Bakı rahat nəqliyyat infrastrukturu və “yaşıl dəhlizlər”i olan çoxmərkəzli şəhərə çevriləcək
2023-cü ilin sonunda, xüsusən də Azərbaycan paytaxtının sakinlərinin uzun müddətdir ki, gözlədiyi proqram sənədi - Bakının Baş planı təsdiq edilib. Müvafiq qərar ötən il dekabrın 30-da ölkənin Nazirlər Kabineti tərəfindən qəbul olunub. Bununla, 2040-cı ilə qədər nəzərdə tutulmuş şəhərin irimiqyaslı inkişafı strategiyasının həyata keçirilməsinə başlanılıb.
Prezident İlham Əliyev 2018-ci il iyunun 27-də Bakı şəhərinin Baş planının hazırlanması ilə bağlı tədbirlər haqqında sərəncam imzalayıb və bu məqsədlə 4 milyon manat vəsait ayrılıb. 2020-ci ilin oktyabrında Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi ilkin layihəni virtual sərgi formatında ictimaiyyətə təqdim edib. Bu, Nazirlər Kabinetinə təsdiq üçün yalnız ötən ilin oktyabrında təqdim olunub.
Ümumi müddəalar
Qeyd edək ki, layihəni Almaniyanın “AS+P Albert Speer + Partner Gmbh” şirkəti hazırlayıb. Bundan başqa, layihənin hazırlanmasına yerli layihə təşkilatı qismində Bakı Dövlət Layihə İnstitutu, həmçinin mühəndis-kommunikasiya sistemləri, nəqliyyat və iqtisadi aspektlərin işlənməsi məqsədilə “Ramboll UK” (Böyük Britaniya) və “EY Advisory” (Fransa) şirkətləri cəlb edilib. Paytaxtın Baş planının əhatə etdiyi inzibati ərazisi 212,3 min hektardır.
Ölkənin ən böyük şəhəri üçün belə hərtərəfli inkişaf proqramının olmasının nə qədər həyati əhəmiyyət kəsb etdiyini söyləməyə ehtiyac yoxdur. Son 30 ildə paytaxt durmadan genişlənir, sakinlərin sayı da artır. Üstəlik, elə bir tempdə ki, şəhərin infrastrukturunун inkişafı hər zaman bununla ayaqlaşa bilmir. Nəticədə, həlli genişmiqyaslı və hərtərəfli yanaşma tələb edən problemlər yaranır. Buraya müasir və daha rahat nəqliyyat infrastrukturunun yaradılması, şəhərin tarixi hissəsindəki sıxlığın aradan qaldırılması və paytaxtın turizm zonasına çevrilməsi üçün böyük qurumların mərkəzsizləşdirilməsi, Bakının müxtəlif rayonlarında yeni iş yerlərinin yaradılması və s. daxildir. Son onilliyin aktual məsələləri sırasına ekoloji cəhətdən təmiz ətraf mühitin bərpası və qorunması, havanın çirklənməsinin qarşısının alınması zərurəti də əlavə olunub.
Qeyd edilən məsələlər nəzərə alınaraq, Baş plan 4 prioritet hədəfə əsaslanır:
- şəhərin  dayanıqlı  inkişafı;
- Bakının memarlıq siması və tarixi irsə qayğı;
- yeni şəhərin iqtisadiyyatı;
- şəhər və ətraf mühitin regenerasiyası.
Müəlliflərin qeyd etdiyi kimi, Baş planın əsas məqsədi hazırda vahid mərkəzli aqlomerasiya olan Bakının çoxmərkəzli və dayanıqlı şəhərə çevrilməsi, paytaxt iqtisadiyyatının yeni prioritet sahələrinin davamlı inkişafı üçün əlverişli şəraitin yaradılmasıdır.
