Azərbaycan kiçik və orta biznesin inkişafını və insan kapitalının artmasını hədəfləyib
Beynəlxalq Əmək Təşkilatının (BƏT), həmçinin Dünya İqtisadi Forumunun və Dünya Bankının araşdırmalarına əsasən, mövcud tendensiyalar yaxın illərdə məşğulluq səviyyəsinin azalacağını göstərir. Avrasiyadakı geosiyasi qeyri-sabitlik, hətta inkişaf etmiş ölkələrdə belə iqtisadi artım templərinin kəskin şəkildə aşağı düşməsinə səbəb qlobal resessiya və inflyasiya təzyiqi, həmçinin rəqəmsallaşma və süni intellektin tətbiqi fonunda bir sıra peşələrin bazardan sıxışdırılması əmək bazarına çox mənfi təsir göstərə bilər. Lakin Azərbaycanda son illər qeyri-neft sektorunda istehsalın və ixracın artması, Qarabağ regionunda irimiqyaslı infrastruktur və tikinti, həmçinin özünüməşğulluq layihələri üçün işçi qüvvəsinə olan ehtiyac fonunda biznes fəallığı və məşğulluq səviyyəsi yüksəlir.
İnsanların əvəzinə robotlar?
Beynəlxalq Əmək Təşkilatının ötənilki hesabatında qeyd olunub ki, Ukraynadakı müharibə bir çox postsovet ölkələrində əmək bazarında ciddi problemlərə səbəb olub. Hətta bu, bir zamanlar çiçəklənən Avropa dövlətlərinə belə mənfi təsir göstərib. Belə ki, burada enerji böhranı, yanacağın, mineral və filiz xammalının yüksək qiymətləri səbəbindən ağır sənaye sektorunun bir çox enerji tutumlu müəssisələri bağlanır. BƏT-in məlumatına görə, 2022-ci ildə dünyada işsizlərin sayı 207 milyon nəfər artıb. Bu da böhrandan əvvəlki 2019-cu illə müqayisədə 21 milyon nəfər çoxdur.
Qlobal işsizlik səviyyəsinin azı 2023-cü ilə və bəlkə də ondan sonrakı illərə qədər pandemiyadan əvvəlki səviyyədən yuxarı qalxacağı gözlənilir. Bundan başqa, BƏT-in ötən ilin dekabrın sonunda dərc etdiyi “Müxtəlif ölkələrdə iş vaxtı” hesabatında qeyd olunub ki, iş həftəsinin müddətinin azalması fonunda orta əməkhaqqı səviyyəsi aşağı düşüb. Bu mənfi tendensiya 2023-cü ildə də davam edəcək. BƏT-in qlobal əmək bazarındakı tendensiyalara dair yanvar hesabatına əsasən, bu il dünyada məşğulluq cəmi 1% artacaq. Yəni bu göstərici ötən illə (artım 2,3%) müqayisədə 2 dəfə az olacaq.
Üstəlik, işsizlərin sayı 3 milyon artaraq ümumilikdə 210 milyon nəfərə çatacaq. Məşğulluq səviyyəsi 2024-cü ildə də aşağı səviyyədə qalacaq - artım cəmi 1,1% olacaq. Tədqiqatın müəllifləri qeyd ediblər ki, iqtisadi artımın yavaşlaması və qeyri-sabitlik fonunda daha çox insan daha ​​aşağı keyfiyyətli işləri qəbul etməli olacaq. Bu iş yerlərində maaş daha aşağı, şərtlər isə çox da cəlbedici deyil. Bu böhranlar və inflyasiya təzyiqləri yaşayış dəyərini artırır. Bu isə ev təsərrüfatlarına təhdid yaradır və ümumi qlobal istehlak tələbinin azalmasına səbəb ola bilər.
Qlobal resessiya, inflyasiya və geosiyasi münaqişələr əmək bazarına təsir edən yeganə amillərdən deyil. Ümumdünya İqtisadi Forumunun “The Future of Jobs 2023” hesabatında yaxın 5 ildə dünyada iş yerlərinin sayının 14 milyon və ya 2% azalacağı qeyd olunub. Bu hesabat dünyanın 27 sənaye klasterindən və 45 iqtisadiyyatdan olan 803 şirkət nümayəndələri arasında keçirilən sorğunun nəticələrinə əsaslanır. Burada bildirilib ki, 2027-ci ilin sonuna qədər 69 milyon iş yerinin yaradılması gözlənilir, lakin eyni zamanda 83 milyon insan işini itirəcək. İxtisarlar, ilk növbədə, maliyyə-administrativ sektora təsir edəcək: kassirlərə, o cümlədən bilet satan kassirlərə və bank işçilərinə, həmçinin poçt və mühasibat işçilərinə, katiblərə və s. İşçilərin sayının azalacağı ilk 10 peşəyə qanunvericilər və məmurlar da daxildir.
