Rimas Kurtinaytis 18 ildən sonra yenidən Bakıda basketbol klubuna rəhbərlik edəcək
Azərbaycan basketbolunun üfüqündə yeni, daha doğrusu, tanınmış sima peyda olub. İllər öncə ölkə basketbolunda “Qala” adı ilə tanınan kluba rəhbərlik edən Rimas Kurtinaytis uzun fasilədən sonra Azərbaycana qayıdıb. Tanınmış basketbol mütəxəssisi, olimpiya və Avropa çempionu Rimas Kurtinaytis “Sabah” basketbol klubunun baş məşqçisi təyin olunub.
63 yaşlı litvalı mütəxəssislə 1.5 illik müqavilə imzalanıb. Avropa basketbol tarixinin ən yaxşı “shooter”lərindən hesab olunan Rimas Kurtinaytis oyunçu kimi “Jalgiris” (Litva), ÇSKA (Rusiya), “Real Madrid” (İspaniya) klublarının şərəfini qoruyub. Rimas Kurtinaytis 3 dəfə Avropa Kubokunu qazanan yeganə məşqçi kimi adını tarixə yazdırıb. 2008/2009 mövsümündə “Letuvos Ritas” (Litva), 2011/2012 və 2014/2015 mövsümlərində isə “Ximki” (Rusiya) klubu ilə Avropa Kubokunun qalibi olub. Rimas Kurtinaytis 2010/2011 mövsümündə “Ximki” klubu ilə VTB Liqasının çempionu olub. Kurtinaytisin məşqçi kimi hesabında VTB Liqasında 100-dən çox qələbə var. Litvalı basketbol mütəxəssisi azərbaycanlı azarkeşlərə “Qala” klubundan tanışdır. O, 2002-2006-cı illər aralığında Bakının “Qala” klubunun baş məşqçisi olub.
“Region plus” jurnalı 18 ildən sonra Azərbaycana qayıdan “Sabah” klubunun yeni baş məşqçisi Rimas Kurtinaytislə müsahibəni təqdim edir:
- Sizi yenidən Azərbaycanda görmək çox xoşdur. Son illər işləmirdiniz, hətta bəziləri Rimas Kurtinaytisin məşqçiliklə vidalaşdığını söyləyirdilər.
- Məşqçiliklə vidalaşmamışam. Sadəcə istirahət edirdim. İnsan işləyərkən rahat şəkildə dincəlmir. Ona görə fasilə götürdüm, son illər istirahətə daha çox diqqət ayırdım. Sevimli işimə qayıdacağım günü gözləyirdim.
- “Sabah” klubundan qəfil zəng gəldi?
- Bəzən ciddi qəbul etmədiyim təkliflər olub. Amma “Sabah” klubundan qəfil zəng çox maraqlı alındı. İlk növbədə, Azərbaycan mənə tanış ölkədir. Bakını hər zaman xoş xatirələrlə yadıma salıram. İkincisi, “Sabah” rəhbərliyi ölkədə basketbolun inkişafı üçün bütün şəraitin yaradıldığını bildirdi.
- Siz dərhal müsbət cavab verdiniz?
- Əlbəttə ki, yox. Ailəmlə məsləhətləşdim. Həyat yoldaşımla müzakirə etdik. Hər halda Bakıya birlikdə gəlməyi düşünürdüm. Ailəmizdə bu təklifə isti yanaşdılar və mən dəvəti qəbul etdim. Artıq “Sabah” klubunda işimin icrasına başlamışam. Azərbaycan çempionatında bir neçə oyun keçirmişik.
- Siz Azərbaycanda işləyəndə Fuad Niftəliyev, Zaur Paşayev, Aleksandr Rındin kimi yerli ulduz basketbolçular çıxış edirdi. Fuadla Zaur hələ də karyerasını davam etdirir. Bu, sizi təəccübləndirmədi?
- Bir qədər gözlənilməz oldu. Amma onlarla işləməkdən məmnunam. Fiziki formalarını qoruyurlarsa, niyə oynamasınlar. Mən özüm 41 yaşına qədər oynamışam. Gənclər təcrübəli basketbolçulardan çox şey öyrənə bilərlər.
- 2000-ci illərdə Azərbaycanda basketbol böyük inkişaf yolu keçdi. İndiki vəziyyəti necə qiymətləndirirsiniz?
- 15 gün ərzində gördüklərimə qiymət vermək düzgün deyil. Federasiya inkişaf üçün müəyyən işlər görür. Hər klubda legionerlər var, demək, komandaların maliyyə imkanı yaxşıdır. İnkişaf üçün maliyyə önəmli şərtlərdən biridir. 18 il əvvəl legionerlərlə vəziyyət belə deyildi. Azərbaycan basketbolunda müsbət amillər çoxdur. Amma çatışmazlıqlar üzərində işləmək lazımdır.
