirir ki, onun şərq vilayətlərinin Rusiyaya birləşdirilməsi haqda qərar qəbul edilərsə, perspektivdə hansısa danışıqlar haqda düşünmək belə, artıq olacaq.
Ukrayna prezidenti Türkiyənin dövlət başçısı ilə BMT-nin baş katibini «işğal olunmuş ərazilərdə psevdoreferendumlarla bağlı» son dərəcə sərt mövqe sərgiləməyə təsadüfən çağırmayıb. Ukrayna bu addımın yolverilməz olduğu, onun ağır nəticələrə yol açacağı haqda fikirlərin Rusiya rəhbərliyinə məhz bu iki şəxs vasitəsilə çatdırılmasını istəyir. Lakin mövcud vəziyyətdə nüfuzlu siyasətçilərin çağırışlarının Moskva tərəfindən qəbul ediləcəyinə əmin olmaq mümkün deyil.
Müharibənin öz məntiqi var və onun davam etdiyi şəraitdə sülh məntiqinin diktə etdiyi qərarlara ümid bəsləmək təəssüf ki, mümkünsüzdür.

Российско-украинский конфликт может перерасти в катастрофу с фатальными последствиями для Европы
По мере продолжения войны в Украине и осложнения международной ситуации становится очевидным, что война затянется - противостояние России и Украины приобретает все более ожесточенный характер. При этом участившиеся обстрелы Запорожской АЭС принимают все более угрожающий характер и могут вылиться в еще один Чернобыль с фатальными последствиями для всей Европы. Украина, усиленно сопротивляющаяся российскому наступлению и поддерживаемая своими партнерами, не сдается, а Россия, пусть и заметно снизившая темпы наступления, изменять свою стратегию не собирается.
Фронт без изменений
В целом отсутствие радикальных изменений на линии фронта в российско-украинской войне наблюдатели давно уже связывают с повышением боеготовности украинской армии и успешным уровнем взаимодействия ее со своими партнерами, прежде всего со странами НАТО. Как известно, в Украину уже поступил очередной пакет военной помощи в размере $800 млн в соответствии с реализацией президентом США своих полномочий. Они позволяют ему одобрять передачу излишка оружия из запасов Соединенных Штатов. На очереди новый транш.
Важным компонентом военной помощи США Киеву стала поставка таких американских систем, как HIMARS. В результате их действия, как предполагается, украинская сторона могла бы поразить важные военные объекты в неподконтрольном Крыму. Это еще и важный психологический момент для Украины. Он свидетельствует о решимости освободить не только территории на востоке и юго-востоке страны, контроль над которыми был утерян, но и Крымский полуостров, являющейся частью украинской территории согласно международному праву.
Специалисты считают, что российские системы ПВО оказались малоэффективными в борьбе с HIMARS. Высказываются предположения, что из шести ракет HIMARS, запущенных на расстояние до 80 км, россиянам в лучшем случае удается сбивать одну.
Так или иначе, частые взрывы на военных объектах в Крыму некоторые западные СМИ связывают с эффективной деятельностью именно ВСУ, хотя украинская сторона официально не взяла на себя ответственность за них.
К слову, в последнее время ощутимо возросло число ракетных обстрелов по тылам российской армии, о чем свидетельствуют взрывы в Херсоне и удары по стратегическим коммуникациям в Донбассе.
Возможная уязвимость российской системы ПВО является еще одним признаком, что украинская армия применяет все более эффективную тактику сопротивления, что порой даже приводит к переходу противника к обороне.
Но в целом в ходе самой военной кампании серьезных изменений не происходит. Российские войска продолжают концентрировать свои усилия на донбасском направлении, ставя целью установление полного контроля над этим регионом Украины. Киев же все более откровенно говорит о желании освободить Херсонскую область и весь юг страны. Поэтому не случайно, что основная тяжесть военных действий приходится на эти области Украины.
Попытка не пытка
Тем временем не прекращаются усилия по переводу ситуации в управляемое русло с возможностью выхода на мирное решение конфликта. По крайней мере именно так можно объяснить встречу президента Украины Владимира Зеленского с генеральным секретарем ООН Антониу Гутерришем и президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом во Львове.
Наблюдатели связывали с этой встречей надежды на возможность хотя бы временного прекращения военных действий. Ожидалось, что президент Турции выступит с подобной инициативой прямо во время встречи. По сути, так оно и было. Эрдоган действительно предложил Зеленскому организовать встречу с президентом России. Но тот возразил, что переговоры с Россией возможны только при одном условии - выхода всех оккупационных войск с территории Украины.
Такой ответ был ожидаем, поскольку переговоры с Москвой и приостановку военных действий могли воспринять в Украине и странах, оказывающих ей военно-политическую поддержку, в качестве готовности к компромиссам. На Западе опасаются, что в таком случае усилятся критические настроения: а стоило ли вообще оказывать Киеву такую масштабную военную поддержку? И в обществе возникнет недоверие к политической риторике западных лидеров о неукоснительной помощи Украине вплоть до освобождения ею своей территории.
