SAXLA QAZI, QALARSAN RAZI
Qışın mülayim keçməsi, qənaət tədbirləri və təbii qaz anbarlarının doluluğunun lazımi səviyyədə saxlanılması Avropaya Rusiya ilə “qaz müharibəsi” şəraitində 2022-ci ilin qışından təhlükəsiz şəkildə çıxmağa imkan verib. Bu, region üçün böyük uğur kimi qiymətləndirilə bilər, çünki Avropa ölkələri uzun illər ərzində Rusiya “mavi yanacağı”ndan ciddi şəkildə asılı olub. Amma bu mexanizmin yeni mövsümdə işləyib-işləməyəcəyini  zaman göstərəcək. Amma görünən odur ki, Brüssel bu məsələ ilə bağlı hər hansı problemlə üzləşməyəcəyinə əmindir. Üstəlik, Avropa Rusiyadan ixracı dayandırmaq əzmini nümayiş etdirərək rekord həcmdə mayeləşdirilmiş təbii qaz (LNG) almağa davam edir. Avropa Komissiyası isə yeni tövsiyələrində Avropa İttifaqı (Aİ) ölkələrini Rusiya təbii qazının tədarükünün tamamilə dayandırılmasına hazır olmağa çağırıb.
“Təbii qaz boşanması”
May avropalı təbii qaz istehlakçılarını sevindirib, çünki bu ay “mavi yanacağ”ın qiymətinin ciddi şəkildə aşağı düşməsi ilə yadda qalıb. Buna səbəb istilik mövsümünün artıq başa çatması, kondisioner mövsümünün isə hələ başlamamasıdır. Qeyd edək ki, Avropada təbii qazın qiyməti 2021-ci il mayın 20-dən bəri ilk dəfə olaraq 1000 kubmetr üçün 300 dollardan aşağı düşüb. Doğrudur, əvvəllər bu qiymət mayın sonu üçün adi hal idi. Lakin bu, indiki geosiyasi vəziyyətdə və Rusiya ilə davam edən “qaz müharibəsi” kontekstində adi hal deyil. Belə bir fikir var ki, qiymətlərin belə düşməsi inflyasiya və bədbin iqtisadi artım perspektivləri səbəbindən istehsalı artıra bilməyən sənayedə tələbin azalması ilə bağlıdır. Digər səbəblərə isə Avropada təbii qaz ehtiyatlarının yüksək səviyyəsi (bu, özlüyündə xoş sürpriz idi), böyük LNG axını və əlverişli hava şəraiti daxildir.
Xatırladaq ki, 2022-ci ildə Rusiya təbii qazının Avropa ölkələrinə idxalı 50%-dən çox azalaraq, təxminən, 80 milyard kubmetr olub. “Şimal axını” ilə və Yamal-Avropa marşrutu boyunca tədarüklər dayandırılıb. Üstəlik, Ukrayna ərazisindən tranzit də üç dəfə azalıb.
İndi Rusiya “mavi yanacağı” (azaldılmış həcmdə) Ukraynanın təbii qaz nəqli sisteminə iki giriş nöqtəsindən biri ilə, Türkiyə ərazisindən isə “Türk axını” və “Mavi axın” boru kəmərləri vasitəsilə Avropaya nəql edilir. Yerdə qalan həcmlər isə LNG tədarükü, həmçinin Azərbaycan daxil olmaqla, digər mənbələrdən kəmərlər vasitəsilə təbii qaz nəqli ilə kompensasiya edilir.
Avropada hazırda yeraltı anbarlarına təbii qaz doldurulur. “Gas Infrastructure Europe”un məlumatına görə, hazırda qitədə yeraltı qaz anbarlarının doluluq səviyyəsi 66,71% təşkil edir. Bu isə son 5 ilin eyni dövrünün orta göstəricisindən 18% çoxdur. Məqsəd noyabrın 1-dək yeraltı qaz anbarlarının doluluq səviyyəsini 90%-ə çatdırmaqdır. Lakin bütün yeraltı qaz anbarlarının istilik mövsümü başlamamışdan xeyli əvvəl, yəni avqustda dolu olacağı da istisna edilmir.
