İTALİYALININ FİASKOSU
Futbol üzrə Azərbaycan millisi Avropa çempionatının seçmə mərhələsinə olduqca uğursuz başlayıb. Canni de Byazinin rəhbərlik etdiyi kollektiv AÇ-2024-ün seçmə mərhələsinin F qrupunda əvvəlcə Avstriyaya (1:4), daha sonra İsveçə (0:5) məğlub olub. Acınacaqlı məğlubiyyət milli komandanın daha da gerilədiyini nümayiş etdirib.
Avstriya: yanlış taktika
Avstriyalılarla görüşdən qabaq mütəxəssislər düşünürdülər ki, millimiz bu tsikldə 5-li müdafiə ilə oynayacaq, çünki Avstriya və İsveç olduqca sürətli komandalardır. Onların heyətində bir anda oyunun nəticəsinə təsir edə biləcək futbolçular var. Bu səbəbdən də, 5-li müdafiə sistemi Azərbaycan yığması üçün ən doğru variant idi. Lakin Canni de Byazi fərqli qərar verib. Görünür, son 5 oyunda 4-3-3 sxemi ilə əldə olunan qələbələrə görə baş məşqçi eyforiyaya düşüb. İtaliyalı həm Avstriya, həm də İsveç ilə görüşdə bu düzülüşdən istifadə edib.
Avstriya ilə görüşün start heyəti idealdan çox uzaq idi. Başlayaq elə qapıçı seçimindən. Futbol ictimaiyyəti düşünürdü ki, Avstriya ilə qarşılaşmada qapını daha təcrübəli Səlahət Ağayev və Emil Balayev qoruyacaq, çünki Yusif İmanov yalnız premyer-liqa matçlarında meydana çıxıb. Görüşün ilk dəqiqələrindən gənc futbolçu çaşqın görünürdü. Müdafiəçilərin də səhvlərə yol verməsi onun işini daha da çətinləşdirib. Lakin insaf naminə demək lazımdır ki, Yusif bir neçə dəfə top saxlayıb.
Əlbəttə ki, məğlubiyyəti ancaq qapıçının zəif çıxışı ilə əlaqələndirmək olmaz. Milli bütövlükdə tarixinin ən bərbad oyunlarından birini keçirib.
Avstriya ilə qarşılaşma üçün daha bir səhv seçim Bəxtiyar Həsənalızadə ilə bağlı idi. Müdafiəçi zədə səbəbindən bir aydan çox idi ki, “Sabah”ın heyətində çıxış etmirdi. Onun qolundakı gips millinin düşərgəsində çıxarılmışdı. Belə olan halda həm fiziki, həm də psixoloji cəhətdən hazır olmayan oyunçunu ilk “11-lik”də meydana buraxmaq doğru qərar deyildi. Lakin De Byazi bunu edib və bu qərarının cəzasını ağır ödəyib. “Sabah”ın üzvünün kobud səhvləri oyunun taleyinə ciddi təsir göstərib.
Uğursuz “İsveç hesablaması”
İsveçlə görüşdə De Byazinin səhvlərindən nəticə çıxardığını görmək olardı. İtaliyalı heyətdə dörd dəyişiklik etmişdi. Yusif İmanovu Emil Balayevlə, Bəxtiyar Həsənalızadəni Anton Krivotsyukla, Eddi İsrafilovu Aleksey İsayevlə, Ozan Can Kökçünü isə Tural Bayramovla əvəzləmişdi. Bəs bu dəyişikliklərin nəticəsi olub?
Başlayaq elə qapıçı seçimindən. Birinci görüşdə Yusifə güvənilmişdisə, bu seçim üzərində dayanılmalı idi, çünki gənc qolkiperin üzərindən stress atılmışdı. O, Avstriya ilə oyundakı kimi həyəcanlı olmayacaq və bu görüşdə daha inamlı çıxış edəcəkdi. Lakin De Byazi, yəqin ki, məğlubiyyətdə həm də İmanovu günahkar hesab edərək onu Balayevlə əvəzləyib və yenə yanılıb. Çünki isveçlilərin vurduğu ilk qolda “Səbail”in qolkiperi kobud səhvə yol verdi.
Antonun Bəxtiyarı əvəzləməsi düzgün qərar idi. Çünki “Sabah”ın üzvünün ilk oyunda nələr etdiyini hamı gördü. Lakin Krivotsyuk da o qədər də inamlı çıxış etməyib. Onun zaman-zaman etdiyi səhvlər yığma üçün problem yaradırdı.
