DƏRVİŞ PARİSİ PARTLADIR
Pandemiyadan sonra bərpa olunmağa çalışan beynəlxalq idman aləmi 2024-cü ilə hazırlaşır. Gələn il Fransa planetin ən böyük yarışına ev sahibliyi edəcək. Paris 33-cü Yay Olimpiya Oyunlarını qəbul edəcək. Amma dünyanın ən nüfuzlu idman yarışının ətrafında qalmaqallar səngimək bilmir.
Qalmaqala səbəb olan bəyanat
“Paris-2024” ətrafında qalmaqalın əsası Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin (BOK) prezidenti Tomas Baxın açıqlamasından sonra yaranıb. O, Rusiya və Belarus idmançılarının Parisdə keçiriləcək Olimpiadada neytral bayraq altında iştirakının mümkün olduğunu bildirib: “İdmançıların pasportlarına görə yarışdan kənarlaşdırılması Olimpiya Xartiyasının dəyərlərinə və missiyasına uyğun gəlmir. Ola bilsin ki, Rusiya və Belarus idmançıları 2024-cü ildə Parisdə keçiriləcək Olimpiadada neytral bayraq altında mübarizə apara bilərlər. Biz Ukraynanın bununla bağlı mövqeyini bilirik. O, təkcə Rusiyanın bir dövlət kimi deyil, həm də bütün rusiyalıların tamamilə təcrid edilməsini istəyir. Amma ayrı-ayrı idmançılar ayrı-seçkiliyə məruz qalmamalıdırlar”.
Bu bəyanatlara ilk mənfi reaksiyanı gözlənildiyi kimi Ukrayna verib. Məsələn, Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski vurğulayıb ki, Rusiya idmançılarına Parisdə keçiriləcək Olimpiya Oyunlarında yer yoxdur. Rəsmi Kiyev Rusiyanın təbliğat işlərində idmançılardan geniş istifadə etdiyini əsas gətirərək Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin müharibəyə dəstək olduğunu bəyan edib.
“Belə bir müharibə gedən zaman neytrallıq anlayışına yer yoxdur. Biz tiranlıqların nə qədər tez-tez idmandan ideoloji maraqları üçün istifadə etməyə çalışdığını bilirik. Aydındır ki, rusiyalı idmançıların istənilən neytral bayrağı qana bulaşıb”, - V.Zelenski bildirib.
Beləliklə, dünya ölkələrinin, xüsusən də Avropanın Paris Olimpiadasını boykot kampaniyasına başlamasına belə sərt reaksiya səbəb olub.
Boykot kampaniyası
Əvvəlcə Polşa 2024-cü ildə Fransanın paytaxtı Parisdə keçiriləcək Yay Olimpiya oyunlarını boykot etmə ehtimalının yüksək olduğunu bəyan edib. Bu ölkənin xarici işlər nazirinin müavini Pavel Yablonski RMF FM radiosuna açıqlamasında təmsilçilərinin Rusiya və Belarus idmançıları ilə eyni yarışda mübarizə aparmayacağını bildirib. O qeyd edib ki, Rusiya və Belarus idmançıları qarşıdakı olimpiadaya buraxılsalar, Polşa həmin yarışda iştirak etməməlidir və bu mənada Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinə təzyiq göstərməliyik: “Putin və Lukaşenko beynəlxalq arenada dəstək qazanmaq üçün idmandan istifadə edirlər. Qlobal idman tədbirlərində Rusiya və Belarus idmançılarına qoyulan məhdudiyyətlər Rusiya təbliğatı ilə mübarizə aparmağa kömək edir. Əgər bu gün kimsə bu ölkələrin idmançılarını geri qaytarmaq istəyirsə, bu, çox pis qərardır”.
Polşanın idman və turizm naziri Kamil Bortniçuk isə PAP-a müsahibəsində bildirib ki, Rusiya və Belarus idmançılarının yarışlarda iştirakına icazə verilərsə, 40-a yaxın ölkə Parisdə keçiriləcək Olimpiya Oyunlarını boykot edə bilər.
Litva, Latviya, Estoniya, Çexiya da bu məsələyə reaksiya verib. Onlar hesab edir ki, təcavüzkar ölkənin və onunla əlbir olan dövlətin
idmançılarının hətta neytral bayraq altında belə beynəlxalq yarışlarda iştiraka qayıtması qəbuledilməzdir. Ukraynanın mövqeyini Böyük Britaniya və Skandinaviya ölkələri də dəstəkləyib.
Böyük Britaniya Rusiya idmançılarının Yay Olimpiya Oyunlarında iştirakına açıq şəkildə qarşı çıxıb. Britaniyanın “Sky News” telekanalı Baş nazirin sözçüsü Rişi Sunaka istinadən bildirib ki, Böyük Britaniyanın mövqeyi artıq Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin diqqətinə çatdırılıb. Rəsmi London Ukraynaya qarşı hərbi təcavüz davam etdiyi müddətdə Rusiyanı “izqoy dövlət” kimi qəbul etməyə çağırıb.
