Qlobal iqtisadiyyatdakı ressesiya fonunda Azərbaycan ötən il ÜDM-də rekord artıma nail olub
Beynəlxalq analitik xidmətlər qlobal makroiqtisadi vəziyyətlə bağlı proqnozlarında yekdildir. Onlar yumşaq desək, bədbindirlər. Rusiya-Ukrayna müharibəsi fonunda əlverişsiz geosiyasi vəziyyət, iqtisadiyyatın üzləşdiyi və nəticələrini tam aradan qaldırmaq mümkün olmayan pandemiya şoku, ticarət bazarlarının formatlaşdırılması və bir sıra digər neqativ amillər daxil olmaqla, qlobal iqtisadiyyat ciddi problemlərə tab gətirməyə o qədər də hazır deyildi. Nəticədə, qlobal ümumdaxili məhsulun (ÜDM) təxminən iki dəfə azalacağı, həmçinin inflyasiyanın, işsizliyin və s. artacağı proqnozlaşdırılır.
Azərbaycanda isə 2022-ci ilin sonunda rekord səviyyədə, yəni 80 milyard dollar olan ÜDM-nin 2023-cü ildə daha 2,7% artacağı gözlənilir.
Bədbin qlobal proqnozlar
Qlobal geosiyasi vəziyyət gərgin olaraq qalır. Analitiklər isə əmindirlər ki, Rusiya-Ukrayna müharibəsinin əks-sədaları hələ uzun illər iqtisadi proseslərə təsir edəcək. Əlbəttə ki, enerji bazarındakı ciddi dəyişikliklərin, bank sahəsindəki sanksiyaların, valyuta müharibələrinin makroiqtisadi proseslərə təsir göstərməməsi mümkün deyil.
Yeri gəlmişkən, Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) idarəedici direktoru Kristalina Georgiyeva CBS-ə müsahibəsində bildirib ki, ressesiya bu il qlobal iqtisadiyyatın üçdə birinə təsir edəcək və bu, geridə qoyduğumuzdan daha ciddi olacaq: “Niyə? Çünki dünyanın üç ən böyük iqtisadiyyatı – ABŞ, Avropa İttifaqı (Aİ) və Çin eyni vaxtda yavaşlayır”.
Fondun analitikləri hesab edirlər ki, qlobal ÜDM 2022-ci ildə 3,2%-lik yüksəlişdən sonra bu il cəmi 2,7% artacaq.
Digər böyük maliyyə institutu olan Dünya Bankı da davamlı yüksək inflyasiya fonunda 2023-cü il üçün qlobal iqtisadiyyatın inkişafı ilə bağlı proqnozunu ciddi şəkildə pisləşdirib. Bu bank qlobal iqtisadi artımın cəmi 1,7% səviyyəsində olacağını gözləyir. Amma Dünya Bankı 2022-ci ilin iyununda bu göstəricinin 3% olacağını proqnozlaşdırırdı.
Reytinq agentlikləri də bu məsələdə həmrəydir. Məsələn, “Fitch Ratings” 2023-cü il üçün qlobal ÜDM artımı proqnozunu ötən ilin sentyabrında proqnozlaşdırılan 1,7%-dən 1,4%-ə qədər aşağı salıb. Beynəlxalq reytinq agentliyi qeyd edib ki, mərkəzi banklar monetar siyasətini sərtləşdirir və Çin daşınmaz əmlak bazarında əlverişsiz vəziyyət yaranıb: “Qiymət təzyiqləri daha böyük miqyasda olduğuna görə inflyasiyanın cilovlanması gözləniləndən daha çətin olub. Mərkəzi banklar sərt addımlar atmalı olur. Bu, çətin ki, iqtisadi artım üçün müsbət amildir”.
Ümumiyyətlə, ressesiya ən çox münaqişədə iştirak edən Rusiya və Ukraynaya və bu ölkələrlə bağlılığı olan iqtisadi regiona zərbə vuracaq. Dünya Bankının analitikləri isə hesab edirlər ki, Rusiya iqtisadiyyatı 2022-ci ildə 3,5%-lik düşüşdən sonra bu il 3,3% azalacaq. BVF rəhbəri əmindir ki, Ukrayna münaqişəsindən ciddi zərər çəkən Avropa İttifaqının yarısı ressesiya ilə üzləşəcək: “Son 40 ildə ilk dəfə olaraq Çinin 2022-ci ildə iqtisadi artımı qlobal artım səviyyəsində və ya ondan aşağı olacaq. COVID-19 pandemiyasından əvvəl Çin qlobal iqtisadi artımın 35-40%-ni təmin edirdi. Bu, bir daha olmayacaq”.
