Bakı Qarabağda vəziyyəti kimin idarə etdiyini bir daha nümayiş etdirdi
Bakı-İrəvan qarşıdurması fonunda diplomatik fəallıq müşahidə olunur. ABŞ-ın dövlət katibi Entoni Blinken Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyana zəng edib. Avropa İttifaqı Şurasının rəhbəri Şarl Mişel də öz «telefon diplomatiyası»nı aparır. Bununla yanaşı, Aİ-nin xüsusi nümayəndəsi Toyvo Klaarın regiona səfərinin anonsu da verilib…
Azərğbaycan KİV-də yer alan məlumatlara görə, ölkənin xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və onun ermənistanlı həmkarı Ararat Mirzoyan Vaşinqtona dəvət olunublar. Dövlət katibi Blinken isə Senatdakı dinləmələrdə maraqlı bəyanatla çıxış edib. Onun sözlərinə görə, Ermənistanla Azərbaycan arasında tezliklə sülh razılaşması imzalana bilər. «Hesab edirəm ki, bunun üçün yaxşı imkan var. Məsələni şişirtmək istəməzdim, lakin sülh razılaşmasının hazırlanması prosesinin başa çatdırılması üçün, həqiqətən də, əlverişli şərait mövcuddur», - deyə informasiya agentliklərinin məlumatına görə, o, bildirib: «Mən Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan və Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ilə Münhen Təhlükəsizlik Konfransı zamanı görüşmüşəm (bu il). Nazirlər Vaşinqtonda da olublar və onları yenə gözləyirəm. Biz mətn (razılaşma) üzərində işləmişik». Sanki Bakı-İrəvan münasibətlərində çoxdan gözlənilən irəliləyişə nail olunub. Amma…
Ümidlər fonunda təxribat
Təəssüf ki, sağlam düşüncənin qalib gələcəyinə, diplomatiyada uğura ümidlər fonunda Ermənistan regionda növbəti təxribatlara əl atır. Bu, diplomatiya sahəsinə də aiddir. Prezident İlham Əliyevin azərbaycanlı qaçqınların qayıtmağa başladıqları Talış kəndinə səfərinə cavab olaraq, rəsmi İrəvan etnik erməniləri «Azərbaycanın nəzarət etdiyi» ərazilərə qayıtmağa çağırıb. Ararat Mirzoyan rusiyalı həmkarı Sergey Lavrov ilə görüşdə ənənəvi ittihamlar səsləndirərək, ultimativ tonda Qarabağa «fakt toplayıcı beynəlxalq missiya»nın göndərilməsini tələb edib. Daha sonra o, Misir KİV-nə müsahibəsində köhnə demaqogiyaya qayıdaraq, Qarabağ ermənilərinin hüquq və təhlükəsizliyinə zəmanət verəcək «beynəlxalq mexanizmlər»in vacibliyindən danışıb. Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin ona cavabı sərt olub. Mirzoyanın danışıqların məğzini təhrif etmək cəhdlərini «qəti qəbuledilməz» adlandıran Hacızadə «beynəlxalq mexanizm» haqda tələblərə belə cavab verib: «Bu barədə müddəanın Azərbaycan-Ermənistan arasında ikitərəfli sülh sazişi layihəsinə daxil edilməsi səyləri beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə zidd olaraq, Ermənistanın Azərbaycana qarşı ərazi iddialarından hələ də əl çəkmədiyini nümayiş etdirir və bu kimi cəhdlərin heç bir nəticəsi olmayacaq».
Ola bilsin ki, erməni tərəfini Sergey Lavrovun Mirzoyanla görüşdə səsləndirdiyi fikirlər ruhlandırıb. Rusiyalı nazir Qarabağdan danışarkən bildirib ki, hər şey razılaşmalara əməl edilməsindən asılı olacaq. Lavrovun sözlərinə görə, «Qarabağ sakinlərinin təhlükəsizliyinə zəmanət, onların hüquqlarının təmini Qarabağ və Bakı nümayəndələri arasında həll olunmalıdır, biz tərəfləri buna çağırırıq. Bununla yanaşı, anlamaq lazımdır ki, bu razılaşmalar nə qədər keyfiyyətli olacaq». Daha sonra Şərqi Ukrayna ilə bağlı Minsk razılaşmalarını xatırladan Lavrov Belqradla Priştina yerli sakinlərin hüquqları ilə bağlı öhdəliklərin yer aldığı razılaşmanı da yada salıb. «Qarabağlılar üçün də təxminən belə hüquqlar toplusu lazımdır. Hər şey razılaşmaya əməl etməli olanların özlərini nə qədər vicdanlı aparacaqlarından asılı olacaq. Qeyd etdiyim hallarda heç bir vicdandan söhbət gedə bilməz», - deyə nazir qeyd edib.
