Rimas Kurtinaytis 18 ildən sonra yenidən Bakıda basketbol klubuna rəhbərlik edəcək
Azərbaycan basketbolunun üfüqündə yeni, daha doğrusu, tanınmış sima peyda olub. İllər öncə ölkə basketbolunda “Qala” adı ilə tanınan kluba rəhbərlik edən Rimas Kurtinaytis uzun fasilədən sonra Azərbaycana qayıdıb. Tanınmış basketbol mütəxəssisi, olimpiya və Avropa çempionu Rimas Kurtinaytis “Sabah” basketbol klubunun baş məşqçisi təyin olunub.
63 yaşlı litvalı mütəxəssislə 1.5 illik müqavilə imzalanıb. Avropa basketbol tarixinin ən yaxşı “shooter”lərindən hesab olunan Rimas Kurtinaytis oyunçu kimi “Jalgiris” (Litva), ÇSKA (Rusiya), “Real Madrid” (İspaniya) klublarının şərəfini qoruyub. Rimas Kurtinaytis 3 dəfə Avropa Kubokunu qazanan yeganə məşqçi kimi adını tarixə yazdırıb. 2008/2009 mövsümündə “Letuvos Ritas” (Litva), 2011/2012 və 2014/2015 mövsümlərində isə “Ximki” (Rusiya) klubu ilə Avropa Kubokunun qalibi olub. Rimas Kurtinaytis 2010/2011 mövsümündə “Ximki” klubu ilə VTB Liqasının çempionu olub. Kurtinaytisin məşqçi kimi hesabında VTB Liqasında 100-dən çox qələbə var. Litvalı basketbol mütəxəssisi azərbaycanlı azarkeşlərə “Qala” klubundan tanışdır. O, 2002-2006-cı illər aralığında Bakının “Qala” klubunun baş məşqçisi olub.
“Region plus” jurnalı 18 ildən sonra Azərbaycana qayıdan “Sabah” klubunun yeni baş məşqçisi Rimas Kurtinaytislə müsahibəni təqdim edir:
- Sizi yenidən Azərbaycanda görmək çox xoşdur. Son illər işləmirdiniz, hətta bəziləri Rimas Kurtinaytisin məşqçiliklə vidalaşdığını söyləyirdilər.
- Məşqçiliklə vidalaşmamışam. Sadəcə istirahət edirdim. İnsan işləyərkən rahat şəkildə dincəlmir. Ona görə fasilə götürdüm, son illər istirahətə daha çox diqqət ayırdım. Sevimli işimə qayıdacağım günü gözləyirdim.
- “Sabah” klubundan qəfil zəng gəldi?
- Bəzən ciddi qəbul etmədiyim təkliflər olub. Amma “Sabah” klubundan qəfil zəng çox maraqlı alındı. İlk növbədə, Azərbaycan mənə tanış ölkədir. Bakını hər zaman xoş xatirələrlə yadıma salıram. İkincisi, “Sabah” rəhbərliyi ölkədə basketbolun inkişafı üçün bütün şəraitin yaradıldığını bildirdi.
- Siz dərhal müsbət cavab verdiniz?
- Əlbəttə ki, yox. Ailəmlə məsləhətləşdim. Həyat yoldaşımla müzakirə etdik. Hər halda Bakıya birlikdə gəlməyi düşünürdüm. Ailəmizdə bu təklifə isti yanaşdılar və mən dəvəti qəbul etdim. Artıq “Sabah” klubunda işimin icrasına başlamışam. Azərbaycan çempionatında bir neçə oyun keçirmişik.
- Siz Azərbaycanda işləyəndə Fuad Niftəliyev, Zaur Paşayev, Aleksandr Rındin kimi yerli ulduz basketbolçular çıxış edirdi. Fuadla Zaur hələ də karyerasını davam etdirir. Bu, sizi təəccübləndirmədi?
- Bir qədər gözlənilməz oldu. Amma onlarla işləməkdən məmnunam. Fiziki formalarını qoruyurlarsa, niyə oynamasınlar. Mən özüm 41 yaşına qədər oynamışam. Gənclər təcrübəli basketbolçulardan çox şey öyrənə bilərlər.