“Fitch” həmçinin hesab edir ki, Çin ÜDM-i bu il cəmi 2,8% artacaq, çünki COVID-19-a yüksək yoluxma halları yaxın perspektivdə işgüzar fəaliyyətə neqativ təsir göstərəcək.
“İqtisadiyyatları ressesiya ilə üzləşməyəcək ölkələrdə belə, yüz milyonlarla insan sanki ressesiyanın baş verdiyini hiss edəcək”, - BVF rəhbəri bədbin proqnoz verib.
Əsas bəla – inflyasiya
İnflyasiya əsas makroiqtisadi bəla olaraq qalır. BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) məlumatına görə, ötən il təkcə ərzaq məhsulları üzrə qlobal qiymətlər 2021-ci illə müqayisədə düz 14,3% artıb. Bununla bağlı, “Bloomberg Economics” aparıcı mərkəzi banklar, o cümlədən ABŞ Federal Ehtiyat Sistemi (FED) və Avropa Mərkəzi Bankı (ECB) tərəfindən pul-kredit siyasətinin sərtləşdirilməsini proqnozlaşdırır. Agentlik 23 dünya mərkəzi bankının pul siyasətini təhlil edib: əksər mərkəzi bankların (12) uçot dərəcəsini artıracağı, 9-nun azaltmağa başlayacağı, 2-nin isə uçot dərəcəsini cari səviyyədə saxlayacağı gözlənilir.
Hesab edilir ki, dünyada faiz dərəcələrinin ümumi səviyyəsi üçüncü rübdə 6%-ə çatacaq və 2023-cü ilin sonunda 5,8%-ə düşəcək. Bu, 2001-ci ildən bəri ən yüksək göstərici olacaq. Hazırda dünyada faiz dərəcələrinin ümumi səviyyəsi 5,2% təşkil edir.
Bu arada, “Standard & Poor's” beynəlxalq reytinq agentliyinin hesabatında qeyd edilib ki, dolların möhkəmlənməsi Avropada inflyasiya təzyiqini artıra bilər. Daha çox ABŞ dolları ilə alınan bahalı enerji resursları kontekstində Avropa valyutalarının ucuzlaşması inflyasiyanı artırır və ECB-nin qiymətləri sabitləşdirməsini çətinləşdirir.
S&P analitiklərinin fikrincə, mərkəzi bankların inflyasiyanı azaltmaq səyləri əslində, faiz dərəcələrinin daha da yüksəldilməsinin lazım olduğunu göstərir: “Qiymətlərin son dörd onillikdə ən kəskin artımı davam edən geosiyasi gərginlik və Rusiya-Ukrayna müharibəsi səbəbindən enerji təchizatı məhdudiyyətləri ilə birlikdə kəskin yavaşlamanın, demək olar ki, qaçılmaz olduğunu göstərir”.
Azərbaycana gəlincə, dünya iqtisadiyyatının bir hissəsi olan, Avropa və Rusiya ilə eyni iqtisadi regionda yerləşən ölkəmizə, təbii ki, kənardan güclü mənfi təzyiqlərin göstərilməsi davam edəcək. Aydındır ki, dünya bazarlarında mühüm əmtəə məhsullarının bahalaşması fonunda ölkədə inflyasiya gözləntiləri yüksək olaraq qalır. Açıqlanan statistik məlumatlara əsasən, təkcə ötən ilin 10 ayı ərzində idxal olunan məhsulların illik qiymət artımı 22,1% təşkil edib.
“Dekabr ayında aparılan sorğulara görə ev təsərrüfatlarının 81,9%-i inflyasiya gözləyir. Respondentlərin 22,4%-i isə inflyasiya tempinin yüksələcəyini düşünür”, -  Azərbaycan Mərkəzi Bankının 2023-cü il üçün pul siyasətinin əsas istiqamətləri barədə bəyanatında deyilir.
