PARİSİN AFRİKA FİASKOSU
Sentyabrın sonlarında Paris növbəti dəfə Ermənistanın xeyrinə addım ataraq, BMT Təhlükəsizlik Şurasında Azərbaycan əleyhinə qətnamənin qəbuluna çalışsa da, bu dəfə də fiasko ilə üzləşib. Düşünmək olar ki, bütün bunlar Fransanın nəyinə lazımdır? Onun bu işlərdə praktik marağı nədən ibarətdir? Parisin Cənubi Qafqazda son illərdəki fəallığı əsasən onun digər istiqamətlərdəki ciddi müvəffəqiyyətsizliyini əvəzləmək istəyindən irəli gəlir Məsələn, Fransa Afrika qitəsi ölkələrini bir-birinin ardınca itirməkdədir. Üstəlik, o, artıq bu ölkələri ildən-ilə deyil, aydan-aya itirir. Yalnız iyul və avqustda Paris «Qara qitə»də bir vaxtlar ən sadiq müttəfiqi olmuş iki ölkəni «əlindən qaçırıb». Görünən isə odur ki, bu, heç də son deyil.
Neomüstəmləkəçiliyin biabırçı sonu
Buna səbəb Afrikadakı müstəmləkələrinin müstəmləkəçiliyinə son qoyulmasından sonrakı onilliklər ərzində Fransanın bu dövlətlərin taleyində oynadığı müstəsna rolu sürətlə itirməyə başlamasıdır. Bu isə bir sıra amillərə bağlıdır: Fransa hökumətinin neomüstəmləkəçilik siyasətindən artan narazılıqdan tutmuş, daxili siyasi dinamikanın dəyişməsinə, fövqəldövlətlərin Afrikada nüfuz savaşının qızışmasınadək. Bir sıra Afrika ölkəsində elitalar buralarda maraqlı olan xarici güclərin cəlbi ilə siyasi rəqiblərini hakimiyyətdən uzaqlaşdırmaq imkanını hiss edib, nəticədə, maraqlı tərəflərlə açıq oyunlara getməyə başlayıblar. Söhbət Çindən, Rusiyadan, həmçinin Türkiyə, Səudiyyə Ərəbistanı və Hindistan kimi nəhəng regional oyunçulardan gedir.
Məlum olduğu kimi, Paris Afrikanın fransızdilli hissəsində, xüsusilə «frank zonası» adlanan regionda hər zaman kifayət qədər dayanıqlı mövqeyə malik olub. Lakin son onillikdə məhz həmin ölkələrdə hərbi çevrilişlər baş verib, hakimiyyətə açıq şəkildə Parisin hegemonluğuna qarşı olan qüvvələr gəlib. Hadisələrin xronologiyasına diqqət yetirsək, belə qənaətə gəlmək olar ki, dəyişikliklərin əhəmiyyətli hissəsi Fransada Emmanuel Makronun hakimiyyətə gəlişindən sonraya təsadüf edib. Yəni hazırkı prezidentin xüsusilə Afrika istiqamətində yürütdüyü xarici siyasətlə Qərbi Afrikada yaşananlar arasında aşkar əlaqə var.
Qərbi Afrikada şərti çevrilişlər marafonu Malidən başlayıb. 2020-ci il avqustun 18-də qiyamçı hərbçilər Baş Qərargahı ələ keçirərək, prezident İbrahim Bubakar Keyta (ölkəyə 2013-cü ildən rəhbərlik edirdi) da daxil olmaqla, ölkə rəhbərliyini həbs edib, polkovnik Assimi Qoitonun başçılıq etdiyi Xalqın Xilası Milli Komitəsini yaradıblar.
5 il sonra – 2021-ci il sentyabrın 5-də Qvineyada xüsusi təyinatlıların polkovnik-leytenantı Mamadi Dumbuyanın başçılıq etdiyi hərbçilər qrupu ölkə prezidenti Alfa Kondeni (ölkəyə 2010-cu ildən rəhbərlik edirdi) vəzifəsindən kənarlaşdırıb.
