Məqsəd 2030-cu ilə qədər kənd təsərrüfatı sektorunu rəqabətqabiliyyətli, yüksək texnologiyalı, ixracyönümlü sənayeyə çevirməkdir
Son iki ildə qlobal ərzaq böhranı və idxal inflyasiyasının artması Azərbaycanın aqrar-sənaye kompleksində (ASK) islahatları sürətləndirən drayver rolunu oynayıb. Məqsəd kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalının artırılması, ölkənin ərzaq təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi, ixracın genişləndirilməsidir. Son illərdə biz xarici tədarüklərin həcmini əhəmiyyətli dərəcədə artırmağa, onların coğrafiyasını şaxələndirməyə nail olmuşuq. Bu gün postsovet ölkələrinin ənənəvi bazarları ilə yanaşı, Azərbaycanın kənd təsərrüfatı sənayesinin məhsulları Yaxın Şərq, Şimali Afrika, Çin, həmçinin Avropa ölkələrində satılır. Bu istiqamətdə növbəti addım Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin nümayəndə heyətinin Polşa və Şimali Makedoniyaya səfərləri olub. Səfər zamanı kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlıq və təcrübə mübadiləsinə dair memorandumlar imzalanıb.
Asılılığı azaltmaq
Azərbaycanın kənd təsərrüfatı sektorunda struktur dəyişiklikləri və onun texniki baxımdan modernləşdirilməsi ərzaq idxalının 80%-ni əvəz etməyə imkan verib. Bu göstəriciyə görə, BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı (FAO) artıq bir neçə ildir ki, Azərbaycanı uğurlu ölkələr sırasına daxil edir. Lakin son qlobal böhran bu sahədə bir sıra ciddi sənaye problemləri ortaya çıxarıb. Azərbaycanın əkinçilik təsərrüfatları hələ də elit toxumların, pestisidlərin, fosfatların və bir sıra digər gübrələrin idxalından ciddi dərəcədə asılıdır. Bundan başqa, heyvandarlıq və quşçuluq təsərrüfatları isə daha çox xaricdən tədarük edilən qarışıq yem, vitaminlər, vaksinlər və s. təchizatına yönəlib. Eyni zamanda yerli emal müəssisələri, xüsusilə ət-süd kombinatları quru süd, ət, müxtəlif əlavələr və qida ilə bağlı kimyəvi maddələr, qablar, avadanlıqlar, istehlak materiallarının idxalından əhəmiyyətli dərəcədə asılıdır. Böhran dövrlərində dünya bazarında bu malların bahalaşması səbəbindən aqrar-sənaye kompleksi və yeyinti sənayesi ciddi problemlərlə üzləşir. Xammalın, komponentlərin və yarımfabrikatların idxalının bahalaşması isə yerli istehsalın maya dəyərinin artmasına səbəb olur.
Bu vəziyyətdən çıxmağın yeganə yolu Azərbaycanda aqrar-sənaye kompleksi və yeyinti sənayesi üçün zəruri olan məhsullar istehsal edən müəssisələrin lokallaşdırılmasını sürətləndirməkdir. Artıq ikinci ildir ki, FAO-nun ekspertləri məhz buna çağırış edir. FAO inkişaf etməkdə olan ölkələrə xarici ölkələrdən ərzaq təchizatından asılılığı azaltmağı və yerli istehsalı artırmağı tövsiyə edir. BMT-nin proqnozlarına görə, iqlim amillərinin pisləşməsi, şirin su çatışmazlığı, münbit torpaqların azalması, kənd təsərrüfatında istehsal xərclərinin artması səbəbindən gələcəkdə ərzaq böhranının təkrarlanma ehtimalı çox yüksəkdir.
