Çoxdan gözlənilən hadisə – İsraildə Azərbaycan səfirliyinin açılması ikitərəfli münasibətləri daha da möhkəmləndirəcək
İsraildə Azərbaycan səfirliyinin nə zaman açılacağına dair təxminlər, uzun-uzadı diskussiyalar, nəhayət, başa çatıb. Noyabrın 18-də Azərbaycan Milli Məclisi İsraildə səfirliyin və Fələstində diplomatik nümayəndəliyin açılmasına dair sözün əsl mənasında tarixi qərar qəbul edib. Bu addımı yüksək qiymətləndirən İsrail KİV-i bildirir ki, Təl-Əvivdə açılacaq səfirlik əhalisinin əksəriyyəti şiə olan bir ölkənin İsraildə açacağı ilk səfirlikdir. Bu iddiada bir məqama eyham hiss olunur – şiəliyin siyasi dayağı sayılan İranın bu amildən yararlanaraq nələrsə etmək cəhdləri puç olub.
Heydər Əliyevin başlatdığı yol
Hesab olunurdu ki, Bakının bu qərarın qəbulunu son anadək uzatmasının səbəbi Tehranın İsraildə Azərbaycan səfirliyinin açılmasına mənfi münasibəti idi. Bu, xüsusilə Qarabağ münaqişəsi illərində regionda maraqlar balansına Ermənistanın xeyrinə mənfi təsir göstərə bilərdi. Lakin 44 günlük müharibədə İranın mühafizəkar rəhbərliyinin aşkar ermənipərəst mövqe tutmasından, Bakıya hərbi-siyasi təzyiq göstərmək yolunu seçməsindən sonra Azərbaycanın İsraildə səfirlik açmasına mane olacaq amil qalmamışdı.
Qeyd edilməlidir ki, İsraillə Azərbaycanın strateji müttəfiqi olan Türkiyə arasında münasibətlərin sürətlə bərpası da səfirliyin açılması qərarını tezləşdirən amillər sırasındadır. Üstəlik, İsrailin yeni hökumətinə Azərbaycanın köhnə dostu Binyamin Netanyahu başçılıq edir. O, yəhudi dövlətinin Azərbaycana səfərlər etmiş ilk və yeganə baş naziridir. Netanyahunun Bakıya ilk səfəri hələ 25 il əvvəl – 1997-ci ildə baş tutmuş, o zaman qonaq Azərbaycan siyasətinin patriarxı, prezident Heydər Əliyev ilə görüşmüşdü. İsraildə Azərbaycan səfirliyinin açılması məsələsi də hələ o zaman detallı müzakirə olunmuşdu. Həmin vaxt Bakıda İsrail səfirliyi artıq 4 il idi ki, fəaliyyət göstərirdi (1993-cü ildən). Lakin qonşu İranla, həmçinin İsrailə kəskin mənfi münasibət göstərən bir sıra ərəb ölkələri ilə münasibətləri gərginləşdirmək istəməyən Bakı bu addımı atmağı lazım bilməmişdi. Onda Azərbaycan İslam Konfransı Təşkilatına (İKT), ardınca isə İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına (İƏT) yenicə üzv olmuşdu və vəziyyət onun İsraildə səfirlik açması üçün o qədər də əlverişli deyildi. Bundan başqa, İKT-nin iki aparıcı üzvü – Səudiyyə Ərəbistanı və Pakistan (Türkiyə kimi) Azərbaycan ərazilərini işğal etmiş Ermənistanla diplomatik münasibətlər qurmaqdan imtina etmişdi. Məhz onların mövqeyi İKT, daha sonra isə İƏT çərçivəsində İrəvanın işğalçı siyasətini pisləyən qətnamələrin qəbulunda böyük rol oynamışdı. Əgər Bakı həmin vaxt İsraildə səfirlik açmaq qərarı versəydi, islam dünyasından təcrid oluna bilərdi.
Ədalət naminə qeyd olunmalıdır ki, İsrail tərəfi də Bakının bu narahatlığını hər zaman nəzərə alıb və səfirliyin açılmasında israr etməyib.
Bütün bunlarla yanaşı, Azərbaycan ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyətdə olduğu illərdə İsrail və dünyadakı, xüsusilə ABŞ-dakı yəhudi icması ilə sıx əməkdaşlıq və dostluq siyasəti yürüdüb. Azərbaycanda yəhudi icmasının sərbəst humanitar inkişafı üçün bütün şərait yaradılıb və bu, Təl-Əviv tərəfindən hər zaman yüksək qiymətləndirilib.