Beləliklə, növbəti onillikdə əmək bazarındakı vəziyyət “yaşıl iqtisadiyyat”a və rəqəmsal sənaye 4.0-a keçidi pozacaq. Amma bu dəyişikliklər işçilər üçün ciddi imkanlar yaradacaq. Süni intellekt, maşınların öyrənilməsi, dayanıqlı inkişaf, biznes analitikası, informasiya təhlükəsizliyi və İT sektorunun digər sahələri, o cümlədən startaplar üzrə mütəxəssislərə tələbat artacaq.
Oxşar ismarış Dünya Bankının (DB) hesabatında da müşahidə olunur. Ənənəvi peşələrdə süni intellektin tətbiqi, həmçinin rəqəmsal texnologiyaların kütləvi şəkildə mənimsənilməsi, “təmiz enerji”yə keçid və təchizat zəncirlərinin yenidən bölüşdürülməsi səbəbindən növbəti 5 il ərzində dünya üzrə iş yerlərinin təxminən dörddə biri dəyişəcək. Bankın analitiklərinin fikrincə, “ChatGPT” kimi texnologiyaların yaranması kommunikasiya və proseslərin koordinasiyası ilə əlaqəli olan iş yerlərini avtomatlaşdıracaq və ya əvəz edəcək. Eyni zamanda Dünya Bankının sorğusunda iştirak edən 800 şirkətin təxminən 75%-i yaxın 5 ildə süni intellekt texnologiyalarını tətbiq etmək niyyətindədir. Nəticədə, 26 milyon iş yerinin ixtisar ediləcəyi gözlənilir.
Yeni peşələr – yeni iş yerləri
Sadalanan proseslər təkcə yüksək inkişaf etmiş dövlətlərə aid deyil, onlar tədricən inkişaf etməkdə olan ölkələrdə, o cümlədən postsovet məkanında özünü göstərəcək. Bəs Azərbaycanın əmək bazarı keyfiyyət dəyişikliklərinə nə dərəcədə hazırdır və dünya üçün indiki böhranlı dövrdə ölkəmizdə məşğulluqla bağlı məsələlər necə həll olunur?
Biznesin və ictimai həyatın rəqəmsallaşması ilə bağlı qlobal tendensiyalar qaçılmaz olaraq Azərbaycana da təsir edəcək və hökumət artıq bununla bağlı qabaqlayıcı tədbirlər görür.
“Son illər ərzində Azərbaycan hökumətinin həyata keçirdiyi islahatlar sayəsində insan kapitalının inkişafı sahəsində nəzərəçarpacaq irəliləyiş var: hesabatımıza əsasən, Azərbaycanda 2010-2020-ci illərdə İnsan Kapitalı İndeksi 50%-dən 58%-ə qalxıb”, - Dünya Bankının Avropa və Mərkəzi Asiya regionunda insan inkişafı üzrə direktoru Fadia Saadah “Azərbaycan üzrə İnsan Kapitalı İcmalı”nın təqdimatında bildirib.
“Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”in 5 əsas bəndindən biri insan kapitalının inkişafı və müasir texnologiyaların tətbiqidir. Bu sənəd çərçivəsində həyata keçirilən, ortamüddətli dövrü əhatə edən “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illər üçün sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda dördüncü sənaye inqilabının komponentlərinin daha da inkişafı, qeyri-neft sektorunda elmtutumlu, innovativ istehsalın xüsusi çəkisinin artması, kənd təsərrüfatı, ticarət və xidmətlər, maliyyə, nəqliyyat, kommunal xidmətlər və şəhər təsərrüfatında, səhiyyə kimi sahələrdə İT texnologiyalarının fəal tətbiqi nəzərdə tutulur. Bu addımlar iqtisadiyyatın rəqabət qabiliyyətini artırmaq və yerli biznesi innovasiyaya yönəltmək məqsədi daşıyır. Əlbəttə ki, bu, ölkənin beynəlxalq əmək bölgüsü sisteminə daxil olmasına imkan verəcək.
