Orta Dəhlizdə iştirak edən ölkələr infrastrukturun modernləşdirilməsinə başlayıb
2023-cü ildə Azərbaycan və onun Trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu (TBNM) üzrə tərəfdaşları Orta Dəhlizin logistik infrastrukturunun genişləndirilməsi üçün irimiqyaslı layihələrə başlayacaq. Avrasiya məkanında yüklərin daşınmasında gözlənilən ciddi artımı nəzərə alsaq, bu təşəbbüslərin çətinlik yaradan halların aradan qaldırılmasına, TBNM-nin ötürücülüyünün artırılmasına, transsərhəd, gömrük, tarif rejimlərinin sadələşdirilməsinə yönəldiyini söyləyə bilərik.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev də bu yaxınlarda Davosda Dünya İqtisadi Forumunda keçirilən panel iclasında dəhlizin mövcud potensialı və perspektivləri barədə danışıb.
Yeni marşrutun üstünlükləri
Rusiya-Ukrayna müharibəsi və bundan sonra Moskvaya qarşı sanksiyaların nəticələrindən biri Qərbin Rusiyanın nəqliyyat strukturları ilə əməkdaşlıqdan imtina etməsi olub. Belə ki, son bir il ərzində Qərbin nəqliyyat və ekspeditor şirkətləri yük daşımalarını ardıcıl olaraq məhdudlaşdırıb və Rusiyanın dəniz limanı, dəmir yolu, anbar və digər nəqliyyat sahələri ilə məşğul olan şirkətlərlə logistika müqavilələrini ləğv edib. Eyni zamanda Şimal dəhlizi vasitəsilə Çin, Yaponiya və Mərkəzi Asiya dövlətlərindən Rusiyanın dəmir yolu şəbəkəsi ilə Avropa istiqamətində yük daşımaları minimuma enib. Hazırda Trans-Sibir və Baykal-Amur magistralının və digər dəmir yolu şəbəkələrinin potensialı əsasən Asiya regionundan birbaşa Rusiya daxili bazarına məhsulların çatdırılması üçün istifadə olunur. Amma bu istiqamətdə də tranzit həcmləri minimuma enib.
Rusiya marşrutlarının rəqabət qabiliyyəti zəiflədikcə, nəhəng Avrasiya regionunda əsas nəqliyyat arteriyasının funksiyaları Çini Mərkəzi Asiya və Cənubi Qafqaz vasitəsilə Türkiyə və Avropa dövlətləri ilə birləşdirən Orta Dəhlizə keçir. Bu istiqamətdə dəmir yolu-liman və avtomobil infrastrukturu Avropa-Qafqaz-Asiya nəqliyyat dəhlizi (TRACECA) beynəlxalq layihəsinə uyğun olaraq son 25 ildə formalaşıb. İpək yolunun əsas marşrutları, əsasən, uzun müddət ərzində Mərkəzi Asiya regionu və Azərbaycandan Qərbə neft və digər xammalın daşınması üçün istifadə edilib. Lakin son 5 ildə dəhlizin funksiyalarının keyfiyyətcə şaxələndirilməsi baş verib. 2018-ci ildə Ankara, Bakı, Tbilisi və Astananın təşəbbüsü ilə TBNM işə düşüb və həmin ilin dekabrında Azərbaycan və Türkmənistanın təşəbbüsü ilə Lapis Lazuli marşrutu üzrə yüklərin daşınmasına başlanılıb.
Bu marşrutların hər ikisi Orta Dəhlizin tərkib hissəsidir və multimodal daşıma sxemi ilə qeyri-neft yüklərinin daşınmasına yönəlib. Bu marşrutlardan böyük ölçüdə Çin və Türkiyədən konteyner bloku qatarları vasitəsilə yük daşımalarında istifadə olunur. Orta Dəhliz marşrutlarının üstünlükləri arasında məsafənin nisbətən qısa olması, həmçinin qışda maneəsiz hərəkəti təmin edən daha mülayim iqlim kimi amillər var. Belə ki, TBNM-dən keçən standart konteyner bloklu qatar Çin məhsullarını orta hesabla 20-25 günə Avropaya çatdırır. Bu, Süveyş kanalı vasitəsilə Çin və Cənub-Şərqi Asiyadan Avropaya yük daşınması ilə müqayisədə nəzərəçarpacaq dərəcədə sürətlidir. Süveyş kanalı vasitəsilə yüklərin daşınma müddəti orta hesabla təxminən 40 gün çəkir.
