REKORD MƏBLƏĞƏ TRANSFER
Son günlər Azərbaycan mediasının gündəmindən düşməyən “Qarabağ”ın futbolçusu Kadi Borgesin karyerasını Rusiyada davam etdirəcəyi artıq dəqiqləşib. Braziliyalı legioner ölkəmizə gəldiyi ilk aylar ümidləri doğrultmasa da, cəmi 1 ildən sonra Ağdam klubunun əsas futbolçusuna çevrilmişdi.
Əsrin müqaviləsi
Kadi Borges Malinovski Portuqaliyanın ikinci divizionunda çıxış edən “Vilafrankense” klubundan alınıb. Orada 33 oyunda 5 qol vurmuşdu. 2021-ci ildə azarkeşlər bu transferə görə klubu xəsislikdə qınayırdı. Həmin il “Qarabağ” ölkə çempionu ola bilmədi. Yeni mövsümdə Kadi yarımmüdafiənin həm mərkəzində, həm də sağında liderə çevrilib. Komandanın Konfrans Liqasının pley-offuna vəsiqə qazanmasına, çempion olmasına, kubok qazanmasına yardım edib. Braziliyalı legionerin əsas futbolçuya çevrilməsindən sonra “Qarabağ” rəhbərliyi onunla yeni müqavilə imzalayıb. Ən əsası isə Kadinin transfer qiyməti müəyyənləşib - 5 milyon avro.
2023-cü il Kadinin həyatında yeni dövrün başlanmasına səbəb olub. Rusiyanın “Krasnodar” klubu onun üçün 5 milyon avro ödəməyə hazır olduğunu bildirib. Üstəlik, rusiyalılar Kadiyə illik 1 milyon avro məvacib söz verməklə transferin rəsmiləşməsində həlledici rol oynayıb. Bu Azərbaycan futbol tarixinin ən bahalı transferi kimi tarixə düşüb. Təsəvvür edin, cəmi 150 min avroya alınan Kadi iki il sonra 5 milyona satılıb. Şübhəsiz ki, bu işdə “Qarabağ”ın məşqçi heyətinin düzgün sistemli iş prinsipi də böyük rol oynayıb.
Ötən yay Avropanın bəzi klubları yarımmüdafiəçini transfer etmək istəyib. Lakin “Qarabağ” onu satmağa razı olmayıb. Bundan sonra braziliyalı ilə yeni müqavilə bağlanıb. Bu zaman təkliflər çox olmasın deyə, müqaviləyə “5 milyon avro verilsə, sərbəst qalacaq” bəndi salınıb. Rəhbərlik həmin vaxt bu pulu heç kimin ödəməyəcəyini düşünürmüş. Daha sonra Kadinin “Qarabağ”da özünü daha yaxşı göstərməsi “Krasnodar”ın diqqətini çəkib. Rusiyalılar əvvəlcə ağdamlılara 2 milyon təklif edib. Ağdam klubu bundan imtina edib. Onlar sonda Kadinin müqaviləsində qeyd olunan bənddən istifadə etmək qərarına gəlib. Yəni onu “Qarabağ”dan 5 milyon avroya transfer etmək mümkün olub.
“Bizimkilər”lə bağlı problemlər
Gəlin, yaxın keçmişə nəzər salaq. Dino Ndlovu, İbrahima Vadji, indi isə Kadi Borges böyük pullar müqabilində “Qarabağ”ı tərk edir. Ağdam klubu avrokuboklarda uğur qazandığı hər il legionerləri əcnəbi klubların diqqətini cəlb edir. Bəs yerli futbolçulara niyə maraq yoxdur. Bu müddətdə yalnız Mahir Əmrəli xarici kluba transfer olunub. Əmrəlinin də karyerasının uğurlu olduğunu söyləmək olmur – Polşada qalmadı, Xorvatiyada isə “Dinamo”nun ehtiyat oyunçular skamyasının daimi sakininə çevrilib.
Xarici klubların “Qarabağ”da ancaq legionerlərlə maraqlanması Azərbaycan futbolunun acınacaqlı vəziyyətindən xəbər verir. Demək, Ağdam klubunun uğurlarında əsas pay sahibi yerli məşqçi və legioner futbolçulardır - yerli oyunçular həlledici rol oynamır. Digər tərəfdən yerli futbolçular uzun illər doğma stadionun hüdudlarını tərk etmək istəyini ortaya qoymayıblar. Onlar öz vətənlərində kifayət qədər yaxşı qazanır və buna görə də getmək istəmirlər. Nəticədə, onlar inkişafdan geri qalırlar. Reallıq budur ki, hazırda ölkə futbolunda Avropada meydana çıxacaq futbolçumuz yoxdur. Türkiyə aşağı liqası, İran çempionatı istisna olmaqla, aparıcı Avropa çempionatlarında oynamağa hazır kadrlarımız yoxdur. Yerli çempionatda lazımi rəqabətin olmaması isə yeni nəsil oyunçuların yetişməsinə mane olur.
