Saksoniya və Tyuringiyada keçirilən seçkilər Almaniyanın «İşıqfor» adlanan hakim koalisiyası üçün iflasla nəticələnib. Yeri gəlmişkən, koalisiyaya bu ad orada birləşmiş partiyaların rənglərinə görə verilib: sosial-demokratlar (qırmızı), liberallar (sarı) və «yaşıllar».
Seçkinin qalibi iki qeyri-sistem partiyası olub. Biri «ultrasağçı», «millətçi», «avroskeptik», «ksenofob», hətta «faşist təşkilatı» hesab olunan «Almaniya üçün alternativ» (AüA), digəri bu ilin yanvarında yaradılmış Sara Vaqenknextin İttifaqı. Onun üzvlərini də daha çox «radikallar», hətta «bugünkü kommunistlər» adlandırırlar.
AüA Tyuringiyana qalib gəlib (32,8% səslə), Saksoniyada isə XDİ-dən (mühafizəkar Xristian-Demokrat İttifaqı) cüzi fərqlə geri qalıb (müvafiq olaraq, 31,9%-ə 30,6%). Sara Vaqenknextin İttifaqı isə hər iki torpaqda üçüncü olub (Saksoniyada 11,8, Tyuringiyada 15,8%). Sol Partiya (Almaniya Vahid Sosialist Partiyasının varisi) təxminən 13% səs yığıb.
Kansler Olaf Şoltsun Sosial-Demokrat Partiyasına gəlincə, o, seçkilərdə sözün əsl mənasında darmadağın olub: Tyuringiyada cəmi 6, Saksoniyada isə 7%-dən bir qədər artıq. «Yaşıllar» isə Tyuringiyada cəmi 3% səs qazanmaqla baryeri keçə bilməyib, Saksoniyada isə buna 5,1% ilə nail olublar.
Kim kimin yanındadır?
Sentyabrda Brandenburqda da seçki olacaq. Bütün hesablamalara görə, yuxarıda adı çəkilən iki torpaqda qeydə alınmış nəticələrin bənzəri burada da təkrarlanacaq. Müşahidəçilər hesab edir ki, bu, faktiki olaraq bir il sonra keçirilməli olan parlament seçkisi kampaniyasının başlanğıcı hesab edilə bilər. Demək, qanunverici orqana seçki kifayət qədər maraqlı alınacaq.
Amma vəziyyət elə indi də maraqlıdır. Məsələ ondadır ki, seçkilərin nəticələrinə görə heç bir partiya regional hökuməti təkbaşına formalaşdırmağa kifayət edəcək qədər səs yığa bilməyib. Aydındır ki, bu vəziyyətdə razılığa gedilməsi zəruri olan əsas qüvvə XDİ, sövdələşməyə cəlb edilməli olan qüvvə isə Sara Vaqenknextin İttifaqıdır. Amma sövdələşmə üçün digər partiyaların da şansı pis deyil. Sadəcə məsələ ondadır ki, bu siyasi qüvvələrdən ibarət birlik nə qədər dayanıqlı, nə qədər işləmə qabiliyyətinə malik olacaq? Hər kəsin uzaq qaçmağa çalışacağı əsas siyasi qüvvə isə yəqin ki, AüA-dır. Məlum olduğu kimi, o, siyasi partiyaların heç biri onunla yaxınlaşmaq istəmir. Bununla yanaşı, hər kəs anlayır ki, koalisiyanın necə formalaşdırılacağından, bundan sonra nələrin baş verəcəyindən asılı olmayaraq, «Alternativ»in nüfuzu getdikcə daha da artacaq. AüA o qədər səs qazanıb ki, hökumətdə təmsil olunmadan belə, Landtaqda «bloklayıcı qüvvə» rolunu oynaya biləcək.