“Əvvəllər dünyada gedən tendensiyalar və qloballaşma ÜDM-in ölçüsü ilə hesablanırdısa, hazırda insan kapitalının inkişafı ilə ölçülür. Qarşıdan gələn dördüncü və beşinci sənaye inqilablarında da insan kapitalının inkişaf etdirilməsi və əmək bazarındakı iştirakçılara təqdim olunması koordinasiyalı şəkildə həyata keçirilməlidir. Bu amillər Azərbaycanın gələcək inkişafını müəyyən edəcək”, - Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyinin İdarə Heyəti sədrinin müavini Cəmaləddin Quliyev Bakıda keçirilən “Global HR Summit 2023” tədbirində deyib.
Hazırda əsas vəzifə ixtisaslı kadrları hazırlamaq və biznes sahəsində yüksək texnologiyalı pilot layihələri dəstəkləməkdir. Artıq bu istiqamətdə ilk addımlar atılır. Ekologiya sahəsində İT startaplarının formalaşdırılmasına və proqram təminatı biznesi üzrə təlim üçün ixtisaslaşmış inkubasiya mərkəzlərinin yaradılmasına başlanılıb. IoT texnologiyalarının (əşyaların interneti) tətbiqi və robotlaşdırma layihələrinin həyata keçirilməsi, digər müasir texnologiyaların inkişafı üzrə mütəxəssislərin hazırlanması istiqamətində də işlər aparılır. Məsələn, “yaşıl enerji”, enerji səmərəliliyi sistemləri və tullantısız, ekoloji cəhətdən təmiz istehsal seqmentində.
Təbii ki, insan kapitalının inkişafı mexanizmləri formalaşmadan sadalanan sahələrdə işlərin həyata keçirilməsi mümkünsüzdür. Odur ki, universitetlərdə və ixtisaslaşdırılmış elmi mərkəzlərdə kadrların ixtisasının artırılmasına, həmçinin İT texnologiyaları və elektronika, riyaziyyat, fizika və digər dəqiq elmlərdə yeni mütəxəssislərin hazırlanmasına yönəldilmiş işlər həyata keçirilir.
Bu məsələlərin həllinə Türkiyə, eləcə də İsrail Texniki Universiteti ciddi dəstək verir. Qeyd edək ki, adıçəkilən universitet Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Mərkəzinin yaradılmasını dəstək göstərib. Bu mərkəzdə artıq ixtisaslaşmış mütəxəssislərin hazırlanmasına başlanılıb. Bundan başqa, bir sıra Avropa ölkələrinin, eləcə də WEF strukturlarının köməyi ilə Bakıda IV Sənaye İnqilabı Mərkəzinin filialı yaradılıb.
“Biz iqtisadi inkişafın və innovativ istehsal sahəsinin təhsil, praktiki və tətbiqi elm, həmçinin digər sahələrlə uzlaşdırılması istiqamətində səylərimizi birləşdirməli və buna uyğun olaraq təhsilin inkişafı üçün kapital formalaşdırmalıyıq”, - Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov deyib.
Biznes işsizliyə qarşı
Hökumətin əsas vəzifəsi əmək bazarını genişləndirmək və aktuallığını itirən peşələrdə iş yerlərinin itirilməsini kompensasiya etməkdir. Söhbət xüsusən texnoparkların, sənaye zonalarının, sənaye məhəllələrinin, azad iqtisadi zonaların və digər sənaye klasterlərinin inkişafından gedir. Sadalanan seqmentlərdə indiyədək 10 mindən çox iş yeri yaradılıb. Bu proses davam edir. Yaxın 1-2 ildə sənaye zonalarında ümumi dəyəri 370 milyon manatdan çox olan yeni layihələr həyata keçiriləcək. Bu isə əlavə 2400 daimi iş yerinin yaradılmasına imkan verəcək. Ötən il ölkədə qeyri-neft sənaye məhsullarının istehsalında sənaye zonalarının payı 16,7%, onların dünyanın 50-dən çox ölkəsinə ixracda payı isə 29,5% təşkil edib.
