REKORD MƏBLƏĞƏ TRANSFER
Son günlər Azərbaycan mediasının gündəmindən düşməyən “Qarabağ”ın futbolçusu Kadi Borgesin karyerasını Rusiyada davam etdirəcəyi artıq dəqiqləşib. Braziliyalı legioner ölkəmizə gəldiyi ilk aylar ümidləri doğrultmasa da, cəmi 1 ildən sonra Ağdam klubunun əsas futbolçusuna çevrilmişdi.
Əsrin müqaviləsi
Kadi Borges Malinovski Portuqaliyanın ikinci divizionunda çıxış edən “Vilafrankense” klubundan alınıb. Orada 33 oyunda 5 qol vurmuşdu. 2021-ci ildə azarkeşlər bu transferə görə klubu xəsislikdə qınayırdı. Həmin il “Qarabağ” ölkə çempionu ola bilmədi. Yeni mövsümdə Kadi yarımmüdafiənin həm mərkəzində, həm də sağında liderə çevrilib. Komandanın Konfrans Liqasının pley-offuna vəsiqə qazanmasına, çempion olmasına, kubok qazanmasına yardım edib. Braziliyalı legionerin əsas futbolçuya çevrilməsindən sonra “Qarabağ” rəhbərliyi onunla yeni müqavilə imzalayıb. Ən əsası isə Kadinin transfer qiyməti müəyyənləşib - 5 milyon avro.
2023-cü il Kadinin həyatında yeni dövrün başlanmasına səbəb olub. Rusiyanın “Krasnodar” klubu onun üçün 5 milyon avro ödəməyə hazır olduğunu bildirib. Üstəlik, rusiyalılar Kadiyə illik 1 milyon avro məvacib söz verməklə transferin rəsmiləşməsində həlledici rol oynayıb. Bu Azərbaycan futbol tarixinin ən bahalı transferi kimi tarixə düşüb. Təsəvvür edin, cəmi 150 min avroya alınan Kadi iki il sonra 5 milyona satılıb. Şübhəsiz ki, bu işdə “Qarabağ”ın məşqçi heyətinin düzgün sistemli iş prinsipi də böyük rol oynayıb.
Ötən yay Avropanın bəzi klubları yarımmüdafiəçini transfer etmək istəyib. Lakin “Qarabağ” onu satmağa razı olmayıb. Bundan sonra braziliyalı ilə yeni müqavilə bağlanıb. Bu zaman təkliflər çox olmasın deyə, müqaviləyə “5 milyon avro verilsə, sərbəst qalacaq” bəndi salınıb. Rəhbərlik həmin vaxt bu pulu heç kimin ödəməyəcəyini düşünürmüş. Daha sonra Kadinin “Qarabağ”da özünü daha yaxşı göstərməsi “Krasnodar”ın diqqətini çəkib. Rusiyalılar əvvəlcə ağdamlılara 2 milyon təklif edib. Ağdam klubu bundan imtina edib. Onlar sonda Kadinin müqaviləsində qeyd olunan bənddən istifadə etmək qərarına gəlib. Yəni onu “Qarabağ”dan 5 milyon avroya transfer etmək mümkün olub.
“Bizimkilər”lə bağlı problemlər
Gəlin, yaxın keçmişə nəzər salaq. Dino Ndlovu, İbrahima Vadji, indi isə Kadi Borges böyük pullar müqabilində “Qarabağ”ı tərk edir. Ağdam klubu avrokuboklarda uğur qazandığı hər il legionerləri əcnəbi klubların diqqətini cəlb edir. Bəs yerli futbolçulara niyə maraq yoxdur. Bu müddətdə yalnız Mahir Əmrəli xarici kluba transfer olunub. Əmrəlinin də karyerasının uğurlu olduğunu söyləmək olmur – Polşada qalmadı, Xorvatiyada isə “Dinamo”nun ehtiyat oyunçular skamyasının daimi sakininə çevrilib.
