Avropa ölkələri soyuq mövsümdə Rusiya təbii qazı olmadan keçinə bilib və əmindirlər ki, gələcəkdə də bunu edə biləcəklər
Qışın nisbətən isti keçməsi və təbii qazla bağlı qənaət tədbirləri gözlənilən effekti verib: Avropada “mavi yanacağ”ın spot qiymətləri fevralın sonunda 2021-ci ilin avqustundan bəri ilk dəfə olaraq 1000 kubmetr üçün 450 dollardan aşağı düşüb və yeraltı qaz anbarlarındakı ehtiyatların səviyyəsi ən yüksək göstəriciyə çatıb. Bütün bunlar bu qış Rusiyadan nəql olunan təbii qazın həcminin azalması fonunda baş verir.
Rusiya-Ukrayna müharibəsi başlayandan bəri “Qazprom” müxtəlif bəhanələrlə Avropa İttifaqına (Aİ) “mavi yanacağ”ın nəqlini ümumilikdə 80% azaldıb. Havanın mülayim keçməsi, tələbin azalması və alternativ mənbələrdən tədarükün artırılmasına dair uğurlu səylər təbii qaz çatışmazlığının qarşısını almağa yardım göstərib.
Azərbaycan da bu qış Avropanın təbii qazla təmin olunmasına töhfə verib. Avropa dövlətlərinin liderləri hər fürsətdə ölkəmizin rolunu xatırladırlar.
“Avropa İttifaqı vəziyyətə uyğunlaşıb, etibarlı tərəfdaşlara üz tutub və indi ilk uğurlarını görə bilər - Rusiyanın Avropaya neft və qaz satışından əldə etdiyi gəlirlər üçdə iki azalıb, Aİ-də təbii qazın qiyməti hazırda müharibə başlamamışdan əvvəlkindən də aşağıdır və Avropa “yaşıl enerji” və enerji muxtariyyətinə üstünlük edir”, - Avropa Komissiyasının rəhbəri Ursula fon der Lyayen bildirib.
“Hazırda Azərbaycan Avropa İttifaqının enerji təchizatının şaxələndirilməsində və Aİ-nin enerji təhlükəsizliyinə töhfə verilməsində çox mühüm rol oynayır”, - Latviya Prezidenti Egils Levits Bakıda səfərdə olarkən deyib.
Latviya lideri Aİ-nin bərpa olunan enerji sahəsində Bakı ilə daha sıx əməkdaşlıq etmək arzusunda olduğunu vurğulayıb.
Test üçün tədarük
“Bruegel” araşdırma şirkətinin hesablamalarına əsasən, enerji böhranı başlayandan bəri Avropa ölkələri bu böhranı aradan qaldırmaq üçün artıq kollektiv şəkildə 768 milyard avro xərcləyib. Bunun 657 milyard avrosu Avropa İttifaqının, 103 milyardı Böyük Britaniyanın, 8 milyard avrosu isə Norveçin payına düşüb. Əhalinin və biznesin dəstəklənməsi üçün müxtəlif tədbirlərə ən çox vəsaiti isə Almaniya ayırıb (264,6 milyard avro). Bu sıralamada növbəti yerləri Böyük Britaniya (103,3 milyard), İtaliya (92,7 milyard), Fransa (92,1 milyard) tutur.
Eyni zamanda analitiklər və sənaye müəssisələrinin nümayəndələri xəbərdarlıq edirlər ki, əgər Avropa ölkələri tələbatı azalda və təbii qaz tədarükünü şaxələndirə bilməsə, enerji böhranının təkcə bu il deyil, ümumiyyətlə, uzun illər ərzində davam etməsi mümkündür. Payız fəslinin mülayim keçməsi və bu qış Avropada yeraltı qaz anbarlarının sürətlə doldurulması Aİ-nin enerji təhlükəsizliyini gücləndirib. Qış mövsümünün mülayim keçməsinə baxmayaraq, yeraltı anbarların doluluq səviyyəsi təxminən 60%-dir. Odur ki, ehtiyatların bu ilin yayına və gələn qışa qədər çatıb-çatmayacağı ilə bağlı narahatlıqlar var.