Artım statistikası
2022-ci ildə TBNM və TRACECA vasitəsilə yük daşımalarında nəzərəçarpacaq artımı təmin edən dünyada baş verən geosiyasi dəyişikliklər Azərbaycanı qlobal nəqliyyat şaxələndirilməsinin əsas benefisiarlarından birinə çevirib. Son 20 ildə ölkəmiz nəqliyyat infrastrukturunun inkişafına, həmçinin ticarət gəmilərinin, dəmir yolu nəqliyyatının alınmasına milyardlarla dollar sərmayə qoyub. Nəticədə, bu, onun Avrasiya regionunun beynəlxalq nəqliyyat qovşağı kimi mövqeyini gücləndirib.
“Qərb və Şərq arasında təbii coğrafi bağlantıya malik olduğumuz üçün biz ötən illər ərzində nəqliyyat infrastrukturuna böyük sərmayə yatırmışıq. Biz Xəzər dənizində 53 gəmi ilə ən böyük ticarət donanmasına malikik. Azərbaycanda bütün zəruri infrastruktur obyektləri daha çox yük qəbul etməyə hazırdır. Hesab edirik ki, nəqliyyat sahəsi bizə ixracımızı şaxələndirməyə imkan verəcək, çünki biz xidmət ixrac edəcəyik. Bununla yanaşı, Orta Dəhliz üzərində və Şimal-Cənub marşrutu boyu yerləşmə Azərbaycanda əlavə biznes imkanları yaradır”, - Prezident İlham Əliyev Davos Dünya İqtisadi Forumu çərçivəsində keçirilən “Avrasiya Orta Dəhlizi: Yoldan magistrala” mövzusunda panel iclasında vurğulayıb.
Əslində, ölkəmizin regional yükdaşımalarda iştirakdan mühüm üstünlüklər əldə etməsi artıq ötən ildən görünməyə başlayıb. Azərbaycan ərazisindən tranzit yüklərin daşınması 75% artıb. Bu da nəqliyyat strukturlarının gəlirlərinə müsbət təsir edib. Ümumilikdə, bütün dəniz limanları və liman məntəqələrində (Ələt, Bakı, Astara, Lənkəran və Sumqayıt) 2022-ci ildə yüklərin daşınması 32,4% artaraq 11,750 milyon tondan çox təşkil edib. Bu istiqamətdə ən böyük artım minik avtomobillərinin və TIR-ların ​​daşınması seqmentində müşahidə olunub.  Məsələn, minik avtomobillərinin daşınması düz 3 dəfə artıb.
Bu məqamda qeyd edək ki, Ələtdəki dəniz limanında bərə, fider gəmiləri və digər quru yük gəmiləri vasitəsilə konteynerlərin daşınması düz 16% artıb. Ümumiyyətlə, 2022-ci ildə son üç ildə ilk dəfə olaraq dəmir yolu vaqonları vasitəsilə yüklərin boşaldılıb-yüklənməsində 27%-lik artım qeydə alınıb. Bunların təxminən dörddə üçü tranzit yüklər olub. Tranzitin bu dərəcədə artması Çin və Mərkəzi Asiya ölkələrindən tədarük edilən yük daşımaları ilə əlaqədardır. Əvvəllər bu ölkələrdən yüklər Rusiya, Ukrayna və Belarusun dəmir yolu şəbəkəsi vasitəsilə nəql edilirdi.
TRACECA Avrasiya nəqliyyat marşrutu üzrə ötən ilin statistikası da tranzit daşımaların artımından xəbər verir. Belə ki, 2022-ci ilin yanvar-noyabr aylarında ölkəmiz vasitəsilə daşınan yüklərin həcmi 29% artıb. Eyni zamanda bu dəhliz üzrə tranzit yüklərin payı 26,8% təşkil edib.
