«XARİCİ AGENTLƏR» VƏ ETİRAZLAR
Gürcüstanda daxili siyasi sabitlik ciddi imtahan qarşısındadır. Ölkənin iri şəhərlərini hökumət əleyhinə nümayişlər bürüyüb. Nəticədə, hakim «Gürcü arzusu» partiyası «xarici agentlər» haqqında parlamentə təqdim etdiyi qanun layihəsini geri çəkmək məcburiyyətində qalıb. Amma onun özünün ortaya çıxması və ardınca vəziyyətin qarışması faktiki olaraq, Qərb-Rusiya qarşıdurmasının Gürcüstan və bütünlükdə postsovet məkanındakı qarşıdurmasının növbəti elementidir. Ukrayna müharibəsi fonunda bu qarşıdurma daha kəskin xarakter alıb.
Qanun layihəsi geri çağırılsa da, qeyri-sabitlik davam edir
Gürcüstan parlamentinin birinci oxunuşda qəbul etdiyi «Xarici təsirlərin şəffaflığı haqqında» qanun layihəsi illik maliyyəsinin 20%-dən çoxunu xaricdən alan qeyri-hökumət təşkilatları və KİV-in üzərinə «xarici agent» kimi qeydiyyatdan keçmək və hər il maliyyə bəyannaməsi vermək öhdəliyi qoyurdu. Onun pozulması halında 25 min lari (təxminən, 9,5 min dollar) cərimə nəzərdə tutulurdu.
Qanun layihəsinin qəbulunun bilavasitə təşəbbüskarı «Xalqın gücü» ictimai hərəkatından olan deputatlar idi. Bu, hakim «Gürcü arzusu» partiyasının keçmiş üzvləri, 2022-ci ilin avqustunda hakimiyyətin Avropaya inteqrasiya kursuna etiraz olaraq siyasi təşkilatdan ayrılmış şəxslərdir. Ekspertlər isə hakim qüvvə sıralarında «parçalanma»nın Gürcüstanın ən zəngin adamı, sabiq baş nazir, «Gürcü arzusu»nun qurucusu Bidzina İvanişvilinin təşəbbüsü olduğunu istisna etmir. Güman olunur ki, o, bu addımla hakim elitanın xarici siyasi «gediş»lərinin idarə olunması prosesini sadələşdirib. Belə ki, indi İvanişvilinin nəzarətində olan qüvvələrdən «Gürcü arzusu» özünü qərbpərəst siyasətin tərəfdarı, «Xalqın gücü» isə onun əleyhdarı kimi göstərir.
«Gürcü arzusu»nun dəstəklədiyi, lakin parlamentə «Xalqın gücü» tərəfindən təqdim edilmiş qanun layihəsini çoxları Qərbin əleyhinə olan rusiyapərəst addım kimi qiymətləndirib. Hər halda, o, Rusiyada «xarici agentlər» haqqında qüvvədə olan qanunu xatırladırdı. Lakin sənədin ortaya çıxması ilə paytaxt Tbilisini və ölkənin bir sıra digər iri şəhərlərini Avropaya inteqrasiya tərəfdarlarının nümayişləri bürüyüb. Onlar parlamentdə birinci oxunuşdan keçmiş sənədin geri çağırılmasını tələb ediblər. Nümayişçilər hesab edirlər ki, bu layihənin təsdiqlənməsi KİV və müxalif təşkilatların fəaliyyətini məhdudlaşdıracaq, Gürcüstanın Avropa İttifaqına üzvlüyü yolunda maneəyə çevriləcək. Lakin az sonra aksiyalara qatılmış kütlənin tələbləri genişlənib. Artıq onlar Rusiyapərəst saydıqları hökumətin istefasını və növbədənkənar parlament seçkisinin keçirilməsini də tələb edirlər.
