Çoxdan gözlənilən hadisə – İsraildə Azərbaycan səfirliyinin açılması ikitərəfli münasibətləri daha da möhkəmləndirəcək
İsraildə Azərbaycan səfirliyinin nə zaman açılacağına dair təxminlər, uzun-uzadı diskussiyalar, nəhayət, başa çatıb. Noyabrın 18-də Azərbaycan Milli Məclisi İsraildə səfirliyin və Fələstində diplomatik nümayəndəliyin açılmasına dair sözün əsl mənasında tarixi qərar qəbul edib. Bu addımı yüksək qiymətləndirən İsrail KİV-i bildirir ki, Təl-Əvivdə açılacaq səfirlik əhalisinin əksəriyyəti şiə olan bir ölkənin İsraildə açacağı ilk səfirlikdir. Bu iddiada bir məqama eyham hiss olunur – şiəliyin siyasi dayağı sayılan İranın bu amildən yararlanaraq nələrsə etmək cəhdləri puç olub.
Heydər Əliyevin başlatdığı yol
Hesab olunurdu ki, Bakının bu qərarın qəbulunu son anadək uzatmasının səbəbi Tehranın İsraildə Azərbaycan səfirliyinin açılmasına mənfi münasibəti idi. Bu, xüsusilə Qarabağ münaqişəsi illərində regionda maraqlar balansına Ermənistanın xeyrinə mənfi təsir göstərə bilərdi. Lakin 44 günlük müharibədə İranın mühafizəkar rəhbərliyinin aşkar ermənipərəst mövqe tutmasından, Bakıya hərbi-siyasi təzyiq göstərmək yolunu seçməsindən sonra Azərbaycanın İsraildə səfirlik açmasına mane olacaq amil qalmamışdı.
Qeyd edilməlidir ki, İsraillə Azərbaycanın strateji müttəfiqi olan Türkiyə arasında münasibətlərin sürətlə bərpası da səfirliyin açılması qərarını tezləşdirən amillər sırasındadır. Üstəlik, İsrailin yeni hökumətinə Azərbaycanın köhnə dostu Binyamin Netanyahu başçılıq edir. O, yəhudi dövlətinin Azərbaycana səfərlər etmiş ilk və yeganə baş naziridir. Netanyahunun Bakıya ilk səfəri hələ 25 il əvvəl – 1997-ci ildə baş tutmuş, o zaman qonaq Azərbaycan siyasətinin patriarxı, prezident Heydər Əliyev ilə görüşmüşdü. İsraildə Azərbaycan səfirliyinin açılması məsələsi də hələ o zaman detallı müzakirə olunmuşdu. Həmin vaxt Bakıda İsrail səfirliyi artıq 4 il idi ki, fəaliyyət göstərirdi (1993-cü ildən). Lakin qonşu İranla, həmçinin İsrailə kəskin mənfi münasibət göstərən bir sıra ərəb ölkələri ilə münasibətləri gərginləşdirmək istəməyən Bakı bu addımı atmağı lazım bilməmişdi. Onda Azərbaycan İslam Konfransı Təşkilatına (İKT), ardınca isə İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına (İƏT) yenicə üzv olmuşdu və vəziyyət onun İsraildə səfirlik açması üçün o qədər də əlverişli deyildi. Bundan başqa, İKT-nin iki aparıcı üzvü – Səudiyyə Ərəbistanı və Pakistan (Türkiyə kimi) Azərbaycan ərazilərini işğal etmiş Ermənistanla diplomatik münasibətlər qurmaqdan imtina etmişdi. Məhz onların mövqeyi İKT, daha sonra isə İƏT çərçivəsində İrəvanın işğalçı siyasətini pisləyən qətnamələrin qəbulunda böyük rol oynamışdı. Əgər Bakı həmin vaxt İsraildə səfirlik açmaq qərarı versəydi, islam dünyasından təcrid oluna bilərdi.
Ədalət naminə qeyd olunmalıdır ki, İsrail tərəfi də Bakının bu narahatlığını hər zaman nəzərə alıb və səfirliyin açılmasında israr etməyib.