Ələt limanı – vacib həlqə
Bu gün Azərbaycan və onun TBNM üzrə tərəfdaşları qarşısında Orta Dəhlizin imkanlarının daha da genişləndirilməsi, yüklərin daşınması prosesinin sadələşdirilməsi və sürətləndirilməsi vəzifəsi dayanır. Bu məsələ nəzərə alınaraq, ötən il Qazaxıstanın Aktau dəniz limanının bazasında konteyner qovşağının yaradılması üzrə işlərə başlanılıb. Üstəlik, Qazaxıstanın Xəzərdəki ticarət donanmasına dörd bərə əlavə olunacaq. 2025-ci ilə qədər “Dostıq-Moyıntı” dəmir yolunun elektrikləşdirilməsi və ikinci yolun inşası nəzərdə tutulur.
Çin isə bu yaxınlarda Çin-Qırğızıstan-Özbəkistan yeni dəmir yolu layihəsinin həyata keçirilməsi təşəbbüsü ilə çıxış edib. Xəzər dənizinin limanlarını birləşdirəcək bu dəmir yolu Azərbaycan istiqamətində əlavə həcmdə yüklərin keçirilməsini təmin edəcək.
Yeri gəlmişkən, İ.Əliyevin sözlərinə görə, bu məqsədlə Azərbaycan yükaşırma qabiliyyəti 15 milyon ton olan Ələtdəki Bakı Beynəlxalq Dəniz Limanı 25 milyon tona qədər genişlənəcək və artıq bunun üçün vəsait ayrılıb.
Bu dəniz limanında hazırda gücü ildə 2,5 milyon ton olacaq mineral gübrələr üçün terminalının tikintisi üzrə işlər davam etdirilir. Qeyd edək ki, bu terminal, ilk növbədə, regionun ən iri gübrə istehsalçıları – Qazaxıstan, Özbəkistan və Türkmənistandan olan ixracatçılara xidmət göstərmək üçün nəzərdə tutulub. Bu ölkələrdə istehsal potensialı ildə 10 milyon ton qiymətləndirilir. Azərbaycan mineral gübrələrin Aİ ölkələrinə sonrakı tədarükü üçün tranzit nəqli ilə bağlı artıq ilkin razılaşmalar əldə edib.
Bundan başqa, gələcəkdə Ələt limanında taxıl terminalının tikintisi nəzərdə tutulur. Bu isə ölkəmizin ərzaq təhlükəsizliyini artırmaqla yanaşı, limanın tranzit imkanlarını genişləndirəcək. Ötən il iyulun 15-də Azərbaycan Türkiyənin ən böyük holdinqi olan “Albayrak Group” ilə Ələt limanına əlavə 60 min TIR cəlb etməyi planlaşdıran müqavilə imzalayıb. Bu məqsədlə limanda TIR parkının salınması planlaşdırılır.
Orta və uzunmüddətli perspektivdə limanın genişləndirilməsinin ikinci mərhələsi çərçivəsində iri konteyner terminalının tikintisi düşünülür. Bununla, dəniz limanının ötürücülük qabiliyyəti 100 min TEU konteynerdən 500 min TEU-ya çatdırılacaq. Ələt limanının modernləşdirilməsi məqsədilə blok qatarlarının yüklənməsi/boşaldılması və sonrakı daşınması üçün terminalın tikilməsi, həmçinin idxal olunan malların emalı və qablaşdırılması üçün multimodal logistika terminalı yaradılması mümkündür.
İşbirliyi
“Şərq-Qərbin üstünlükləri üzərində işləməklə yanaşı, Qərb-Şərq də mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Hələ ki, əsas diqqət Çindən, Mərkəzi Asiyadan Xəzər dənizi vasitəsilə Avropaya yüklərin daşınmasına yönəlib, lakin biz, həmçinin yüklərin əks istiqamətdə daşınması barədə düşünməliyik”, - Azərbaycan dövlət başçısı bildirib.
O, Azərbaycanın bütün regional və beynəlxalq nəqliyyat təşəbbüslərində əsas tərəfdaşları olan Gürcüstan və Türkiyə ilə yüksək səviyyədə əməkdaşlığı xüsusilə qeyd edib. Qərb istiqamətində Orta Dəhliz infrastrukturunun gücləndirilməsi üçün bu il Bakı-Tbilisi-Qars (BTQ) dəhlizinin ötürücülük qabiliyyətinin artırılması proseslərinin maliyyələşdirilməsi nəzərdə tutulur.