Bir maraqlı fakt Azərbaycan-İsrail münasibətlərini aydın şəkildə xarakterizə edir. Uzaq 2001-ci ildə İranın sabiq prezidenti, o zaman hələ Milli Təhlükəsizlik üzrə Ali Şuranın katibi olan Həsən Ruhani prezident Heydər Əliyev ilə görüş zamanı Bakının Yaxın Şərq siyasətini kəskin tənqid etmişdi. Ruhani bildirmişdi ki, əhalisinin əksəriyyəti şiə müsəlmanı olan Azərbaycanda islam həmrəyliyi hissi yoxdur və o, fələstinliləri dəstəkləmək əvəzinə İsraillə əməkdaşlığı inkişaf etdirir.
Lakin Heydər Əliyev Rühaninin iddiasını arqumentləşdirilmiş şəkildə cavablandıraraq, Bakının ABŞ və İsrail ilə münasibətlərinə heç bir halda yenidən baxmayacağını demişdi. «İranın bu istiqamətdə təzyiqlərinin heç bir nəticəsi olmayacaq», - deyə ümummilli lider bildirmiş, üstəlik, Azərbaycanın heç zaman İran nümunəli islam respublikasına çevrilməyəcəyini demişdi.
Bu siyasi ənənəni İlham Əliyev də davam etdirərək, Azərbaycan-İsrail münasibətlərini hərtərəfli möhkəmləndirib. İsraillə bir sıra ərəb dövlətləri arasında «İbrahim razılaşması» əsasında diplomatik münasibətlərin qurulması, Azərbaycanın 44 günlük müharibədə o cümlədən İsrail silahlarının köməyi ilə qazandığı qələbə onun iki ölkə arasında münasibətləri daha yüksək səviyyəyə qaldırması üçün fonun dəyişməsinə ciddi təsir göstərib.
29 iyul 2021-ci ildə Təl-Əvivdə Azərbaycanın ticarət və turizm nümayəndəliyi açılıb. Bunu tərəflərin qarşılıqlı iqtisadi-ticari əməkdaşlığa verdiyi əhəmiyyətin göstəricisi saymaq olar. Son onilliklər ərzində Azərbaycan İsrail bazarına neft tədarükü sahəsində də aparıcı yer tutur. Yalnız onu vurğulamaq kifayətdir ki, İsrailin neftə tələbatının təxminən 20%-ni Azərbaycan ödəyir. Ukrayna savaşı başladıqdan sonrakı ilk aylarda isə İsrail Azərbaycandan neft idxalını 70%-dək artırıb.
Dövlət Gömrük Komitəsinin məlumatına görə, ümumilikdə bu ilin doqquz ayı ərzində Azərbaycanla İsrail arasında ticarət dövriyyəsinin həcmi 1 milyard 195 milyon 341 min dollar təşkil endib. Turizmə gəlincə, Azərbaycana səfər edən israillilərin sayı ildən-ilə artır. Bu ilin yanvarından oktyabrınadək Azərbaycana 22083 israilli səfər edib. Ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə bu, 4,4 dəfə çoxdur. Son illərdə Bakı ilə Təl-Əviv arasında birbaşa reyslərin sayında da artım müşahidə olunur.
Hərbi-texniki əməkdaşlığa gəlincə, o, bu gün də ikitərəfli əməkdaşlığın əhəmiyyətli bir hissəsini təşkil edir. Bir müddət əvvəl tərəflər 5 milyard dollarlıq İsrail silahlarının alqı-satqısına dair saziş imzalayıb. Bu, Azərbaycanın sözügedən sahədə hər hansı xarici dövlətlə bağladığı ən bahalı müqavilədir. Eyni zamanda hərbi məhsulların birgə istehsalı sahəsində də əməkdaşlıq inkişaf edir.
Maraqlıdır ki, Azərbaycan İsraildə səfirliklə yanaşı, Fələstində nümayəndəlik də açır. Üstəlik, o, Qüdsdə deyil, Təl-Əvivdə fəaliyyət göstərəcək. Bakı bununla İƏT-in İsrail dövlətinin paytaxtının Təl-Əviv olduğu haqda qərarına hörmətlə yanaşdığını göstərir.
Yeri gəlmişkən, İsrail rəhbərliyi Bakının bu qərarını da anlayışla  qarşılayır. Səlahiyyətlərini başa vurmaqda olan baş nazir Yair Lapid Bakının İsraildə səfirlik açmaq qərarını alqışlayaraq bildirib ki, bu, israillilərin müsəlman ölkələri ilə əlaqələrinin yaranması baxımından vacib addımdır.