Kiçik və orta biznes (KOB) də əmək bazarında vakansiyaların artmasına töhfə verməlidir. Ölkədə aktiv sahibkarların sayı getdikcə artır. Bununla bağlı göstərici hazırda 720 mini ötüb. Onların dəstəyi və məşğulluq xidmətləri vasitəsilə son 5 ildə 282 min nəfər işlə təmin olunub. 2026-cı ilə qədər KOB seqmentində istehsal payının ölkənin ÜDM-də 35%-ə, qeyri-xammal müəssisələrində məşğulluq səviyyəsinin isə 60%-ə çatdırılması planlaşdırılır. Bu baxımdan effektiv vergi, maliyyə və digər güzəştlərə malik ekosistem yaratmaqla biznes mühitinin daha da optimallaşdırılması, həmçinin KOB sektoru üçün ixrac imkanlarının genişləndirilməsi zəruridir.
Respublikada işsizliyin azaldılmasının digər mühüm vasitəsi özünüməşğulluq proqramıdır. Buna cəlb olunan vətəndaşların sayı tədricən artıb. 2017-ci ildə bununla bağlı göstərici 1232 nəfər idi. Ötən il isə bu göstərici 16,2 min nəfərdən çox olub. Hazırda bu proqramda 17 minə yaxın vətəndaşın iştirakı nəzərdə tutulur. Bu məsələyə İşsizlikdən sığorta fondunun 212,7 milyon manata qədər artan büdcəsi də töhfə verməlidir. Ümumiyyətlə, son 5 ildə özünüməşğulluq proqramı çərçivəsində 60 mindən çox işsiz ailəyə mikro və kiçik biznesin yaradılmasına köməklik göstərilib.
Yerli əmək bazarında təklifin artması üçün ən mühüm katalizator rolunu artıq üçüncü ildir ki, Qarabağ regionunun dirçəliş proqramı oynayır. Bu proqram minlərlə mütəxəssisin cəlb edilməsi və kapital qoyuluşlarının həcmi ilə dərin təəssürat yaradır. Azərbaycanın maliyyə naziri Samir Şərifov qeyd edib ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpasına 2021-2023-cü illər üçün ümumi xərclər 9,7 milyard manat təşkil edəcək.
Beləliklə, “Böyük Qayıdış” proqramı çərçivəsində azad edilmiş ərazilərdə yaşayış və sosial infrastrukturun yaradılması, aqrar-sənaye klasterlərinin formalaşdırılması 35 mindən çox keçmiş məcburi köçkünün tədricən buraya qayıtmasına gətirib çıxaracaq. Üstəlik, bütün bunlar uzun illər ərzində yeni iş yerlərinin yaradılması üçün əhəmiyyətli mənbə rolunu oynayacaq.

Азербайджан сделал ставку на рост объема человеческого капитала развитием малого и среднего бизнеса
Согласно исследованиям Международной организации труда (МОТ), а также Всемирного экономического форума и Всемирного банка, текущие тенденции свидетельствуют о сокращении уровня занятости в ближайшие годы. Геополитическая нестабильность в Евразии, глобальная рецессия и инфляционное давление, резко снизившие темпы экономического роста даже в развитых странах, а также вытеснение ряда профессий на фоне цифровизации и внедрения искусственного интеллекта могут весьма негативно сказаться на рынке труда. Тем не менее в Азербайджане в последние годы активность бизнеса и занятость повышаются на фоне роста производства и экспорта в ненефтяном секторе, потребности в рабочих руках для масштабных инфраструктурных и строительных проектов в Карабахском регионе, а также проектов по самозанятости.
Роботы вместо людей?
Еще в прошлогоднем отчете Международной организации труда отмечалось, что война в Украине привела к серьезным проблемам на рынке труда во многих постсоветских странах. Затронуты даже благополучные в прошлом государства Европы, где из-за энергетического кризиса, высоких цен на топливо, минеральное и рудное сырье закрываются многие энергоемкие предприятия в секторе тяжелой промышленности. В целом, по данным МОТ, в 2022 году число безработных в мире увеличилось на 207 млн, что на 21 млн больше, чем в докризисном 2019 году. Ожидается, что глобальный уровень безработицы сохранится на уровне, превышающем допандемийные показатели, по меньшей мере, до 2023 года, а возможно и более. Также авторы опубликованного в конце декабря прошлого года доклада МОТ «Рабочее время в разных странах» констатируют снижение среднего уровня заработной платы на фоне сокращения продолжительности рабочей недели. Данный негативный тренд сохранится и в 2023 году. Как следует из январского доклада МОТ о тенденциях на мировом рынке труда, занятость в мире в текущем году вырастет лишь на 1%, то есть будет вдвое меньше, чем годом ранее (рост на 2,3%). При этом число безработных увеличится на 3 млн - в общей сложности до 210 млн человек. Столь же низким уровень занятости останется и в 2024 году - рост составит всего 1,1%. Авторы исследования отмечают, что в условиях экономического замедления и нестабильности все большему числу людей придется соглашаться на «менее качественную» работу с худшей оплатой и менее привлекательными условиями. Эти кризисные явления и инфляционный прессинг увеличивают стоимость жизни, что угрожает домохозяйствам и может привести к сокращению совокупного потребительского спроса в мире.