Heç 5 il keçmədən – 2022-ci il yanvarın 24-də Burkina-Fasoda hərbçilər ölkə prezidenti Rok Mark Kristian Kaboreni (ölkəyə 2015-ci ildən başçılıq edirdi) həbs edib. Polkovnik-leytenant Pol-Anri Damibanın rəhbərlik etdiyi «Mühafizə və bərpa üzrə vətənpərvər hərəkat» adlı qrup prezidentin vəzifəsindən kənarlaşdırıldığını, Konstitusiyanın qüvvədən düşdüyünü, hökumət və parlamentin buraxıldığını elan edib. Həmin il sentyabrın 30-da Burkina-Faso hərbçiləri dövlət televiziyasının canlı efirindən Pol-Anri Damibanın da vəzifədən uzaqlaşdırıldığını açıqlayıblar. Qiyamçılar bu dəfə ölkə başçısı postuna oktyabrın 6-da prezident tərəfindən Ali Baş Komandan təyin olunmuş İbrahim Traorenin gətirildiyini bildiriblər.
Daha sonra Qərbi Afrikada hərbi çevrilişlər estafetini Niger ələ alıb. Burada milli qvardiyanın hərbçiləri 2023-cü il iyulun 26-da dövlət başçısı Məhəmməd Bazumanı (ölkəyə 2021-ci ilin fevralından rəhbərlik edirdi) saxlayıblar. İyulun 28-də isə prezident qvardiyasının komandanı, general Abdurəhman Tçiani keçid hökumətinin başçısı elvn olunub.
Təxminən 1 ay sonra – avqustun 30-da bənzər hadisə qonşu regionda baş verib. Bölgədə Fransaya dost qalmış azsaylı dövlətlərdən olan Qabonda zabitlərdən ibarət qrup prezident Əli Bonqo Ondimbanı (ölkəyə 2009-cu ildən rəhbərlik edirdi) devirib. Çevrilişə səbəb hərbçilərin prezident seçkisinin nəticələri ilə razılaşmaması olub.
Müqəddəs yerlər heç vaxt boş qalmır
Maraqlıdır ki, bu dövlətlərin beşi də Qərbi Afrika Dövlətlərinin İqtisadi Birliyinin (QADİB) üzvüdür. Bununla yanaşı, onlarda üçü «frank zonası»na aiddir. Söhbət milli valyutası KFA frankı olan dövlətlərdən gedir.
Paris Qvineya istisna olmaqla, bütün sadalanan ölkələrdə böyük nüfuza malik olub, çünki onların ərazisində müəyyən sayda Fransa ordusu belə, yer alıb. Fransa şirkətləri isə bu ölkələrin iqtisadiyyatında müstəsna mövqeyə sahib olub.
Bəzi dairələr hesab edir ki, QADİB ölkələrində rejim dəyişiklikləri «Vaqner» özəl hərbi təşkilatının bölgədə peyda olmasından qaynaqlana bilər. «Vaqnerçilər»in bu ölkələrdəki qiyamçı komandirlərlə sıx əməkdaşlıq etdiyi, bəzi məlumatlarda çevrilişin təşkilində, daha sonra isə yeni hakimiyyətin qorunub saxlanılmasında onlara yardım göstərdikləri haqda məlumatlar var.
«Ərəb baharı» hadisələrindən sonra regiona müxtəlif terror təşkilatlarının ayaq açdığı, onların bəzi bölgələrdə geniş əraziləri nəzarətə götürdükləri məlumdur. Məhz bu səbəbdən yerli hökumətlər yardım üçün Parisə müraciət edib, Fransa isə oraya qoşun hissələri göndərməyə başlayıb. 2013-cü ildən başlayaraq, Fransa Qərbi Afrikada davamlı antiterror əməliyyatları da keçirib. Onlardan ilki 2013-cü ildə Malidə «Serval» adı altında təşkil olunub. Bu əməliyyat nəticəsində fransalı hərbçilər terrorçu qruplaşmaları səhralara qaçmağa məcbur edib. Lakin sonradan qiyamçılar taktikanı dəyişərək, səhrada məskunlaşmağa, oradan isə qonşu dövlətlərin ərazilərinə sızmağa başlayıblar. Bu, Parisi «Barxan» əməliyyatı keçirməyə vadar edib. Bu əməliyyat çərçivəsində Paris Mali, Burkina-Faso, Niger və Çad ərazisinə təxminən 5 min hərbçi yeridib. Amma onlar terrorçuların öhdəsindən gələ bilməyiblər. Nəticədə Fransa bölgədə nüfuzunu itirməyə başlayıb.