Ümumilikdə, Gürcüstan daxilində yaşanmaqda olan böhranın əsas səbəbi xarici siyasi kursdur. Müxalifət bildirir ki, «Gürcü arzusu» ölkəni yenidən Rusiyanın nəzarətinə qaytarmaq istəyir. Onlar bu siyasətə sonadək müqavimət göstərəcəklərini deyirlər. «Gürcü arzusu» isə öz növbəsində, Gürcüstanın «Ukraynalaşmasına» imkan verməyəcəyini, ölkəni Rusiya ilə müharibəyə sürükləməyə çalışan «xarici və daxili düşmənlər»in planlarını pozacağını bildirir. Bu mənada, «Gürcü arzusu»nun sədri İrakli Kobaxidzenin (parlamentin sabiq spikeri İvanişvilinin rəsmi gedişindən sonra partiyaya rəhbərlik edir) bəyanatı da maraqlıdır. O, hesab edir ki, Gürcüstanda Ukraynanı müharibəyə sürükləmiş Maydan hadisəsinin təkrarlanmasına yol vermək olmaz. «Maydan nə oldu? Ukraynaya nə verdi? Onlar Krımı, həmçinin Luqansk və Donetskin böyük hissəsini itirdilər, bütün bunların davamı isə Ukraynada gedən müharibədir», - deyə Kobaxidze qeyd edib.
Bütün bunlarla yanaşı, «xarici agentlər» haqqında qanun layihəsinin geri çağırılması tələbini Gürcüstan Prezidenti Salome Zurabişvili də dəstəkləyib. O, ölkəsində baş verənlərlə əlaqədar ABŞ-a səfərini yarımçıq kəsərək vətənə dönüb və bildirib ki, mübahisəli qanun layihəsinin qəbuluna veto qoyacaq. Amma onun mövqeyi həlledici ola bilməz. Çünki birincisi, prosedur parlamentdəki çoxluğa prezidentin vetosunu aşmaq hüququ tanıyır, ikincisi isə hakimiyyətdaxili bölgüdə Zurabişvilinin əsl rolu heç də tam aydın deyil. Bəziləri onu «Gürcü arzusu»nun siyasətində son dönəmlərdə özünü daha aydın göstərən Rusiyapərəst xəttin səmimi əleyhdarı sayırsa, digərləri prezidentin mövqeyini İvanişvilinin kələyi kimi qiymətləndirir. Onlar hesab edir ki, İvanişvili dəstək verməsəydi, Zurabişvili prezident postuna gələ bilməzdi. Yəni prezidentin «xarici agentlər» haqqında qanun layihəsi ilə bağlı tənqidi fikirlərinin «kölgə hökuməti»nin oyununun tərkib hissəsi olduğu istisna edilmir. Bunun Qərblə Rusiya arasında balans yaratmaq cəhdi olduğunu düşünənlər az deyil.
Nümayişlər zamanı zorakılıq hallarından qaçmaq mümkün olmayıb. Etirazçılar parlamentin binasına hücum etməyə çalışıb, barrikadalar qurub, asayiş keşikçilərini və inzibati binaları daş-qalaq edib, hətta «Molotov kokteyli»nə əl atıblar. Polis isə nümayişçilərə qarşı rezin dəyənəklərdən, gözyaşardıcı qazdan, su şırnaqları və rezin güllələrdən istifadə etmək məcburiyyətində qalıb.
Nümaiyşçilərlə güc strukturları arasında toqquşmalarla müşayiət olunan iki günlük etirazlardan sonra «Gürcü arzusu» rəsmi bəyanat yayaraq bildirib ki, «Xalqın gücü» partiyası ilə məsləhətləşmələrdən sonra qanun layihəsini parlamentdən geri çağırmaq qərarına gəlinib. «Bunu ölkədə sülhün qorunması, Gürcüstanın Aİ-yə inteqrasiya yolunda irəliləməsinin təmini baxımından vacib saydıq», - deyə partiyanın açıqlamasında bildirilir. Eyni zamanda saxlanılmış 160 nümayişçinin 130-dan çoxu sərbəst buraxılıb.
Lakin hökumətin bu güzəştlərinə baxmayaraq, etiraz aksiyaları dayandırılmayıb. Doğrudur, onların intensivliyində azalma müşahidə olunur. Amma aksiyalar tamamilə dayandırılsa belə, aydındır ki, Gürcüstan hakimiyyət uğrunda və ölkənin geosiyasi gələcəyi ilə bağlı savaşdan qaça bilməyəcək. Əksər ekspertlər əmindirlər ki, indiki şəraitdə Gürcüstanda daxili siyasi qüvvələr nisbətinin, hətta hakimiyyətin dəyişməsinə müxalif düşərgədə parlaq liderin yoxluğu mane olur. Belə bir vəziyyətdə «Gürcü arzusu»nun xeyrinə işləyən daha bir məqam müxalifətin önündə həbsdə olan eks-prezident Mixail Saakaşvilinin tərəfdarlarının yer almasıdır. Cəmiyyətin əhəmiyyətli bir hissəsinin Saakaşviliyə münasibətinin mənfi olması ümumilikdə müxalifətin populyarlığına da zərbə vurur.