“Bizim və bir çox ölkənin aydın mövqeyi var. Eyni səslə danışmağa davam etməliyik və bunu Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinə çatdırmalıyıq”, - Baş nazirin sözçüsü bildirib.
ABŞ administrasiyası isə beynəlxalq idman yarışları zamanı Rusiya və Belarusun dövlət bayraqlarının və himnlərinin istifadəsinə qadağa qoyulmasını müdafiə edir və hesab edir ki, bu ölkələrin idmançılarına neytral statusda icazə verilməlidir.
“Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi kimi idman təşkilatları və tədbir təşkilatçıları Rusiya və Belarus idmançılarının idman tədbirlərində iştirakına icazə vermək qərarına gəldiyi hallarda, onların bu dövlətlərin nümayəndələri kimi çıxış etmədikləri tamamilə aydın olmalıdır. Rusiya və Belarusun rəsmi dövlət bayraqlarının, gerblərinin və himnlərinin istifadəsi də qadağan edilməlidir. Biz bu mövqedən çıxış edirik”, - Ağ Evin mətbuat katibi Karin Jan-Pyer bildirib.
Norveç və Almaniya da Tomas Baxın ideyasına qarşı çıxıb. Onlar Rusiya və Ukrayna idmançılarının olimpiadada iştirak etdiyi halda ölkələrinin planetin ən böyük yarışında olmayacağını bəyan edib.
Qeyri-müəyyən mövqe
Avropa ölkələrinin qalmaqallı açıqlamalarından sonra Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi rəsmi saytında kiçik məlumat yerləşdirməklə qalmaqalı dayandırmağa çalışıb. Məlumatda deyilir ki, Rusiya və Belarus idmançılarının “Paris-2024” Yay Olimpiya Oyunlarında iştirakı ilə bağlı qərar hələ qəbul edilməyib. Bildirilib ki, sözügedən ölkə təmsilçilərinin geri qayıtması ilə bağlı tövsiyələr yalnız Asiyada keçiriləcək yarışlara aiddir və olimpiadaya şamil edilmir.
Müasir olimpiya hərəkatının banisi Pyer de Kuberten daim olimpiadanın sülh carçısı olduğunu deyirdi. Əsas ideya dünya ölkələrinin məhz idman yarışında birləşməsi olub. İndiki halda Avropa ölkələri Paris Olimpiadasından imtina edərsə, bu, böyük qalmaqal yaradacaq. Axı, idmançılar dörd il ərzində olimpiadada iştiraka hazırlaşır, ən ağır mübarizə şəraitində böyük idman festivalında olmaq hüququ qazanırlar. Pandemiyaya görə Tokio son olimpiadanı böyük qadağalar və məhdudiyyətlərlə təşkil edib. Paris Olimpiadası dünya idmanının qayıdışı üçün önəmli tədbir sayılır. Avropa ölkələri yarışdan imtina etsələr, onların idmançıları fərdi qaydada planetin ən böyük idman yarışında iştirak edə bilər. Belə olan halda idmançılar və ölkələr arasında yeni qalmaqalın əsası qoyula bilər.
Xatırladaq ki, tarixdə baş tutan 32 olimpiadadan bir neçəsində oxşar hallar olub. 1920-ci ildə Antverpen və 1924-cü ildəki Parisdəki yarışlara Almaniya və SSRİ buraxılmayıb. 1936-cı ildə ABŞ və Avropa ölkələri olimpiadanın Almaniyadan alınmasını tələb edib. Amma Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi Almaniyaya etimad göstərərək turnirin keçirilməsinə nail olub. 1956-cı ildə Melbrun Olimpiadasında iştirakdan imtina edən Niderland, İspaniya, İsveçrə, Misir, İraq, Kamboca, Livan və Çin idmançılarını yarışa göndərməyib. Ən böyük qalmaqal 1980-ci ildəki Moskva Olimpiadasında baş verib. “Soyuq müharibə” səbəbindən 64 ölkə yarışdan imtina etmək qərarına gəlib. Bağlanış mərasimində Moskvada növbəti olimpiadanı keçirəcək ABŞ-ın bayrağı qaldırılmayıb. 1984-cü ildə olimpiadaya ev sahibliyi edən Los-Ancelesdəki yarışda sovet ölkələri iştirak etməməklə dörd il əvvəlki qərarın revanşını almağa çalışıb.

Shall we expect a boycott of the 2024 Paris Summer Olympic Games?
The global sport family is preparing for the year 2024, trying to recover from the devastating effects of the pandemic. France is going to host the planet's largest competition, with the 33rd Summer Olympic Games slated for 2024 in Paris. Meanwhile, the hype around the world's most prestigious sporting event continues.
A statement that caused a scandal
Thomas Bach, President of the International Olympic Committee (IOC), made a statement that caused a scandal around the Paris 2024. He admitted the possibility for Russian and Belarusian athletes to join the games under a neutral flag.