“Baş planda icra müddətinin ilk illərində həyata keçirilməli prioritet fəaliyyətlər müəyyən edilib. Strateji layihələr həm özünəməxsus məkan konsepsiyalarını, həm də Bakıda həyat keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması üçün ümumi təşəbbüsləri təmsil edir. Baş planın icrasına hər bir strateji layihəyə rəhbərlik edən əsas maraqlı tərəflərin cəlb edilməsinə əsaslanan kompleks yanaşma ilə başlamaq vacibdir”, - Azərbaycan Dövlət Arxitektura və Şəhərsalma Komitəsi qeyd edib.
Metrobusda tıxac olmadan
Beləliklə, Bakının inkişafının əsas məqsədlərindən biri çoxmərkəzlikdir. Yəni paytaxtın bir neçə mərkəzdən ibarət şəhərə çevrilməsi, hər birinin ətrafında lazımi infrastrukturun və müəssisələrin olması nəzərdə tutulur. Bu da nəhayət, tarixi mərkəzin yükünü yüngülləşdirəcək.
Bakıdakı mərkəzlər üç kateqoriyaya bölünəcək. Əsas şəhər mərkəzi (Mərkəzi Bakı) iqtisadi və inzibati mərkəz kimi fəaliyyət göstərəcək, burada paytaxta spesifik və ixtisaslaşmış xidmətlər göstəriləcək, yüksək səviyyəli mədəniyyət obyektləri yerləşdiriləcək. Buraya Bakının altı inzibati şəhər rayonu olan Səbail, Yasamal, Nəsimi, Nərimanov, Nizami və Xətai rayonları və Qaraçuxur qəsəbəsi daxil olacaq.
Alt-mərkəzlər isə periferiyanın müxtəlif istiqamətlərindən şəhər mərkəzinə bir növ giriş qapısına çevriləcək. Bu ərazilər və əsas şəhər mərkəzi arasında əlaqə effektiv ictimai nəqliyyat sistemi və magistral yollar vasitəsilə təmin ediləcək.
Mərdəkan, Ələt, Zığ, Hövsan, Binəqədi və Lökbatan qəsəbələri alt-mərkəzlər kimi təsnif edilir. Sabunçu isə qarışıq-istifadə təyinatlı yaşayış ərazilərindən ibarət hava limanı şəhəri kimi layihələndirilib.
Təbii ki, şəhərin normal “yaşama”sı və inkişafı üçün bu gün aktual olan nəqliyyat rabitəsi problemini həll etmək lazımdır. Bakı bu gün meqapolislərə xas olan “gözəlliklər”lə əhatə olunub: yollarda saatlarla davam edən tıxac və sıxlıq, ictimai nəqliyyatın dəqiq qrafikinin, normal piyada zonalarının olmaması və s. Sevindirici haldır ki, Baş planda yol-nəqliyyat probleminin həlli müxtəlif istiqamətli vektorlarda göstərilir. Buraya 2040-cı ilədək yolların uzunluğunun artırılması, yeni alternativ yol infrastrukturunun yaradılması, Bakı və Sumqayıt şəhərlərini birləşdirən yeni magistral yolun tikintisi və həm dəmir yolu, həm də metrostansiyalarının sayının təxminən iki dəfə artırılması daxildir. Dəmir yolu stansiyalarının hazırkı 26-dan 54-ə, metrostansiyalarının isə 25-dən 46-ya çatdırılması planlaşdırılır.
Bu tədbirlər nəticəsində 2040-cı ilə qədər metro ilə orta gündəlik sərnişin axınının 1,37 milyon nəfərə və ya ildə 499,3 milyon nəfərə çatacağı proqnozlaşdırılır. Hazırda bu rəqəmlər müvafiq olaraq 633 min və 231 milyon nəfərdir. Bakıda dəmir yolu nəqliyyatından ildə 26,8 milyon sərnişin və ya gündəlik orta hesabla 73 min nəfər istifadə edəcək.
Bundan əlavə, 2040-cı ilədək paytaxtda velosiped zolaqları/yolları şəbəkəsinin ümumi uzunluğunun təxminən 285 kilometr təşkil edəcəyi planlaşdırılır. Həmçinin Bakıda tramvay və metrobuslar (avtobus sürətli nəqliyyatı) olacaq. 2027-ci ilə qədər şəhərin mərkəzində yeni parkinq yerləri yaradılacaq. 2027-ci ilə qədər bütün avtobus zolaqlarının inşası və onların ümumi uzunluğunun indiki 16 kilometrdən 112,2 kilometrə çatdırılması planlaşdırılır.
