2024-cü İLİN İDMAN TƏQVİMİ
2024-cü ildə planetin ən böyük yarışı Yay Olimpiya Oyunları təşkil olunacaq. Dünyanın ən güclü idmançılarının mübarizə aparacağı turnirə Fransa paytaxtı Paris ev sahibliyi edəcək. Yeni il Azərbaycan idman təqvimində zəngin yarışlarla əlamətdar olacaq.
Cüdo, şahmat, güləş
2024-cü ilin ölkədə baş tutacaq ilk beynəlxalq yarışı cüdo ilə bağlıdır. Beynəlxalq Cüdo Federasiyasının (BCF) qərarına əsasən, 2024-cü ilin 1-3 noyabrında keçirilməsi nəzərdə tutulan Bakı Böyük Dəbilqə yarışının vaxtı dəyişdirilib. Belə ki, “Dünya Cüdo Turu” seriyasına daxil olan nüfuzlu turnir 16-18 fevral 2024-cü ildə keçiriləcək. Tədbir Milli Gimnastika Arenasında baş tutacaq. Yarışın fevral ayında olması cüdoçulara əlavə üstünlük verəcək. Nəticələrə əsasən idmançılar Paris 2024 Yay Olimpiya Oyunlarına lisenziya xalları toplayacaq. Həmçinin, bu yarış zamanı ev sahibi kimi hər çəkidə 4 idmançı sifariş edə biləcəyimizdən, bu da Olimpiya Oyunlarına lisenziya xallarının qazanılması baxımından müəyyən üstünlük yaradacaq.
Şahmat həvəskarları 2024-cü ildə iki beynəlxalq yarışı canlı izləmək imkanı qazanacaq. Paytaxtda növbəti dəfə “Baku Open” festivalı təşkil ediləcək. 500-dən çox şahmatçının iştirak edəcəyi turnir müxtəlif kateqoriyaları əhatə edəcək. 2024-cü ildə görkəmli şahmatçımızın xatirəsinə həsr olunan sayca 10-cu Vüqar Həşimov Memorialı keçiriləcək. Mötəbər yarışın hazırda hansı şəhərdə baş tutacağı və heyəti məlum deyil.
Aprelin 4-7-də Bakıda güləş üzrə Paris Olimpiadasına lisenziya xarakterli Avropa təsnifat turniri baş tutacaq. Qitənin ən güclü pəhləvanları olimpiadaya vəsiqə uğrunda son mübarizəyə qoşulacaq. Bu yarış gərgin mübarizə ilə yadda qalacaq. Çünki güləşçilər üçün olimpiadaya lisenziya verəcək son turnir olacaq.
2024-cü il Bakıda gimnastika üzrə bir sıra yarışlar təşkil olunacaq. Bu il idman gimnastikası, bədii gimnastika və batut gimnastikası üzrə Dünya Kubokları Bakıda keçiriləcək. Hər üç yarış idmançılara Paris Olimpiadasına lisenziya xalları qazandıracaq.
Avropa Gimnastikasının təşəbbüsü ilə 2024-cü ildə Bakıda ilk dəfə bədii gimnastika üzrə Avropa Kuboku keçiriləcək. Avropa Kuboku martın 29-dan 31-dək Milli Gimnastika Arenasında təşkil ediləcək. Avropa kuboku Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasına üzv olan bütün ölkələr üçün açıq olacaq. Avropa kubokunda, çoxnövçülük, komanda hesabı və fərdi proqramda final yarışları keçiriləcək. Yarışda təkcə böyüklər deyil, gənclər də iştirak edəcəklər.
2024-cü il oktyabrın 16-19-da Bakı “TeamGym” üzrə Avropa çempionatına ev sahibliyi edəcək. Bu barədə qərar Avropa Gimnastikasının Lozannadakı Baş Qərargahında keçirilən İcraiyyə Komitəsinin iclasında qəbul edilib. Bu, ölkəmizin “TeamGym” üzrə ev sahibliyi edəcəyi ilk Avropa çempionatı olacaq.  Bu gimnastika növü ölkəmizdə 2018-ci ildən inkişaf etdirilir. Yığma komandamızın “TeamGym” üzrə Portuqaliyada keçirilən Avropa çempionatına ilk dəfə qatılması ilə “TeamGym” gimnastika növü rəsmi olaraq AGF-nin fəaliyyətinə daxil olub.
Qeyd edək ki, "TeamGym" Avropa Gimnastikasına aid qeyri-Olimpiya növü olan komanda yarışıdır. Buraya 3 alət üzərində çıxışlar daxildir: "TeamGym" xalçası, akrobatika cığırı və trampet (kiçik batut). “TeamGym” yarışları üç proqram üzrə keçirilir: qadın, kişi və qarışıq komandalar.