Bəzi Qərbi Afrika ölkələrində ordunun yaranmış vəziyyətdən narazı qalan hissələri nəinki fransızlarla fəal əməkdaşlıq edən rəhbərlərinə etiraz ediblər, bəzi hallarda özünü ev sahibi kimi Fransa hərbçilərinə də qarşı çıxıblar. Belə bir vəziyyətdə «Vaqner» yaraqlıları bəzi ölkələrdə hakimiyyətə son illərdə gəlmiş hərbçilərin effektiv tərəfdaşına çevrilib.
Bütün bunların fonunda Fransa mətbuatı qiyamçı dövlətləri «Polkovniklər düşərgəsi» adlandırmağa başlayıb, onların qeyri-Qərb dövlətləri, ilk növbədə Rusiya və Çinlə əlaqələr qurmağa daha çox həvəs göstərdiklərini etiraf edib. Bundan başqa, həmin dövlətlərin yeni liderləri ölkələrində son onilliklərdə yaranmış vəziyyətin dərindən təftiş olunmasının vacibliyini bildirir, resursların necə bölüşdürüldüyünün üzə çıxarılmalı olduğunu deyirlər. Onlar hesab edirlər ki, bütün keçən illər ərzində buraların əsl sahibi yerli ictimaiyyət deyil, Paris olub.
Bütün bunlarla yanaşı, regionda Parisin itirdiyi nüfuzunu geri qaytarmaq cəhdlərinə müqavimət göstərilməsi arzusu o qədər böyükdür ki, Burkina-Faso, Mali və Niger hərbi alyans belə, yaradıblar. Onlar bu qərarı Fransanın təhrik etdiyi QADİB ölkələrinin hərbi hücumuna məruz qala biləcəkləri ehtimalını nəzərə alaraq veriblər.
Afrika frankının qara günləri
2019-cu ildə Fransa hökuməti KVA frankı ilə bağlı islahatların aparılacağını bəyan edib. İslahatlar yalnız valyutanın adının «eko»ya dəyişdirilməsini deyil, həm də Fransanın frank zonasının rəhbər orqanlarından uzaqlaşmasını, həmçinin Afrika dövlətlərinin valyutalarının Fransa xəzinədarlığında mərkəzləşdirilməsi, yəni milli ehtiyatlarının orada saxlanılması ödhdəliyindən azad olunmasını nəzərdə tuturdu. Lakin anons edilmiş islahatlar hələ də sonadək icra olunmayıb. O, indiyədək müxtəlif səbəblərdən dəfələrlə təxirə salınıb. Qeyd edilməlidir ki, vahid valyutaya keçid QADİB çərçivəsində nəzərdə tutulur. Məlumdur ki, bu qurumda «frank zonası»na daxil olmayan ingilisdilli ölkələr də var. Bu prosesdə xüsusilə maraqlı olanlar da məhz onlardır. Onların önündə isə regionun ən böyük iqtisadiyyatı, əsas xarici siyasi tərəfdaşı, müttəfiqi Fransa yox, ABŞ və Böyük Britaniya olan Nigeriya gəlir. Vaşinqtonla London isə öz növbələrində, «frank zonası»nın zəifləməsi hesabına burada mövqelərini gücləndirməyin, ABŞ dolları və Britaniya funtunun möhkəmlənməsinin əleyhinə deyillər.
KFA frankını əvəzləməli olan yeni valyuta ilə bağlı müzakirələr davam edir. Fransa xəzinədarlığının zəmanəti qarşılığında zonanın mərkəzi bankları öz qızıl ehtiyatlarının ən azı 65%-ni Fransa xəzinədarlığındakı xüsusi hesabda saxlamalıdırlar. Aydındır ki, Paris Qərb KİV-nin «müstəmləkə vergisi» adlandırdığı gəlirdən məhrum olmaq istəmir. Fransa və onun Afrikadakı ən yaxın tərəfdaşları təklif edir ki, avro ilə sabit paritet, eləcə də konvertasiya zəmanətləri ən azı qısa müddətdə Fransa Bankı tərəfindən təmin edilməyə davam etdirilsin.
Tənqidçilər isə hesab edir ki, KFA frankının qorunub saxlanması özünəməxsus «müstəmləkə vergisi»dir. Məsələn, təsbit edilmiş məzənnə və avrodan ciddi asılılıq kreditləşməyə mane olur.
