ÇOXDAN GÖZLƏNİLƏN NƏTİCƏ
Azərbaycan idmanında boks xüsusi yer tutur. Dəri əlcək sahibləri arasında dünya, Avropa çempionları, hətta olimpiya mükafatçıları var. Amma bütün uğurlar kişi boksçular tərəfindən əldə olunub. Uzun illər Azərbaycan qadın boksçuların yarışında milliləşdirilmiş legionerlərlə təmsil olunub. Azərbaycanlı xanım boksçular mötəbər yarışlarda medalçılar sırasında yer almamışdı. Bu il həmin antirekord qırılıb. Aynur Rzayeva əldə etdiyi uğurlar sayəsində adını ölkə boks tarixinə yazdırıb.
Aynur Rzayeva tarixi uğura Hindistanın paytaxtı Yeni Dehlidə keçirilən dünya çempionatında yarımfinala yüksəlməklə nail olub. +81 kq çəki dərəcəsində mübarizə aparan Avropa çempionatının finalçısı 1/4 finalda Selin Li-Loya (Yeni Zelandiya) 5:0 (30:27, 29:28, 30:27, 30:27, 30:27) hesabı ilə qalib gələrək yarımfinala yüksəlib. İdmançımız yarımfinalda qazaxıstanlı Lazzat Kunqeybayeva uduzmaqla dünya çempionatını bürünc medalla başa vurub. Amma medal qazanması artıq Aynur Rzayevanın çıxışını uğurlu adlandırmağa imkan verir.
Uğura aparan yol
Rzayeva mundiallarda yarımfinala qədər irəliləyən ilk azərbaycanlı qadın boksçu olub. Qadın boksçulardan ibarət yığma dünya çempionatlarında sonuncu dəfə 2014-cü ildə medal qazandığından, boksçu 9 illik uğursuz seriyaya da son qoyub. Qeyd edək ki, 2,4 milyon ABŞ dolları mükafat fondu olan mundialda 65 ölkədən 300-dən artıq boksçu iştirak edib.  Yarışın qalibi 100 min, finalçısı 50 min, bürünc medalçısı 25 min dollar qazanıb.
Aynur Rzayeva 1989-cü ildə Bakıda anadan olub. Yeniyetmə yaşlarından boksla maraqlanmağa başlayıb. Zona və paytaxt yarışlarında məşqçilərin diqqətini cəlb edib. İlk böyük yarışı 2014-cü ilə təsadüf edib, Avropa çempionatında 14 final mərhələsinə qədər irəliləyib. Həmin il dünya çempionatında iştirak edən boksçu 18 finalda məğlub olub.
2016-cı ildə Aynur Rzayeva böyüklərin yarışında ilk uğuruna nail olub.  İdmançı Bolqarıstanın Sofiya şəhərində baş tutan Avropa çempionatında mükafatçılar sırasında yer alıb. Rzayeva 1/4 final mərhələsində Ukrayna nümayəndəsi İrina Vinniyə qalib gəlsə də, 1/2 final mərhələsində Rusiya təmsilçisi Zemfira Məhəmmədəliyevaya məğlub olub (0:3) və Avropa çempionatının bürünc medalını qazanıb.
Koronavirus pandemiyası üzündən boks yarışları təxirə salındığından digər idmançılar kimi Aynur Rzayeva da məşqlərdən kənarda qalmışdı. Sonradan hazırlığı bərpa edən boksçu gərgin məşqlərin nəticəsi kimi 9 illik fasilədən sonra Azərbaycana dünya çempionatında medal qazandırıb.
Baş məşqçi gələcəyə inanır
Millinin baş məşqçisi Yadigar Məmmədov mundialda qazanılan bürünc medalı yığma üçün uğurlu adlandırıb. O, növbəti yarışlarda komandasının daha yaxşı çıxış edəcəyinə inandığını deyib: “Mundiala 6 idmançı ilə yollanmışdıq. Onlardan Zeynəb Rəhimova (54 kq) 2, Məhsəti Həmzəyeva (57 kq) 1 qələbə qazanıb. Dünya reytinqində 3-cü olan Aynur Rzayeva dünya çempionatını bürünc medalla başa vurub. Onun finala yüksələ bilməməsində isə çəkisinin rəqiblə müqayisədə az olması rol oynayıb. Amma qarşıdakı yarışlar üçün Aynurun çəki dərəcəsində dəyişiklik edəcəyik. Olimpiya çəkisi 75 kq olduğu üçün Rzayevaya yeni proqram tərtib edəcəyik ki, o, bu çəkidə rahat işləsin.
