ELEKTRİKLƏ YELLƏNMƏK
Azərbaycan ekoloji təmiz avtomobil parkını genişləndirmək üçün güzəştlər təqdim edir və infrastrukturu inkişaf etdirir
Son illərdə ekoloji vəziyyət və iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə dünya gündəminin ilk sıralarını tutur. Bu, gözlənilməz şəkildə cərəyan edən geosiyasi hadisələrdən və ya qlobal iqtisadi böhranlardan heç də geri qalmır. Odur ki, bununla bağlı layihələr fəal şəkildə müzakirə olunur, maliyyələşdirilir və subsidiyalaşdırılır...
Təbii ki, bu mənada elektrik nəqliyyatının inkişafına xüsusi diqqət yetirilir. Ekoloqların fikrincə, bu, zərərli tullantıların azalmasına səbəb olacaq. Bu məsələdə əsas motivasiya 2035-ci ildən Avropa İttifaqında (Aİ) daxili yanma mühərrikli avtomobillərin satışının faktiki olaraq qadağan edilməsi olacaq. Hələ ki çox populyar olmayan bu nəqliyyat növünə tələbat yaratmaq üçün qabaqcıl iqtisadiyyatlara malik ölkələr elektrik avtomobilinin alınması üçün vətəndaşlara müxtəlif subsidiyalar ayırır.
Azərbaycanın qonşu ölkələri - Türkiyə və Rusiya da elektriklə işləyən avtomobillərin istehsalını fəal şəkildə  təşviq edir. Azərbaycan da bu sahədə irəliləyişə nail olub: bu yaxınlarda hökumət istehsal müddəti üç ilə qədər olan elektromobillərin idxalını gömrük rüsumlarından azad etmək qərarına gəlib.
Qlobal dəyişikliklərin astanasında
“İqlim dəyişikliyinin mənfi təsirlərinə qarşı mübarizə aparmaq üçün dünya ölkələrinə 1 trilyon dollar lazımdır”, - BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf üzrə 2030-cu il gündəliyinin maliyyələşdirilməsi üzrə xüsusi nümayəndəsi Məhəmməd Muhiddin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının (COP-27) 27-ci Tərəflər Konfransında çıxışı zamanı bildirib.
Beynəlxalq Enerji Agentliyi isə “World Energy Outlook 2022” adlı hesabatında 2030-cu ilə qədər iqlim siyasətinin bir hissəsi olaraq təmiz enerjiyə illik qlobal investisiyanın 2 trilyon dollardan çox artacağını proqnozlaşdırıb. Yəni artım 50%-dən çox olacaq.
Bu arada, ekoloqların hesablamalarına əsasən, atmosferə buraxılan karbon qazı emissiyalarının təxminən beşdə biri yerüstü nəqliyyatın payına düşür.  Avtomobil bazarında dəyişikliklərə ciddi diqqət yetirildiyini nəzərə alsaq, dünyanın elektromobillərin kütləvi şəkildə tətbiqi və daxili yanma mühərriklərindən imtina ərəfəsində olduğunu söyləyə bilərik. Amma elektrik avtomobillərinə qarşı olan ekspertlərin fikrincə, onlar adi avtomobillərlə eyni səviyyədə ətraf mühitə ziyan vurur. Onların fikrincə, nəticə etibarilə istilik elektrik stansiyaları elektrik enerjisinə artan tələbatı ödəməli olacaq və bu da zərərli emissiyaların artmasına gətirib çıxaracaq. Bundan başqa, akkumulyator batareyalarının utilizasiyası ətraf mühitə ciddi ziyan vura bilər.
Lakin alimlər əmindirlər ki, hətta bu faktlara baxmayaraq, 2050-ci ilə qədər dünyada avtomobillərin yarısı elektriklə işləyərsə, bu, qlobal karbon qazı emissiyalarını ildə 1,5 giqaton azalmasına səbəb olacaq. Qeyd etdiyimiz kimi, bu il oktyabrın 27-də Aİ-yə üzv dövlətlər və Avropa Parlamenti 2035-ci ildən Avropa İttifaqında daxili yanma mühərrikləri olan avtomobillərin satışını faktiki olaraq qadağan edəcək qanunun qəbulu ilə bağlı ilkin razılıqlar əldə ediblər.