Yeri gəlmişkən, apreldə terminallardan Avropanın qaz ötürücü sisteminə LNG axını müşahidələr tarixində mütləq maksimuma, yəni 12,07 milyard kubmetrə çatıb. Avropaya rekord LNG axını mayda da davam edib. Eyni zamanda təbii qaz tədarükçüləri ilə danışıqlar davam etdirilir, yeni müqavilələr bağlanılır. Məsələn, Azərbaycan təbii qazını nümunə götürək. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bildirib ki, bu il onun alıcılarının sayı 6-dan 10-a yüksələcək.
“Bu gün Azərbaycan qazı nə qədər böyük önəm daşıyır, bunu hər kəs görür. Ölkəmizin geosiyasi önəmi böyük dərəcədə artıb. Bu gün Azərbaycan qazı 6 ölkəyə nəql edilir. Əgər hər şey plan üzrə gedərsə, bir il ərzində bu ölkələrin sayı 10-a çatacaq, ondan sonra daha da geniş coğrafiyanı əhatə edəcək”, - İ.Əliyev deyib.
Uğur amilləri
Bir sözlə, Avropada onun üçün adi olan şəraitdə qışa hazırlıq prosesi gedir. Bununla yanaşı, Brüssel bu il Aİ-də təbii qaz istehlakının qənaət tədbirləri sayəsində son 5 ilin orta göstəricisi ilə müqayisədə 60 milyard kubmetr azalacağını gözləyir. Avropa Komissiyasının (AK) daxili qiymətləndirməsinə əsasən, istehlakın azalması həcmi 2023-cü ildə Rusiya təbii qazının Aİ-yə gözlənilən idxalından daha artıq olacaq. Bu proqnoz özünü doğruldarsa, bu, Avropada təklifin artıq olmasına və təbii qazın kəskin ucuzlaşmasına səbəb olacaq.
“Avropa İttifaqı artıq Rusiyanın qalıq yanacaqlarından asılı deyil. Son 12 ay ərzində Aİ göstərib ki, o, Rusiyaya və onun enerji mənbələrindən silah kimi istifadə etmək cəhdlərinə qarşı dura biləcək. Rusiyanın Aİ-yə kömür idxalı dayanıb. İndi neft idxalı müharibədən əvvəlki dövr ilə müqayisədə çox cüzidir və Rusiya təbii qazı Aİ bazarından sürətlə yoxa çıxır”, - Avropa Komissiyasının sözçüsü Tim Makfi mayın 25-də Brüsseldə keçirdiyi brifinqdə bildirib.
Rusiya ilə Ukrayna arasında müharibədən əvvəl kəmərlər vasitəsilə Rusiya təbii qazının tədarükü Aİ idxalının təxminən 45-50%-ni təşkil edib. Bu ilin martına qədər bu göstərici artıq 8%-ə düşüb.
T.Makfinin sözlərinə görə, bu, 3 amilə əsasən mümkün olub. Birinci amil Aİ ölkələrinin etibarlı təchizatçılarla işləməsidir. 2022-ci ildə Aİ ölkələri həmin təchizatçılardan əlavə 70 milyard kubmetrdən çox təbii qaz alıb. Əsas ixracatçılar isə ABŞ və Norveç idi. Eyni zamanda Avropa Komissiyasının alternativ tərəfdaşlar tapmaq səyləri davam edir.
İkinci həlledici amil Avropa İttifaqında vətəndaşların və müəssisələrin enerjiyə qənaət etmək üçün birgə səyləridir. Əgər enerji böhranının əvvəlində Avropa Komissiyası təbii qaz istehlakını 15% azaltmağı təklif edirdisə, bu göstəricini təxminən 18% azaltmağa nail olublar. Avropa Komissiyasının nümayəndəsi qeyd edib ki, ümumilikdə Aİ-də sakinlər və şirkətlər 50 milyard kubmetr təbii qaza, yəni əvvəllər Rusiyadan hər il idxal edilən həcmin təxminən üçdə birinə qənaət edə biliblər.
