Türkiyədə növbəti prezident seçkisinin tarixi olacağı gözlənilir
Türkiyədə prezident və parlament seçkilərinin vaxtı məlum olub - 2023-cü il mayın 14-də. Bu barədə Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan yanvarın 23-də Bursada ilk dəfə səs verəcək gənclərlə görüşü zamanı məlumat verib. Türkiyə Cümhuriyyətinin yaranmasının yüz illiyində keçiriləcək bu seçkilər bir çox parametrlərinə görə həlledici və tarixi əhəmiyyətə malik olacaq.
Niyə 14 may?
Ərdoğan gənclərlə görüşdə prezident və parlament seçkilərinin təqvimdəki kimi iyunun 18-də deyil, mayın 14-də keçirilməsi ilə bağlı qərarını bir sıra amillərlə izah edib. O, bunu kənd təsərrüfatında mövsümi işlər, dövlət məmurları üçün müsabiqə və tələbələrin yay semestri imtahanları ilə əlaqələndirib. Türkiyə dövlət başçısı qarşıdan gələn seçkilərin keçiriləcəyi günü tarixi adlandırıb. Belə ki, 1950-ci il mayın 14-də Türkiyədə keçirilən ilk çoxpartiyalı seçkilərdə Adnan Menderesin rəhbərlik etdiyi Demokrat Partiyası qələbə qazanıb.
“Rəhmətlik Menderes 14 may 1950-ci il seçkilərində “Yetər, söz millətin” demiş və seçkilərdə böyük bir üstünlüklə qalib gəlmişdi. Millətimiz 73 ildən sonra yenə də eyni gündə “altılı masa” deyərək qarşımıza çıxan çevrilişçilərə və səriştəsiz insanlara “bəsdir” deyəcək”, - Ərdoğan bəyan edib.
Məlum olduğu kimi, Türkiyədə Cümhuriyyət qurulduqdan sonra uzun bir dövr ərzində təkpartiyalı sistem fəaliyyət göstərib və hökuməti CHP formalaşdırıb. Lakin İkinci Dünya müharibəsindən sonra Türkiyədə siyasi şərait yumşaldılıb və 1946-cı ildə çoxpartiyalı sistemə keçid baş verib. Beləliklə, yeni partiyalar yaranıb və 1950-ci il mayın 14-də keçirilən seçkilərdə Demokrat Partiyasının lideri Adnan Menderes qalib gələrək CHP-nin uzun illər davam edən iqtidarına son qoyub.
Ərdoğan 2023-cü il 14 may seçkilərini də Menderesin qalib olduğu seçkilərə bənzətməklə CHP və digər müxalifəti çevriliş tərəfdarı, başqa sözlə, xalqdan qopmuş qüvvə adlandırır. Bununla da, bu seçkiləri də 1950-ci ildə olduğu kimi CHP-yə qarşı bir mübarizə olduğunu elan edir.
Uzun illərə söykənən seçki təcrübəsinə malik prezident Ərdoğan anlayır ki, 20 illik hakimiyyətə malik bir partiya və liderin yenidən qalib olması üçün mütləq tarixə dayanan və cəmiyyətin bütün qatlarına işləyə biləcək şüarlara ehtiyac var. Bu mənada 14 mayın seçilməsi təsadüfi deyil. Menderes CHP-nin 27 illik təkpartiyalı iqtidarına qarşı xalqın seçimi idi. Məhz onun hakimiyyətə gəlişi ilə Türkiyə demokratiya yönündə addımlar atıb – ölkədə dini azadlıqlar verilib və sair. Üstəlik, Menderes kimi Ərdoğanın da əsas rəqibi CHP-dir. Yeganə fərq odur ki, Menderesin rəqibi iqtidar partiyası olub, indiki CHP isə müxalifətdədir.
Bu seçkilərin daha bir xüsusiyyəti Ərdoğanın sonuncu şansı olmasıdır. O, ilk dəfə 2014-cü ildə Türkiyə prezidenti olsa da, prezident üsul-idarə formasına keçidlə bağlı 2017-ci ildə keçirilən konstitusiya referendumundan sonra cəmi bir dəfə, yəni 2018-ci ildə yenidən prezident seçilib. Buna görə də 2023-cü il seçkisi Ərdoğana sonuncu dəfə ölkəsini idarə etmək şansı verəcək. O, özü də bəyan edib ki, bu, onun sonuncu seçkisi olacaq.
