Bakı sammit boyu postmünaqişə nizamlanması ilə bağlı maraqlarını maksimum təmin edi
Çexiya paytaxtında təşkil olunmuş «Avropa siyasi birliyi» sammitinin Qarabağdakı postmünaqişə nizamlanması prosesi kontekstində «tarixi mərhələ» olacağını ən nikbin analitiklər belə gözləmirdilər. Halbuki sammit çərçivəsində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ilə Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan arasında Avropa İttifaqının rəhbəri Şarl Mişel və Fransanın dövlət başçısı Emmanuel Makronun iştirakı ilə görüş planlaşdırılmışdır.
Bu gün Praqa görüşünün nəticələrilə bağlı bəyanatları Azərbaycanla Ermənistan arasında müharibədən sonrakı davamlı sülh prosesində vacib amil və dönüş nöqtəsi saymaq olar. Bununla yanaşı, bu dəfə də öz maraqlarını maksimum təmin edən tərəf Azərbaycan olub. Halbuki İrəvanın tam fərqli planları var idi…
Döyüş öncəsi bölgü…
Bir çox dolayı əlamətlər göstərirdi ki, Ermənistanda Praqa görüşünə böyük ümidlər var idi. İrəvan bir sıra ciddi məsələləri məhz Praqada çözəcəyinə ümidli idi. Xatırladaq ki, Ermənistanın sentyabr təxribatı da məhz Praqa görüşü ərəfəsinə təsadüf etmişdi. Və o zaman söhbət, çətin ki, sadəcə «atəş açmaq» istəyindən gedirdi. Bir çox dolayı, lakin kifayət qədər ciddi informativ xarakterli əlamətlər göstərir ki, İrəvan məhz Kəlbəcər istiqamətini Azərbaycan müdafiəsinin zəif bəndi sayırdı və bu gün də belə hesab edir. Onlar bunu ərazinin dağlıq relyefi, bəzi logistika xüsusiyyətləri və Kəlbəcər rayonunun Ermənistanla müvəqqəti olaraq Rusiya sülhməramlılarının nəzarətində qalmış ərazi arasında yerləşməsi ilə əlaqələndirir. Belə bir vəziyyətdə erməni strateqlər yeni ərazilər ələ keçirə biləcəklərinə ümid edir, bununla da, danışıqlarda müharibədə darmadağın olunmuş tərəf damğasından xilas olacaqlarını düşünürdülər. Bundan başqa, Praqa danışıqları ərəfəsində İrəvan «Qərbə tərəf yeni sıçrayış»a da hazırlaşırdı. Düşünülürdü ki, bu, Avropanın vasitəçiliyi ilə aparılacaq danışıqlarda Ermənistana dividendlər qazandıracaq. Ermənistan informasiya məkanına guya «azərbaycanlı əsgərlərin erməni əsirləri güllələdiyinə» dair kadrları da məhz Praqa danışıqları ərəfəsində atmışdı.
Erməni tərəfinin ən ciddi ümidi isə görüşdə yalnız Mişelin deyil, həm də Fransa prezidenti Makronun iştirakına idi. Məlum olduğu kimi, Makronun Ermənistana xüsusi münasibəti var.
…və görüşün nəticələri
Lakin Ermənistanın gözləntilərinin əksinə olaraq, Praqa danışıqları onun növbəti diplomatik darmadağını ilə bitib. Üstəlik, İrəvanın «tələ»ləri Avropa liderlərinin Çexiyada bir masa arxasına toplaşmalarından əvvəl dağılmağa başlayıb. Ermənistanın Kəlbəcər istiqamətində əl atdığı təxribatı nəticəsiz qaldı. Azərbaycanın təxribata cavabı o qədər sərt olub ki, İrəvan düşünmək məcburiyyətində qalıb. Qərblə körpülərin salınması cəhdləri də gözlənilən nəticəni verməyib. Nensi Pelosi səviyyəsindəki erməni lobbiçiləri belə, əvvəlcə İrəvanın KTMT, Aİİ kimi qurumlardan çıxmalı, Amerikanın mümkün yardımları haqda yalnız bundan sonra düşünməli olduğuna eyham vurub. Güman ki, İrəvanın 2013-cü ildə Aİ ilə assosiativ sazişin imzalanmasına dair danışıqlar apararaq Avropadan ciddi kredit aldığı, son anda isə Aİİ-yə üzv olmaq qərarı verdiyi Avropanın yaxşı yadındadır. Odur ki, indi Qərbdə heç kim Ermənistana bol-bol avans vermək niyyətində deyil.