Глобальная рецессия, инфляция и геополитические конфликты - далеко не единственные факторы, влияющие на рынок труда. В опубликованном докладе Всемирного экономического форума (ВЭФ) The Future of Jobs 2023 отмечается, что количество рабочих мест в мире в ближайшие пять лет сократится на 14 млн, или на 2%. Доклад ВЭФ основан на результатах опроса представителей 803 компаний из 27 отраслевых кластеров и 45 экономик мира. В нем говорится, что до конца 2027 года ожидается создание 69 млн рабочих мест, но в то же время 83 млн человек потеряют работу. Увольнения затронут прежде всего финансово-административный сектор: кассиров, в том числе билетных и банковских, а также почтовых и бухгалтерских работников, секретарей и других клерков. В топ-10 профессий, число представителей которых будет сокращаться, включены также законодатели и чиновники. Привычное положение дел на рынке труда в ближайшее десятилетие нарушит переход к «зеленой» экономике и цифровой индустрии 4.0. Но вместе с тем эти перемены создадут для работников значительные возможности. Увеличится востребованность специалистов в области искусственного интеллекта, машинного обучения, устойчивого развития, бизнес-аналитики, информационной безопасности, иных направлений IT-сектора, в том числе стартаперов.
Схожий посыл наблюдается и в докладе Всемирного банка (ВБ). Внедрение искусственного интеллекта (ИИ) в традиционных профессиях, а также массовое применение цифровых технологий, переход на экологически чистую энергию и перераспределение цепочек поставок изменят почти четверть рабочих мест в мире в течение следующих пяти лет. Согласно оценкам аналитиков ВБ, появление подобных ChatGPT-технологий позволит автоматизировать или заменить должности, которые связаны с общением и координацией процессов. При этом порядка 75% из 800 опрошенных ВБ компаний намерены внедрить технологии ИИ в следующие пять лет, в результате чего ожидается сокращение 26 млн рабочих мест.
Новые профессии - новые рабочие места
Перечисленные процессы не являются прерогативой лишь высокоразвитых государств, постепенно они будут проявляться и в развивающихся странах, в том числе и на постсоветском пространстве. В какой же мере рынок труда Азербайджана готов к качественным переменам и как в нынешний кризисный для всего мира период решаются вопросы занятости в нашей стране?
Глобальные тренды в области цифровизации деловой и общественной жизни неизбежно затронут Азербайджан, и правительство уже предпринимает предупреждающие меры. «Благодаря реформам, реализуемым правительством Азербайджана на протяжении последних лет, наблюдается ощутимый прогресс в области развития человеческого капитала: согласно нашему отчету с 2010 по 2020 год, процент человеческого капитала в республике увеличился с 50 до 58%», - отметила региональный директор ВБ Фадия Саада на презентации «Обзора человеческого капитала по Азербайджану».
Одним из пяти базовых пунктов «Национальных приоритетов социально-экономического развития: Азербайджан-2030» обозначены развитие человеческого капитала и внедрение современных технологий. Реализуемая в рамках этого документа среднесрочная «Стратегия социально-экономического развития Азербайджана на 2022-2026 годы» предусматривает дальнейший рост компонентов индустрии 4.0 и увеличение доли наукоемкого, инновационного производства в ненефтяном секторе, активное внедрение IT-технологий в сельском хозяйстве, торговле и сфере сервиса, финансах, транспортном, коммунальном и городском хозяйствах, медицине. Все эти шаги призваны повысить конкурентоспособность экономики и сориентировать отечественный бизнес на инновации, что позволит стране войти в систему международного разделения труда. «В прошлом ключевые тренды и глобализация измерялись размером ВВП стран, а теперь они оцениваются развитием человеческого капитала. Соответственно в IV и грядущей V промышленных революциях необходимо координировать совершенствование человеческого капитала и участников рынка труда. Эти факторы будут определять дальнейшее развитие Азербайджана», - отметил зампредседателя правления Азербайджанского государственного агентства занятости Джамаледдин Гулиев в ходе состоявшегося в Баку глобального HR-саммита.