Avropa Qaz İnfrastruktur Assosiasiyasının (GIE) məlumatına əsasən, “mavi yanacaq” ehtiyatlarının hazırkı səviyyəsi 57,54% təşkil edir və bu da son 5 ilin eyni dövrü üzrə orta göstəricidən 21% çoxdur. Amma “Vitol” enerji treyderinin nümayəndəsi Sida Bambavale xəbərdarlıq edir ki, yeraltı qaz anbarlarındakı ehtiyatların hazırkı səviyyəsi bu mənada təhlükəsizlik baxımından yanlış hiss yarada bilər. Ekspertin fikrincə, təbii qaz böhranı hələ bitməyib və bu, daha 2-3 il davam edə bilər.
Aİ çox aydın başa düşür ki, Rusiyadan təbii qazın tədarükünü bərpa etmək mümkün olmayacaq. Bu isə o deməkdir ki, növbəti qış mövsümünə hazırlıq bu gündən başlamalıdır.
“Biz indi gələn qışa hazırlığa diqqətimizi cəmləşdirməliyik”, - Ursula fon der Lyayen vurğulayıb.
Avropada qazın spot qiymətlərinin davamlı düşməsinə baxmayaraq, yeraltı qaz anbarlarında ehtiyatların kifayət qədər olmaması ilə yanaşı, sıravi Avropa istehlakçıları üçün enerji resurslarının (elektrik və təbii qaz) dəyəri məsələsi çox ciddi problem olaraq qalır. Ötən yay Rusiyanın enerji təchizatını dayandırması nəticəsində enerji böhranının kəskinləşdiyi dövrdə avropalıların işıq və elektrik enerjisi üçün ödənişləri düz 300% artmışdı.
Kanada parlamentində çıxış edən Ursula fon der Lyayen əlavə edib ki, enerji böhranının aradan qaldırılması üzrə tədbirlər çərçivəsində Aİ enerji istehlakını 20% azaltmağa nail olub.
İndi Avropa İttifaqı bu problemi həll etmək və növbəti istilik mövsümü üçün “mavi yanacaq” ehtiyatlarını artırmaq üçün indiyədək misli görünməmiş tədbirlər həyata keçirməyə qərar verib. Aprel ayında dünya praktikasında ilk dəfə olaraq Aİ təbii qaz bazarına “alıcılar karteli” kimi daxil olmağı və bu enerji resursunun alınması üçün tender elan etməyi planlaşdırır. Avropa Komissiyası hesab edir ki, bu, inflyasiya ilə mübarizəyə kömək etməlidir.
Avropa Komissiyasının vitse-prezidenti Maros Şefçoviç isə bildirib ki, ilkin hesablamalara görə, Aİ-nin 27 ölkəsi və 3 qonşu dövlətin növbəti üç il üçün təbii qaza olan tələbatı 24 milyard kubmetr təşkil edəcək. Aİ gözləyir ki, tenderin apreldə elan edilməsindən sonra ABŞ, həmçinin Yaxın Şərq və Afrikaya qədər dünyanın hər yerindən olan tədarükçülərlə ilk müqavilələr təxminən iyun ayında imzalanacaq.
M.Şefçoviç bildirib ki, polad, alüminium, keramika, şüşə və avtomobil sənayesi kimi sahələrin istehlakçıları ortaq alışa maraq göstərirlər. Onun sözlərinə görə, təchizatçılara gəlincə, dünyanın 50-dən çox şirkəti ümumi enerji platforması vasitəsilə Avropa ilə əməkdaşlıqda maraqlıdır. Beləliklə, ilk tenderdən sonra Avropa İttifaqı təşkilata üzv ölkələri kifayət qədər təbii qazla təmin etmək üçün müntəzəm olaraq daha çox ortaq alış təşkil edəcək.
Avropa Komissiyası hesab edir ki, platformanın əsas üstünlüyü ondan ibarətdir ki, qlobal bazar kiçik və orta biznes üçün açılacaq və onlar vasitəçilərə artıq ödənişlər etməyəcək.
“Biz rəqabəti artıracaq, yeni təchizatçıları cəlb edəcək və enerji resurslarının qiymətlərini aşağı salacaq yeni sistem yaradırıq. Biz bu tədbirə başladığımız vaxtdan beynəlxalq təchizatçılar böyük maraq göstəriblər”, - M. Şefçoviç bildirib.
Doğrudur, birinci tender rəmzi xarakter daşıyacaq. Lakin bir məsələ aydındır ki, əgər bu məsələdə uğur əldə olunarsa, səylərin rəmzi şəkildə birləşdirilməsi daha böyük nəticələr verə və Avropa bazarını ciddi şəkildə dəyişə bilər.