Həlli vacib problemlər
BMT strukturunun aqrar sektorun islahatları və transformasiyası ilə bağlı tövsiyələri bir sıra parametrlərə görə Azərbaycanın hələ də üzləşdiyi problemlərə uyğundur. Ölkənin aztorpaqlı fermalarının xeyli hissəsi texniki cəhətdən kifayət qədər təchiz olunmayıb və güzəştli maliyyələşməyə çıxışda çətinliklər yaşayır. Müasir aqrotexniki texnikanın olmaması, kimyəviləşdirmə və suvarma işlərinin kifayət qədər yüksək səviyyədə aparılmaması səbəbindən belə təsərrüfatlar məhsuldarlığı ölkədə fəaliyyət göstərən iri aqroparklar səviyyəsinə çatdıra bilmirlər. Üstəlik, bir sıra sənaye sahələrində kiçik təsərrüfatlarda məhsulun yüksək maya dəyəri hətta daxili bazarda da rəqabət qabiliyyətini azaldır.
Ölkədə kənd təsərrüfatının inkişafına mane olan mənfi amillərə son bir neçə ildə intensivləşən və suvarma suyu qıtlığına səbəb olan səhralaşma proseslərini göstərmək olar. Azərbaycanda şirin suyun təxminən 70%-i kənd təsərrüfatında istifadə olunur. FAO-nun Azərbaycandakı nümayəndəsi Muhammad Nasar Hayat bildirib ki, əsas vəzifə tarlalarda müasir izolyasiya texnologiyaları və qənaətcil suvarma sistemlərinin tətbiqi yolu ilə kanallarda su itkilərini azaltmaqdır. Onun sözlərinə görə, su ehtiyatlarından istifadəyə elektron nəzarət sistemlərini tətbiq etmək və xammalın becərilməsindən, son məhsulun istehsalından tutmuş istehlakçılara çatdırılmasına qədər rəqəmsallaşmanı inkişaf etdirmək lazımdır.
“Kənd təsərrüfatının rəqəmsallaşdırılması istehsal prosesində səmərəliliyi artırmaqla yanaşı, FAO-nun beşillik ölkə proqramının əsas məqsədlərindən biri olan gənc mütəxəssislər nəslinin cəlb edilməsində kənd təsərrüfatı sektorunu daha cəlbedici edəcək”, - M.N.Hayat qeyd edib.
Mühüm məqsədlər
Son illər Azərbaycanın aqrar-sənaye kompleksi nisbətən aşağı artım templəri nümayiş etdirib. Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, 2023-cü ilin yanvar-oktyabr aylarında respublikada cəmi 3% artımla təxminən 10,9 milyard manatlıq kənd təsərrüfatı məhsulları istehsal olunub. Üstəlik, bitkiçilik seqmentində bu rəqəm daha da aşağıdır. Qlobal ərzaq böhranının nəticələrini aradan qaldırmaq üçün ölkə hökuməti qarşısında aqrar islahatların intensivləşdirilməsi vəzifəsi qoyulub. Belə ki, “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”ə uyğun olaraq yaxın 7 ildə kənd təsərrüfatı sahəsini genişmiqyaslı transformasiyalar gözləyir.
Məhsuldarlığın, ilk növbədə, qabaqcıl kənd təsərrüfatı texnologiyalarının tətbiqi, qənaətcil suvarma sistemlərinin inkişafı, bu sahədə idarəçiliyin rəqəmsallaşdırılması, aqrar sahədə enerji xərclərinin azaldılması üçün “yaşıl texnologiya”ların tətbiqi, emalda itkilərin azaldılması və s. hesabına artırılması nəzərdə tutulur. Sadalanan bütün yeniliklərin Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında torpaqların mənimsənilməsində istifadə edilməsi nəzərdə tutulur.
“Bu günədək Minatəmizləmə Agentliyi (ANAMA) tərəfindən Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində ümumilikdə 44 731 hektar kənd təsərrüfatı təyinatları torpaq sahələri mina və partlamamış hərbi sursatlardan təmizlənib. Nəticədə, 2020-2023-cü illərdə ümumilikdə 132 min hektar torpaq sahəsi əkin dövriyyəsinə cəlb edilib”, - Azərbaycanın kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov Milli Məclisdə bu yaxınlarda keçirilən ictimai dinləmələrdə bildirib.
Onun sözlərinə görə, hazırda potensial mənimsənilən sahələrin təxminən 60%-i istifadə olunur. Qalan əkin sahələrini mina təhlükəsi davam etdiyi üçün əkin dövriyyəsinə vermək mümkün deyil.