“Azərbaycanla Gürcüstanı avtomobil və dəmir yolları, o cümlədən hər iki ölkə üçün strateji əhəmiyyətli nəqliyyat layihəsi - BTQ birləşdirir. Bu gün biz Bakı ilə birlikdə BTQ-nin ötürücülük qabiliyyətini 5 milyon ton yükə çatdırmaq üçün onun modernləşdirilməsi layihəsini həyata keçiririk. Bu yaxınlarda Azərbaycan bu layihəyə əlavə maliyyə ayırıb və biz onu 2024-cü ilə qədər başa çatdırmağı planlaşdırırıq”, - Gürcüstanın Baş naziri İrakli Qaribaşvili Davos Dünya İqtisadi Forumu çərçivəsində keçirilən “Avrasiya Orta Dəhlizi: Yoldan magistrala” mövzusunda panel iclasında deyib.
Gürcüstanın Marabda ərazisindən Türkiyə sərhədinə qədər dəmir yolunun modernləşdirilməsi üzrə işlərin sürətləndirilməsi, həmçinin BTQ-nin “polad” magistrallarının marşrutunda yerləşən Gürcüstanın Axalkalaki və Türkiyənin Qars regionlarında logistik terminalların tikintisinin başa çatdırılması planlaşdırılır.
Eyni zamanda Azərbaycan TBNM marşrutu üzrə infrastruktur təşəbbüslərini təkcə büdcə vəsaitləri hesabına deyil, həm də beynəlxalq donor yardımı cəlb etməklə maliyyələşdirməyi planlaşdırır. Belə ki, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (EBRD) Azərbaycanın “Gemza Group” MMC şirkətinə ümumi sahəsi 24 min kvadratmetr olan üç müasir anbarın tikintisi üçün kreditin ayrılmasını artıq təsdiqləyib. Layihənin ümumi dəyəri 19,1 milyon avrodur. O, Orta Dəhliz marşrutları boyunca müasir anbarların çatışmazlığını həll etməlidir. “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC (ASCO) yaxın vaxtlarda EBRD-dən daha bir böyük kredit - 100 milyon dollar ala bilər. Bu, digər məsələlərlə yanaşı, ASCO donanmasının modernləşdirilməsinə, Orta Dəhliz üzrə yüklərin daşınması imkanlarının daha da genişləndirilməsinə xidmət edəcək.
Bu arada, nəqliyyat sektorunda regional əlaqələrin gücləndirilməsi üçün heç də az əhəmiyyət kəsb etməyən məsələ transsərhəd prosedurların sadələşdirilməsi və Orta Dəhliz üzrə yüklərin keçidinin sürətləndirilməsidir.
“Düşünürəm ki, bu və ya digər mənada “vahid pəncərə” sistemini tətbiq etmək məqsədilə gömrük inzibatçılığı və tarif siyasəti üzərində daha da fəal işləmək üçün bütün iştirakçı ölkələr arasında, Mərkəzi Asiya, Qafqaz və Avropa arasında daha da sıx əməkdaşlıq aparılmalıdır. Çünki biz bu marşrutu digər marşrutların olmaması nöqteyi-nəzərindən yox, kommersiya baxımından cəlbedici etməliyik”, - İ.Əliyev vurğulayıb.
Bir sözlə, ən qısa müddətdə qarşıya qoyulan məqsədlərə çatılacağına şübhə yoxdur. Axı, Azərbaycanın tərəfdaşları da yaxşı başa düşürlər ki, hazırda yeni nəqliyyat marşrutlarına artan tələbat və marağın fonunda nəzərdə tutulan layihələrin icrasını sürətləndirmək və bu sahədə boşluğun olduğu istiqamətləri vaxtında doldurmağın vaxtı çatıb.

UNINTERRUPTED TRAFFIC FLOW
In 2023, Azerbaijan and its partners in the Trans-Caspian International Transport Route (TCITR) will start the implementation of large-scale projects to expand the logistics infrastructure of the Middle Corridor. The objective is to eliminate the bottlenecks and increase the throughput capacity of the TCITR, simplify cross-border, customs and tariff regimes, given the expected growth of cargo transportation in Eurasia. President Ilham Aliyev addressed the existing potential and perspectives of the corridor during a recent panel session at the World Economic Forum (WEF) in Davos.