Amma ildə 10 000-dən az avtomobil istehsal edən istehsalçılar, yəni “Ferrari” kimi lüks avtomobil istehsalçıları üçün müvəqqəti istisnalar ediləcək. Bu müqavilə ilə həmçinin gələcəkdə bərpa olunan mənbələrin elektrik enerjisindən istifadə etməklə istehsal olunan sintetik yanacaq növü olan “elektron yanacaq”la işləyən daxili yanma mühərrikli avtomobillərin satışına icazə verilə bilər.
Qeyd edək ki, hazırda Avropada elektromobillər rekord sürətlə satılır. Köhnə Qitə, planetin ən böyük elektrik avtomobil bazarı titulunu Çinin əlindən alıb. Hökumətlər tərəfindən verilən subsidiyalar və satışda onlarla elektrik, o cümlədən hibrid avtomobili növünün olması tələbatı təşviq edir. 2020-ci ildə Aİ-də bir milyondan çox elektrik avtomobili satılıb. Norveç isə elektrik avtomobillərinin digər avtomobil növlərindən daha çox satıldığı ilk ölkə oldu.
Yeri gəlmişkən, “Moody`s” Beynəlxalq Reytinq Agentliyi proqnozlaşdırır ki, 2030-cu illə qədər satılan avtomobillərin 35%-i alternativ enerji mənbələri ilə işləyəcək. Eyni zamanda Beynəlxalq Enerji Agentliyi hesab edir ki, 2025-ci ilə qədər akkumulyatorla işləyən avtomobillərin sayı 40-70 milyon ədəd təşkil edəcək. “Goldman Sachs” isə 2030-cu ilə qədər elektromobillərin satışının payının 8%-ə, 2040-cı ilə qədər isə 32%-ə qədər artacağını proqnozlaşdırır. Bu bankın analitikləri bu nəqliyyat növü üçün akkumulyator bazarının 2040-cı ilə qədər 180 milyard dollara qədər artacağını təxmin edirlər.
Milli brendlər
Elektrik avtomobilləri ilə bağlı “epidemiya” getdikcə dünyanı bürüyür. Demək olar ki, bütün məşhur avtomobil istehsalçıları bir-birinin ardınca ekoloji cəhətdən təmiz nəqliyyat vasitələrinin istehsalına yönəlmiş yeni xətlər açır.
Bu gün Çin ən böyük elektrik avtomobil istehsalçısı hesab olunur. Məsələn, bu ölkənin BYD şirkəti 2022-ci ilin birinci yarısında 641350 elektrik avtomobili sataraq “Tesla”nı ötüb. Bu da 2021-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə düz 314,9% çoxdur. Bu təəccüblü deyil, çünki Çin elektrik nəqliyyatının inkişafını dəstəkləmək üçün son 10 ildə azı 100 milyard dollar sərmayə qoyub. Bu ölkədə yollara çıxışla bağlı məhdudiyyətlərin aradan qaldırılması daxil olmaqla, elektrik avtomobillərinin istifadəsi ilə bağlı müxtəlif güzəştlər təqdim edilir. Üstəlik, daxili yanma mühərriki olan avtomobil üçün dövlət nömrə nişanının alınması 12 000 dollara başa gələ bilər. Lakin elektriklə işləyən avtomobillər üçün dövlət nömrə nişanı pulsuzdur.
Bu gün dünyanın bir çox ölkələri elektrikli nəqliyyat vasitələrinin alınması və istifadəsi üçün güzəştlər sistemindən istifadə edir. Bütün bunlara baxmayaraq, bu elektrik avtomobillərinin son növlərinin qiymətinin yüksək olması bu bazarın inkişafına mane olur. Artan tələbatı nəzərə alan və qiymətləri bir qədər liberallaşdırmağa çalışan bir sıra dövlətlər milli elektrik avtomobil brendi yaratmaq istiqamətində fəal şəkildə irəliləyir. Məsələn, Səudiyyə Ərəbistanının Suveren Fondu “Foxconn” ilə birgə müəssisə yaratdığını elan edib. Onlar birlikdə “Ceer” avtomobil markasını yaradacaq. Bu avtomobilin istehsalı zamanı “BMW”nin komponentlərindən istifadə olunacaq.