Üçüncü amil isə bərpa olunan mənbələrdən alınan enerjidir: 2022-ci ildə Avropa İttifaqı 2021-ci illə müqayisədə 16% çox külək və günəş enerjisi istehsal edib. Bu isə 11 milyard kubmetrlik Rusiya təbii qazını əvəz etməyə imkan verib.
Yeri gəlmişkən, bəzi bazar iştirakçıları gözləyir ki, aşağı tələb artan təbii qaz təklifinə bərabər olmasa, bu yay Avropada bu enerji resursunun qiyməti sıfırdan aşağı düşə bilər. Bu vəziyyətdə istehsalçılar təbii qazlarını tədarük etmək üçün faktiki olaraq alıcıya pul ödəyirlər. Sonuncu dəfə belə hal 2006-cı ilin oktyabrında baş verib. O vaxt Böyük Britaniyada isti havalarda yeni təchizat boru kəmərinin açılmasından sonra gündəlik tariflər qısa müddət ərzində sıfırdan aşağı düşmüşdü.
Norveçin “Equinor” neft şirkətinin təbii qaz ticarəti və optimallaşdırılması üzrə vitse-prezidenti Peder Berlandın sözlərinə görə, Avropanın bəzi regional təbii qaz bazarlarında bərpa olunan enerji istehsalının yüksək səviyyədə olduğu saatlar və ya günlər ərzində qiymətlər mənfiyə düşə bilər. Amma o xəbərdarlıq edib ki, mənfi qiymətlərin qeydə alınmasına hələ çox vaxt var və bu istiqamətdə çox hadisələr baş verə bilər.
İsveçrənin “MET International” ticarət şirkətinin baş icraçı direktoru Derd Varqa isə Avropada təbii qaz qiymətlərinin 1 MVt/saat üçün 10 avrodan (1000 kubmetr üçün təxminən 113 dollar) aşağı düşəcəyini gözləyir: “Əgər yeraltı qaz anbarları dolu olarsa, yaxın perspektivdə təbii qazın qiymətinin bir neçə gün ərzində 1 MVt/saat üçün 10 avrodan aşağı düşəcəyinin şahidi olacağıq”.
Onun sözlərinə görə, buna təbii qaz ehtiyatlarının saxlanılması üçün anbarlarda yerin olmaması səbəb olacaq.
Rahat olmaq vaxtı deyil
Bu arada, hər kəs Aİ-nin qarşıdan gələn qışla bağlı nikbinliyini bölüşmür. Belə bir fikir var ki, mövsümlərarası dövrdə təbii qazın ucuzlaşması adi və qısamüddətli hadisədir. Beləliklə, Aİ ölkələri üçün qiymət artımı riskləri qalır, çünki istilərin başlaması ilə “mavi yanacağ”ın istehlakı da artacaq. Bundan başqa, bu enerji resursunun qiymətinin düşməsi tələbin artmasına və qiymətlərin yüksəlməsinə səbəb ola bilər.
Lakin qiymətlərin aşağı düşməsi hələ ki sənaye müəssisələrində bu enerji resursuna tələbatı artırmayıb. Belə ki, bəzi alıcılar təbii qaz alışını bazar qiymətləri daha da aşağı düşənə qədər təxirə salırlar.
Bundan başqa, qiymətlərin aşağı olması səbəbindən LNG-nin Avropa bazarına tədarükü azalır. Bir çoxları Aİ ölkələri üçün riskləri onda görürlər ki, Asiya ölkələri, ilk növbədə, Çin artıq təbii qaz istehlakını artırmağa başlayıb. Nəticədə, Avropa bu təbii qaz uğrunda mübarizə aparmalı və ola bilsin ki, artıq pul ödəməlidir.