Pros of the new route
One of the consequences of the Russia-Ukraine war and the subsequent sanctions confrontation between the West and Moscow has been the refusal to cooperate with Russian transport institutions. Throughout last year, Western transport and forwarding companies have consistently suspended cargo transportation and terminated logistics contracts with Russian companies providing port, railway, warehousing and other services. At the same time, cargo traffic along the Northern Corridor to Europe from China, Japan, and Central Asian states via the Russian railway network has been reduced to the minimum. Today, the potential of the Trans-Siberian Railway, Baikal-Amur Mainline and other railway networks is mainly used to deliver cargo from Asia directly to the Russian domestic market. Transit volumes have been maintained at minimum.
With the diminishing competitiveness of Russian routes, the Middle Corridor is getting increasingly popular as a key transport artery in the wider Eurasian region, connecting China via Central Asia and the South Caucasus with Turkey and Europe. The railway-port and road infrastructure along the route has been shaped over the past 25 years by the international project Europe-Caucasus-Asia (TRACECA). For quite a long period of time the Silk Road route has been mainly used to transport oil and other commodities from Central Asia and Azerbaijan to the West.
However, in the last five years we have seen a tangible diversification of the corridor's functions. In 2018, Ankara, Baku, Tbilisi and Astana launched the TCITR, while in December of the same year the Lapis Lazuli route initiated by Azerbaijan and Turkmenistan began to handle the cargo transportation. Both routes are the components of the Middle Corridor with focus on non-oil cargo transportation thanks to a multimodal transport scheme.
The advantages of the Middle Corridor routes include relatively shorter distances, as well as a milder climate that allows for uninterrupted traffic flow in winter. For example, a standard container block train on the TCITR takes an average of 20-25 days to deliver Chinese goods to Europe. This is noticeably faster than from China and Southeast Asia via the Suez Canal, which takes on average about 40 days.
Growth statistics
Global geopolitical changes considerably increased the volume of cargo traffic via TCITR and TRACECA in 2022. This made Azerbaijan one of the key beneficiaries of the global transport diversification. Over the past two decades, our country has invested billions of dollars in the transport infrastructure development, as well as in the procurement of commercial ships and railway wagons, reinforcing its position as an international transport hub in Eurasia. "Being a natural geographical bridge between West and East, Azerbaijan has made large investments in transport infrastructure in recent years. At the same time, our country has the largest commercial fleet on the Caspian Sea, 53 ships. In fact, all the necessary infrastructure facilities in Azerbaijan are ready to receive large volumes of cargo through the Middle Corridor. Increased cargo traffic will not only allow us to diversify exports, as the country will export services, but at the same time will create additional opportunities for business in Azerbaijan," President Ilham Aliyev said in Davos at the panel session Eurasian Middle Corridor: From a Path to Highway.
In fact, Azerbaijan has enjoyed tangible benefits from participation in regional cargo traffic operations since last year. Transit cargo traffic through Azerbaijan has increased by 75%, which had a positive impact on the revenues of transport companies. In general, all seaports (in Alat, Baku, Astara, Lankaran and Sumgayit) increased cargo transportation by 32.4% in 2022, to more than 11.75 million tons. The largest growth indicators have been demonstrated by the passenger car transport segment (3 times) and TIRs. Container traffic by ferries, feeder ships and other dry cargo vessels has also increased by 16% at Alat. Finally, in 2022 there was a 27% increase in railway transportation for the first time in three years. By the way, almost three-quarters of all cargo has been in transit. The high degree of transit transportation has been due to the mixing of cargo traffic from China and Central Asian countries previously oriented towards the railway networks of Russia, Ukraine and Belarus.
Last year's statistical data on the TRACECA route also confirm the growth in transit traffic. Thus, the volume of cargo transported through Azerbaijan increased by 29% in January-November 2022. At the same time, the share of transit cargo along this corridor was recorded at 26.8%.