Для президента же Турции прекращение активной фазы войны могло бы означать снижение рисков по расширению ее географии до акватории Черного моря, что, несомненно, затрагивает интересы его страны. Анкара, рассчитывающая на продолжение диалога как с Москвой, так и Киевом, не хочет встать перед жестким выбором между противоборствующими сторонами. При этом Эрдоган открыто заявляет, что не видит в этой войне явных победивших и проигравших, настаивая, что окончательную точку в ней могут поставить именно переговоры. «Мы были с нашими украинскими друзьями и продолжаем быть рядом... Война закончится за столом переговоров. Зеленский и Гутерриш со мной согласны, мы как Турция в очередной раз готовы играть роль посредника», - заявил Эрдоган.
Сам Владимир Зеленский так охарактеризовал итоги встречи со своим турецким коллегой. «Визит президента Эрдогана в Украину - сильный сигнал поддержки со стороны такой могущественной страны. Вопросы сотрудничества в области обороны также обсуждались на нашей встрече с Эрдоганом», - сказал он.
После переговоров во Львове две страны подписали также соглашение о восстановлении разрушенной украинской инфраструктуры.
В шаге от катастрофы
Следует отметить, что на трехсторонней встрече обсуждались развитие «зернового соглашения», а также параметры возможной делегации Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) на Запорожскую атомную электростанцию (ЗАЭС), которые были согласованы В.Зеленским и А.Гутерришем. Это единственное из достигнутых соглашений, которое достаточно эффективно реализуется сторонами конфликта.
К сожалению, эта встреча не стала «палочкой-выручалочкой» для решения острейших проблем, вызванных конфликтом, в частности той тревожной ситуации, которая складывается вокруг Запорожской АЭС. Ее обстрелы не только не прекратились, но даже приняли более интенсивный характер. Ситуация стала настолько критической, что 25 августа, впервые за всю свою историю (построена в 1984 г.), станция была отключена от энергосети.
Собственные нужды АЭС в электропитании сейчас обеспечиваются за счет энергосистемы Украины через линию связи ЗАЭС.
Между тем ситуация продолжает оставаться критической. Зеленский рассказал, что после остановки АЭС сразу сработали дизель-генераторы, чтобы дать энергию самой станции. По его словам, их непрерывная работа и профессиональная реакция персонала ЗАЭС спасли весь мир от ядерной катастрофы. «Мир должен понимать, какая это угроза: если бы дизель-генераторы не включились, если бы после блэкаута не сработали автоматика и наш персонал станции, мы уже сейчас были бы вынуждены преодолевать последствия радиационной аварии», - отметил украинский лидер.
Позитивным сигналом на фоне этого негатива стала информация об отправке команды экспертов МАГАТЭ на Запорожскую АЭС. Миссия должна оценить ущерб безопасности объекта и принять рекомендации для повышения ее безопасности.
Печальная статистика и логика войны
Так уж совпало, что 24 августа Украина отмечала и годовщину своей независимости, и полугодие войны, которая унесла и продолжает уносить жизни военнослужащих и мирных граждан и сопровождается многочисленными разрушениями. По оценочным данным, с 24 февраля по 10 августа в войне на территории Украины погибли более 13 тыс. граждан страны, 5,5 тыс. из которых - мирные жители. По словам же экспертов, реальное количество погибших может быть гораздо выше. Обе стороны говорят о десятках тысяч погибших, однако их цифры расходятся, а проверить это не представляется возможным.
По сведениям на конец августа, более 12 млн человек стали беженцами и вынужденно перемещенными лицами, из них более 6 млн бежали за границу. Задокументированный ущерб инфраструктуре оценивается в $200 млн. К сожалению, эти трагические цифры продолжают множиться, поскольку конец военным действиям не предвидится. А надежды на скорое разрешение конфликта тают с каждым днем.
Выступая на пресс-конференции по итогам форума «Крымская платформа», президент Украины Зеленский прямо заявил, что о переговорах с Россией «и речи быть не может», поскольку российские власти готовы вести войну, а не диалог. Спустя двое суток советник главы Офиса президента Михаил Подоляк объяснил, что «президент Зеленский однозначно против [переговоров], и украинское общество непреклонно, потому что мы полностью осознаем риски». По мнению Киева, «любое временное перемирие будет означать продолжение агрессии со стороны РФ в будущем».
Причем и партнеры Киева призывают не вести каких-либо переговоров с Москвой. Уходящий премьер-министр Великобритании Борис Джонсон предупредил мировых лидеров и партнеров Украины, чтобы они не вели переговоры с президентом Владимиром Путиным. Он подчеркнул, что если Москва добьется успеха, это будет сигналом, что границы могут быть изменены силой и ни одна страна по периметру России не будет в безопасности.
К слову, о таких намерениях может свидетельствовать и подготовка к референдуму о присоединении «ДЛНР» к России. В Киеве предупредили, что в случае решения о присоединении своих восточных областей к России никаких разговоров о каких-либо переговорах быть уже не может.
Не случайно президент Украины призвал президента Турции Эрдогана и генсека ООН Гутерриша озвучить максимально жесткую позицию по поводу планируемых Россией «псевдореферендумов на оккупированной территории». В Киеве рассчитывают на их каналы общения с Москвой, чтобы довести свою позицию до российского руководства о неприемлемости данного шага и о тяжести его последствий. Но в сложившейся ситуации есть опасения, что возможный призыв авторитетных политиков к Москве воздержаться от подобного шага вряд ли будет услышан.
У войны своя логика, и в условиях ее продолжения надеяться на решения, диктуемые логикой мира, увы, едва ли возможно.