Bu arada, sentyabrın sonunda Rusiyanın Lipetsk şəhərindəki “Motorinvest” zavodunda “Evolute” elektromobillərinin silsilə istehsalına başlanılıb. Müəssisənin təqdim etdiyi ilk model “i-Pro” Sedan elektrik avtomobili olub. İlin sonunadək zavodda 2000 elektromobil istehsal etmək planlaşdırılır. “Motorinvest” zavodunda yaxın gələcəkdə “i-Joy” krossoverləri və “i-Van” minivenlərinin istehsalı gözlənilir.
Son zamanların bəlkə də ən səs-küylü hadisəsi Türkiyədə milli TOGG elektromobilinin kütləvi istehsalının təntənəli şəkildə təqdim edilməsi olub. Təqdimat mərasimi üçün əlamətdar gün də seçilib. Bu tədbir Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanın iştirakı ilə Respublika Günündə keçirilib.
“Türkiyə nəqliyyat vasitələrinin aparıcı ixracatçılarından biridir. TOGG layihəsi Türkiyə üçün güclü gələcək yaratmaqla bağlı ümumi xəyalımızın reallaşmasının təsdiqidir. Bu, 85 milyonluq ölkənin qürurudur”, - Türkiyə dövlət başçısı bildirib.
O, il ərzində 175 min avtomobilin istehsal olunacağını vurğulayıb. Prezidentin sözlərinə görə, TOGG elektrik avtomobilləri müvafiq sertifikatlaşdırmadan sonra 2023-cü ilin birinci rübünün sonuna qədər Türkiyədə satışa çıxarılacaq. Ərdoğan əlavə edib ki, gələn ilin fevralında elektrik avtomobillərin qiyməti məlum olacaq.
Türkiyənin müxtəlif bölgələrini simvolizə edən 5 model və 6 rəngdə elektrik avtomobilləri ölkənin qərbindəki Bursa vilayətində (Gemlik bölgəsi) istehsal olunacaq. TOGG elektrik avtomobili 2019-cu ildə təqdim edilib. Krossover prototipinin silsilə sınaqları 2021-ci ilin noyabrında keçirilib. O, 4,8 saniyəyə 100 km/saat sürət yığır. İstehsalçıların fikrincə, elektromobilin 80% enerji ilə doldurulması cəmi 30 dəqiqə çəkəcək. TOGG tam yüklü batareya ilə 500 kilometr məsafə qət edəcək.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Rəcəb Tayyib Ərdoğanla telefon söhbəti zamanı Türkiyənin elektromobil istehsalına başlamasını qardaş ölkə sənayesinin yeni uğuru kimi dəyərləndirib.
Yerli bazar problemləri
Təəssüf ki, ölkəmizdə elektromobillər bazarı zəif inkişaf edir. Bəli, Bakı şəhəri sözün əsl mənasında hibrid yanacaqla işləyən avtomobillərlə doludur. Lakin paytaxtda hələ ki “təmiz” elektrik avtomobilləri azdır.
Dövlət Gömrük Komitəsinin məlumatına görə, bu ilin birinci yarısında Azərbaycana 153 elektromobil idxal edilib. Bu, ötən illə müqayisədə 4 dəfədən çox olsa da, ölkənin avtomobil idxalında elektromobillərin payı cəmi 0,5% təşkil edir. Eyni zamanda Azərbaycan bu sahə ilə bağlı müəyyən güzəştlər təqdim edir. Məsələn, ölkəyə gətirilən elektromobillər gömrük rəsmiləşdirilməsi zamanı əlavə dəyər vergisinə cəlb edilmir.
Bu yaxınlarda qüvvədə olan sənədlərə edilən dəyişikliklərdən sonra Azərbaycanda zavod buraxılış tarixindən 3 ilədək ötmüş elektrik minik avtomobilləri idxal gömrük rüsumundan azad edilib. Üstəlik, elektrik mühərrikli avtomobillər üçün elektrik enerji doldurucularının idxalı gömrük rüsumundan azad olunub. Baş nazir Əli Əsədovun imzaladığı qərara əsasən, bu, 2022-ci il dekabrın 10-dan sonra qüvvəyə minəcək.