Saxta kadrlar üzərində qurulmuş kələk də alınmayıb və bumeranq effekti verib. Bəli, əvvəlcə Qərb ölkələrində bir çox siyasətçi görüntülərdən hiddətlənərək araşdırma tələbi ilə çıxış edib. Lakin detallar üzə çıxdıqda və «Ermənistanfilm»in ssenarisi işə yaramadıqda, Azərbaycan isə Ermənistanın hərbi cinayətlərini xatırlatmağa başladıqda vəziyyət tamamilə İrəvanın əleyhinə çevrilib.
Ən əsası, Praqa görüşü ərəfəsində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Bolqarıstan-Yunanıstan interkonnektorunun təntənəli açılış mərasimində iştirak edib. Bu, Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmini baxımından son dərəcə böyük əhəmiyyətə malikdir.
Odur ki, Praqa danışıqlarının Ermənistanın növbəti ağır fiaskosu ilə bitməsi təəccüblü deyil. İrəvanı bu fiaskodan görüşdə Emmanuel Makronun iştirakı da xilas etməyib. Hərtərəfli təzyiqlər Ermənistanı Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanımağa məcbur edib. Hər iki ölkə BMT-nin 1991-ci ildə Alma-Atada qəbul edilmiş Nizamnaməsinin tələblərinə sadiqliklərini təsdiqləyib. Bununla yanaşı, tezliklə Brüsseldə sərhəd komissiyasının iclasının keçirilməsi haqda da qərar qəbul olunub və demək, Ermənistan sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyasına razılıq verməlidir. Bu mənada harada hansı xəritələr təqdim olunur-olunsun, onlar İrəvanın xeyrinə olmayacaq. Daha bir vacib məqam isə Praqada Ermənistanın yalnız Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü deyil, həm də Qarabağ üzərində suverenliyini tanımasıdır.
Daha bir vacib məqam görüşün sonunda qəbul olunmuş yekun bəyanatda bəzi fikirlərin ümumiyyətlə yer almamasıdır. Gündəmə nəinki Qarabağın statusu məsələsi gətirilməyib, heç nəzakət naminə də olsa, Minsk qrupunun adı çəkilməyib. Hansısa «öz müqəddəratını təyinetmə» hüququ haqda da ümumiyyətlə, danışılmır. Bir sözlə, Ermənistan bütün istiqamətlərdə tam fiaskoya uğrayıb.
Nəzəri baxımdan Paşinyanın aktivinə yaza biləcəyi yeganə məqam Avropa İttifaqının regiona missiya göndərməsi qərarıdır. Amma…
Avropa İttifaqı missiyasının dəyişkənliyi
Bu yerdə imzalanmış razılaşmaya nəzər yetirmək daha yaxşı olar. Aİ-nin müşahidə missiyası sərhədə yollanacaq, lakin yalnız erməni tərəfi ilə işləyəcək. Azərbaycan isə bu missiya ilə «özünə aid olan dərəcədə» əməkdaşlıq edəcək. Tərcüməsi kifayət qədər aydındır: əməkdaşlığın dərəcəsini Bakı özü müəyyənləşdirəcək. Missiyanın vəzifəsi isə inamın yaradılması, sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyasına yardım göstərməkdir.
Əlbəttə, bu, heç də İrəvanın ümid etdikləri deyil. Ermənistanda lap əvvəldən istəyirdilər ki, sərhəddə avropalı müşahidəçilər olsun və qoşunları onlar «yerbəyer etsin». Lakin bu ideya həyata keçməyib və keçə də bilməzdi. Çünki delimitasiyaya qədər qoşunların hansı xətdə dayanmalı olduğu bəlli deyil. Belə bir vəziyyətdə avropalı müşahidəçilər birmənalı olaraq, sərhədin Ermənistan tərəfində dayanmalıdır və demək, tərəflərin arasında dayanmayacaq.
Bundan başqa, İrəvan uzunmüddətli missiyaya ümid edirdisə, Praqada bu missiyanın Ermənistana 2 ay müddətinə yollanacağı bəyan olunub. Vəssalam. Üstəlik, missiyanın əsas vəzifəsi tərəflər arasında inamın artırılmasına töhfə verməkdir. Bu formul kifayət qədər «sürüşkən»dir və missiyanın effektivliyinə əmin olmağa imkan vermir.
