İTALİYALININ FİASKOSU
Futbol üzrə Azərbaycan millisi Avropa çempionatının seçmə mərhələsinə olduqca uğursuz başlayıb. Canni de Byazinin rəhbərlik etdiyi kollektiv AÇ-2024-ün seçmə mərhələsinin F qrupunda əvvəlcə Avstriyaya (1:4), daha sonra İsveçə (0:5) məğlub olub. Acınacaqlı məğlubiyyət milli komandanın daha da gerilədiyini nümayiş etdirib.
Avstriya: yanlış taktika
Avstriyalılarla görüşdən qabaq mütəxəssislər düşünürdülər ki, millimiz bu tsikldə 5-li müdafiə ilə oynayacaq, çünki Avstriya və İsveç olduqca sürətli komandalardır. Onların heyətində bir anda oyunun nəticəsinə təsir edə biləcək futbolçular var. Bu səbəbdən də, 5-li müdafiə sistemi Azərbaycan yığması üçün ən doğru variant idi. Lakin Canni de Byazi fərqli qərar verib. Görünür, son 5 oyunda 4-3-3 sxemi ilə əldə olunan qələbələrə görə baş məşqçi eyforiyaya düşüb. İtaliyalı həm Avstriya, həm də İsveç ilə görüşdə bu düzülüşdən istifadə edib.
Avstriya ilə görüşün start heyəti idealdan çox uzaq idi. Başlayaq elə qapıçı seçimindən. Futbol ictimaiyyəti düşünürdü ki, Avstriya ilə qarşılaşmada qapını daha təcrübəli Səlahət Ağayev və Emil Balayev qoruyacaq, çünki Yusif İmanov yalnız premyer-liqa matçlarında meydana çıxıb. Görüşün ilk dəqiqələrindən gənc futbolçu çaşqın görünürdü. Müdafiəçilərin də səhvlərə yol verməsi onun işini daha da çətinləşdirib. Lakin insaf naminə demək lazımdır ki, Yusif bir neçə dəfə top saxlayıb.
Əlbəttə ki, məğlubiyyəti ancaq qapıçının zəif çıxışı ilə əlaqələndirmək olmaz. Milli bütövlükdə tarixinin ən bərbad oyunlarından birini keçirib.
Avstriya ilə qarşılaşma üçün daha bir səhv seçim Bəxtiyar Həsənalızadə ilə bağlı idi. Müdafiəçi zədə səbəbindən bir aydan çox idi ki, “Sabah”ın heyətində çıxış etmirdi. Onun qolundakı gips millinin düşərgəsində çıxarılmışdı. Belə olan halda həm fiziki, həm də psixoloji cəhətdən hazır olmayan oyunçunu ilk “11-lik”də meydana buraxmaq doğru qərar deyildi. Lakin De Byazi bunu edib və bu qərarının cəzasını ağır ödəyib. “Sabah”ın üzvünün kobud səhvləri oyunun taleyinə ciddi təsir göstərib.
Uğursuz “İsveç hesablaması”
İsveçlə görüşdə De Byazinin səhvlərindən nəticə çıxardığını görmək olardı. İtaliyalı heyətdə dörd dəyişiklik etmişdi. Yusif İmanovu Emil Balayevlə, Bəxtiyar Həsənalızadəni Anton Krivotsyukla, Eddi İsrafilovu Aleksey İsayevlə, Ozan Can Kökçünü isə Tural Bayramovla əvəzləmişdi. Bəs bu dəyişikliklərin nəticəsi olub?
Başlayaq elə qapıçı seçimindən. Birinci görüşdə Yusifə güvənilmişdisə, bu seçim üzərində dayanılmalı idi, çünki gənc qolkiperin üzərindən stress atılmışdı. O, Avstriya ilə oyundakı kimi həyəcanlı olmayacaq və bu görüşdə daha inamlı çıxış edəcəkdi. Lakin De Byazi, yəqin ki, məğlubiyyətdə həm də İmanovu günahkar hesab edərək onu Balayevlə əvəzləyib və yenə yanılıb. Çünki isveçlilərin vurduğu ilk qolda “Səbail”in qolkiperi kobud səhvə yol verdi.
Antonun Bəxtiyarı əvəzləməsi düzgün qərar idi. Çünki “Sabah”ın üzvünün ilk oyunda nələr etdiyini hamı gördü. Lakin Krivotsyuk da o qədər də inamlı çıxış etməyib. Onun zaman-zaman etdiyi səhvlər yığma üçün problem yaradırdı.
Eddinin əvəzinə Alekseyin oynamasını başa düşmək olardı. Çünki “Neftçi”nin üzvü ilk oyunda zədələnmişdi. Amma dayaq yarımmüdafiəçinin əvəzinə yaradıcı futbolçu ilə meydana çıxmaq doğru deyildi. Məntiqlə Eddini Elvin Camalov əvəzləməli idi. De Byazi isə İsveçdən xal almaq potensialının olduğunu nəzərə alaraq meydana hücuma meyilli kollektiv buraxmışdı.