“Dünya postpandemiya dövrünə hələ təzə-təzə uyğunlaşır. Bir çox ölkələrdə, o cümlədən Azərbaycanda kəskin qiymət artımı müşahidə olunur. Bizim də iqtisadiyyatımız dünya iqtisadiyyatının bir parçası olduğu üçün əfsuslar olsun ki, biz də bu mənfi təsirə məruz qalmışıq. Dünya üçün bu böhranlı vəziyyəti biz xalqımız üçün sosial layihələrlə, sosial proqramlarla yüngülləşdirməyə çalışırıq. Bu yaxınlarda imzaladığım çox geniş sosial paket bir daha bunu göstərir”, - Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev yerli televiziya kanallarına müsahibəsində bildirib.
O, həmçinin əlavə edib ki, inflyasiya Azərbaycana idxal edilib və 2022-ci ilin nəticələrinə görə orta illik inflyasiya 13,9% təşkil edib.
Azərbaycan rekordlara imza atır
Qeyd edək ki, bütün bu xarici neqativlər ötən il Azərbaycanın ÜDM istehsalı üzrə rekord göstəriciyə - 134 milyard manat və ya 80 milyard dollara çatmasına mane olmayıb. Beynəlxalq analitiklərin proqnozlarına əsasən, 2023-cü il də bu tendensiya davam edəcək. Məsələn, Dünya Bankının proqnozlarına görə, 2023-cü ildə Azərbaycan iqtisadiyyatı 2,8% artacaq. Bu da ümumilikdə dünya ölkələri ilə müqayisədə 1,1 faiz bəndi, Avropa və Mərkəzi Asiya ilə müqayisədə isə 2,7 faiz bəndi yüksəkdir.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin şöbə müdiri Aqil Əsədovun sözlərinə görə, 2022-ci ilin iyun ayında açıqlanan proqnozla müqayisədə Azərbaycan 2023-cü ildə Avropa və Mərkəzi Asiya regionunda ÜDM-in real artım dinamikasına görə dörd ölkədən biridir.
“Fitch Solutions” isə proqnozları daha nikbin görünür. Belə ki, agentlik bu il Azərbaycanda ÜDM-in artımını 3,7% səviyyəsində gözləyir. Agentliyin analitiklərinin fikrincə, 2023-cü ildə neft və qaz qiymətlərinin aşağı düşməsi Azərbaycan iqtisadiyyatının, demək olar ki, 50%-ni təşkil edən enerji sektoruna müəyyən təzyiq göstərəcək.
Bu arada, Londonun ən nüfuzlu iqtisadi və biznes analitik institutlarından biri - İqtisadiyyat və Biznes Araşdırmaları Mərkəzi əmindir ki, 2023-2027-ci illərdə Azərbaycanın orta illik ÜDM tempi 2,5%-dən aşağı düşməyəcək, eyni zamanda ÜDM-in nominal həcmi 2037-ci ildə 112 milyard dollara yüksələcək. İqtisadi artımın mühüm komponentləri, yəni valyuta ehtiyatlarının, xarici borcların, ixracın həcmi, əslində, proqnozların özünü doğrultduğunu göstərir.
“Xarici ticarət artıb, 50 milyard dolları ötüb. Xarici ticarətin müsbət saldosu 25 milyard dollar təşkil edir. Yəni iqtisadiyyatla məşğul olanlar bilirlər ki, bu nə deməkdir və eyni zamanda bizim xarici borcumuz azalıb”, - Prezident İlham Əliyev bildirib.
Şübhəsiz ki, bu amil qlobal çağırışlar qarşısında milli iqtisadiyyat üçün əlavə təhlükəsizlik yastığı yaradır.
Ölkənin xarici borcu məsələsinə toxunan dövlət başçısı 2022-ci ildə onun 7 milyard dollar həddindən aşağı düşdüyünü vurğulayıb: “Əgər keçən ilin əvvəlində xarici borcumuz ümumi daxili məhsulun 17 faizini təşkil edirdisə, keçən ilin yekunlarına görə bu, 9,5 faizə düşüb”.
Bu məqamda qeyd edək ki, AMB-nin valyuta ehtiyatları il ərzində 1,9 milyard dollar artaraq təxminən 9 milyard dollara çatıb. Ötən il Mərkəzi Bankın ciddi manat təzyiqlərinə qarşı müqavimət göstərdiyini nəzərə alsaq, bu göstəricinin təqdirəlayiq olduğunu söyləyə bilərik.