Büdcəyə zərbə
Avropanın Rusiya təbii qazından imtina etmək səylərini və sanksiyaların effektivliyini Rusiya büdcəsinə itkilər baxımından qiymətləndirsək, Beynəlxalq Enerji Agentliyinin (BEA) hesabatına əsaslanaraq Aİ-nin bu vəzifənin öhdəsindən gəldiyini söyləyə bilərik. Agentliyin məlumatına görə, 2023-cü ilin yanvarında Rusiyanın neft və təbii qaz gəlirləri əvvəlki illə müqayisədə təxminən 40% azalaraq 18,5 milyard dollar təşkil edib.
BEA-nın icraçı direktoru Fatih Birol hesab edir ki, Qərb Rusiyanın enerji resurslarına qarşı sanksiyaları ilə məqsədlərinə nail olub – bunlar neft bazarlarını sabitləşdirib və Rusiyanın neft və təbii qaz gəlirlərini azaldıb: “Rusiyanın neft-qaz gəlirlərinin yaxın aylarda daha ciddi şəkildə azalacağını gözləyirik. Bu gəlirlər texnologiyaya və investisiyalara çıxışın olmaması səbəbindən ortamüddətli perspektivdə daha da azalacaq”.
Bu arada, rusiyalı analitiklər əmindirlər ki, Rusiya yenidən Avropa enerji bazarında lider mövqe tuta bilər: buna Türkiyədə təbii qaz qovşağının inşası kömək edəcək. Doğrudur, son vaxtlar dəhşətli təbii fəlakətlə üzləşən Türkiyədə yaranmış mövcud vəziyyət bu layihənin aktuallığı ilə bağlı ciddi şübhələr yaradır. Hər halda, yaxın gələcəkdə onun həyata keçirilməsini gözləməyə dəyməz. Üstəlik, Türkiyənin layihə ilə bağlı irəli sürdüyü yeni şərtləri nəzərə alsaq, təbii qaz qovşağının yaradılmasının sual altında olduğunu söyləyə bilərik.
Kreml də Türkiyədə güclü zəlzələnin bu ölkədə qaz qovşağının yaradılmasını gecikdirə biləcəyi ehtimalını etiraf edib. Lakin rəsmi Moskva bu layihənin həyata keçiriləcəyinə əmindir.
“Əlbəttə, indi bu layihə Türkiyə Respublikası üçün prioritet ola bilməz və biz bunu anlayışla qarşılayırıq. Buna görə də layihənin həyata keçirilməsinin müddəti ilə bağlı bəzi dəyişikliklər ola bilər. Bəli, bu proses bir az ləngiyə bilər. Amma bu, planların həyata keçirilməsinə təsir etməyəcək”, - Rusiya Prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov təklif edib.
Türkiyənin energetika və təbii sərvətlər naziri Fatih Dönməz əmin edib ki, ölkəsində təbii qaz qovşağının fəaliyyəti üçün hüquqi bazanın formalaşdırılması üzrə işlər yekunlaşmaq üzrədir: “İşlər davam edir. Məqsədimiz onu ilin sonuna qədər tam istifadəyə verməkdir. Bəzi qanunlar dəyişdirilməlidir. Bu məsələ yaxın vaxtlarda Türkiyə Böyük Millət Məclisinin gündəliyinə salınacaq. Bundan sonra hüquqi bazanın formalaşdırılması istiqamətində işlər böyük ölçüdə başa çatacaq”.
Amma təbii qaz qovşağının dəyəri hələ məlum deyil. Türkiyəli rəsmilərin açıqlamalarına əsasən söyləyə bilərik ki, güman ki, bu layihəni məhz Rusiya maliyyələşdirəcək. Türkiyənin cənub-şərqində baş vermiş dəhşətli zəlzələdən düz 1 ay sonra - martın 6-da Türkiyə Prezidenti yanında Təhlükəsizlik və Xarici Siyasət Şurasının üzvü Çağrı Erhan Moskvaya təbii qaz qovşağının Rusiya investisiyaları hesabına inşasını təklif edib.
“Qaz qovşağı ilə bağlı danışıqlar dayandırılıb, çünki zəlzələdən sonra Türkiyədə çox şey dəyişib. Yəni bütün prioritetlər dəyişib. Onun inşasını prinsipial şəkildə dəstəkləyirik. Amma indi onun tikintisi üçün pulumuz yoxdur. Rusiya Federasiyasının pulu varsa, qaz qovşağını tikməyə başlaya bilər. Bu məsələdə hər şey investisiyalardan asılıdır”, - Ç.Erhan Rusiya mətbuatına müsahibəsində bildirib.
