AVROPA OYUNLARINDA 11 MEDAL
Tarixi Bakıdan başlayan Avropa Oyunlarının növbəti dayanacağı Polşa olub. Krakov və digər beş şəhərdə keçirilən III Avropa Oyunları yeni idman növləri ilə diqqəti cəlb edib.
Oyunlar rəqəmlərdə
48 ölkədən 7 minə yaxın idmançının mübarizə apardığı yarışda atletlər idmanın 29 növü üzrə 253 dəst medal uğrunda yarışıb. Polşaya 14 idman növü üzrə 101 idmançı ilə yollanan Azərbaycan komandası Oyunları ümumilikdə 11 (3 qızıl, 2 gümüş, 6 bürünc) medalla başa vurub. İdmançılarımız Krakov-2023-də medalları 5 idman növündə - karate (2 qızıl, 1 bürünc), kikboksinq (1 qızıl), taekvondo (1 gümüş, 1 bürünc), boks (1 gümüş, 1 bürünc), muay-tay (3 bürünc) əldə ediblər.
Azərbaycan komandasının heyətində qızıl medallara karateçilərimiz Tural Ağalarzadə (67 kq), İrina Zaretska (68 kq) və kikboksçumuz Fərid Ağamoğlanov (63,5 kq) layiq görülüb. Taekvondoçumuz Səyyad Dadaşov (54 kq) və boksçumuz Məhəmməd Abdullayev (+92 kq) isə gümüş medala sahib çıxıb. III Avropa Oyunlarının bürünc medallarını isə komandamıza karateçimiz Asiman Qurbanlı (+84 kq), taekvondoçumuz Haşım Maqomedov (58 kq), boksçumuz Murad Allahverdiyev (80 kq) və muay-tayçılarımız Xəyal Əliyev (67 kq, Emili Rzayeva (63,5 kq), Aysu Devrişova (57 kq) qazandırıb.
Komandamız bu nəticə ilə ümumi medal sıralamasında 24-cü yeri tutub. III Avropa Oyunlarında birinci pillənin sahibi 100 (35 qızıl, 26 gümüş, 39 bürünc) medalla İtaliya millisi olub. Beləliklə, Bakı-2015 və Minsk-2019-dan sonra Avropa Oyunlarının qalibi adını fərqli komanda qazanıb. Qeyd edək ki, əvvəlki yarışlarda Rusiya komandası birinciliyi əldə etmişdi.
Krakov-2023-də ikinci yerdə İspaniya 57 (21 qızıl, 17 gümüş, 19 bürünc), üçüncü yerdə isə Ukrayna 41 (21 qızıl, 12 gümüş, 8 bürünc) komandası qərarlaşıb. Almaniya 63 (20 qızıl, 16 gümüş, 27 bürünc) və Fransa 62 (17 qızıl, 19 gümüş, 26 bürünc) isə müvafiq olaraq, 4-5-ci yerləri tutub.
Oyunlarda ümumilikdə 840 medal sahibini tapıb. Bunların 254-ü qızıl, 253-ü gümüş, 333-ü bürüncdür. Krakov-2023-də 48 ölkədən 41-i medal qazanıb ki, onlardan da 35-i çempionluq sevinci yaşayıb.
Silsilə uğursuzluqlar
Qeyd edək ki, Avropa Oyunlarında titullu idmançılarımız özlərinə bənzəmirdilər. Məşqçi heyətinin ən çox medal gözlədiyi təcrübəli atletlərimiz fəxri kürsüdə yer almayıblar. İlk növbədə, taekvondoçuların çıxışını qənaətbəxş saymaq olmaz. Bakıdakı dünya çempionatında medalsız qalan milli Polşada da ümidləri doğrultmayıb.
Ümidləri doğrultmayan digər idman növü atıcılıq olub. Həm fərdi, həm komanda yarışlarında atıcılıq üzrə milli mükafatçılar sırasında yer almayıb. Olimpiya mükafatçısı, dünya çempionu Alfonso Dominges səviyyəsindən aşağı çıxış edib. Kubalı boksçumuz ilk mərhələdə uduzmaqla mübarizəni birinci görüşdə başa vurub.
Qılıncoynatma üzrə milli komanda Polşada mükafat qazana bilməyib. Yığmanın lideri olan Avropa çempionu Anna Başta Avropa Oyunlarında ən zəif yarışını keçirib. A.Baştanın uğursuzluğu həm onu, həm milli komandanı medalsız qoyub.
