Suqovuşanda keçirilən turnir avarçəkmə üzrə Dünya Kubokuna çevrilə bilər
Dağların ətəyində yerləşən Suqovuşanda mayın 4-7-də avarçəkmə və kanoe qayıqları üzrə növbəti beynəlxalq turnir keçirilib. Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr edilən “Prezident kuboku-2023” beynəlxalq reqatasında 20-dək ölkədən 100-dən çox yerli və xarici idmançı iştirak edib.
Uğurlu nəticə
Avropa Kanoe Assosiasiyasının təqvim planına daxil edilən yarışda 15 ölkənin idmançıları medal qazanmağa nail olub. Suqovuşan və Mingəçevirdə təşkil edilən reqatada təmsilçilərimiz ümumilikdə 14 medal qazanıblar. Komandamızın üç yarış günündə yekun nəticəsi 2 qızıl, 3 gümüş və 9 bürünc medaldır.
2009-2010-cu il təvəllüdlü oğlanların mübarizəsində Vacib Babayev və Nihad Rəhimov cütlüyü iki nəfərlik kayakla 200 metr məsafəyə yürüşdə bütün rəqiblərini qabaqlayıb. Sahib Əyyubzadə - Nuran Rəhimli dueti üçüncü olub.
2005-2006-cı il təvəllüdlü oğlanların 2 nəfərlik kayakla eyni məsafəyə yarışında isə Maarif Qarayev - Rüfət Rəhimov cütlüyü ikinci, Emil Allahverdiyev - Amil Süleymanov dueti üçüncü yeri tutublar. Akademik avarçəkmə üzrə 1 nəfərlik qayıqla 1000 metr məsafəyə yürüşdə Tunar Cəfərli fəxri kürsünün üçüncü pilləsinə qalxıb.
Müxtəlif kateqoriyalarda Elmir Məmmədov birinci, Maarif Həsənov, Nihad Rəhimov ikinci, Darina Həsənova və Gülnarə Həmzəyeva isə bürünc medala layiq görülüb. 2005-2008-ci il təvəllüdlü qızların mübarizəsində Gülnarə Həmzəyeva 500 metr məsafəyə bir nəfərlik kanoe qayığında üçüncü yeri tutub. 2005-2006-cı il təvəllüdlü  oğlanların eyni məsafəyə 1 nəfərlik kayak yarışında Elmir Məmmədov fəxri kürsünün ikinci pilləsinə qalxıb. Bu yaş kateqoriyası üzrə 500 metrlik məsafəyə 2 nəfərlik kanoe qayığında Ramil Mustafayev və Rüfət Rəhimov bürünc medal əldə edib. Nurlan Paşayev 2005-2006-cı il təvəllüdlü oğlanlar arasında akademik avarçəkmə üzrə 2000 metr məsafəyə yürüşdə 3-cü yerlə kifayətlənib.
Daha böyük yarışlar üçün imkanlar
Beynəlxalq reqatanın özəlliklərindən biri bu dəfə yarışın Avropa Kanoe Assosiasiyasının təqvim planına daxil edilməsi olub. Ölkəmizə səfər edən Avropa Kanoe Assosiasiyasının prezidenti Jan Zunqrana və Beynəlxalq Kanoe Assosiasiyasının rəhbəri Tomas Koneçkoya Suqovuşandakı su hövzəsində daha böyük yarışların keçirilməsinin mümkünlüyünü qeyd edib. Onların fikrincə, gələcəkdə burada Avropa və dünya kubokları çempionatları keçirmək olar.
J.Zunqrana Suqovuşan və Mingəçevirdə keçirilən “Prezident kuboku-2023” beynəlxalq reqatası barədə danışarkən təşkilatçılığı yüksək qiymətləndirib: “Yarış çox yaxşı təşkil olunub. Bu, Avropada avarçəkmənin inkişafına böyük töhfə verə bilər. Qitə təşkilatına rəhbər seçiləndən sonra ilk səfərim məhz Azərbaycana olub. Bu səbəbdən, hazırkı yarışı izləmək mənim üçün vacib idi. Suqovuşan və Mingəçevirdə keçirilən yarış gələcəkdə təqvimdə lisenziya xarakterli turnir kimi qəbul oluna bilər. Bunun üçün hər cür şərait var”.
Beynəlxalq Kanoe Federasiyasının prezidenti Tomas Koneçko isə beynəlxalq reqatanın gələcəkdə daha çox iştirakçısının olacağını proqnozlaşdırıb: “Gələcəkdə Suqovuşan və Mingəçevir nüfuzlu beynəlxalq yarışlara ev sahibliyi edə bilər. Bu ideyanın həyata keçməsi üçün Azərbaycanın mümkün namizədliyini dəstəkləyəcəyəm. Düşünürəm ki, bu, ölkəniz üçün vacib olan yubileyi qeyd etmək baxımından çox yaxşı fürsətdir. Belə bir yarışın keçirilməsi həm Azərbaycan, həm də burada iştirak edən ölkələrin bu idman növünü təşviq etməsi üçün də önəmlidir. Suqovuşan xüsusi yerdir, çünki öz tarixi var. Azərbaycanın qısa zamanda bu bölgəni necə inkişaf etdirməsinin və su hövzəsində yarışlar üçün şərait yaratmasının şahidi oldum. Suqovuşandakı şərait beynəlxalq standartlara cavab verir. Gələcəkdə orada dünya çempionatı kimi nüfuzlu yarışlar keçirilə bilər”.