Qətərin energetika naziri Saad əl-Kəabi Qətər İqtisadi Forumunda Avropa ölkələrini enerji balansı ilə bağlı şirkətlərlə danışıqlara başlamağa çağırıb. O, əks təqdirdə qitəni soyuq qışın gözləyəcəyini düşünür: “Avropa hələ ki neft və təbii qaz çatışmazlığı baxımından real çətinliklərlə üzləşməyib. Dünya iqtisadiyyatı 2024-cü ildə bərpa olunmağa başlayarsa və isti qış əvəzinə normal qış keçərsə, onlar (Avropa) bunu başa düşməsələr və neft və qaz istehsalçıları ilə danışıqlar masası arxasına oturmasalar, ən pisi hələ qarşıdadır”.
Nazirin sözlərinə görə, belə danışıqların olmadığı bir şəraitdə regionu xilas edə biləcək yeganə məsələ isti qış və qlobal iqtisadiyyatın yavaşlamasıdır. Saad əl-Kəabi vurğulayıb ki, hazırda Avropada trend olan bərpa olunan enerji mənbələri ənənəvi enerji mənbələrini tamamilə əvəz edə bilməz. Nazir “yaşıl enerji”nin bütün problemləri həll edəcəyini iddia edən siyasətçiləri populizmdə ittiham edib.
O, bunun qeyri-mümkün olduğunu düşünür: “Külək və günəş enerjisi ilə elektrik istehsal edə bilərsiniz, amma plastik hazırlaya bilməzsiniz. Neft məhsullarının istifadəsi üçün lazım olan bir çox başqa materiallar da var”.
Saad əl-Kəabi və onun səudiyyəli həmkarı şahzadə Əbdüləziz bin Salman Qətər İqtisadi Forumunda bildiriblər ki, neft və təbii qaz sənayesinə investisiyaların çatışmazlığı fonunda dünya enerji böhranı ilə üz-üzədir.
“ANZ Bank”ın strateqlərinin fikrincə, gələn qış Avropada enerji böhranının təkrarlanmasını istisna etmək olmaz: “Bizim əsas ssenarimiz odur ki, Avropa daha bir qışı elektrik enerjisi kəsintiləri olmadan keçirəcək. Lakin hesab edirik ki, ən pis ssenarinin reallaşma ehtimalı 30% təşkil edir. Bu risk bazar tərəfindən lazımi qədər qiymətləndirilmir”.
Yeni alıcılar
2022-ci ildə baş vermiş enerji böhranı üzərində Avropanın ilk qələbəsinə qayıtsaq, Azərbaycanın bu mübarizəyə verdiyi töhfəni bir daha xatırlatmaq istərdim. Avropa Komissiyasının məlumatına əsasən, ötən il Aİ ölkələri Azərbaycandan təbii qazın alınmasına 13,2 milyard avro xərcləyib. Ola bilsin ki, bu, ümum-Avropa miqyasında kiçik rəqəmdir. Lakin bu həcmlər Bolqarıstan, İtaliya və Yunanıstana təbii qaz tədarükündə mühüm rol oynayıb. Bununla ilk növbədə bu ölkələrin istehlakçıları üçün məişət qazının qiymətləri aşağı düşüb. Təsadüfi deyil ki, Rumıniya da Azərbaycan təbii qazının alıcıları “klubuna” üzv olmaq qərarına gəlib. Üstəlik, Cənub-Şərqi Avropanın digər ölkələri də növbədə gözləyir.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın Avropa bazarlarına təbii qaz ixracını artırmaq və tədarük coğrafiyasını genişləndirmək niyyətini bir daha təsdiqləyib.
“Azərbaycan təbii qazının Avropa bazarlarına nəql edilməsi ilə bağlı çox ciddi addımlar atılır. İldən-ilə nəql edilən, ixrac edilən qazın həcmi artıb və artacaqdır”, - İ.Əliyev mayın 22-də Vilnüsdə Litva Prezidenti Gitanas Nauseda ilə mətbuata bəyanatla çıxış edən zaman bildirib.
Bu arada, Bakı ilə Budapeşt bu il Macarıstana təbii qaz tədarük etmək barədə razılığa gəliblər.
