Azərbaycan və Ermənistan liderlərinin baş tutmayan London görüşü haqda
Ekspertlər Azərbaycan-Ermənistan sərhədində gərginliyin yenidən artdığına diqqət çəkirlər. Kifayət qədər uzun sürən sakitlikdən sonra iyulda Ermənistan Silahlı Qüvvələri Azərbaycan ordusunun mövqelərini növbəti dəfə atəşə tutub. Bu, Kəlbəcər istiqamətində baş verib. Üstəlik, ermənilər bu dəfə ağır silahlardan istifadə ediblər. Bir neçə gün sonra isə bu dəfə Tovuzda – 4 il əvvəl döyüşlərin baş verdiyi bölgədə Ermənistan havaya kəşfiyyat aparatı qaldıraraq, informasiya toplamağa çalışıb. Dron zərərsizləşdirilib, Azərbaycan Müdafiə Nazirliyi isə xüsusi bəyanatla çıxış edib: «Ermənistan tərəfindən bu kimi təxribatların törədilməsi birinci hal deyil və davamlı xarakter daşıyır. Amerika Birləşmiş Ştatlarının Ermənistanda keçirdiyi hərbi təlimlər, Fransanın Ermənistanı öldürücü silahlarla təchiz etməsi və Avropa İttifaqı tərəfindən «Avropa Sülh Fondu» adı altında Ermənistana ilkin mərhələdə on milyon avro dəyərində hərbi yardımın göstərilməsi işğalçı Ermənistanı bu kimi təxribatlar törətməyə həvəsləndirir və Azərbaycana qarşı növbəti müharibəyə hazırlaşdırılmasına dəlalət edir».
Nazirlik bəyan edib ki, «bu kimi təxribat əməlləri dayandırılmadığı təqdirdə, Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin arsenalında olan bütün vasitələrdən istifadə etməklə özünü müdafiə məqsədilə lazımi cavab tədbirləri görüləcək və regionda vəziyyətin gərginləşməsinə görə bütün məsuliyyət Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin və onun havadarlarının üzərinə düşəcək».
Sərt bəyanat və xəbərdarlıqlar əvvəllər də səsləndirilib. Lakin bu dəfə ekspertlər diqqəti sərhəddəki gərginliyin ali səviyyədə danışıqların növbəti raundunun pozulması ilə eyni vaxta təsadüf etdiyinə çəkirlər.
Baş tutmayan görüşün miqyaslı fəsadları
Xatırladaq ki, iyulun 18-də London yaxınlığındakı Oksfordşir şəhərində Avropa Siyasi İcmasının sammiti keçirilib. Sammitə ev sahibliyini Avropa İttifaqını tərk etmək presedenti yaratmış ölkənin etməsi sanki taleyin ironiyasıdır. Amma hər bir halda, artıq Praqa və Qranadada sınaqdan keçirilmiş bu yeni format ilk baxışdan çox şey vəd edir: bu sammitlərə yalnız Aİ üzvü olan dövlətlərin başçıları qatılmır. Onun işində vacib beynəlxalq təşkilatların rəhbərləri, Aİ-yə qoşulmaq niyyətində olmayan, lakin Avropa ilə fəal əməkdaşlıq edən ölkələrin liderləri və s. də iştirak edir.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bu foruma son dərəcə dolğun proqramla qatılmışdı. O, sammit çərçivəsində Avropa liderləri ilə 12 ikitərəfli və çoxtərəfli görüş keçirib. Dövlət başçısının görüşdüyü şəxslər arasında NATO-nun baş katibi Yens Stoltenberq, Macarıstanın baş naziri Viktor Orban, Finlandiya Prezidenti Aleksandr Stubb, Almaniya kansleri Olaf Şolts və digərləri var.
Ekspertlər əmindirlər ki, Azərbaycan Avropa ölkələri üçün, ilk növbədə, onların enerji təhlükəsizliyinin təmini məsələsində vacib tərəfdaş olaraq qalır. «Enerji keçidi», atmosferə çirkli tullantıların buraxılmasının azaldılması, mədən yanacağından imtinanın vacibliyi haqda deyilənlərə baxmayaraq, yaxın zamanlarda Avropanın Azərbaycan neft və qazına tələbatı yalnız artacaq. Bu gün Azərbaycan qazı nəqlinin artırılması, Rusiya karbohidrogenlərinin tranziti ilə bağlı Kiyevlə müqavilənin müddətinin bitməsindən sonra Azərbaycandan Ukraynaya da qaz ixracının mümkünlüyü haqda danışılanlar da təsadüf deyil.
