“GÜMÜŞ”DƏN NARAZILIQ
Dekabrın 4-6-da Yaponiyanın paytaxtı Tokioda paracüdo üzrə lisenziya xarakterli Qran-Pri turniri keçirilib. Azərbaycan idmançıları ümumi komanda hesabında 14-cü yeri tutub. Cüdoçularımız üç günlük yarışda ümumilikdə 6 medala layiq görülüblər. Bunlardan dördü gümüş, ikisi isə bürünc əyarlıdır.
6 medallı Qran-Pri
60 kq-da çıxış edən Vüqar Şirinli ilə 90 kq-dan yuxarı çəkidə mübarizə aparan İlham Zəkiyev finalda uduzmaqla ikinci yerlə kifayətləniblər. Hərçənd hər iki cüdoçu qızıl medala çox yaxın olub. Qadınların yarışında Şəhanə Yusifova (48 kq) və Xanım Hüseynova (70 kq) gümüş medal əldə edib. Namiq Abbaslı (66 kq) və Dursədəf Kərimova (70 kq+) bürünc medalla kifayətləniblər.
Dünya paracüdosunun canlı əfsanəsi, ikiqat paralimpiya çempionu İlham Zəkiyev öz çıxışı barədə danışıb: “İlk rəqibimi tanımırdım, ilk dəfə qarşılaşırdıq. Ona 7 saniyəyə qalib gəldim. Digərləri ilə daha əvvəl üz-üzə gəlmişdik. Bir az zədələrim var idi. Bu da finalda öz sözünü dedi. Əsas odur ki, medalsız qayıtmadıq. Reytinqdə vəziyyətimizi xeyli yaxşılaşdırdıq. Ümid edirəm ki, qarşıdakı üç yarışda da istəyimizə nail olacağıq”.
Paralimpiya oyunlarında Azərbaycanın himnini eşitmək istəyirik
Final çıxışı barədə danışan İlham Zəkiyev Moldova idmançısı İon Basokun cüzi görmə qabiliyyətinin ona kömək olduğunu qeyd edib: “Finala qədər iki dəfə qarşılaşmışıq. Hərəmiz bir görüşdə qələbə qazanmışıq. Bununla belə hər ikimiz bu kateqoriyada güclülərdən sayılırıq. Məndən fərqli olaraq o nisbətən görmə qabiliyyətinə malikdir. Ona görə fəndləri rahat şəkildə icra edir. Üzərimdə daha çox işləməklə ona qalib gələcəyimə inanıram. Paris Olimpiadasında yenidən üz-üzə gəlmək ehtimalı var”.
Gümüş medal qazanması ilə bağlı fikirlərini bildirən idmançı bunları deyib: “Hər birimiz qızıl medal qazanmaq istəyirdik. Təəssüf finalda məğlub olduq. Bununla belə medalsız qalmadıq. Ruhdan düşmək olmaz. Əsas məqsəd 2024-cü ildə Parisdə təşkil olunacaq Yay Paralimpiya Oyunlarıdır”.
Azərbaycan Milli Paralimpiya Komitəsinin də vitse-prezidenti olan İlham Zəkiyev idmançıların yorğunluğunu qeyd edib: “Mövsümün ortası və ilin yekunu olduğu üçün cüdoçularda yorğunluq hiss edilirdi. Bu il daha əvvəl 4 yarışa qatılmışdıq. Buna baxmayaraq, onların hər biri vuruşdu və çalışdı. Nəticə də ürəkaçan oldu. Qızlarda iki gümüş, bir bürünc, oğlanlarda iki gümüş və bir bürünc medal əldə olundu. Paralimpiadada komandamızın pik formada olması üçün çalışacağıq. Azərbaycanı layiqincə təmsil etmək, himnimizi səsləndirmək niyyətindəyik”.
“Nə qədər gücümüz varsa, güləşəcəyik”
43 yaşlı idmançı hələlik karyerasını bitirmək barədə düşünmədiyini sözlərinə əlavə edib: “Özümü Yay Paralimpiya Oyunlarına kökləmişəm. Bundan sonra düşünə bilərik. Çoxları fikirləşə bilər ki, İlham Zəkiyev qocalıb, amma yaşımız çox olsa da, ölkəmizə medal gətiririk. Heç bir turnirdən mükafatsız qayıtmırıq. Azərbaycanın hansısa gənc cüdoçusu məni məğlub etsə, karyeramı bitirərəm. Nə qədər gücümüz varsa, güləşəcəyik. Parisdən sonra yekun qərarı verəcəyəm”.