Xarici klubların “Qarabağ”da ancaq legionerlərlə maraqlanması Azərbaycan futbolunun acınacaqlı vəziyyətindən xəbər verir. Demək, Ağdam klubunun uğurlarında əsas pay sahibi yerli məşqçi və legioner futbolçulardır - yerli oyunçular həlledici rol oynamır. Digər tərəfdən yerli futbolçular uzun illər doğma stadionun hüdudlarını tərk etmək istəyini ortaya qoymayıblar. Onlar öz vətənlərində kifayət qədər yaxşı qazanır və buna görə də getmək istəmirlər. Nəticədə, onlar inkişafdan geri qalırlar. Reallıq budur ki, hazırda ölkə futbolunda Avropada meydana çıxacaq futbolçumuz yoxdur. Türkiyə aşağı liqası, İran çempionatı istisna olmaqla, aparıcı Avropa çempionatlarında oynamağa hazır kadrlarımız yoxdur. Yerli çempionatda lazımi rəqabətin olmaması isə yeni nəsil oyunçuların yetişməsinə mane olur.
Azərbaycanlı futbolçunun legioner olmasına mane olan əsas səbəblərdən biri qeyri-peşəkarlıqdır. Xaricdə oynamağı istəyən oyunçu həm mentalitetə, həm komandaya uyğunlaşmalı, digərlərindən üstün olduğunu göstərməli və yaxşı futbol oynamalıdır. Yaxın keçmişdən bir nümunə göstərmək istərdim. Bir zamanlar Portuqaliyada inamlı təsir bağışlayan qapıçı Kamran Ağayevin az qala hər müsahibəsində yaxınları üçün darıxdığını deməsi onun imicinə ciddi zərbə vurmuşdu. Nəticədə, Ağayev klubunu dəyişdi, sonra vətənə qayıtdı.
Gənc və perspektivli futbolçular yeni mühitə, ətrafa öyrəşmək üçün güclü xarakterə malik olmalıdırlar. Onlar çətin idman rejiminə, sonsuz məşqlərə, nizam-intizama, hava şəraitinə və bir sıra digər amillərə hazır olmalıdırlar. Milli klubların bir çox futbolçusu peşəkar futbolun bütün bu kriterilərinə cavab vermir və ona görə də xaricdə qalmırlar. Burada dil amili də böyük rol oynayır. Məsələn, ingilis və ya rus dilini bilən yerli futbolçuların, məsələn, ispan və ya fransızdilli klublarda deyil, yaxın ölkələrdə oynaması daha məqsədəuyğundur. Amma bunun üçün də əvvəlcə özümüzü təsdiq etməliyik. Axı, Rusiya, Türkiyə kimi ölkələrin klubları hələ də azərbaycanlı futbolçulara ciddi yanaşmırlar. Ölkə futbolunda elə sistem qurulmalıdır ki, futbolçularda xaricə getməklə problem yaranmasın və xarici klublar bizim oyunçulara güvənsin.
Debütlərin əhəmiyyəti haqqında
AFFA Məşqçilər Komitəsinin üzvü Ağasəlim Mircavadov bildirib ki,  “Qarabağ”ın Kadini satması uğurlu hadisədir: “Bütün top-klublar futbolçu alış-verişində iştirak edir. Belə şey Azərbaycan klublarında da varsa, lap yaxşı. Biri var, həmişə klubun büdcəsindən futbolçu transfer edirsən, büdcəyə kənardan heç bir pul gəlmir. Biri də var, artıq özün oyunçu satırsan. Kadi “Qarabağ”da istedadını göstərdi. O, öz oyunu ilə göstərdi ki, daha güclü kluba, daha güclü çempionata keçməyə layiqdir. Onun müqabilində daha da güclü futbolçu almaq mümkündür. Hətta 1 yox, 2-3 futbolçu almaq olar. Klubun infrastrukturunu yaxşılaşdırmaq, onu daha da gücləndirmək üçün belə transferlər önəmlidir”.