Qeyd edilməlidir ki, sammitdə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan və Britaniya hökumətinin başçısı Kir Starmer arasında görüş də planlaşdırılmışdı. Lakin o, Ermənistan tərəfinə görə baş tutmayıb.
London səfərindən bir neçə gün sonra Şuşada II Qlobal Media Forumunun iştirakçıları qarşısındakı çıxışında İlham Əliyev Paşinyanın «diplomatik manevr»inə münasibət bildirib. Almaniya kansleri Olaf Şoltsun 4 ay əvvəl Münhendə analoji görüşü təşkil etdiyini xatırladan dövlət başçısı deyib: «Britaniya Hökuməti də eyni təklifi verdi. Görüşdə Britaniyanın Baş naziri iştirak edəcəkdi və sonra çıxacaqdı. Baş nazir Paşinyan bundan imtina etdi. Yəni o, mənimlə danışmaq istəmirsə, hansı sülh sazişindən söhbət gedə bilər. O, Britaniyanın Baş naziri ilə danışmaq istəmirsə, Londona və Oksforda niyə səfər edirdi?»
«Danışıqlar tələsi»
Bəlkə danışıqların üstünü açsaq, Ermənistan baş nazirinin demarşının səbəbləri aydınlaşar. İlham Əliyev Şuşa Qlobal Forumundakı çıxışında bildirib ki, Bakı ilə İrəvan arasında sülh müqaviləsinin mətninin 80-90%-i artıq razılaşdırılıb. Bununla yanaşı, o, Ermənistanın hələ də inadkarlıq göstərdiyi məqamları açıqlayıb. Dövlət başçısının sözlərinə görə, Ermənistan «Dağlıq Qarabağ» terminologiyasını sənəddən götürməyə razı olub və beləliklə, normallaşma prosesində irəliləyiş baş verib. Lakin həlli vacib iki məsələ hələ də qalmaqdadır: «Birincisi, Ermənistan bizim təkliflərə müsbət cavab verməlidir ki, həm Ermənistan, həm Azərbaycan birgə ATƏT-ə müraciət etsin ki, Minsk qrupu ləğv edilsin. Ermənistan Minsk qrupunu hələ də fəaliyyətdə saxlamaq istəyirsə, bu o deməkdir ki, Ermənistanın hələ də Azərbaycana qarşı ərazi iddiası var və bu, çox ciddi bir faktordur. Bu, bir testdir, bu, bir göstəricidir». Daha sonra dövlət başçısı Ermənistan Konstitusiyasında dəyişikliyin vacib olduğunu deyib. «Ermənistan konstitusiyasında müstəqillik barədə müddəa var və orada Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə qarşı təhlükə var, təhdid var. Orada Ermənistanın və dırnaqarası «Dağlıq Qarabağ»ın birləşməsindən söhbət gedir. Yəni bu müddəa o konstitusiyada olduğu müddətdə sülh sazişi mümkün deyil», - deyə İlham Əliyev qeyd edib. Prezident bildirib ki, Konstitusiya istənilən sülh müqaviləsindən yuxarıda durur, «ona görə biz o vəziyyətdə olmaq istəmirik ki, bir gün onlar yenə də öz fikirlərini dəyişəcəklər və biz sentyabrda atdığımız addımları təkrar etməyə məcbur qalacağıq».
Öz ərazi bütövlüyünü hərbi-siyasi yolla bərpa etmiş Azərbaycan indi sadəcə, qələbəsini kağız üzərində möhkəmləndirməyə çalışmır. Sərhədlərin tanınmasından tutmuş, BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinədək, bütün «hüquqi qovluq» hələ doxsanıncı illərin əvvəllərindən yığılıb. Bakı indi münaqişə səhifəsini çevirmək, «saatlı diplomatik mina»ya çevrilməyəcək sülh müqaviləsi imzalamaq istəyir. O, ATƏT-in Minsk qrupunun buraxılmasında da bu məntiqlə israr edir. Bu qrup «Ermənstan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi»nin həllinə nail olunması üçün yaradılmışdı. Lakin 25 illik fəaliyyəti dövründə o, heç nəyə nail ola bilmədi. Bu gün belə qrupun mövcudluğuna sadəcə, ehtiyac qalmayıb.