İndi avropalıların diqqətini öz ərazisinə çəkmək üçün əlindən gələni edən baş nazir Nikol Paşinyan bir məqamın məsuliyyətini öz üzərinə götürməlidir: avropalıların peyda olacaqları yerdə Rusiya özünün yeni bazalarını yaratmağı düşünür. Bu, Moskva-İrəvan münasibətlərinə öz təsirini göstərməyə bilməz və proqnozlaşdırılan təsirlərin qarşısını Vladimir Putinin İrəvandakı Kiyev körpüsü üzərindən asılmış portreti də ala bilməyəcək.
Amma Ermənistan əsas məğlubiyyətə danışıqlarda yox, Qarabağın özündə uğrayır. Hər halda, bölgədə Azərbaycanın açıq şəkildə «bərpa diplomatiyası» adlandırılan yeni strategiyası getdikcə daha parlaq görünür.
«Qarabağ erməniləri bizim vətəndaşlarımızdır»
Bu yerdə yenidən Praqada baş verənlərə, daha dəqiq desək, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin orada jurnalistlərlə etdiyi söhbətə qayıtmaq lazımdır. Dövlət başçısı müsahibəsində başqa fikirlərlə yanaşı, bir məqama da diqqət çəkib: «Qarabağda yaşayan ermənilər bizim vətəndaşlarımızdır və onların taleyini, onların gələcək həyatını biz hər hansı bir ölkə ilə müzakirə etmək fikrində deyilik, o cümlədən Ermənistanla». Azərbaycan hökuməti məhz bu daxili iş çərçivəsində Qarabağ erməniləri ilə qeyri-formal əlaqələrini davam etdirir.
Ermənilərin isə bu məsələdə düşünməli olduqları məqamlar var. Elə həmin günlərdə Azərbaycanda ilk Milli Şəhərsalma Forumu keçirilib və o, «Qafqazın Xirosiması» adlandırılan Ağdamda baş tutub. Erməni vandalizminin vəhşi nəticələrinə, onun yol açdığı dəhşətli dağıntılara, üstəlik, işğalçıların basdırdıqları milyondan çox minaya baxmayaraq, Azərbaycan azad olunmuş ərazilərdə miqyaslı, sözün yaxşı mənasında iddialı layihələrin icrasını davam etdirir. Bu isə bir çox Qarabağ ermənisini düşünməyə vadar edir: «miatsum» adlı təhlükəli oyunu davam etdirməli, ya Azərbaycan cəmiyyətinə inteqrasiya olunmalı?

HISTORICAL MILESTONE
At the Prague Summit, Baku could pursue its interests in post-conflict settlement as much as possible
Even the most optimistic analysts do not define the European Political Community forum recently held in Prague as a 'historical milestone' in the post-conflict settlement of the Garabagh conflict. However, it was planned to arrange a meeting on the margins of the summit between the President of Azerbaijan Ilham Aliyev and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan with the mediation and attendance of the EU President Charles Michel and the French President Emmanuel Macron.
The statement made in Prague may become a key factor and a turning point in the post-war peace process between Azerbaijan and Armenia. And once again it was Azerbaijan that could pursue its interests as clearly as possible, even though Yerevan had a completely different plan.
Dispositions before the fight...
Many indirect indicators suggest that Armenia had very serious hopes for the Prague forum, anticipating to solve several of its cardinal problems there.
Incidentally, the infamous Armenian provocations in September took place just before the meeting in Prague. And it was hardly just about shooting. According to many indirect, yet very informative signs, Yerevan believed and still believes that Kalbajar is the weak link in the Azerbaijani defence line due to the mountainous terrain of the district, logistical properties and the geographical location of the district between Armenia and the temporary deployment zone of the Russian peacekeeping contingent. Thus, Armenian strategists were clearly counting on the capture of new territories, which during the negotiations should have relieved Yerevan of the stigma of the loser in the war. Moreover, Yerevan was also planning its new ‘breakthrough to the West’ at the start of the Prague talks. It that this would bring dividends to Armenia at a meeting with European mediation. On the eve of the Prague talks Armenia released in media the staged footage of Azerbaijani soldiers allegedly shooting Armenian prisoners.
They also hoped that not only Michel but also Macron, the French president, who is known to have his own special relationship with Armenia, would take part in the talks.
The outcome of the meeting
However, to Armenia's great regret, the Prague meeting ended in yet another diplomatic failure.