Port Alat is an important link
Today, Azerbaijan and its partners under TCITR need to further expand the capacity of the Middle Corridor in order to make it easier and faster to transport goods. With this in mind, last year Kazakhstan started the construction of a container hub at the Aktau Sea Port FEZ. Kazakhstan will add four more ferries to its commercial fleet on the Caspian Sea. It is also planned that the construction of second tracks at and the electrification of the Dostyk-Moyinty railway section will be over by 2025. China has recently initiated a new China-Kyrgyzstan-Uzbekistan railway project. This mainline through the ports of the Caspian Sea will provide additional cargo traffic to Azerbaijan.
"Azerbaijan is currently increasing the annual throughput capacity of the Baku International Sea Port in Alat from the current 15 million tons to 25 million tons of cargo. We have already allocated necessary funding from the state budget for this purpose," President Ilham Aliyev said.
In particular, the current scope of works at the port includes the construction of a mineral fertiliser terminal with annual capacity of 2.5 million tonnes. The terminal is primarily designed to serve exporters from Kazakhstan, Uzbekistan and Turkmenistan, the largest producers of fertilizers in the region. The annual production potential of these countries is estimated at 10 million tonnes. Azerbaijan has already reached preliminary agreements on the transit of mineral fertilisers for onward transportation to the EU.
It is also planned to build a grain terminal in the Port Alat, which will improve the food security of Azerbaijan and expand the port's transit capacity. On July 15, 2022 Azerbaijan signed an agreement with Albayrak Group, the largest Turkish holding, planning to attract additional 60,000 TIR to the Port Alat. It is therefore planned to build a TIR park in the port.
In the medium and long terms, it is planned to construct a large container terminal as part of the second phase of the port expansion, which will increase its throughput capacity from 100,000 to 500,000 TEU containers. It is possible that an additional terminal for loading/unloading and further transportation of block-trains and a multimodal logistics terminal for processing and packaging of import cargo be constructed as part of the upgrade works at the port.
Cooperation and collaboration
"Today it is also important to work on the transportation along the East-West route for the cargo transportation from China, Central Asia to Europe, as well as the expansion of transportation in the opposite direction from West to East," President Aliyev said. He highlighted the high level of cooperation and collaboration with Georgia and Turkey, Azerbaijan's key partners in all regional and international transport projects. In order to strengthen the infrastructure of the Middle Corridor to the west, it is planned to provide funding to increase the capacity of the Baku-Tbilisi-Kars corridor (BTK) this year.
"Azerbaijan and Georgia are connected by highways and railways, including the BTK, a strategically important transport project for both countries. Today, together with Baku, we are implementing a project to upgrade the BTK in order to expand its capacity to 5 million tonnes. Just recently Azerbaijan has provided additional funding for this project, which we plan to complete by 2024," Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili said at the WEF session. The upgrade of the Marabda section of the Georgian-Turkish border, as well as the completion of logistic terminals in Akhalkalaki, Georgia, and Kars, Turkey along the BTK route are expected to be accelerated.
At the same time, Azerbaijan plans to provide funding for the infrastructure projects along the TCITR route not only through the state budget, but also by attracting international donors. Thus, the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) has already approved a loan to Azerbaijan's Gemza Group LLC for the construction of three modern warehouses with a total area of 24,000 sq.m. The total value of the project is estimated at €19.1 million. It should solve the problem with the lack of modern warehouses along the Middle Corridor routes. It is also possible that another large loan from the EBRD ($100 million) may soon be provided to Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO). Among other things, this will help upgrade the ASCO fleet, further expanding its capacity to handle cargo traffic flow along the Middle Corridor.
Simplifying cross-border procedures and speeding up the passage of commodities along the Middle Corridor are equally important for strengthening regional transport links. "I believe we now need closer cooperation between all the countries involved—in Central Asia, the South Caucasus and Europe—to actively work on customs administration, to achieve common approaches on single window and on tariff policies. It is necessary to create a kind of steering committee, a governing council, including all the interested parties, and by joint efforts to increase the commercial attractiveness of this route," President Aliyev said. No doubt that the goal will be achieved in the shortest possible time. After all, Azerbaijan's partners are also well aware that now, amid the growing demand and interest in new transport routes, is the right time to accelerate the implementation of planned projects and to occupy the respective vacant niches in a timely manner.