Qazaxıstanda siyasi müasirləşmə elan etmiş Tokayevə seçkidə böyük etimad göstərildi
Gözlənildiyi kimi, Qazaxıstanda keçirilmiş növbədənkənar prezident seçkisində hazırkı dövlət başçısı Kasım-Jomart Tokayev inamlı qələbə qazanıb (seçici fəallığının 80%-dən çox olduğu seçkidə təxminən 70% səs). Seçicilərin yalnız 5,8%-i «bütün namizədlərin əleyhinə» səs verib. Tokayevin rəqiblərini və onların qazandıqları nəticələri (ən ciddi rəqib sayılan «Auıl» partiyasının namizədi Jiquli Dayrabayev 3,4% səs qazanıb) müşahidəçilərin əksəriyyəti heç gündəmə belə, gətirməyib. Çoxları hesab edir ki, onlar sadəcə, bəzən ciddi bəyanatlar səsləndirsələr də, ciddi qəbul edilməyən və tanınmayan statist rolunu oynayıblar.
Əslində, ölkədə seçki kampaniyası, demək olar ki, keçirilməyib və bu da yuxarıda qeyd olunanları təsdiqləyən daha bir amildir. İnsanları Tokayevə səs verməyə isə «Öz seçimini et! Sənin səsin vacibdir!» kimi ciddi şüarların yer aldığı banerlərlə çağırıblar. Görünən odur ki, qazaxlar bu çağırışı qəbul edib. Odur ki, Qazaxıstanda keçirilmiş son seçkini ölkədə siyasi müasirləşmə elan etmiş Tokayevə ümumxalq etimadı kimi qiymətləndirmək olar.
Nəticələrin açıqlanmasını gözləyən yeni prezident də belə deyib: «Deyə bilərik ki, xalq mənə prezident kimi, qəti etimad göstərib. Xalqın inamı əsas dəyərdir. Biz xalqın inamını doğrultmalıyıq».
Müasirləşməyə aparan yol
Tokayev hakimiyyətə 2019-cu ildə istefaya gedən Nursultan Nazarbayevin onu varis seçməsindən sonra gəlib. Odur ki, birincisi, Tokayev əlbəttə ki, xüsusilə Qazaxıstanda bu ilin əvvəlində baş vermiş məlum hadisələrdən sonra adının keçmiş liderə bağlanmasından qurtulmaq istəyir. Xatırladaq ki, bir müddət əvvəl ölkə paytaxtı Nursultanın adı dəyişdirilərək, yenidən Astana adlandırılıb, Qazaxıstanın ilk prezidentinin adamları isə tədricən siyasi səhnədən çəkilir. Ölkədə növbədənkənar prezident seçkisinin keçirilməsi haqda sərəncam isə sentyabrın sonunda Konstitusiyaya dəyişikliklərin qəbulundan sonra imzalanıb.
Dəyişikliyə əsasən, prezidentin səlahiyyət müddəti 5 ildən 7 ilə qaldırılıb, bir şəxsin təkrar dövlət başçısı seçilməsi isə qadağan olunub. Artıq 2023-cü ilin ilk yarısında qazaxıstanlı seçicilər parlamentin aşağı palatasına və yerli hakimiyyət orqanlarına namizədlərə səs verməli olacaqlar. Bu da «təmizləmə» əməliyyatının davamı kimi görünür.
Kasım-Jomart Tokayev deyir ki, seçki vaxtına elektoratın səs verə biləcəyi partiyaların sayı artacaq, yəni bu sahədə rəqabət şəraiti yaradılmalıdır. Artıq siyasi qüvvələrin qeydiyyat proseduru sadələşdirilib, seçkilərdə qarışıq proporsional-mojaritar sistemdən istifadə olunması təklif edilir. Tokayev özü isə hakim «Amanat» partiyasından maksimum uzaq dayanmağa çalışır. İstənilən halda, dövlətin güclü parlamentlə işləməsi üçün (prezidentin sözlərindən məlum olur ki, o, məhz buna çalışır) ölkənin həm partiya sistemində, həm də qanunverici hakimiyyətində islahatlar zəruridir. Onlar elə balanslaşdırılmalıdır ki, istənilən an siyasi, sosial, humanitar, hərbi və ya hər hansı digər böhrana sinə gərə bilsin.
Dünyada son illər yaşanan geosiyasi burulğanları nəzərə alsaq, dövlət başçısının belə mümkün ssenarilərə hazırlaşması, həqiqətən, müdrik addımdır. Cəmiyyət ilk növbədə sabitlik, gələcəyin təxminedilən olmasını və əlbəttə ki, güclü lider istəyir.
