Azərbaycan kiçik və orta biznesin inkişafını və insan kapitalının artmasını hədəfləyib
Beynəlxalq Əmək Təşkilatının (BƏT), həmçinin Dünya İqtisadi Forumunun və Dünya Bankının araşdırmalarına əsasən, mövcud tendensiyalar yaxın illərdə məşğulluq səviyyəsinin azalacağını göstərir. Avrasiyadakı geosiyasi qeyri-sabitlik, hətta inkişaf etmiş ölkələrdə belə iqtisadi artım templərinin kəskin şəkildə aşağı düşməsinə səbəb qlobal resessiya və inflyasiya təzyiqi, həmçinin rəqəmsallaşma və süni intellektin tətbiqi fonunda bir sıra peşələrin bazardan sıxışdırılması əmək bazarına çox mənfi təsir göstərə bilər. Lakin Azərbaycanda son illər qeyri-neft sektorunda istehsalın və ixracın artması, Qarabağ regionunda irimiqyaslı infrastruktur və tikinti, həmçinin özünüməşğulluq layihələri üçün işçi qüvvəsinə olan ehtiyac fonunda biznes fəallığı və məşğulluq səviyyəsi yüksəlir.
İnsanların əvəzinə robotlar?
Beynəlxalq Əmək Təşkilatının ötənilki hesabatında qeyd olunub ki, Ukraynadakı müharibə bir çox postsovet ölkələrində əmək bazarında ciddi problemlərə səbəb olub. Hətta bu, bir zamanlar çiçəklənən Avropa dövlətlərinə belə mənfi təsir göstərib. Belə ki, burada enerji böhranı, yanacağın, mineral və filiz xammalının yüksək qiymətləri səbəbindən ağır sənaye sektorunun bir çox enerji tutumlu müəssisələri bağlanır. BƏT-in məlumatına görə, 2022-ci ildə dünyada işsizlərin sayı 207 milyon nəfər artıb. Bu da böhrandan əvvəlki 2019-cu illə müqayisədə 21 milyon nəfər çoxdur.
Qlobal işsizlik səviyyəsinin azı 2023-cü ilə və bəlkə də ondan sonrakı illərə qədər pandemiyadan əvvəlki səviyyədən yuxarı qalxacağı gözlənilir. Bundan başqa, BƏT-in ötən ilin dekabrın sonunda dərc etdiyi “Müxtəlif ölkələrdə iş vaxtı” hesabatında qeyd olunub ki, iş həftəsinin müddətinin azalması fonunda orta əməkhaqqı səviyyəsi aşağı düşüb. Bu mənfi tendensiya 2023-cü ildə də davam edəcək. BƏT-in qlobal əmək bazarındakı tendensiyalara dair yanvar hesabatına əsasən, bu il dünyada məşğulluq cəmi 1% artacaq. Yəni bu göstərici ötən illə (artım 2,3%) müqayisədə 2 dəfə az olacaq.
Üstəlik, işsizlərin sayı 3 milyon artaraq ümumilikdə 210 milyon nəfərə çatacaq. Məşğulluq səviyyəsi 2024-cü ildə də aşağı səviyyədə qalacaq - artım cəmi 1,1% olacaq. Tədqiqatın müəllifləri qeyd ediblər ki, iqtisadi artımın yavaşlaması və qeyri-sabitlik fonunda daha çox insan daha ​​aşağı keyfiyyətli işləri qəbul etməli olacaq. Bu iş yerlərində maaş daha aşağı, şərtlər isə çox da cəlbedici deyil. Bu böhranlar və inflyasiya təzyiqləri yaşayış dəyərini artırır. Bu isə ev təsərrüfatlarına təhdid yaradır və ümumi qlobal istehlak tələbinin azalmasına səbəb ola bilər.