Əlbəttə ki, silsilə zəlzələlər Türkiyəyə çox ciddi ziyan vurub: 46 mindən çox insan ölüb, çox sayda bina dağılıb. BMT-nin İnkişaf Proqramının məlumatına əsasən, ölkəyə dəymiş ziyan 100 milyard dolları ötür və bu da Dünya Bankının ilkin hesablamalarından (34,2 milyard dollar) təxminən üç dəfə çoxdur. Bu məqamda qeyd edək ki, Brüsseldə keçiriləcək maliyyə donorlarının konfransında əsas mövzu Türkiyə infrastrukturunun bərpası olacaq. Təbii ki, belə xərclər fonunda təbii qaz qovşağının həyata keçirilməsi ehtimalı son dərəcə şübhəli görünür.
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan qeyd edib ki, qaz qovşağı ölkənin Avropa hissəsindəki Trakya bölgəsində yerləşə bilər. Türkiyəli ekspertlərin fikrincə, oradan “mavi yanacaq” üç istiqamətdə nəql edilə bilər: cənubdan İtaliyaya, mərkəzdən - Bolqarıstana, Albaniyaya, Kosovoya, Şimali Makedoniyaya, Serbiyaya və digər ölkələrə, şimaldan isə Rumıniyaya, Sloveniya, Macarıstan və daha sonra Almaniyaya.
Hər halda, Rusiya Türkiyədə təbii qaz qovşağı ideyasının uğurla həyata keçiriləcəyinə əmin olsa da, sığortalanmaq və səylərini mayeləşdirilmiş təbii qaz (LNG) istehsalının inkişafına yönəltmək qərarına gəlib. O, qarşısına strateji önəm kəsb edən məqsəd qoyub: ortamüddətli perspektivdə LNG hasilatını indiki təxminən 33 milyon tondan azı 100 milyon tona çatdırmaq. Yeri gəlmişkən, mayeləşdirilmiş təbii qaz Rusiyada istehsal edilən yeganə yanacaq növüdür ki, ona hələ də sanksiya qoyulmayıb. Buna görə də Rusiya hökuməti LNG ixracını əhəmiyyətli dərəcədə artırmaq qərarına gəlib. Lakin o, bunun üçün təbii qazın mayeləşdirilməsi üzrə texnologiyalar hazırlamalı və uğurla tətbiq etməlidir.
Həcmin artırılmasına diqqət yetirmək
Azərbaycanda isə təbii qazın tədarük həcminin artırılması istiqamətində məqsədyönlü işlər aparılır. Prezident İlham Əliyev martın 8-də Bakıda Latviya Prezidenti Egils Levits ilə görüşdən sonra mətbuata bəyanatında bildirib ki, Azərbaycan Avropa İttifaqı üçün enerji təchizatı sahəsində daha əhəmiyyətli tərəfdaşa çevrilir: “Biz Avropa Komissiyası tərəfindən hər zaman etibarlı tərəfdaş sayılmışıq. Bu gün biz nefti, təbii qazı, elektrik enerjisini, neft-kimya məhsullarını, neft məhsullarını ixrac edirik. Ümid edirik ki, bu yaxınlarda yaşıl enerjini ixrac etməyə başlayacağıq”.
İ.Əliyev bəyan edib ki, Azərbaycanın Avropaya qaz təchizatı ilbəil artır: “Ötən il biz Avropa Komissiyası ilə Enerji sahəsində Strateji Tərəfdaşlıq haqqında Saziş kimi mühüm sənədə burada imza atdıq. Biz bunun əsasında, bu yaxınlarda yaradılmış şaxələndirilmiş marşrutlarla qaz təchizatımızı artırırıq”.
X Qlobal Bakı Forumunda “Dünya bu gün: çağırışlar və ümidlər” mövzusunda çıxış edən Azərbaycan Prezidenti təbii qazın hasilatı və ixracı ilə bağlı hökumətin yaxın vaxtlarda həyata keçirdiyi planları bölüşüb.