Qeyd edək ki, paracüdo millimiz 2024-cü ildə xüsusi proqramla hazırlıq keçməyi planlaşdırır. Yeni ilin ilk aylarında idmançıların səfər proqramı təsdiqlənəndən sonra bütün diqqət Paris Yay Paralimpiya Oyunlarına yönələcək.

В столице Японии Токио 4-6 декабря прошел турнир Гран-при лицензионного характера по парадзюдо. Азербайджанские спортсмены заняли 14-е место в общекомандном зачете. Всего за три дня соревнований они завоевали 6 медалей. Четыре серебряные и две бронзовые.
6 медалей Гран-при
Ильхам Закиев (90 кг+) и Вугар Ширинли (60 кг), уступив в финальных схватках, довольствовались вторым местом. Между тем оба дзюдоиста были очень близки к «золоту». В соревнованиях женщин Шахана Юсифова (48 кг) и Ханым Гусейнова (70 кг) также завоевали серебряные медали. Намиг Аббаслы (66 кг) и Дурсадаф Керимова (70 кг+) взяли «бронзу».
Живая легенда мировой Паралимпиады, двукратный паралимпийский чемпион Ильхам Закиев по поводу своих поединков сказал следующее: «Я не был знаком со своим первым соперником, мы встречались впервые. И я победил его за 7 секунд. С другими противниками уже имел дело. К сожалению, небольшая травма, которую я получил, сказалась на финальной схватке. Главное, что мы не вернулись без медалей. Мы значительно улучшили свое положение в рейтинге. Надеюсь, что сможем добиться успеха во всех трех предстоящих соревнованиях».
Намерены услышать гимн Азербайджана на Паралимпиаде
Возвращаясь к своему выступлению в финале, Ильхам Закиев отметил, что молдавскому спортсмену Иону Басоку помогло наличие зрения, хоть и слабого: «До финала мы встречались дважды. Каждый из нас одержал по одной победе. Мы оба считаемся сильными в этой категории. В отличие от меня, у него относительно хорошее зрение. Поэтому ему комфортнее выполнять трюки. Я верю, что смогу победить его, больше работая над собой. Есть вероятность, что мы вновь сойдемся на Олимпийских играх в Париже».
Комментируя свою серебряную медаль, спортсмен сказал: «Каждый из нас хотел выиграть «золото». К сожалению, в финале мы проиграли. Однако без медалей не остались. Нельзя унывать. Главная цель - летние Паралимпийские игры 2024 года в Париже».
Ильхам Закиев, являющийся также вице-президентом Национального паралимпийского комитета Азербайджана, отметил усталость спортсменов: «В середине сезона и в конце года чувствовалась усталость дзюдоистов. В этом году мы участвовали в четырех соревнованиях. Тем не менее, каждый из спортсменов отдавал все силы в поединках. И результат оказался обнадеживающим. Женский состав смог выиграть две серебряные и одну бронзовую медали, а мужской - две серебряные и одну «бронзу». Мы будем работать над тем, чтобы наша команда к Паралимпиаде подошла в отличной форме. Мы намерены достойно представить нашу Родину и услышать под сводами арены гимн Азербайджана».
Пока есть силы, буду бороться
43-летний спортсмен добавил, что пока не думает о завершении карьеры: «Я настроился на летние Паралимпийские игры. Многие могут посчитать, что Ильхам Закиев постарел, но, несмотря на возраст, я приношу медали своей стране, ни с одного турнира без наград не возвращаюсь. Если какой-нибудь молодой дзюдоист из Азербайджана победит меня, я завершу карьеру. А пока есть силы, буду бороться. Окончательное решение приму после Парижа».
Национальная сборная по пара-дзюдо планирует тренироваться в 2024 году по специальной программе. После утверждения графика поездок спортсменов в первые месяцы нового года все внимание будет приковано к летним Паралимпийским играм в Париже.