Qlobal resessiya, inflyasiya və geosiyasi münaqişələr əmək bazarına təsir edən yeganə amillərdən deyil. Ümumdünya İqtisadi Forumunun “The Future of Jobs 2023” hesabatında yaxın 5 ildə dünyada iş yerlərinin sayının 14 milyon və ya 2% azalacağı qeyd olunub. Bu hesabat dünyanın 27 sənaye klasterindən və 45 iqtisadiyyatdan olan 803 şirkət nümayəndələri arasında keçirilən sorğunun nəticələrinə əsaslanır. Burada bildirilib ki, 2027-ci ilin sonuna qədər 69 milyon iş yerinin yaradılması gözlənilir, lakin eyni zamanda 83 milyon insan işini itirəcək. İxtisarlar, ilk növbədə, maliyyə-administrativ sektora təsir edəcək: kassirlərə, o cümlədən bilet satan kassirlərə və bank işçilərinə, həmçinin poçt və mühasibat işçilərinə, katiblərə və s. İşçilərin sayının azalacağı ilk 10 peşəyə qanunvericilər və məmurlar da daxildir.
Beləliklə, növbəti onillikdə əmək bazarındakı vəziyyət “yaşıl iqtisadiyyat”a və rəqəmsal sənaye 4.0-a keçidi pozacaq. Amma bu dəyişikliklər işçilər üçün ciddi imkanlar yaradacaq. Süni intellekt, maşınların öyrənilməsi, dayanıqlı inkişaf, biznes analitikası, informasiya təhlükəsizliyi və İT sektorunun digər sahələri, o cümlədən startaplar üzrə mütəxəssislərə tələbat artacaq.
Oxşar ismarış Dünya Bankının (DB) hesabatında da müşahidə olunur. Ənənəvi peşələrdə süni intellektin tətbiqi, həmçinin rəqəmsal texnologiyaların kütləvi şəkildə mənimsənilməsi, “təmiz enerji”yə keçid və təchizat zəncirlərinin yenidən bölüşdürülməsi səbəbindən növbəti 5 il ərzində dünya üzrə iş yerlərinin təxminən dörddə biri dəyişəcək. Bankın analitiklərinin fikrincə, “ChatGPT” kimi texnologiyaların yaranması kommunikasiya və proseslərin koordinasiyası ilə əlaqəli olan iş yerlərini avtomatlaşdıracaq və ya əvəz edəcək. Eyni zamanda Dünya Bankının sorğusunda iştirak edən 800 şirkətin təxminən 75%-i yaxın 5 ildə süni intellekt texnologiyalarını tətbiq etmək niyyətindədir. Nəticədə, 26 milyon iş yerinin ixtisar ediləcəyi gözlənilir.
Yeni peşələr – yeni iş yerləri
Sadalanan proseslər təkcə yüksək inkişaf etmiş dövlətlərə aid deyil, onlar tədricən inkişaf etməkdə olan ölkələrdə, o cümlədən postsovet məkanında özünü göstərəcək. Bəs Azərbaycanın əmək bazarı keyfiyyət dəyişikliklərinə nə dərəcədə hazırdır və dünya üçün indiki böhranlı dövrdə ölkəmizdə məşğulluqla bağlı məsələlər necə həll olunur?
Biznesin və ictimai həyatın rəqəmsallaşması ilə bağlı qlobal tendensiyalar qaçılmaz olaraq Azərbaycana da təsir edəcək və hökumət artıq bununla bağlı qabaqlayıcı tədbirlər görür.
“Son illər ərzində Azərbaycan hökumətinin həyata keçirdiyi islahatlar sayəsində insan kapitalının inkişafı sahəsində nəzərəçarpacaq irəliləyiş var: hesabatımıza əsasən, Azərbaycanda 2010-2020-ci illərdə İnsan Kapitalı İndeksi 50%-dən 58%-ə qalxıb”, - Dünya Bankının Avropa və Mərkəzi Asiya regionunda insan inkişafı üzrə direktoru Fadia Saadah “Azərbaycan üzrə İnsan Kapitalı İcmalı”nın təqdimatında bildirib.
“Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”in 5 əsas bəndindən biri insan kapitalının inkişafı və müasir texnologiyaların tətbiqidir. Bu sənəd çərçivəsində həyata keçirilən, ortamüddətli dövrü əhatə edən “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illər üçün sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda dördüncü sənaye inqilabının komponentlərinin daha da inkişafı, qeyri-neft sektorunda elmtutumlu, innovativ istehsalın xüsusi çəkisinin artması, kənd təsərrüfatı, ticarət və xidmətlər, maliyyə, nəqliyyat, kommunal xidmətlər və şəhər təsərrüfatında, səhiyyə kimi sahələrdə İT texnologiyalarının fəal tətbiqi nəzərdə tutulur. Bu addımlar iqtisadiyyatın rəqabət qabiliyyətini artırmaq və yerli biznesi innovasiyaya yönəltmək məqsədi daşıyır. Əlbəttə ki, bu, ölkənin beynəlxalq əmək bölgüsü sisteminə daxil olmasına imkan verəcək.
“Əvvəllər dünyada gedən tendensiyalar və qloballaşma ÜDM-in ölçüsü ilə hesablanırdısa, hazırda insan kapitalının inkişafı ilə ölçülür. Qarşıdan gələn dördüncü və beşinci sənaye inqilablarında da insan kapitalının inkişaf etdirilməsi və əmək bazarındakı iştirakçılara təqdim olunması koordinasiyalı şəkildə həyata keçirilməlidir. Bu amillər Azərbaycanın gələcək inkişafını müəyyən edəcək”, - Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyinin İdarə Heyəti sədrinin müavini Cəmaləddin Quliyev Bakıda keçirilən “Global HR Summit 2023” tədbirində deyib.
Hazırda əsas vəzifə ixtisaslı kadrları hazırlamaq və biznes sahəsində yüksək texnologiyalı pilot layihələri dəstəkləməkdir. Artıq bu istiqamətdə ilk addımlar atılır. Ekologiya sahəsində İT startaplarının formalaşdırılmasına və proqram təminatı biznesi üzrə təlim üçün ixtisaslaşmış inkubasiya mərkəzlərinin yaradılmasına başlanılıb. IoT texnologiyalarının (əşyaların interneti) tətbiqi və robotlaşdırma layihələrinin həyata keçirilməsi, digər müasir texnologiyaların inkişafı üzrə mütəxəssislərin hazırlanması istiqamətində də işlər aparılır. Məsələn, “yaşıl enerji”, enerji səmərəliliyi sistemləri və tullantısız, ekoloji cəhətdən təmiz istehsal seqmentində.
Təbii ki, insan kapitalının inkişafı mexanizmləri formalaşmadan sadalanan sahələrdə işlərin həyata keçirilməsi mümkünsüzdür. Odur ki, universitetlərdə və ixtisaslaşdırılmış elmi mərkəzlərdə kadrların ixtisasının artırılmasına, həmçinin İT texnologiyaları və elektronika, riyaziyyat, fizika və digər dəqiq elmlərdə yeni mütəxəssislərin hazırlanmasına yönəldilmiş işlər həyata keçirilir.
Bu məsələlərin həllinə Türkiyə, eləcə də İsrail Texniki Universiteti ciddi dəstək verir. Qeyd edək ki, adıçəkilən universitet Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Mərkəzinin yaradılmasını dəstək göstərib. Bu mərkəzdə artıq ixtisaslaşmış mütəxəssislərin hazırlanmasına başlanılıb. Bundan başqa, bir sıra Avropa ölkələrinin, eləcə də WEF strukturlarının köməyi ilə Bakıda IV Sənaye İnqilabı Mərkəzinin filialı yaradılıb.
“Biz iqtisadi inkişafın və innovativ istehsal sahəsinin təhsil, praktiki və tətbiqi elm, həmçinin digər sahələrlə uzlaşdırılması istiqamətində səylərimizi birləşdirməli və buna uyğun olaraq təhsilin inkişafı üçün kapital formalaşdırmalıyıq”, - Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov deyib.
