İsrail «Hizbullah» ilə imzalanmış razılaşmanı öz aktivinə yaza bilər
Yaxın Şərqdən, nəhayət, ümidverici xəbər eşidildi. İsraillə Livan barışıq haqda razılığa gəlib. Kifayət qədər əhatəli olan razılaşmada 13 maddə var. Ümumilikdə istənilən barışıqda olduğu kimi, bu sənəddə də bildirilir ki, «Hizbullah» daha Livan ərazisindən İsrailin şimal rayonlarına zərbələr endirməyəcək, İsrail isə təxminən bir aya öz qoşunlarını oradan çıxaracaq.
İstənilən müharibə danışıqlarla başa çatır. Beləliklə, Livanın cənubunda illərdir davam edən qarşıdurma yeni mərhələyə keçir. Bu razılaşmanın gələcəyə necə təsir göstərəcəyi isə hələ məlum deyil.
Müharibə sonrası danışıqlar
Əldə olunmuş razılaşma kifayət qədər geniş məsələləri əhatə edir. Məsələn, «Hizbullah» və Livan ərazisindəki digər silahlı qruplaşmalar üzərlərinə İsrailə qarşı hər hansı hücum əməliyyatı keçirməmək öhdəliyi götürüb. Təl-Əviv isə öz növbəsində, Livandakı hədəflərə qarşı hücum əməliyyatları aparmayacaq.
Livanın cənubunda güc tətbiqi hüququ yalnız ölkənin rəsmi güc strukturlarına aiddir. Bütün qeyri-qanuni hərbi infrastruktur, o cümlədən silah istehsal edən emalatxanalar, hərbi mövqelər və s. dağıdılacaq. Bununla yanaşı, qeyd olunan qruplaşmaların əlində olan bütün silahlar hökumətə təhvil verilməlidir. Razılaşmanın şərtlərinə əməl olunması vəziyyətinin monitorinqi üçün hər iki tərəf üçün uyğun sayılacaq birgə komitə də yaradılacaq. İsrail və Livan razılaşmanın pozulması halları ilə bağlı bütün məlumatları məhz bu komitəyə və BMT sülhməramlılarına təqdim edəcək.
Plana əsasən Livan cənuba qoşun və təhlükəsizlik qüvvələri göndərəcək, İsrail isə öz hərbçilərini oradan çıxaracaq. ABŞ öz növbəsində, quru sərhədin tanınması üçün İsraillə Livan arasında danışıqlara dəstək verəcək.
Ekspertlərin əksəriyyəti əmindir ki, razılaşmaya əməl olunacağı təqdirdə İsrail diplomatik qələbəsini qeyd edə bilər. Hər halda, Binyamin Netanyahu bu halda ölkənin şimal sərhədində təhlükəsizliyi təmin etmiş sayılacaq.
Yəhudi dövləti yarandığı ilk günlərdən ərazisinin təhlükəsizliyini təmin etmək vəzifəsi ilə üz-üzədir. Fələstinlilər və fələstinpərəstlər bu məqama diqqət çəkməyi xoşlamasalar da, fakt faktlığında qalır: Fələstinin bölünməsi ilə bağlı hələ 1946-cı ildə irəli sürülmüş təklifi məhz ərəb tərəfi rədd edib, bundan sonra isə ərəb ölkələri mütəmadi olaraq İsraillə «Sionistləri dənizə tökək» şüarı ilə müharibə aparmağa çalışıblar. Lakin bu savaşlar hər dəfə onlar üçün məğlubiyyət və ərazi itkiləri ilə nəticələnib. Təl-Əviv isə eyni vaxtda əsas problemini – sərhədlərin təhlükəsizliyinin təminini də həll edib. Bu haqda ilk razılaşmanın əldə olunduğu ölkələr Misir və İordaniyadır. İsrail həmsərhəd olmasa da, coğrafi baxımdan yaxın ölkələrlə də son dərəcə fəal diplomatiya aparır. Belə bir şəraitdə məhz Livanla Suriya yəhudi dövlətinin konsensusa gələ bilmədiyi ölkələrdən idi. Yeni razılaşma bu istiqamətdə də məsələnin «ölü nöqtə»dən tərpəndiyinə ümid yaradır.
