Trans-Xəzər marşrutu ilə qeyri-neft məhsullarının daşınmasının artması investorları Ələt Azad İqtisadi Zonasına cəlb edəcək
Avrasiya məkanında sürətlə dəyişən geosiyasi reallıqlar təkanverici rol oynayıb. Baş verənlər Azərbaycan, Türkiyə, Mərkəzi Asiya ölkələri və Gürcüstan arasında nəqliyyat sahəsində əməkdaşlığın güclənməsinə və Orta Dəhlizin bir neçə marşrutu üzrə yükdaşımaların həcminin artmasına səbəb olub. Bu sxemdə isə Xəzər regionunun əsas tranzit qovşağı olan Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı xüsusi rol oynayır. Onun logistik imkanları tezliklə illik 25 milyon ton yükə qədər genişlənəcək. Bu, birinci mərhələsinin açılışı bu yaxınlarda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin iştirakı ilə keçirilən Ələt Azad İqtisadi Zonasının inkişafına müsbət təsir göstərəcək.
Təsdiqlənmiş effekt
Müxtəlif azad iqtisadi zonalar uzun müddətdir ki, nəqliyyat, logistika və istehsal sektorlarına investisiyaların cəlb edilməsi üçün ən effektiv və təsdiq edilmiş alət kimi tanınır. “Gömrük prosedurlarının sadələşdirilməsi və uzlaşdırılması haqqında” 18 may 1973-cü il tarixli Kioto Konvensiyasının müddəalarına əsasən, azad iqtisadi zonalar və xüsusi iqtisadi zonalar yerləşdiyi ölkənin ərazisində bir anklav kimi nəzərdən keçirilir. Bu iqtisadi zonalarda məhsullar gömrük eksterritoriallığı prinsipinə əsasən gömrük nəzarətindən keçirilmir, vergiyə cəlb edilmir.
Bir sözlə, belə məhdud ərazilərdə rüsumsuz gömrük, tranzit və ticarət rejimləri olur. Üstəlik, bu ərazilər ölkənin qalan hissəsi ilə müqayisədə daha liberal iqtisadi qaydalarla fəaliyyət göstərir. Belə zonalarda xarici və yerli şirkətlərə xammal və komplektləşdirici məhsulların idxalı və ixracı, həmçinin saxlanılması hüququ verilir. Burada həmçinin topdan və pərakəndə satış məhsullarının qablaşdırılması, sadə tamamlanması, markalanması, keyfiyyətinə nəzarət və komplektasiyası həyata keçirilir.
Belə hibrid azad iqtisadi zonaların rezidentləri bir sıra fiskal, kommunal, icarə və kredit güzəştlərindən istifadə edirlər. Bu zonalar məhsulları əsasən ixracyönümlü olan sənaye müəssisələrinin tikintisi üçün əlverişlidir. Bütün bunlar kapital tutumlu sənaye müəssisələrinə investisiyaların cəlb edilməsini xeyli asanlaşdırır. Bundan başqa, belə layihələrdə xərclərin geri qaytarılması 40% və daha çox tez baş verir.
Azad iqtisadi zonalar, bir qayda olaraq, okeana çıxışı olan dəniz limanlarında, bir qədər az hallarda isə iri dəmir yolu qovşaqlarında və regional əhəmiyyətli beynəlxalq hava limanlarında yaradılır.
Yeri gəlmişkən, güzəştli rejimli ayrı-ayrı iqtisadi klasterlərin yaradılması üzrə müxtəlif sxemlərin səmərəliliyi zəngin beynəlxalq təcrübə ilə də təsdiqlənir: bu gün dünyanın 130-dan çox ölkəsində 4,3 minə yaxın müxtəlif tipli azad və xüsusi iqtisadi zona mövcuddur. Onların təxminən üçdə biri azad ticarət zonalarıdır. Bu da dünya ticarətinin dörddə birini təşkil edir: ABŞ-da 180-ə yaxın, Avropada 150, Yaponiyada 23, Çində 14-ə yaxın azad ticarət zonası var. Güzəştli rejimli klasterlərin daha çox hissəsi ticarət və istehsal funksiyalarına malik qarışıq tipli azad iqtisadi zonaların payına düşür. Beynəlxalq Əmək Təşkilatının məlumatına görə, belə zonaların yaradılmasının multiplikator effekti əmək bazarı üçün xüsusilə yüksəkdir. Belə ki, dünyada müxtəlif tipli azad iqtisadi zonalarda 65 milyondan çox insan çalışır.
Dünya praktikasında rüsumsuz zonaların şəhərləri necə böyük ticarət və sənaye mərkəzlərinə çevirdiyinə dair çoxlu hallar var. Honq-Konq, Şençjen və ya Cebel Əlidəki (BƏƏ) iqtisadi zonaları nümunə göstərmək olar. Ən çox effektiv azad iqtisadi zonalar Çində yaradılıb. Dünya Bankının hesablamalarına görə, ümumi azad iqtisadi zonalar Çinin ÜDM-nin 22%-ni, xarici investisiyaların 46%-ni və bütün ixracın 60%-ni təşkil edir.
