AVROPA OYUNLARINDA 11 MEDAL
Tarixi Bakıdan başlayan Avropa Oyunlarının növbəti dayanacağı Polşa olub. Krakov və digər beş şəhərdə keçirilən III Avropa Oyunları yeni idman növləri ilə diqqəti cəlb edib.
Oyunlar rəqəmlərdə
48 ölkədən 7 minə yaxın idmançının mübarizə apardığı yarışda atletlər idmanın 29 növü üzrə 253 dəst medal uğrunda yarışıb. Polşaya 14 idman növü üzrə 101 idmançı ilə yollanan Azərbaycan komandası Oyunları ümumilikdə 11 (3 qızıl, 2 gümüş, 6 bürünc) medalla başa vurub. İdmançılarımız Krakov-2023-də medalları 5 idman növündə - karate (2 qızıl, 1 bürünc), kikboksinq (1 qızıl), taekvondo (1 gümüş, 1 bürünc), boks (1 gümüş, 1 bürünc), muay-tay (3 bürünc) əldə ediblər.
Azərbaycan komandasının heyətində qızıl medallara karateçilərimiz Tural Ağalarzadə (67 kq), İrina Zaretska (68 kq) və kikboksçumuz Fərid Ağamoğlanov (63,5 kq) layiq görülüb. Taekvondoçumuz Səyyad Dadaşov (54 kq) və boksçumuz Məhəmməd Abdullayev (+92 kq) isə gümüş medala sahib çıxıb. III Avropa Oyunlarının bürünc medallarını isə komandamıza karateçimiz Asiman Qurbanlı (+84 kq), taekvondoçumuz Haşım Maqomedov (58 kq), boksçumuz Murad Allahverdiyev (80 kq) və muay-tayçılarımız Xəyal Əliyev (67 kq, Emili Rzayeva (63,5 kq), Aysu Devrişova (57 kq) qazandırıb.
Komandamız bu nəticə ilə ümumi medal sıralamasında 24-cü yeri tutub. III Avropa Oyunlarında birinci pillənin sahibi 100 (35 qızıl, 26 gümüş, 39 bürünc) medalla İtaliya millisi olub. Beləliklə, Bakı-2015 və Minsk-2019-dan sonra Avropa Oyunlarının qalibi adını fərqli komanda qazanıb. Qeyd edək ki, əvvəlki yarışlarda Rusiya komandası birinciliyi əldə etmişdi.
Krakov-2023-də ikinci yerdə İspaniya 57 (21 qızıl, 17 gümüş, 19 bürünc), üçüncü yerdə isə Ukrayna 41 (21 qızıl, 12 gümüş, 8 bürünc) komandası qərarlaşıb. Almaniya 63 (20 qızıl, 16 gümüş, 27 bürünc) və Fransa 62 (17 qızıl, 19 gümüş, 26 bürünc) isə müvafiq olaraq, 4-5-ci yerləri tutub.
Oyunlarda ümumilikdə 840 medal sahibini tapıb. Bunların 254-ü qızıl, 253-ü gümüş, 333-ü bürüncdür. Krakov-2023-də 48 ölkədən 41-i medal qazanıb ki, onlardan da 35-i çempionluq sevinci yaşayıb.
Silsilə uğursuzluqlar
Qeyd edək ki, Avropa Oyunlarında titullu idmançılarımız özlərinə bənzəmirdilər. Məşqçi heyətinin ən çox medal gözlədiyi təcrübəli atletlərimiz fəxri kürsüdə yer almayıblar. İlk növbədə, taekvondoçuların çıxışını qənaətbəxş saymaq olmaz. Bakıdakı dünya çempionatında medalsız qalan milli Polşada da ümidləri doğrultmayıb.
Ümidləri doğrultmayan digər idman növü atıcılıq olub. Həm fərdi, həm komanda yarışlarında atıcılıq üzrə milli mükafatçılar sırasında yer almayıb. Olimpiya mükafatçısı, dünya çempionu Alfonso Dominges səviyyəsindən aşağı çıxış edib. Kubalı boksçumuz ilk mərhələdə uduzmaqla mübarizəni birinci görüşdə başa vurub.