«Azərbaycan İsrailin vacib tərəfdaşı və müsəlman dünyasındakı ən böyük yəhudi icmalarından birinin vətənidir. Səfirliyin açılması qərarı ölkələrimiz arasında münasibətlərin dərinliyini göstərir. Bu addım İsrail hökumətinin müsəlman dünyası ilə möhkəm siyasi körpülər qurmaq istiqamətində göstərdiyi səylərin nəticəsi sayıla bilər», - deyə o, bildirib.
Qərar müzakirə olunmur
Azərbaycanın İsraildə səfirlik açmaqla bağlı qərar qəbul etdiyi gün İranın Bakıdakı səfiri Seyid Abbas Musəvi Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi, Prezident Administrasiyasının xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev ilə görüşüb. Güman ki, görüşdə bu mövzu diqqət mərkəzində olub.
Rəsmi Bakı qəbul olunmuş qərarı dəyişmək fikrində deyil və İranın siyasi rəhbərliyində anti-Azərbaycan əhvalının artacağını da istisna etmir. Amma artıq bu, Bakı üçün o qədər də əhəmiyyətli deyil.
İsrail rəhbərliyi isə prezident İshaq Hersoqun timsalında İlham Əliyevə səfirliyin açılması qərarına görə minnətdarlıq edib. Hersoq bildirib ki, bu, «İsrail üçün vacib dost ölkə, strateji tərəfdaş olan Azərbaycanla gözəl münasibətlərdə irəli atılmış addımdır».
Səfirliyin açılması ilə iki ölkə arasındakı münasibətlərin daha da inkişaf edəcəyi gözlənilir. İkitərəfli əməkdaşlığın indiki mərhələsinin əsasını İsrailin Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun bərpasında iştirakı da təşkil edir. Bu gün tərəflər arasında ənənəvi əməkdaşlıq sahələri ilə yanaşı, kənd təsərrüfatı da əsas prioritetə çevrilir. Tezliklə ərzaq taxılının istehsalı və saxlanması ilə bağlı layihənin başa çatacağı gözlənilir. İsrail Azərbaycanda süd fermaları, səhləb çiçəyinin becərilməsi ilə bağlı da bir neçə layihə reallaşdırmağı düşünür.
Beləliklə, bəzi qonşu dövlətlərin İsrail-Azərabycan əməkdaşlığının inkişafı ilə yaranacaq riskləri qiymətləndirməklə məşğul olduğu, nümayişkaranə hərbi təlimlər keçirdiyi vaxtda Bakı ilə Təl-Əviv regiona sülh və rifah gətirəcək quruculuq layihələri reallaşdırır.

THERE WILL BE EMBASSY!
Finally, the speculation and long discussions about the opening of an Azerbaijani embassy to Israel are over.
On November 18, Azerbaijan's Milli Majlis passed a historic resolution to open an embassy in Israel and a diplomatic mission in Palestine. Israeli media praised the move and noted that the embassy in Tel Aviv will be the first embassy of a Shiite-majority country in Israel. Apparently, this statement also implies that Iran, as a political stronghold of Shiism, has proved powerless to do anything by exploiting this factor.
The path started by Heydar Aliyev
Tehran's negative position on the possibility of Azerbaijan’s opening an embassy in Israel was believed to be the main reason why Azerbaijan delayed the decision until recently. This could have had a negative impact on the balance of interests in the region in favour of Armenia, particularly during the Garabagh conflict.
However, after the 44-day war, when the Iranian conservative leadership adopted a distinctly pro-Armenian stance and chose the path of political and military pressure on Baku, there were no more deterrents to opening an Azerbaijani embassy.
The accelerated restoration of relations between Israel and Azerbaijan's strategic ally Turkey has largely contributed to the decision as well. In addition, the new Israeli government is once again led by Benjamin Netanyahu, an old friend of Azerbaijan. He was the first and only Israeli prime minister to visit Azerbaijan 25 years ago, in August 1997, when he met the patriarch of Azerbaijani politics, President Heydar Aliyev.
The opening of an Azerbaijani embassy in Israel was discussed in detail even at that time. By 1997, the Israeli embassy in Baku had been operating for four years, since August 1993. But at that time Baku refrained from such a step because it didn’t want to exacerbate relations with neighbouring Iran, as well as several Arab countries with extremely negative stance towards Israel. The situation was not favourable for Azerbaijan, which had only recently joined the Organisation of the Islamic Conference (OIC), currently known as the Organisation of Islamic Cooperation (OIC).
The two leading members of the OIC, Saudi Arabia and Pakistan (as well as Turkey) refused to establish diplomatic relations with Armenia, which occupied the Azerbaijani territories. Their position contributed greatly to the adoption of resolutions within the OIC, condemning the occupation policy of Yerevan. Had Azerbaijan at that time opened an embassy in Israel, it could have been isolated in the Islamic world.
The Israeli side has always taken Baku's concerns into account and has not insisted on doing so.
