“GÜMÜŞ”DƏN NARAZILIQ
Dekabrın 4-6-da Yaponiyanın paytaxtı Tokioda paracüdo üzrə lisenziya xarakterli Qran-Pri turniri keçirilib. Azərbaycan idmançıları ümumi komanda hesabında 14-cü yeri tutub. Cüdoçularımız üç günlük yarışda ümumilikdə 6 medala layiq görülüblər. Bunlardan dördü gümüş, ikisi isə bürünc əyarlıdır.
6 medallı Qran-Pri
60 kq-da çıxış edən Vüqar Şirinli ilə 90 kq-dan yuxarı çəkidə mübarizə aparan İlham Zəkiyev finalda uduzmaqla ikinci yerlə kifayətləniblər. Hərçənd hər iki cüdoçu qızıl medala çox yaxın olub. Qadınların yarışında Şəhanə Yusifova (48 kq) və Xanım Hüseynova (70 kq) gümüş medal əldə edib. Namiq Abbaslı (66 kq) və Dursədəf Kərimova (70 kq+) bürünc medalla kifayətləniblər.
Dünya paracüdosunun canlı əfsanəsi, ikiqat paralimpiya çempionu İlham Zəkiyev öz çıxışı barədə danışıb: “İlk rəqibimi tanımırdım, ilk dəfə qarşılaşırdıq. Ona 7 saniyəyə qalib gəldim. Digərləri ilə daha əvvəl üz-üzə gəlmişdik. Bir az zədələrim var idi. Bu da finalda öz sözünü dedi. Əsas odur ki, medalsız qayıtmadıq. Reytinqdə vəziyyətimizi xeyli yaxşılaşdırdıq. Ümid edirəm ki, qarşıdakı üç yarışda da istəyimizə nail olacağıq”.
Paralimpiya oyunlarında Azərbaycanın himnini eşitmək istəyirik
Final çıxışı barədə danışan İlham Zəkiyev Moldova idmançısı İon Basokun cüzi görmə qabiliyyətinin ona kömək olduğunu qeyd edib: “Finala qədər iki dəfə qarşılaşmışıq. Hərəmiz bir görüşdə qələbə qazanmışıq. Bununla belə hər ikimiz bu kateqoriyada güclülərdən sayılırıq. Məndən fərqli olaraq o nisbətən görmə qabiliyyətinə malikdir. Ona görə fəndləri rahat şəkildə icra edir. Üzərimdə daha çox işləməklə ona qalib gələcəyimə inanıram. Paris Olimpiadasında yenidən üz-üzə gəlmək ehtimalı var”.
Gümüş medal qazanması ilə bağlı fikirlərini bildirən idmançı bunları deyib: “Hər birimiz qızıl medal qazanmaq istəyirdik. Təəssüf finalda məğlub olduq. Bununla belə medalsız qalmadıq. Ruhdan düşmək olmaz. Əsas məqsəd 2024-cü ildə Parisdə təşkil olunacaq Yay Paralimpiya Oyunlarıdır”.
Azərbaycan Milli Paralimpiya Komitəsinin də vitse-prezidenti olan İlham Zəkiyev idmançıların yorğunluğunu qeyd edib: “Mövsümün ortası və ilin yekunu olduğu üçün cüdoçularda yorğunluq hiss edilirdi. Bu il daha əvvəl 4 yarışa qatılmışdıq. Buna baxmayaraq, onların hər biri vuruşdu və çalışdı. Nəticə də ürəkaçan oldu. Qızlarda iki gümüş, bir bürünc, oğlanlarda iki gümüş və bir bürünc medal əldə olundu. Paralimpiadada komandamızın pik formada olması üçün çalışacağıq. Azərbaycanı layiqincə təmsil etmək, himnimizi səsləndirmək niyyətindəyik”.
“Nə qədər gücümüz varsa, güləşəcəyik”
43 yaşlı idmançı hələlik karyerasını bitirmək barədə düşünmədiyini sözlərinə əlavə edib: “Özümü Yay Paralimpiya Oyunlarına kökləmişəm. Bundan sonra düşünə bilərik. Çoxları fikirləşə bilər ki, İlham Zəkiyev qocalıb, amma yaşımız çox olsa da, ölkəmizə medal gətiririk. Heç bir turnirdən mükafatsız qayıtmırıq. Azərbaycanın hansısa gənc cüdoçusu məni məğlub etsə, karyeramı bitirərəm. Nə qədər gücümüz varsa, güləşəcəyik. Parisdən sonra yekun qərarı verəcəyəm”.
Qeyd edək ki, paracüdo millimiz 2024-cü ildə xüsusi proqramla hazırlıq keçməyi planlaşdırır. Yeni ilin ilk aylarında idmançıların səfər proqramı təsdiqlənəndən sonra bütün diqqət Paris Yay Paralimpiya Oyunlarına yönələcək.

Two-time Paralympic champion Ilham Zakiyev wants to hear the Azerbaijani national anthem on the arena in Paris
On December 4-6, Tokyo hosted the Parajudo Grand Prix Licence Tournament. Azerbaijani athletes became the 14th best in the team classification, with 6 medals during three days of the competition: four silver and two bronze medals.
Six medals from the Grand Prix
Both Ilham Zakiev (90kg+) and Vugar Shirinli (60kg) lost in the final fights, becoming the second strongest athletes only. Meanwhile, both judokas were very close to get a gold medal. In the women's competition, Shahana Yusifova (48kg) and Khanim Huseynova (70kg) also won silver medals. Namig Abbasli (66kg) and Dursadaf Karimova (70kg+) took bronze.
"I did not know my first opponent, we met for the first time. And I beat him in 7 seconds. I already new my other opponents. Unfortunately, a small injury I got affected the final bout. Actually, we didn't return from Tokyo without medals. We have significantly improved our position in the rankings. I hope we can do well in all three upcoming competitions," Ilham Zakiev, a living legend of the World Paralympics and two-time Paralympic champion, said about his participation at the tournament.
We want to hear Azerbaijani anthem at the Paralympics
As to his performance in the final stage, Zakiev noted that the Moldovan athlete Ion Basoc was helped by his weak eyesight: "We met twice before the final. Each of us had a victory. We are both considered strong in this category. Unlike me, he has relatively good eyesight. So he is more comfortable doing tricks. I believe I can beat him by working more on myself. There is a possibility that we will meet again at the Paris Olympic Games."
Commenting on his silver medal, the athlete said: "Each of us wanted to win gold. Unfortunately, we lost in the final stage. However, we were not left without medals. We can't be discouraged. The main goal is the 2024 Summer Paralympic Games in Paris."
Ilham Zakiyev, who is also the vice-president of the Azerbaijan National Paralympic Committee, noted that the athletes got tired: "In the middle of the season and at the end of the year we felt that judokas got tired. This year we participated in four competitions. Yet, each of the athletes did their best. And the result was encouraging. The women's team won two silver and one bronze medals, while the men won two silver and one bronze. We will work to ensure that our team is in top shape for the Paralympics. We want to honourably represent our homeland and hear the Azerbaijani national anthem in the arena."
I'll fight as long as I can
The 43-year-old athlete added that he was not thinking of ending his career: "I'm tuned to attend the Summer Paralympic Games. Many people may think that Ilham Zakiyev is old. But despite my age, I bring medals to my country, I never return from any tournament without awards. I'll end my career as soon as any young Azerbaijani judoka beats me. But as long as I can, I will fight. I will make a final decision after Paris."
The national parajudo team is planning to train in 2024 with a special programme. Once the athletes' travel schedule is approved in the first months of the new year, all eyes will be on the Summer Paralympic Games in Paris.