- Çatışmazlıqlar dedikdə nəyi nəzərdə tutursunuz?
- İdman insanlar üçün oynanılır. Ölkə çempionatında azarkeş sayının azlığını qeyd etməliyəm. “Qala” o vaxt oynayanda hər tur anşlaq olurdu. İndi azarkeş sayının azlığına görə heyifsiləndim. İnsanları basketbola qaytarmaq üçün işlər görməliyik. Basketbol azarkeşlərlə daha gözəldir.
- “Sabah” klubunda gələn təklifdən razısınız. Maraqlıdır, rəhbərliyin sizdən əsas tələbi nə olub?
- Böyük hədəflərimiz var. İlk növbədə, komandanı oyun baxımından vəziyyətini daha da yaxşılaşdırmalıyıq. Azərbaycan çempionatında birinci yeri tutmaq çox vacibdir. Avrokuboklarda yaxşı çıxış etmək istəyirik. Çempionlar Liqasında mübarizə aparmağı düşünürük. Azərbaycanı qitə yarışlarında ən yaxşı səviyyədə təmsil etmək niyyətindəyik. Bunun üçün böyük səylə çalışmaq lazımdır.
- 2006-cı ildə sizin Azərbaycandan gedişinizdən bir müddət sonra basketbolda problemlər üzə çıxdı. Sizcə, həmin inkişaf indiyə qədər davam etsəydi, hansı nəticələr əldə olunardı?
- 2000-ci illərdə Azərbaycan basketbolla yaşayırdı. Küçədə azarkeşlər basketbolçuları tanıyırdılar, onlara dəstək olurdular. Müəyyən səbəblərdən 2006-dan sonra vəziyyət dəyişdi. Məhz ona görə indiki durumu “ikinci dalğa” adlandırıram. Hər şeyi ən yaxşı vəziyyətə qaytarmaq üçün çalışırıq. Ümid edirəm bu dəfə uğurlu nəticələr davamlı olar.
- Ölkə çempionatındakı rəqiblər barədə nə deyə bilərsiniz?
- Yaxşı komandalar çoxdur. O vaxt cəmi 2 əsas komanda var idi. “Qala”nın əsas rəqibi demək olar “NTD” idi. İndi rəqabət yüksəkdir. Sualınıza daha ətraflı cavab vermək üçün vaxt lazımdır.
- Ölkəmizi burada olmadığınız müddətdə necə xatırlamısınız?
- Azərbaycanı həmişə qonaqpərvər ölkə kimi yada salıram. Milli mətbəxinizi unutmamışam (gülür). 18 il ərzində Bakı çox dəyişib. İlk gəldiyim gün yeni tikintilər gördüm. Şəhər daha da gözəlləşib. Bakının görkəmi müasirləşib.
- Basketbol həvəskarlarına arzularınız varmı?
- İlk növbədə, şəxsimə olan yüksək diqqətə görə təşəkkür edirəm. Azərbaycanda olmaqdan məmnunam. Burada məni unutmadıqları üçün hamıya “çox sağ ol” deyirəm. Azarkeşləri zala dəvət edirəm, komandalara yarışda dəstək olsunlar. Baskebtolun inkişafında azarkeşlərin rolu xüsusidir.

На небосклоне азербайджанского баскетбола появилась новая, а точнее хорошо знакомая фигура. Римас Куртинайтис, многие годы возглавлявший в отечественном баскетболе клуб «Гала», после долгого перерыва вернулся в Азербайджан. Известный спортсмен, олимпийский чемпион и призер Европы Римас Куртинайтис назначен главным тренером команды «Сабах».
С 63-летним литовским специалистом подписан контракт на 1,5 года. Считающийся одним из лучших «стрелков» (shooter) в истории европейского баскетбола, Куртинайтис защищал честь таких легендарных клубов, как «Жальгирис» (Литва), ЦСКА (Россия), «Реал Мадрид» (Испания). Он вошел в историю как единственный тренер, выигрывавший Кубок Европы трижды. В сезоне 2008-2009 стал победителем Кубка Европы с клубом «Летувос Ритас» (Литва), а в сезонах 2011-2012 и 2014-2015 – с «Химками» (Россия). Римас Куртинайтис стал чемпионом единой лиги ВТБ с клубом «Химки» (2010-2011). На его тренерском счету более 100 побед в лиге ВТБ. Литовского специалиста бакинские болельщики знают по работе в «Гала», наставником которого он был с 2002 по 2006 год.