Bütün bunlarla yanaşı, Azərbaycan ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyətdə olduğu illərdə İsrail və dünyadakı, xüsusilə ABŞ-dakı yəhudi icması ilə sıx əməkdaşlıq və dostluq siyasəti yürüdüb. Azərbaycanda yəhudi icmasının sərbəst humanitar inkişafı üçün bütün şərait yaradılıb və bu, Təl-Əviv tərəfindən hər zaman yüksək qiymətləndirilib.
Bir maraqlı fakt Azərbaycan-İsrail münasibətlərini aydın şəkildə xarakterizə edir. Uzaq 2001-ci ildə İranın sabiq prezidenti, o zaman hələ Milli Təhlükəsizlik üzrə Ali Şuranın katibi olan Həsən Ruhani prezident Heydər Əliyev ilə görüş zamanı Bakının Yaxın Şərq siyasətini kəskin tənqid etmişdi. Ruhani bildirmişdi ki, əhalisinin əksəriyyəti şiə müsəlmanı olan Azərbaycanda islam həmrəyliyi hissi yoxdur və o, fələstinliləri dəstəkləmək əvəzinə İsraillə əməkdaşlığı inkişaf etdirir.
Lakin Heydər Əliyev Rühaninin iddiasını arqumentləşdirilmiş şəkildə cavablandıraraq, Bakının ABŞ və İsrail ilə münasibətlərinə heç bir halda yenidən baxmayacağını demişdi. «İranın bu istiqamətdə təzyiqlərinin heç bir nəticəsi olmayacaq», - deyə ümummilli lider bildirmiş, üstəlik, Azərbaycanın heç zaman İran nümunəli islam respublikasına çevrilməyəcəyini demişdi.
Bu siyasi ənənəni İlham Əliyev də davam etdirərək, Azərbaycan-İsrail münasibətlərini hərtərəfli möhkəmləndirib. İsraillə bir sıra ərəb dövlətləri arasında «İbrahim razılaşması» əsasında diplomatik münasibətlərin qurulması, Azərbaycanın 44 günlük müharibədə o cümlədən İsrail silahlarının köməyi ilə qazandığı qələbə onun iki ölkə arasında münasibətləri daha yüksək səviyyəyə qaldırması üçün fonun dəyişməsinə ciddi təsir göstərib.
29 iyul 2021-ci ildə Təl-Əvivdə Azərbaycanın ticarət və turizm nümayəndəliyi açılıb. Bunu tərəflərin qarşılıqlı iqtisadi-ticari əməkdaşlığa verdiyi əhəmiyyətin göstəricisi saymaq olar. Son onilliklər ərzində Azərbaycan İsrail bazarına neft tədarükü sahəsində də aparıcı yer tutur. Yalnız onu vurğulamaq kifayətdir ki, İsrailin neftə tələbatının təxminən 20%-ni Azərbaycan ödəyir. Ukrayna savaşı başladıqdan sonrakı ilk aylarda isə İsrail Azərbaycandan neft idxalını 70%-dək artırıb.
Dövlət Gömrük Komitəsinin məlumatına görə, ümumilikdə bu ilin doqquz ayı ərzində Azərbaycanla İsrail arasında ticarət dövriyyəsinin həcmi 1 milyard 195 milyon 341 min dollar təşkil endib. Turizmə gəlincə, Azərbaycana səfər edən israillilərin sayı ildən-ilə artır. Bu ilin yanvarından oktyabrınadək Azərbaycana 22083 israilli səfər edib. Ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə bu, 4,4 dəfə çoxdur. Son illərdə Bakı ilə Təl-Əviv arasında birbaşa reyslərin sayında da artım müşahidə olunur.
Hərbi-texniki əməkdaşlığa gəlincə, o, bu gün də ikitərəfli əməkdaşlığın əhəmiyyətli bir hissəsini təşkil edir. Bir müddət əvvəl tərəflər 5 milyard dollarlıq İsrail silahlarının alqı-satqısına dair saziş imzalayıb. Bu, Azərbaycanın sözügedən sahədə hər hansı xarici dövlətlə bağladığı ən bahalı müqavilədir. Eyni zamanda hərbi məhsulların birgə istehsalı sahəsində də əməkdaşlıq inkişaf edir.