Ələt – ideal məkan
Azərbaycanda son illər Xəzər regionunun ən böyük dəniz limanı - Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı yaxınlığında yerləşən Ələtdəki azad iqtisadi zonanın yaradılması istiqamətində işlər aparılır. Bu məqamda qeyd edək ki, Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanının logistik imkanları tezliklə mineral gübrələr üçün yeni terminalın, gələcəkdə isə yeni konteyner terminalının tikintisi hesabına genişləndiriləcək. Ümumilikdə limanın yük emalı imkanı ildə 25 milyon tona çatdırılacaq. Mütəxəssislərin fikrincə, ölkəmizin əlverişli coğrafi mövqeyi və nəqliyyat infrastrukturunun inkişafına yatırılan milyardlarla dollarlıq vəsait Ələt Azad İqtisadi Zonasınıninvestisiya baxımından cəlbedici olacağına və xərclərin nisbətən daha tez geri qaytarılacağına zəmanət verir. Üstəlik, iqtisadi zonanın yaradılması üçün ideal məkan seçilib. Buranın beynəlxalq avtomobil yollarına, həmçinin Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yoluna çıxışı var. Onlar Ələtdə birləşir və Orta Dəhliz, “Şimal-Cənub” marşrutu üzrə qurudan dənizə yüklərin daşınması üçün rahat, yüksək sürətli və rəqabətədavamlı nəqliyyat-logistik hab formalaşdırır.
Ümumiyyətlə, Ələt Azad İqtisadi Zonası ixracyönümlü istehsal və logistika mərkəzi kimi formalaşır. O, Xəzər regionu, həmçinin Avropa İttifaqı (Aİ), Cənub-Şərqi Asiya, Türkiyə və Yaxın Şərq ölkələrindən olan yükdaşıyıcıların və investorların cəlb edilməsinə yönəlib. Xatırladaq ki, bu iqtisadi zonanın təməli 2021-ci il iyulun 1-də qoyulub. Qısa müddət ərzində 850 hektar sahədə ilkin enerji və kommunal infrastrukturun yaradılması üzrə işlər aparılıb, optik kommunikasiya xətləri çəkilib, giriş yolları çəkilib.
“Azərenerji” ASC Ələt Azad İqtisadi Zonası ərazisində 110/35/6 kV-luq “AİZ-1” yarımstansiyasının və dispetçer idarəetmə mərkəzinin tikintisi üzrə podratçının seçilməsi ilə bağlı tender elan edib. Ələt zonasında gələcək sənaye klasterinin sabit fəaliyyəti üçün burada güclü yarımstansiyanın olması son dərəcə vacibdir. Ehtiyat generasiya obyekti kimi bu iqtisadi zonanın yaxınlığında 300 MVt gücündə “Səngəçal” modul tipli elektrik stansiyasının olması da mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
60 hektarlıq zonanın ərazisində infrastruktur obyektləri ilə birlikdə Ələt Azad İqtisadi Zonasının birinci mərhələsi (Zona 1, Mərhələ 1) çərçivəsində tikinti işləri aparılıb: gömrük-keçid məntəqələri, həmçinin gömrük yoxlanışlarının aparılması üçün binalar və s. inşa olunub.
İyunun 9-da Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Ələt Azad İqtisadi Zonasında olub, bu ərazidə görülən işlərlə tanış olub, ümumi sahəsi 16 min kvadratmetr olan biznes mərkəzinin binasına baş çəkib. Üç funksional hissədən ibarət olan obyektdə lazımi şərait yaradılıb: mərkəz İT avadanlıqları və müvafiq infrastrukturla təchiz olunub. Burada Ələt Azad İqtisadi Zonasının səlahiyyətli qurumunun ofisi fəaliyyət göstərəcək, investorlara vahid pəncərə prinsipi ilə xidmət ediləcək. Biznes mərkəzində investorların idarəetmə qurumları üçün ofislər və gömrük əməkdaşları üçün ofis fəaliyyət göstərəcək.
Hazırda növbəti inkişaf mərhələsində 138 hektar sahəni əhatə edəcək standart istehsal müəssisələri və logistika mərkəzləri üçün nəzərdə tutulmuş hissədə layihələndirmə və hazırlıq işləri aparılır. Tezliklə torpaq işlərinə başlanılacaq. Ağır sənaye müəssisələri üçün də 211 hektar sahə nəzərdə tutulub.
Növbəti mərhələlərdə anbarların inşa ediləcəyi iqtisadi zonada avtomatlaşdırılmış logistika bazası fəaliyyətə başlayacaq. Gələcəkdə burada 100 min standart konteynerə xidmət göstərmək üçün platforma da yaradıla bilər.