Partiya sədri Alis Vaydel bildirib ki, onun təşkilatı torpaq seçkisində ilk dəfə birincilik qazanıb və bu, AüA üçün tarixi uğurdur. Şoltsun «İşıqfor koalisiyası»nın məğlubiyyətini isə Vaydel kansler üçün «rekviyem» adlandırıb. İndi müşahidəçilər AüA-nın ritorikasındakı sərtliyi bir qədər azaldacağını istisna etmirlər. Onların fikrincə, partiya koalisiyaya qoşulmaq və getdikcə hakimiyyətə doğru irəliləmək üçün bu yolu seçə bilər. Partiya liderləri üçün bu ağır və taleyüklü seçim olacaq.
Yəqin ki, indiki halda ən yaxşı mövqeyə sahib olan Sara Vaqenknextdir. O, seçkiləri qələbə ilə başa vurmasa da, elə qalib kimidir, çünki bu gün ona hamının ehtiyacı var. Sara Vaqenknextin partiyası özünü lap başdan məhz AüA-ya alternativ kimi göstərib. Bu, partiyanın işinə yarayıb, hökumət üçün isə ikiqat zərbə olub. Belə ki, ona həm AüA-nın qələbəsini istəməyənlər, həm də hazırkı federal hökumətdən narazı olanlar səs verib.
Bununla yanaşı, Sara Vaqenknextin baxışları «köhnə, gözəl Avropa» üçün həqiqətən radikal səslənir – zənginlər üçün veriglərin artırılması, konsernlərin milliləşdirilməsi, dövlətin tənzimləyici rolunun artırılması, iqlimin qorunması məsələsinə skeptik yanaşma, qaçqınların qəbuluna məhdudiyyət. Beynəlxalq siyasətdə isə Vaqenknext transatlantizmi tənqid edir. Bu, daha çox «qiyam»a bənzəsə də, fakt faktlığında qalır.
Seçkinin vacibliyi haqda
Almaniyada torpaq seçkilərinin nə demək olduğunu və niyə vacib sayıldığını yada salaq. Almaniyanın 16 federal torpağı («landlar») qanunvericilik, büdcənin bölüşdürülməsi və s. məsələlərdə müəyyən müstəqilliyə malikdir. Torpaqlarda keçirilən seçkilər regional hökumətləri müəyyənləşdirir və müxtəlif günlərdə keçirilir. Hər torpağın, əlbəttə ki, öz əhəmiyyəti var. Lakin Saksoniya ilə Tyuringiyaya hər zaman xüsusi diqqət olub. Saksoniya (Almaniyanın ən şərq torpağı) və Tyuringiya ölkənin şərqində, yəni keçmiş Almaniya Demokratik Respublikasında iqtisadi cəhətdən ən inkişaf etmiş torpaqlar sayılır (avtomobil istehsalı, kimya sənayesi, optik məmulatlar istehsal edən zavodlar, yarımfabrikat sənayesi mərkəzləri, turizm və inkişaf etmiş infrastruktur). Eyni zamanda hesab olunur ki, onlar əvvəlkitək ölkənin digər bölgələrindən fərqli mentalitetə malikdirlər və Almaniyanın birləşməsindən illər keçsə də, bu, dəyişmir. Məhz bu mentalitetə görə qatı sağçı və qatı solçu baxışlar burada hər zaman daha cəlbedici görünüb.
Əlbəttə, ölkənin şərqində AüA və Sara Vaqenknextin İttifaqının populyarlığı Berlini çox narahat edir. Şolts AüA-nın hakimiyyət orqanlarına buraxılmaması tələbi ilə çıxış da edib. O bildirib ki, «demokratik partiyalar sağçı ekstremistlərin yer almadığı sabit hökumət qurmalıdır». Şolts tərəfdarlarından kimsə son seçkilərin nəticələrini «Almaniya demokratiyası üçün faciə» də adlandırıb. Ən sərt fikirlərdən biri isə «Der Spiegel» həftəliyində yer alıb: «Almaniyada 1945-ci ildən sonra ilk dəfədir ki, sağçı ekstremistlər qələbə qazanır». Məqalə müəllifinin fikrincə, «bu, hakim partiyanın deyil, liberal demokratiyanın böhranıdır».