Bundan başqa, Azərbaycan Mərkəzi Bankı “Kredit riskləri, o cümlədən iri kredit riskləri ilə bağlı prudensial normativ və tələblərə dair Qayda”lara dəyişiklik edib. Dəyişikliyə əsasən, kreditlə istehsal tarixi 3 ildən az olan elektromobil almaq istəyənlər onun dəyərinin 10%-i qədər ilkin ödəniş edəcək.
Lakin ekspertlərin fikrincə, Azərbaycanda elektromobillərin alqı-satqısı üçün stimulların tətbiqi ilə yanaşı, onların istifadəsi üçün infrastrukturun daha fəal şəkildə inkişaf etdirilməsi lazımdır. Etiraf etmək lazımdır ki, hələ də elektromobillər üçün kifayət qədər enerji doldurma məntəqələri yoxdur. Bu da potensial müştərilərin ekoloji cəhətdən təmiz avtomobillərə keçmək istəyinə əhəmiyyətli dərəcədə təsir göstərir.
Son rəsmi məlumata görə, hazırda ölkədə elektriklə işləyən avtomobillərin 33 enerji doldurma məntəqəsi fəaliyyət göstərir. Onlardan 22-si Bakıda, 11-i isə regionlarda (ikisi Gəncədə, qalanı Quba, Kürdəmir və digər rayonlarda) yerləşir.
Azərbaycan Energetika Nazirliyinin İqtisadiyyat şöbəsinin müdiri Rauf Qurbanovun sözlərinə görə, hazırda hökumət bu bazarın infrastruktur problemlərinin həlli istiqamətində fəal iş aparır: “Ekoloji təmiz avtomobillər üçün enerji doldurma məntəqələrinin yaradılması və ümumi şəbəkəyə qoşulması nəzərdə tutulur. İlkin araşdırmalara görə, müəyyən edilib ki, bu məntəqələrin gücü heç də 150 kVt-dan artıq olmayacaq”.
R.Qurbanov həmçinin bu avtomobillərin park yerlərində də güzəştli şərtlərlə saxlanmasını təklif olunduğunu qeyd edib: “Bundan əlavə gələcəkdə ölkəmizdə olacaq ödənişli yollardan həmin növ nəqliyyat vasitələrinin tam pulsuz istifadə etməsini düşünürük. Biz həmçinin mobil tətbiqin yaradılmasını düşünürük. Bu mobil tətbiqdə ekoloji təmiz avtomobillərin şarj olunması yerləri göstəriləcək”.
Bununla yanaşı, ekspertlər orta gəlir səviyyəsi üçün nəzərdə tutulmuş elektromobillərin ölkəyə daha ucuz qiymətə idxalını zəruri hesab edirlər. Azərbaycanda ekoloji təmiz avtomobillərin istehsalı və ya yığılması imkanlarına gəlincə, bu da real perspektivdir. Naxçıvan Avtomobil Zavodu bununla bağlı planlarını artıq bu ilin yayında açıqlayıb. Bu məqsədlə artıq tam doldurulmuş akkumulyatorla 300-350 kilometr məsafə qət edə bilən 7 və 5 nəfərlik CHANGAN AUCHAN elektromobillərinin yığılması üçün zavoda ilk nümunələr gətirilib.
Hər halda, elektrik avtomobillərə keçidin qlobal tendensiyası yaxın gələcəkdə Azərbaycana çatacaq. Həmin vaxta qədər isə vəd edilən infrastruktur hazır olsa və əhalinin büdcəsinə uyğun modellər ortaya çıxsa, o zaman ekoloji cəhətdən təmiz və qənaətcil avtomobillər bazarı müştəri çatışmazlığı hiss etməyəcək. Hazırda Bakı yollarında avtomobillərin sayının çoxluğunu və onların tullantılarının ətraf mühitə vurduğu zərəri nəzərə alsaq, elektrik avtomobillərin ekologiyamız üçün əsl xilas olacağını söyləyə bilərik.