Qılıncoynatma üzrə milli komanda Polşada mükafat qazana bilməyib. Yığmanın lideri olan Avropa çempionu Anna Başta Avropa Oyunlarında ən zəif yarışını keçirib. A.Baştanın uğursuzluğu həm onu, həm milli komandanı medalsız qoyub.
Polşadakı Avropa Oyunlarının Təşkilat Komitəsi güləş, cüdo, gimnastika, sambo kimi idman növlərini proqrama daxil etməyib. Cüdo yalnız komanda yarışlarında təmsil olunub. Sirr deyil ki, Azərbaycan güləşçiləri dünyada ən güclülər sırasındadır. Əvvəlki oyunlarında pəhləvanlarımız çox sayda medal qazanmaqla komandamızın turnir cədvəlində yüksək pillədə qərarlaşmasına dəstək olub. Belə ki, Avropa Oyunlarında güləşçilərin iştirak etməməsi millinin çıxışına təsir edib.
Uğurlu idmançılar və planlar
Digər tərəfdən mötəbər yarışda karateçilər 2 qızıl, 1 bürünc medal qazanmaqla bəslənən ümidləri doğruldub. Avropa Oyunlarının qalibi adını qazanan İrina Zaretska yarışın gərgin rəqabətdə keçdiyini bildirib: “Final çox çətin keçib. Rəqibim Yelena Kuiriçi mənim üçün prinsipial rəqibdir. Çünki mən dünya reytinqində birinci, o isə ikinci sıradadır. Premyer Liqa turnirlərində tez-tez qarşılaşırıq. Ya mən, ya da o qələbə qazanır. Mənim nəticəmə nail olmağa çalışır. Mövqeyimi əldən vermək istəmirəm. Bu, mənə əlavə motivasiya verir. Rəqib üçün öyrəşmədiyi taktika hazırlamışdım. Amma düşündüklərimi həyata keçirmək üçün heç də istədiyim hər şey alınmadı. Hesab uzun müddət 1:1 olaraq qaldı. Amma son saniyələrdə dönərək ayaqla vurduğum zərbə mənə qələbə qazandırdı. Bakıdakı Avropa Oyunlarında da belə olmuşdu. Bu, mənim ən sevimli fəndimdir”.
III Avropa Oyunlarında boks yarışının gümüş medalçısı Məhəmməd Abduallayev (+92 kq) isə əsas hədəfin Paris Olimpiadasına lisenziya qazanmaq olduğunu deyib: “Finalda böyük britaniyalı Delişes Oriyə məğlub olaraq ikinci yeri tutdum. Etiraf edim ki, yorğunluq var idi. Əsas məqsədim Paris-2024 Yay Olimpiya Oyunlarında bunun əvəzini çıxmaq və qızıl medal qazanmaqdır. Olimpiadaya hazırlıq üçün Azərbaycan Boks Federasiyası xüsusi plan hazırlayacaq. Mən bildiyim qədər, ABŞ və digər ölkələrdə təlim-məşq toplanışları təşkil olunacaq. Avropa Oyunlarında qazandığım gümüş medalı yaxşı nəticə hesab edirəm. Paris Olimpiadasına vəsiqə əldə etdiyim üçün xoşbəxtəm”.
Qeyd edək ki, tarixdə ilk Avropa Oyunları 2015-ci ildə Bakıda, ikinci multiidman tədbiri isə 2019-cu ildə Minskdə keçirilib. Azərbaycan millisi Bakı-2015-də 56 (21 qızıl, 15 gümüş, 20 bürünc) medal qazanaraq ümumi medal sıralamasında ikinci yeri tutub. Minsk-2019-da isə komandamız 28 (5 qızıl, 10 gümüş, 13 bürünc) medal qazanaraq medal sıralamasında 10-cu olub.

11 MEDALS FROM EUROPEAN GAMES
The next venue of the European Games, which was first held in Baku, was Poland. The Third European Games in Krakow and five other Polish cities attracted attention with new types of sports.
Games in numbers
About 7,000 athletes from 48 countries attended the competition, which featured 253 sets of medals in 29 sports. The Azerbaijani national team travelled to Poland with 101 athletes representing 14 sports and finished the games with 11 medals (3 gold, 2 silver, 6 bronze) in five sports: karate (2 gold, 1 bronze), kickboxing (1 gold), taekwondo (1 silver, 1 bronze), boxing (1 silver, 1 bronze), muay thai (3 bronze).
