ÇİNGİZ HÜSEYNZADƏ: “BÜTÜN QƏLƏBƏLƏRİMİZ YADIMIZDADIR”
Azərbaycan müstəqillik əldə etdikdən sonra olimpiya hərəkatının formalaşması üçün Milli Olimpiya Komitəsi yaradıldı. 1992-ci ilin noyabrında Avropa Olimpiya Komitəsinə, 1993-cü ilin sentyabrında isə Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin (BOK) Monakodakı Baş Assambleyasında rəsmən tanındı. Bu illər ərzində Milli Olimpiya Komitəsinin səmərəli fəaliyyəti nəticəsində olimpiya hərəkatı yarandı, idmançılarımız üçün ən yüksək şərait yaradıldı.
30 il keçib və Milli Olimpiya Komitəsinin keçdiyi şərəfli yolu xatırlamaq istərdik. Azərbaycan Respublikası Milli Olimpiya Komitəsinin vitse-prezidenti Çingiz Hüseynzadənin “Region plus” jurnalına müsahibəsini təqdim edirik.
- Sizi və Milli Olimpiya Komitəsinin bütün əməkdaşlarını yubiley münasibəti ilə təbrik edirik. Geridə qalan illərə nəzər salmağı və 30 illik ağır zəhmətinizi xatırlamağınızı təklif edirəm. Bunu necə qiymətləndirərdiniz?
- 30 il ərzində mürəkkəb yol qət olunub. İlk 5 ildə Milli Olimpiya Komitəsinin fəaliyyəti istənilən səviyyədə olmayıb. Bu da o dövrdəki vəziyyətlə əlaqədardır. Azərbaycan müstəqillik qazanandan sonra Milli Olimpiya Komitəsi təsis olundu. 1996-cı ildə ilk dəfə müstəqil dövlət kimi Yay Olimpiya Oyunlarında təmsil olunduq. Bu zaman cəmi 23 idmançımız lisenziya qazanmışdı. Komandamız 1 gümüş medal qazanmağa nail oldu. Əlbəttə, bu nəticə bizim potensialımızı göstərmirdi. Ümummilli lider Heydər Əliyev idmançılarımızı yola salanda eləcə də olimpiadadan sonra görüşərkən idmanın yeni inkişaf mərhələsinə yüksəlməsi üçün lazımi tapşırıqlarını verdi. 1997-ci ildə İlham Əliyev Milli Olimpiya Komitəsinin prezidenti seçildi. İnkişaf mərhələmiz bundan sonra başladı. Azərbaycan idman ölkəsi kimi özünü təsdiqlədi, ölkəmizdə bir çox mötəbər yarışların keçirilməsi təşkil olundu. Dünya və Avropa çempionatları, 1-ci Avropa Oyunları, İslam Həmrəylik Oyunlarına ev sahibliyi etdik. Müxtəlif idman qurumlarının Baş Assambleyasının iclasları şəhərimizdə baş tutdu. Böyük işlər görülüb və bu layihələri reallaşdırmaq asan olmayıb.
- Azərbaycan Milli Olimpiya Komitəsi hansı beynəlxalq təşkilatların təcrübəsini əsas götürüb?
- Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin ilk gündən əsas tapşırıqlarından biri MOK-un beynəlxalq əlaqələrini gücləndirməkdən ibarət olub. Beynəlxalq təşkilatlar, digər ölkələrin olimpiya komitələri ilə əlaqə yaratmaq əsas məqsədlərdən biri sayılıb. İlk növbədə, biz Avropa Olimpiya Komitəsinin təcrübəsini əsas hesab etmişik. Mütəmadi olaraq, onlarla müzakirələr olub. Ölkəmizdə populyar olan idman növləri üzrə beynəlxalq təşkilatların rəhbərləri ilə ünsiyyətimiz yaranıb. Məşqçilər, hakimlərimiz beynəlxalq seminar, kurslarda iştirak edərək təcrübə qazanıblar.
Bu gün isə Azərbaycan Respublikasının Milli Olimpiya Komitəsinin təcrübəsi əcnəbilərə maraqlıdır. Bakıda təşkil edilən ilk Avropa Oyunlarının standartı hamı üçün təcrübə oldu. Prezident İlham Əliyev və Avropa Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin rəhbəri Mehriban xanım Əliyevanın sayəsində böyük yarışların əsası qoyuldu. Biz İslam Həmrəylik Oyunlarının da standartını dəyişmişik.
- Növbəti illərə hansı hədəfləriniz olacaq?
