Qazaxıstanda siyasi müasirləşmə elan etmiş Tokayevə seçkidə böyük etimad göstərildi
Gözlənildiyi kimi, Qazaxıstanda keçirilmiş növbədənkənar prezident seçkisində hazırkı dövlət başçısı Kasım-Jomart Tokayev inamlı qələbə qazanıb (seçici fəallığının 80%-dən çox olduğu seçkidə təxminən 70% səs). Seçicilərin yalnız 5,8%-i «bütün namizədlərin əleyhinə» səs verib. Tokayevin rəqiblərini və onların qazandıqları nəticələri (ən ciddi rəqib sayılan «Auıl» partiyasının namizədi Jiquli Dayrabayev 3,4% səs qazanıb) müşahidəçilərin əksəriyyəti heç gündəmə belə, gətirməyib. Çoxları hesab edir ki, onlar sadəcə, bəzən ciddi bəyanatlar səsləndirsələr də, ciddi qəbul edilməyən və tanınmayan statist rolunu oynayıblar.
Əslində, ölkədə seçki kampaniyası, demək olar ki, keçirilməyib və bu da yuxarıda qeyd olunanları təsdiqləyən daha bir amildir. İnsanları Tokayevə səs verməyə isə «Öz seçimini et! Sənin səsin vacibdir!» kimi ciddi şüarların yer aldığı banerlərlə çağırıblar. Görünən odur ki, qazaxlar bu çağırışı qəbul edib. Odur ki, Qazaxıstanda keçirilmiş son seçkini ölkədə siyasi müasirləşmə elan etmiş Tokayevə ümumxalq etimadı kimi qiymətləndirmək olar.
Nəticələrin açıqlanmasını gözləyən yeni prezident də belə deyib: «Deyə bilərik ki, xalq mənə prezident kimi, qəti etimad göstərib. Xalqın inamı əsas dəyərdir. Biz xalqın inamını doğrultmalıyıq».
Müasirləşməyə aparan yol
Tokayev hakimiyyətə 2019-cu ildə istefaya gedən Nursultan Nazarbayevin onu varis seçməsindən sonra gəlib. Odur ki, birincisi, Tokayev əlbəttə ki, xüsusilə Qazaxıstanda bu ilin əvvəlində baş vermiş məlum hadisələrdən sonra adının keçmiş liderə bağlanmasından qurtulmaq istəyir. Xatırladaq ki, bir müddət əvvəl ölkə paytaxtı Nursultanın adı dəyişdirilərək, yenidən Astana adlandırılıb, Qazaxıstanın ilk prezidentinin adamları isə tədricən siyasi səhnədən çəkilir. Ölkədə növbədənkənar prezident seçkisinin keçirilməsi haqda sərəncam isə sentyabrın sonunda Konstitusiyaya dəyişikliklərin qəbulundan sonra imzalanıb.
Dəyişikliyə əsasən, prezidentin səlahiyyət müddəti 5 ildən 7 ilə qaldırılıb, bir şəxsin təkrar dövlət başçısı seçilməsi isə qadağan olunub. Artıq 2023-cü ilin ilk yarısında qazaxıstanlı seçicilər parlamentin aşağı palatasına və yerli hakimiyyət orqanlarına namizədlərə səs verməli olacaqlar. Bu da «təmizləmə» əməliyyatının davamı kimi görünür.
Kasım-Jomart Tokayev deyir ki, seçki vaxtına elektoratın səs verə biləcəyi partiyaların sayı artacaq, yəni bu sahədə rəqabət şəraiti yaradılmalıdır. Artıq siyasi qüvvələrin qeydiyyat proseduru sadələşdirilib, seçkilərdə qarışıq proporsional-mojaritar sistemdən istifadə olunması təklif edilir. Tokayev özü isə hakim «Amanat» partiyasından maksimum uzaq dayanmağa çalışır. İstənilən halda, dövlətin güclü parlamentlə işləməsi üçün (prezidentin sözlərindən məlum olur ki, o, məhz buna çalışır) ölkənin həm partiya sistemində, həm də qanunverici hakimiyyətində islahatlar zəruridir. Onlar elə balanslaşdırılmalıdır ki, istənilən an siyasi, sosial, humanitar, hərbi və ya hər hansı digər böhrana sinə gərə bilsin.