Digər mühüm məqam isə seçkilərin Türkiyə Cümhuriyyətinin 100-cü ilində keçirilməsidir. Respublikanın 100-cü ilini AKP, yoxsa başqa bir partiyanın hakimiyyətində keçirməsi 14 may seçkilərindən asılı olacaq. Yəni onun nəticəsi Ərdoğanın Türkiyədə və xaricdə iyirmi illik siyasi kursunun dəyişməsinə təsir göstərə bilər. Bu baxımdan, Türkiyədə başlayan seçki prosesi həm ölkə daxilində, həm də xaricdə yaxından və böyük maraqla izlənilir.
Əsas şüarlar
Həmişə olduğu kimi, prezident Ərdoğan hakimiyyətin seçki təbliğatının əsas fiquru olacaq. 2014-cü ilə qədər baş nazir, sonrakı 9 ildə isə prezident olan Ərdoğanın hakimiyyəti dövründə Türkiyənin uğurları, xarici siyasət arenasında əldə etdiyi nailiyyətlər, hərbi sənaye və yol-nəqliyyat infrastrukturunun inkişafı, ixracda böyük artım və s. hökumətin əsas üstünlükləridir.
Hakimiyyət sadə vətəndaşları da unutmur. Builki minimum əməkhaqqının kəskin artımı, eləcə də yeni pensiya islahatları, həmçinin Cümhuriyyət tarixində ən böyük hesab olunan borc amnistiyası ilə bağlı hökumət qərarları seçkiyə hesablanmış addımlardır.
Yeri gəlmişkən, yanvarın 23-də hökumət vətəndaşların dövlət qurumlarına görə yaranan cəzaları və cərimələri ləğv edib. Bundan başqa, restrukturizasiya nəticəsində onlara dövlət müəssisələrinə olan borclarını hissə-hissə ödəmək imkanı yaradılacaq. 2022-ci il dekabrın 1-nə qədər olan müddətdə 2 min lirədən çox olmayan borclar silinəcək.
Hökumət belə tədbirlərlə sosial-iqtisadi sahədə narazılıq və inflyasiyanın doğurduğu səs itkilərini kompensasiya etməyə çalışır. Amma prezidentin açıqlamalarından və təyin etdiyi seçki tarixindən belə görünür ki, Ərdoğan seçki kampaniyasında əsasən siyasi və ideoloji tezislərə arxalanacaq.
Qeyd edək ki, hakim partiyanın baş örtüyü ilə bağlı məhdudiyyətləri tamamilə ləğv edən konstitusiya dəyişikliyi ilə bağlı müzakirələri aktuallaşdırması Türkiyə cəmiyyətinin dini təbəqələrini aktivləşdirmək məqsədi daşıyır. Bu mənada 2023-cü il kampaniyasında Türkiyənin mühafizəkar bir hakimiyyətin idarə etdiyi və xarici siyasətdə əldə olunmuş uğurların qorunub saxlanılması şüarı üstünlük təşkil edəcək. Müxalifətin qələbəsi mühafizəkar camiə üçün Türkiyənin hazırkı xəttindən imtinası deməkdir. Bu mənada Ərdoğan ənənəvi mühafizəkar seçicilərini qoruyub saxlamağa çalışacaq. Xüsusən də 2016-cı il uğursuz hərbi qiyam cəhdindən sonra dindar-mühafizəkar və millətçi cinahı əlində tutmağı bacaran Ərdoğan bu seçkilərdə də əsas hədəfi kütləsi kimi bu iki qrupa üz tutacaq.