Cari il üçün planda 24 milyard kubmetrdən çox təbii qaz ixracı nəzərdə tutulur və bunun da azı yarısı Avropaya göndəriləcək. Paralel olaraq, Azərbaycan təbii qaz yataqlarının işlənməsinə investisiyaları artıracaq. Yeri gəlmişkən, “Abşeron” yatağında hasilata 2023-cü ildə, “Azəri-Çıraq-Günəşli” blokunun dərin qaz yataqlarında (“deep gas”) isə 2024-cü ildə başlanılmalıdır. Bundan başqa, 2023-cü ildə “Şahdəniz” yatağının işlənməsinin ikinci mərhələsində hasilat maksimum gücə çatmalıdır.
Bir sözlə, ölkə rəhbərliyinin fikrincə, hər şey plan üzrə gedərsə, o zaman Azərbaycan yaxın 5-6 il ərzində azı əlavə olaraq 10 milyard kubmetr təbii qaz hasil edəcək. 2026-cı ilə qədər bərpa olunan enerji mənbələri ilə işləyən yeni elektrik stansiyalarının işə salınması və mövcud elektrik stansiyalarının modernləşdirilməsi 1,5 milyard kubmetr təbii qaza qənaət etməyə imkan verəcək. Bu həcmi isə ixraca yönəltmək mümkün olacaq.
Qeyd edək ki, hazırda TANAP kəmərinin ötürücülük qabiliyyətinin 16 milyarddan 32 milyard kubmetrə, TAP-ın isə 10 milyard kubmetrdən 20 milyard kubmetrə çatdırılması ilə bağlı müzakirələr aparılır. Yeri gəlmişkən, hazırda Avropada Azərbaycan “mavi yanacağı”nın alıcıları İtaliya, Yunanıstan, Bolqarıstan və Rumıniyadır. TAP kəməri ilə Aİ ölkələri Azərbaycandan 21,5 milyard kubmetrdən çox qaz alıb və bunun da 18 milyard kubmetri İtaliyanın payına düşür.
2023-cü ilin sonunda Macarıstan da Azərbaycandan təbii qaz almağa başlayacağına ümid bəsləyir. Bu ölkəyə ilkin olaraq 100 milyon kubmetr təbii qaz tədarükü planlaşdırılır. Gələcəkdə bu rəqəm 2 milyard kubmetrə çatdırıla bilər.
Bundan başqa, Serbiya 2024-cü ilin əvvəlində Azərbaycan təbii qazının alınmasına başlayacağını gözləyir. İtaliya, Yunanıstan və Bolqarıstan da Azərbaycandan “mavi yanacaq” tədarükünün artırılacağına ümid edir. Bu ölkələrdən başqa, Albaniya, Moldova, Şimali Makedoniya, Xorvatiya və bir sıra digər dövlətlər də Azərbaycan təbii qazı üçün növbədədir. Demək, bu gün Azərbaycanda təbii qaz hasilatının artırılması üçün hər cür şərait var və bununla bağlı ən əsas məsələ alıcıların olmasıdır.

European countries could survive without Russian gas during the cold season; confident they can continue to do so
The warm winter and gas saving measures proved to bring the expected effect - spot prices for natural gas in Europe in late February dropped below $450 per 1,000 cubic meters for the first time since August 2021, and the level of reserves in underground gas storage facilities is the highest in the history of observations amid declining gas supplies from Russia this winter. Since the start of the Russian-Ukrainian war, Gazprom has cut gas supplies to the EU by a total of 80% on various pretexts. Rather moderate weather, lower demand and successful efforts to increase supplies from alternative sources have prevented shortages.
Azerbaijan also contributed to the supply of gas to Europe this winter. European leaders always praise the role of Baku in this matter.
"The EU has adapted to the situation by turning to reliable partners. We can now see the first success of this endeavour - Russian oil and gas revenues to Europe have dropped by two thirds, EU gas prices are now lower than before the war, and Europe is focusing on green energy and energy autonomy," President of the European Commission, Ursula von der Leyen, said.
"Azerbaijan currently plays a very important role in the diversification of the EU's energy supply and contributes to the EU's energy security," Latvian President Egils Levits said during his visit to Baku. The Latvian leader underlined that the EU is committed to closer cooperation with Baku in the field of renewable energy.
Control purchase
The Bruegel research company estimates that European countries have so far spent a total of €768b to overcome the energy crisis. Of this amount, €657b have been spent by the EU, €103bn by the UK and €8bn by Norway. Germany has allocated the largest share of this amount for different measures to support its population and businesses (€264.6b). It is followed by the UK (€103.3b), Italy (€92.7b) and France (€92.1b).