Dünyada son illər yaşanan geosiyasi burulğanları nəzərə alsaq, dövlət başçısının belə mümkün ssenarilərə hazırlaşması, həqiqətən, müdrik addımdır. Cəmiyyət ilk növbədə sabitlik, gələcəyin təxminedilən olmasını və əlbəttə ki, güclü lider istəyir.
Yeri gəlmişkən, prezidentin səlahiyyət müddətinin 7 ilədək artırılması Qazaxıstana siyasi fırtınalardan uzaq sərbəst vaxt qazandırır. Bu vaxt iqtisadiyyatda vəd olunmuş köklü dəyişikliklərin həyata keçirilməsi üçün də vacibdir. «Yeni model hakimiyyətdə müntəzəm rotasiyanı təmin edəcək, müasir Qazaxıstan dövlətinin gələcək demokratik inkişafını gücləndirəcək. Bu seçki Qazaxıstanda yeni siyasi ənənə yaradacaq, yeni siyasi dövrün başlanğıcı olacaq. Bundan sonra ədalət ideyası Qazaxıstanın dövlət siyasətinin özəyini təşkil edəcək, bu isə xalqın rifahının yüksəldilməsinə, vətəndaşların ehtiyaclarına, sorğularına operativ reaksiya verilməsinə yol açacaq», - deyə Tokayev bildirib.
Bütün bunlarla yanaşı, böyük diplomat təcrübəsinə malik Tokayev hakimiyyətdə olduğu dövrdə ölkənin xarici siyasətilə bağlı da ciddi addımlar atıb. İndi Qazaxıstanın xarici siyasəti getdikcə müxtəlif daha çoxşaxəli hal alır, sadəcə, kontekstdən asılı olaraq müxtəlif düzəlişlər edilir. Nəzərə almaq lazımdır ki, Qazaxıstanın geosiyasi vəziyyətinə təsir göstərən vacib amillər sırasında onun böyük həcmdə mineral resurslara, həmçinin karbohidrogen ehtiyatlarına malik olması, eyni zamanda dənizə çıxışının olmaması da var.
Xarici amillər
Müşahidəçilər Qazaxıstanın xarici siyasətində ciddi dəyişikliklər gözləmir. Lakin onlar bu haqda danışarkən diqqəti 4 əsas istiqamətə çəkir. Birincisi, hansı proqnoz və qiymətləndirmələrin səsləndirilməsindən asılı olmayaraq, Qazaxıstan Aİİ və KTMT kimi təşkilatlarda Rusiya ilə əməkdaşlığı davam etdirir. Bu mənada, bir məqamı vurğulamaq kifayətdir ki, ölkə iqtisadiyyatı Rusiya ilə çox bağlıdır, bu iki ölkənin ümumi sərhədinin uzunluğu isə təxminən 8 min kilometrdir. Üstəlik, Tokayev Rusiyanı qane edən fiqurdur və bunun səbəblərini sadalamaq artıq olardı. Moskvanın hazırda üzləşdiyi çətin geosiyasi vəziyyəti nəzərə alsaq, bu, aydındır.
İkincisi, Astana üçün Çinlə əməkdaşlıq vacib amil olaraq qalır və qalacaq. Bu istiqamətdə xüsusi şəkildə önə çəkilən, nümayiş etdirilən heç nə yoxdur, amma daimi fəallıq hiss olunur. Çin müntəzəm olaraq nəinki Qazaxıstanı, həm də Mərkəzi Asiyanın digər ölkələrini infrastrukturun qurulması, nəqliyyat layihələrinin həyata keçirilməsi ilə özünə çəkir. Pekin artıq az qala 15 ildir ki, Qazaxıstan xammalının (ilk növbədə, neft, qaz, təbii uran, mis və digər sənaye metalları) əsas alıcısıdır. Bu yaxınlarda isə dəmir yolunun daşıma qabiliyyətinin artırılması istiqamətində işlərə başlanılıb və yeni xəttin çəkilişinin 2025-ci ilin sonuna başa çatdırılması nəzərdə tutulub. Çinlə Aİ arasında Qazaxıstan ərazisi ilə konteyner daşımalarının həcmi bu il 84% artıb.