İndi Şolts öz siyasi taleyi haqda ciddi düşünməlidir. «İşıqfor»un regionlarda son dərəcə zəif nəticə göstərməsi o deməkdir ki, seçicilər hökumətdən narazıdır. İndi bəzi ekspertlər kanslerin istefaya gedə biləcəyini də istisna etmir. «Deutschlandtrend» tərəfindən keçirilmiş sorğu göstərib ki, ölkədə seçicilərin 80%-dən çoxu «İşıqfor koalisiyası»nın fəaliyyətini mənfi qiymətləndirir. Bu, onun hakimiyyətə gəldiyi 2021-ci ildən bu yana göstərdiyi ən zəif nəticədir.
Elektoratını, demək olar ki, tam itirmiş «yaşıllar»ın vəziyyəti də pisdir. Onlar hakimiyyətdən ümumiyyətlə uzaq düşə bilərlər.
Demokratiyanın düşmənləri və Putinin dostları
Saksoniya və Tyuringiyada keçirilmiş seçkilərin nəticələri Almaniya daxili siyasəti üçün (xüsusilə ölkənin şərqində) Ukrayna müharibəsi, Rusiya ilə münasibətlər («rus kartı») kimi məsələlərin də çox vacib olduğunu bir daha təsdiqləyib. Bununla yanaşı, qeyri-leqal miqrasiya və bunun fonunda artan cinayətkarlığa da xüsusi diqqət çəkilir. Hər kəsə məlumdur ki, AüA və Sara Vaqenknextin İttifaqı Ukraynaya silah tədarükünün dayandırılmasının tərəfdarıdır. Odur ki, bu qüvvələr, xüsusilə də AüA rusiyapərəstlikdə günahlandırılır. Bundestaqın «Yaşıllar partiyası»ndan olan vitse-prezidenti Katrin Qerinq-Ekkardt deyib ki, bu gün ölkədə «demokratiyanın düşmənləri və Putinin dostları» qalib gəlir. Qeyri-leqal miqrasiyaya gəlincə, bu, yalnız Almaniyanın problemi deyil. Əksər ekspertlər deyir ki, bu, Avropa hökumətlərinin uzun illər bu istiqamətdə düşünülməmiş siyasətinin nəticəsidir.
Maraqlıdır ki, Avropanın müxtəlif ölkələrində radikal qüvvələrin uğuru hələ ki, onların real hakimiyyətə yiyələnmələrilə müşayiət olunmur. Bu mənada, yəqin ki, ən yaxşı nümunə Fransadır. Amma bu vəziyyət istənilən halda səslərinin nəticəyə təsir göstərməməsindən qıcıqlanan elektoratı daha da radikallaşdırır. Üstəlik, onlar görürlər ki, səs verdikləri qüvvələr hökumət tərəfindən «radikallar», «neonasistlər» adlandırılır, demək, bu, həmin qüvvələrin elektoratına da aiddir… Nəticədə, narazılar daha da artır ki, bu da təbii olaraq siyasi böhran riskini çoxaldır.
Bununla yanaşı, qatı sağçı və qatı solçuların bu gün, həqiqətən də, seçicilərin əksəriyyətinin mövqeyini ifadə etdiklərini söyləmək olmaz. Əlbəttə, almanların ənənəvi partiyalara inamı azalır. Məsələn, elə Tyuringiya Almaniyanın birləşməsindən sonra uzun illər idi XDİ üçün etibarlı forpost idi. Amma proses hələ də kritik xarakter almayıb və hər şey dəyişə bilər.
«Deutschlandtrend» tərəfindən keçirilən sorğu göstərib ki, Bundestaqa seçki ən yaxın günlərdə keçirilərsə, xristian partiyalarının XDİ/XSİ bloku 33%, AüA 7%, Sara Vaqenknextin İttifaqı 8%, Sol Partiya 3% səs toplayardı. Yerdə qalan bütün partiyalara ümumi dəstək 9%-dir. Nəticə çıxarmaq üçün ən yaxşı vasitə isə məhz rəqəmlərdir.