Bəs İrəvan niyə ondan belə bərk yapışır? 44 günlük müharibədən sonra Qarabağın bir hissəsində hələ Rusiya sülhməramlılarının olduğu vaxt Ermənistan müharibəyədək ortada olmuş təkliflər paketinə qayıdılacağına ciddi-ciddi ümid edirdi. İrəvan Azərbaycanın lap əvvəldən rədd etdiyi «Kazan sənədi»nin «diriləcəyinə» də bel bağlayırdı. Bu gün isə Minsk qrupunu qoruyub saxlamaq cəhdi dolayısı ilə də olsa, çox informativ əlamətdir. Belə çıxır ki, Ermənistan revanş niyyətindən əl çəkməyib, münaqişəni, demək həm də xarici oyunçularla siyasi sövdələşmə mexanizmlərini bundan sonra da «işlək vəziyyət»də saxlamağa çalışır.
Bu, Nikol Paşinyanı kifayət qədər çətin vəziyyətdə qoyur.
Geri çəkilmək olmaz imtina etmək
Bakı ilə İrəvan arasında danışıqlar 30 ildir davam edir və Ermənistan bunun 25 ilini müzakirələri hərbi qələbə qazanmış tərəf kimi aparıb. Üstəlik, həmin dövrdə vasitəçilər rəsmi Bakını «reallıqlarla barışmağın» vacibliyinə inandırmağa çalışır, Ermənistana miqyaslı güzəştlər tələb edirdilər. İrəvana isə Azərbaycan torpaqlarını işğaldan azad etməsi üçün heç bir təzyiq göstərilmirdi. Belə bir vəziyyətdə Ermənistanda əmin idilər ki, Azərbaycan tərəfi danışıqlarda çox inadkarlıq edərsə, onlar üçün «uğuru təkrarlamaq» və haranısa işğal etmək heç bir çətinlik yaratmayacaq. Serj Sarqsyan bu təhdidi hətta Avropa Şurasının tribunasından belə, səsləndirmiş, Nikol Paşinyan isə «yeni ərazilər uğrunda yeni müharibə»dən danışmağa başlamışdı. Nəticə hər kəsə məlumdur.
Bu gün Ermənistan danışıqları tam fərqli tonda aparmaq məcburiyyətindədir. İndi işğal olunmuş Azərbaycan əraziləri adlı al-ver predmeti yoxdur. Qarabağın statusu məsələsi də məlum səbəblərdən ortadan qalxıb. Azərbaycanın Ermənistan qarşısındakı hərbi üstünlüyündən isə danışmağa belə, dəyməz. İrəvan belə şəraitdə danışıqlara sadəcə, hazır deyil. Reallıq budur. Amma İrəvan hələ də revanş planından əl çəkmir. Azərbaycanla danışıqlarda o, ortaya hər zaman öz düşüncəsinə görə revanşı asanlaşdıracaq formullar atmağa çalışır. Əvvəlcə Qarabağ erməniləri üçün «beynəlxalq təhlükəsizlik zəmanəti» tələb olunurdusa, sonra onların Qarabağa qayıdacaqları təqdirdə «təhlükəsizlik zəmanəti»ndən danışılmağa başlanıldı. İndi isə ermənilər ATƏT-in Minsk qrupundan və ölkə konstitusiyasında Qarabağla bağlı «anşluss»dan yapışıblar.
Nəzəri baxımdan İrəvan ümid edə bilərdi ki, Rusiya, ABŞ və ya Avropa İttifaqı kimi vasitəçi və moderatorlar Azərbaycanı Ermənistana sərf edən məzmunda sülh müqaviləsi imzalamağa məcbur edəcək. Lakin o, yanılıb. Odur ki, Paşinyanın Oksfordşirdən diplomatik qələbə ilə qayıtmaq şansı yox idi və baş nazir bu səbəbdən də, sadəcə olaraq görüşdən qaçmaq qərarına gəlib.
Amma danışıqlardan qaçmaqla reallıqlardan gizlənmək mümkün deyil. Nə siyasi, nə də hərbi reallıqlardan.