İkinci əsas məqam gənclərdir. Türkiyə hakimiyyəti artıq bir ildən çoxdur gənc nəslin seçkilərdəki əhəmiyyətini təhlil edir. Çünki builki seçkilərdə təxmini hesablamalara görə 4,9 milyon gənc ilk dəfə səs verəcək. Ümumi olaraq 7 milyona yaxın gənc seçici olacaq. Doğrudur, ümumi olaraq 64 milyon yaxın seçicinin olduğu ölkədə 7 milyon seçici həlledici olmasa da, onu da nəzərdən qaçırmaq olmaz. Burada gənclərin siyasətə tamamilə fərqli münasibəti də nəzərə alınmalıdır. Bu gənclərin hamısı Ərdoğan hakimiyyəti illərində doğulub, boya-başa çatıb. Onlar keçmiş Türkiyəni, hazırkı iqtidarın tənqid hədəfi olan hadisələri canlı olaraq görməyiblər. Yeni nəslin zövqləri, həyata baxışı, tələbləri çox fərqlidir. Bunu Türkiyədə hər kəs, ilk növbədə, hakimiyyət yaxşı anlayır. Buna görə də AKP hökuməti və eləcədə müxalifət gənclər qarşısına xüsusi proqramla çıxmağa çalışacaq.
Ərdoğan = ?
İqtidardakı AKP və onun müttəfiqi MHP-nin birləşdiyi “Cumhur İttifaqı” blokunun namizədi bəllidir. Rəcəb Tayyib Ərdoğan elan edib ki, 2023-cü il seçkisində prezidentliyə namizəd özü olacaq. O, seçki kampaniyası çərçivəsində mitinqlər və görüşlər keçirməyə davam edir.
Müxalifət isə hələ tələsmir. Türkiyə mediasi mənbələrə istinadən xəbər verir ki, müxalifət yanvarın sonunda vahid namizədlə bağlı qərar verəcək, fevralın əvvəlində isə onun adını açıqlayacaq. Ancaq mümkündür ki, bu proses irəli və ya geri çəkilsin. Müxalifətin vahid namizədi açıqlama prosesini yubatması bir sıra amillərlə izah olunur.
Birincisi, müxalifət vahid namizədin açıqlanmasını təxirə salmaqla diqqəti öz üzərində saxlamağa və ictimaiyyətin diqqətini bu mövzuya daha çox cəlb etməyə çalışır.
İkincisi, o, narazı müxalif elektoratın bu mövzuda baxışını öyrənmək, ortaq və azı böyük çoxluğun qəbul edib dəstəkləyəcəyi şəxsi müəyyən etmək üçün prosesin uzanmasında maraqlıdır.
Üçüncüsü, müxalifət vahid namizədin adının açıqlanmasını gecikdirməklə, əks düşərgədən namizədin özünə və ətrafına yönəlmiş qarayaxma kampaniyası riskini minimuma endirməyə çalışır. Belə ki, bundan əvvəlki iki prezident seçkiləri zamanı müxalifətin vahid namizədləri (2014-cü ildə Ekmaləddin İhsanoğlu, 2018-ci ildə isə Məhərrəm İncə) iqtidar cəbhəsinin sərt hücumlarına məruz qalıb və bu da seçkiyə təsir edib.
Nəhayət, doğru namizədin müəyyənləşdirilməsi prosesi olduqca çətin məsələdir. Türkiyə demokratik seçkilərin təşkili və keçirilməsində zəngin təcrübəyə malik ölkədir və o, dəfələrlə seçkiqabağı kəskin mübarizə səhnəsinə çevrilib. Üstəlik, nəzərə almaq lazımdır ki, müxalifətin alternativi 20 illik silsilə qalibiyyətlərə malik, seçki meydanlarının əvəzolunmaz ustası Rəcəb Tayyib Ərdoğandır. Buna görə də seçkilərdə qalib gəlmək üçün müxalifətin ilk uğurlu addımı və əslində qalibiyyətin əsasını təşkil edən amil layiqli namizədi müəyyən etməkdir. Çünki müxalifətin vahid namizədi Ərdoğan kimi təcrübəli, inzibati və maddi, media resurslarına malik güclü rəqib ilə qarşı-qarşıya dayanıb.
Bundan başqa, müxalifət özü yekcins deyil, hazırkı faktiki müxalifət bloku hesab olunan “altılı masa” adlı ittifaqda sol, dindar, sağ mərkəz, milliyyətçi cinaha yaxın siyasi təşkilatlar təmsil olunub. Bütün bu qrupların, ən əsası Türkiyənin milyonlarla seçicisinin dəstəyini alacaq liderin seçilməsi seçkinin taleyini həll edəcək mühüm amildir. Yəni başqa sözlə, vahid namizəd dəqiqliklə seçilməli, bu seçim zamanı heç bir qrup narazı qalmamalıdır.
