Onların arzusu müstəqil Azərbaycan idi
Müharibə illərində Azərbaycanda müstəqillik arzusunda olanlar çox idi. Sovet İttifaqı olmasaydı, Vətənin taleyinin necə ola biləcəyi haqda sadəcə, söhbət edən gənclərin qanunsuz ittihamlarla üzləşdikləri vaxtdan 82 il keçir.
1942-ci il idi…
Hakimiyyəti ələ keçirmiş bolşeviklər dövləti hansı şüar altında idarə edəcəklərini bəyan etmişdilər: «Burjuaziya və mülkədarların ağ terroruna biz amansız qırmızı terrorla cavab verəcəyik!» Onlar «ağ terror» dedikdə nəinki hakimiyyətə silahlı müqavimət və ya dövlət siyasətilə razılaşmamanı, həm də istənilən fərqli fikir sahiblərini nəzərdə tuturdular. «Burjua» və ya «mülkədar» isə hər bir şəxs sayıla bilərdi – ziyalı, fəhlə, kolxozçu, tələbə. Bir sözlə, bolşeviklərin əməllərinin doğruluğuna şübhə edən hər kəs. Tarix göstərir ki, bolşeviklər hakimiyyətdə olduqları 70 ildə öz prinsiplərinə sadiq qalıblar. Sadəcə, qırmızı terror müxtəlif dövrlərdə müxtəlif çalarlar alıb…
Cəbhədə vəziyyət çox ağır idi, qanlı döyüşlər gedirdi. Sirr deyil ki, bəziləri öz respublikasının müstəqilliyinin bərpasını Almaniyanın qələbəsində görürdü. Belə bir vəziyyətdə Xalq Daxili İşlər Komissarlığı (XDİK) cəmiyyətdə məğlubiyyətçilik əhvali-ruhiyyəsinin kökünü kəsməli, antisovet qruplaşmaları və təşkilatlarını aşkarlamalı və məhv etməli idi.
Antisovetizm
2 may 1942-ci ildə bu imkan ASSR XDİK-in əlinə keçdi – onun əməkdaşı, kiçik leytenant Aruşanovun simasında. Həmin gün Azərbaycan Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsinin «N» adlı tələbəsi komissarlığa müraciət edərək, vacib məlumat vermək istədiyini bildirir. Tələbə deyir ki, onunla eyni qrupda oxuyan və yataqxanada eyni otaqda yaşayan Rzayev Məmmədhəsən sabah Bakının bombalanacağını söyləyir. «N»in sözlərinə görə, mərmilərdən biri ordunun qərargahına atılacaqmış: «O, bacımın ordu qərargahının binasında yaşadığını bilir və deyir ki, bacım oranı tərk etsin».
«N» Aruşanova Rzayevin siyasi baxışları haqda da danışır: «Məmmədhəsən mənə Bakıda gənclər təşkilatının olduğunu deyir. Təşkilatın hədəfi Azərbaycanın SSRİ-dən ayrılması və Türkiyə meyilli müstəqil respublikanın qurulmasıdır. Rzayev məni də həmin təşkilata qoşulmağa dəvət etsə də, mən bundan imtina etdim».
Aruşanov baş verənləri rəisi Qriqoryana danışır və «N»ə təşkilata qoşulmasını, daha sonra onun heyəti və fəaliyyəti haqda XDİK-nı məlumatlandırmasını təklif edir.
Vətənin azadlığı uğrunda qurban edilən ömür
Artıq bir neçə gün sonra təşkilatın üzvlərinin siyahısı Aruşanovun masasında idi: İsgəndərov Süleyman, Rzayev Məmmədhəsən, Tağıyev Ələsgər, Ağayev Hüseynağa, Mustafayev Çingiz, Məmmədov Ələsgər, Rzayev Saleh, Mehdiyev Zaman. Bundan başqa, «N» təşkilat üzvlərinin M.Rzayevdən əldə etdiyi andiçmə mətnini də Aruşanova təqdim edir. S.İsgəndərovun yazdığı mətndə üzvlərin Vətənini azadlığı uğrunda canlarından keçməyə, «milli şərəf və ləyaqətin toxunulmazlığını pozmağa çalışan düşmənlə son damla qana qədər vuruşmağa hazır olduqları» bildirilirdi. Bu sənəd, həmçinin Rzayevin yaşadığı otaqda aparılan axtarış zamanı əldə edilmiş şeiri sonradan həmin şəxslərin dövlətçilik əleyhinə fəaliyyətləri ilə bağlı istintaq materiallarına «maddi sübut» kimi əlavə olunmuşdu.
