Çərşənbə axşamı, 05:58
Mayın 29-dan iyunun 4-dək Bakıda keçirilən taekvondo üzrə Dünya çempionatında 145 ölkədən idmançılar iştirak edib. Gərgin mübarizə ilə yadda qalan mötəbər yarış, təəssüf ki, Azərbaycan komandası üçün uğurlu olmayıb. Dünya çempionatına 13 taekvondoçu ilə qatılan Azərbaycan Taekvondo Federasiyası doğma şəhərdə təşkil edilən yarışda mükafat qazana bilməyib.
Ən pis nəticə
Dünya çempionatında ümumilikdə 949 idmançı 16 dəst medal uğrunda mübarizə aparıb. Yekunda təmsilçilərimiz medalsız qalan idmançıların sırasında yer alıb. Baş məşqçi Reza Mehmandustun yetirmələri doğma Bakıda təşkil edilən çempionatda ümidləri puç etməklə düşünməyə ciddi əsaslar yaradıb. Təsəvvür edin, idmançılarımızın ən böyük uğuru 14 finala vəsiqə qazanmaq olub. Yarımfinal və final təmsilçilərimiz üçün əlçatmaz hədəfə çevrilib. İndiyədək 2001-ci ildən keçirilən bütün dünya çempionatlarından Azərbaycan komandası yalnız Madriddə medalsız qalıb. Amma o zaman bizim bu qədər idmançı ilə təmsil olunmaq imkanımız yox idi.
Milli komandanın uğursuz çıxışının başlıca səbəbi taekvondoda rəqabətin olmaması, yeni nəslin yetişməməsidir. İllər öncə MDB məkanında taekvondo üzrə ilk dünya çempionu məhz azərbaycanlı idmançı olub. Niyaməddin Paşayevin tarixi qələbəsindən sonra Radik İsayevlə Milad Beiqi Harçeqani də dünya çempionatından qızıl medalla qayıtmışdı. Amma sonralar ölkədə dünya səviyyəli taekvondoçular yetişməyib. Federasiya dəvət olunmuş əcnəbi idmançıların köməyi ilə bu problemi həll etməyə çalışıb. Əcnəbi idmançılara diqqət olduğu illərdə yerli idmançılar kənarda qalıb. Vaxtilə Niyaməddin Paşayev kimi dünya çempionu yetişdirən mütəxəssislər də millidən kənarda qalıb.
Mundial ərəfəsində taekvondo üzrə milli komandanın düşərgəsindən xoş olmayan xəbərlər eşidilirdi. Titullu idmançılar Radik İsayevlə Milad Beiqi Harçeqaninin yığmadan qovulması millini ciddi şəkildə zəiflədib. Üstəlik, komandada idmançılarla əcnəbi məşqçilərin münasibəti korlandı.
Yığmada fikir ayrılığı
Xatırladaq ki, Tokio Olimpiadasından sonra Azərbaycan Taekvondo Federasiyası peşəkar olmayan qərarlarla diqqət çəkib. Ötən il baş məşqçi Reza Mehmandust onunla işləmək istəməyən idmançılara görə gizli şəkildə istefaya göndərildi. İstefa xəbəri elan olunandan 1 ay sonra Mehmandust yığmaya geri qaytarıldı. Uzun illər əcnəbi məşqçilərə etimad göstərən federasiya bu müddət ərzində nəinki səviyyəli yerli idmançı, hətta məşqçi də yetişdirməyə cəhd göstərməyib.
Dünya çempionatında taekvondoçularımız həm texniki, həm də taktiki cəhətdən rəqiblərdən zəif olduqlarını göstəriblər. Mundialın nəticəsi göstərib ki, milli mötəbər yarışlara hazır deyil. Radik İsayev və Milad Beiqi Harçeqaninin yoxluğunda digər medal ümidləri özünü doğrultmayıb. Dünya çempionatının ikiqat mükafatçısı Fəridə Əzizova, olimpiya mükafatçısı Patimat Abakarova və Dünya çempionatının bürünc medalçısı Cavad Ağayev səviyyələrindən aşağı çıxış ediblər. Rəqiblərə taktika baxımından uduzan idmançılar psixoloji cəhətdən də hazırlıqsız olduğunu nümayiş etdiriblər. Bununla da, taekvondoçular göstəriblər ki, olimpiadaya bir il qalmış onlara ümid bəsləmək olmaz.
Təəssüflə qeyd etməliyik ki, Azərbaycan taekvondosunu böhrandan çıxarmaq yolları asan görünmür. Bu sual federasiya rəsmiləri və məşqçi heyətini ciddi şəkildə düşündürməlidir. Bir neçə ay sonra lisenziya turnirləri start götürəcək. İndidən taekvondoçularımızın lisenziya qazanmaq şansının az olduğunu etiraf etməliyik.
Dünya çempionatında uğursuz nəticənin digər səbəbi baş məşqçi Reza Mehmandustun pandemiyadan sonra işinə qeyri-peşəkar yanaşması olub. İdmançılarla mübahisələr edən, taekvondoçularla yola getməyən məşqçinin uğur qazanacağı sual altındadır. Milli komandanın idmançıları ilə münasibəti korlanan mütəxəssisin qısa müddətdə vəziyyəti düzəldəcəyi real görünmür. Federasiya millidəki vəziyyəti düzəltməli, taekvondoçuların uğursuzluğu ilə bağlı hesabat tələb etməlidir. Əks halda, böhran dərinləşəcək və fəsadlar artacaq.