Amma Saakaşvili amili bu və ya digər dərəcədə yaşanmaqda olan hadisələrdə də rol oynayır. Onun yaratdığı «Vahid Milli Hərəkat» partiyası Gürcüstanın ən böyük müxalifət partiyasıdır. Onun hazırkı lideri Levan Xabeişvili isə Saakaşvilinin türmədən zorla azad olunacağını istisna etmir. Digər müxalifətçi, sabiq müdafiə naziri Vano Merabişvili də açıq şəkildə bildirir ki, «Milli hərəkat» üçün eks-prezidentin həbsdən azad edilməsi bir nömrəli məsələdir və buna mitinqlər vasitəsi ilə nail olunacaq.
Hakimiyyət nümayəndələri, məsələn, parlamentin vitse-spikeri, «Gürcü arzusu»nun liderlərindən olan Giya Vaolski isə deyir ki, Saakaşvilinin Ukraynada döyüşərək Gürcüstana qayıtmış tərəfdarları gəncləri dövlət çevrilişinə cəlb etməyə çalışır. Məşz bu vəziyyət dolayısı ilə də olsa göstərir ki, xarici amillərin ciddi təsiri olmadan, yaxın perspektivdə müxalifət istəyinə nail ola bilməyəcək. Söhbət, əlbəttə ki, «Gürcü arzusu»nun hakimiyyətinə son qoyulması istəyindən gedir.
Xarici amil
Gürcüstanda daxili vəziyyətin kəskinləşməsi Cənubi Qafqazda və ümumilikdə postsovet məkanında Qərblə Rusiyanın maraq toqquşmasının getdikcə daha da qızışdığının göstəricisidir. Gürcüstan uzun illərdir Avropaya inteqrasiyanın regional lokomotivi rolunu oynayır. Lakin 2012-ci ildə Bidzina İvanişvilinin «arzu»sunun hakimiyyətə gəlişi ilə Tbilisinin bu siyasəti ABŞ və Aİ-yə yarımçıq, inamsız təsir bağışlamağa başlayıb. Qərbin bu vəziyyətdən narazılığının piki 2022-ci ilə təsadüf edib. Həmin vaxt Ukrayna və Moldovadan fərqli olaraq, Gürcüstana Aİ üzvlüyünə namizəd statusu verilməyib. Qərb Gürcüstanın hazırkı hökumətinin Rusiyaya tətbiq edilmiş sanksiyalara birbaşa dəstək verməməsindən hiddətləndiyini gizlətmir. Bəli, rəsmi Tbilisi birmənalı şəkildə Ukraynapərəst mövqe tutmaqdan çəkinir, bunu Gürcüstanın ilk növbədə, iqtisadi sahədəki milli maraqları ilə əlaqələndirir. Ölkəni hökumət əleyhinə miqyaslı etiraz aksiyalarının bürüdüyü indiki vəziyyətdə isə nümayişlərə Qərbin dəstək verdiyini görmək çətin deyil. Məsələn, ABŞ və Avropa təmsilçiləri Gürcüstan parlamentinin müzakirəsinə çıxarılmış «xarici agentlər» haqqında qanunu kəskin şəkildə pisləyib. Amerikanın Tbilisidəki səfiri Kelli Deqnan baş verənləri «Gürcüstan demokratiyasının qara günü» adlandırıb. Dövlət Departamentinin rəsmisi Ned Prays isə bildirib ki, belə qanunun qəbulu Vaşinqtonla Tbilisinin tərəfdaşlığını sual altına salacaq.
Avropanın xarici əlaqələr xidməti isə öz növbəsində, sözügedən qanun layihəsinin Aİ-nin dəyərlərinə və standartlarına uyğun gəlmədiyini, həmçinin Gürcüstanın Aİ-yə üzvlüklə bağlı elan etdiyi və ölkə əhalisinin böyük əksəriyyəti tərəfindən dəstəklənən məqsədlərə zidd olduğunu bildirib.
Daha bir önəmli siqnal isə Gürcüstanın Avro-Atlantik məkana inteqrasiya siyasətinin ənənəvi dəstəkçisi olan Baltikyanı dövlətlərdən gəlib: Latviya, Litva və Estoniyanın xarici işlər nazirlərinin yaydıqları birgə bəyanatda Tbilisi demokratiya prinsiplərinə sadiq qalmağa çağırılır.