Ordu gedir, xüsusi xidmət gəlir
İsraillə Livan arasında yuxarıda sadalanan şərtlərlə atəşkəs haqda razılaşmanın imzalanması həm də ona görə maraqlıdır ki, yəhudi dövləti ordusu – SAXAL-ın əməliyyatları ilk günlərdən istər ölkə daxilində, istərsə də ondan kənarda sərt tənqidə məruz qalmışdı. Üstəlik, burada söhbət heç də israillilərin sərt davranışından və ya beynəlxalq humanitar hüququ pozmasından getmirdi. Tənqid edənlər diqqəti sırf effektivlik məsələsinə çəkirdilər: hər kəs SAXAL-dan effektiv «blitskriq», «musiqi sədaları altında qələbə yürüşü» gözləyirdi ki, bu da baş vermirdi.
Qeyd olunmalıdır ki, burada sıravi əsgər və zabitlərə münasibət inanılmaz dərəcədə həssasdır. Bununla belə, ali hərbi komandanlığı tənqid etmək adi hal sayılır. Yeri gəlmişkən, əksər israillilər onların ordusunun xüsusilə Ariel Şaron dövründə apardığı hərbi əməliyyatların bu gün dünyanın aparıcı hərbi akademiyalarında öyrənildiyini yeni eşidir və təəccüblə qarşılayır.
Son hərbi əməliyyatların gedişində İsrailin xüsusi xidmət orqanları bir daha gündəmə gəlib. Söhbət məlum «Peycer» əməliyyatını həyata keçirmiş qüvvələrdən gedir. İddia olunur ki, «Hizbullah»ın ozamankı lideri, «Erməni məhəlləsindən olan mücahid» adı ilə də tanınmış şeyx Nəsrullah İsrailin smartfonları məsafədən «sındırmaq», yazışmaları oxumaq imkanına malik olduğu haqda xəbərdarlıq edibmiş. O, bununla əlaqədar olaraq, öz yaraqlılarına peycerlərdən istifadə göstərişi veribmiş. Xatırladaq ki, peycerlər 1990-cı illərdə çox populyar idi. Lakin mobil telefonların çıxması ilə peycerlərdən istifadə, demək olar ki, yığışdırılmışdı. Belə bir vəziyyətdə qruplaşma bir anda minlərlə peycer almaq qərarına gəldikdə onlara içərisinə partlayıcıların quraşdırıldığı avadanlıqlar göndərilib. Partlayıcıların işə salınması isə artıq texniki məsələ idi. Qeyd olunmalıdır ki, burada əsas məqsəd heç də peycer sahibini öldürmək yox, daha çox «Hizbullah» üzvlərini daxili rabitədən məhrum etmək olmuşdu.
Daha sonra təşkilat rəhbərliyinin məhvi mərhələsinə başlanılmış, nəticədə «Hizbullah»ın Beyrutdakı mənzil-qərargahına aviazərbənin endirilməsi ilə öldürülən şeyx Nəsrullahın yerinə keçən liderlər tanınmağa macal tapmadan məhv edilmişdi.
Qərarları insanlar verir
Nəzəri baxımdan burada «piramida prinsipi» işə düşməlidir. Bu prinsipə əsasən, üzvlərinin sayı çox olan təşkilatlarda «zirvəni dağıtmaq» işə yaramır – məhv edilmiş liderin yerini ən qısa vaxtda yenisi tutur. «Hizbullah» da ilk baxışdan, özünü belə aparıb və bu prinsipə tam uyğun hərəkət edib. Lakin İsrail təşkilat liderinin yerinə keçən yeni şəxsləri elə tezliklə və ard-arda məhv edib ki, artıq qruplaşmanın daxilində narahatlıq yaranmağa başlayıb. Nəticədə, məlum olub ki, «müqəddəs iş naminə həyatını qurban verməyə hazır olan» şəxslər o qədər də çox deyilmiş. Bu, tamamilə gözlənilən idi. Nəhayət, vəziyyət o qəddə çatıb ki, «Hizbullah» qarşı tərəflə özü üçün heç də ən yaxşı şərtlərin yer almadığı razılaşmaya getmək məcburiyyətində qalıb.
«Hizbullah» rəhbərliyi anlayıb ki, İsrail onun infrastrukturunun çox əhəmiyyətli hissəsini məhv edib. Əməliyyatların gedişində təşkilatın Beyrut yaxınlığındakı gəmi əleyhinə raket anbarı da məhv edilib – o, yaşayış evinin zirzəmisində imiş. İsrail «Hizbullah»ın komanda mərkəzlərinə, silah anbarlarına zərbələr endirməklə yanaşı, sona yaxın onun maliyyə mərkəzini də məhv edib. Belə vəziyyətdə hərbi əməliyyatları davam etdirmək əlbəttə ki, çox riskli olardı.