Taktiki sxemin, ilk “11-liy”in səhv olmasını anlamaq mümkündür. Lakin futbolçuların mövqelərə görə düzgün oynadılmamasını başa düşmək çətindir. 3 il ərzində gördük ki, De Byazi eksperimentlər aparmağı sevir. Amma bir məsələ var. Rotasiyaları yoxlama görüşlərində edirlər ki, futbolçular yeni mövqelərinə alışsınlar.
Demək olar ki, hər iki oyunda bütün futbolçular potensialından aşağı səviyyədə çıxış ediblər. Klublarında daha istəkli görünənlər millidə sönük və aciz idilər. Təbii ki, bunun səbəbi var. Baş məşqçinin səhvləri futbolçuların daha yaxşı mübarizə aparmasına mane olub.
İki oyunda 9 qol buraxmaq ölkə futbolu üçün əsl faciədir. Canni de Byazinin komandası bu oyunlarda fiaskoya uğrayıb. İndiki halda qrupdan çıxmaq şansımız, demək olar ki, möcüzəyə bərabərdir. Amma heç olmasa, meydana mübariz komanda çıxarmaq olar. Baş məşqçi bunu bacarmırsa, o zaman o, nə üçün lazımdır? Bəlkə, iki görüşdə bu qədər səhvə yol verən peşəkar özü istefa verməlidir?
İstefa çıxış yoludur?
Belə olan halda sual yaranır: məşqçi dəyişikliyi nə ilə nəticələnəcək? Heç bir məşqçi Azərbaycan millisini xilas edə bilməyəcək. İtalyan məşqçinin gedişi AFFA-ya təkcə maddi baxımdan qənaət etməyə imkan verəcək. Yığmada yüksək peşəkarlığa malik futbolçular yoxdursa, o zaman bahalı əcnəbi məşqçinin olmasının nə mənası var?
AFFA-nın baş katibi Sərxan Hacıyev “Region plus” jurnalına açıqlamasında Azərbaycan millisinin zəif çıxış etdiyini etiraf edib. O, Canni De Byazinin baş məşqçi kimi taleyinə yaxın günlərdə aydınlıq gələcəyini bildirib: “Azərbaycan millisi hər iki oyunda zəif təsir bağışlayıb. Hərçənd oyuna yaxşı başlamışdıq. Rəqib hesabı açdıqdan sonra oyun nizamı pozulub.
Milli özünə gələ bilməyib. AFFA olaraq çox məyus olduq. Məşqçilər, futbolçular da bu nəticəyə üzülüb. Hazırda baş məşqçi Canni De Byazinin milli ilə bağlı hesabatını gözləyirik. İndiki məqamda onun istefası gündəmdə deyil. Müqavilənin sonuna qədər işləyəcəyini düşünürəm. Yaxın günlərdə əsas səlahiyyətli orqan İcraiyyə Komitəsinin iclası olacaq. İclasda De Byazinin hesabatı dinləniləcək və onun işi müzakirə ediləcək”.
Azərbaycan yığmasının iki oyunda 9 qol buraxması yaxın gələcəkdə də komandadan yaxşı nəsə gözləməyə imkan vermir. Təəssüf ki, bu illər boşa verilib. Uşaq futbol məktəblərinin işi lazımi səviyyədə təşkil olunmayıb, milli komanda üçün yaxşı kadrlar yoxdur. Odur ki, millinin meydana yalnız uduzmaq üçün çıxması təbiidir. Yoldaşlıq matçlarında nəticə gəlincə, bu oyunların nəticələri ciddi önəm daşımır. Millinin rəsmi matçlardakı oyununu məhdud fiziki imkanları olan insanların top arxasınca qaçması ilə müqayisə etmək olar.

Национальная сборная по футболу демонстрирует новый антирекорд перед чемпионатом Европы
Сборная Азербайджана по футболу крайне неудачно начала отборочный этап чемпионата Европы. Коллектив под руководством Джанни Де Бьязи проиграл с крупным счетом на отборочном этапе ЧМ-2024 сначала Австрии (1:4), а затем Швеции (0:5). Разгромное поражение продемонстрировало, что национальная команда продолжает регрессировать.
Австрия: неверная тактика
Перед встречей с австрийцами эксперты думали, что наша сборная будет играть в этом цикле с 5 защитниками, поскольку команды Австрии и Швеции считаются довольно скоростными. В их составах есть футболисты, которые могут очень быстро изменить ход игры. Поэтому схема с 5 защитниками была бы наиболее подходящим вариантом. Но Джанни Де Бьязи решил иначе. От побед, достигнутых в последних пяти играх по схеме 4-3-3, главный тренер впал, видимо, в эйфорию. Итальянец решил использовать эту модель также во встречах с Австрией и Швецией.
Стартовый состав на игру с Австрией был далек от идеала. Начнем с выбора вратаря. Футбольная общественность ожидала, что в матче с Австрией ворота будут защищать достаточно опытные Салахат Агаев или Эмиль Балаев. Потому что Юсиф Иманов выходил на поле только в матчах Премьер-лиги. Уже с первых минут встречи молодой футболист выглядел растерянным. А неоднократные ошибки защитников еще более усложнили его задачу. Тем не менее, справедливости ради следует сказать, что Юсиф отметился несколькими сейвами.