Ölkədə kənd təsərrüfatı sənayesinin inkişafı üçün eyni dərəcədə vacib vektor taxılçılıq sahəsində məhsuldarlığın artırılması, həmçinin əlverişsiz iqlim şəraiti nəzərə alınmaqla məhsuldarlığın artırılmasıdır. Prezident İlham Əliyevin “Ərzaqlıq buğda ilə özünütəminetmə səviyyəsinin yüksəldilməsinə dair bir sıra tədbirlər haqqında” Fərmanı çərçivəsində ərzaq buğdası istehsalçılarına subsidiyaların verilməsi, ixtisaslaşdırılmış taxılçılıq təsərrüfatlarının sayının genişləndirilməsi və s. təmin edilib.
Digər istiqamət emal və qida sənayesində xərclərin azaldılması, ilk növbədə ixraca yönəldilmiş qida məhsullarının kütləvi istehsalının genişləndirilməsidir. Buna 50-dən çox aqroparkın, kooperativlərin, qablaşdırma və logistika müəssisələrinin inkişafı kömək etməlidir.
İxrac liderləri
Maraqlıdır ki, Azərbaycanın aqrar-sənaye kompleksinin ixrac vektoru daxili bazarın darlığı probleminin həlli və istehsalın genişləndirilməsi üçün ən səmərəli yol kimi qiymətləndirilir. Ölkə bu istiqamətdə ciddi irəliləyişlər əldə edib. İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin məlumatına görə, bu ilin yanvar-oktyabr aylarında yerli kənd təsərrüfatı və aqrar-sənaye məhsullarının ixracı 733,8 milyon ABŞ dolları təşkil edib və bu da 2022-ci ilin 10 ayının göstəricilərindən düz 9,2% çoxdur. Lakin ötən il bu baxımdan daha uğurlu olub: kənd təsərrüfatı məhsullarının ixracının həcmi 11,8% artaraq 912,4 milyon dollara çatmışdı.
Kənd təsərrüfatı məhsullarının satışı üçün əsas bazar hələ də Rusiya və digər postsovet ölkələridir. “Azərbaycan Rusiyaya pomidor, xurma, alma, albalı və gilas tədarükündə liderdir. Son vaxtlar şaftalı, fındıq, çiyələk ixracını artırıb. Beləliklə, 2023-cü ilin oktyabr ayının sonuna Azərbaycanın kənd təsərrüfatı məhsullarının Rusiyaya ixracı dəyər ifadəsində 11,3% artıb”, - Rusiyanın Baytarlıq və Fitosanitar Nəzarət üzrə Federal Xidmətinin (“Rosselxoznadzor”) rəhbəri Sergey Dankvert qeyd edib.
Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin (AQTA) sədri Qoşqar Təhməzli bildirib ki, Rusiya bazarına quşçuluq təsərrüfatı məhsullarının, əsasən də ərzaqlıq yumurtalarının ixracı ilə bağlı razılıq əldə olunub. Bu, ölkəmizin ixrac strategiyasında son dərəcə mühüm mərhələdir. Onun sözlərinə görə, qida təhlükəsizliyi nəzarəti sistemi artıq Azərbaycanda sənaye quşçuluq səviyyəsində beynəlxalq standartlara uyğundur.
Ərzaq tədarükü yolunda ölkəmiz ixracın durmadan artdığı Belarus, Qazaxıstan və digər MDB ölkələri ilə çox uğurla əməkdaşlıq edir.
Yeni bazarlar
Ən mühüm vəzifə Azərbaycanın kənd təsərrüfatı məhsullarının ixracının şaxələndirilməsidir və bu sahədə ölkə ciddi irəliləyişlər əldə edib. Əgər 7 il əvvəl tədarükün 90%-dən çoxu yalnız postsovet regionunun payına düşürdüsə, sonralar bu nisbət dəyişməyə başladı. Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) fəal dəstəyi ilə xarici dövlətlərə, xüsusilə Türkiyə, Fars körfəzi, Yaxın Şərq və Şimali Afrika dövlətlərinə - Tunis, Misir, İordaniya, İraq, BƏƏ, Səudiyyə Ərəbistanı, Bəhreyn, Qətər, eləcə də Çinə ixrac artır.