Üçüncüsü, Qazaxıstan Türk Dövlətləri Təşkilatında (TDT) iştirakla, ilk növbədə, Azərbaycan və Türkiyə ilə regional əlaqələrini gücləndirməyə çalışır. Qurumun bu yaxınlarda Səmərqənddə keçirilmiş sammitində Tokayev həmkarlarını bütün çağırış və təhdidlərə birlikdə müqavimət göstərilməsi üçün həmrəyliyə çağırıb. Qazaxıstan prezidenti Mərkəzi Asiya ölkələrinin Qərblə Şərqi, Şimalla Cənubu birləşdirməklə, dünya sivilizasiyalarını yaxınlaşdırmasını çox vacib amil sayır. Daha konkret desək, o, TDT çərçivəsində müxtəlif təşəbbüslər üçün fondun yaradılmasını və ümumilikdə rəqəmsallaşmaya, yüksək texnologiyalara və təhsilə diqqətin artırılmasını təklif edib. Məsələn, Tokayev «Astana Hub» beynəlxalq texnoparkının bazasında TDT-nin Rəqəmsallaşdırma Mərkəzinin yaradılmasını, 2023-cü ildə II Türk universiadasının keçirilməsini, «ali tədris ocaqlarının vahid təhsil məkanı»nın formalaşdırılmasını istəyir.
Nəhayət, dördüncüsü, Qazaxıstan hökuməti Qərbə marağını da gizlətmir (mümkün olduğu qədər). Maraqlıdır ki, Avropa İttifaqı Şurasının prezidenti Şarl Mişelin Qazaxıstana seçkidən 3 həftə əvvəl etdiyi səfər zamanı tərəflər arasında Genişləndirilmiş tərəfdaşlıq və əməkdaşlıq haqqında sazişin tam reallaşdırılması ilə bağlı razılıq əldə edilib. Daha sonra Qazaxıstan rəhbərliyinin Avropa Komissiyasının sədri Ursula fon der Lyayen, Aİ-nin xarici məsələlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi, Avropa Komissiyasının vitse-prezidenti Jozep Borrel və ABŞ-ın Astanadakı səfiri Daniel Rozenblyum ilə məhsuldar təmasları olub.
Hazırda Qazaxıstana bu qədər nəzərəçarpan maraq Ukrayna müharibəsi üzündən Avrasiyada ticarət logistikasının pozulması ilə bağlıdır. Və hər zamankı kimi, Rusiya, Qərb, Çin, Hindistan, Türkiyə və İran bəzən vəziyyətə uyğun olaraq müttəfiqlərə çevrilsələr də, bu «böyük oyun»da əsasən rəqiblərdirlər. Belə bir şəraitdə Jozep Borrel açıq şəkildə bildirir ki, Aİ keçmiş SSRİ ölkələrinin Rusiya Federasiyasından yan keçən tranzit dəhlizi yaratmalarının tərəfdarıdır. ABŞ-ın Astanadakı səfiri Rozenblyum isə Qazaxıstanın 2023-cü ildən Bakı-Tbilisi-Ceyhan kəməri ilə neft ixrac etmək planını alternativ tədarük marşrutlarına doğru atılmış ilk addım kimi qiymətləndirib.
Bu qarşıdurmanın nə ilə nəticələnəcəyini proqnozlaşdırmaq çətindir. «Stavka»lar o qədər yüksəkdir ki, hər şey baş verə bilər. Odur ki, Qazaxıstanın təkrar seçilmiş prezidenti yaxın zamanlarda istər daxildə, istərsə də xarici siyasətlə bağlı çətin qərarlar qəbul etməli olacaq.
Beynəlxalq arenada Qazaxıstan yəqin ki, nəinki müxtəlif güc mərkəzləri arasında manevr cəhdlərini davam etdirəcək, bəlkə də bundan bonuslar da qazanacaq. Ümumilikdə isə artıq qeyd edildiyi kimi, çox şey dünyada, xüsusilə sadə bölgə olmayan Mərkəzi Asiyada hadisələrin hansı formada inkişaf edəcəyindən asılı olacaq.