At the same time, analysts and industry representatives warn that the energy crisis can last for years if the region fails to reduce demand and diversify gas supplies. Warm autumn and rapid filling of Europe's gas storage facilities this winter bolstered the EU's energy security. Although European storage capacities are still around 60% full thanks to a mild winter, there are concerns about whether there will be enough reserves next summer and winter.
The current level of gas reserves stands at 57.54%, 21 percentage points above the average for the same dates over the past five years, according to the Gas Infrastructure Europe (GIE).
However, Sida Bambawale of energy trader Vitol warns that the current level of gas reserves may create a false sense of security. According to the expert, the gas crisis is not over yet and this regime could last another 2-3 years.
There is a very clear understanding in the EU that there will be no return to Russian gas, which means that preparations for the next winter season should start today.
"We must now focus on preparing for next winter," Ursula von der Leyen said.
In addition to gas reserves in underground facilities, another pressing issue is the cost of energy (electricity and gas) to average European consumers, despite the continuing decline in European spot prices for gas. At the height of the energy crisis last summer, Europeans' electricity and light bills soared by 300% after Russia cut energy supplies.
Delivering a speech in the Canadian parliament, Ursula von der Leyen added that the EU has managed to reduce energy consumption by 20% as part of measures to tackle the energy crisis.
The EU has now decided to take unprecedented steps to tackle this problem and replenish gas reserves for the next heating season. In April, for the first time ever, the EU plans to enter the gas market as a buyers' cartel issuing a call for gas purchase tenders. According to the European Commission, this should help to combat inflation.
European Commission Vice President Maroš Šefčovič said that according to preliminary estimates, the total demand for gas in the 27 EU countries and three neighbouring countries for the next three years is 24 billion cubic metres. The EU expects the first contracts with global suppliers, including from the US to the Middle East and Africa, to be signed tentatively in June, following the announcement of the tender in April.
According to Šefčovič, he had noticed interest in joint purchases from industrial gas consumers in sectors such as steel, aluminium, ceramics, glass and automotive.
On the supplier side, he says more than 50 companies from around the world are interested in cooperating with Europe through a common energy platform.
After the first tender, the EU will organise more joint purchases on a regular basis to ensure that the block has enough gas.
According to the EC, the main advantage of the platform is that the global market will be accessible to small and medium-sized businesses, ensuring that they avoid overpaying intermediaries.
"We are creating a new system that will increase competition, attract new suppliers and lower energy prices. International suppliers have demonstrated great interest since we started the event," Šefčovič said.
The first tender will be symbolic. But it is already clear that if it succeeds, the symbolic alliance can develop into something bigger and can seriously change the European market.
A blow to the budget
In terms of European efforts to reject Russian gas and the effectiveness of sanctions in terms of Russian budget losses, the EU has done well, according to a report by the International Energy Agency.
The IEA estimates that Russia's oil and gas revenues in January 2023 fell by almost 40% compared to the previous year – to $18.5b.
IEA Executive Director Fatih Birol believes that Western sanctions against Russian energy have been effective in terms of stabilising oil markets and reducing Russia's oil and gas revenues. "We expect the decline in Russian oil and gas revenues to be sharper in the coming months. And even more in the medium term, due to lack of access to technology and investment," Birol said.
Meanwhile, Russian analysts believe that Russia can once again take the lead in the European energy market: the construction of a gas hub in Türkiye will contribute to this goal. However, due to the current situation in Türkiye, which recently suffered a terrible natural disaster, the relevance of this project is highly questionable. Either way, we cannot expect the hub to be ready any time soon, especially since Türkiye has put forward a new set of conditions for the project.
The Kremlin acknowledged the possibility of delays associated with the creation of the gas hub due to the major earthquake in Türkiye, but remains confident that the project will go ahead.
"Of course, the [gas hub] project cannot be a priority for Türkiye right now, we understand this. Accordingly, time shifts are possible. The schedules may shift slightly to the right, but in essence this will not affect the implementation of our plans," Russian presidential spokesman Dmitry Peskov said.
Turkish Minister of Energy and Natural Resources Fatih Donmez assured that the work on the legal framework for the Gas Trade Hub in Türkiye was nearing completion.
"The work is ongoing. Our goal is to have it fully operational by the end of this year. It is necessary to make changes to some laws. The issue will be put on the parliamentary agenda in the coming days. After that, the efforts to establish the legal framework will be largely complete," Donmez said.