Yeri gəlmişkən, prezidentin səlahiyyət müddətinin 7 ilədək artırılması Qazaxıstana siyasi fırtınalardan uzaq sərbəst vaxt qazandırır. Bu vaxt iqtisadiyyatda vəd olunmuş köklü dəyişikliklərin həyata keçirilməsi üçün də vacibdir. «Yeni model hakimiyyətdə müntəzəm rotasiyanı təmin edəcək, müasir Qazaxıstan dövlətinin gələcək demokratik inkişafını gücləndirəcək. Bu seçki Qazaxıstanda yeni siyasi ənənə yaradacaq, yeni siyasi dövrün başlanğıcı olacaq. Bundan sonra ədalət ideyası Qazaxıstanın dövlət siyasətinin özəyini təşkil edəcək, bu isə xalqın rifahının yüksəldilməsinə, vətəndaşların ehtiyaclarına, sorğularına operativ reaksiya verilməsinə yol açacaq», - deyə Tokayev bildirib.
Bütün bunlarla yanaşı, böyük diplomat təcrübəsinə malik Tokayev hakimiyyətdə olduğu dövrdə ölkənin xarici siyasətilə bağlı da ciddi addımlar atıb. İndi Qazaxıstanın xarici siyasəti getdikcə müxtəlif daha çoxşaxəli hal alır, sadəcə, kontekstdən asılı olaraq müxtəlif düzəlişlər edilir. Nəzərə almaq lazımdır ki, Qazaxıstanın geosiyasi vəziyyətinə təsir göstərən vacib amillər sırasında onun böyük həcmdə mineral resurslara, həmçinin karbohidrogen ehtiyatlarına malik olması, eyni zamanda dənizə çıxışının olmaması da var.
Xarici amillər
Müşahidəçilər Qazaxıstanın xarici siyasətində ciddi dəyişikliklər gözləmir. Lakin onlar bu haqda danışarkən diqqəti 4 əsas istiqamətə çəkir. Birincisi, hansı proqnoz və qiymətləndirmələrin səsləndirilməsindən asılı olmayaraq, Qazaxıstan Aİİ və KTMT kimi təşkilatlarda Rusiya ilə əməkdaşlığı davam etdirir. Bu mənada, bir məqamı vurğulamaq kifayətdir ki, ölkə iqtisadiyyatı Rusiya ilə çox bağlıdır, bu iki ölkənin ümumi sərhədinin uzunluğu isə təxminən 8 min kilometrdir. Üstəlik, Tokayev Rusiyanı qane edən fiqurdur və bunun səbəblərini sadalamaq artıq olardı. Moskvanın hazırda üzləşdiyi çətin geosiyasi vəziyyəti nəzərə alsaq, bu, aydındır.
İkincisi, Astana üçün Çinlə əməkdaşlıq vacib amil olaraq qalır və qalacaq. Bu istiqamətdə xüsusi şəkildə önə çəkilən, nümayiş etdirilən heç nə yoxdur, amma daimi fəallıq hiss olunur. Çin müntəzəm olaraq nəinki Qazaxıstanı, həm də Mərkəzi Asiyanın digər ölkələrini infrastrukturun qurulması, nəqliyyat layihələrinin həyata keçirilməsi ilə özünə çəkir. Pekin artıq az qala 15 ildir ki, Qazaxıstan xammalının (ilk növbədə, neft, qaz, təbii uran, mis və digər sənaye metalları) əsas alıcısıdır. Bu yaxınlarda isə dəmir yolunun daşıma qabiliyyətinin artırılması istiqamətində işlərə başlanılıb və yeni xəttin çəkilişinin 2025-ci ilin sonuna başa çatdırılması nəzərdə tutulub. Çinlə Aİ arasında Qazaxıstan ərazisi ilə konteyner daşımalarının həcmi bu il 84% artıb.
Üçüncüsü, Qazaxıstan Türk Dövlətləri Təşkilatında (TDT) iştirakla, ilk növbədə, Azərbaycan və Türkiyə ilə regional əlaqələrini gücləndirməyə çalışır. Qurumun bu yaxınlarda Səmərqənddə keçirilmiş sammitində Tokayev həmkarlarını bütün çağırış və təhdidlərə birlikdə müqavimət göstərilməsi üçün həmrəyliyə çağırıb. Qazaxıstan prezidenti Mərkəzi Asiya ölkələrinin Qərblə Şərqi, Şimalla Cənubu birləşdirməklə, dünya sivilizasiyalarını yaxınlaşdırmasını çox vacib amil sayır. Daha konkret desək, o, TDT çərçivəsində müxtəlif təşəbbüslər üçün fondun yaradılmasını və ümumilikdə rəqəmsallaşmaya, yüksək texnologiyalara və təhsilə diqqətin artırılmasını təklif edib. Məsələn, Tokayev «Astana Hub» beynəlxalq texnoparkının bazasında TDT-nin Rəqəmsallaşdırma Mərkəzinin yaradılmasını, 2023-cü ildə II Türk universiadasının keçirilməsini, «ali tədris ocaqlarının vahid təhsil məkanı»nın formalaşdırılmasını istəyir.