Bu kapitulyasiya müəyyən mənada İraqın 1991-ci ilin «Səhrada qasırğa» adı ilə də tanınan müharibədəki məğlubiyyətini xatırladır. Hər kəs effektiv tank savaşı, quruda döyüş, Bağdad və digər şəhərlərdə küçə döyüşləri gözlədiyi halda, ABŞ üstünlüyü hava zərbələrinə vermiş və nəticədə, İraq onilliklər boyu hazırlaşdığı müharibənin başlamasını gözləmədən, təslim olmuşdu.
2016-cı ilin aprelində Qarabağda da hadisələr bənzər ssenari üzrə getmişdi. O zaman Azərbaycan döyüş meydanında kamikadze dronlardan (yeri gəlmişkən, onlar İsrail istehsalı idi) ilk dəfə istifadə etmişdi. Onda erməni strateqləri də deyirdilər ki, «piyadaları gəlsəydi, onlara göstərərdik!»
İndi eyni ssenari Livanda təkrarlanıb. Nəticədə, «Hizbullah» miqyaslı quru qoşunları savaşını, küçə döyüşlərini və s. gözləmədən, İsraillə sülh müqaviləsi imzalayıb. Nəzəri baxımdan bu, hələ darmadağın və kapitulyasiya deyil. Amma Təl-Əviv əldə olunmuş razılaşmanı birmənalı şəkildə öz aktivinə yaza bilər. Razılaşmaya nə qədər dəqiq əməl olunacağı isə başqa mövzudur.
«Proksi müharibə»
Bu razılaşmada ilk baxışdan belə, kifayət qədər problem hiss olunmaqdadır. Məsələn, Livanın güc strukturları çox zəifdir və «Hizbullah»ın razılaşmanı pozacağı təqdirdə onların bu təşkilatın yaraqlılarının öhdəsindən gəlməsi o qədər də asan olmayacaq. Hər iki tərəfin etibar etməli olduğu birgə komitənin necə çalışacağı da hələ məlum deyil.
Bununla yanaşı, daha bir məqam mütləq qeyd olunmalıdır. «Hizbullah» sadəcə İsrailə qarşı radikal münasibətdə olan Livan şiə təşkilatı deyil. O, həm də İranın «proksi-ordu»sudur. Belə bir vəziyyətdə razılaşmaya nə qədər əməl ediləcəyi İsrail və Livan hökumətindən çox, Tehrandan asılı olacaq. Onun isə öz hesablamaları var. Bir yandan İranda «sionist rejim»in ünvanına son dərəcə kəskin ittihamlar səsləndirilir, digər tərəfdən isə yəhudi dövləti Tehranın Suriya və Livandakı «proksi»lərinə zərbələri davam etdirir. Əvəzində, İran İsrailə raket atır (doğrudur, İsrail üçün onların zərərsizləşdirilməsi xüsusi çətinlik yaratmır).
Maraqlıdır ki, həm İsrail, həm də İran bu qarşılıqlı gedişlərdən həlledici savaşa başlamaq üçün istifadə etməyə çalışmır. Yəni böyük müharibədə onların heç biri maraqlı deyil. Üstəlik, İranda bu yaxınlarda yeni prezident Məsud Pezeşkian öz səlahiyyətlərinin icrasına başlayıb və çoxları onun Tehranın dünya ilə münasibətlərinin normallaşacağına növbəti ümid olduğunu düşünür.
İran rəhbərliyində vahid mövqe yoxdur. Odur ki, İsraillə münasibətləri uzun müddət «nə hərb, nə sülh» vəziyyətində saxlamaq alınmayacaq. Bu, «sionist rejim»in savaşı yalnız sözdə apardığı dövrdə mümkün idi. İndi isə İsraillə İran qarşılıqlı olaraq, bir-birinə raket zərbələri belə, endirir.
Nə qədər ki, Tehranda vacib rıçaqlar praqmatiklərin əlindədir, Livan-İsrail sərhədində gərginlikdən qaçmağın mümkün olacağını düşünmək olar. Yox, əgər İranda qərarların qəbulu mühafizəkarlara qalacaqsa (bunun üçün növbəti seçkiləri gözləmək vacib deyil), onlar razılaşmanı pozmaq üçün öz «proksi»lərindən asanlıqla istifadə edə bilərlər. Bu, həm də praqmatiklərə siyasi zərbə vasitəsinə çevrilə bilər.