Yeni valyuta – ekonu digər beynəlxalq valyutalara – dollar, funt sterlinq, yen, yuan – bağlamaq tövsiyə olunur. Lakin söhbət ilk növbədə, dollardan gedir. Neft hasil edən, öz valyutası isə zəif olan Nigeriyada dollara təlabat həddindən artıq yüksəkdir. Eko-nun tətbiqi ideyasını dəstəkləməklə və frank KFA zonasının bir hissəsi olmamaqla, dollar, müəyyən dərəcədə regionda dolları gücləndirmək və avronu sıxışdırmaq məqsədi güdən troya atı rolunu oynayır.
Mövcud fikir ayrılıqları yeni valyutanın dövriyyəyə buraxılmasına imkan vermədiyindən, məsələ 2027-ci ilədək təxirə salınıb.
«Güzgü əyri göstərirsə…»
Yeri gəlmişkən, Nigerdə baş vermiş silahlı qiyamın yatırılması işində bel bağlanılan QADİB kollektiv qüvvələrinin əsas özəyi kimi, məhz Nigeriya ordusu göstərilir. O, regionun ən böyük silahlı qüvvələridir və görünən odur ki, bu üzdən Nigeriya ordusuna «regional polis» rolu verilir. Amma bu «polis» Fransanın maraqlarına bağlı deyil.
Belə bir vəziyyətdə Fransanın Afrikada nüfuzunu sürətlə itirməsi başqa dövlətlərə, ilk növbədə, İtaliyaya «Qara qitə»də möhkəmlənmək şansı yaradır.
İmicini xilas etmək, Afrikada ölkəsinin şöhrətini bərpa etmək arzusunda olan prezident Makron 2023-cü il martın əvvəlində qitə turnesinə çıxaraq, Parisin bu bölgənin problemlərinə yeni yanaşmasını nümayiş etdirməyə çalışıb. O bildirib ki, Fransa Afrika ölkələrinin daxili işlərinə qarışmayacaq və onlarla tərəfdaş münasibətləri quracaq. Makron çıxışlarında əsas diqqəti biznes və humanitar əməkdaşlığa yönəltsə də, siyasətsiz keçinmək alınmayıb. Odur ki, regionun bir çox ölkəsində hökm sürən anti-Fransa əhvalı fonunda bu turne faktiki olaraq, Parislə afrikalı tərəfdaşları arasında münasibətlərin pisləşməsinə daha bir təkan olub.
Makron Konqo prezidenti Feliks Çisekedi ilə mübahisə etməkdən belə, çəkinməyib. Bu, Çisekedinin fransalı həmkarına onun ölkəsinin 1994-cü ildə baş vermiş soyqırımıda iştirak etdiyini xatırlatmasından sonra baş verib. Çisekedi Fransanın Konqoda təhlükəsizliyin bərpasına necə kömək edəcəyi ilə maraqlanıb. Bu zaman Makron ona diplomatik cavab vermək əvəzinə jurnalistlər qarşısında həmkarı ilə söz atışmasına başlayıb, Fransanın üzərinə atılan məsuliyyəti qəbul etmədiklərini söyləyib. «Mən həqiqət tərəfdarıyam. Amma bu həqiqət tam olmalıdır. Mən bu yükü çiyinlərimə götürməkdən imtina edirəm. Fransa sizin üçün «yaxşı iş» görməli deyil. Bu, sizin vəzifənizdir», - deyə Makron həmkarına kobudcasına cavab verib.
Bütün sadalananların nəticəsi olaraq, son illər Afrikada Parislə dost olan ölkələrin sayı xeyli azalıb. Fransa hökuməti bunun əsas səbəbini Afrika ölkələrindəki «korrupsiyalaşmış hökumətlər»də, geosiyasi rəqiblərinin intriqalarında, Parisin Ukraynanın təhlükəsizliyi kimi daha qlobal problemlərin həlli ilə məşğul olduğu dövrdə ona badalaq vurulmasında görür. Belə bir vəziyyətdə «qurbanlıq qoyun» axtarışında olan Fransa hökuməti unudur ki, onu çoxdandır ki, heç kim eşitmir. Bu, yalnız Afrika qitəsinə aid deyil. Belə olan təqdirdə isə bir məşhur atalar sözü tam yerinə düşür: «Güzgü səni əyri göstərirsə, güzgünü sındırma, özünü düzəlt».