Təşkilatın bəzi üzvləri hələ orta məktəbdən dostluq edirdilər – M.Rzayevlə Ə.Tağıyev 150 saylı məktəbdə oxumuş, S.İsgəndərov, Ç.Mustafayev, H.Ağayev 1940-cı ildə 1 saylı orta məktəbi bitirmişdilər.
Aruşanov «N» ilə yanaşı, təhdid və şantaj yolu ilə Filalogiya fakültəsinin daha bir tələbəsini «əməkdaşlığ»a cəlb etməyə çalışır. Amma o, ümidləri doğrultmur, bu azmış kimi, dostu H.Ağayevi mümkün xoşagəlməzliklərdən sığortalanması üçün XDİK-nın diqqətində olan Rzayevdən uzaq durmağa da çağırır. Bu, gənc oğlana baha başa gəlir: o, ASSR XDİK Ordusu Hərbi Tribunalının qərarı ilə «əks-inqilabçı millətçi təşkilatın fəal üzvü, hazırda həbsdə olan Ağayevə sirr verməkdə» və «əks-inqilabçı» təşkilatın fəaliyyətində iştirakda təqsirli bilinərək, 8 il azadlıqdan məhrum olunur.
Sadəlöhv gənclik
Təşkilatın üzvləri XDİK-nın onlarla maraqlandığını bildikdən sonra fəaliyyətlərini məhdudlaşdırır, bir yerə toplanmır və andiçmə mətnini yandırırlar. Əslində, onlar onsuz da hansısa praktik iş görmürdülər. Təşkilatın fəaliyyət proqramı belə, yox idi. Gənclər sadəcə üzvlərdən birinin evində toplanır, Azərbaycanın gələcəyi ilə bağlı söhbət edirdilər. Onlar respublikanın reallıqda müstəqil olmadığını düşünür, Kommunist Partiyasının milli məsələlərlə bağlı siyasətini tənqid edirdilər. Gənclər hesab edirlər ki, Azərbaycan əsl müstəqilliyə nail olmaq üçün SSRİ-dən ayrılmalıdır. Yəni onların «fəaliyyət»i söhbətdən o tərəfə keçmir, praktik addımlar atılmırdı. Amma 19-21 yaşlı gənclərin həbsi üçün bu, kifayət idi. 1942-ci il iyulun 7-də Mustafayev Çingiz və Ağayev Hüseynağa, səhəri gün Rzayev Məmmədhəsən həbs olunurlar. Sentyabrın ortalarında isə təşkilatın 8 üzvünün hamısı saxlanılır. Onlarla yanaşı, barələrində ayrıca istintaq aparılan daha bir neçə gənc həbs edilir. Təşkilat üzvləri müharibə dövrünün qanunları ilə mühakimə olunurlar. İşə ASSR XDİK Ordusunun Hərbi Tribunalı baxır. Proses cəmi bir gün çəkir, o da ittiham tərəfinin, şahidlərin iştirakı olmadan, müttəhimlərin müdafiəsi təşkil edilmədən, qapalı keçirilir. 8 nəfərin hər biri ittihamla razılaşır. Söhbət Sovet hakimiyyətinə qarşı mübarizə məqsədli əks-inqilabçı millətçi təşkilata üzvlükdən gedir.
Hökm
1942-ci il oktyabrın 31-də tribunal hökmü elan edir – İsgəndərov Süleyman, Tabıyev Ələsgər və Rzayev Məmmədhəsən güllələnsin, Mustafayev Çingiz, Ağayev Hüseynağa, Məmmədov Ələsgər, Rzayev Saleh və Mehdiyev Zaman hər biri əmlakları müsadirə olunmaqla, 10 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilsinlər! Ölüm hökmü 1942-ci il dekabrın 24-də icra olunur.