- Bu yaxınlarda Azərbaycan idmançıları 5-ci İslam Həmrəylik Oyunlarında iştirak etdi. Yığmamız 99 medalla komanda hesabında 4-cü yeri tutdu. Demək istəyirəm ki, bütün yarışlarda ölkəmizin idmançıları onun şərəfini layiqincə qoruyurlar. İdmanda proqnoz vermək çətindir. Bu il biz Milli Olimpiya Komitəsinin 30 illiyini qeyd etməyə hazırlaşırıq. 2023-cü ildə bizi çətin sınaqlar gözləyir. Gələn il Avropa Olimpiya Festivalı eləcə də Avropa Oyunları keçiriləcək. Gənclər və İdman Nazirliyi ilə birlikdə idmanın inkişafı istiqamətində işimiz sürətlə davam edəcək.
Qeyd etmək istərdim ki, yubileylə bağlı bir sıra tədbirlərimiz olub. Milli Olimpiya Komitəsinin baş katibi Azər Əliyevin rəhbərlik etdiyi qrup üzvləri 14 saatlıq yürüşün sonunda MOK-un 30 illik loqosunun əks olunduğu bayrağı “Heydər zirvəsi”nə sancıblar. Böyük Qafqazın Başdağ silsiləsinin Qızılqaya massivinin mürəkkəb relyefinə baxmayaraq, qrup üzvləri yüksək əhvali-ruhiyyə və qürurla “Heydər zirvəsi”nə qalxıblar. Ulu öndərin əziz xatirəsi yad edilib və Azərbaycan bayrağı dalğalandırılıb. Təkcə Bakıda deyil, regionlarda da silsilə tədbirlər keçirilir. Yubileylə bağlı sikkələr, poçt markaları və nişanlar hazırlanacaq. Televiziya layihələri, rəsm və foto sərgilərinin təşkili planlaşdırılır.
- 30 il ərzində ən yaddaqalan qələbə hansı olub?
- Bu müddətdə bir çox unudulmaz qələbələr yaşamışıq. Londonda keçirilən Olimpiya Oyunlarının son günlərini xatırlamaq istərdim. Bir saat ərzində güləşçilərimizin 2 qızıl medal qazanmasını heç vaxt unutmayacağıq. Toğrul Əsgərov və Şərif Şərifov fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxmaqla xalqımızı sevindirdilər. Dramatik anlar çox olub. 2017-ci ildə Bakıda keçirilən voleybol üzrə Avropa çempionatında Azərbaycan-Niderland görüşünü yada salmaq istərdim. Son anda oyunun taleyini dəyişən millimizin voleybolçularının fədakar oyununu qeyd edərdim. 2004-cü ildə Fərid Mansurovun Afinada, 2008-ci ildə Elnur Məmmədlinin Pekindəki zəfərlərini söyləyə bilərəm. Bütün qələbələrimiz yadımızdadır.
- 30 illikdə ən məyus olduğunuz anı xatırlaya bilərsiniz?
- Qələbələrlə yanaşı, məyus olduğumuz anlar az olmayıb. Rio-de-Janeyro və Tokio Olimpiya Oyunlarındakı finalları nümunə göstərə bilərəm. Mənim üçün ən məyus olduğum anlardı. Braziliyada güləşçimiz Mariya Stadnik son 3 saniyə ərzində üstünlüyü itirməklə məğlub oldu. Boksçumuz Lorenso Sotomayor finalda hakimlərin qərəzli idarəçiliyinə görə məğlub elan olunub. Tokioda İrina Zaretskaya, Rafael Ağayev və Hacı Əliyevin finalda uduzması bizi məyus etdi. Ümumiyyətlə, olimpiadada idmançının finalda məğlub olması kədərli hadisə sayılır. Bu anlar kədər hissi ilə xatırlanır. Hansının daha çox kədərli olmasını söyləmək çətindir.
- Sizcə, son 30 ildə Azərbaycanın ən yaxşı idmançısı kimdir?
- Bu, yəqin ki, mənə verilən ən çətin sualdır. 30 ilin ən yaxşı idmançısını seçmək asan deyil. Olimpiya çempionlarımızın hər biri yüksək səviyyəli idmançılar olub. Onların qələbələri bizim üçün eyni dərəcədə vacibdir. Onları fərqləndirə bilmərəm. Fəxr etdiyimiz çempionların arasında seçim etməkdə çətinlik çəkirəm. Ancaq 30 ilin ən yaxşı idman xadimini və təşkilatçısını qeyd edə bilərəm. Təbii ki, bu, Azərbaycan Milli Olimpiya Komitəsinin Prezidenti İlham Əliyevdir.

CHINGIZ HUSEYNZADE: "WE REMEMBER ALL OUR VICTORIES"
Following Azerbaijan's independence, the National Olympic Committee (NOC) was established to shape the Olympic movement in the country. It was officially recognised by the European Olympic Committee in November 1992 and by the International Olympic Committee (IOC) General Assembly in Monaco in September 1993. Thanks to the successful operation of the NOC during this period, it was possible to start an Olympic movement and introduce advanced standards for the effective training of athletes.