Qarabağla Donbas arasında paralelin aparılması Bakıda təbii olaraq, heyrətlə qarşılanıb. Doğrudur, rəsmi olaraq Rusiya səfirliyi XİN-ə çağırılmayıb və ondan hər hansı izahat tələb edilməyib. Amma fakt faktlığında qalır: Sergey Lavrov yumşaq desək, çox uğursuz nümunə göstərib. Əvvəlcə Rusiyanın «LXR» və «DXR»in müstəqilliyini tanıması, daha sonra Ukrayna müharibəsi və nəhayət, Donbasın Rusiyaya birləşdirilməsilə bağlı referendum – görəsən Sergey Viktoroviç nəyi nəzərdə tutub? O, 2014 və 2022-ci illərdə danışıqlar masası üzərində olmuş razılaşmalardan belə, danışırsa, paralel heç də uğurlu görünmür. Donbasla bağlı Minsk razılaşması Ukraynada hərbi əməliyyatların dayandırılması, müharibəyə «pauza» verilməsi tələbi ortata olarkən imzalanıb. Qarabağa isə Rusiya sülhməramlıları Azərbaycan Şuşanı, sonrakı 2 gündə isə daha 70 kənd və qəsəbəni azad etməsindən sonra daxil olub. Erməni tərəfi yanaqlarını şişirdərək yeni tələblər irəli sürmək gücündə deyil.
Yeri gəlmişkən, regionda artıq «Ştaynmayer formulu» və «Minsk razılaşması» ATƏT-in danışıqlar qrupu formasında mövcud olub və qismətdən, o da Minsk qrupu adlanıb. Lakin bu qrupun təkliflərini Azərbaycan yox, məhz Ermənistan rədd edib. Söhbət 44 günlük müharibədən sonra artıq fərqli şərtlərlə danışıqlar aparmaq məcburiyyətində qalmış Ermənistandan gedir. Azərbaycan öz vətəndaşları hesab etdiyi Qarabağ ermənilərinin təhlükəsizliyinə və hüquqlarının təmininə zəmanət verməyə hazırdır. Amma bu məsələ İrəvanın və beynəlxalq aktorların iştirakı olmadan, Qarabağ ermənilərinin özləri ilə müzakirə edilir.
Bir çox ekspert haqlı olaraq düşünür ki, Ermənistan hökuməti sadəcə olaraq, sülh müqaviləsi imzalamaqdan qorxur. Onlar yaxşı anlayırlar ki, bu xəbərin ictimaiyyətə çatdırılması asan olmayacaq.
Təhlükəli gedişlər
Nəticədə, Ermənistan regionda növbəti təxribat mərhələsinə başlayıb. Martın 20-də – Novruz bayramının ilk günü Zəngilan istiqamətində azərbaycanlı sərhədçi yaralanıb. Qarabağda isə vəziyyət daha təhlükəli xarakter alıb. Xankəndi-Xəlfəli-Turşsu yolu ilə oraya silah və şəxsi heyət daşımağa başlayıb və bu, Rusiya sülhməramlılarına məxsus BTR-lərin müşayiəti ilə baş verib. Məlum olduğu kimi, Qarabağa mülki və humanitar yüklər Xankəndi-Şuşa-Laçın yolu ilə daşınır. Demək, kənar yolla elə yüklər daşınır ki, onları ekofəalların aksiyasının davam etdiyi ərazidən keçirmək mümkün deyil.
Bakı belə əməllərin yolverilməz olduğunu dəfələrlə və ən yüksək səviyyələrdə bəyan edib. Hər dəfə xatırladılır ki, Üçtərəfli Bəyannaməyə əsasən, müvəqqəti olaraq sülhməramlıların nəzarət etdiyi ərazilərlə Ermənistan arasında əlaqə üçün Laçın-Şuşa-Xankəndi yolu müəyyənləşdirilib. O isə hələ də bütün razılaşmalara zidd şəkildə Qarabağda qalan 10 min erməni əsgəri üçün sursat və mina deyil, humanitar yüklərin daşınması üçündür. Yəni bunun üçün heç bir alternativ yol nəzərdə tutulmur.
Hər kəsin səbrinin son həddi var. Bakının səbrinin son həddini martın 24-də aşıblar. Nəticədə, Azərbaycan ordusu strateji yüksəkliyi ələ keçirərək, Xankəndi-Xəlfəli-Turşsu torpaq yolunu nəzarətə götürüb. Beləliklə, indi separatçıların çəkmək istədikləri torpaq yol da Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin nəzarətindədir.