“Azərbaycanla siyasi razılaşma nəticəsində ticarət danışıqlarımız müəyyən dərəcədə uğurlu olub. Bu il Azərbaycandan Macarıstana təbii qazın tədarükünə başlanılacaq”, - Macarıstan xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto bildirib.
Onun sözlərinə görə, Macarıstan 2023-cü ilin sonuna qədər Azərbaycan təbii qazının ilk 100 milyon kubmetrini almalıdır. Budapeşt hesab edir ki, bu tədarüklər Azərbaycanla bir neçə milyard kubmetr təbii qazın tədarükünə dair uzunmüddətli müqavilənin bağlanması istiqamətində ilk addım olacaq.
Söhbət xüsusilə neft və təbii qazdan gedirsə, proqnozlar özünü doğrultmaya bilər, çünki bu enerji resurslarının qiymətləri ilə bağlı vəziyyət heç də iqtisadiyyata aid olmayan səbəblər üzündən kəskin şəkildə dəyişə bilər. COVID-19 pandemiyası və Rusiya ilə Ukrayna arasındakı müharibə bunun əyani sübutudur.
Düşdüyü vəziyyətin ciddiliyini dərk edən Aİ göstərib ki, qərarların qəbulunda məhz birlik və mütəşəkkillik uğura aparan düzgün yoldur. Bu gün əminliklə deyə bilərik ki, Aİ ilə “Qazprom” arasında münasibətlər geri dönüş nöqtəsini keçib.
Rusiyanın enerji resurslarının tədarükünün azaldılması fonunda birinci ildən “sağ çıxa” bilən və Rusiya yanacağından “azadlığ”ın (hələ ki qismən) ləzzətini dadan Aİ, şübhəsiz ki, geri dönüş etməmək üçün əlindən gələni edəcək.
Yeni şərtlərdə təbii qazın qiymətini proqnozlaşdırmaq kifayət qədər çətindir. Söhbət sinoptiklərin belə əminliklə proqnozlaşdıra bilmədiyi hava şəraiti daxil olmaqla, müxtəlif amillərdən çox asılı olan enerji resursundan gedir. Lakin yaxın gələcəkdə təbii qazın qiymətində kəskin artımın baş verməyəcəyinə inanan ekspertlərlə razılaşmağa risk edək, çünki hazırda bununla bağlı heç bir ilkin şərt yoxdur.

BE READY FOR WINTER IN SUMMER
Experts predict no future for EU-Gazprom relations, Europe to do everything to get rid of Russian gas
01.06.2023
Thanks to warm winter, austerity measures and adequate storage capacity Europe could safely survive the last winter in the midst of a gas war with Russia. This is a real achievement for the region so dependent on Russian gas supplies for many years. We will see if the same mechanism works in the upcoming season. But Brussels seems confident in yet another success and continues to buy liquefied natural gas (LNG) in record volumes, demonstrating its determination to halt exports from Russia.
The new European Commission recommendations called on EU countries to be prepared for a complete cessation of Russian gas deliveries.
Gas divorce
European natural gas consumers continue to enjoy the current spring season. The off-season, when the heating season is over and the air-conditioning season has not yet started, was marked by a serious drop in the price of natural gas. For the first time since May 20, 2021 the gas price in Europe dropped below $300 per thousand cubic metres. This would have been considered normal for the end of May, but not in the current geopolitical situation and with the ongoing gas war with Russia. It is believed that the price cut is due to the declining demand from industry, which is unable to ramp up production because of inflation and the gloomy outlook for economic growth. Other reasons include the high volumes of gas in European storage facilities, which is a good news, high LNG receipts and favourable weather conditions.
Back in 2022, Russian gas imports to Europe decreased by more than a half, to about 80bcm. Deliveries stopped via the main Nord Stream pipeline and the Yamal-Europe balancing route, while transit through Ukraine has also decreased threefold.
Reduced volumes of Russian gas is currently being supplied to Europe through one of two entry points into the Ukrainian gas transmission system and through Türkiye via the Turkish Stream and Blue Stream pipelines.