Ongoing large-scale changes in the car market are quite appealing, for the world is getting ready to the mass introduction of electric vehicles and the rejection of internal combustion engines
Environmental situation and the measures against climate change have been among the widely discussed topics on the global agenda, as important as geopolitical issues or global economic crises. All projects somehow related to these topics are actively discussed and funded...
Obviously, there is special emphasis on the development of electric vehicles, which should, according to environmentalists, reduce harmful emissions. Key motivation is the law that will effectively ban the sale of cars with internal combustion engines (ICE) in the European Union starting from 2035. To encourage demand for this still unpopular mode of transport, the developed economies are almost handing out money to citizens in the form of various subsidies.
Meanwhile, neighbouring Turkey and Russia are actively developing the production of electric cars.
Azerbaijan has also made progress on this issue: the government recently decided to exempt from customs duties the import of electric cars produced maximum three years ago.
Advancing global changes
The global community needs $1 trillion to successfully tackle the negative impacts of climate change. The UN Special Envoy for the Financing of the 2030 Agenda for Sustainable Development, Mohamed Muhyiddin, cited these figures at the 27th Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP 27).
World Energy Outlook 2022 report of the International Energy Agency forecasts that annual global investment in clean energy will rise to more than $2 trillion by 2030 as part of the climate policy (over 50%).
Environmentalists estimate that land means of transport account for around a fifth of carbon dioxide emissions. Given the above, the focus on considerable changes in the automobile market is understandable - the world is on the verge of mass introduction of electric cars and rejection of internal combustion engines.
There are opponents of electric cars, though, who argue that they are just as damaging to the environment as conventional cars. Their argument is that CHP plants will need to meet the ever-increasing demand for electricity, which will increase harmful emissions. In addition, battery recycling can also cause serious environmental damage.
But scientists believe that even with these facts, if half the cars around the globe were electric by 2050, it would reduce global CO2 emissions by 1.5 gigatons annually.
On October 27, 2022, EU member states and the European Parliament reached preliminary agreements on a bill that would effectively ban the sale of internal combustion engine vehicles in the EU from 2035.
Temporary exemptions will be made for manufacturers producing less than 10,000 cars a year, i.e. manufacturers of luxury cars such as Ferrari. The agreement also leaves open the possibility of allowing future sales of cars with internal combustion engines powered by so-called e-fuels - a type of synthetic fuel that is produced using electricity from renewable sources.
Meanwhile, we can observe record sales of electric cars in Europe. In fact, the European market increasingly becomes the largest electric car market on the planet after China. Consumers are encouraged by government subsidies and the availability of dozens of new cars, including hybrids. More than one million such cars were reportedly sold in the EU in 2020. Norway became the first country where the sales of electric cars exceeded that of all other types of cars.
Moody's predicts that by the end of the 2020s, 35% of cars will be powered by alternative energy sources, while the International Energy Agency estimates show the number of battery-powered cars reach 40-70 million units by 2025.
Goldman Sachs predicts that the share of electric vehicle sales will grow to 8% by 2030 and 32% by 2040. The bank's analysts estimate the market for batteries for this type of transport increase to $180 billion by 2040.
National brands
Meanwhile, there is an ongoing epidemic of electric vehicles around the world. Almost all the major car manufacturers are opening up new lines to focus specifically on eco-friendly vehicles.
China is believed to be the largest electric vehicle producing country today. China's BYD has surpassed Tesla, selling 641,350 electric vehicles in 1H2022, a 314.9% increase over the same period in 2021. This comes as no surprise, as the Chinese government has invested at least $100 billion over the past decade to support the development of electric vehicles. The country has long had a system of various kinds of preferences, including differentiating access to the road. Moreover, it can cost up to $12,000 to buy a number plate for a car with an internal combustion engine, while it is free for electric cars.
A system of preferences for the purchase and use of electric vehicles is now in place in many countries around the world. However, high end-product prices are hindering the development of this market. Given the growing demand and in an effort to liberalise prices, a number of countries are actively creating their own national brands for electric vehicles. For example, Saudi Arabia's sovereign wealth fund said it has set up a joint venture with Foxconn. Together, they will create the brand Ceer, which will license BMW components to produce cars.