Sürət yarışları, kanoe
2024-cü il Formula 1 Dünya Çempionatının təqviminə əsasən ən sürətli idman növü bu mövsümdə də Bakıda qonaq olacaq. Təqvimə əsasən, paytaxtımız növbəti Azərbaycan Qran Prisinə 2024-cü ilin 13-15 sentyabr tarixlərində ev sahibliyi edəcək. Sayca səkkizinci dəfə təşkil ediləcək Bakı yarışı təqvimdə yer alan 24 yarışdan biridir. Yeni F1 mövsümü martın 2-də Bəhreyndə başlayıb ənənəyə sadiq qalaraq dekabrın 8-də Əbu-Dabidə başa çatacaq.
Azərbaycan Kanoe və Avarçəkmə Federasiyası 2024-cü ildə iki beynəlxalq yarışa təşkilatçılıq edəcək. Mayda ənənəvi “Prezident Kuboku”, oktyabrda isə “Mingəçevir Reqatası” keçiriləcək. Hər iki yarışda gənclər və yeniyetmələrdən ibarət komandalar çıxış edəcək.
Qeyd edək ki, il ərzində yazıda yer almayan daha bir neçə yarışın təşkilatçılığı Azərbaycana həvalə oluna bilər.

SPORTS CALENDAR 2024
This year, we will watch and enjoy the biggest competition on the planet, the Summer Olympic Games to be attended by the world's strongest athletes in Paris. The coming year is also rich in interesting competitions in the sports calendar of Azerbaijan.
Judo, chess, wrestling
The first international tournament of 2024 in Azerbaijan will feature judo. The International Judo Federation has decided to change the dates of the Baku Grand Slam competitions, which were initially planned for November 1-3, 2024. The prestigious tournament, which belongs to the IJF World Tour series, will now take place on February 16-18, 2024 at the National Gymnastics Arena.
This change of dates is beneficial for the judokas. Based on their performances, the athletes will have the opportunity to earn licence points for the Summer Olympics in Paris. Azerbaijan has an extra advantage as the host of the competition, as it can register four athletes in each weight category. This boosts the chances of earning licence points for the Olympic Games.
Chess enthusiasts will have the chance to enjoy two international competitions this year. The Baku Open festival will be held again in the capital of Azerbaijan. More than 500 chess players will participate in this festive tournament. The 10th Vugar Hashimov Memorial, in honour of the remarkable Azerbaijani chess player, will also take place in 2024. The location and the participants of this prestigious competition are yet to be confirmed.
The European qualification tournament of licence wrestling is set for April 4-7 in Baku, ahead of the Summer Olympics. The best wrestlers of the continent will compete for a license to Paris. It will be a memorable event with intense fights, as it will be the last tournament for licences.
Azerbaijan will welcome several prestigious gymnastics competitions in the next year. The World Cups in artistic, rhythmic and trampoline gymnastics will take place. All three competitions will enable athletes to earn licence points for the Paris Games.
Moreover, Baku will host the European Rhythmic Gymnastics Cup for the first time. It is open to all member countries of the International Gymnastics Federation. Competitions in all-round, team and individual programme will take place. Both adults and youth will join the tournament. Fans of this sport will have the opportunity to watch the performances from 29 to 31 March from the seats of the National Gymnastics Arena.
On October 16-19, Baku will also host the European TeamGym Championship. The decision was made at a meeting of the Executive Committee at the headquarters of European Gymnastics in Lausanne. Azerbaijan will host the European Championship of this kind for the first time. The new discipline has been growing in our country since 2018. After the participation of the Azerbaijani national team in the competitions in Portugal, this type of gymnastics was officially added to the disciplines of the Azerbaijan Gymnastics Federation.
It is worth mentioning that TeamGym is a non-Olympic sport and involves performances on a TeamGym carpet, an acrobatic track and a small trampoline. Competitions are held in three programmes: women's, men's and mixed teams.
Speed racing, canoeing
According to the calendar of the Formula 1 World Championship, races on the fastest sport in the season-2024 will again be held in Baku. The capital of Azerbaijan will host the next Grand Prix of Azerbaijan on September 13-15. The 8th Baku race is one of 24 on the calendar. The new F1 season will open on March 2 in Bahrain and, following tradition, will end on December 8 in Abu Dhabi.
The Azerbaijan Canoe and Rowing Federation also intends to organise two international tournaments in the country in 2024. These are the traditional President's Cup in May and the Mingachevir Regatta in October. Youth and junior teams will compete in both events.
During the year, Azerbaijan may host several more competitions that are not included in the sports calendar.