Daha çox əhali - az problem?
Bakının mərkəzi hissəsinin bilavasitə yaxınlığında paytaxtda nəqliyyat sıxlığının qarşısını almaq üçün yaşıl universitet şəhərciyinin də daxil olduğu yeni intellektual-biznes rayonunun yaradılması təklif edilir. Buraya özəl və dövlət universitetləri, eləcə də tələbə yataqxanaları, xarici tədqiqatçılar üçün qonaq evləri, professor və müəllimlər üçün yaşayış yerləri daxil olacaq.
Bundan əlavə, paytaxtda bilik, ekoloji maarifləndirmə və turizm mərkəzlərinin yaradılması nəzərdə tutulur.
Proqnozlara görə, 2020-2040-cı illərdə Bakı əhalisi 542,7 min nəfər artaraq 3 milyon 169 min nəfərə çatacaq. Bu da sadalanan layihələrin nə dərəcədə məqsədəuyğun olduğunu sübut edir. Təbii ki, yeni nəqliyyat həlləri ilə yanaşı, mənzil fondunun kapitalının artırılması tələb olunacaq. Üstəlik, Baş planın müəllifləri 2040-cı ilə qədər köhnəlmiş mənzil fondunun əhəmiyyətli dərəcədə azalacağını vəd edirlər. Belə ki, 2020-ci ildə paytaxtda köhnəlmiş mənzil fondu 19,5 milyon kvadratmetr idi. Bu göstərici 2027-ci ildə 12,1 milyon, 2040-cı ildə isə 8,3 milyon kvadratmetrə qədər azalacaq.
Baş plana əsasən, bununla əlaqədar şəhərin əsas mühəndis-kommunikasiya şəbəkələri, o cümlədən su, qaz, elektrik və telekommunikasiya sistemləri genişləndiriləcək və müasirləşdiriləcək.
Bakıda sıx məskunlaşmanın ətraf mühitin daha da çirklənməsinə səbəb olmaması üçün göllərin və torpaqların meliorasiyası ilə bağlı ekoloji reabilitasiya layihələri, “hibrid yaşıl dəhlizlər”in salınması, yaşıllıq ərazisinin genişləndirilməsi və “yaşıl istirahət zonaları” Baş planda ayrıca göstərilib.
Həmçinin, 2040-cı ilə qədər Abşeronda bərpa olunan enerji mənbələri ilə işləyən dörd elektrik stansiyası inşa ediləcək. Çirklənmiş torpaq sahələri olan ərazidə müvəqqəti bərpa olunan enerji stansiyaları üçün əlavə 676 hektar ərazi ilə bağlı mərhələli “Regenerasiya Çərçivəsi” nəzərdə tutulur.
Baş planda Azərbaycan paytaxtının turizm baxımından cəlbediciliyinin daha da artırılmasına yönələn tədbirlər də əksini tapıb. Belə ki, Bakıda 2040-cı ilə qədər kurort turizminin inkişafı üçün 170 hektara yaxın ərazi ayrılacaq, Suraxanı rayonunun Zığ və Hövsan qəsəbələrində dənizkənarı istirahət mərkəzləri yaradılacaq. Eyni zamanda Bakı bulvarının mərhələli şəkildə cənubda Bibiheybətə, şərqdə isə Zığa qədər uzadılması nəzərdə tutulur. Beləliklə, 2040-cı ilə qədər onun ümumi uzunluğu 25 kilometri keçəcək.
Təbii ki, bütün bu irimiqyaslı işlər ciddi investisiyalar tələb edir.