Nəhayət, dördüncüsü, Qazaxıstan hökuməti Qərbə marağını da gizlətmir (mümkün olduğu qədər). Maraqlıdır ki, Avropa İttifaqı Şurasının prezidenti Şarl Mişelin Qazaxıstana seçkidən 3 həftə əvvəl etdiyi səfər zamanı tərəflər arasında Genişləndirilmiş tərəfdaşlıq və əməkdaşlıq haqqında sazişin tam reallaşdırılması ilə bağlı razılıq əldə edilib. Daha sonra Qazaxıstan rəhbərliyinin Avropa Komissiyasının sədri Ursula fon der Lyayen, Aİ-nin xarici məsələlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi, Avropa Komissiyasının vitse-prezidenti Jozep Borrel və ABŞ-ın Astanadakı səfiri Daniel Rozenblyum ilə məhsuldar təmasları olub.
Hazırda Qazaxıstana bu qədər nəzərəçarpan maraq Ukrayna müharibəsi üzündən Avrasiyada ticarət logistikasının pozulması ilə bağlıdır. Və hər zamankı kimi, Rusiya, Qərb, Çin, Hindistan, Türkiyə və İran bəzən vəziyyətə uyğun olaraq müttəfiqlərə çevrilsələr də, bu «böyük oyun»da əsasən rəqiblərdirlər. Belə bir şəraitdə Jozep Borrel açıq şəkildə bildirir ki, Aİ keçmiş SSRİ ölkələrinin Rusiya Federasiyasından yan keçən tranzit dəhlizi yaratmalarının tərəfdarıdır. ABŞ-ın Astanadakı səfiri Rozenblyum isə Qazaxıstanın 2023-cü ildən Bakı-Tbilisi-Ceyhan kəməri ilə neft ixrac etmək planını alternativ tədarük marşrutlarına doğru atılmış ilk addım kimi qiymətləndirib.
Bu qarşıdurmanın nə ilə nəticələnəcəyini proqnozlaşdırmaq çətindir. «Stavka»lar o qədər yüksəkdir ki, hər şey baş verə bilər. Odur ki, Qazaxıstanın təkrar seçilmiş prezidenti yaxın zamanlarda istər daxildə, istərsə də xarici siyasətlə bağlı çətin qərarlar qəbul etməli olacaq.
Beynəlxalq arenada Qazaxıstan yəqin ki, nəinki müxtəlif güc mərkəzləri arasında manevr cəhdlərini davam etdirəcək, bəlkə də bundan bonuslar da qazanacaq. Ümumilikdə isə artıq qeyd edildiyi kimi, çox şey dünyada, xüsusilə sadə bölgə olmayan Mərkəzi Asiyada hadisələrin hansı formada inkişaf edəcəyindən asılı olacaq.

Tokayev announces political modernisation for Kazakhstan, secures vote of confidence
As expected, the incumbent President of Kazakhstan, Kassym-Jomart Tokayev, secured a convincing victory (more than 80% of votes with a turnout of about 70%) in the early presidential elections in Kazakhstan. Only 5.8% of voters cast their ballots against all the candidates. The rest of Tokayev's rivals and their results (the most serious one being Zhiguli Dairabayev, candidate from the Auyl party with 3.4% of votes) were not even mentioned by most observers. They all agreed that the candidates looked like as little-known extras, who sometimes made strange statements not taken seriously.
Also, there was virtually no election campaign. The only call to vote for Tokayev were a bunch of promotion banners like "Make your choice! Your vote counts!" Apparently, the Kazakhs heeded the advice. Therefore, the past presidential election in Kazakhstan can be considered a popular vote of confidence in Tokayev, who earlier announced the political modernisation of the country.
"I believe the people have expressed their convincing confidence in me as president. The trust of my people is the most important value. We have to justify this trust,” the re-elected President Tokayev said soon after the announcement of the election results.
Path to modernisation
Tokayev came to power in 2019 when the outgoing Nursultan Nazarbayev chose him as his successor. Therefore, Tokayev’s first intention is to free himself from any association with the past leader, especially amid the earlier events in Kazakhstan. For example, the capital of the country has been renamed from Nursultan to Astana again, while the people of the first president of Kazakhstan are gradually leaving the political scene. The decree on holding early presidential elections in Kazakhstan was signed at the end of September after the adoption of amendments to the constitution.