Qeyri-neft ixracında rekord göstərici əldə olunub. İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin (AZPROMO) məlumatına görə, 2022-ci ildə Azərbaycandan qeyri-neft ixracı təxminən 3 milyard dollar təşkil edib. Bu da 2021-ci illə müqayisədə düz 10,3% çoxdur.
Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov isə bildirib ki, ölkənin ixrac etdiyi məhsulların sayı 12% artıb və qeyri-neft ixracında sənaye məhsullarının payı 62%-dən çoxdur: “Bu da, çox yaxşı göstəricidir. Qalan 38 % isə kənd təsərrüfatı məhsulları və ondan emal nəticəsində əldə edilən məhsulların ixracı təşkil edib”.
Beləliklə, ekspertlərin fikrincə, sadalanan göstəricilər Azərbaycanın iqtisadi inkişaf modelinin sabitliyindən xəbər verir və bu, milli iqtisadiyyatın xarici şoklara adaptiv və adekvat reaksiyasının bariz nümunəsidir. Bununla belə, bu il ölkə idxaldan asılılığın azaldılması və ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsi istiqamətində tədbirlər həyata keçirməklə güclü xarici çağırışlara cavab verməyə davam etməlidir. Yalnız bu yolla xarici iqtisadi şokların milli iqtisadiyyata təsirini azaltmaq və dünya üçün qarşıdakı çətin illərdə iqtisadiyyatın sabit artımını dəstəkləmək mümkündür.

International analytics have common forecasts on the global macroeconomic situation, which looks quite pessimistic, to say the least. The unfavourable geopolitical situation amid the Russia-Ukraine war, the pandemic shock on the global economy and its ongoing consequences, the reshaping of trade markets and a number of other negative factors have created a set of problems the global economy was not prepared to withstand. As a result, the global gross domestic product (GDP) is forecast to almost halve on the back of rising inflation, unemployment, etc.
On the contrary, Azerbaijan's GDP (a record $80 billion in 2022) is expected to rise by 2.7% in 2023.
Pessimistic forecasts
The global geopolitical situation remains tense. Analysts believe that the effect of the Russian-Ukrainian war will affect economic processes in the future as well. Serious changes in the energy market, banking sanctions and currency wars significantly affect the macroeconomic processes.
Kristalina Georgieva, Managing Director of the International Monetary Fund (IMF), is confident that the recession will affect a third of the world economy this year, and it will be tougher "than the one we left behind". "Why? Because the three major economies - the US, the EU and China are slowing down at the same time," she told CBS.
IMF analysts believe that global GDP will increase by 2.7% this year after growing by 3.2% in 2022.
Another major financial institution, the World Bank (WB), has also sharply cut its global economic forecast for 2023 on the back of persistently high inflation. The WB stopped at 1.7%, while a growth of 3% was expected in June 2022.
Fitch Ratings worsened their forecast for 2023 to 1.4% from the expected 1.7% in September and noted the tightening of monetary policy by global central banks and the unfavourable situation on the Chinese real estate market.
"Containment of inflation has proved more difficult than expected as the price pressure has widespread compelling the central banks to adopt tougher measures. This is a hardly positive sign for economic growth," the IMF study says.
Due to the ongoing conflict, Russia and Ukraine, as well as the associated economic region will experience the hardest hit by recession.
WB analysts believe that the Russian economy will shrink by 3.3% this year after falling by 3.5% in 2022. The IMF chief, however, is confident that half of the EU, which has been hit hard by the conflict in Ukraine, will be in recession.
"For the first time in 40 years, China's growth in 2022 is likely to be at or below global growth. Before the pandemic, China was providing 35-40% of global growth. It won't be like that anymore,” Georgieva said.
Fitch believes that Chinese GDP will only increase by 2.8% this year as the high incidence of COVID-19 will continue to affect business activity in the short term.
Even in countries with stable economies "hundreds of millions of people will feel it as a recession", said the IMF chief.
Inflation is a major problem
Inflation will remain a major macroeconomic scourge. Last year, global food prices rose by 14.3% compared to 2021, according to the FAO (UN Food and Agriculture Organisation).
Bloomberg Economics forecasts a tightening of monetary policy by leading central banks, including the US Federal Reserve (Fed) and the European Central Bank (ECB). The agency has analysed the monetary policy of 23 global central banks. It is expected that the majority of them (12) will continue to raise rates, while nine will begin to reduce them, and the remaining two will hold the rates at current levels.