At the same time, President Heydar Aliyev pursued a policy of close cooperation and friendship with the State of Israel and the Jewish communities of the world, especially the US. All conditions were created in Azerbaijan for the free humanitarian development of the Jewish community, which was highly appreciated by Tel Aviv.
A remarkable historical fact illustrates the relations between Azerbaijan and Israel. Back in 2001, during a meeting with President Heydar Aliyev, former Iranian President Hassan Rouhani, the then Secretary of the Supreme National Security Council, strongly criticised Baku's Middle East policy. He said that predominantly Shiite Muslim Azerbaijan lacked a sense of Islamic solidarity and instead of supporting the Palestinians Baku was expanding cooperation with Israel.
Heydar Aliyev, however, countered Rouhani's rebuke by arguing that Baku in no way intended to revise its relations with the US and Israel. "Any Iranian pressure in this direction will be completely ineffective," Aliyev said, adding that Azerbaijan would never turn into an Islamic republic similar to the Iranian one.
Based on strong interests
President Ilham Aliyev has continued this political tradition by strengthening Azerbaijani-Israeli relations in every way possible. The establishment of diplomatic relations between Israel and a number of Arab states thanks to the Abraham Accords, as well as Azerbaijan's victory in the 44-day war, including with Israeli weapons, have deepened the relations between Azerbaijan nad Israel.
On July 29, 2021, Azerbaijan opened its trade and tourism offices in Tel Aviv. This is an indicator of the significance that the two sides attach to mutual trade and economic cooperation, primarily in the energy sector. Over the past decades Azerbaijan has been the leading oil supplier to the Israeli market.
Currently, Azerbaijani oil supplies cover about 20% of Israel's demand in oil. Since the first months of the war in Ukraine, Azerbaijan has increased oil supplies to Israel by more than 70%.
In general, according to the State Customs Committee, the trade turnover between Azerbaijan and Israel during the ten months of 2022 reached $1,195,341,000. As for tourism, the number of Israeli citizens visiting Azerbaijan has been steadily increasing every year (22,083 persons in January-October 2022). Compared to the same period last year, this number increased more than 4.4 times. In recent years, there has been a corresponding increase in the number of direct flights between Baku and Tel Aviv.
As for the military-technical cooperation, it still makes an impressive part of bilateral cooperation between our countries. Earlier the sides signed a $5 billion contract for the purchase of Israeli weapons. This is the most expensive contract ever signed by Azerbaijan with a foreign country. Our countries are also developing the joint production of military products.
Remarkably, in addition to an embassy in Israel, Azerbaijan is also opening a representative office in Palestine. Not in Jerusalem, but in Tel Aviv. Baku thus underlines that it respects the OIC decision confirming Tel Aviv as the capital of Israel.
By the way, the Israeli leadership respects Baku's decision. The outgoing Israeli Prime Minister Yair Lapid welcomed Azerbaijan's intention to open an embassy in Israel and pointed to the importance of this step in terms of establishing contacts between Israelis and Muslim countries.
"Azerbaijan is an important partner of Israel and home to one of the largest Jewish communities in the Muslim world. The decision to open an embassy reflects the depth of relations between our countries. This move is the result of the Israeli government's efforts to build strong political bridges with the Muslim world," Lapid said.
The decision is not subject to review
On the same day when Azerbaijan adopted a decision to open an embassy in Israel, Iranian ambassador to Baku Seyid Abbas Musavi met with Hikmet Hajiyev, aide to the president of Azerbaijan and head of the foreign policy department of the presidential administration. The sides have likely discussed the subject as well.
Baku has made it clear that it would not change its decision, which may give rise to anti-Azerbaijani sentiments among the Iranian political leadership. In the current circumstances, however, it no longer matters much to Baku.
The Israeli leadership and personally President Itzhak Herzog thanked President Ilham Aliyev for the decision to open an Azerbaijani embassy in Israel. Herzog said it was "a big step forward in the excellent relations with Azerbaijan, which is an important friendly country and strategic partner for Israel".
With the opening of the embassy, we can expect even more progress in relations between our states. The current phase of bilateral cooperation is based on Israel's involvement in the reconstruction of Garabagh and Eastern Zangezur. Today, along with traditional areas of cooperation, agriculture is becoming one of the main priorities of cooperation between Azerbaijan and Israel. A project on the production and storage of food wheat is expected to be completed soon. Israel also intends to implement several projects on dairy farms and cultivation of orchids.
Thus, while some neighbouring countries are assessing the risks of cooperation between Israel and Azerbaijan and conducting demonstrative military exercises, Baku and Tel Aviv are implementing constructive projects that bring peace and prosperity to the region.