Təşkilatın azadlıqdan məhrum edilmiş üzvlərinə gəldikdə, cəza müddətləri başa çatdıqdan sonra onların uzun illər vətənə qayıtmalarına icazə verilmir. Məsələn, Rzayev Saleh cəzasını Komi Muxtar Sovet Sosialist Respublikasında çəkib. Cəzası başa çatdıqdan sonra xüsusi mühacir kimi İnta qəsəbəsində yaşayıb, ocaqçı işləyib. Salehin anası 1954-cü ildə oğlunun Azərbaycana qayıtmasına icazə verilməsi üçün SSRİ Nazirlər Sovetinin sədri Malenkova müraciət etsə də, müsbət cavab almayıb. Məmmədov Ələsgəri isə düşərgə məhkəməsi daha 25 il müddətinə azadlıqdan məhrum edib.
1957-ci ildə SSRİ Baş Hərbi Prokurorluğu ASSR Nazirlər Soveti yanında Dövlət Təhlükəsizliyi Komitəsindən gənclər təşkilatının arxiv istintaq materialları ilə bağlı əlavə araşdırma aparılmasını istəyib. Bundan sonra məhkumların dindirilməsinə başlanılıb və məlum olub ki, istintaq qanunvericiliyin kobud şəkildə pozulması ilə aparılıb. Aydın olub ki, istintaq altında olan şəxslərə təzyiq, o cümlədən fiziki təzyiq göstərilib, ifadələr saxtalaşdırılıb, gənclərin dindirilmə protokolları ilə tanış olmalarına imkan verilməyib. Onların bəraət ala biləcəkləri ilə bağlı gözlənti yaransa da, DTK-nın İstintaq şöbəsinin böyük müstəntiqi hökmün qanuni olduğu qənaətinə gəlib.
Gənclərə bəraət yalnız 1960-cı ildə verilib. Zaqafqaziya Hərbi Dairəsinin Hərbi Tribunalı 5 yanvar tarixli qərarı ilə 1942-ci il oktyabrın 31-də çıxarılmış hökmlər ləğv edilib, işə cinayət tərkibi olmadığı üçün xitam verilib. Aruşanova gəldikdə, o, artıq Moldova DTK-sında işləyirdi. Tribunal onun 1942-ci ildə istintaqı «sərt və təxribatçı» formada apardığını bəyan edib.

They dreamed of independent Azerbaijan
During the war years, many people in Azerbaijan dreamed of an independent Azerbaijan. 82 years have passed since young boys who only discussed what their homeland would be like without Soviet power were illegally convicted.
It was 1942...
The Bolsheviks, who had seized power, declared their motto for leading the country: "We will answer the white terror of the bourgeoisie and landlords with mass, merciless red terror". The term "white terror" referred to any dissent, let alone armed resistance or disagreement with the new authorities. And anyone could be a bourgeois or a landlord, including intellectuals, workers, collective farmers, students... Anyone who questioned the Bolshevik cause. History shows that the Bolsheviks stayed loyal to their principle for all seventy years that they ruled. It's just that the red terror changed its form in different periods...
The situation at the front was very tough, with bloody battles. It was no secret that some hoped for the independence of their republics if Germany won. In these circumstances, the People's Commissariat for Internal Affairs (NKVD) had to root out defeatist attitudes in society, and to identify and eliminate anti-Soviet groups and organisations.
Anti-Soviet
On May 2, 1942, the NKVD of the Azerbaijan SSR got such a chance through its employee, Junior Lieutenant Arushanov. On that day, student N of the Philological Faculty of the Azerbaijan State University came to the Commissariat with a request to see him for an urgent message. He said that Rzayev Mammad Hasan, who studied with him in the same group and shared a room with him in the dormitory, had warned him about the bombing of Baku the next day. According to Rzayev, one of the shells would hit the army headquarters. "He knew that my sister lived in the building where the army headquarters was and suggested that she leave the house."
N told Arushanov about Rzayev's political views: "Mammad Hasan told me about a youth organisation in Baku. Its goal was to break away from the USSR and create an independent republic aligned with Türkiye. Rzayev asked me to join the organisation, but I declined". Arushanov reported the incident to his boss Grigoryan and suggested N to infiltrate the organisation to find out its members and report everything about the group's activities.