AFRICAN FIASCO OF PARIS
At the end of September, Paris tried to push through yet another anti-Azerbaijani resolution in the UN Security Council to satisfy Armenia, to no avail again. Why is France doing this? What is the practical interest? Many believe the main reason behind the active French diplomacy in the South Caucasus in recent years is Paris's desire to compensate for significant failures in other regions. Especially in Africa, where France is losing control over the countries of the continent each month. In July and August alone, Paris lost two of its once most loyal allies on the Black Continent. And it seems the trend will continue in the future.
Inglorious end of neo-colonialism
There are many reasons why France is rapidly losing ground many decades after the decolonisation of its African colonies, when it played an exceptional role in their post-colonial fate. From the growing discontent with the essentially neo-colonial practices of French authorities and volatile internal political dynamics to the growing geopolitical rivalry between external powers for spheres of influence in Africa. The elites of numerous African states sensed an opportunity to strengthen their positions by attracting external interests, thereby pushing their political rivals out of power. They began an unconcealed flirting with countries that have a practical interest in the affairs of the continent. These include China, Russia, many major regional players, including Türkiye, Saudi Arabia and India.
Paris has once firmly dominated the French-speaking part of Africa, especially in the countries of the so-called Franc Zone known for military coups and open opposition of local governments to the hegemony of Paris in the last decade. The chronological flow of events shows that significant shifts began right after the inauguration of the incumbent French president Emmanuel Macron. In other words, there is a clear link between the foreign policy pursued by the French president, particularly in Africa, and the ongoing processes in West Africa.
One of the first coups in West Africa began in Mali. On August 18, 2020, the rebel military seized the general staff of the country and arrested the top leadership, including President Ibrahim Boubacar Keita who had led the country since 2013. They then formed the National Committee for the Salvation of the People led by Colonel Assimi Goita.
On September 5, 2021, a group of military officers led by Special Forces Lieutenant Colonel Mamady Doumbouya ousted Guinean President Alpha Conde, who has ruled the country since 2010.
Even less than five months later, on January 24, 2022, the military detained President of Burkina Faso, Roch Marc Christian Kabore (president since 2015). A group called the Patriotic Movement for Safeguard and Restoration led by Lieutenant Colonel Paul-Henri Damiba announced the removal of the president, the suspension of the constitution, and the dissolution of the government and parliament. On September 30, 2022, Burkinabe military announced live on state television that Damiba had also been removed from power. The putschists announced Captain Ibrahim Traore as the country's new leader, who was appointed president of Burkina Faso and commander-in-chief on October 6.
Military coups in West Africa later continued in Niger, where the National Guard detained President Mohamed Bazoum (ruled since February 2021) on July 26, 2023. On July 28, the commander of the presidential guard, General Abdourahamane Tchiani, was proclaimed the head of the transitional government.
A month or so later, on August 30, the same thing happened in a neighbouring region. In Gabon, one of the few remaining French-friendly states in the region, a group of officers overthrew the president of the country Ali Bongo Ondimba (since 2009). The reason was the military's disagreement with the outcome of the presidential election.
Horror vacui
Remarkably, all five states are members of the Economic Community of West African States (ECOWAS). Three of them are members of the Franc Zone, which unites countries, with CFA (French African colonies) franc being their national currency.
Paris has had a strong influence in all of these countries, with the exception of Guinea, also thanks to limited contingents of French troops stationed there. French companies had an exclusive position in the economies of these countries.
There is an opinion that the change of regimes in the ECOWAS states might be due to the Russian private military company (PMC) Wagner, which worked closely with the rebel commanders and, according to some reports, helped them with the coups and subsequent retention of power.
In the aftermath of the Arab Spring, terrorist organisations began to infiltrate the region and took control of large areas. Local governments turned to France for help. Paris replied by dispatching its military contingents, which have been involved in counter-terrorism operations in West Africa since 2013.
The first one was the Operation Serval in Mali in 2013. In fact, the French forces succeeded in pushing terrorist groups into desert areas. However, the rebels changed tactics, dispersed across the desert and infiltrated neighbouring states. This prompted Paris to launch the Operation Barkhane, deploying about 5,000 troops in Mali, Burkina Faso, Niger and Chad. But they failed to counter the terrorist threat. In parallel, the region saw the beginning of the decline of France's authority.