İnvestorlar üçün güzəştlər
Ələt Azad İqtisadi Zonasının əsas üstünlüyü odur ki, burada potensial rezident investorları vergi, gömrük və digər qeyri-fiskal güzəştlərlə təmin edən unikal hüquqi baza mövcuddur. Üstəlik, investor şirkətlər ƏDV-dən, tutulan vergilərdən, gəlir vergisindən və hər hansı digər korporativ vergidən, gömrük rüsumlarından, həmçinin zonadan idxal və ixraca görə vergilərdən azaddırlar. Ələt zonasında aylıq əməkhaqqısı 8000 manatdan çox olmayan işçilərdən gəlir vergisi tutulmur, yüksək ixtisaslı əcnəbi mütəxəssislər üçün isə sosial sığorta ödənişləri könüllüdür.
Xarici hüquqi və fiziki şəxslər üçün başqa bir seçim bu iqtisadi zonada əmlaka sahiblik hüququ ilə bağlı məhdudiyyətlərin olmamasıdır. Xarici investorlardan yerli tərəfdaşların olması və səhmdar olması da tələb olunmur. Azad zonada valyuta əməliyyatları və ya mənfəətin repatriasiyası ilə bağlı heç bir məhdudiyyət yoxdur. Bundan başqa, investorların əmlakı heç bir halda milliləşdirilə bilməz. Nəhayət, investorların əqli mülkiyyət hüquqlarının tam qorunması da təmin edilir.
Ələt Azad İqtisadi Zonası BƏƏ-dəki azad iqtisadi zonalar, xüsusən Dubaydakı Cebel Əli iqtisadi zonası kimi dizayn edilib. Layihənin məsləhətçisi BƏƏ-nin “DP World” şirkəti idi. Şirkət gələcək sakinlər üçün maksimum fiskal, ixrac, viza və mülkiyyət azadlığı olan zona üçün texniki-iqtisadi əsaslandırma və digər normativ sənədlər işləyib hazırlanıb. Sonradan layihə modernləşdirilib və genişləndirilib. İstehsal klasterlərinin formalaşdırılması variantları, saxlanılan malların idarə edilməsi (yerli bazarlar üçün yenidən qablaşdırma, malların əlavə dəyərinin artırılması) və sonradan üçüncü ölkələrə təkrar ixrac imkanları artırılıb.
Azad iqtisadi zonanın inkişafının son məqsədi yüksək əlavə dəyərə malik məhsulların istehsalıdır. Onun da 75%-dən çoxunun xarici ölkələrə satılması planlaşdırılır. Ekspertlərin proqnozlarına görə, logistika və istehsal layihələrinin sonrakı mərhələləri həyata keçirildikdən sonra Ələt Azad İqtisadi Zonası 1 milyard dollara yaxın xarici və yerli investisiya cəlb edə biləcək.

Alat Free Economic Zone to attract investors thanks to growing non-oil cargo transportation along the Trans-Caspian route
Rapidly changing geopolitical realities in Eurasia intensified transport cooperation between Azerbaijan, Türkiye, Central Asian countries and Georgia, multiplying the volume of cargo transportation along several routes of the Middle Corridor. The key transit hub of the Caspian region, Baku International Sea Trade Port (BISTP), plays an instrumental role in this scheme. Its annual logistics capacity will soon expand to 25 million tonnes of cargo, having the best effect on the development of the Alat Free Economic Zone (FEZ). Recently, Azerbaijani President Ilham Aliyev opened the first stage of the facility.
Proven effect
Free economic zones of various types have long been acknowledged as the most effective and proven tool for attracting investment in the transport, logistics and manufacturing sectors.
Under the provisions of the May 18, 1973 Kyoto Convention on the Simplification and Harmonisation of Customs Procedures, FEZs as well as Special Economic Zones (SEZs) are defined as part of a country's territory (enclave) in which goods are treated as being outside the national territory, known as the principle of "customs extraterritoriality". As a consequence, they are not subject to normal customs controls and taxation. Not only do such restricted areas enjoy duty-free customs, transit and trade regimes, but they also have more liberal economic rules than the rest of the country. This gives foreign and local companies the right to import, export and store raw materials and components. FEZs also provide services such as packaging and simple refining, labelling, quality control and kitting of wholesale and retail shipments. Residents of such hybrid FEZs enjoy a range of fiscal, utility, rental and credit incentives, particularly conducive to the construction of industrial plants with primarily export-oriented products. All these factors make it much easier to attract investment in capital-intensive industrial ventures, while the payback on such projects is accelerated by more than 40%.
As a rule, SEZs are established at sea harbours with access to the world ocean, and more rarely at major railway hubs and international airports of regional importance.