R+ представляет интервью с новым главным тренером клуба «Сабах» Римасом КУРТИНАЙТИСОМ, который через 18 лет вновь вернулся в Азербайджан.
- Очень приятно снова видеть вас в Азербайджане. В СМИ писали, что вы попрощались с тренерской деятельностью…
- Я не прощался с тренерской работой. Просто отдыхал. Человек не отдыхает комфортно во время работы. Поэтому взял перерыв, уделяя в последние годы больше внимания отдыху. И ждал того дня, когда вернусь к своей любимой работе.
- И из клуба «Сабах» поступил звонок?
- Иногда были предложения, которые я не воспринимал всерьез. Но неожиданный звонок от клуба «Сабах» вызвал интерес. В первую очередь Азербайджан - знакомая мне страна. У меня остались приятные воспоминания о Баку. Во-вторых, руководство клуба «Сабах» сообщило, что в стране созданы все условия для развития баскетбола.
- Вы сразу ответили положительно?
- Конечно, нет. Я посоветовался со своей семьей. Обсуждали это вместе с женой. В любом случае я думал приехать в Баку вместе. В нашей семье к этому предложению отнеслись тепло, и я принял его. И уже начал свою работу в клубе «Сабах». Мы даже провели несколько игр в чемпионате Азербайджана.
- В годы вашей работы в Азербайджане выступали такие звезды отечественного баскетбола, как Фуад Нифталиев, Заур Пашаев, Александр Риндин. Нифталиев и Пашаев все еще продолжают свою карьеру. Вы не удивлены?
- Да, это было несколько неожиданно. Но я рад работать с ними. Почему бы им не играть, если они сохраняют свою физическую форму?! Я сам играл до 41 года. Молодежь может многому научиться у опытных баскетболистов.
- В 2000-е годы баскетбол в Азербайджане прошел большой путь. Как вы оцениваете текущую ситуацию?
- Было бы неверно дать оценку увиденному всего за 15 дней. Федерация проводит определенную работу для развития этого вида спорта. В каждом клубе есть легионеры, а значит, финансовые возможности команд хорошие. Финансы - одно из важнейших условий развития. 18 лет назад ситуация с легионерами была не такой. В азербайджанском баскетболе много положительных факторов. Но над недостатками нужно работать.
- Что вы имеете в виду под недостатками?
- В спорте играют для людей. Должен отметить небольшое количество болельщиков на трибунах во время игр чемпионата страны. Когда в то время играл в «Гала», каждый раунд завершался аншлагом. Количество фанатов уменьшилось. Мы должны приложить усилия, чтобы вернуть людей в баскетбол. Он намного интереснее и зрелищнее с болельщиками.
- Вы довольны предложением клуба? Что было основным требованием руководства?
- У нас большие цели. Прежде всего мы должны сделать команду еще сильнее с точки зрения игры. Очень важно занять первое место в чемпионате Азербайджана. Мы хотим хорошо и результативно выступать в еврокубках. Думаем побороться в Лиге чемпионов. Намерены представлять Азербайджан на континентальных соревнованиях самого высокого уровня. И чтобы достичь всего этого, нужно много и усердно работать.
- После вашего отъезда из Азербайджана в 2006 году в отечественном баскетболе наблюдался некоторый спад. Как вы думаете, каких результатов могли бы добиться, если бы подъем баскетбола продолжался до сих пор?
- В 2000-е годы Азербайджан жил баскетболом. Болельщики узнавали баскетболистов на улице, поддерживали их. По определенным причинам ситуация изменилась после 2006 года. Именно поэтому я называю свое нынешнее положение второй волной. Мы работаем над тем, чтобы вернуть те положительные тенденции, что были. Надеюсь, всего того лучшего, что было, мы достигнем, и развитие будет успешно продолжено.
- Что вы можете сказать о соперниках в чемпионате страны?
- Хороших команд много. В то время были всего две основные команды. Главным конкурентом «Гала» был практически «НТД». Теперь конкуренция высокая. Потребуется некоторое время, чтобы подробней ответить на ваш вопрос.
- Вспоминали Азербайджан за годы отсутствия?
- Я всегда вспоминаю Азербайджан как гостеприимную страну. Я не забыл вашу национальную кухню (смеется). За 18 лет Баку сильно изменился. В день приезда увидел новые здания. Город стал более современным.
- Есть ли пожелания любителям баскетбола?
- Прежде всего спасибо за такое внимание к моей персоне. Рад быть в Азербайджане. Большое спасибо всем за то, что не забыли меня. Приглашаю болельщиков в зал, чтобы они поддерживали команды на соревнованиях. Роль болельщиков в развитии баскетбола большая и особенная.