Üç cümhuriyyətçidən biri
Maraqlıdır ki, hazırda Türkiyə müxalifətinin vahid namizədi kimi adı hallanan hər 3 namizəd CHP-ni təmsil edir. Onlardan biri partiya sədri Kamal Kılıçdaroğludur. Rəsmi olaraq namizədliyi təsdiqlənməsə də, o, artıq müxtəlif şəhərlərdə insanlarla görüşlər keçirir, siyasi tezislər və seçki şüarları səsləndirir.
CHP-dən ikinci namizəd Ankara şəhər bələdiyyəsinin sədri Mansur Yavaşdır. Daha əvvəl MHP-də təmsil olunmuş M.Yavaş artıq 4-cü ildir ki, Türkiyə paytaxtına rəhbərlik edir. O, hazırda Türkiyədə ən yaxşı işləyən bələdiyyə sədri kimi çox nüfuzludur.
Üçüncü namizəd İstanbul şəhər bələdiyyəsinin sədri Əkrəm İmamoğludur. Barəsində bir qədər əvvəl 2 il 7 aylıq həbs cəzası verilməsi prezidentliyə namizədliyi yolunda hüquqi maneə yaratsa da, əvvəlki iki namizəddən daha gənc olması, mühafizəkar camiəyə yaxınlığı və İstanbul kimi böyük şəhərə rəhbərlik etməsi İmamoğlunun şansını artırır. Bundan başqa, müxalifətin ikinci ən güclü partiyası hesab olunan Meral Akşenerin rəhbərlik etdiyi İYİ partiya da İmamoğlunun namizədliyinə isti yanaşır.
İmamoğludan fərqli olaraq M.Yavaş daha çox millətçi dairələrə yaxın şəxs hesab olunur. Yaxşı perspektivlərə baxmayaraq, Yavaş təvazökar kampaniya aparmağa üstünlük verir və jurnalistlərə deyib ki, vahid namizədlə bağlı birgə qərar qəbul olunmayana qədər Kılıçdaroğluna qarşı çıxmaq fikrində deyil.
Türkiyənin ən böyük müxalifət partiyası olan CHP-nin lideri, 74 yaşlı Kamal Kılıçdaroğlu hazırda vahid namizəd kimi seçilmək ehtimalı yüksəkdir. Onun rəhbərliyi dövründə partiya tərəfdarlarının sayını artırıb, ən əsası sonuncu bələdiyyə seçkilərində ölkənin ən böyük 3 şəhərində bələdiyyə sədri postunu məhz onun dəstəklədiyi namizədlər qazanıb. İndi o, ölkəni parlament idarəetmə sisteminə qaytarmaq üçün yeni siyasi dövrə keçid etmək istəyən lider kimi özünü prezidentliyə namizəd kimi irəli sürür. Bu mənada hazırda K.Kılıçdaroğlunun vahid namizəd olmaq imkanları daha yüksək hesab olunur. Əlbəttə ki, yekun qərar partiyaların ali orqanlarında və nəhayət partiya liderlərinin ümumi yığıncağında konsensus əsasında qəbul olunacaq. Amma hər gün vaxt daha da azalır.

CANDIDATE OF THE CENTURY
Presidential and parliamentary elections in Türkiye have been slated for May 14, 2023. President Recep Tayyip Erdogan announced this on January 23 in Bursa during his meeting with youth for whom these elections will be the first ever. They indeed will be decisive and historically important in many ways and will take place in the centenary anniversary of the founding of the Republic of Türkiye.
Why May 14?
During his meeting with the youth, Erdogan explained his decision to hold the presidential and parliamentary elections on May 14 instead of June 18, as previously planned. He indicated seasonal agricultural works, the planned contest for civil servants and summer exams for students as the main reasons of date shifting. President called the upcoming event historically significant, as the first multiparty elections in Turkish history were held on May 14, 1950, which was won by the Democratic Party led by Adnan Menderes.