Azərbaycanlı futbolçunun legioner olmasına mane olan əsas səbəblərdən biri qeyri-peşəkarlıqdır. Xaricdə oynamağı istəyən oyunçu həm mentalitetə, həm komandaya uyğunlaşmalı, digərlərindən üstün olduğunu göstərməli və yaxşı futbol oynamalıdır. Yaxın keçmişdən bir nümunə göstərmək istərdim. Bir zamanlar Portuqaliyada inamlı təsir bağışlayan qapıçı Kamran Ağayevin az qala hər müsahibəsində yaxınları üçün darıxdığını deməsi onun imicinə ciddi zərbə vurmuşdu. Nəticədə, Ağayev klubunu dəyişdi, sonra vətənə qayıtdı.
Gənc və perspektivli futbolçular yeni mühitə, ətrafa öyrəşmək üçün güclü xarakterə malik olmalıdırlar. Onlar çətin idman rejiminə, sonsuz məşqlərə, nizam-intizama, hava şəraitinə və bir sıra digər amillərə hazır olmalıdırlar. Milli klubların bir çox futbolçusu peşəkar futbolun bütün bu kriterilərinə cavab vermir və ona görə də xaricdə qalmırlar. Burada dil amili də böyük rol oynayır. Məsələn, ingilis və ya rus dilini bilən yerli futbolçuların, məsələn, ispan və ya fransızdilli klublarda deyil, yaxın ölkələrdə oynaması daha məqsədəuyğundur. Amma bunun üçün də əvvəlcə özümüzü təsdiq etməliyik. Axı, Rusiya, Türkiyə kimi ölkələrin klubları hələ də azərbaycanlı futbolçulara ciddi yanaşmırlar. Ölkə futbolunda elə sistem qurulmalıdır ki, futbolçularda xaricə getməklə problem yaranmasın və xarici klublar bizim oyunçulara güvənsin.
Debütlərin əhəmiyyəti haqqında
AFFA Məşqçilər Komitəsinin üzvü Ağasəlim Mircavadov bildirib ki,  “Qarabağ”ın Kadini satması uğurlu hadisədir: “Bütün top-klublar futbolçu alış-verişində iştirak edir. Belə şey Azərbaycan klublarında da varsa, lap yaxşı. Biri var, həmişə klubun büdcəsindən futbolçu transfer edirsən, büdcəyə kənardan heç bir pul gəlmir. Biri də var, artıq özün oyunçu satırsan. Kadi “Qarabağ”da istedadını göstərdi. O, öz oyunu ilə göstərdi ki, daha güclü kluba, daha güclü çempionata keçməyə layiqdir. Onun müqabilində daha da güclü futbolçu almaq mümkündür. Hətta 1 yox, 2-3 futbolçu almaq olar. Klubun infrastrukturunu yaxşılaşdırmaq, onu daha da gücləndirmək üçün belə transferlər önəmlidir”.
Mircavadov qeyd edib ki, Ağdam klubunda yerli futbolçulara marağın az olması təəssüf doğurur: “Xarici oyunçu almaq məlum şeydir. Onu transfer edirsən, bir az oynadırsan, satırsan. Bəs yerli futbolçular necə olacaq? Məni düşündürən budur. Onlar da inkişaf etməlidirlər, 5 milyondan da artıq məbləğdə başqa klublara keçməlidirlər. Amma yerli oyunçuların arasında inkişaf edənləri çox azdır. Onlara xarici klublar tərəfindən maraq çox deyil. Başlıca səbəblərdən biri odur ki, onlar özlərini göstərə bilmirlər. İkinci səbəb Avropa klublarının Azərbaycan futbol bazarına marağının olmamasıdır. Axı, bizdə son illər Avropada uğurlu çıxış edən futbolçularımız yoxdur. Mahir Əmrəlinin çıxışı uğurlu alınsaydı, bəlkə də fürsət pəncərəsi açılacaqdı. İndi vəziyyət belədir ki, yalnız legionerlərlə maraqlanırlar”.

Record €5m transfer from Garabagh
Kady Borges of the Azerbaijani football club Garabagh, who has made headlines lately, will continue his career in Russia. The Brazilian player has fallen short of expectations in the first few months in Azerbaijan to become a key player of the Aghdam club just a year later.