О последствиях несостоявшейся встречи лидеров Азербайджана и Армении в Лондоне
Эксперты констатируют очередной взлет напряженности на границе между Азербайджаном и Арменией. После достаточно продолжительного периода тишины армянские ВС в июле вновь обстреляли позиции Азербайджанской армии - на Кяльбаджарском направлении. Причем с применением тяжелого оружия. Через несколько дней уже в Товузе, там, где четыре года назад шли бои, Армения подняла в воздух разведывательный коптер и пыталась собрать информацию. Беспилотник был обезврежен, а Минобороны Азербайджана выступило со специальным заявлением: «Подобные провокации со стороны Армении - не первый случай; они носят постоянный характер. Военные учения, проведенные Соединенными Штатами Америки в Армении, оснащение Армении смертоносным оружием Францией и оказание Европейским союзом военной помощи Армении под прикрытием Европейского фонда мира в размере 10 млн евро на предварительном этапе вдохновляют оккупационную Армению на подобные провокации и свидетельствуют о подготовке к очередной войне против Азербайджана». Как предупредили в азербайджанском военном ведомстве, «если подобные провокационные действия не прекратятся, то будут приняты надлежащие ответные меры в целях самообороны с использованием всех средств, имеющихся в арсенале Вооруженных сил Азербайджана. А вся ответственность за обострение ситуации в регионе ляжет на военно-политическое руководство Армении и ее покровителей».
Жесткие заявления и предупреждения о последствиях звучали и раньше. Но на сей раз особую тревогу у экспертов вызывает то обстоятельство, что обострение на границе совпало со срывом очередного раунда переговоров на высшем уровне.
Масштабные последствия несостоявшейся встречи
Напомним, 18 июля в городе Оксфордшир в окрестностях Лондона собрался представительный саммит Европейского политического сообщества. В том, что этот саммит принимает страна, создавшая прецедент выхода из ЕС, можно усмотреть определенную иронию судьбы. Тем не менее новый формат, уже опробованный в Праге и Гранаде, выглядит многообещающим: такие саммиты собирают не только руководителей стран - членов Евросоюза, но и руководство важных международных организаций, лидеров стран, которые вступать в ЕС не намерены, но с Европой активно сотрудничают и т.д.
У Президента Азербайджана Ильхама Алиева на этом форуме была весьма насыщенная программа. Глава Азербайджанской Республики провел на его полях в общей сложности 12 двусторонних и многосторонних встреч с европейскими лидерами, включая генсека НАТО Йенса Столтенберга, премьер-министра Венгрии Виктора Орбана, президента Финляндии Александра Стубба, канцлера ФРГ Олафа Штольца - и это далеко не полный список. Эксперты уверены, что Азербайджан остается важным партнером для европейских стран в обеспечении, прежде всего, энергетической безопасности. И несмотря на все разговоры об «энергопереходе», снижении выбросов и необходимости отказываться от ископаемого топлива, в ближайшее время потребности Европы в поставках нефти и газа из Азербайджана будут только расти. Неудивительно, что сегодня на повестке дня и увеличение азербайджанского экспорта газа, и возможные поставки его в Украину после истечения сроков соглашений о транзите российских углеводородов.
Надо сказать, что на саммите планировалась также встреча-переговоры Президента Азербайджана Ильхама Алиева, премьер-министра Армении Никола Пашиняна и британского премьера Кира Стармера. Но она была сорвана из-за отказа армянской стороны.
Через несколько дней после Лондона, выступая перед участниками II Глобального медиафорума в Шуше «Разоблачение ложных нарративов: борьба с дезинформацией», Президент Азербайджана дал оценку «дипломатическому маневру» Пашиняна. Напомнив, что канцлер Германии Олаф Шольц четыре месяца назад организовал аналогичную встречу в Мюнхене, Ильхам Алиев добавил: «Такое же предложение поступило от британского правительства. Планировалось, что британский премьер примет в ней участие, а затем покинет ее (оставив нас вдвоем). Но премьер-министр Пашинян отказался. Вопрос: если он не хочет со мной разговаривать, то о каком мирном соглашении может идти речь? Если он не хотел разговаривать с британским премьером, то зачем тогда посещал Лондон, Оксфордшир?»