The effectiveness of various schemes focused on creating isolated economic clusters with preferential treatment is confirmed internationally: there are about 4,300 FEZs and ECOs of various types in more than 130 countries around the world. About a third of them are free trade zones (FTZ), making up to a quarter of global trade turnover. There are about 180 FTZs in the US, 150 in Europe, 23 in Japan and 14 in China. An even greater number of clusters with preferential treatment are mixed-type FEZs providing trade and manufacturing functions. The International Labour Organization estimates that the multiplier effect of such zones is particularly high for the labour market, with over 65 million people employed in various FEZs around the world.
There have been many instances in the world where duty-free zones like in Hong Kong, Shenzhen or Jebel Ali (UAE) have transformed these cities into major commercial and industrial centres. The largest number of effective SEZs have been established in China. The World Bank estimates that free economic zones collectively account for 22% of China's GDP, 46% of foreign investment and 60% of total exports.
Alat is a perfect location
For years, Azerbaijan has been working to create a free economic zone near the largest sea harbour in the Caspian region, the Baku International Sea Trade Port at Alat. BISTP's logistical capacity will soon be expanded with the construction of a new terminal for mineral fertilisers and a new container terminal in the long term. In total, the port's annual throughput capacity will be increased to 25 million tonnes of cargo. According to experts, the advantageous geographical location of Azerbaijan and the multi-billion-dollar investments into the development of transport infrastructure guarantee high investment attractiveness and comparatively fast payback period for the Alat FEZ. The choice of location is also ideal. There are exits to international highways as well as the Baku-Tbilisi-Kars railroad. They converge at Alat to form a convenient, fast and highly competitive transport and logistics hub for land and sea cargo handling on the Middle Corridor and the North-South route.
The Alat FEZ is being developed as an export-oriented manufacturing and logistics hub. It is focused on attracting freight forwarders and investors from the Caspian region, as well as the EU countries, South-East Asia, Türkiye and the Middle East. The foundation of the FEZ was laid on July 1, 2021. In a relatively short period of time, it was possible to build the primary energy and utilities infrastructure on 850 hectares, optical communication lines and access roads and railways.
Azerenerji announced a tender to select a contractor for the construction of a 110/35/6-kV AIZ-1 substation and a control centre at the Alat FEZ. Availability of own powerful substation is extremely important for stable functioning of the future industrial cluster in Alat. There is a 300MW Sangachal modular power plant nearby the FEZ, which serves as a backup generation facility.
In addition to infrastructure facilities scattered on the 60-hectare area, construction works are underway as part of the first phase of development (Zone 1, Phase 1), including customs checkpoints, customs inspection buildings, etc. at the main entrance to the zone.
On June 9, President Ilham Aliyev visited the Alat FEZ to learn about the works carried out in the area, visited the business centre covering a total area of 16,000 sq.m. It consists of three functional parts with all the necessary furnishings, IT and communications equipment. It will host the office of the authorised structure of the Alat FEZ, management facilities of investors and the office of attached customs officers, all providing one-stop services for investors.
Design and preparatory works for the next phase of the development is currently underway. In this phase, it is planned to construct standard production plants and logistics centres on an area of 138 hectares. Earthworks will start at the facility shortly. Heavy industry facilities will cover an additional area of 211 hectares. In the next stages, an automated logistics base with warehouses will be established in the FEZ. In the future, it will be possible to create a site for accommodating 100,000 standard containers.
Benefits for investors
The key advantage of the Alat FEZ is the availability of unique legislative framework, providing potential resident investors with tax, customs and other non-fiscal incentives. In particular, investors are exempt from VAT, withholding taxes, corporate income taxes and any other corporate tax, customs duties as well as taxes on imports and exports from the zone. In turn, employees of the zone with monthly salaries up to ₼8,000 are not subject to income tax, while social security payments for highly skilled foreign specialists are voluntary.
Another option for foreign entities and individuals is the absence of restrictions on ownership of property in the FEZ. Foreign investors are not required to have local partners or to be shareholders. There are no restrictions on currency transactions or repatriation of profits in the free zone. In addition, investors' property cannot be nationalised under any circumstances. Finally, investors' intellectual property rights are also fully protected.
The Alat FEZ was originally designed to be similar to free economic zones in the UAE, such as Jebel Ali in Dubai. DP World (UAE) acted as a consultant for the project, developing a feasibility study and other regulatory documents for the zone with maximum fiscal, export, visa and property freedoms for future residents. The project has been subsequently upgraded and expanded. The options for the development of production clusters, warehousing facilities (repackaging for local markets, adding value to goods) and their subsequent re-export to third countries have been increased.  The ultimate objective of FEZ development is the production of high value-added products, with over 75% planned to be sold abroad. According to experts, the next phases of logistics and production projects will attract about $1 billion in foreign and local investments to the Alat FEZ.