Maraqlıdır ki, Azərbaycan İsraildə səfirliklə yanaşı, Fələstində nümayəndəlik də açır. Üstəlik, o, Qüdsdə deyil, Təl-Əvivdə fəaliyyət göstərəcək. Bakı bununla İƏT-in İsrail dövlətinin paytaxtının Təl-Əviv olduğu haqda qərarına hörmətlə yanaşdığını göstərir.
Yeri gəlmişkən, İsrail rəhbərliyi Bakının bu qərarını da anlayışla  qarşılayır. Səlahiyyətlərini başa vurmaqda olan baş nazir Yair Lapid Bakının İsraildə səfirlik açmaq qərarını alqışlayaraq bildirib ki, bu, israillilərin müsəlman ölkələri ilə əlaqələrinin yaranması baxımından vacib addımdır.
«Azərbaycan İsrailin vacib tərəfdaşı və müsəlman dünyasındakı ən böyük yəhudi icmalarından birinin vətənidir. Səfirliyin açılması qərarı ölkələrimiz arasında münasibətlərin dərinliyini göstərir. Bu addım İsrail hökumətinin müsəlman dünyası ilə möhkəm siyasi körpülər qurmaq istiqamətində göstərdiyi səylərin nəticəsi sayıla bilər», - deyə o, bildirib.
Qərar müzakirə olunmur
Azərbaycanın İsraildə səfirlik açmaqla bağlı qərar qəbul etdiyi gün İranın Bakıdakı səfiri Seyid Abbas Musəvi Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi, Prezident Administrasiyasının xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev ilə görüşüb. Güman ki, görüşdə bu mövzu diqqət mərkəzində olub.
Rəsmi Bakı qəbul olunmuş qərarı dəyişmək fikrində deyil və İranın siyasi rəhbərliyində anti-Azərbaycan əhvalının artacağını da istisna etmir. Amma artıq bu, Bakı üçün o qədər də əhəmiyyətli deyil.
İsrail rəhbərliyi isə prezident İshaq Hersoqun timsalında İlham Əliyevə səfirliyin açılması qərarına görə minnətdarlıq edib. Hersoq bildirib ki, bu, «İsrail üçün vacib dost ölkə, strateji tərəfdaş olan Azərbaycanla gözəl münasibətlərdə irəli atılmış addımdır».
Səfirliyin açılması ilə iki ölkə arasındakı münasibətlərin daha da inkişaf edəcəyi gözlənilir. İkitərəfli əməkdaşlığın indiki mərhələsinin əsasını İsrailin Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun bərpasında iştirakı da təşkil edir. Bu gün tərəflər arasında ənənəvi əməkdaşlıq sahələri ilə yanaşı, kənd təsərrüfatı da əsas prioritetə çevrilir. Tezliklə ərzaq taxılının istehsalı və saxlanması ilə bağlı layihənin başa çatacağı gözlənilir. İsrail Azərbaycanda süd fermaları, səhləb çiçəyinin becərilməsi ilə bağlı da bir neçə layihə reallaşdırmağı düşünür.
Beləliklə, bəzi qonşu dövlətlərin İsrail-Azərabycan əməkdaşlığının inkişafı ilə yaranacaq riskləri qiymətləndirməklə məşğul olduğu, nümayişkaranə hərbi təlimlər keçirdiyi vaxtda Bakı ilə Təl-Əviv regiona sülh və rifah gətirəcək quruculuq layihələri reallaşdırır.

Долгожданное открытие азербайджанского посольства в Израиле еще более укрепит двусторонние отношения
Предположениям и долгим дискуссиям, когда стоит ожидать открытия азербайджанского посольства в Израиле, наконец-то пришел конец.
18 ноября Милли Меджлис Азербайджана принял, по сути, историческое постановление об открытии посольства в Израиле и дипломатического представительства в Палестине. Израильские СМИ, высоко оценивая данный шаг, отмечают, что посольство в Тель-Авиве станет первым в Израиле посольством страны, где большинство населения составляют шииты. В этом утверждении чувствуется намек на то, что Иран, который считают политическим оплотом шиизма, оказался бессильным что-либо сделать, используя этот фактор.