"On that day, on May 14, 1950, the late Menderes said: "Enough is enough, let the people talk!" and won the election by a wide margin. 73 years later, our nation will once again say 'enough' to all kinds of rebels and butterfingers supporting the six candidates," Erdogan said.
In fact, the one-party system when the government was formed by the Republican People's Party (CHP) has been in effect for quite a long time after the establishment of the Republic of Türkiye. After World War II, however, the government has relieved the conditions, allowing for a transition to a multi-party system of government in 1946. This has given birth to a number of new parties, with the Democratic Party led by Adnan Menderes winning the 1950 elections and ending the years of the CHP rule.
Comparing the May 14, 2023 elections to those won by Menderes, Erdogan calls CHP and the rest of the opposition rebels, supporters of coup, a force in limbo. That is how allegorically he declared the upcoming elections to be a struggle against the CHP, same as it was back in 1950.
Thanks to years of electoral experience, President Erdogan understands that another victory for a twenty-year-old ruling party with himself as its leader requires slogans that refer to the country's historical past and are able to influence all segments of the Turkish society. In this context, slating the date of the elections for May 14th is not a coincidence. Menderes was a popular candidate whom the people has counterposed the twenty-seven years of the single-party rule of CHP. Thanks to his accession to power Türkiye has taken its first steps towards democratic transformation, including religious freedoms, etc. Moreover, like Menderes, Erdogan's main rival is CHOP, too. The only difference is that Menderes' rival was the ruling party, while the present CHP is in opposition.
Another characteristic of the upcoming election is that it is Erdogan's last. Although he first became the president of Türkiye in 2014, he has only been re-elected once, in 2018, following a 2017 constitutional referendum on the transition to a presidential form of government. The 2023 elections will therefore give Erdogan a chance for his final term in office. He has stated this himself, too.
Another important point is that the elections will take place in the centenary anniversary of the Republic of Türkiye. Whether the republic spends its anniversary under the rule of the Justice and Development Party (AKP) or another party will depend on the outcome of the vote, which can influence Erdogan's twenty-year political course both within Türkiye and abroad. In this regard, the ongoing electoral campign in Türkiye is being watched closely and with great interest both at home and abroad.
Main slogans
As always, the incumbent President Recep Tayyip Erdogan will be the protagonist of the government's election campaign. Türkiye's accomplishments under Erdogan, who had been a prime minister until 2014 and president for the next nine years, including in the foreign policy, development of the military industry and road transport infrastructure, huge growth in exports etc. are the government's main trump cards.
The government does not forget the needs of ordinary citizens either. A sharp increase in the minimum wage, a new pension reform and the announcement of the biggest debt amnesty in the history of the country are the measures the ruling party have planned well in advance the elections.
On January 23, the government abolished all penalties and fines of citizens due to state agencies. In addition, as a result of debt restructuring, the Turkish nationals will be able to repay their debts to state-run enterprises in instalments. By December 1, 2022, all debts not exceeding 2,000 TL will be written off.
Through these measures, the government is trying to compensate for the loss of votes caused by social and economic discontent and inflation.
However, it is clear from the president's statements and the planned election date that Erdogan's campaign will be predominantly based on political and ideological theses.
Incidentally, the ruling party reviving discussions on a constitutional amendment that would completely abolish restrictions on wearing headscarves is targeting the religious strata of Turkish society. Thus, the 2023 election campaign will be dominated by slogans calling for the preservation of achievements of the incumbent conservative government of Türkiye, including foreign policy accomplishments. For the victory of the opposition would mean the abolishment of existing policies. Therefore, Erdogan will try to secure the support of traditional conservative voters being his main target audience. Especially conservative religious and nationalist circles, also thanks to the failed 2016 military coup.
Government’s second significant target audience is the youth. Turkish authorities have been analysing the importance of youth participation in elections for more than a year. And for good reason, since, according to various estimates, 4.9 million young Turkish citizens (7 million in total) will be voting this year for the first time. Compared to the total number of voters (64 million), this number will not have a significant impact on the vote outcome, but it cannot be disregarded. One should take into account the very different positions of young people on politics. They have all been born and raised during the Erdogan rule. They have not seen Türkiye's past and been eyewitnesses of events the incumbent government is criticised for. The new generation has very different tastes, perception of life and demands. Everyone in Türkiye, especially the government, is well aware of this fact. Therefore, the ruling party, as well as the opposition, will try to address the youth with a specifically tailored programme.