In fact, the traps of Yerevan began to prove unsuccessful even before the European summit in Prague. Armenia's provocation in Kalbajar failed. Moreover, Azerbaijan's response was so harsh that Yerevan had to think twice. Attempts to build bridges with the West also failed to yield the expected results. Even Armenian lobbyists like Nancy Pelosi made it clear that Armenia should first withdraw from the CSTO and EEU and only after that think about American support. Apparently, the West has not forgotten how Yerevan negotiated an association agreement with the EU in 2013, but, having received a substantial loan from Europe, finally decided to join the EEU. Therefore, nobody in the West is willing to provide Armenia with generous advance payments.
The staged images also failed and boomeranged. Initially many Western politicians were outraged and demanded an investigation. However, when details began to emerge and the Armenfilm scenario failed and Azerbaijan began to remind us of Armenia's war crimes, the situation turned sharply against Yerevan.
And most importantly, just before the meeting in Prague, the launch ceremony of the Interconnector Bulgaria-Greece, which is extremely important in terms of European energy security, was held with the participation of the Azerbaijani President Ilham Aliyev.
It is not surprising that the Prague talks ended in another resounding fiasco for Armenia, which even the presence of Emmanuel Macron could not save. Under universal pressure, Yerevan had to agree to recognise Azerbaijan's territorial integrity. Both countries reaffirmed their commitment to the UN Charter and the 1991 Alma Ata Declaration. It was also agreed that the border commissions would meet soon in Brussels, meaning that Armenia would have to agree to a border delimitation and demarcation process. Any maps proposed for this process will not be in Yerevan's favour anyway. It is also important that Armenia had to recognise not only the borders but also Azerbaijani sovereignty over Garabagh.
Equally important is what is not mentioned in the final statement at the end of the Prague meeting. The status of Garabagh is no longer on the negotiating agenda, not even politely mentioning the Minsk Group. Moreover, there is no reference to 'self-determination'. In short, Armenia has failed on all fronts.
Theoretically, the only achievement of Pashinyan will be the promised arrival of an EU mission to the region. But...
Peculiarities of the EU mission
It is better to refer to the text of the signed agreement. An EU observation mission will visit the border but will carry out its mission exclusively on the Armenian side. Azerbaijan will cooperate with the mission ‘as far as it is concerned’. In other words, Baku will determine the degree of cooperation. The task of the mission will be to establish trust and assist in border demarcation and delimitation.
Obviously, this by no means is what Yerevan had hoped for. Armenia initially planned to have the European observers on the border standing between the sides and carrying out the withdrawal of the troops. But this idea failed and could not be realised anyway, because the borderline from which the troops will be withdrawn is not clear before the delimitation of the border (even if the distance of separation can be agreed). European observers will stay exclusively on the Armenian side of the border, will not be engaged in the division of troops and will not stand between the sides of the conflict.
Moreover, while Armenia hoped for a long-term mission, it was agreed in Prague that the EU observers would stay in Armenia for two months, that’s it. In addition, the main task of the mission is to promote trust between the sides. The wording is sufficiently vague to count on the effectiveness of the mission.
Now Armenia, whose prime minister so insisted on the visit of European observers to his country, will have to take responsibility for them appearing exactly where Russia plans to deploy its new bases. With all the consequences for the bilateral relations between Moscow and Yerevan, which even the portrait of Vladimir Putin displayed in Yerevan on the Kiev bridge is unlikely to protect.
Perhaps Armenia failed not during the negotiations, but in Garabagh, where Azerbaijan is intensively building up its new strategy, openly referred to as 'rehabilitation diplomacy'.
"Armenians of Garabagh are our citizens"
Let’s go back to the events in Prague, or rather to the conversation between the President of Azerbaijan and journalists. Among other things, Mr. Aliyev said: 'The Armenians living in Garabagh are our citizens, and we are not going to discuss their fate and future with any country, including Armenia. This is our internal affair. And as part of this internal affair, the Azerbaijani authorities continue to have informal contacts with the Armenians of Garabagh.’
Now Armenians have a lot to think about. In the same days Azerbaijan held its first National Urbanisation Forum in Aghdam, the Hiroshima of the Caucasus. Despite the catastrophic destruction and traces of Armenian vandalism, more than a million mines left by the invaders, Azerbaijan continues to implement large-scale and ambitious projects on the liberated lands. This makes many Armenians of Garabagh wonder whether they should continue their dangerous games of ‘miatsum’ or integrate into the Azerbaijani society?
And the further Azerbaijan progresses, the more supporters of such integration there will be. And Yerevan has no chance to influence this process.