Daha sonra – martın 30-da Azərbaycan Müdafiə Nazirliyi bir neçə hakim yüksəkliyin, əsas və köməkçi yolların, həmçinin Laçın rayonunun Cağazur və Zabux kəndləri arasındakı geniş həmsərhəd ərazinin nəzarətə götürüldüyünü bəyan edib. Nazirlikdən bildiriblər ki, bu, «yeni Laçın yolunun istismara verilməsi ilə əlaqədar» baş verib.
Bu, sadəcə qanunsuz tranzitin qarşısının alınması deyil. Bakı onun xəbərdarlıqlarını məhəl qoyulmamasının yolverilməzliyini sübut edib. Yəni o, öz ərazisində qanunsuz silah daşımalarına göz yummağı düşünmür. 44 günlük müharibə nəticəsində BMT TŞ-nin Qarabağla bağlı 4 qətnaməsinin tələbini öz gücü ilə icra etmiş Azərbaycan Üçtərəfli Bəyanatı da eyni qaydada reallaşdırmaq iqtidarındadır.
Bakı artıq yeni təşəbbüsləri bütün mənalarda yeni mövqedən çıxış edərək irəli sürür. Prezident Administrasiyası Qarabağın erməni icmasının nümayəndələri ilə danışıqların yeni raundunun Bakıda keçirilməsini təklif edir, Qarabağda reinteqrasiya və infrastruktur layihələrilə bağlı məsələləri onlarla müzakirə etməyə hazır olduğunu bildirir. İndi bu dialoqun alternativi yoxdur.

В Баку вновь показали, кто теперь модерирует ситуацию в Карабахе
В ситуации противостояния между Ереваном и Баку наблюдается всплеск дипломатической активности. Госсекретарь США Энтони Блинкен созванивается с Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и премьер-министром Армении Николом Пашиняном. Свою телефонную дипломатию ведет председатель Евросовета Шарль Мишель. Анонсирован также визит в регион спецпредставителя ЕС Тойво Клаара…
А азербайджанские СМИ, между тем, публикуют утечки, согласно которым министры иностранных дел Азербайджана и Армении Джейхун Байрамов и Арарат Мирзоян приглашены в Вашингтон. Тем временем госсекретарь Блинкен на слушаниях в Сенате выступил с примечательным заявлением. По его словам, Азербайджан и Армения могут вскоре выйти на мирные договоренности. «Считаю, что имеется благоприятная возможность. Не хочу это преувеличивать, но есть благоприятная возможность, позволяющая в действительности завершить подготовку мирного соглашения, - цитируют главу Госдепартамента информагентства. - Я встречался [в этом году] с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в Мюнхене на конференции по безопасности. Министры иностранных дел [Азербайджана и Армении] сравнительно недавно находились в Вашингтоне. Ожидаю, что они вернутся. Мы работали над текстом [договоренности]». Казалось бы, до давно ожидаемого прорыва в урегулировании взаимоотношений между Ереваном и Баку остается всего-то ничего. Но…
Провокации на фоне надежд
К сожалению, на фоне надежд на победу здравого смысла и успех в дипломатии Армения развернула в регионе очередной виток провокационной активности, в том числе в дипломатической сфере. В ответ на поездку Ильхама Алиева в село Талыш, куда начали возвращаться беженцы, официальный Ереван не нашел ничего лучше, чем потребовать возвращения на «контролируемые Азербайджаном территории» этнических армян. Арарат Мирзоян на встрече с главой МИД РФ Сергеем Лавровым предъявил привычные обвинения и ультимативно потребовал отправить в Карабах «международную миссию по сбору фактов». Затем в интервью египетским СМИ ударился в старую демагогию и начал озвучивать установки, что, дескать, необходим «международный механизм» гарантий прав и безопасности армян Карабаха. За что удостоился жесткого ответа от главы пресс-службы МИД Азербайджана Айхана Гаджизаде. Он назвал «совершенно неприемлемыми» попытки Мирзояна исказить суть переговоров. Говоря же о требованиях «международного механизма», Гаджизаде подчеркнул: «Попытки включить положение об этом в проект двустороннего мирного договора противоречат нормам и принципам международного права и демонстрируют, что Армения до сих пор не отказалась от территориальных претензий к Азербайджану. Эти попытки не будут иметь успеха».