Dissatisfied with the situation, part of the military elite in some West African countries opposed their own leadership accused of actively cooperating with the French and the defiant behaviour of the French military, which often behaved like masters of the situation. PMC Wagner has thus become an effective partner for the new military leadership that came to power in some West African countries in recent years.
The French media referred to rebel states as the Camp of the Colonels and recognised their strong interest in establishing contacts with non-Western powers, especially Russia and China. In addition, the new leaders openly call for the revision of the situation that has emerged in these countries over the past decades and the redistribution of resources. They believe that Paris, not the local societies, has been the real master here all these years.
Meanwhile, the desire to resist Paris' attempts to regain its former influence is so great that Burkina Faso, Mali and Niger have even formed a military alliance in case the ECOWAS coalition instigated by France dares to launch a military intervention in these countries.
Black days for the African franc
In 2019, the French government announced the reform of the CFA franc. It was planned to change its name to eco, to ensure the withdrawal of France from the governing bodies of the franc zone countries, and to cancel the obligation of African states to centralise their money in the French Treasury, that is, to keep their national reserves in France.
However, the reform has been postponed several times for various reasons and has not been finalised yet. It is also planned to ensure the transition to a single currency among the ECOWAS member states. The organisation also includes English-speaking states that are not part of the franc zone. They are the main stakeholders in the process, being led by Nigeria, the largest economy in the region, which has the US and the UK as its main extra-regional foreign policy partners and allies. London is trying to strengthen its influence in the region by weakening the franc zone and strengthening the positions of the US dollar and the British pound.
The situation with the new currency to replace the CFA franc is still a topic of debates. These include the prospects of a fixed parity with the euro guaranteed by France.
In return for the French Treasury's guarantee, the Franc Zone central banks are obliged to place at least 65% of their foreign exchange reserves in a special account of the French Treasury. It is clear that Paris does not want to lose the revenue, which the Western media dubbed as a colonial tax.
France and its closest partners in Africa suggest that fixed parity with the euro as well as convertibility guarantees should continue to be provided by the Bank of France, at least in the short term. Critics, on the other hand, see the maintenance of the CFA franc as a kind of colonial tax. In particular, the fixed exchange rate and the tight peg to the euro hinder lending.
There are recommendations to tie the new currency eco to other world currencies: dollar, pound sterling, yen, and yuan. But the whole story mainly revolves around the US dollar, which is in extremely high demand in the oil-producing Nigeria, which has a weak national currency. By supporting the introduction of the eco and not being part of the CFA zone, Nigeria is like a Trojan horse of the region, strengthening the US dollar to replace the euro.
Because of the ongoing controversy, which impedes the introduction of the new currency, it was decided to postpone the release up until 2027.
Don't blame the mirror...
The Nigerian Army is considered as the backbone of the ECOWAS collective force for the armed suppression of the insurgency in Niger. It is the largest military force in the region and will apparently be assigned the role of a regional policeman free of the French interests.
France's rapid loss of influence in Africa gives other countries, especially its rival – Italy – a chance to gain a foothold on the Black Continent.
In an attempt to save his own image and to improve the reputation of France in Africa, President Macron made an African tour in early March 2023. He then tried to demonstrate Paris' new approach to the continent's problems. He promised that France would not interfere in the internal affairs of African countries and would build partnerships with them.
Although the French president emphasised business and humanitarian cooperation, he did not do without politics. Therefore, amid anti-French sentiments in many countries of the region, this tour actually became another trigger for the deterioration of relations between Paris and its African partners.
Macron even managed to make a scene with his Congolese counterpart Felix Tshisekedi when the latter reminded him of France's involvement in the 1994 genocide. Tshisekedi asked how France was going to help restore security in Congo. Instead of a diplomatic response, Macron began squabbling with his colleague in front of journalists. He rejected any responsibility that could be attributed to France. "I am in favour of the truth, but the whole truth. I refuse to take on all this burden. France is not obliged to do you 'good', that is your task," the French leader replied in bluntly.
As a result of similar policies, the number of African states that are friendly to Paris has seriously decreased in recent years. The French government sees the main reason for its failures in the corrupt authorities of African countries, in the intrigues of geopolitical rivals, and in an attempt to put Paris' foot down while it is dealing with more global security issues in Ukraine. Being carried away by the search for a scapegoat, the French authorities forgot that no one has been listening to them for a long time. Not only in Africa. So, it is better not to blame the mirror if your own face is crooked.