Onun sözlərinə görə, komandanın məqsədi Parisdə keçiriləcək Olimpiya Oyunlarına vəsiqə qazanmaq olub: “Bu ildən etibarən lisenziya yarışları başlayıb. Xüsusi proqramla hazırlıq keçdikdən sonra Aynurun uğur qazanacağına ümid edirik”.
Aynur Rzayeva da növbəti hədəfinin Avropa Oyunlarında Paris-2024 Yay Olimpiya Oyunlarına vəsiqə əldə etmək olduğunu vurğulayıb: “Yarışa çox ciddi hazırlaşmışdıq və Hindistana medal əldə etmək üçün yollanmışdıq. Buna həm fiziki, həm də psixoloji cəhətdən hazır idim. Ən əsası isə özümə inanırdım. Döyüşlərim də yaxşı alındı. Yarımfinalda reytinqli rəqiblə qarşılaşdığım görüşdə daha yaxşı mübarizə apara bilərdim. İlk raundlarda mən daha fəal idim. Fikrimcə qələbə rəqibə verilməli deyildi. Məqsədim Avropa Oyunlarına yaxşı hazırlaşıb, Olimpiadaya lisenziya qazanmaqdır”.
Lisenziya qazanmaq
Avropa Oyunlarında 40-dan çox ölkə boks yarışlarında iştirak üçün qeydiyyatdan keçib. Bu mənada Aynur Rzayevanın işi asan olmayacaq.
“Avropa Oyunlarında asan rəqabət gözləmirəm. Sadəcə mümkün qədər tez lisenziya arzumu reallaşdırmağı istəyirəm. Avropa Oyunları iyunda baş tutacaq. Həmin yarışda lisenziya qazandıqdan sonra bütün fikrimi Paris Olimpiadasına yönəltmək istəyirəm. Olimpiadada yarış tam fərqli olur. Dünyanın ən güclü idmançıları olimpiadada çıxış edir. Buna görə də Parisə xüsusi proqram hazırlıq tərtib olunacaq. Bəlkə olimpiada ərəfəsində bir müddət xüsusi təlim-məşq toplanışlarında iştirak etdim. Hazırda istirahət barədə düşünmürəm. Məqsədim Paris-2024-ə lisenziya qazanmaqdır”.
Qeyd edək ki, növbəti Avropa Oyunları iyunun 21-də Polşada start götürəcək. Həmin yarışda 5 idman növü üzrə lisenziyalar oynanılacaq. Onlardan biri boks olacaq.

Айнур Рзаева стала первой азербайджанской боксершей, достигшей полуфинала чемпионата мира
Бокс занимает особое место в азербайджанском спорте. Среди обладателей кожаных перчаток в стране есть чемпионы мира, Европы и даже олимпийские призеры. Но все успехи были достигнуты боксерами-мужчинами. На протяжении многих лет Азербайджан был представлен в соревнованиях женщин натурализованными легионерами. Азербайджанские же спортсменки не занимали до сих пор призовых мест на престижных соревнованиях. Но в этом году этот антирекорд побит. Айнур Рзаева благодаря достигнутым успехам вписала свое имя в историю отечественного бокса.
В Нью-Дели (Индия), где проходил чемпионат мира по боксу среди женщин, Айнур Рзаева (+81 кг) вышла в полуфинал, победив единогласным решением судей (30:27, 29:28, 30:27, 30:27, 30:27) соперницу из Новой Зеландии Селин Ли-Ло. Азербайджанская спортсменка завершила чемпионат мира с бронзовой медалью, уступив в полуфинале казахстанке Ляззат Кунгейбаевой. Но «бронза» уже позволяет назвать выступление Айнур Рзаевой успешным.