Rusiya isə Gürcüstanda baş verənlərlə bağlı tam əks mövqedədir. Diplomatlar, siyasətçilər, Dövlət Dumasının deputatları Gürcüstandakı Qərbpərəst qüvvələrin etirazlarını ABŞ və Avropa İttifaqının qurduğu tamaşa kimi qiymətləndirir. Onlar hesab edir ki, burada məqsəd Rusiyaya qarşı nisbətən neytral olan «Gürcü arzusu»nun devrilməsi, Moskvaya qarşı ikinci cəbhənin açılmasıdır. Marqarita Simonyan kimi təbliğatçılar isə Gürcüstanı ölkədə Qərbpərəst qüvvələrin zəfər qazanacağı təqdirdə «bombardmanlar»la, «zərbələr»lə hədələməkdən belə, çəkinmir.
Bütün bunlar Rusiya ilə Qərb arasında Cənubi Qafqazda və ümumilikdə postsovet məkanında qarşıdurmanın getdikcə qızışdığının göstəricisidir. Bu qarşıdurmanın gedişində Gürcüstanda siyasi proseslərin hansı istiqamətdə inkişaf edəcəyi çox böyük əhəmiyyət daşıyır.

FOREIGN AGENTS AND PROTESTS
Political stability in Georgia is going through yet another major test. The country's major cities were hit by anti-authoritarian protests that forced the ruling Georgian Dream party to curtail the promotion of the foreign agents bill through the parliament. But it has eventually become yet another element of confrontation between the West and Russia in Georgia and throughout the post-Soviet space, especially amid the war in Ukraine.
Law withdrawn, instability persists
The draft law On Transparency of Foreign Influence passed by the Georgian parliament in the first reading obliged non-governmental organisations and media outlets with more than 20 percent of annual funding from abroad to register as "foreign agents" and submit an annual financial declaration. In case of violation, they were supposed to pay a fine of 25,000 GEL (about $9,500).
Main initiators of the draft law were MPs from the public movement People's Power—former members of the ruling party Georgian Dream, who motivated their resignation in August 2022 by their disagreement with the authorities' course towards European integration of Georgia. Experts say it is likely that the split in the ruling power was staged by influential Bidzina Ivanishvili, the richest man in Georgia, former prime minister and founder of Georgian Dream. With this move, he is believed to have simplified the process of managing the foreign policy moves of Georgia's ruling elite. For now one of the forces controlled by Ivanishvili, the Georgian Dream, is positioning itself as an advocate of the pro-Western course, while the other, the People's Power, is its opponent.
Many saw the Dream-supported bill submitted to the parliament by People's Power as an anti-Western and pro-Russian move. Indeed, the draft law in essence was a copy of its Russian analogue on foreign agents. As a result, mass protests by supporters of European integration in Tbilisi, as well as in some other major cities of the country, demanded the withdrawal of the Georgian version of the law passed in the first reading. Protesters argued that the approval of the law would be a reason for limiting the press and opposition organisations, as well as an obstacle to Georgia's accession to the European Union. However, the demands of protesters soon expanded to include the resignation of what they considered to be a pro-Russian government and the holding of early parliamentary elections.
Overall, the issues of foreign policy orientation play an instrumental role in the current Georgian confrontation. Oppositionists declare their determination to oppose the policies of the Georgian Dream, which, in their view, is dragging the country back under Russian control. In turn, the Dream expresses its readiness to continue preventing the Ukrainianisation of Georgia and to oppose the plans of hostile external and internal forces to drag the country into a war against Russia. According to the chairman of the Georgian Dream, Irakli Kobakhidze (former speaker of parliament, who headed the party after Ivanishvili officially stepped down as its leader) Georgia must avoid another Maidan scenario similar to the one that led to the conflict in Ukraine. "What about Maidan and what did it bring to Ukraine? They lost Crimea and most of Luhansk and Donetsk. As a result, Ukraine is in the state of ongoing war with Russia today," Kobakhidze said.