Токаеву, объявившему о политической модернизации Казахстана, выразили на выборах вотум доверия
Как и ожидалось, убедительную победу (более 80% при явке около 70%) на внеочередных президентских выборах в Казахстане одержал действующий глава государства Касым-Жомарт Токаев. За вариант «против всех» проголосовали всего лишь 5,8% избирателей. Остальных соперников Токаева и их результаты (самый серьезный - Жигули Дайрабаев, кандидат от партии «Ауыл» с 3,4% голосов) большинство наблюдателей даже не особо упоминали. Все сошлись во мнении, что они, по сути, выполняли роль малоизвестных статистов, которые порой делали странные заявления, и всерьез их никто не воспринимал.
Об этом же свидетельствовала и практически отсутствующая предвыборная кампания. Голосовать за самого Токаева разве что призывали скромные баннеры с надписями вроде: «Сделай свой выбор! Твой голос важен!» И казахи, похоже, прислушались к совету. Поэтому прошедшие президентские выборы в стране можно фактически назвать всенародным вотумом доверия Токаеву, который ранее объявил о политической модернизации страны.
Дождавшись результатов, переизбранный президент так и заявил: «Можно сказать, что народ выразил убедительное доверие мне как президенту. Доверие народа - это самая главная ценность. Мы должны оправдать это доверие народа».
Путь к модернизации
Токаев пришел к власти в 2019 году после того, как уходящий в отставку Нурсултан Назарбаев выбрал его своим преемником. Поэтому, во-первых, Токаев, конечно, хочет освободиться от этой увязки с прошлым лидером, особенно на фоне событий в Казахстане в начале этого года. Напомним, что за последнее время столица страны снова была переименована из Нурсултана в Астану, а «люди» первого президента Казахстана постепенно уходят с политической сцены. Указ о проведении досрочных выборов президента Казахстана был подписан в конце сентября после принятия поправок в Конституцию.
Согласно изменениям, срок полномочий президента увеличен с пяти до семи лет, при том, что переизбираться запрещено. Уже в первой половине 2023 года казахским избирателям предстоят выборы в нижнюю палату парламента и местные представительные органы власти. Что также выглядит не иначе, как дальнейшая чистка рядов.
Касым-Жомарт Токаев обещает, что к моменту выборов число партий, которым электорат сможет отдать свои голоса, возрастет, то есть среда должна быть обеспечена конкурентная. Уже упрощена процедура регистрации политических сил, предложена смешанная пропорционально-мажоритарная модель. Причем Токаев всячески дистанцирует себя от партии власти «Аманат». В любом случае, для функционирования государства с сильным парламентом, а именно к этому, как понятно со слов президента, он стремится, требуется реформа и партийной системы страны, и законодательной власти. Они должны быть сбалансированы таким образом, чтобы в случае чего выдержать любой кризис - политический, социальный, гуманитарный, военный.
Учитывая повышенную геополитическую турбулентность в мире в последние годы, подготовка к таким возможным сценариям - действительно очень мудрый шаг со стороны главы государства. Общество в первую очередь хочет стабильности и предсказуемости. И сильного лидера.
Кстати, увеличением срока полномочий главы государства до семи лет нынешние президентские выборы как раз и дают Казахстану время, свободное от политических штормов. Это время также необходимо для заявленных кардинальных изменений в экономике. «Новая модель обеспечит регулярную ротацию власти и закрепит дальнейшее демократическое развитие современной казахстанской государственности. Данные выборы заложат в Казахстане новую политическую традицию, откроют новую политическую эпоху. Идея справедливости отныне станет стержнем всей государственной политики Казахстана, направленной на повышение благосостояния народа, оперативное реагирование на нужды и запросы граждан», - пообещал Токаев.
При этом очень много сил за время нахождения у власти Токаев, имеющий огромный дипломатический опыт, бросил на внешнее направление развития страны. В этом отношении Казахстан становится все больше и больше многовекторным, просто с разными акцентами, в зависимости от контекста, и своевременными, по мере возможности, корректировками. Необходимо учитывать, что важным фактором, влияющим на геополитическое положение Казахстана, является то, что эта страна обладает богатыми запасами доступных минеральных ресурсов и ископаемым топливом, но в то же время не имеет выхода к морю.