Eddinin əvəzinə Alekseyin oynamasını başa düşmək olardı. Çünki “Neftçi”nin üzvü ilk oyunda zədələnmişdi. Amma dayaq yarımmüdafiəçinin əvəzinə yaradıcı futbolçu ilə meydana çıxmaq doğru deyildi. Məntiqlə Eddini Elvin Camalov əvəzləməli idi. De Byazi isə İsveçdən xal almaq potensialının olduğunu nəzərə alaraq meydana hücuma meyilli kollektiv buraxmışdı.
Taktiki sxemin, ilk “11-liy”in səhv olmasını anlamaq mümkündür. Lakin futbolçuların mövqelərə görə düzgün oynadılmamasını başa düşmək çətindir. 3 il ərzində gördük ki, De Byazi eksperimentlər aparmağı sevir. Amma bir məsələ var. Rotasiyaları yoxlama görüşlərində edirlər ki, futbolçular yeni mövqelərinə alışsınlar.
Demək olar ki, hər iki oyunda bütün futbolçular potensialından aşağı səviyyədə çıxış ediblər. Klublarında daha istəkli görünənlər millidə sönük və aciz idilər. Təbii ki, bunun səbəbi var. Baş məşqçinin səhvləri futbolçuların daha yaxşı mübarizə aparmasına mane olub.
İki oyunda 9 qol buraxmaq ölkə futbolu üçün əsl faciədir. Canni de Byazinin komandası bu oyunlarda fiaskoya uğrayıb. İndiki halda qrupdan çıxmaq şansımız, demək olar ki, möcüzəyə bərabərdir. Amma heç olmasa, meydana mübariz komanda çıxarmaq olar. Baş məşqçi bunu bacarmırsa, o zaman o, nə üçün lazımdır? Bəlkə, iki görüşdə bu qədər səhvə yol verən peşəkar özü istefa verməlidir?
İstefa çıxış yoludur?
Belə olan halda sual yaranır: məşqçi dəyişikliyi nə ilə nəticələnəcək? Heç bir məşqçi Azərbaycan millisini xilas edə bilməyəcək. İtalyan məşqçinin gedişi AFFA-ya təkcə maddi baxımdan qənaət etməyə imkan verəcək. Yığmada yüksək peşəkarlığa malik futbolçular yoxdursa, o zaman bahalı əcnəbi məşqçinin olmasının nə mənası var?
AFFA-nın baş katibi Sərxan Hacıyev “Region plus” jurnalına açıqlamasında Azərbaycan millisinin zəif çıxış etdiyini etiraf edib. O, Canni De Byazinin baş məşqçi kimi taleyinə yaxın günlərdə aydınlıq gələcəyini bildirib: “Azərbaycan millisi hər iki oyunda zəif təsir bağışlayıb. Hərçənd oyuna yaxşı başlamışdıq. Rəqib hesabı açdıqdan sonra oyun nizamı pozulub.
Milli özünə gələ bilməyib. AFFA olaraq çox məyus olduq. Məşqçilər, futbolçular da bu nəticəyə üzülüb. Hazırda baş məşqçi Canni De Byazinin milli ilə bağlı hesabatını gözləyirik. İndiki məqamda onun istefası gündəmdə deyil. Müqavilənin sonuna qədər işləyəcəyini düşünürəm. Yaxın günlərdə əsas səlahiyyətli orqan İcraiyyə Komitəsinin iclası olacaq. İclasda De Byazinin hesabatı dinləniləcək və onun işi müzakirə ediləcək”.
Azərbaycan yığmasının iki oyunda 9 qol buraxması yaxın gələcəkdə də komandadan yaxşı nəsə gözləməyə imkan vermir. Təəssüf ki, bu illər boşa verilib. Uşaq futbol məktəblərinin işi lazımi səviyyədə təşkil olunmayıb, milli komanda üçün yaxşı kadrlar yoxdur. Odur ki, millinin meydana yalnız uduzmaq üçün çıxması təbiidir. Yoldaşlıq matçlarında nəticə gəlincə, bu oyunların nəticələri ciddi önəm daşımır. Millinin rəsmi matçlardakı oyununu məhdud fiziki imkanları olan insanların top arxasınca qaçması ilə müqayisə etmək olar.

THE ITALIAN'S FIASCO
The Azerbaijani national football team have had an extremely poor start to the European Championship qualifiers. The team led by Gianni De Biasi lost first to Austria (1-4) and then to Sweden (0-5) in the 2024 European Championship qualifying round. The devastating defeat showed that the national team is still in regress.