Azərbaycanın gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov “Prezident kuboku-2023” turnirinin keçirilməsinin önəmini vurğulayıb: “Biz artıq 3-cü dəfədir ki, Suqovuşana yarış keçirmək üçün gəlmişik. Hər dəfə bura gələn, yarışda iştirak edən xarici ölkələrin sayı artır. Bütün bu təşkilatçılıq dövlətin dəstəyi olmadan mümkün deyil. İdmançılarımız daim Prezident İlham Əliyevin və birinci xanım Mehriban Əliyevanın diqqət və qayğısını hiss edib”.
Suqovuşandakı yarışın əsas özəlliyi ondan ibarətdir ki, burada daha çox gənc idmançılar sınaqdan keçirilir. Gənc idmançılar beynəlxalq reqatada təcrübə toplayır və milli komandalar üçün potensiallarını nümayiş etdirirlər. Dünya kuboku kimi nüfuzlu yarış Suqovuşanda təşkil olunarsa, burada daha çox ölkənin idmançısı mübarizə aparacaq. Lisenziya xarakterli yarışlara gəlincə, onlar Azərbaycanda avarçəkməni daha da populyarlaşdıracaq və yeni idmançıların cəlb olunmasına yardım göstərəcək.

SUCCESS OF THE REGATTA
On May 4-7, a regular international canoeing tournament was held in Sugovushan, at the foot of the mountains. Over 100 local and foreign athletes from 20 countries attended the President Cup 2023 regatta dedicated to the 100th anniversary of national leader Heydar Aliyev.
Successful result
The winners of medals in competitions included on the European Canoe Association's calendar were the representatives from 15 countries. In the regatta organised in Sugovushan and Mingachevir, Azerbaijani athletes were awarded a total of 14 medals. The final result of our team after three competition days is 2 gold, 3 silver and 9 bronze medals.
The gold went to kayakers Vajib Babayev and Nihad Rahimov (b. 2009-2010) who showed the best result in 200m. The duo of Sahib Ayyubzade and Nuran Rahimli earned bronze.
Maarif Garayev and Rufat Rahimov (b. 2005-2006) were the second best, while Emil Allahverdiyev and Amil Suleymanov settled for bronze. The Azerbaijani national team took another bronze medal in rowing. In the 1,000m race Tunar Jafarli ranked third among athletes born in 2009-2010.
Elmir Mammadov was awarded first place in various categories. He was followed by Maarif Hasanov and Nihad Rahimov (second) and Darina Hasanova and Gulnara Gamzayeva (third). Gamzayeva also ranked third in 500m canoe single race among girls born in 2005-2008. Elmir Mammadov ranked second in kayak race on the same distance among boys born in 2005-2008. In the same age category, Ramil Mustafayev and Rufat Rahimov won the bronze medal in 500m canoeing. Nurlan Pashayev settled for bronze in 2,000m in rowing (2005-2006).
Opportunities for larger competitions
One of the distinguishing features of the international regatta was its inclusion in the calendar of the European Canoe Association (ECA). ECA president Jean Zoungrana and head of the International Canoe Association (ICA) Tomasz Konečko, who visited Azerbaijan, said it was possible to hold larger competitions at the Sugovushan Reservoir. They believe European and world championships can also be held here in the future.
Commenting on the President's Cup 2023 regatta held in Sugovushan and Mingechevir, Jean Zoungrana praised the organisers: "The tournament was organised very well. It can considerably promote rowing in Europe. It was my first visit to Azerbaijan after I was elected the head of the ECA. That's why it was important for me to watch the current race. The competition in Sugovushan and Mingechevir can be regarded as a licensing tournament in our future itinerary. All the necessary conditions are available for that."
IAC President Tomasz Konečko believes that there will be more participants in the international regatta in the future: "In the future, Sugovushan and Mingechevir can well host prestigious international competitions. I will support Azerbaijan's likely candidacy in this area. I think this is a very good opportunity to mark an important anniversary for your country. To hold such competitions is of great importance both for Azerbaijan and for promoting this sport in participating countries. Sugovushan is a special place with its own history. I was a witness how Azerbaijan in a short time mastered this region and created all the necessary conditions to hold these competitions. The conditions in Sugovushan meet all the international standards. So, in the future, such prestigious competitions as the World Cup can be held there."
Azerbaijani Youth and Sports Minister Farid Gayibov underlined the importance of holding the President's Cup 2023 tournament: "This is the third such competition in Sugovushan. Each time the number of foreign countries that join the tournament increases. All these organisational works would be impossible without state support. Our athletes always feel the attention and care of President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva."
The key feature of the Sugovushan tournament is that it gives a chance to young athletes to test themselves by gaining experience in international regattas and showing their potential for national teams. Holding a world cup in Sugovushan will definitely draw more athletes from more countries to the region. As for licensing competitions, they will further promote rowing in Azerbaijan and attract new athletes.