“Azərbaycanın kənd təsərrüfatı məhsullarının 60 %-i MDB ölkələrinin bazarlarına ixrac olunur və əsas hədəf bu məhsulların ixracının şaxələndirilməsidir. Son 3 ildə ixracda davamlı artım müşahidə olunur.
Hazırda Azərbaycan 326 adda kənd təsərrüfatı məhsulu ixrac edir, bazarlarımızın sayı 88-dir”, - AZPROMO-nun icraçı direktorunun müşaviri Tural Hacılı bildirib.
Yeri gəlmişkən, ixracın genişləndirilməsi üçün AZPROMO-nun təşəbbüsü və xarici ölkələrdəki ticarət nümayəndəliklərinin dəstəyi ilə geniş ticarət və şərab evləri sistemi formalaşdırılır. Azərbaycan şirkətləri sərgilərdə iştiraka dəvət olunur, aparıcı pərakəndə satış şəbəkələrində yerli kənd təsərrüfatı məhsullarının “Made in Azerbaijan” brendi ilə tanıdılması üçün reklam və tanıtım kampaniyaları təşkil edilir.
Bu da son deyil. İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə istehsal olunan ekoloji təmiz balın “Qarabağ” ümumi brendi ilə Avropa bazarına çıxarılması istiqamətində də danışıqlar aparılır. Azərbaycan narından hazırlanan şirə və şərabın Avropa İttifaqı ölkələrinə tədarükü öyrənilir, ölkəmiz xurma və fındıq ixracında isə dünya bazarında lider mövqe tutur. Cəmi bir il əvvəl Azərbaycan təzə və qurudulmuş xurma ixracına görə dünyada İspaniyadan sonra ikinci yerdə idi. Beynəlxalq Fındıq və Quru Meyvə Şurasının məlumatına görə, 2022/2023-cü il mövsümündə Azərbaycan fındıq tədarükü üzrə dünyada dördüncü yerdə qərarlaşıb. Onun ən böyük alıcıları İsveçrə, İtaliya, Polşa və digər Avropa ölkələridir.
“Bu ilin yanvar-sentyabr aylarında Azərbaycan fındıq ixracından 110 milyon 643 min ABŞ dolları gəlir əldə edib. Kənd təsərrüfatı məhsulları arasında fındıq mühüm yer tutur və ixrac potensialına görə qərzəkli meyvələr arasında birinci yerdə qərarlaşıb. 2022-ci ildə ölkəmizdən qabıqlı fındıq ixracı 2021-ci ilə nisbətən 48,5% çox olub”, - Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Aparatının rəhbəri Azad Cəfərli Bakıda keçirilən ixtisaslaşmış beynəlxalq konfransda deyib.
Göründüyü kimi, Avropa ixrac vektoru uzunmüddətli perspektivdə yerli kənd təsərrüfatı istehsalçıları üçün əsas olacaq. Bunu Azərbaycanın Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin nümayəndə heyətinin Polşa və Şimali Makedoniyaya səfəri də sübut edir. Danışıqlar nəticəsində kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlıq memorandumları, həmçinin kənd təsərrüfatı sənayesində təcrübə və innovasiyaların mübadiləsi üçün işçi qruplarının yaradılmasına dair müqavilələr imzalanıb.
Bir sözlə, bütün bunlar son nəticədə kənd təsərrüfatı istehsalçıları üçün əsas stimul rolunu oynayır, onları bütün problemləri tez bir zamanda həll etməyə sövq edir.

Goal: to turn the agro-industrial complex into a competitive, high-tech, export-oriented industry by 2030
In the last two years, the global food crisis and rising imported inflation have been a driver accelerating reforms in Azerbaijan's agro-industrial complex (AIC). The goal is to increase agricultural production, strengthen the country's food security, and expand exports. In recent years, the volume of external supplies has been significantly increased, while its geography has been diversified. Today, in addition to the traditional markets of post-Soviet countries, Azerbaijani agricultural products are sold in the Middle East, North Africa, China and Europe. Another step in this direction was the visits of the delegation of the Ministry of Agriculture of Azerbaijan to Poland and Northern Macedonia that ended with the signing of memoranda on cooperation in agriculture and exchange of experience.