Polşadakı Avropa Oyunlarının Təşkilat Komitəsi güləş, cüdo, gimnastika, sambo kimi idman növlərini proqrama daxil etməyib. Cüdo yalnız komanda yarışlarında təmsil olunub. Sirr deyil ki, Azərbaycan güləşçiləri dünyada ən güclülər sırasındadır. Əvvəlki oyunlarında pəhləvanlarımız çox sayda medal qazanmaqla komandamızın turnir cədvəlində yüksək pillədə qərarlaşmasına dəstək olub. Belə ki, Avropa Oyunlarında güləşçilərin iştirak etməməsi millinin çıxışına təsir edib.
Uğurlu idmançılar və planlar
Digər tərəfdən mötəbər yarışda karateçilər 2 qızıl, 1 bürünc medal qazanmaqla bəslənən ümidləri doğruldub. Avropa Oyunlarının qalibi adını qazanan İrina Zaretska yarışın gərgin rəqabətdə keçdiyini bildirib: “Final çox çətin keçib. Rəqibim Yelena Kuiriçi mənim üçün prinsipial rəqibdir. Çünki mən dünya reytinqində birinci, o isə ikinci sıradadır. Premyer Liqa turnirlərində tez-tez qarşılaşırıq. Ya mən, ya da o qələbə qazanır. Mənim nəticəmə nail olmağa çalışır. Mövqeyimi əldən vermək istəmirəm. Bu, mənə əlavə motivasiya verir. Rəqib üçün öyrəşmədiyi taktika hazırlamışdım. Amma düşündüklərimi həyata keçirmək üçün heç də istədiyim hər şey alınmadı. Hesab uzun müddət 1:1 olaraq qaldı. Amma son saniyələrdə dönərək ayaqla vurduğum zərbə mənə qələbə qazandırdı. Bakıdakı Avropa Oyunlarında da belə olmuşdu. Bu, mənim ən sevimli fəndimdir”.
III Avropa Oyunlarında boks yarışının gümüş medalçısı Məhəmməd Abduallayev (+92 kq) isə əsas hədəfin Paris Olimpiadasına lisenziya qazanmaq olduğunu deyib: “Finalda böyük britaniyalı Delişes Oriyə məğlub olaraq ikinci yeri tutdum. Etiraf edim ki, yorğunluq var idi. Əsas məqsədim Paris-2024 Yay Olimpiya Oyunlarında bunun əvəzini çıxmaq və qızıl medal qazanmaqdır. Olimpiadaya hazırlıq üçün Azərbaycan Boks Federasiyası xüsusi plan hazırlayacaq. Mən bildiyim qədər, ABŞ və digər ölkələrdə təlim-məşq toplanışları təşkil olunacaq. Avropa Oyunlarında qazandığım gümüş medalı yaxşı nəticə hesab edirəm. Paris Olimpiadasına vəsiqə əldə etdiyim üçün xoşbəxtəm”.
Qeyd edək ki, tarixdə ilk Avropa Oyunları 2015-ci ildə Bakıda, ikinci multiidman tədbiri isə 2019-cu ildə Minskdə keçirilib. Azərbaycan millisi Bakı-2015-də 56 (21 qızıl, 15 gümüş, 20 bürünc) medal qazanaraq ümumi medal sıralamasında ikinci yeri tutub. Minsk-2019-da isə komandamız 28 (5 qızıl, 10 gümüş, 13 bürünc) medal qazanaraq medal sıralamasında 10-cu olub.

Азербайджанская команда заняла 24-е место в общем медальном зачете в Польше
Следующей остановкой Европейских игр, история которых началась в Баку, стала Польша. Третьи Европейские игры в Кракове и пяти других польских городах привлекли внимание новыми видами спорта.
Игры в цифрах
В соревнованиях, в которых приняли участие около 7 тыс. спортсменов из 48 стран, разыгрывались 253 комплекта медалей в 29 видах спорта. Азербайджанская команда, отправившаяся в Польшу со 101 спортсменом в 14 видах спорта, завершила Игры с 11 медалями (3 золотые, 2 серебряные, 6 бронзовых). Наши ребята завоевали медали в «Кракове-2023» в пяти видах спорта: карате (2 «золота», 1 «бронза»), кикбокс (1 «золото»), тхэквондо (1 «серебро», 1 «бронза»), бокс (1 «серебро», 1 «бронза»), муай-тай (3 «бронзы»).
В составе азербайджанской команды золотые медали завоевали каратисты Турал Агаларзаде (67 кг), Ирина Зарецкая (68 кг) и кикбоксер Фарид Агамогланов (63,5 кг). Серебряными призерами стали тхэквондист Саяд Дадашов (54 кг) и боксер Мухаммед Абдуллаев (+92 кг). Обладателями бронзовых медалей третьих Европейских игр названы каратист Асиман Гурбанлы (+84 кг), тхэквондист Гашим Магомедов (58 кг), боксер Мурад Аллахвердиев (80 кг) и муай-тайцы Хаял Алиев (67 кг), Эмили Рзаева (63,5 кг) и Айсу Девришова (57 кг).