Life for the liberation of the Motherland
A few days later, Arushanov had a list of the organisation's members on his desk: Iskenderov Suleyman , Rzayev Mammad Hasan, Taghiyev Ali Asker, Aghayev Huseyn Agha, Mustafayev Chingiz, Mammadov Ali Asker, Rzayev Saleh, Mehdiyev Zaman. In addition, N gave Arushanov the text of the oath of a member of the organisation that he got from M. Rzayev. The oath, written by S. Iskenderov, expressed the readiness to give his life for the liberation of the Motherland, "to fight to the last drop of blood against enemies trying to violate the inviolability of national honour and dignity". This document, as well as a poem written by M. Rzayev, which was found during his search, were later used as material evidence of the anti-state activities of the accused.
Some members of the organisation had been friends since high school. M. Rzayev and A. Taghiyev studied at school No.150, while S. Iskenderov, Ch. Mustafayev, G. Aghayev and A. Taghiyev graduated from school No.1 in 1940.
Arushanov also managed to recruit another student of the philological faculty to co-operate with him through threats and blackmail. However, the latter did not meet his expectations. On the contrary, he tried to protect his friend G. Aghaev from possible trouble and warned him to stay away from Rzayev, who was under the NKVD's scrutiny. This act cost him dearly: he was sentenced by the Military Tribunal of the NKVD troops of the Azerbaijan SSR to eight years in prison "for concealing the involvement of an active member of a counter-revolutionary nationalist organisation, now arrested Aghaev", as well as for participating in the activities of a counter-revolutionary organisation.
Naive youth
When they learned that the NKVD was after them, the members of the organisation stopped their activities, ceased meeting and burned the text of the oath. In fact, they did not do anything practically reasonable. They did not even have an action plan. Young guys just gathered in the house of one of the organisation's members and talked about the future of Azerbaijan. They thought that the country was not really an independent republic and criticised the Communist Party's policy on the national issue. They believed that Azerbaijan should leave the USSR and achieve true independence. It should be noted that everything was limited to talk, no action was taken.
But that was enough to arrest the young guys, who were 19-21 years old at the time. On July 7, 1942, Chingiz Mustafayev and Huseyn Agha Aghayev were arrested. The next day, Mammad Hasan Rzayev was arrested. By mid-September, all eight members of the organisation were arrested. In addition, several other young men were arrested and their cases were separated. The members of the organisation were tried under the wartime laws. The case was heard by the Military Tribunal of the NKVD troops of the Azerbaijan SSR. The trial was closed, lasted for one day, and had no prosecution, witnesses or defence for the accused. All eight men admitted to the charge of being members of a counter-revolutionary nationalist organisation with the aim of fighting against the Soviet power.
Sentencing
On October 31, 1942, the tribunal announced the verdict: Iskenderov Suleyman, Taghiyev Ali Asker and Rzayev Mammad Hasan were to be executed. Mustafayev Chingiz, Aghayev Huseyn Agha, Mammadov Ali Asker, Rzayev Saleh and Mehdiyev Zaman were to be imprisoned for 10 years each with confiscation of their personal property. The death sentence was carried out on December 24, 1942.
As for the imprisoned members of the organisation, they were not allowed to return to homeland for a long time after serving their sentences. For example, Saleh Rzayev served his sentence in the Komi ASSR. After completing his sentence, he lived as a special settler in the Inta settlement and worked as a stoker. His mother's appeal to the Chairman of the USSR Council of Ministers Malenkov in 1954 with a request to let her son return to Azerbaijan was denied. The camp court added another 25 years of imprisonment to Mammadov Ali Asker's sentence.
In 1957, the USSR Chief Military Prosecutor's Office asked the State Security Committee under the Council of Ministers of the Azerbaijan SSR to conduct an additional check of the archival and investigative file of the youth organisation. After that, the convicts were interrogated. It was revealed that the investigation was conducted with gross violations of the law. There was pressure, including physical violence, testimony was fabricated, young people were not given the chance to review the interrogation records. They hoped that they could be cleared. However, the senior investigator of the Investigation Department of the KGB concluded that everyone was convicted lawfully.
Rehabilitation followed only in 1960. By the ruling of the Military Tribunal of the Transcaucasian Military District dated January 5, the sentence of October 31, 1942 was cancelled and the case was terminated for lack of corpus delicti. As for Arushanov, at that time he was already working in the KGB of Moldavia. His methods of investigation in 1942 were recognised by the tribunal as "vicious and provocative".