Reducing dependency
Structural transformations and technical modernisation of Azerbaijan's agricultural sector have made it possible to substitute food imports by 80%. In the rankings of the UN Food and Agriculture Organisation (FAO), Azerbaijan has been among the prosperous countries for many years. Nevertheless, the recent crisis has revealed a number of serious problems in the sector. Azerbaijan's crop farms are still heavily dependent on imports of elite seeds, pesticides, phosphate and a number of other fertilisers, while livestock and poultry farms are heavily dependent on supplies of fodder, vitamins, vaccines, etc. from abroad. Similarly, domestic processing enterprises, especially meat and dairy enterprises, are experiencing tangible dependence on imports of dried milk, meat, various additives and food chemicals, containers, equipment, and consumables. During crisis periods, the global rise of prices for these goods creates serious problems for the agriculture and food industries, while the rising cost of imported raw materials, components and semi-finished products increases the cost of local production.
The only way to reliably overcome the existing situation is to accelerate the localisation of enterprises manufacturing products for the agriculture and food industries in Azerbaijan. FAO experts have been calling for this for two years. They recommend developing countries to reduce external dependence on food supplies and increase local production as much as possible. According to UN forecasts, the likelihood of recurrence of food crises in the future is very high due to deteriorating climatic factors, shortage of fresh water, reduction of fertile lands and rising production costs in agriculture.
Urgent issues
Some parameters of the FAO recommendations for reforms and transformation of the agro-industrial complex correspond to the problems experienced in Azerbaijan. A large portion of smallholder farms in the country are insufficiently equipped and have difficulties with access to funding. As a result, due to the lack of modern agricultural techniques, insufficient chemicalisation and irrigation, such farms are unable to increase yields to the level of large agricultural parks operating in the country. Moreover, in a number of sectors, the high cost of production in small farms reduces their competitiveness even in the local market.
Negative factors that constrain the development of local agriculture include the desertification that has intensified in the last few years. This has led to a shortage of irrigation water. Azerbaijan uses about 70% of its fresh water potential in agriculture. The key task is to reduce losses in water canals through the introduction of modern insulation technologies and economical irrigation systems in the fields, believes Muhammad Nasar Hayat, head of FAO Partnership and Coordination Office in Azerbaijan. He believes it is necessary to introduce electronic systems of control over the use of water resources and develop digitalisation of the entire chain from growing raw materials, production of the final product to its delivery to consumers. "Digitalisation of agriculture will increase efficiency of production and will also make the agricultural sector more attractive for the young generation of specialists, which is one of the key missions of the five-year country programme developed by FAO," Hayat said.
Important goals
In recent years, Azerbaijan's agro-industrial complex has demonstrated relatively low growth rates. According to the State Statistics Committee, in January-October 2023, the total volume of agricultural products produced in the country worth about ₼10.9b (+3%). This indicator is even lower in the crop production. To overcome the consequences of the global food crisis, the Azerbaijani government decided to intensify agrarian reforms. So, according to the National Priorities for Socio-Economic Development: Azerbaijan 2030, large-scale transformations are expected in the domestic agriculture in the next seven years.
It is planned to increase productivity primarily through the introduction of advanced agricultural technologies, development of economical irrigation systems, digitalisation of industry management, use of green technologies to reduce energy costs in the agro-industrial complex, reduction of losses in processing, etc. It is also planned to apply all these innovations in the development of lands in the Garabagh and East Zangezur economic regions. "Demining agency ANAMA has cleared a total of 44,731 hectares of agrarian lands in the liberated territories. As a result, we have a total of 132,000 hectares of land available for agriculture in 2020-2023," Minister of Agriculture Majnun Mammadov said at the recent public hearing in the Milli Majlis. According to the minister, about 60% of the potentially developable areas are currently used. The remaining farmland cannot be put into operation because of the mine threat.