Главной задачей в настоящее время видятся подготовка квалифицированных кадров и поддержка пилотных высокотехнологичных бизнесов. Первые шаги в этом направлении уже реализуются. Начаты формирование экологической ниши IT-стартапов и создание профильных инкубационных центров по обучению софтверному бизнесу. Ведется также работа по подготовке специалистов для внедрения технологий IoT (интернет вещей) и реализации проектов по роботизации, развитию иных ноу-хау. Например, в сегменте «зеленой» энергетики, систем энергоэффективности и безотходного, экологически чистого производства.
Разумеется, все перечисленные направления были бы невозможны без формирования механизмов развития человеческого капитала. В вузах и профильных научных центрах осуществляются преобразования, нацеленные на повышение квалификации кадров, а также подготовку новых специалистов в области IT-технологий и электроники, математики, физики и других точных наук.
Весомую поддержку в решении этих задач оказывают Турция, а также Израильский университет Technion, поддержавший создание Азербайджанского центра кибербезопасности, где начата подготовка профильных специалистов. Кроме того, с помощью ряда стран Европы, а также структур ВЭФ в Баку был создан филиал Центра IV промышленной революции. «Мы должны объединить наши усилия по согласованию экономического развития и сферы инновационного производства с образованием, практической и прикладной наукой, а также с другии областями, и в соответствии с этим сформировать капитал, чтобы продвигать образование», - отметил министр экономики Азербайджана Микаил Джаббаров.
Бизнес против безработицы
Ключевой задачей правительства обозначены расширение рынка труда и восполнение убыли рабочих мест по утрачивающим актуальность профессиям. Речь, в частности, идет о развитии технопарков, промзон, промышленных кварталов, СЭЗ и иных производственных кластеров, где на сегодняшний день создано свыше 10 тыс. рабочих мест. И этот процесс продолжается. В ближайшие год-два в промзонах будут реализованы новые проекты на более чем 370 млн манатов, что позволит создать дополнительно свыше 2400 постоянных рабочих мест. В прошлом году удельный вес промышленных зон в производстве ненефтяной промышленной продукции по стране составил 16,7%, а его доля в экспорте в более чем 50 стран мира - 29,5%.
Увеличению вакансий на рынке труда должен способствовать также сегмент малого и среднего бизнеса (МСБ). Число активных предпринимателей в стране растет и в настоящее время превышает 720 тыс. При их поддержке и посредством служб занятости в последние пять лет трудоустроены 282 тыс. человек. До 2026 года долю производства в сегменте МСБ намечается довести до 35% от ВВП страны, а показатель занятости на предприятиях несырьевого профиля - до 60%. В этой связи необходимо еще больше оптимизировать деловой климат, создав экосистему с эффективными налоговыми, финансовыми и иными стимулами, а также расширить экспортные возможности для сектора МСБ.
Еще одним важным инструментом снижения безработицы в республике стала программа самозанятости. Число вовлеченных в нее граждан плавно возрастало: с 1232 человек в 2017 году до более чем 16,2 тыс. в минувшем. В настоящее время предполагается участие около 17 тыс. граждан в этой программе, чему должен способствовать возросший до 212,7 млн манатов бюджет Фонда страхования от безработицы. Ну а в целом за минувшие пять лет в рамках программы самозанятости более 60 тыс. семей безработных была оказана помощь в создании микро- и малого бизнеса.
Роль важнейшего катализатора роста предложения на местном трудовом рынке уже третий год играет программа возрождения Карабахского региона, которая впечатляет вовлеченностью многих тысяч специалистов и объемом капитальных вложений. Как отметил министр финансов Азербайджана Самир Шарифов, совокупные расходы на восстановление освобожденных территорий на период 2021-2023 годов составят 9,7 млрд манатов. С учетом реализации «Великого возвращения» создание на освобожденных территориях жилой и социальной инфраструктур, формирование аграрно-промышленных кластеров обусловят поэтапное возвращение сюда свыше 35 тыс. бывших вынужденных переселенцев и на многие годы вперед будут служить важным источником формирования новых рабочих мест.