Gas shortages are compensated by LNG and pipeline gas from other sources, including also Azerbaijan.
Europe currently continues pumping gas into its storage facilities. The current reserve level is 66.71% - 18 percentage points above the average for the same period over the past five years, Gas Infrastructure Europe reports. The goal is to bring the reserve level to 90% by November 1. However, it is possible that all storage facilities will be full as early as August, well in advance of the start of the heating season.
LNG arrivals from terminals into Europe's transmission system in April reached an all-time high of 12.07bcm. The record LNG flows to Europe continue in May.
At the same time, Europe continues talks with gas suppliers and signing new contracts with them. As for Azerbaijani gas, according to President Ilham Aliyev the number of buyers will increase from 6 to 10 this year.
"Everyone sees how important the Azerbaijani gas is today. The geopolitical importance of our country has increased significantly. Azerbaijani gas is currently supplied to six countries. If everything goes according to plan, this number will increase to 10 within a year, which will expand the geography of Azerbaijani gas supplies," President Aliyev said.
Success factors
In short, Europe is preparing for the winter season as usual but under new circumstances. Meanwhile, Brussels expects that natural gas consumption in the EU will drop by 60bcm this year due to austerity measures, compared to the average of the past five years. According to an internal EC estimate, the dropoff will be greater than all expected Russian gas imports (!) to the EU in 2023. If this forecast comes true, it will lead to a supply surplus in Europe and a sharp drop in gas prices.
"The EU is no longer dependent on Russian fossil fuels. Over the past year, the EU has demonstrated it could stand up to Russia and its attempts to use energy sources as weapons. Russian coal imports to the EU have stopped, oil imports are a tiny fraction of what they were before the war, and Russian gas is rapidly disappearing from the EU market," European Commission spokesman Tim McPhee said at a briefing in Brussels on May 25.
Pipeline supplies of Russian gas historically accounted for around 45-50% of EU imports before the war between Russia and Ukraine. By March this year, that figure had already fallen to 8%.
Tim McPhee explained that this was made possible by three factors. Firstly, because of working with reliable suppliers, which collectively supplied to the EU 70bcm of gas in 2022. The main exporters were the United States and Norway. At the same time, the European Commission's efforts to find alternative partners continue.
The second factor was the collective efforts of citizens and businesses in the EU to save energy. At the beginning of the energy crisis, the European Commission proposed a 15% reduction of gas consumption, which actually was almost 18%. In total, the EU population and companies saved 50bcm of gas, "about a third of what we have historically imported annually from Russia," EC representative said.
Thirdly, it was possible due to renewable energy sources (RES). In 2022, the EU generated 16% more wind and solar power than a year earlier, replacing 11bcm of Russian gas.
Incidentally, some market participants expect that European gas prices can fall below zero this summer if sluggish demand does not equal rising gas supply. A similar situation, when producers actually pay consumers to take their gas, was last recorded in October 2006. Then, in the UK, daily rates fell briefly below zero after the opening of a new warm-weather supply pipeline.
According to Peder Berland, Vice President Gas Trading and Optimisation of Equinor (Norway), prices in selected regional gas markets in Europe can turn negative on hours or days with high levels of renewable energy generation.
However, he warned, negative prices are still a long way off and "a lot can happen along the way".
The CEO of Swiss trading firm MET International, György Varga, expects the price of gas in Europe to fall below €10 per MWh (about $113 per thousand cubic metres).
"In the short term, within a few days, if the gas storage facilities are full, we can see prices below €10," Varga said, explaining that this would be caused by a bottle-neck, or the lack of gas storage capacities.
No time to relax
Meanwhile, not everyone shares the EU's optimism about the coming winter.
This camp believes that a drop in gas prices during the off-season is a normal and short-term phenomenon. Therefore, the risk of a price spike in the EU remains, as gas consumption will also increase with the coming hot season. In addition, lower gas prices can trigger higher demand, thereby pushing prices upwards.