Поражение сборной нельзя объяснять лишь слабостью вратаря. Игру национальной команды, без сомнения, можно назвать одной из самых бездарных в ее истории.
Еще одним просчетом в матче с Австрией можно назвать выход на поле Бахтияра Гасанализаде. Защитник уже больше месяца не выступал в составе клуба «Сабах» из-за травмы. Гипс с руки Гасанализаде был снят совсем недавно. В связи с чем решение включить в стартовый состав физически и психологически неподготовленного игрока было неоправданным. Но Де Бьязи сделал это, за что и поплатился. Грубые ошибки игрока «Сабах» не в последнюю очередь способствовали поражению команды.
Неудачный «шведский расчет»
Встреча со Швецией показала, что Де Бьязи сделал выводы из своих просчетов. Итальянец поменял четырех игроков состава. Он сменил Юсифа Иманова на Эмиля Балаева, Бахтияра Гасанализаде - на Антона Кривоцюка, Эдди Исрафилова - на Алексея Исаева и Озана Джан Кекчю - на Торала Байрамова. Что же это дало? Начнем с вратаря. Если в первой встрече тренер доверился Юсифу, то и во втором матче желательно было оставить его. Ведь стресс у молодого голкипера прошел. Он уже не так бы нервничал, как в игре с Австрией, и мог держаться более уверенно. Но Де Бьязи, видимо, счел виновным в поражении и Иманова, заменив его Балаевым. И вновь просчитался. Первый гол шведов - результат грубой ошибки голкипера «Сабаила».
Замену Бахтияра можно считать правильным решением. Потому что все видели ошибки игрока «Сабаха» в первой игре. Но и Антон Кривоцюк выступил недостаточно уверенно. Его ошибки время от времени также создавали проблемы для сборной. Можно понять и замену Эдди Исрафилова, который получил травму, Алексеем Исаевым. Но включать в состав креативного игрока вместо опорного полузащитника не совсем верно. По логике, Эдди должен был заменить Эльвин Джамалов. А Де Бьязи, рассчитывая получить необходимые очки, выпустил на поле коллектив атакующего плана, не имеющего склонности к защите.
Можно еще принять, что тактическая схема, связанная со стартовым составом, была ошибочной. Но вместе с тем сложно осознать, почему футболисты на своих позициях не выполняли свои функции. В течение трех лет мы наблюдали за Де Бьязи и знаем о его любви к экспериментам. Но обычно ротации делаются в контрольных матчах, чтобы игроки могли привыкнуть к своим новым позициям.
Практически в обеих играх футболисты выступали ниже своего потенциала. «Движущая сила» игроков клубов казалась скучной и беспомощной в сборной. Естественно, на это есть причины. И, видимо, это ошибки главного тренера, которые не позволили показать футболистам лучшую игру.
Пропустить 9 голов за две игры - настоящая трагедия для национального футбола. Команда Джанни Де Бьязи потерпела полное фиаско. При нынешнем раскладе выход нашей сборной из группы можно приравнять к чуду, который вряд ли случится. Но, по крайней мере, можно вывести на поле команду, которая продолжает бороться. Если это не удастся сделать главному тренеру, то зачем он? Может, профессионалу, допустившему в двух встречах столько ошибок, следует подать в отставку?
Отставка - выход?
В этом случае возникает вопрос:  а что может дать смена главного тренера? Вряд ли какой-либо тренер сможет спасти сборную Азербайджана. Уход итальянского наставника позволит Ассоциации футбольных федераций Азербайджана (АФФА) лишь несколько сэкономить в финансовом плане. Если в сборной нет высокопрофессиональных футболистов, то каков смысл в дорогом иностранном тренере?
Генеральный секретарь  АФФА Сархан Гаджиев в интервью Region plus признал плохое выступление сборной Азербайджана. По его словам, скоро прояснится и дальнейшая судьба Джанни Де Бьязи как главного тренера: «Сборная Азербайджана показала слабую игру в обеих встречах. Начали мы хорошо. Но после того как противник открыл счет, игра нарушилась. Национальная сборная не смогла мобилизоваться. В АФФА были очень разочарованы. Тренеры, футболисты тоже очень расстроены этим результатом. Сейчас мы ожидаем отчета главного тренера Джанни Де Бьязи. На данном этапе вопрос отставки тренера не стоит на повестке. Думаю, что он отработает до конца контракта. В ближайшие дни состоится заседание полномочного органа - Исполнительного комитета. На заседании будет заслушан отчет Де Бьязи и обсудят его работу».
Тот факт, что сборная Азербайджана пропустила 9 голов в двух играх, не позволяет оптимистично смотреть на игру команды в ближайшем будущем. Жаль, что время, а это не один год, потрачено зря. Работа детских футбольных школ организована не на должном уровне, нет хороших кадров для сборной. И закономерно, что национальная команда выходит на поле лишь для того, чтобы проигрывать. Что касается результатов товарищеских матчей, то никакого значения они не имеют. Игру же сборной на официальных матчах можно сравнить с беготней за мячом людей с ограниченными возможностями.