Increasing the yield of grain products is another key area for improvement in the agro-industry of Azerbaijan, given the unfavourable climatic conditions. In accordance with the presidential decree on measures to increase the level of self-sufficiency in food wheat, it is planned to subsidise the producers of food wheat, to expand the number of specialised grain farms, etc.
Another direction is to reduce costs in the processing and food industries and to expand mass production of export food products. This should be facilitated by the development of over fifty agro-parks, co-operatives, packaging and logistics enterprises.
Export Leaders
Remarkably, the export vector of Azerbaijan's agro-industrial complex is seen as the most effective way to solve the issues of narrow domestic market and expanding production. The country has made tangible progress in this direction. According to the Centre for Analysis of Economic Reforms and Communications, in January-October 2023, exports of domestic agrarian and agro-industrial products reached $733.8m, which is 9.2% higher than in the same period of 2022. However, last year was also very successful in this regard: $912.4m (+11.8%).
Russia and other post-Soviet countries still remain the main market for the sale of agro-industrial products. "Azerbaijan is the leader in the supply of tomatoes, persimmons, apples, and cherries to Russia, and has recently increased exports of peaches, hazelnuts, and strawberries. Thus, as of the end of October 2023, the export of Azerbaijani agricultural products to Russia increased by 11.3%," said the head of Rosselkhoznadzor Sergei Dankvert. Chairman of the State Agency for Food Security of Azerbaijan Goshgar Tahmazli said that agreements have been reached on the export of poultry products, mainly eggs, to the Russian market. This is an extremely important stage in the export strategy of Azerbaijan. According to Tahmazli, the system of food safety control in industrial poultry farming meets international standards.
Azerbaijan co-operates very successfully with Belarus, Kazakhstan and other CIS countries, where exports are steadily growing.
New markets
The most important task is the geographical diversification of Azerbaijani agricultural exports. Azerbaijan has made tangible progress in this area. While seven years ago over 90% of supplies were exclusively to the post-Soviet region, this proportion has started to change. With the active support of the Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO), exports to non-CIS countries, particularly Türkiye, the Gulf, Middle East and North African states (Tunisia, Egypt), Jordan, Iraq, UAE, Saudi Arabia, Bahrain, Qatar, as well as China, are increasing. "Azerbaijan aims to further diversify export markets for agricultural products. Currently, over 60% of these products go to CIS countries. In the last three years, there has been a steady growth in exports. Currently, Azerbaijan exports 326 agricultural products to 88 countries," Tural Hajili, Advisor to the Executive Director of AZPROMO, said. To expand exports, AZPROMO initiated the development of an extensive system of trade and wine houses. The initiative is supported by trade missions in non-CIS countries. Azerbaijani companies are involved in exhibitions, advertising and promotion campaigns organised in leading trade networks to promote domestic agricultural products under a single brand Made in Azerbaijan.
There are ongoing negotiations on the entry into the European market of pure honey produced in the liberated territories under the common brand Garabagh. The supply of juices and wine made from Azerbaijani pomegranates to the EU countries is being improved. Azerbaijan is one of the leading exporters of persimmons and hazelnuts to the global market. A year ago, Azerbaijan became the second leading exporter of fresh and dried persimmons behind Spain. In turn, according to the International Nut and Dried Fruit Council, in 2022/2023, Azerbaijan became the fourth leading exporter of hazelnuts in the world. The largest buyers of this product are Switzerland, Italy, Poland and other European states. "In January-September 2023, Azerbaijan earned over $110.6m from hazelnut exports. Azerbaijan's hazelnut ranks first in the country among nut crops in terms of export potential. In 2022, the export of raw hazelnuts from Azerbaijan exceeded the figures of 2022 by 48.5%," Azad Jafarli, chief of staff of the Ministry of Agriculture, said at an international conference held in Baku.
Apparently, the European export vector will be key for local agricultural producers in the long term, thanks to the visits of the delegation of the Azerbaijani Ministry of Agriculture to Poland and Northern Macedonia, which ended with the signing of memoranda on co-operation in agriculture, as well as agreements on the creation of working groups to share experience and innovations in the agro-industry.
Ultimately, this will be the main incentive for producers of agro-industrial complex products, motivating them to quickly solve all problems.