С Ближнего Востока наконец-то стали приходить обнадеживающие новости. Израиль и Ливан договорились о перемирии. Документ весьма объемен и включает в себя 13 пунктов. В целом, как и при любом перемирии, договоренности сводятся к тому, что «Хезболла» не будет обстреливать северные районы Израиля с территории Ливана, а Израиль примерно за месяц выведет оттуда свои войска.
Любая война в конечном счете заканчивается переговорами. Многолетнее противостояние на юге Ливана входит в новую стадию. И как нынешние договоренности откликнутся в будущем - еще не совсем понятно.
Переговоры после войны
Достигнутое соглашение охватывает очень широкий круг вопросов. В частности, «Хезболла» и другие вооруженные группировки на территории Ливана обязуются не предпринимать каких-либо наступательных действий против Израиля. В свою очередь Тель-Авив обещает не проводить наступательных военных действий против целей в Ливане.
На юге Ливана право на ношение оружия и применение силы имеют исключительно официальные силовые службы страны. Вся несанкционированная военная инфраструктура, включая мастерские по производству оружия, оборудованные военные позиции и т.д., подлежит демонтажу. А оружие должно быть конфисковано. Будет создан совместный комитет, приемлемый для обеих сторон, для мониторинга и содействия выполнению условий соглашения. Именно этому комитету и миротворческим силам ООН Израиль и Ливан будут сообщать обо всех предполагаемых нарушениях соглашения.
Согласно планам, Ливан развертывает свои войска и силы безопасности на юге, а Израиль свои подразделения выводит. В свою очередь США будут способствовать непрямым переговорам между Израилем и Ливаном для определения признанной сухопутной границы.
Большинство экспертов уверены, что если соглашение будет выполнено, Израиль может праздновать дипломатическую победу. Биньямин Нетаньяху все же обезопасит северную границу страны.
Задачу по безопасности своей территории Израиль вынужден был решать с первого дня своего существования. В палестинских и пропалестинских кругах не очень любят акцентировать на этом внимание, но факт остается фактом: именно арабская сторона не признала предложенный еще в 1946 году раздел Палестины. Позже арабские страны периодически пытались вести войну против Израиля под лозунгом «Сбросим сионистов в море». Но каждый раз эти войны заканчивались поражением и территориальными потерями для них. Одновременно Тель-Авив решал и главную проблему для себя - обезопасить собственные границы. В числе первых, с кем удалось договориться, были Египет и Иордания. Весьма активно Израиль продвигает свою дипломатию также в странах пусть и не сопредельных, но географически близких.
Ливан и Сирия были одними из тех, с кем прийти к консенсусу не получилось. Новое соглашение позволяет надеяться, что этот вопрос удастся сдвинуть с мертвой точки.
Армия минус, спецслужбы плюс
Подписание соглашения о прекращении огня между Израилем и Ливаном на приведенных выше условиях примечательно еще и тем, что действия ВС Израиля - ЦАХАЛ с первого дня войны подвергались жесткой критике и внутри страны, и за ее пределами. Причем речь шла не о том, что израильтяне ведут себя жестко или нарушают международное гуманитарное право. Подразумевалась исключительно эффективность: широкая публика ждала от ЦАХАЛ «победного марша под музыку», эффектного «блицкрига», чего не наблюдалось.
Надо сказать, что здесь невероятно трепетное отношение к рядовым солдатам и офицерам. С другой стороны, ругать высшее военное командование считается едва ли не хорошим тоном. Кстати, многие израильтяне с удивлением узнают, что военные операции их армии, которые проводил, в частности, еще Ариэль Шарон, сегодня изучаются в ведущих военных академиях мира.
В ходе боевых действий себя вновь проявили израильские спецслужбы. Те самые, которым удалось уже провести операцию «Пейджер». Утверждают, что тогдашний духовный лидер «Хезболлы» шейх Насралла, известный также под кличкой «Моджахед из армянского квартала», был наслышан о том, что у Израиля есть технические возможности взламывать на расстоянии смартфоны и читать переписку. В связи с этим он приказал своим боевикам перейти на пейджеры. Напомним, что они были очень популярны в девяностые, но с распространением мобильных телефонов ими пользоваться практически перестали. И когда организации понадобилось закупить сразу несколько тысяч пейджеров для своих боевиков, ей «подставили» поставщика, который продал устройства с заложенной в них взрывчаткой. А активировать ее было уже делом техники. При этом не столько преследовалась цель убить владельца пейджера, сколько важнее было оставить членов «Хезболлы» без внутренней связи.
А затем началось «выбивание» верхушки этой организации. Преемников шейха Насраллы, ликвидированного при авиаударе по штаб-квартире группировки в Бейруте, широкая публика даже не успевала запомнить.