Erdogan = ?
The presidential candidate of the ruling People's Union bloc, which unites AKP and its ally, the Nationalist Movement Party (MHP), is known already. It will be the current President of Türkiye, Recep Tayyip Erdogan, who himself announced this himself. He continues to hold rallies and meetings as part of his election campaign.
Yet, the opposition does not seem to be in a hurry. The opposition will decide on a single candidate in late January and will announce his name in early February, some media outlets reported based on political sources. However, it is possible that this happens soon or later. The opposition's delay in nominating a single candidate can be explained by a number of factors.
Firstly, the delay might mean the opposition trying to keep itself on the spotlight, drawing more public attention to the issue.
Secondly, the opposition is interested in delaying the announcement in order to learn the opinion of voters dissatisfied with the current government and then to decide on a single candidate who will be accepted and supported by at least an overwhelming majority of the voters.
Thirdly, this way the opposition is trying to minimise the risk of a smear campaign by their rivals targeting the candidate and his entourage. Thus, in the previous two presidential elections, single opposition candidates (Ekmeleddin Ihsanoglu in 2014 and Muharrem Ince in 2018) have been subject to severe attacks by the ruling circles, which eventually had an impact on their election campaigns.
Finally, the process of identifying the right candidate is difficult in and of itself. Türkiye is a country with rich experience in organising and conducting democratic elections, and has repeatedly become a scene of intense electoral campaigns. The alternative to the opposition is the incumbent president Recep Tayyip Erdogan, a politician with a twenty-year experience of victorious campaigns and an indispensable master of electoral battles. Undoubtedly, the first successful step, and in fact the key to the opposition's success in the upcoming elections, is to identify the right candidate. Because a single opposition candidate will inevitably face a strong opponent with vast experience and powerful administrative, financial and media resources.
Furthermore, the opposition itself is quite heterogeneous in terms of composition. The current opposition bloc tentatively called the Table for Six includes political organisations coming from diverse backgrounds: left-wing, religious, centre-right and nationalist. Determining the leader who will get the support of all these groups, and more importantly millions of Turkish voters, is an important factor that will determine the fate of the vote. In other words, the candidate must be chosen unmistakably, and each of the opposition groups must be satisfied with the result of this choice.
One of three Republicans
Interestingly, all three opposition nominees for president represent the CHP. One of them is the incumbent party chairman Kemal Kilicdaroglu. Although his candidacy has not been officially confirmed, Kilicdaroglu has been holding meetings with public representatives in various cities of Türkiye and voicing political theses and pre-election slogans.
Mayor of Ankara, Mansur Yavas, is listed as the second CHP nominee. A former MHP member, Yavas has been the mayor of the Turkish capital for four consecutive years, earning himself the status of the country's best mayor.
The third opposition nominee is Ekrem Imamoglu, the mayor of Istanbul. He was sentenced to two years and seven months in prison some time ago, which created a legal obstacle to his candidacy for the presidency. But his age (Imamoglu is younger than the two previous candidates), proximity to conservative circles and leadership of a major city such as Istanbul increase his chances for success. In addition, the second strongest opposition party, IYI, led by Meral Akshener, also welcomes Imamoglu's nomination.
Unlike Imamoglu, Yavas is considered a candidate closer to nationalist circles in Türkiye. Despite his good prospects, Yavas prefers to run a modest campaign, telling journalists that he does not intend to run against Kilicdaroglu until the announcement of a joint decision on a single presidential candidate.
Currently, Kemal Kilicdaroglu (74), the leader of Türkiye's largest opposition party, is the most likely candidate to be elected a president. During his leadership, the party has increased the number of its supporters. In the last municipal elections, CHP won mayoral elections in three of the country's largest cities. Now Kilicdaroglu is nominating himself as a presidential candidate and as a leader willing to make a transition to a new political period in order to return the country to a parliamentary system of government. In this context, his chances to become a single opposition candidate seem higher than those of other nominees. But, of course, the final decision will be made by the consensus reached between the parties' top management and at the general congress of party leaders. However, less time is left until the elections each passing day.