Mircavadov qeyd edib ki, Ağdam klubunda yerli futbolçulara marağın az olması təəssüf doğurur: “Xarici oyunçu almaq məlum şeydir. Onu transfer edirsən, bir az oynadırsan, satırsan. Bəs yerli futbolçular necə olacaq? Məni düşündürən budur. Onlar da inkişaf etməlidirlər, 5 milyondan da artıq məbləğdə başqa klublara keçməlidirlər. Amma yerli oyunçuların arasında inkişaf edənləri çox azdır. Onlara xarici klublar tərəfindən maraq çox deyil. Başlıca səbəblərdən biri odur ki, onlar özlərini göstərə bilmirlər. İkinci səbəb Avropa klublarının Azərbaycan futbol bazarına marağının olmamasıdır. Axı, bizdə son illər Avropada uğurlu çıxış edən futbolçularımız yoxdur. Mahir Əmrəlinin çıxışı uğurlu alınsaydı, bəlkə də fürsət pəncərəsi açılacaqdı. İndi vəziyyət belədir ki, yalnız legionerlərlə maraqlanırlar”.

«Карабах» продал игрока за рекордную сумму в национальном футболе - 5 млн евро
Уже ясно, что футболист азербайджанского клуба «Карабах» Кади Борхес, имя которого последнее время не cходит со страниц СМИ, продолжит карьеру в России. Первые месяцы пребывания бразильского легионера в Азербайджане не оправдали ожиданий, но всего через год он стал основным футболистом агдамского клуба.
Сделка века
Кади Борхес Малиновски был приобретен у португальского клуба «Вилафранкенсе», выступавшего во втором дивизионе страны. Там он забил пять голов в 33 играх. В 2021 году болельщики выступили с осуждением клуба за скупость при осуществлении этого трансфера. А сам «Карабах» не смог стать чемпионом страны. Но в новом сезоне Кади превратился в лидера полузащиты, играя как в центре, так и на правом фланге. Он помог команде выйти в плей-офф Лиги конференций, стать чемпионом и выиграть Кубок страны. После того как бразилец стал основным футболистом, руководство «Карабаха» подписало с ним новый контракт. Самое главное, была определена трансферная цена для Кади - 5 млн евро.
2023 год ознаменовал начало нового периода в жизни Кади. Российский клуб «Краснодар» заявил о готовности заплатить за него 5 млн евро. Причем решающую роль в оформлении трансфера сыграли россияне, пообещав Кади ежегодную зарплату в 1 млн евро. Эта сделка стала самым дорогим трансфером в истории азербайджанского футбола. Представьте себе, Кади, приобретенный всего за 150 тысяч евро, через два года был перепродан за 5 млн. Немаловажную роль в этом сыграл и принцип правильной системной работы тренерского штаба «Карабаха».
Прошедшим летом некоторые европейские клубы изъявили желание видеть полузащитника в своих рядах, однако «Карабах» не согласился на трансфер. После этого с бразильцем был заключен новый контракт. Чтобы предложений в это время было не так много, в договоре был оговорен пункт об обязательности суммы трансфера в 5 млн евро. В то время руководство считало, что такую сумму никто не заплатит. А Кади в этот период показал в «Карабахе» лучшую игру, что и привлекло внимание «Краснодара». Сначала российская сторона предложила агдамцам 2 млн, на что получила отказ. В итоге покупатели решили использовать пункт, упомянутый в договоре Кади, и выплатить 5 млн евро.
Проблемы «наших»
Давайте вспомним недавнее прошлое. Дино Ндлову, Ибрагим Ваджи, а теперь и Кади Борхес покидают «Карабах» благодаря большим суммам трансфера. Ежегодно легионеры агдамского клуба, добивающегося успеха в еврокубках, привлекают внимание иностранных агентов. При этом возникает вопрос: а почему нет интереса к местным футболистам? За это время лишь Махир Эмрели смог выехать за пределы своего клуба. Причем нельзя сказать, что его карьера сложилась успешно - в Польше он не задержался, а в Хорватии приобрел постоянное место на скамейке запасных «Динамо».