Внешние векторы
Во внешней политике наблюдатели больших изменений не ожидают, но выделяют четыре основных направления. Во-первых, какие бы прогнозы и оценки ни звучали, Казахстан продолжит ориентироваться на взаимодействие с Россией и такими структурами, как ЕАЭС и ОДКБ. Достаточно сказать, что экономика страны во многом завязана на Россию, а протяженность их общей сухопутной границы составляет почти 8 тыс. км. Россию же фигура Токаева тоже более чем устраивает, и причины этого перечислять излишне. Они и так понятны, учитывая непростые внешнеполитические условия, в которых сейчас пребывает Москва.
Во-вторых, важным фактором для Астаны остается и будет оставаться сотрудничество с Китаем. В этом направлении, как правило, ничего особо не выпячивается и не выставляется напоказ, но отмечается постоянная активность. Китай методично привязывает к себе не только Казахстан, но и другие страны Центральной Азии путем строительства инфраструктуры и транспортных проектов. Пекин уже полтора десятилетия выступает главным покупателем казахстанского сырья (прежде всего это нефть, газ, природный уран, медь и другие промышленные металлы). Недавно начаты работы по увеличению пропускной способности железной дороги, новую линию планируется завершить к концу 2025 года. Объем контейнерных перевозок между Китаем и ЕС через территорию Казахстана в течение нынешнего года увеличился на 84%.
В-третьих, Казахстан через участие в Организации тюркских государств (ОТГ) стремится к развитию своих региональных связей, главным образом с Азербайджаном и Турцией. На недавнем саммите ОТГ в Самарканде Токаев призвал коллег проявить солидарность для совместного противостояния всем вызовам и угрозам. Нынешний глава Казахстана считает очень важным тот момент, что государства Центральной Азии связывают Запад и Восток, Север и Юг, сближая мировые цивилизации. Если конкретнее, казахский лидер предложил создать в рамках ОТГ фонд для венчурных инициатив и в целом делать упор на цифровизацию, высокие технологии и образование. Например, создать Центр цифровизации ОТГ на базе международного технопарка Astana Hub, провести в 2023 году ІІ Тюркскую универсиаду, сформировать «единое образовательное пространство высших учебных заведений».
Ну и, в-четвертых, казахские власти не скрывают своего интереса, насколько это возможно, к Западу. Примечательно, что за три недели до выборов в ходе визита в Казахстан президента Европейского совета Шарля Мишеля была достигнута договоренность о полной реализации Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве между Казахстаном и ЕС. Затем были продуктивные контакты с председателем Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен, верховным представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности, вице-президентом Европейской комиссии Жозепом Боррелем и послом США Дэниелом Розенблюмом.
Столь заметный интерес к Казахстану сейчас связан с нарушением торговой логистики в Евразии из-за войны в Украине. И, как водится, Россия, Запад, Китай, Индия, Турция, Иран являются в этой «большой игре» соперниками, хотя иногда и ситуативными союзниками. Жозеп Боррель, между тем, открыто заявил, что для Европейского Союза предпочтительно, чтобы бывшие республики СССР строили транзитные коридоры в обход Российской Федерации. Посол США в Астане Розенблюм назвал планы Казахстана экспортировать с 2023 года нефть по трубопроводу Баку-Тбилиси-Джейхан первым шагом к альтернативным маршрутам поставок.
Чем закончится это противостояние, прогнозировать очень трудно - ставки настолько высокие, что случиться может все что угодно. Поэтому переизбранному президенту Казахстана в ближайшее время явно придется принимать непростые решения как внутри государства, так и во внешней политике. На международном поле Казахстан наверняка будет продолжать пытаться не только лавировать между различными центрами силы, но еще, возможно, даже получать от этого бонусы. В целом, как уже было подчеркнуто, многое зависит от того, как будет развиваться ситуация в мире, и особенно в очень непростом Центральноазиатском регионе.