ПРОВАЛ С ПОСЛЕДСТВИЯМИ
Выборы в Саксонии и Тюрингии оказались провальными для правящей коалиции ФРГ, получившей название «Светофор» из-за цветов входящих в нее партий: социал-демократов (красный), либералов (желтый) и «зеленых». Победителями же оказались две несистемные партии. Первая - «Альтернатива для Германии» (АдГ), которую считают «ультраправой», «националистической», «евроскептической», «ксенофобной» и даже «фашистской». А вторая - основанный в январе текущего года Союз Сары Вагенкнехт, некоторых членов которого часто называют «радикалами» и даже «действующими коммунистами».
«Альтернатива для Германии» победила в Тюрингии (32,8% голосов) и немного отстала от ХДС (консервативный Христианско-демократический союз) в Саксонии (31,9% и 30,6% соответственно). Союз Сары Вагенкнехт стал третьим в обеих землях (в Саксонии - 11,8%, Тюрингии - 15,8%). «Левая партия» (наследница правившей в ГДР Социалистической единой партии Германии) набрала около 13%.
Что касается Социал-демократической партии (СДПГ) канцлера Олафа Шольца, то она, безусловно, проиграла разгромно, получив в Тюрингии всего 6%, а в Саксонии - чуть более 7%. «Зеленые» и вовсе не преодолели проходной барьер в Тюрингии, получив лишь 3%, а в Саксонии прошли по краю (5,1%).
Кто с кем?
В сентябре еще предстоят выборы в Бранденбурге, которые, скорее всего, подтвердят результаты Саксонии и Тюрингии. Фактически, как говорят наблюдатели, это может считаться началом предвыборной кампании к парламентским выборам, которые состоятся через год и, как уже понятно, должны быть очень интересными.
Между тем ситуация сложилась более чем примечательная, так как по итогам выборов ни у кого не оказалось достаточно голосов для формирования регионального правительства большинства. Понятно, что главной силой, с которой придется договариваться, будет ХДС, а торговаться - Союз Сары Вагенкнехт. Хотя у других партий тоже есть неплохие возможности для торга. Другой вопрос: насколько прочны и работоспособны будут эти конструкции? Основная же партия, которую будут все сторониться, - АдГ.
Как известно, «Альтернатива» для всех остальных политических сил - партия нерукопожатная. При этом все понимают, что независимо от того, какой будет коалиция и что будет дальше, влияние партии все равно заметно усилится. Поскольку она получила столько мест, что даже не попав в правительство, в любом случае будет обладать так называемым «блокирующим меньшинством» в Ландтаге.
Как заявил сопредседатель АдГ Алис Вайдель, то, что партия впервые стала самой сильной на земельных выборах, является историческим успехом. А вот поражение «светофорной коалиции» Олафа Шольца он назвал «реквиемом» для нее. Также не исключено, что АдГ попробует несколько снизить резкость своей риторики, чтобы иметь возможность вступать в коалиции и далее двигаться во власть. Для партийных лидеров это будет тяжелый и судьбоносный выбор.
Пожалуй, в самой лучшей позиции оказалась Сара Вагенкнехт, которая «не то чтобы» победила, «но как бы» победила, так как оказалась всем нужна. Партия Сары Вагенкнехт с самого начала позиционировала себя именно как противоположность «Альтернативе».  Это сработало, но с двояким результатом для властей, потому что из избирателей к партии обратились как те, кто не хочет победы АдГ, так и те, кто выступает против действующего федерального правительства.
При этом взгляды Вагенкнехт действительно для «старой доброй Европы» звучат достаточно радикально - повышение налогов для богатых, национализация концернов, укрепление регулирующей роли государства, скептическое отношение к защите климата, ограничение приема беженцев. В международной политике Вагенкнехт даже критикует трансатлантизм, что уже звучит совсем крамольно, но, тем не менее, факт остается фактом.