Решения принимают люди
Теоретически здесь должен был бы сработать «принцип пирамиды». Согласно ему у достаточно многочисленных организаций бессмысленно «отламывать верхушку» - она будет тут же «воспроизведена» из нижележащего слоя. И на первый взгляд первоначально «Хезболла» вела себя в полном соответствии с этим принципом, выдвигая из своих рядов новых лидеров и высших функционеров. Но по мере того, как Израиль «выбивал» и их, в рядах организации, по всей видимости, стало нарастать беспокойство. Занимать столь опасные посты лидеров организации, несмотря на все разговоры о готовности привести себя в жертву ради священной войны, желающих все-таки оказалось меньше, чем можно было бы ожидать. Настолько, что здесь все же предпочли соглашаться на перемирие далеко не на самых лучших для себя условиях.
В руководстве «Хезболлы» не могли не понимать, что Израиль в значительной степени разрушил также их инфраструктуру. Под раздачу попал склад противокорабельных ракет в одном из пригородов Бейрута - его разместили в подвале жилого дома. Удары наносились по командным центрам, складам оружия, под занавес Израиль разрушил финансовый центр «Хезболлы». Продолжать боевые действия в таких условиях становилось слишком рискованно.
Возможно, эта капитуляция чем-то напоминает поражение Ирака в войне 1991 года, также известной как «Буря в пустыне». Широкая публика ждала эффектных танковых сражений, сухопутной войны, уличных боев в Багдаде и других городах, но американская тактика оказалась совершенно иной. США сделали ставку на удары с воздуха, и в результате Ирак капитулировал, так и не дождавшись войны, к которой готовился на протяжении десятков лет.
По схожему сценарию развивались и события в апреле 2016 года в Карабахе. Азербайджан тогда впервые применил в боевой обстановке дроны-камикадзе (кстати, израильского производства). И армянские стратеги тоже сетовали: вот если бы сюда пришла их пехота, мы бы им показали!
И вот теперь сценарий повторяется также в Ливане, где «Хезболла» подписала мирное соглашение с Израилем, не дожидаясь большой сухопутной войны, уличных боев и пр. Теоретически это еще не разгром и не капитуляция. Но достигнутое соглашение израильтяне имеют все основания записать себе в актив. Другой вопрос, насколько точно оно будет выполнено.
«Прокси-война»
Даже на первый взгляд в этом соглашении предостаточно подводных камней. Силовые структуры Ливана откровенно слабые, и им будет очень непросто справиться с «Хезболлой», если там попытаются сорвать выполнение условий соглашения. Пока еще не ясно, что будет представлять собой тот самый наблюдательный комитет, которому должны доверять обе стороны.
При этом необходимо упомянуть еще об одном обстоятельстве. «Хезболла» - это не просто радикально настроенная в отношении Израиля группировка ливанских шиитов. Это одна из прокси-армий Ирана. Насколько скрупулезно будет соблюдаться соглашение - во многом зависит не только и не столько от Израиля или властей Ливана, сколько от Тегерана.
А там свои расчеты. С одной стороны, здесь продолжают выступать с весьма жесткими обвинениями в адрес зловредного «сионистского режима». Причем Израиль как наносил, так и продолжает наносить удары по иранским прокси в Сирии и Ливане. В ответ Иран устраивает ракетно-бомбовые удары по Израилю. Правда, пробить его ПВО для него слишком сложно. Примечательно, что и в Израиле, и в Иране не пытаются использовать такого рода обмен «любезностями» в качестве повода к решающей схватке. В большой войне не заинтересованы ни те, ни другие. Плюс ко всему в Иране недавно приступил к исполнению своих обязанностей новый президент страны - Масуд Пезешкиан, с которым в очередной раз связывают надежды на возможную нормализацию отношений Ирана с внешним миром.
В иранских верхах нет единого мнения. Достаточно долго держать ситуацию с Израилем на нынешнем уровне - «ни мира, ни войны» - не получится. Это было возможно, когда с «сионистским режимом» воевали в основном на словах, но не сейчас, когда дело дошло до обмена ударами.
Пока в Тегеране важные рычаги контролируют прагматики, можно ожидать, что игры на обострение на ливано-израильской границе удастся избежать. Но если в Тегеране верх возьмут консерваторы, для чего совершенно не обязательно ждать следующих выборов, они вполне могут задействовать своих прокси для срыва соглашения. А это может быть также частью плана политического удара по иранским прагматикам.