Путь, начатый Гейдаром Алиевым
Считалось, что негативное отношение Тегерана к возможности открытия азербайджанского посольства в Израиле было основной причиной, по которой Азербайджан до последнего затягивал принятие данного решения. Это могло негативно сказаться на балансе интересов в регионе в пользу Армении, в особенности в годы конфликта в Карабахе.
Однако после 44-дневной войны, когда иранское консервативное руководство заняло отчетливую проармянскую позицию и избрало путь военно-политического давления на Баку, сдерживающих факторов для открытия азербайджанского посольства уже не осталось.
Следует отметить, что стремительное восстановление отношений между Израилем и стратегическим союзником Азербайджана - Турцией также во многом ускорило процесс принятия решения по открытию посольства. К тому же новое израильское правительство вновь возглавил Биньямин Нетаньяху - старый друг Азербайджана. Он стал первым и единственным израильским премьером, который совершал визиты в Азербайджан. Его первый визит состоялся еще 25 лет назад, в августе 1997 года, когда Нетаньяху встречался с патриархом азербайджанской политики, Президентом Гейдаром Алиевым.
Уже тогда вопрос открытия азербайджанского посольства в Израиле предметно обсуждался. На тот момент исполнилось четыре года с момента функционирования израильского посольства в Баку, которое было открыто в августе 1993 года. Однако в тот период, не желая лишний раз обострять отношения с соседним Ираном, а также рядом арабских стран, занимавших крайне негативную позицию по отношению к Израилю, официальный Баку воздерживался от подобного шага. Тогда для Азербайджана, который лишь недавно вступил в ряды Организации Исламская конференция (ОИК), впоследствии Организация исламского сотрудничества (ОИС), ситуация не благоприятствовала открытию посольства.
Следует отметить, что два ведущих члена ОИК - Саудовская Аравия и Пакистан (как и Турция) отказались устанавливать дипломатические отношения с оккупировавшей азербайджанские территории Арменией. И их позиция в немалой степени способствовала принятию в рамках ОИК, а затем ОИС резолюций, осуждающих оккупационную политику Еревана. Если бы на тот момент Азербайджан решился открыть свое посольство в Израиле, он мог бы оказаться в изоляции в исламском мире.
Справедливости ради надо сказать, что израильская сторона всегда учитывала эту озабоченность Баку и не настаивала на своем.
В то же время в период пребывания у власти общенациональный лидер Азербайджана Гейдар Алиев проводил политику тесного сотрудничества и дружбы с Государством Израиль и еврейскими общинами мира, особенно США. В Азербайджане были созданы все условия для свободного гуманитарного развития еврейской общины, что было высоко оценено Тель-Авивом.
Примечательный факт из истории наглядно характеризует отношения Азербайджана и Израиля. В далеком 2001 году бывший президент Ирана - тогда еще секретарь Высшего совета по национальной безопасности - Хасан Рухани во время встречи с Президентом Гейдаром Алиевым позволил себе резкую критику в адрес ближневосточной политики Баку. Он заявил, что у населенного преимущественно мусульманами-шиитами Азербайджана отсутствует чувство исламской солидарности, и вместо того чтобы поддерживать палестинцев, в Баку наращивают сотрудничество с Израилем.
Однако Гейдар Алиев аргументированно парировал выпад Х.Рухани, заявив, что Баку ни в коем случае не намерен пересматривать свои отношения с США и Израилем. «Любое иранское давление в этом направлении окажется совершенно безрезультатным», - сказал он, добавив, что Азербайджан никогда не превратится в исламскую республику иранского образца.
Основываясь на прочных интересах
Эту политическую традицию продолжил и Президент Ильхам Алиев, всемерно укрепляя азербайджано-израильские отношения. Установление дипломатических отношений между Израилем и рядом арабских государств на основе Аврамовых соглашений, Победа Азербайджана в 44-дневной войне, в том числе с помощью израильского оружия, повлияли на изменение фона для еще большего повышения уровня отношений между странами.