At the end of September, the Lipetsk plant of Russia's Motorinvest started the serial production of electric cars Evolute. The first model was called i-Pro sedan. The plant plans to produce 2,000 electric cars by the end of the year. In the future, the sedan will be accompanied by i-Joy crossovers and i-Van minivans.
Perhaps the most high-profile event of recent days was the presentation of the TOGG national electric car made in Turkey. The event took place on a symbolic date – the Republic Day attended by President Recep Tayyip Erdogan.
"Turkey is one of the leading exporters of motor vehicles. The TOGG project confirms that our common dream to create a strong future for Turkey has come true. It is the pride of an 85-million-strong country," Erdogan said, noting that the plant is designed to produce 170,000 electric cars annually. According to Mr. Erdogan, TOGG cars will appear in Turkey by the end of 1Q2023 after proper certification. The price of electric cars will be known in February.
Five models and six colours symbolising different regions of Turkey will be produced in the province of Bursa (Gemlik) in the west of the country.
The TOGG project was unveiled in 2019. Serial tests of the crossover prototype took place in November 2021 - it accelerated to 100 km/h in 4.8 seconds. According to the manufacturers, it will take 30 minutes to charge the electric car 80%, which will be enough to cover a distance of 500 km.
In a telephone conversation with Recep Tayyip Erdogan, Azerbaijani President Ilham Aliyev praised Turkey's launch of electric car production as another success for the fraternal country.
Challenges in local market
Unfortunately, the electric car market is underdeveloped in Azerbaijan. Baku is literally flooded with hybrid-powered cars, but there are still few pure electric cars.
According to the State Customs Committee, only 153 electric cars were imported into Azerbaijan in the first half of this year.
Although this is more than four times higher than last year, the share of electric cars in the country's car imports is only 0.5%.
At the same time, we also have certain preferences in this respect. For example, the imported electric cars are not subject to VAT. Just a few days ago, in accordance with amendments to the applicable regulatory documents, electric cars produced no more than three years ago will be exempt from import customs duty. The same amendment also exempts from custom duties the import of charging devices for electric cars. According to the decree of the Cabinet of Ministers of Azerbaijan, this decision will take effect after December 10, 2022.
The Central Bank of Azerbaijan has also recently amended the Regulation on Prudential Norms and Requirements Related to Credit Risks, including Large Credit Risks. From now on those willing to loan money to buy electric vehicles produced less than 3 years ago must make a down payment of only up to 10% of the loan amount.
However, according to experts, along with the introduction of incentives for the sale and purchase of electric cars in Azerbaijan, it is necessary to actively develop the required infrastructure. Admittedly, there are not enough charging points for electric cars in the country, which significantly affects the willingness of potential customers to switch to environmentally friendly vehicles. According to the latest official data, 33 charging points for electric cars are currently available in the country, of which 22 are located in Baku and 11 in regions (two in Ganja and the rest in Guba, Kurdamir and other districts).
According to Rauf Gurbanov, head of the Economy Department of the Ministry of Energy, today the government is actively working to solve the infrastructural problems in the market. For example, there are plans to set up and connect charging stations for electric cars to the common grid. The capacity of these points will presumably not exceed 150 kW.
Gurbanov noted that there are proposals on concessions for these vehicles in parking spaces. "In addition, perhaps in the future these types of vehicles will be completely free to drive on toll roads. We are also planning to develop a mobile app that will show the charging points for eco-friendly vehicles," Gurbanov said.
At the same time, experts consider it necessary to import electric cars to the country at lower prices to meet the demand of the middle-income population.
As to the possibility of in-house production or assembly of low-cost electric cars, this is also a realistic prospect. Moreover, the Nakhchivan Automobile Plant has already announced its plans to do so this summer. To this end, the first samples for the assembly of CHANGAN AUCHAN 7- and 5-seat electric cars, which can travel 300-350 km with a fully charged battery, have already been delivered to the plant.
The global trend towards electric cars will touch Azerbaijan soon anyway. If Azerbaijan succeeds to make available the promised infrastructure and budget models by that time, the market for eco-friendly and cost-effective vehicles will have no shortage of customers. Given the growing number of ICE cars in Baku and the damage their emissions cause to the environment, electric cars could be a real lifesaver for the environment.