Рзаева стала первой азербайджанской боксершей, дошедшей до полуфинала мундиаля. Женская сборная по боксу в последний раз удостаивалась медалей на чемпионате мира в 2014 году. Айнур прервала девятилетнюю полосу неудач. Отметим, что в мундиале с призовым фондом в $2,4 млн принимали участие более 300 боксеров из 65 стран.  Победитель соревнований получил $100 тыс., финалист - $50 тыс., бронзовый призер - $25 тыс.
Айнур Рзаева родилась в 1989 году в Баку. С подросткового возраста начала интересоваться боксом. На зональных и столичных турнирах она привлекла внимание тренеров. Первым крупным соревнованием в жизни Айнур стал чемпионат Европы в 2014 году - тогда она дошла до 1/4 финала. В том же году спортсменка участвовала в чемпионате мира, где дошла до 1/8 финала.
В 2016 году Айнур Рзаева добивается первого успеха уже среди взрослых.  Она вошла в число призеров на чемпионате Европы в Софии. Тогда Рзаева в четвертьфинале одержала верх над представительницей Украины Ириной Винни, но на следующем этапе уступила россиянке Зенфире Магомедалиевой (0:3) и довольствовалась бронзовой медалью ЧЕ.
В период пандемии коронавируса соревнования по боксу были отложены. И Айнур Рзаева, так же как другие спортсмены, была вынуждена прервать тренировки. Однако усиленная подготовка после вынужденного простоя позволила ей восстановить форму и завоевать медаль чемпионата мира для своей страны.
Тренер верит в будущее
Главный тренер сборной Ядигар Мамедов назвал бронзовую медаль мундиаля успехом. Он выразил уверенность, что его команда выступит лучше на следующих соревнованиях: «Мы отправились на мундиаль с шестью спортсменками. Зейнаб Рагимова (54 кг) одержала две победы, Мехсети Гамзаева (57 кг) - одну. А Айнур Рзаева, третья в мировом рейтинге, завершила чемпионат мира с бронзовой медалью. Разница в весе помешала ей выйти в финал. В предстоящих соревнованиях мы обратим на это особое внимание. Олимпийским весом считается 75 кг, и мы составим отдельную программу для Айнур, чтобы она могла комфортно работать именно в этой весовой категории».
По словам Мамедова, задача сборной состояла в том, чтобы пройти квалификацию на Олимпийские игры в Париже. «С этого года началось лицензирование соревнований. Мы надеемся, что Айнур добьется успеха после прохождения подготовки по специальной программе», - поделился главный тренер.
Айнур Рзаева также своей следующей целью также назвала завоевание лицензии на Европейских играх для участия в Олимпиаде-2024 в Париже: «Мы очень серьезно подготовились к турниру и отправились в Индию за медалью. Я была готова к этому как физически, так и психологически. Самое главное - верила в себя. Бои выдались хорошими. В полуфинале сошлась с рейтинговой соперницей. Думаю, что не должны были присуждать победу ей. Моя цель сейчас - хорошо подготовиться к Европейским играм и получить олимпийскую лицензию».
Получить лицензию
Согласно последним данным, для участия в соревнованиях по боксу на Европейских играх зарегистрировались представители более 40 стран. Это делает задачу Айнур Рзаевой непростой: «Я не ожидаю легкой конкуренции на Европейских играх. Я просто хочу как можно скорее осуществить свою мечту о лицензии. Европейские игры пройдут в июне. После того как я получила лицензию на это соревнование, хочу сосредоточиться на Олимпийских играх в Париже. На Олимпиаде гонка становится совсем другой. Там выступают сильнейшие спортсмены мира. Поэтому будет составлена особая программа подготовки к поездке в Париж. Возможно, в преддверии Олимпиады я какое-то время буду участвовать в специальных тренировочных сборах. В настоящее время не думаю об отдыхе. Моя цель - получить лицензию на Игры-2024».
Отметим, что очередные Европейские игры стартуют в Польше 21 июня. На этих континентальных соревнованиях будут разыграны лицензии по пяти видам спорта. И один из них - бокс.