Thirty years later, as part of the anniversary celebrations of the NOC, we would like to recall the glorious path that the National Olympic Committee has covered. Our interviewee is Chingiz Huseynzade, Vice-President of the NOC of Azerbaijan.
“Congratulations to you and all NOC representatives on your anniversary. We kindly ask you to takes us back 30 years and tell us about your hard work in these years. How would you rate your performance?”
“It has been a difficult journey, of course. The first five years of the National Olympic Committee were difficult and not adequate due to the situation at the time. The National Olympic Committee was established right after Azerbaijan gained independence. In 1996, we were for the first time represented at the Summer Olympic Games as an independent state. At that time, only 23 of our athletes were awarded licenses. The national team managed to win only one silver medal at that time. Of course, this result did not show our potential. After our athletes return from the Olympic Games, they met with the national leader Heydar Aliyev, who gave the athletes necessary instructions, hence promoting sport in the country to a new level. In 1997, Ilham Aliyev was elected the president of the National Olympic Committee. A new powerful stage of development began after his election. Azerbaijan established itself as a sports country, including many prestigious competitions held in our country at the highest level. We organised world championships, European championships, I European Games, the Games of Islamic Solidarity. Baku hosted the general assemblies of various international sport organisations. We have done a lot of work; it was not easy to implement these projects.”
“Which international organisations encouraged the National Olympic Committee of Azerbaijan as role models?”
“One of President Ilham Aliyev's main objectives from day one was to strengthen the NOC's international ties. The main goal was to establish contacts with international organisations and Olympic committees of other countries. We considered the experience of the European Olympic Committee a priority. We held regular discussions and were in close contact with the heads of international organisations in the fields of sport popular in our country. Our coaches and judges gained experience in international seminars and courses.
“Now the foreigners are interested in the experience of the National Olympic Committee of Azerbaijan. The first European Games held in Baku became a standard for all. President Ilham Aliyev and the head of the organising committee of the European Games, Mehriban Aliyeva, laid the foundation for great competitions. We could also change the standard of the Islamic Solidarity Games.”
“What are your goals for the future?”
“Recently Azerbaijani athletes took part in the 5th Islamic Solidarity Games. Our team became the 4th best in team classification with 99 medals. In all competitions, Azerbaijani athletes defend the honour of our country with dignity. It's hard to make predictions in sports. This year we are getting ready to celebrate the 30th anniversary of the National Olympic Committee. In 2023, we have a lot of work to do. Next year we will be hosting the European Olympic Festival, as well as the European Games. Together with the Ministry of Youth and Sports, our work to develop sports will continue effectively.
“I would like to note that we had a number of events related to the anniversary. Despite the difficult terrain of the Ghizil Gaya massif of the Bashdagh mountain range of the Greater Caucasus Mountains, our athletes ascended to the summit of Heydar Aliyev. At the end of the 14-hour march, members of the team together with the NOC Secretary General Azer Aliyev attached a flag with the NOC logo to the Heydar Aliyev summit. We honoured the memory of the national leader hoisting the flag of Azerbaijan on top of the mountain. We continue to hold a number of events not only in Baku, but also in other regions. We will release coins, postage stamps and badges related to the anniversary. We also plan to release respective television projects and exhibitions of paintings and photographs.”
“What was your most memorable victory in 30 years?”
“We have achieved many unforgettable victories in these years. I remember the last days of the London Olympic Games. We will never forget how our wrestlers won two gold medals in one hour—by Toghrul Asgarov and Sharif Sharifov. There were a lot of dramatic moments as well. I remember the Azerbaijan-Netherlands encounter at the 2017 European Volleyball Championship in Baku. I want to highlight the selfless play of our volleyball team, when the outcome of the game was decided at the last moment. I can also mention Farid Mansurov's victories in Athens in 2004 and Elnur Mammadli's in Beijing in 2008. We remember all our victories.”
“What about your disappointments?”
“One of such moments was at the final stage of the Olympic Games in Rio de Janeiro and Tokyo. Those were the most disappointing moments for me. In Brazil our wrestler Mariya Stadnik lost the advantage in the last three seconds of the bout. Our boxer Lorenzo Sotomayor was declared defeated in the finals due to referees biased position. We were also upset by the disappointing losses in Tokyo by Irina Zaretskaya, Rafael Aghayev and Haji Aliyev in the finals as well. In general it is very upsetting to see an athlete lose in the finals. These moments are remembered with a feeling of bitterness. And it is difficult to say which defeat causes more regret and residue.”
“Who do you think is Azerbaijan's best athlete in 30 years?”
“That's probably the hardest question I've ever been asked. Choosing the best athlete in 30 years is not easy. Every one of our Olympic champions has been a high-level athlete. Their victories are just as important to us. I can't make a difference among them. It is difficult for me to choose between the champions we are proud of. But I can mention the best public figure and organiser in 30 years. Of course, this is our first NOC president Ilham Aliyev.”