According to amendments, the president's term of office has been increased from five to seven years, while re-election is prohibited. In the first half of 2023, the Kazakh citizens will cast votes for the lower house of the parliament and local representative bodies. Incidentally, this move also looks like a further purge of political ranks.
President Tokayev promises to ensure a competitive environment by the election time, with the number of attending parties increase. The registration procedure for political blocs has already been simplified, and a mixed proportional-majoritarian model has been proposed. In parallel, Tokayev is steadily distancing himself from Amanat, the ruling party. Either way, both party system and legislative power of Kazakhstan should be reformed to provide for a stronger parliament, which President Tokayev said he wanted to see. They must be balanced to withstand any crisis - political, social, humanitarian and military.
Given the increasing geopolitical turbulence in the world, preparing for such possible scenarios seems indeed a very prudent move. The society wants stability and predictability. And a strong leader.
Incidentally, by extending the term of office of the president to seven years, the current presidential election is exactly what gives Kazakhstan the necessary time break to free itself from political storms. This is also necessary for the announced radical economical changes. "The new model will ensure a regular rotation of power and consolidate the further democratic development of modern Kazakh statehood. These elections will establish a new political tradition in Kazakhstan, opening a new political era. The idea of justice will become the core of all state policy in Kazakhstan, aimed at improving the welfare of our people, promptly responding to the needs and demands of our citizens," President Tokayev promised.
Thanks to his extensive diplomatic experience, Mr. Tokayev has put a great deal of effort into the development of the Kazakh foreign policy. Thus, Kazakhstan increasingly pursues a multi-vector policy with different contextual accents and timely adjustments wherever possible. An important factor affecting the geopolitical position of the country is Kazakhstan’s rich yet landlocked mineral resources.
External vectors
Observers do not expect major changes in Kazakhstan’s foreign policy, but identify four main directions. First, despite predictions and assessments, Kazakhstan will continue its cooperation with Russia and the Kremlin-backed structures such as the EAEU and the CSTO. The Kazakh economy is largely affiliated with Russia, while the length of the common land border is nearly 8,000 km. Russia is also satisfied with Tokayev, and there is no need to list the reasons why. They are clear, given the difficult foreign policy environment in which Moscow found itself.
Secondly, cooperation with China is and will remain an important factor for Astana. There is not much to show in this area other than constant activity. China is steadily bringing Kazakhstan and other Central Asian states closer by building infrastructure and implementing transport projects. Beijing has been the key buyer of Kazakh raw materials (primarily, oil, gas, uranium, copper and other industrial metals) for fifteen years. Both countries are increasing the railway communication capacity, with a new line planned to be completed by the end of 2025. In 2022, the container traffic between China and the EU through Kazakhstan increased by 84%.
Thirdly, thanks to membership in the Organisation of Turkic States (OTS), Kazakhstan is developing regional ties mainly with Azerbaijan and Turkey. At the recent summit of the OTS in Samarkand, Tokayev urged his colleagues to show solidarity to jointly confront all challenges and threats. The Kazakh leader considers it very important that the Central Asian states link West and East, North and South, bringing the world's civilisations closer together. More specifically, he suggested a new fund for venture capital initiatives within the OTS and generally focusing on digitalisation, high technology and education. For example, to create a centre for digitalisation of OTS based on the international technology park Astana Hub, to hold the second Turkic University Games in 2023, and to form a common educational space for higher educational institutions.
Fourthly, the Kazakh authorities explicitly show interest in the West. Remarkably, three weeks before the elections, the President of European Council Charles Michel visited Kazakhstan and signed an agreement with the Kazakh leadership on the full implementation of the Enhanced Partnership and Cooperation Agreement between Kazakhstan and the EU. Also, there were productive contacts with the President of the European Commission Ursula von der Leyen, the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, EC Vice-President Josep Borrell, and the US Ambassador Daniel Rosenblum.
Obviously, the growing interest in Kazakhstan is due to the disruption of trade chains in Eurasia due to the war in Ukraine. As usual, Russia, the West, China, India, Turkey and Iran are rivals in this big game, albeit sometimes as situational allies. Meanwhile, Josep Borrell openly stated that the EU preferred the former Soviet republics build transit corridors bypassing the Russian Federation. US Ambassador to Astana Rosenblum called Kazakhstan's plans to export oil via the Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline from 2023 the first step towards alternative supply routes.
It is very difficult to forecast the progress of this confrontation, as the stakes are very high. Therefore, Kazakhstan's re-elected president will clearly have to make difficult decisions both inside the state and in foreign policy.
In the international arena, Kazakhstan will probably continue to try to manoeuvre between different centres of power, but may even reap benefits from this. In general, it largely depends on the development of the global situation, especially in the very complicated Central Asian region.