2020-2040-cı illərdə Bakı şəhərinin inkişafına əsaslı vəsait qoyuluşlarına tələbat azı 93,6 milyard manat həcmində qiymətləndirilir. Bu məbləğin, demək olar ki, yarısı, yəni 47,6 milyard manat şəhər ərazisinin inkişafı üçün tələb olunur. Xərclərə görə ikinci yeri nəqliyyat infrastrukturu tutur. Mühəndislik-kommunikasiya sistemlərinə 15,3 milyard manat, bərpa olunan enerji mənbələri və ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində layihələrə 13,8 milyard manata yaxın vəsait ayrılmalıdır.
Baş planın müəlliflərinin fikrincə, xərc yükünün böyük hissəsi dövlət büdcəsinin üzərinə düşəcək - 60,5 milyard manat. Xərclərin qalan hissəsini isə özəl sektor öz üzərinə götürməlidir. Doğrudur, xarici investisiyaların həcminin də 30,32 milyard dollar olacağı gözlənilir. Ümumilikdə, 2040-cı ilə qədər investor layihələri üçün 24 min hektar sahənin ayrılması planlaşdırılır.
Planın əsas iqtisadi nəticəsi paytaxtın nominal ÜDM-nin 78% artması olacaq.
Bir sözlə, Baş planda Azərbaycan paytaxtının, demək olar ki, bütün inkişaf istiqamətləri nəzərə alınır və şəhərin artıq üzləşdiyi problemlərin həlli yollarına dair baxış ortaya qoyulur. Ən sevindiricisi hal odur ki, yaxın üç ildə mühüm layihələrin icrasına başlanılmalıdır.

GENERALLY ON MASTER PLAN
At the very end of 2023, the long-anticipated Master Plan of Baku was finally approved, marking a significant milestone for the residents of Azerbaijan's capital. On December 30, the Cabinet of Ministers ratified a decree kicking off a comprehensive strategy for the city's development through 2040.
The initiative to develop the Master Plan of Baku was first endorsed by President Ilham Aliyev on June 27, 2018 and allocated ₼4m for this purpose. The State Committee for Urban Planning and Architecture unveiled the initial draft during a virtual exhibition in October 2020. But it wasn't until October of the following year that it was submitted to the Cabinet of Ministers for approval.
The project was crafted by the German international urban planning firm AS+P Albert Speer + Partner GmbH in collaboration with the Baku State Design Institute and consulting firms EY and Ramboll UK. The companies worked together to devise engineering and communication systems and address transport and economic issues. The Master Plan covers an administrative territory of 212.3K hectares in Baku.
Such an extensive development program for the country's largest city was absolutely necessary. Over the past three decades, Baku has been expanding rapidly, with a corresponding increase in population. This growth has often outpaced infrastructure development, leading to a host of problems that require a holistic and large-scale approach to solve. These include the creation of a modern and user-friendly transport infrastructure, the decentralization of major institutions to alleviate congestion in the historical city centre and transform it into a tourist hub, and the creation of new job opportunities across various districts of Baku. In recent years, the need to maintain an ecologically clean environment and curb air pollution has also become a pressing issue.
With these considerations in mind, the Master Plan is anchored in four key objectives:
- sustainable city development
- preservation of Baku's architectural heritage
- economic revitalisation
- urban and ecological regeneration
The primary goal of the Master Plan, as articulated by its authors, is to evolve Baku from a single agglomeration into a multi-centred, sustainable city fostering a conducive environment for the steady growth of new priority sectors in the capital's economy.
The Master Plan outlines priority actions for the initial years of implementation. These strategic projects encompass both unique spatial concepts and broader initiatives aimed at enhancing the quality of life in Baku. The State Committee for Architecture and Urban Planning of Azerbaijan emphasises the importance of commencing the implementation of the Master Plan with a comprehensive approach, engaging key stakeholders who lead each strategic project.
One of the central tenets of Baku's development is polycentricity. The plan envisions transforming the capital into a city with multiple centres, each surrounded by necessary infrastructure and enterprises, thereby easing the burden on the historical core.
The centres in Baku will be categorised into three types. The main one, Central Baku, will serve as an economic and administrative hub offering specialised services unique to the capital and housing high-level cultural facilities. It will comprise six administrative districts of the city (Sabail, Yasamal, Nasimi, Narimanov, Nizami, Khatai) and the Garachukhur settlement.