«Переговорная ловушка»
Возможно, если приоткрыть завесу над переговорами, это поможет понять причины демарша премьер-министра Армении. Выступая на Шушинском Глобальном медиафоруме, Ильхам Алиев отметил, что текст мирного договора на 80-90% уже согласован. При этом коснулся тех моментов, где Армения продолжает упорствовать. По словам Ильхама Алиева, «Армении пришлось отказаться от своих оговорок и от всей этой терминологии, связанной с так называемым «Нагорным Карабахом», что открыло путь к нормализации». Но остались два вопроса, сказал он, которые необходимо решить: «Во-первых, Армения должна положительно ответить на наше предложение о совместном обращении Армении и Азербайджана в ОБСЕ с просьбой о роспуске Минской группы». «Если Армения хочет сохранить Минскую группу де-юре, то она останется, но это означает, что территориальные претензии Армении к Азербайджану все еще существуют. Это очень серьезный фактор. Это своего рода лакмусовая бумага», - подчеркнул Президент Азербайджана. Далее глава государства напомнил о необходимости внесения изменений в конституцию Армении: «В конституции Армении есть ссылки на Декларацию о независимости, которая явно представляет территориальную угрозу Азербайджану, поскольку в ней говорится об объединении так называемого «Нагорного Карабаха» с Арменией. То есть пока этот пункт существует, мирное соглашение невозможно». Конституция, по словам Президента, выше любого мирного договора, «поэтому мы не хотим оказаться в ситуации, когда однажды они передумают, и нам снова придется делать то, что мы сделали в сентябре».
Азербайджан, восстановивший свою территориальную целостность военно-политическим путем, стремится не просто закрепить свою победу на бумаге. Вся «правовая папка», от признанных границ и до резолюций СБ ООН, была собрана еще в начале девяностых. В Баку хотят перевернуть страницу конфликта и подписать такой мирный договор, который не превратится в дипломатическую мину замедленного действия.
По той же логике Азербайджан настаивает на роспуске Минской группы ОБСЕ. Она создавалась как инструмент урегулирования «армяно-азербайджанского нагорно-карабахского конфликта», но за четверть века своей работы не продвинулась ни на шаг. И сегодня никакой необходимости в ней элементарно нет.
Зачем же за нее пытаются так цепляться в Ереване? По горячим следам 44-дневной войны, когда еще на части территории Карабаха были размещены российские войска, в Армении на полном серьезе рассчитывали на возвращение к тем пакетам предложений, которые существовали до войны. Здесь рассчитывали также на реанимацию «казанского документа», отвергнутого Азербайджаном еще в момент его зарождения. Но теперь попытка сохранить Минскую группу - пусть косвенный, но очень даже информативный признак. Выходит, в Армении не отказались от реванша, рассчитывают и дальше держать конфликт в рабочем состоянии, а значит, и механизмы политического торга с участием внешних игроков.
И данное обстоятельство ставит Никола Пашиняна в весьма двусмысленное положение.
Уступить нельзя отказаться
Переговоры между Баку и Ереваном идут уже 30 лет, но четверть века Армения вела их как страна, одержавшая, как были там уверены, военную победу. Тем более что и посредники всячески убеждали официальный Баку «смириться с реалиями», принять во внимание «итоги голосования пулями» и пойти на масштабные уступки Армении. При этом никакого давления на Ереван в вопросе освобождения азербайджанских территорий не оказывалось. Причем в Армении были убеждены, что если представители Азербайджана на переговорах будут слишком упорствовать, ей ничего не стоит «повторить успех» и еще что-нибудь захватить. Серж Саргсян озвучивал подобные угрозы ни много ни мало с трибуны Совета Европы. И Никол Пашинян действительно начал «новую войну за новые территории». Но с оглушительным треском проиграл.
В результате сегодня Армении приходится вести переговоры в совершенно иной тональности. Предмета торга в виде оккупированных азербайджанских земель больше нет. Вопрос статуса Карабаха по понятным причинам тоже отпал. И самое убедительное - военный перевес на стороне Азербайджана. К такому переговорному раскладу представители Еревана просто не готовы. Такова реальность. Тем не менее от планов реванша в Ереване не отказались. И в ходе переговоров с Азербайджаном постоянно пытаются протащить какие-то формулировки, которые, по их задумке, должны этот реванш облегчить. Вначале требовали «международных гарантий безопасности» для армян Карабаха. Затем - «гарантии безопасности» на случай их возвращения. Теперь зубами держатся за Минскую группу ОБСЕ и отсылки к «аншлюсу» Карабаха в своей конституции. Теоретически в Ереване еще могли надеяться, что посредники и модераторы мирного процесса, будь то Россия, США или Евросоюз, постараются им подыграть и заставят Азербайджан подписать договор в редакции, выгодной Армении. Однако просчитались. Так что вернуться из Оксфордшира с дипломатической победой у Никола Пашиняна не было шансов. И он банально решил уклониться от встречи.