However, the cost of the project is unknown and, judging by Turkish officials, Russia will most likely have to finance the project itself.
One month after the terrible earthquake in south-eastern Türkiye, on March 6, Çagri Erhan, a member of the Security Council under the Turkish president, approached Moscow with a proposal to build a Turkish gas hub entirely with Russian investment.
"Negotiations on the hub have been put on hold because a lot has changed in Türkiye since the earthquakes. All priorities have changed. In principle, yes, but now we do not have the money to build it. If the Russian Federation has money, please start building the hub. Everything depends on the investment," Erhan said in his interview with Russian media.
Türkiye has indeed been hit very hard by a series of earthquakes, killing over 46,000 people and destroying a huge number of buildings. According to UNDP estimates, the damage caused to the country exceeds $100 billion. This is almost three times higher than the earlier World Bank's preliminary estimate ($34.2 billion). A donors conference in Brussels will focus on rebuilding Türkiye's infrastructure. Indeed, given such huge costs, the feasibility of a gas hub looks highly questionable.
As noted by Turkish President Recep Tayyip Erdogan, the gas hub can be located in the Thrace region in the European part of the country. According to Turkish experts, the gas can then be transferred through three branches, with the southern branch going to Italy, the middle one to Bulgaria, Albania, Kosovo, Macedonia, Serbia and other countries, and the northern one to Romania, Slovenia, Hungary and further to Germany.
In any case, even though Russia believes in the success of the gas hub project in Türkiye, it has decided to focus the efforts on developing the liquefied natural gas (LNG) production to be on the safe side. The strategic objective is to increase the annual production of LNG to at least 100 million tons in the medium term from the current 33 million tons. Incidentally, LNG is the only Russian fuel that has not yet been subject to sanctions. Therefore, the Russian government has decided to multiply its exports. But to do this, it is necessary to develop and implement its own technologies for large-scale liquefaction of gas.
Focus on expansion
In the meantime, Azerbaijan is making concerted efforts to increase gas supplies.
"Azerbaijan is becoming a more important energy partner for the European Union," President Ilham Aliyev said after his talks with the Latvian President Egils Levits in Baku on March 8.
"The European Commission has always seen us as a reliable partner. Today we are exporting oil, natural gas, electricity, petrochemicals and oil products. I hope we will soon start exporting green energy as well," Aliyev said.
According to the Azerbaijani leader, the supplies of Azerbaijani gas to Europe are increasing every year. Last year Azerbaijan and the EU signed a document on strategic partnership in the field of energy. "Based on this agreement, we are increasing gas deliveries through diversified routes, which have been established relatively recently," Aliyev added.
Speaking at the 10th Global Baku Forum themed Peace Today: Challenges and Hopes, the President of Azerbaijan made public the government's immediate plans for the production and export of Azerbaijani gas.
The plan for this year is to export more than 24bcm of gas, at least half of which will go to Europe. At the same time, Azerbaijan will increase investment in the development of gas fields. By the way, already in 2023, it should start production from the Absheron field, and deep gas production from the Azeri-Chirag-Gunashli block in 2024. In addition, as early as 2023, production from the Stage 2 development of the Shah Deniz field should reach its maximum capacity.
If all goes according to plan, Azerbaijan will be able to produce at least an additional 10bcm of gas within the next 5-6 years.
By 2026, the launch of new renewable power plants and the upgrade of existing plants will save up to 1.5 billion cubic metres of gas, which can be exported.
Discussions are underway to expand the capacity of the TANAP pipeline from 16 bcm to 32 bcm and TAP from 10 bcm to 20 bcm.
Incidentally, Italy, Greece, Bulgaria and Romania are the current buyers of Azerbaijani gas in Europe. The EU countries have already received over 21.5bcm of gas from Azerbaijan through the TAP pipeline, of which Italy has received 18bcm.
Hungary also expects to start buying gas from Azerbaijan at the end of 2023. The initial volume of purchase will be 100mcm with a possibility of increasing it to 2bcm. Serbia is also waiting for the deliveries of the Azerbaijani gas at the beginning of 2024. Italy, Greece and Bulgaria are expected to buy more gas. In addition to these countries, Albania, Moldova, Northern Macedonia, Croatia and other states are in line for the Azerbaijani gas. So, today there are all the conditions to increase gas production in Azerbaijan, the key one being the availability of buyers.