29 июля 2021 года в Тель-Авиве состоялось открытие торгового и туристического представительств Азербайджанской Республики в Израиле. Что можно расценить в качестве показателя значения, которое стороны придают взаимному торгово-экономическому сотрудничеству, и прежде всего в энергетической сфере. На протяжении последних десятилетий Азербайджан занимает ведущее место в сфере нефтепоставок на израильский рынок.
Достаточно отметить, что около 20% рынка нефти Израиля формируется за счет азербайджанской нефти. С начала войны в Украине за первые месяцы страна увеличила поставки нефти из Азербайджана более чем на 70%.
В целом за десять месяцев текущего года, по данным Государственного таможенного комитета, товарооборот Азербайджана и Израиля составил $1 млрд 195 млн 341 тыс. Что касается туризма, то с каждым годом число израильских граждан, посещающих Азербайджан, неуклонно растет. Количество израильтян, прибывших в Азербайджан за период с января по октябрь этого года, составило 22 083 человека. В сравнении с аналогичным периодом прошлого года это означает рост более чем в 4,4 раза. В последние годы соответственно наблюдается и увеличение числа прямых рейсов Баку - Тель-Авив.
Что касается военно-технического сотрудничества, то оно по сей день составляет внушительную часть двустороннего взаимодействия. Ранее стороны заключили контракт на приобретение израильского оружия на $5 млрд. Это самый дорогостоящий контракт, когда-либо заключенный Азербайджаном с иностранным государством. Развивается сотрудничество также в совместном производстве военной продукции.
Примечательно, что наряду с посольством в Израиле Азербайджан также открывает представительство в Палестине. Причем открывает его не в Иерусалиме, а в Тель-Авиве. Этим Баку подчеркивает, что относится с уважением к решению ОИС, что столицей израильского государства является именно Тель-Авив.
К слову, руководство Израиля с пониманием относится к данному решению Баку. А уходящий премьер-министр Яир Лапид, приветствуя намерение Азербайджана открыть посольство в Израиле, указал на важность этого шага с позиций налаживания контактов израильтян с мусульманскими странами.
«Азербайджан - важный партнер Израиля и родина одной из крупнейших еврейских общин в мусульманском мире. Решение открыть посольство отражает глубину отношений между странами. Этот шаг является итогом усилий израильского правительства по налаживанию прочных политических мостов с мусульманским миром», - отметил он.
Решение пересмотру не подлежит
В день принятия решения об открытии посольства Азербайджана в Израиле посол Ирана в Баку Сеид Аббас Мусави встречался с помощником Президента АР, заведующим отделом по вопросам внешней политики Администрации Президента Хикметом Гаджиевым. Скорее всего, в центре внимания было обсуждение данной тематики.
Официальный Баку дал понять, что не изменит принятого решения, что не исключает роста антиазербайджанских настроений в среде иранского политического руководства. Впрочем, в нынешних условиях для Баку это уже не имеет особого значения.
Государственное же руководство Израиля в лице президента Ицхака Герцога поблагодарило Ильхама Алиева за решение об открытии посольства Азербайджана. Герцог отметил, что это «большой шаг вперед в прекрасных отношениях с Азербайджаном, являющимся для Израиля важной дружественной страной и стратегическим партнером».
С открытием посольства отношения между государствами ожидает еще больший прогресс. В основе нынешнего этапа двустороннего сотрудничества лежит участие Израиля в процессе восстановления Карабаха и Восточного Зангезура. Сегодня наряду с традиционными сферами взаимодействия сельское хозяйство становится одним из главных приоритетов сотрудничества между Азербайджаном и Израилем. В скором времени ожидается завершение проекта по производству и хранению продовольственной пшеницы. Израиль также намерен реализовать несколько проектов по молочным фермам, выращиванию орхидей.
Таким образом, пока в некоторых соседних странах оценивают риски для себя от развития сотрудничества между Израилем и Азербайджаном и проводят демонстративные учения, стороны реализовывают созидательные проекты, несущие мир и благополучие региону.