Biznes işsizliyə qarşı
Hökumətin əsas vəzifəsi əmək bazarını genişləndirmək və aktuallığını itirən peşələrdə iş yerlərinin itirilməsini kompensasiya etməkdir. Söhbət xüsusən texnoparkların, sənaye zonalarının, sənaye məhəllələrinin, azad iqtisadi zonaların və digər sənaye klasterlərinin inkişafından gedir. Sadalanan seqmentlərdə indiyədək 10 mindən çox iş yeri yaradılıb. Bu proses davam edir. Yaxın 1-2 ildə sənaye zonalarında ümumi dəyəri 370 milyon manatdan çox olan yeni layihələr həyata keçiriləcək. Bu isə əlavə 2400 daimi iş yerinin yaradılmasına imkan verəcək. Ötən il ölkədə qeyri-neft sənaye məhsullarının istehsalında sənaye zonalarının payı 16,7%, onların dünyanın 50-dən çox ölkəsinə ixracda payı isə 29,5% təşkil edib.
Kiçik və orta biznes (KOB) də əmək bazarında vakansiyaların artmasına töhfə verməlidir. Ölkədə aktiv sahibkarların sayı getdikcə artır. Bununla bağlı göstərici hazırda 720 mini ötüb. Onların dəstəyi və məşğulluq xidmətləri vasitəsilə son 5 ildə 282 min nəfər işlə təmin olunub. 2026-cı ilə qədər KOB seqmentində istehsal payının ölkənin ÜDM-də 35%-ə, qeyri-xammal müəssisələrində məşğulluq səviyyəsinin isə 60%-ə çatdırılması planlaşdırılır. Bu baxımdan effektiv vergi, maliyyə və digər güzəştlərə malik ekosistem yaratmaqla biznes mühitinin daha da optimallaşdırılması, həmçinin KOB sektoru üçün ixrac imkanlarının genişləndirilməsi zəruridir.
Respublikada işsizliyin azaldılmasının digər mühüm vasitəsi özünüməşğulluq proqramıdır. Buna cəlb olunan vətəndaşların sayı tədricən artıb. 2017-ci ildə bununla bağlı göstərici 1232 nəfər idi. Ötən il isə bu göstərici 16,2 min nəfərdən çox olub. Hazırda bu proqramda 17 minə yaxın vətəndaşın iştirakı nəzərdə tutulur. Bu məsələyə İşsizlikdən sığorta fondunun 212,7 milyon manata qədər artan büdcəsi də töhfə verməlidir. Ümumiyyətlə, son 5 ildə özünüməşğulluq proqramı çərçivəsində 60 mindən çox işsiz ailəyə mikro və kiçik biznesin yaradılmasına köməklik göstərilib.
Yerli əmək bazarında təklifin artması üçün ən mühüm katalizator rolunu artıq üçüncü ildir ki, Qarabağ regionunun dirçəliş proqramı oynayır. Bu proqram minlərlə mütəxəssisin cəlb edilməsi və kapital qoyuluşlarının həcmi ilə dərin təəssürat yaradır. Azərbaycanın maliyyə naziri Samir Şərifov qeyd edib ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpasına 2021-2023-cü illər üçün ümumi xərclər 9,7 milyard manat təşkil edəcək.
Beləliklə, “Böyük Qayıdış” proqramı çərçivəsində azad edilmiş ərazilərdə yaşayış və sosial infrastrukturun yaradılması, aqrar-sənaye klasterlərinin formalaşdırılması 35 mindən çox keçmiş məcburi köçkünün tədricən buraya qayıtmasına gətirib çıxaracaq. Üstəlik, bütün bunlar uzun illər ərzində yeni iş yerlərinin yaradılması üçün əhəmiyyətli mənbə rolunu oynayacaq.