Deal of the century
Kady Borges Malinowski was transferred to FC Garabagh from the Portuguese club Vilafrancense playing in the country's second division. As a player of Vilafrancense, Borges have managed to score five goals in 33 games. In 2021, fans criticised the club for showing stinginess during the transfer. Meanwhile, Garabagh failed to become the national champion. In the new season, however, Kady could transform himself into a midfield leader, playing both at centre-back and on the right flank. He helped the team reach the Conference League play-offs, become champions and win the National Cup. Soon after succeeding as a key player of the team, the management of the club signed a new contract with Kady. Most importantly, he was assigned a transfer price of €5m.
This year opened a new page in Kady's life, when the Russian club Krasnodar announced their willingness to pay €5m for him. Russians played an instrumental role in securing the deal, promising Kady an annual salary of €1m. The deal was the most expensive transfer in the history of Azerbaijani football—Kady was bought for €150,000 and resold after two years for €5m! It is worth mentioning the coherent and systematic workflow by the coaching staff of FC Garabagh that contributed to the success of the deal.
Last summer, some European clubs expressed their intention to buy the midfielder, but Garabagh did not agree to the transfer. After that, they signed a new contract with the Brazilian. To limit the number of offers, the contract included a clause setting a concrete transfer fee of €5m. At the time, the management believed that no one would pay such a sum. But Kady has demonstrated the best performance in Garabagh during that period, which Krasnodar found attractive. Initially, Russians offered Aghdam €2m, which it rejected. Finally, the buyers decided to use the clause mentioned in Kady's contract and pay €5m.
Our problems
Let's remember our recent past. Dino Ndlovu, Ibrahima Wadji and now Kady Borges leave Garabagh due to large transfer sums. Every year, the players of Garabagh, who demonstrate successful performance in European competitions, become attractive to foreign agents. But why do not they show interest in local players? So far, Mahir Emreli has been the only local player to leave the club. Incidentally, his career out of Garabagh has not been successful—he could not stay in Poland for long, soon finding himself at the subs bench of Dinamo (Croatia).
The fact that foreign clubs only show interest in foreign players demonstrates the deplorable situation in Azerbaijani football. It turns out that FC Garabagh owes its success to foreign players only, with no contribution from local players. On the other hand, Azerbaijani footballers have not demonstrated any intention to leave their home stadium for years. They earn well enough at home and therefore do not want to leave. As a result, they lag behind in terms of development. Currently, there are no players in Azerbaijani football who could qualify for European clubs. Apart from local footballers playing for the second division of Turkey and Iranian championships, we have no players to play in the top European championships. Plus, the lack of proper competition in the local championship hinders the development of a new generation of players.
One of the key reasons preventing Azerbaijani football players from becoming an expat player is unprofessionalism. Apart from possessing certain professional qualities, an expat player must be able to adapt to the mentality and the team, show his superiority over other players. For example, Azerbaijani goalkeeper Kamran Aghayev, who confidently played for the Portuguese team, used to say in almost every interview that he missed his family. Eventually, this had a negative impact on his image. The whole story ended with him changing the club and returning back home.
Young and promising players must have a strong character to withstand new environment and surroundings. They must be prepared for demanding game schedules, endless training, discipline, weather conditions and a number of other factors. Many players from national clubs do not meet all these professional criteria, hence unable to stay abroad.
Another important factor is the language. Local players who speak English or Russian make more sense to play in nearby countries, rather than say in Spanish- or French-speaking clubs. But even for that we must first establish ourselves, because clubs in say Russia and Turkey still take Azerbaijani players seriously. The domestic football system must be built in such a way that there are no problems with going abroad, while foreign clubs rely on our players.
On the importance of openings
Aghaselim Mirjavadov, a member of the coaching committee of the Association of Football Federations of Azerbaijan (AFFA), believes the transfer of Kady Borges was a success. "All top clubs are doing this transfer business. It is good that Azerbaijani clubs do the same. Paying for players from the club's budget, which is not replenished externally, and selling players yourself are two different things. Kady has demonstrated his talent in Garabagh. He has showed that he deserved a transfer to a stronger club and championship. Based on this success, Garabagh can now buy even a more promising player. Even two or three players. Such transfers are important to improve the infrastructure of the club, to further strengthen it,” Mirjavadov said.
He regret that Garabagh shows no particular interest in local players. "Buying a foreign player is a cinch. You transfer him, he plays, then you sell him. What about local players? Something we need to think about. They need development and transfer to other clubs even for more than 5 million as well. But there are very few such domestic players. Foreign clubs do not show much interest in them. One of the key reasons is that they cannot prove themselves. Also, European clubs are not interested in the Azerbaijani football market. After all, we have no players who have performed successfully in Europe in recent years. If Mahir Emreli’s transfer experience had been successful, perhaps there would be a window of opportunity for other players as well. But now they are only interested in foreign players," Mirjavadov added.