Возможно, что армянскую сторону воодушевили слова Сергея Лаврова на переговорах с Мирзояном. Говоря о Карабахе, глава российской дипломатии заявил, что все будет зависеть от соблюдения достигнутых договоренностей. По словам Лаврова, «вопросы гарантий безопасности жителей Карабаха, обеспечения их прав должны решаться представителями Карабаха и Баку, мы побуждаем к этому стороны, но при этом нужно понимать, насколько качественными будут эти договоренности». Затем напомнил о Минских соглашениях в отношении Восточной Украины, а также об обязательствах между Белградом и Приштиной, где были прописаны права местных жителей. «Для карабахцев нужен примерно такой же набор прав. Все будет зависеть от того, насколько порядочно поведут себя те, от кого будет зависеть выполнение договоренностей. В перечисленных случаях ни о какой порядочности речи быть не может», - цитировали Лаврова СМИ.
Параллели между Карабахом и Донбассом породили, по понятным причинам, недоумение в Баку. Правда, официально не последовало ни вызова посла РФ в МИД, ни требования разъяснений. Но тем не менее остается фактом: Сергей Лавров привел, мягко выражаясь, очень неудачный пример. Сначала признание Россией независимости «ЛНР», затем украинская война и, наконец, референдум о включении Донбасса в состав РФ - что же имел в виду Сергей Викторович? Даже если Лавров говорил о соглашениях, которые были на столе переговоров между 2014 и 2022 годами, все равно параллель выглядит ну уж очень неудачной. Минские соглашения по Донбассу были подписаны в то время, когда Украине требовалось остановить боевые действия и «поставить» войну на паузу. А в Карабах российские миротворцы входили после того, как Азербайджан освободил Шушу, а затем за два дня еще 70 сел и поселков. Не тот случай, чтобы армянская сторона надувала щеки и поднимала планку требований.
Кстати, в регионе уже были «формула Штайнмайера» и «Минские соглашения» - в виде предложений переговорной группы ОБСЕ, которая, по иронии судьбы, тоже именовалась Минской группой, Но от их реализации отказалась, напомним, именно Армения, но никак не Азербайджан. Та самая Армения, которой после 44-дневной войны приходится вести переговоры на других условиях. Азербайджан готов гарантировать права и безопасность армян Карабаха, которых считает своими гражданами. Но обсуждается этот вопрос с самими армянами Карабаха, без участия Еревана и международных акторов.
Многие эксперты не без основания полагают, что просто власти Армении элементарно боятся подписывать мирный договор. Прекрасно понимая, что подать эту новость аудитории будет очень непросто.
Опасные «покатушки»
В результате Армения затевает в регионе новый этап провокационной возни. 20 марта, в первый день праздника Новруз, на Зангиланском направлении был ранен азербайджанский пограничник. Но наиболее опасный характер приняла ситуация в Карабахе. Туда по грунтовой дороге Ханкенди-Халфали-Туршсу Армения начала перебрасывать оружие и личный состав, причем под прикрытием БТР российских миротворцев. Гражданские и гуманитарные грузы спокойно следуют по дороге Ханкенди-Шуша-Лачин. А это значит, что по обходным дорогам везут то, что провезти мимо пикета экоактивистов не получится.
В Баку неоднократно, причем на самом высоком уровне, предупреждали, что такие действия недопустимы. Напоминали, что согласно трехстороннему Заявлению для связи зоны временного размещения миротворцев с Арменией отведена дорога Лачин-Шуша-Ханкенди. И предназначена она для транспортировки гуманитарных грузов, а не мин и боеприпасов для 10 тыс. армянских солдат, которые по-прежнему находятся в Карабахе в нарушение всех договоренностей. И никакие альтернативные дороги для этого не предусмотрены.
Всякому терпению есть предел. У Баку он наступил 24 марта. Азербайджанская армия заняла стратегическую высоту и взяла под свой контроль грунтовую дорогу Ханкенди-Халфали-Туршсу. Под контролем ВС Азербайджана оказалась и грунтовка, которую пытались проложить сепаратисты. Операция прошла быстро, слаженно и бескровно.
Затем 30 марта Министерство обороны Азербайджана сообщило о взятии под контроль нескольких господствующих высот, основных и вспомогательных дорог, а также обширной приграничной территории между селами Джагазур и Забух Лачинского района. Как отметило министерство, это было сделано «в связи с вводом в эксплуатацию новой Лачинской дороги».
Это не просто пресечение незаконного транзита. Баку еще раз продемонстрировал, что его предупреждения не стоит «ставить в игнор». Что незаконной транспортировки оружия по своей территории Азербайджан не потерпит. И что приведя в исполнение своими силами во время 44-дневной войны четыре карабахские резолюции СБ ООН, Азербайджан точно так же в состоянии реализовать и трехстороннее Заявление.
Уже с новых во всех смыслах позиций в Баку озвучивают очередную инициативу. Администрация Президента предлагает провести новый раунд диалога с армянской общиной Карабаха уже в Баку - обсудить вопросы реинтеграции и инфраструктурные проекты в Карабахе. И альтернативы этому диалогу нет.