Azerbaijan bets on human capital growth through the development of SME
According to the International Labour Organisation (ILO), the World Economic Forum (WEF) and the World Bank (WB), current trends suggest that employment levels will decline in the coming years. Geopolitical instability in Eurasia, global recession and inflation that have sharply reduced economic growth even in developed countries, as well as the displacement of a number of professions due to digitalisation and the introduction of artificial intelligence could have a very negative impact on the labour market. Nevertheless, in Azerbaijan, business activity and employment have been increasing in recent years on the back of increased production and exports in the non-oil sector, large-scale infrastructure and construction projects in Garabagh, and self-employment projects.
Robots vs humans?
Last year's ILO report noted that the war in Ukraine has led to serious labour market problems in many post-Soviet countries. Even the formerly prosperous European countries have been affected, with the energy crisis and high prices of fuel, minerals and ores causing the closure of many energy-intensive heavy industry enterprises. Overall, according to the ILO, the number of unemployed in the world increased by 207 million in 2022, 21 million more than in pre-crisis 2019. Global unemployment is expected to remain above pre-pandemic levels until at least 2023, and possibly beyond. The ILO report 'Working Time in Different Countries' released at the end of December last year also shows average earnings falling as working hours decrease. This negative trend will continue in 2023. The January edition of the ILO Global Employment Trends report indicates that global employment will only grow by 1% this year, half the rate of growth of 2.3% a year earlier. At the same time, the number of unemployed will increase by 3 million to a total of 210 million people. Employment will remain just as low in 2024, growing by a mere 1.1%. The research notes that the economic slowdown and instability will force the increasing number of people to accept lower quality jobs with worse pay and less attractive terms. Crises and inflation are increasing the cost of living, which threatens households and can lead to a reduction in aggregate global consumer demand.
Global recession, inflation and geopolitical conflicts are far from the only factors affecting the labour market. The recently published WEF's report The Future of Jobs 2023 estimates that the number of jobs in the world will fall by 14 million, or 2%, over the next five years. The report is based on a survey of 803 companies in 27 industry clusters and 45 economies. It claims that 69 million jobs are expected to be created by the end of 2027 but 83 million people will lose their jobs. Layoffs will primarily affect the financial and administrative sector: cashiers, bankers, as well as postal and accounting workers, secretaries and other clerks. Lawmakers and civil servants are also among the top 10 professions set to shrink. The transition to a green economy and digital industry 4.0 will disrupt the usual state of the labour market over the next decade. But these changes will create significant opportunities for workers. There will be increased demand for specialists in artificial intelligence, machine learning, sustainability, business intelligence, information security and other areas of the IT sector, including start-ups.
A similar statement is indicated in the World Bank (WB) report. Introduction of artificial intelligence (AI) in traditional professions, as well as the massive use of digital technologies, shift to clean energy and redistribution of supply chains will change almost a quarter of global jobs over the next five years. WB analysts estimate that the emergence of technologies such as ChatGPT will automate or replace positions that involve communication and process coordination. About 75% of 800 companies surveyed by the WB intend to adopt AI technology within the next five years, resulting in an expected 26 million job losses.
New professions = new jobs
These processes will take place not only in highly developed countries, but will gradually appear in developing countries as well, including in the post-Soviet space. To what extent is Azerbaijan's labour market ready for qualitative changes? How does Azerbaijan tackle the employment issues during the current global crisis?
Global trends in the digitalisation of business and social life will inevitably affect Azerbaijan, and the government is already taking precautionary measures. "Thanks to the reforms implemented by the government in recent years, there has been tangible progress in human capital development: according to our report for 2010-2020, the percentage of human capital in the country has increased from 50% to 58%," Fadia Saada, WB Regional Director, said at the launch of the Human Capital Review of Azerbaijan.