- 2000-ci illərdə Azərbaycanda basketbol böyük inkişaf yolu keçdi. İndiki vəziyyəti necə qiymətləndirirsiniz?
- 15 gün ərzində gördüklərimə qiymət vermək düzgün deyil. Federasiya inkişaf üçün müəyyən işlər görür. Hər klubda legionerlər var, demək, komandaların maliyyə imkanı yaxşıdır. İnkişaf üçün maliyyə önəmli şərtlərdən biridir. 18 il əvvəl legionerlərlə vəziyyət belə deyildi. Azərbaycan basketbolunda müsbət amillər çoxdur. Amma çatışmazlıqlar üzərində işləmək lazımdır.
- Çatışmazlıqlar dedikdə nəyi nəzərdə tutursunuz?
- İdman insanlar üçün oynanılır. Ölkə çempionatında azarkeş sayının azlığını qeyd etməliyəm. “Qala” o vaxt oynayanda hər tur anşlaq olurdu. İndi azarkeş sayının azlığına görə heyifsiləndim. İnsanları basketbola qaytarmaq üçün işlər görməliyik. Basketbol azarkeşlərlə daha gözəldir.
- “Sabah” klubunda gələn təklifdən razısınız. Maraqlıdır, rəhbərliyin sizdən əsas tələbi nə olub?
- Böyük hədəflərimiz var. İlk növbədə, komandanı oyun baxımından vəziyyətini daha da yaxşılaşdırmalıyıq. Azərbaycan çempionatında birinci yeri tutmaq çox vacibdir. Avrokuboklarda yaxşı çıxış etmək istəyirik. Çempionlar Liqasında mübarizə aparmağı düşünürük. Azərbaycanı qitə yarışlarında ən yaxşı səviyyədə təmsil etmək niyyətindəyik. Bunun üçün böyük səylə çalışmaq lazımdır.
- 2006-cı ildə sizin Azərbaycandan gedişinizdən bir müddət sonra basketbolda problemlər üzə çıxdı. Sizcə, həmin inkişaf indiyə qədər davam etsəydi, hansı nəticələr əldə olunardı?
- 2000-ci illərdə Azərbaycan basketbolla yaşayırdı. Küçədə azarkeşlər basketbolçuları tanıyırdılar, onlara dəstək olurdular. Müəyyən səbəblərdən 2006-dan sonra vəziyyət dəyişdi. Məhz ona görə indiki durumu “ikinci dalğa” adlandırıram. Hər şeyi ən yaxşı vəziyyətə qaytarmaq üçün çalışırıq. Ümid edirəm bu dəfə uğurlu nəticələr davamlı olar.
- Ölkə çempionatındakı rəqiblər barədə nə deyə bilərsiniz?
- Yaxşı komandalar çoxdur. O vaxt cəmi 2 əsas komanda var idi. “Qala”nın əsas rəqibi demək olar “NTD” idi. İndi rəqabət yüksəkdir. Sualınıza daha ətraflı cavab vermək üçün vaxt lazımdır.
- Ölkəmizi burada olmadığınız müddətdə necə xatırlamısınız?
- Azərbaycanı həmişə qonaqpərvər ölkə kimi yada salıram. Milli mətbəxinizi unutmamışam (gülür). 18 il ərzində Bakı çox dəyişib. İlk gəldiyim gün yeni tikintilər gördüm. Şəhər daha da gözəlləşib. Bakının görkəmi müasirləşib.
- Basketbol həvəskarlarına arzularınız varmı?
- İlk növbədə, şəxsimə olan yüksək diqqətə görə təşəkkür edirəm. Azərbaycanda olmaqdan məmnunam. Burada məni unutmadıqları üçün hamıya “çox sağ ol” deyirəm. Azarkeşləri zala dəvət edirəm, komandalara yarışda dəstək olsunlar. Baskebtolun inkişafında azarkeşlərin rolu xüsusidir.

A familiar face has returned to the Azerbaijani basketball scene. Rimas Kurtinaitis, the former coach of Gala club for many years, is back in Azerbaijan after a long hiatus. Rimas Kurtinaitis, a renowned athlete, Olympic champion and European medalist, has been appointed as the head coach of Sabah team.