С таким результатом наша команда заняла 24-е место в общем зачете. На первую ступеньку на третьих Евроиграх поднялась сборная Италии - 100 медалей (35 золотых, 26 серебряных, 39 бронзовых).
Таким образом, после «Баку-2015» и «Минска-2019», где первенствовала Россия, звание победителя Европейских игр завоевала команда Италии.
Второе место взяла Испания - 57 медалей (21-17-19), третье - Украина - 41 медаль (21-12-8). Германия с 63 наградами (20-16-27) и Франция с 62 (17-19-26) заняли соответственно 4-5-е места.
Всего же на Играх было разыграно 840 комплектов медалей: золотых - 254, серебряных - 253 и бронзовых - 333. Представители 41 страны из 48 вернулись домой с наградами.
Неудача за неудачей
Следует отметить, что титулованные азербайджанские спортсмены на Европейских играх не были похожи на себя.  Опытные атлеты, чей тренерский штаб больше всего ожидал медалей, вообще не поднялись на пьедестал почета. В первую очередь неудовлетворительным можно считать выступление тхэквондистов. Азербайджанская сборная, оставшаяся без медалей на чемпионате мира в Баку, не изменила себе и в Польше.
Другим видом спорта, который также не оправдал надежд, стала стрельба. Члены национальной сборной не попали в число призеров Игр как в индивидуальных, так и в командных соревнованиях. Значительно ниже своего уровня выступил и олимпийский призер, чемпион мира Альфонсо Домингес. Наш боксер кубинского происхождения завершил выступление уже в самом начале пути, проиграв в первом же бою.
Национальная сборная по фехтованию тоже вернулась на родину без наград. Чемпионка Европы и лидер сборной Анна Башта продемонстрировала, наверное, свой самый слабый бой в карьере на Европейских играх. Неудача Башты оставила и ее, и команду без медалей.
Оргкомитет Европейских игр в Польше не включил в программу такие виды спорта, как борьба, дзюдо, гимнастика, самбо. Дзюдо было представлено только в командных соревнованиях. Не секрет, что азербайджанские борцы являются одними из сильнейших в мире. На предыдущих Играх наши пехлеваны завоевали большое количество медалей и помогли национальной команде занять высокое место в турнирной таблице. Таким образом, отсутствие борцов на Европейских играх сказалось на результатах выступлений сборной.
Успешные спортсмены и планы
Вместе с тем азербайджанские каратисты показали хороший результат, взяв 2 золотые и 1 бронзовую медали. Обладательница титула победительницы Европейских игр Ирина Зарецкая отметила, что соревнования проходили напряженно, при остром соперничестве: «Финал получился очень тяжелым. Моя визави Елена Куиричи для меня принципиальная соперница. Ведь я номер 1 в мировом рейтинге, а она - номер 2. Мы часто встречаемся на турнирах Премьер-лиги. То я, то она одерживаем победы. Она пытается достичь моего результата. А я не хочу сдавать позиции. Это служит мне дополнительной мотивацией. Я подготовила тактику для противницы, к которой она не привыкла. Но мне не удалось реализовать задуманное. Счет долгое время оставался 1:1. Но удар, который я нанесла ногой, развернувшись на последних секундах, принес мне победу. Так было и на Европейских играх в Баку. Это мой любимый трюк».
Серебряный призер по боксу третьих Европейских игр Мухаммед Абдуллаев (+92 кг) сказал, что его главная цель - завоевать лицензию на Олимпиаду в Париже: «Я занял второе место, проиграв в финале британцу Делишесу Ори. Признаюсь, была усталость. Моя главная цель - компенсировать это и выиграть золотую медаль на летних Олимпийских играх 2024 года. Для подготовки к Олимпиаде Федерация бокса Азербайджана разработает специальный план. Насколько я могу судить, в США и других странах будут организованы учебно-тренировочные сборы. Я считаю, что серебряная медаль, завоеванная на Европейских играх, была хорошим результатом. Я счастлив, что получил путевку на Олимпийские игры в Париже». Отметим, что первые в истории Европейские игры прошли в Баку (2015), а второе мультиспортивное мероприятие - в Минске (2019). Сборная Азербайджана заняла второе место в общем зачете на первых Евроиграх, завоевав 56 медалей (21-15-20). А в «Минске-2019» наша команда заняла 10-е место в медальном зачете, завоевав 28 наград (5-10-13).