Тот факт, что иностранные клубы проявляют интерес только к легионерам, говорит о плачевной ситуации в азербайджанском футболе. Выходит, именно футболистам-легионерам обязан успехом агдамский клуб. А отечественные спортсмены не играют решающей роли. С другой стороны, футболисты страны долгие годы сами не проявляли желания покидать пределы родного стадиона. Они достаточно хорошо зарабатывают и на родине и поэтому не хотят уезжать. Результат - отстают в развитии. В настоящее время в азербайджанском футболе фактически нет игроков, которые могли бы претендовать на европейские клубы. Если не считать второй дивизион Турции и чемпионаты Ирана, у нас нет кадров, готовых выступать в ведущих чемпионатах Европы. А отсутствие должной конкуренции в местном чемпионате препятствует развитию нового поколения игроков.
Одна из главных причин, мешающих азербайджанскому футболисту стать легионером, - непрофессионализм. Легионер обязан не только обладать определенными качествами, адаптироваться к менталитету и команде, но и показывать свое превосходство над другими игроками. Вот пример из недавнего прошлого. Азербайджанский вратарь Кямран Агаев, уверенно выступающий за португальскую команду, почти в каждом интервью говорил, что скучает по своим близким, что негативно сказывалось на его имидже. Итог - он сменил клуб, а затем вернулся на родину.
У молодых и перспективных футболистов должен быть сильный характер, чтобы выдержать новую среду и окружение. Они должны быть готовы к нелегкому графику спортивного режима, бесконечным тренировкам, дисциплине, погодным условиям и ряду других факторов. Многие же игроки национальных клубов не соответствуют всем этим критериям профессионального футбола и поэтому не задерживаются за рубежом.
Большую роль, конечно, играет и языковой фактор. К примеру, местным футболистам, владеющим английским или русским языком, целесообразней играть в близлежащих странах, а не, к примеру, в испано- или франкоязычных клубах. Но и для этого мы должны сначала утвердиться - ведь клубы, скажем, России и Турции до сих пор воспринимают всерьез азербайджанских футболистов. В отечественном футболе должна быть выстроена такая система, чтобы не было проблем с выездом за границу, а иностранные клубы полагались на наших игроков.
О важности дебютов
Член тренерского комитета Ассоциации футбольных федераций Азербайджана (АФФА) Агаселим Мирджавадов считает продажу Кади Борхеса «Карабахом» успехом: «Все топ-клубы участвуют в покупке-продаже футболистов. Если это есть и в азербайджанских клубах, то это хорошее явление. Одно дело, если вы всегда осуществляете трансфер футболистов из бюджета клуба, куда не поступают деньги извне. И совсем другое - вы уже сами продаете игроков. Кади раскрыл свой талант в «Карабахе». Своей игрой он показал, что заслуживает перехода в более сильные клуб и чемпионат. На основе этого можно приобрести футболиста еще перспективнее. Можно даже купить не одного, а двух-трех игроков. Такие трансферы важны для улучшения инфраструктуры клуба, его дальнейшего укрепления».
Мирджавадов выразил сожаление, что в агдамском клубе нет особого интереса к местным футболистам: «Покупка иностранного игрока - вещь обыденная. Осуществляете его трансфер, он играет, затем продаете. А что с местными футболистами? Это то, что заставляет призадуматься. Они также должны развиваться, переходить в другие клубы на сумму и более 5 млн. Но среди отечественных игроков их очень мало. Иностранные клубы не проявляют к ним большого интереса. Одна из главных причин - неспособность показать себя. Вторая причина - отсутствие интереса европейских клубов к азербайджанскому футбольному рынку. Ведь у нас нет футболистов, которые успешно выступали в Европе в последние годы. Если дебют Махира Эмрели был бы успешным, возможно, открылось бы окно возможностей. А сейчас ситуация такова, что их интересуют только легионеры».