The sub-centers will act as gateways to the city centre from various peripheral directions. Efficient public transport systems and highways will ensure connectivity between these territories and the main city centre. The settlements of Mardakan, Alat, Zikh, Hovsan, Binagadi, and Lokbatan are designated as sub-centres. Sabunchu is planned to be an airport city featuring mixed-use residential neighbourhoods.
To ensure normal city life and development, it is necessary to address the pressing issue of transport connectivity. Baku currently grapples with the challenges typical of large megacities, including long traffic jams, road congestion, lack of a clear public transport schedule, and inadequate pedestrian zones. The Master Plan proposes solutions to these road transport issues through various strategies. These include extending the road network by 2040, developing new alternative road infrastructure, constructing a new main road connecting Baku and Sumgayit, and nearly doubling the number of railway stations from 26 to 54, and metro stations from 25 to 46.
As a result of these measures, it is projected that by 2040, the average daily metro passenger traffic will reach 1.37m people, or 499.3m annually. Currently, these figures stand at 633,000 and 231m, respectively. Railway transport in Baku will be used by 26.8m passengers annually, or an average of 73,000 people daily.
Furthermore, by 2040, the total length of bicycle paths in Baku is planned to be approximately 285 kilometres. Trams and metrobuses (bus rapid transit) will also be introduced. By 2027, new parking spaces will be created in the city centre, and all bus lanes will be constructed, increasing their total length from the current 16 to 112.2 kilometres.
To alleviate traffic congestion in the capital, a new intellectual and business district, including a "green" university campus, is proposed near the central part of Baku. This will house private and public universities, student dormitories, guest houses for foreign researchers, and residences for professors and teachers. Knowledge, eco-knowledge, and tourism centres are also planned for the capital.
Given the forecasted population growth of Baku by an additional 542.7K people to 3,169,000 from 2020 to 2040, these projects are highly relevant. Naturally, this will necessitate an increase in the capital's housing stock in addition to new transport solutions. The authors of the Master Plan assure that by 2040, the dilapidated housing stock will be significantly reduced. Specifically, from 19.5m square metres in 2020, it will be reduced to 12.1m in 2027, and further to 8.3m square metres in 2040.
Thus, the Master Plan will enhance and modernise the city's main utility networks, including water, gas, electricity, and telecommunications systems. To prevent increased environmental pollution due to the city's dense population, the Master Plan separately specifies environmental rehabilitation projects. These include the reclamation of lakes and lands, the creation of hybrid green corridors, the expansion of green spaces, and additional "green" recreational areas.
By 2040, four renewable energy (RES) power plants will be built in Absheron. An additional 676 hectares of temporary RES power plants will replace contaminated land in a phased Framework Regeneration.
The Master Plan also outlines measures to enhance the appeal of the Azerbaijani capital for tourism. By 2040, nearly 170 hectares of land in Baku will be allocated for resort tourism development, and seaside recreational centres will be established in the Zikh and Hovsan settlements of the Surakhany district. At the same time, it is planned to gradually extend Baku Boulevard to Bibiheybat in the south and to Zikh in the east. Thus, its total length will exceed 25 kilometres by 2040.
Certainly, all these large-scale works require impressive investments, which is currently estimated at ₼93.6b for 2020-2040. Almost half of this amount, ₼47.6b, is necessary for the development of the city's territory followed by transport infrastructure; ₼15.3b is planned for engineering and communication systems, and about ₼13.8b on RES and environmental protection projects.
According to the authors of the Master Plan, most of the expenditures will be provided from the state budget (₼60.5b), the rest will come from private investors. It is also expected that $30.32b of this amount will be foreign investments. In general, it is planned to allocate 24,000 hectares of land for investor projects until 2040.
It is expected that the planned renovation programme will boost the nominal GDP of the capital by 78%.
The Master Plan takes into account almost all the areas of development of Baku, provides a vision on how to solve the existing problems of the city. Most importantly, the planned projects should begin in the next three years.