The overall global interest rate level is expected to peak at 6% in the third quarter and then fall to 5.8% by the end of 2023. This will be the highest level since 2001 (currently 5.2%).
A report by the international ratings agency Standard & Poors argues that a stronger dollar in Europe could add to the inflationary pressure. Given expensive energy sources mainly bought in US dollars, the depreciation of European currencies increases inflation and makes it difficult for the ECB to stabilise prices.
According to S&P, efforts of central banks to reduce inflation suggest that discount rates should be even higher. "The sharpest rise in rates in four decades combined with ongoing geopolitical tensions and energy supply constraints due to the Russia-Ukraine war means a sharp slowdown is almost inevitable," S&P said.
Being part of the global economy and in the same economic region as Europe and Russia, Azerbaijan will eventually continue to experience strong negative external pressure.
It is clear that inflation expectations in the country continue to be high amid rising prices for important commodities on global markets. According to published statistical data, in the first 10 months of last year alone, the annual rise in prices of imported goods was 22.1%. "A survey of households in December showed that 81.9% of them expect inflation. At the same time, 22.4% of respondents believe the inflation rate will accelerate," says the CBA statement on key monetary policy directions for 2023.
"The world has just started to adapt to the post-pandemic period, with many countries, including Azerbaijan, experiencing dramatic price increases. Our economy is part of the global economy and, unfortunately, we are also exposed to this negative impact. But we are trying to ease the situation for the population. The large social package which I recently signed proves this," President Ilham Aliyev said in his interview with local TV channels. He added that inflation in Azerbaijan was mainly imported and by the end of 2022 the annual average level of inflation was 13.9%.
Azerbaijan breaks records
Yet all these external effects did not prevent Azerbaijan from hitting a record GDP indicator of ₼134b, or $80b. According to international forecasts, the trend will continue this year as well.
According to WB, in 2023 Azerbaijan's economy will grow 2.8%, which is 1.1 percentage points higher than in the world and 2.7 percentage points higher than in Europe and Central Asia. Compared to the June 2022 forecast, Azerbaijan is one of the four countries in Europe and Central Asia in terms of real GDP growth dynamics in 2023, Agil Asadov, head of department at Economic Reforms and Communications Analysis Centre explained.
Fitch Solutions reports look even more optimistic: the agency predicts a 3.7% increase in Azerbaijan’s GDP for 2023, as lower oil and gas prices in 2023 will put some pressure on Azerbaijan's energy sector, which accounts for almost 50% of the country's GDP.
Meanwhile, one of the most prestigious economic and business think tanks in London, the Centre for Economic and Business Research, is confident that Azerbaijan's average annual GDP growth rate will not fall below 2.5% in 2023-2027, with nominal GDP rising to $112bn in 2037.
The important components of economic growth (foreign exchange reserves, external debt, exports, etc.) indicate that the forecasts are justified and even restrained.
"Azerbaijan’s foreign trade turnover has increased and exceeded $50b, with foreign trade surplus reaching $25b. Those who deal with economy know what these indicators mean,"  President Ilham Aliyev said. Undoubtedly, this factor creates an additional safety cushion for the national economy amid global challenges.
President Aliyev also made comments on Azerbaijan’s foreign debt. According to him, it was below $7b in 2022. "In terms of GDP, this indicator was 9.5% at the beginning of this year and 17% at the beginning of 2022," Aliyev said.
Over the year, the CBA foreign exchange reserves rose by $1.9b reaching almost $9b. Given that the Central Bank had to introduce rather strong measures to repel pressure on manat last year, these figures look commendable.
Another record was the volume of non-oil exports from Azerbaijan in 2022—almost $3b, which is 10.3% more than in 2021, Agency for Export and Investment Promotion (AZPROMO) reports. Azerbaijan’s Economy Minister Mikayil Jabbarov said that the volume of commodities exported by Azerbaijan has increased by 12%, while the share of industrial products in non-oil exports exceeded 62%. "This is also a very good indicator. The remaining 38% are exports of farming products, including processed products,” Jabbarov said.
According to experts, all these figures demonstrate the stability of Azerbaijan's economic development model and its adaptive and adequate response to external shocks. This year Azerbaijan is expected to continue to curb strong external challenges by implementing measures to reduce import dependency and ensure food security. This is the only way to reduce the effect of external economic shocks on the national economy and maintain its stable growth in the upcoming difficult years for the global economy.