Lisenziyalı turnirlər ərəfəsində
İlk növbədə, taekvondoçulardan lisenziya yarışlarına ciddi hazırlıq tələb olunmalı, lisenziya ilə bağlı əsas hədəfimiz açıqlanmalıdır. Digər tərəfdən millidə islahatlar aparmaq üçün əlverişli zaman deyil. Gənclər hazırda əsas yükü üzərlərinə götürə bilməyəcək.
Lisenziya yarışlarından öncə Azərbaycan Taekvondo Federasiyası millidəki vəziyyəti araşdırmalı, məşqçinin taleyinə aydınlıq gətirməlidir. Reza Mehmandust istefaya göndəriləcəyi halda yerli məşqçilərə etibar etmək lazımdır. Paris Olimpiadası ilə bağlı ümidlər böyük olmasa da, millini mötəbər yarışlara layiqli şəkildə hazırlamaq önəmlidir.
Qeyd edək ki, Dünya çempionatı günlərində ölkəmizdə səfərdə olan Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin prezidenti Tomas Bax yarışın gedişatı ilə maraqlanıb. T.Bax mediaya açıqlamasında taekvondo üzrə Dünya çempionatının yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu deyib. Yarışdan öncə BOK prezidenti Dünya çempionatında iştirak edən qaçqınlar komandası (heç bir ölkəni təmsil etməyən idmançıların komandası) ilə görüşüb.

No medals for Azerbaijani taekwondokas at Baku World Cup
The World Taekwondo Championship held in Baku on May 29-June 4 was attended by athletes from 145 countries. Unfortunately, the grand event remembered for its intense competition was not a success for the Azerbaijani national team. The Azerbaijan Taekwondo Federation represented in the tournament by 13 athletes failed to get a single medal even at home.
Worst result
A total of 949 athletes competed for 16 sets of medals at the World Cup. As a result, Azerbaijani representatives were among the teams left without medals. Such a weak performance by the team of head coach Reza Mehmandost at the World Championship in Baku requires serious pondering. Surprisingly, the only biggest success of our athletes was the qualification for the quarter-finals. Obviously, they failed to make it to semi-finals and finals. So far, this is the second world championship since 2001, when the Azerbaijani team was left without medals. The first one was in Madrid. But then Azerbaijan did not have a chance to be represented by so many athletes.
The main reason for the national team's unsuccessful performance is the lack of competition and the lack of a new generation of athletes. By the way, a few years ago the first world taekwondo champion in the CIS was an Azerbaijani athlete. Niyameddin Pashayev's historic victory at the tournament was then followed by subsequent gold medals of world cups brought to Azerbaijan by Radik Isayev and Milad Beigi Kharchegani. But later Azerbaijan did not have taekwondokas of the same level. The federation tried to solve the problem by inviting foreign athletes. As the focus turned to legionnaires, local athletes were left out. Meanwhile, specialists who had trained Niyameddin Pashayev also left.
Even before the world cup, we received unpleasant news from the national taekwondo team. Radik Isayev and Milad Beigi Kharchegani left the main team, which seriously weakened the national team. Moreover, relations between the athletes and foreign coaches got worse.
Problems in the national team
Azerbaijan Taekwondo Federation has repeatedly made the headlines due to its unprofessional decisions since the Tokyo Olympic Games. Last year, head coach Reza Mehmandost was secretly fired because of athletes who did not want to work with him. A month after announcing his resignation, Mehmandost was reinstated to the national team. For many years, the federation relied on foreign coaches and made no attempt to train not only worthy domestic athletes but also own training specialists.
At the World Cup, the Azerbaijani taekwondokas demonstrated that they were weaker than their opponents not only technically, but also tactically. The results of the tournament show that the national team is not ready for competitions of this level. Without Radik Isayev and Milad Beigi Kharchegani, they have slip hopes to win medals. Two-time World Cup winner Farida Azizova, Olympic medallist Patimat Abakarova and World Cup bronze medallist Javad Aghayev performed below their level. Athletes who tactically lost to their rivals also showed a psychological failure. The athletes made it clear that a year before the Paris Olympic Games we should not reply on them.
Unfortunately, the way out of the crisis in the Azerbaijani taekwondo does not appear to be an easy one. The issue should be seriously considered by the federation and the coaching staff. The licensing tournaments will start in a few months. And we should admit that our taekwondokas have little, if any, chance of getting a license.
Another reason behind the World Cup fiasco was the unprofessional approach of head coach Reza Mehmandost to his job after the pandemic. How can a coach, who constantly argues and does not get along with athletes, be successful in his job? It is therefore unlikely that a specialist with tense relations with athletes from the national team can rectify the situation in the shortest possible time. The federation should have rectified the situation in the national team long ago, holding the coaching staff accountable for the failures of taekwondokas. Otherwise, the crisis can worsen and the consequences become irreversible for a long time.
Before the licensing tournaments
First and foremost, it is important that the athletes prepare seriously for the licensing competitions. The main goal must be the Paris Summer Olympic Games. On the other hand, now is not the right time for reforms. Athletes are inexperienced and young to take on such responsibility.
Before the licensing competitions, the Azerbaijan Taekwondo Federation needs to analyse the situation in the national team and clarify what the coaching staff should do in the future. It is still possible to rely on local specialists in case of Reza Mehmandost's dismissal. The national team should be adequately prepared for prestigious competitions, even with the dimmest expectations from the Paris Olympics.
By the way, President of the International Olympic Committee, Thomas Bach, visited Baku during the World Cup and inquired about the competitions. He praised the organisation of the World Cup. Before the competition, Mr. Bach also met with the refugee team (a team of athletes not representing any country) participating in the World Cup.