О важности выборов
Напомним, что такое земельные выборы в Германии и почему они важны. Так, 16 немецких федеральных земель («ланды») имеют определенную независимость в законотворчестве, распределении бюджета и т.д. Выборы в них назначаются региональными властями и проходят они в разные дни. Каждая земля, конечно, имеет свое значение, но к Саксонии и Тюрингии всегда было приковано особое внимание. Саксония (самая восточная земля Германии) и Тюрингия считаются наиболее экономически развитыми (автомобилестроение, химическая промышленность, заводы по производству оптических изделий, центр полупроводниковой промышленности, туризм и развитая инфраструктура) на востоке страны (то есть в бывшей ГДР). Также считается, что они по-прежнему имеют свой менталитет, отличный от остальной страны и все еще сохраняющийся спустя столько лет после объединения Германии. И вот именно для этого менталитета крайне правые и крайне левые взгляды с каждым разом звучат все привлекательнее.
Конечно, популярность АдГ и Союза Сары Вагенкнехт на востоке страны очень тревожит Берлин. Шольц даже потребовал не пускать АдГ в органы власти, заявив, что «демократические партии должны создать стабильное правительство без правых экстремистов». Кто-то из сторонников Шольца даже назвал результаты состоявшихся выборов «катастрофой для демократии» в Германии. С одной из самых жестких оценок выступил еженедельник Der Spiegel, резюмировав, что «впервые с 1945 года победу на выборах в Германии одерживают правые экстремисты». По мнению издания, «это не кризис правящих партий, это кризис либеральной демократии».
Между тем Шольцу стоит серьезно задуматься над собственной политической судьбой.  Крайне низкий результат «Светофора» говорит о том, что избиратели недовольны правительством, и некоторые эксперты не исключают даже отставки канцлера. Согласно опросу Deutschlandtrend, более 80% избирателей ФРГ негативно оценивают работу «светофорной коалиции», и это самый низкий уровень с момента ее прихода к власти в 2021 году.  Совсем плохи дела у «зеленых», которые просто растеряли свой электорат и могут вообще выбыть из уравнения власти.
Враги демократии и друзья Путина
Итогом выборов в Саксонии и Тюрингии также стало подтверждение важности для внутренней политики Германии (особенно на востоке страны) таких вопросов, как война в Украине и отношения с Россией (так называемая «русская карта»). Особое значение придается вопросам, связанным с нелегальной миграцией и ростом преступности на этом фоне. Всем известно, что АдГ и Союз Сары Вагенкнехт высказывались за прекращение поставок оружия в Украину. Поэтому эти силы, и особенно АдГ, обвиняют в пророссийских позициях. Как высказалась Катрин Геринг-Эккардт, вице-президент Бундестага от партии «Зеленые», побеждают «враги демократии и друзья Путина». Что касается нелегальной миграции, то проблемы из-за этого есть не только в Германии. Многие эксперты говорят, что это прямое следствие непродуманной политики европейских властей в целом в данной области в течение многих лет.
Любопытно, что успехи крайних сил на выборах в разных странах Европы пока что не дают им прорваться к реальной власти. И тут, пожалуй, самым лучшим примером является Франция. Однако такая ситуация все равно приводит к тому, что появляется все больше раздраженных среди электората, которые видят, что их голосование совершенно не сказывается на результате. И еще они слышат, что тех, за кого они голосовали, нынешние власти называют «радикалами» и «неонацистами», а значит, это как бы касается и их самих… Как следствие, недовольных становится все больше, что, безусловно, увеличивает риск политического кризиса.
При этом было бы неправильно считать (как некоторые  СМИ), что крайне правые и левые сейчас действительно выражают мнение большинства избирателей. Да, конечно, доверие немцев к традиционным партиям уменьшается - Тюрингия в течение многих лет после воссоединения Германии была надежным форпостом для ХДС. Но пока этот процесс не принял критического характера и все еще может измениться.
Опрос Deutschlandtrend показал, что если бы выборы в Бундестаг состоялись в ближайшее время, блок христианских партий ХДС/ХСС поддержали бы 33% избирателей, «Альтернативу для Германии» - 7%, Союз Сары Вагенкнехт - 8%, «Левую партию» - 3%, все остальные партии вместе - 9%. Цифры - самый лучший показатель для выводов.