"Banning athletes because of their passports is inconsistent with the values and mission of the Olympic Charter. Perhaps Russian and Belarusian athletes could compete under a neutral flag at the 2024 Olympic Games. We know the Ukrainian point of view, which not only wants to isolate Russia as a state, but also wants to isolate all Russians completely. Individual athletes should not be discriminated," Der Spiegel quoted Bach.
As expected, the first negative reaction to these statements came from Ukraine. President Vladimir Zelensky said that "athletes from Russia should not join the Paris Olympic Games". Kiev believes the IOC is supporting the war thanks to Russia's extensive use of athletes in its propaganda. "There is no such thing as neutrality when there is such a war. And we know how often tyrannies try to use sport in their ideological interests. Obviously, any neutral flag of Russian athletes is stained with blood," Zelensky said.
Such harsh reactions have prompted a campaign to boycott the Paris Olympics by countries around the world, particularly in Europe.
Boycott campaign
Poland position on the likelihood of a boycott has been known, as Deputy Foreign Minister Pawel Jablonski told RMF FM that the Polish athletes would not compete together with Russian and Belarusian athletes. "If athletes from Belarus and Russia are allowed to compete in the 2024 Olympics, we must boycott the games. We must put pressure on the IOC. Putin and Lukashenko are using sport to gain support in the international arena. Restrictions imposed on Russian and Belarusian athletes at global sport events help combat the Russian propaganda. If someone wants these athletes back, this is a very bad decision," Jablonski said.
Polish Minister of Sport and Tourism Kamil Bortnichuk told PAP that some 40 countries could boycott the Paris Olympics if athletes from Russia and Belarus were allowed to compete.
The reaction of Lithuania, Latvia, Estonia and the Czech Republic was similar. They said that it was unacceptable for athletes from the aggressor country and its collaborator to return to international competitions even under a neutral flag. The UK and Scandinavian countries also supported the Ukrainian position.
In particular, London has openly opposed the participation of Russian athletes in the Olympic Games. British Sky News quoted the prime minister's spokesman, who said that the UK position had already been communicated to the IOC. It calls for Russia to be treated as a rogue state as long as it continues the military aggression against Ukraine. "We and many countries have an unambiguous position on this issue. We want to make sure that we continue speaking in solidarity and make that quite clear," spokesman said.
On the contrary, the US administration has advocated a ban on the use of the national flags and anthems of Russia and Belarus during international sport events, but believes that their athletes can be admitted to the games under a neutral status. "In cases where sports organisations and event organisers such as the IOC decide to allow athletes from Russia and Belarus to participate in sport events, it must be absolutely clear that they are not acting as representatives of the Russian or Belarusian state. The use of official state flags, coats of arms and anthems of Russia and Belarus should also be prohibited," White House spokeswoman Carine Jean-Pierre said.
Norway and Germany also opposed Thomas Bach's idea. They said that if Russian and Belarusian athletes were allowed to join the Olympic Games, their countries would not participate in the largest global tournament.
An ambiguous position
After a surge of negative feedback from European countries, the International Olympic Committee tried to stop the scandal by posting a statement on their official website. It said that the IOC had yet to make the decision on the participation of Russian and Belarusian teams in the Olympic Games. Recommendations to return the representatives of those countries apply only to competitions held in Asia, not the Olympic Games.
Pierre de Coubertin, founder of the modern Olympic movement, used to say that the Olympic Games were a messenger of peace. The main idea was to unite the countries of the world under the umbrella of sport competitions. We can expect a great scandal, if European countries refuse to take part in the upcoming Olympic Games. It will be like a nuclear explosion in the sport world. After all, athletes have been preparing for the games for four years, going through various challenges to qualify for the largest tournament. Because of the past pandemic, Tokyo had to apply heavy bans and restrictions during the last Olympic Games. The Paris Olympics, on the other hand, is associated with the return of the global sport to normal living conditions. If European countries refuse to compete, their athletes will be able to take part in the largest global sport event on an individual basis. This can lead to a new scandal between the athletes and countries involved.
Let’s recall that similar scandals have been recorded at some of the previous Olympic Games. Thus, Germany and the USSR were not allowed to compete in Antwerp in 1920 and Paris in 1924. In 1936, the US and European countries demanded that the idea of holding the Olympic Games in Germany be abandoned. However, the IOC, showing great confidence in Germany, succeeded in staging the competition. The Netherlands, Spain, Switzerland, Egypt, Iraq, Cambodia, Lebanon and China all refused to join the 1956 Olympic Games in Melbourne. The biggest scandal took place at the 1980 Moscow Olympics. Due to the Cold War, 64 countries abandoned the tournament. At the closing ceremony of the Moscow Games, the organisers did not raise the flag of the USA, the next host of the Olympic Games. In 1984, at the Los Angeles Olympic Games, the USSR took revenge for the four-year-old incident and did not join the games.