Karate fighters Tural Aghalarzade (67kg), Irina Zaretskaya (68kg) and kickboxer Farid Aghamoglanov (63.5kg) won gold medals in the Azerbaijani team. Silver medallists were taekwondist Sayad Dadashov (54kg) and boxer Muhammed Abdullayev (+92kg). Bronze medallists went to karatedokas Asiman Gurbanly (+84kg), taekwondoka Hashim Magomedov (58kg), boxer Murad Allahverdiyev (80kg) and muay thai athlete Khayal Aliyev (67kg), Emily Rzayeva (63.5kg) and Aysu Devrishova (57kg).
Thus, the national team ranked 24th in the overall standings. The strongest team of the Third Euro Games became the Italian national team with 100 medals (35 gold, 26 silver, 39 bronze).
So, the Italian team became the winner of the the European Games after Baku-2015 and Minsk-2019, where the Russian national team was the best.
The Spain national team ranked the second with 57 medals (21-17-19), while the Ukrainian team became the third with 41 medals (21-12-8). The fourth and fifth places went to Germany with 63 medals (20-16-27) and France with 62 (17-19-26).
A total of 840 medals were awarded at the Third European Games: 254 gold, 253 silver and 333 bronze. Athletes from 41 out of 48 countries returned home with medals.
Repeated failures
Unfortunately, the performance of prominent Azerbaijani athletes at the Third European Games did not look like as expected. They could not make it to the top of the podium, although their coaches expected medals from them. First of all, the performance of taekwondokas can be considered unsatisfactory. The Azerbaijani team, which was left without medals at the world cup in Baku, demonstrated the same performance in Poland.
Azerbaijani shooters also failed to live up to expectations. The members of the national team could not get any medals in both individual and team competitions. Olympic medallist and world champion Alfonso Dominguez also performed significantly below his level. He finished the performance at the very beginning of the tournament, losing in the first bout.
The national fencing team also returned home without any awards. European champion and national team leader Anna Bashta demonstrated probably the weakest performance in her career. Her failure left both her and the team without medals.
Such sports as wrestling, judo, gymnastics and sambo were not included in the programme of the Third European Games. Judo was represented only in team competitions. It is not a secret that Azerbaijani wrestlers are among the strongest in the world. At their previous games they won a large number of medals and helped the national team to take a high place in the standings. But the absence of Azerbaijani wrestlers at the Third European Games affected the overall result of the national team.
Successful athletes and plans
At the same time, Azerbaijani karatekas demonstrated a good performance, taking two gold and one bronze medals. The winner of the European Games Irina Zaretskaya noted that the competition was tense, with keen rivalry: "The final round was very hard. My vis-a-vis Elena Quirici is a principal rival for me. After all, I am number 1 in the world ranking, and she is number 2. We often meet at the Premier League tournaments. We both win. She's trying to achieve my results. But I don't want to give up my position. It gives me extra motivation. I had prepared a special tactics for my opponent, which she is not used to. But I failed to realise it. The score remained 1-1 for a long time. But the turning kick I made in the last seconds brought me the victory. It was the same at the European Games in Baku. This is my favourite trick."
European Games silver medallist Muhammed Abdullayev (+92kg) said that his main goal was to win a licence for the Summer Olympic Games in Paris: "I came second after losing in the final to Delicious Ory from Britain. I admit I was exhausted by that time. My main goal was to compensate for that and win a gold medal at the 2024 Summer Olympics. Azerbaijan Boxing Federation will develop a special plan to prepare for the Olympics. As far as I can judge, training camps will be organised in the USA and other countries. I believe that the silver medal won at the European Games was a good result. I am happy that I got a license to the Olympic Games in Paris".
The first ever European Games were held in Baku (2015), followed by the second multi-sport event held in Minsk (2019). The Azerbaijani team ranked the second in the overall standings at the First Euro Games, winning 56 medals (21-15-20). In Minsk, the Azerbaijani national team became the tenth in the medal standings, winning 28 medals (5-10-13) only.