One of the five basic points of the National Socio-Economic Development Priorities: Azerbaijan 2030 is the development of human capital and the introduction of modern technologies. Medium-term socio-economic development strategy of Azerbaijan for 2022-2026 currently implemented as part of this document, provides for the further growth of industry 4.0 components and increasing the share of knowledge-intensive, innovative production in the non-oil sector, active introduction of IT technologies in agriculture, trade and services, finance, transport, utilities and urban services, medicine. All these steps are designed to improve the competitiveness of the national economy and redirect domestic business towards innovation, which will enable the country to enter the system of international division of labour. "In the past, key trends and globalisation were measured by the size of GDP. Now they are measured by the development of human capital. Accordingly, improvements in human capital and labour market actors need to be coordinated in the fourth and forthcoming fifth industrial revolutions. These factors will determine the further development of Azerbaijan," said Jamaladdin Guliyev, Deputy Chairman of the Azerbaijan State Employment Agency, during the Global HR Summit in Baku.
Today the main task is to train qualified personnel and support pilot high-tech businesses. The first steps in this direction are already underway. Development of a friendly environment for IT start-ups and specialised incubation centres for software business training have started. A group of specialists receive training to be able to implement IoT (Internet of Things) technologies, robotisation projects and developing other know-how. For example, energy efficiency systems and zero-waste, environmentally friendly production for green energy.
Certainly, all these achievements would not be possible without the development of human capital mechanisms. Higher education institutions and specialised scientific centres are being reformed to upgrade the qualifications of staff, as well as to train new specialists in IT and electronics, mathematics, physics and other exact sciences.
Türkiye and Technion University of Israel have supported these developments through the creation of the Azerbaijani Cyber Security Centre, which provides training to specialists in this field. In addition, thanks to the assistance of several European countries, as well as WEF, a branch of the Centre for Industrial Revolution IV has been established in Baku. "We must combine our efforts to align economic development and innovative production with education, practical and applied science, as well as with other areas so that we could form the capital to promote education," Azerbaijani Minister of Economy Mikayil Jabbarov said.
Business vs unemployment
The government's key objective is to expand the labour market and compensate for lost jobs in obsolete spheres of the national economy. This includes the development of technology parks, industrial zones and quarters, free economic zones and other production clusters, where more than 10,000 jobs have been created so far. This process continues even today. In the next year or two, new projects worth over ₼370m will be implemented in industrial zones, which will create additional 2,400 permanent jobs. Last year, the share of industrial zones in the production of non-oil industrial products in Azerbaijan reached 16.7%, and its share in exports to more than 50 countries was 29.5%.
The small and medium-sized entrepreneurship (SME) segment should also help to increase vacancies in the labour market. The number of active entrepreneurs in the country is growing and currently exceeds 720,000. 282,000 people have been employed in the last five years through SMEs and employment services. By 2026, it is planned to increase the share of the SME production to 35% of GDP, while the employment rate in non-mineral oriented enterprises will reach 60%. It is therefore necessary to further optimise the business climate by creating an ecosystem with effective tax, financial and other incentives, as well as expanding export opportunities for the SME sector.
Another important tool for reducing unemployment in the republic has been the self-employment programme. The number of people involved in it has been rising smoothly, from 1,232 in 2017 to more than 16,200 last year. Presently, about 17,000 citizens are expected to participate in the program, which should be assisted by the increased budget of the Unemployment Insurance Fund up to ₼212.7m. Over the last five years, thanks to the self-employment program, it has been possible to assist more than 60,000 unemployed families in starting micro and small businesses.
Regeneration programme in Garabagh has been implemented for three years, being a major catalyst for the growth of the local labour market, impressing with the involvement of many thousands of specialists and the amount of capital investment. As Finance Minister Samir Sharifov noted, the total cost of the recovery of the liberated territories in 2021-2023 will reach ₼9.7b. Given the implementation of the Great Return programme, the creation of residential and social infrastructure in the liberated areas, development of agro-industrial clusters will lead to the gradual return of over 35,000 former internally displaced persons and will be an important source for new jobs for many years to come.