Austria: wrong tactics
Before the meeting with the Austrians, experts believed that the national team would play this cycle with 5 defenders, because both the Austrian and Swedish teams are considered to be quite fast. Their players can change the course of the game very quickly. Therefore, a five-back line-up would be the most suitable option. But Gianni De Biasi decided otherwise. The 4-3-3 winning scheme of the last five games has probably caught the head coach in apparent euphoria. The Italian coach decided to use this model also against Austria and Sweden.
The starting line-up for the game against Austria was not ideal. Let's start with the choice of goalkeeper. The fans of football expected the fairly experienced Salahat Aghayev or Emil Balayev to defend the goal in the match against Austria, because Yusif Imanov appeared on the field only in the matches of the Premier League. From the first minutes of the match the young player looked confused. And the recurrent errors by defenders made his task even more difficult. Nevertheless, it is fair to say that Yusif made several saves.
In fact, the national team's defeat cannot be attributed solely to the weakness of goalkeeper. The team's performance was undoubtedly one of the most mediocre in its history.
Another fault in the match against Austria was the appearance of Bakhtiyar Hasanalizade. The defender has not played for the Sabah club for over a month because of his injury. Hasanalizade just recently recovered from an arm injury. Therefore, a decision to include the physically and mentally unfit player into the starting line-up was unwarranted. But De Biasi did, and he paid the price for it. Hasanalizade's gross errors were not the least of factors that contributed to the team's defeat.
Unsuccessful plans against Swedes
The game against Sweden showed that De Biasi had learned from his mistakes. He swapped four players in the squad. He replaced Yusif Imanov with Emil Balayev, Bakhtiyar Hasanalizade with Anton Krivotsyuk, Eddie Israfilov with Alexei Isayev and Ozan Can Kokcu with Tural Bayramov. What was the result? Let's start with the goalkeeper again. If the coach trusted Yusif in the first game, it was better to leave him in the second one. After all, the young goalkeeper would no longer be as nervous as he was in the game against Austria and could be more confident. But perhaps De Biasi thought Imanov was the main reason of the previous defeat and replaced him with Balayev. And he made a mistake again. The Swedes' first goal was a result of a gross mistake by the goalkeeper of Sabayil FC.
Replacing Bakhtiar was perhaps a right decision. Because everyone saw the Sabah player's mistakes in the first game. But Anton Krivotsyuk didn't perform confidently enough either. His mistakes also caused occasional problems for the national team. We can also understand the replacement of injured Eddie Israfilov by Alexei Isayev. But it was not quite right to include a creative player instead of a holding midfielder. Logically, Eddie should have been replaced by Elvin Jamalov. And De Biasi, expecting to get the necessary points, released on the filed a squad of attacking players with no tendency to defend.
One can understand that the tactical scheme associated with the starting line-up was flawed. But it is difficult to understand why the players did not fulfil their functions. We have been watching De Biasi for three years and know about his love for experimentation. But usually rotations are done in test matches so that players can get used to their new positions.
In almost both games the players performed below their potential. The driving force of club players seemed dull and helpless in the national team. This can be explained, of course. Apparently, it was the head coach's mistakes that prevented the players from showing their best performance.
Conceding nine goals in two games is a real tragedy for national football. Gianni De Biasi's team has suffered a complete fiasco. As things stand, our team's leaving the group stage can be a miracle, which is unlikely to happen. But at least the coach can release on the field a team that keeps fighting. Otherwise why do we need him? Maybe a professional with so many mistakes in two games should resign?
Is resignation an adequate response?
In this case, there is a question: what will the head coach's replacement change? It is unlikely that any coach will be able to save the Azerbaijani national team. The departure of the Italian coach will only save AFFA somewhat financially. If there are no highly professional players in the national team, what is the point of having an expensive foreign coach?
Sarkhan Hajiyev, Secretary General of the Association of Football Federations of Azerbaijan (AFFA), acknowledged in his interview the poor performance of the national team. According to him, the fate of Gianni De Biasi as head coach will soon become clear: "The [national] team showed a weak performance in both games. We started well. But after our opponent scored the first goal, the game broke down. The national team could not get mobilised. AFFA was very disappointed. The coaches, the players were also very disappointed with the result. Now we are awaiting the report of head coach Gianni De Biasi. At this stage, the question of the coach's dismissal is not on the agenda. I think he will serve out his contract until the end. There will be a meeting of the executive committee in the coming days. De Biasi's report will be heard at the meeting and his performance will be discussed."
The fact that the Azerbaijani team conceded 9 goals in two games does not allow us to be optimistic about the team's play in the near future. It is a pity that the time, which is more than one year, has been wasted. The work of children's football schools is not organised at a proper level, there are no good players for the national team. And it is logical that the national team take to the pitch only to lose. As for the results of friendlies, they have no value. The national team's performance in official matches can be compared to that of runners with disabilities.