Meanwhile, Georgian President Salome Zurabishvili also supported the demand to withdraw the law on foreign agents. Due to the events at home, she even interrupted her visit to the US and declared her intention to veto the adoption of the controversial bill. But her position could not be decisive because, firstly, the procedure allows the parliamentary majority to override the presidential veto. Secondly, Zurabishvili's real role in the domestic power balance is not entirely clear. While some see her genuine disagreement with increasingly visible pro-Russian manifestations in the Georgian Dream politics lately, others regard even this presidential rebelliousness as yet another trick by Ivanishvili, without whose approval and support Zurabishvili could not become president. It is possible that President Zurabishvili's criticism of the law in question is also part of the shadow ruler's game, trying to balance between the West and Russia in such a way.
It was not possible to avoid unpleasant cases during the protests. Protesters attempted to storm the parliament building, built barricades, threw stones and Molotov cocktails at security forces and administrative buildings. The police dispersed the crowd with batons, tear gas, rubber bullets and water cannons.
After two days of protests accompanied by clashes between protesters and security forces, the Georgian Dream issued an official statement saying that after consultations with the People's Power party it had decided to withdraw the bill on Transparency of Foreign Influence "for the sake of maintaining peace in the country and moving Georgia towards the EU integration". At the same time, more than 130 of 160 detained protesters were released.
Despite these moves, the protests have continued, albeit with less intensity. But even if they completely subside, it is clear that decisive political battles over power and Georgia's geopolitical future cannot be avoided.
Apparently, many experts believe that a change in Georgia's domestic political balance of power, including a possible change of power, is hindered by the absence of clear leaders in the opposition. The fact that supporters of imprisoned ex-president Mikhail Saakashvili remain at the forefront of opposition positions also plays into the hands of the Dream. Largely critical public attitude towards Saakashvili negatively affects the popularity of the opposition as a whole.
But by and large, the Saakashvili factor is also present in the current protest developments. The United National Movement, the party he founded, is the largest opposition force in Georgia. Its incumbent leader, Levan Khabeishvili, has not ruled out Saakashvili's release by force. Another opposition figure, former Defense Minister Vano Merabishvili has even openly stated that the release of the ex-president from prison is the number one issue for the United National Movement, and this goal will be achieved through rallies.
Meanwhile, the authorities, in particular the deputy speaker of the parliament, one of the leaders of the Georgian Dream, Gia Volsky, claims that Saakashvili's supporters who fought in Ukraine and are now back in Georgia are pushing the youth towards a coup. However, the this shows, albeit indirectly, that by and large the removal of the Dream so longed by the Georgian opposition is impossible without a significant involvement of an external factor.
External factor
The aggravation of political situation in Georgia is an indicator of the growing clash of interests between the West and Russia in the South Caucasus and, more generally, the entire post-Soviet space.
Georgia has been a regional drive for European integration for decades. However, with Bidzina Ivanishvili's Dream coming to power in 2012, the US and the EU regarded Georgia's efforts on a pro-Western path as half-hearted and not convincing enough. Western discontent peaked in 2022, when Georgia, unlike Ukraine and Moldova, was denied a candidate status for EU membership.
The West is not happy that the current Georgian government did not support direct anti-Russian sanctions. Tbilisi has clearly distanced itself from an explicitly pro-Ukrainian position, motivated by Georgia's national interests, primarily the economic ones. And now, when the country is going through large-scale anti-government rallies after the introduction of the law on foreign agents, it is hard not to see Western support for the Georgian protesters.
Remarkably, some representatives from the US and Europe have sharply condemned the draft law on foreign agents. The American ambassador to Tbilisi, Kelly Degnan, called this "a black day for Georgian democracy". The US State Department Spokesman Ned Price warned that the adoption of this law would jeopardise the partnership between Washington and Tbilisi.
The European External Action Service stated that the draft law does not conform to EU values and standards and contradicts Georgia's stated objective of EU membership, which the vast majority of the country supports.
Another landmark signal came from the Baltic states, which traditionally express particular support for Georgia's Euro-Atlantic orientation: the foreign ministers of Latvia, Lithuania and Estonia issued a joint statement calling on Tbilisi to adhere to the principles of democracy.
The opposite attitude to the Georgian events is expressed in Russia. Diplomats, politicians, Duma deputies characterise the protests by pro-Western forces in Georgia as a play planned by the US and the EU to overthrow the Georgian Dream relatively neutral to Russia and open a second front against Russia. Margarita Simonyan even openly threatens Georgia with a strike and bombing if the pro-Western opposition triumphs in the country.
This only confirms the increasing intensity of the confrontation between Russia and the West in the South Caucasus and the entire post-Soviet space. In the course of this confrontation, it is important to take into account the development of political processes in Georgia.