However, the price drop has not yet increased demand from the industry - some buyers are postponing gas purchases until market prices fall even further.
In addition, the supply of LNG to the European market is declining due to low prices. Many see risks for the EU countries amid the increasing gas consumption in Asian countries, especially in China. As a result, Europe will have to fight for this gas and possibly overpay.
Speaking at the Qatar Economic Forum, Qatari Energy Minister Saad al-Kaabi called on European countries to start negotiations with companies around the energy balance. Otherwise, a cold winter awaits the region, he believes.
"Europe has yet to face real challenges in terms of oil and gas shortages. If the global economy starts recovering in 2024, with a normal than a warm winter, I think the worst is yet to come unless they (Europe) realise this and sit down to negotiate with oil and gas producers instead of demonising them," al-Kaabi said.
According to the minister, otherwise, the only thing that can save the region is "a warm winter and a slowdown in the global economy".
Al-Kaabi underlined that the renewables, i.e., the trend Europe is currently promoting, cannot completely replace traditional energy sources. He accused politicians of populism who claim that green energy will solve all problems. He thinks this is not feasible.
"You can generate electricity with wind and solar, but you cannot produce plastic. And there are many other materials that require the use of petroleum products," Saad al-Kaabi believes.
Saad al-Kaabi and his Saudi counterpart Prince Abdulaziz bin Salman told the Qatar Economic Forum that the world faces an energy crisis amid a lack of investment in the oil and gas industry.
According to ANZ Bank strategists, yet another energy crisis in Europe is possible next winter.
"Our basecase scenario is that Europe will survive another winter without significant power outages. However, we believe there is a 30% probability of the worst-case scenario materialising, a risk that we believe the market is underestimating," the bank's analysts said.
New customers
Going back to Europe's first victory during the 2022 energy crisis, we can mention once again Azerbaijan's contribution to this accomplishment.
According to the European Commission, EU countries spent €13.2 billion on gas purchases from Azerbaijan last year. This may be a small figure on a European scale, but these volumes played an important role in supplying gas to Bulgaria, Italy and Greece - primarily by helping to reduce household gas prices for consumers. That is one of the reasons why Romania decided to join the "club" of buyers of the Azerbaijani gas. There is a number of other Southeast European countries waiting for the local gas as well.
Meanwhile, President Ilham Aliyev reaffirmed Azerbaijan's intentions to increase gas exports to European markets and expand the geography of supplies.
"Azerbaijan is taking very serious steps to transport natural gas to European markets. The volume of exported gas is growing every year and will continue to grow," President Aliyev said after a meeting with his Lithuanian counterpart Gitanas Nausseda in Vilnius on May 22, 2023.
Meanwhile, Baku and Budapest have agreed on gas supplies to Hungary this year. "As a consequence of the political agreement with Azerbaijan, our trade negotiations have resulted in a small success. In 2023, natural gas from Azerbaijan will start flowing to Hungary," said Hungarian Foreign Minister Peter Szijjarto.
According to him, Hungary should receive the first 100mcm of Azerbaijani gas by the end of 2023. Budapest believes that these deliveries will be the first step towards concluding a long-term contract with Azerbaijan to supply several billion cubic metres of gas.
Forecasting may prove to be in vain these days, especially when it comes to oil and gas, as the situation in these markets can change dramatically for non-economic reasons, such as the COVID-19 pandemic and the Russian-Ukrainian war. Nevertheless, the EU proved that unity and organisation in decision-making is the right path to success. Today we can say that the relations between the EU and Gazprom are a thing of the past. Following the first year of reduced Russian energy supplies and with a taste of freedom, albeit partial, from Russian fuel, the EU will certainly be reluctant to turn back to the previous supply scheme and will do its best to ensure this.
It is therefore difficult to predict the price of gas under the new circumstances. Gas is a commodity that is highly dependent on various factors, including the weather, which even weather forecasters cannot always predict accurately. However, experts believe that there will not be a sharp increase in gas prices in the near future, as there are no prerequisites for it.