The 63-year-old Lithuanian expert signed a contract for 1.5 years. Regarded as one of the best shooters in European basketball history, Kurtinaitis has played for such legendary clubs as Zalgiris (Lithuania), CSKA (Russia) and Real Madrid (Spain). He also made history as the only coach to win the European Cup three times. He led Lietuvos Rytas (Lithuania) to the European Cup title in 2008/2009, and Khimki (Russia) in 2011/2012 and 2014/2015. Rimas Kurtinaitis became the VTB United League champion with Khimki in 2010/2011. He has over 100 VTB League wins under his belt. Baku fans remember the Lithuanian coach from his stint at Gala, which he coached from 2002 to 2006.
R+ brings you an interview with the new head coach of Sabah club Rimas KURTINAITIS, who has come back to Azerbaijan after 18 years.
"It's great to see you in Azerbaijan again. The media reported that you had retired from coaching... "
"I didn't retire from coaching. I was just taking a break. You can't rest well when you're working. That's why I decided to relax and enjoy life for a while. And I waited for the right opportunity to come back to my passion."
"And that opportunity came from Sabah club?"
"Sometimes I got offers that I didn't find appealing. But the call from Sabah club caught my attention. First of all, Azerbaijan is a country that I know well. I have fond memories of Baku. Secondly, the Sabah club management told me that they have created all the conditions for basketball development in the country. "
"Did you say yes right away?"
"Of course not. I talked to my family first. We discussed it with my wife. We agreed to come to Baku together. Our family was happy with this proposal, and I accepted the offer. And I have already started my work at Sabah club. We have played a few games in the Azerbaijani league."
"During your previous work in Azerbaijan, you coached such stars of national basketball as Fuad Niftaliyev, Zaur Pashayev, Alexander Rindin. Niftaliyev and Pashayev are still playing. Does that surprise you?"
"Yes, it was a bit surprising. But I'm glad to work with them. They should play as long as they are fit. I played until I was 41 myself. Young players can learn a lot from experienced basketball players."
"Basketball in Azerbaijan has progressed a lot in the 2000s. How do you evaluate the current situation?"
"It would be unfair to judge based on what I have seen in just 15 days. The Federation is doing some work to promote this sport. Each club has foreign players, which means that the teams have good financial support. Money is one of the most important factors for development. 18 years ago the situation with foreigners was not like this. There are many positive aspects in Azerbaijani basketball. But we also need to work on the weaknesses."
"What are the weaknesses, in your opinion?"
"Sports are for the people. I have to mention the low attendance of fans in the stands during the national league games. When I coached Gala, every game was sold out. The number of fans has dropped. We have to make an effort to attract people to basketball. It's much more fun and exciting with fans. "
"How do you feel about the club's offer? What did the management ask of you?"
"We have high ambitions. We want to improve our team's performance and skills. We aim to win the Azerbaijan championship and do well in the European cups. We have our eyes on the Champions League. We want to make Azerbaijan proud in the top-level continental competitions. And to do that, we have to work hard and smart."
"You left Azerbaijan in 2006, and since then, domestic basketball has declined. What do you think you could have accomplished if basketball had kept growing until now?"
"Back in the 2000s, Azerbaijan was buzzing with basketball. Fans knew the players and cheered for them. But things changed after 2006 for some reasons. That's why I see this as my second chance. We are trying to revive the positive momentum that we had. Hopefully, we will surpass our previous achievements and continue the progress."
"What are your thoughts on your rivals in the national championship?"
"There are many strong teams. It used to be just us and NTD as the main contenders. But now the competition is fierce. I need more time to give you a detailed answer."
"Did you miss Azerbaijan while you were away?"
"I always missed Azerbaijan as a friendly country. I never forgot your delicious food (laughs). Baku has changed so much in 18 years. When I arrived, I saw new buildings everywhere. The city has become more modern."
"Any message for the basketball fans...?"
"First of all, thank you for your interest in me. I'm happy to be in Azerbaijan. Thank you all for remembering me. I urge the fans to come to the arena and support the teams in the games. The fans play a big and special role in the development of basketball."