Azərbaycan mətbuatının baniləri hansı çətinliklərdən keçiblər?
Milli Mətbuat Gününün qeyd olunduğu tarix təsadüfən seçilməyib. 1875-ci ilin məhz 22 iyul tarixində Həsən bəy Zərdabi Azərbaycan dilində "Əkinçi" qəzetinin ilk nömrəsini dərc edib. Bu, Azərbaycan milli mətbuatı tarixinin başlanğıcıdır. Ondan bir müddət əvvəl daha bir qəzet - "Bakı vərəqəsi" də çıxırdı. Amma o, Azərbaycanın ilk çap mətbuatı ola bilmədi. Çünki müəyyən çətinliklər onun Azərbaycan dilində çap olunmasına macal vermədi. Milli mətbuatın yaradılması çox çətin şəraitdə baş verirdi. Amma bu iki "nəşr qaranquşu" öz əsas ictimai-tarixi missiyasını həyata keçirə bildi.
Öz ünvanına tənqidi çap edən redaktor
Moskva Universitetinin məzunu, Bakı Real Gimnaziyasının müəllimi Həsən bəy Məlikov (Zərdabi) 1873-cü ildə Bakı quberniyasının general-qubernatoru D.S.Staroselskiyə Azərbaycan dilində qəzetin təsisinə yardım etməsi xahişi ilə müraciət ünvanladı. Məsələyə müsbət yanaşan qubernator qəzetin senzoru olmağı da boynuna götürdü, hətta ona ad da təklif etdi - "Əkinçi". Həsən bəy doğma dildə qəzet nəşrinə azərbaycanlı əhalinin maarifləndirilməsi vasitəsi kimi baxırdı. Qəzet dərc etmək üçün böyük istək var. Amma bu istəyi necə reallaşdırmalı? "Pul yox, yazarlar yox, tipoqrafiya yox, şriftlər yox, oxucu sayı isə uzağı 100, 200. Dövlətdən icazə almaq da başağrısıdır", - deyə o, qəzetin nəşri ərəfəsində yazırdı.
Amma hər halda, 1875-ci ildə qəzetin dərcinə icazə alındı. Elə həmin il iyulun 22-də Azərbaycan qəzetinin ilk nömrəsi işıq üzü gördü. O, adını doğrultdu. "Əkinçi" kəndlilərin həyatına aid məqalələrə çox yer ayırır, əkinçilikdən, maldarlıqdan və s. bol-bol yazırdı. Elmi, tibbi bölmələr qəzetin dəyərini daha da artırırdı. Bir sözlə, bu, müsəlman əhalinin ciddi ehtiyac duyduğu nəşr idi.
Həsən bəy çox çətin şəraitdə işləməli oldu. O, qəzetin demək olar ki, hər nömrəsində tipoqrafiyanın natamamlığından, lazımi redaksiya ştatının olmamasından, düzücülərin, ən başlıcası isə maliyyə çatışmazlığından şikayətlənirdi. Şrift Konstantinopoldan götürülür, yazını isə az qala Həsən bəyin özü yığırdı. Hər halda, o, qəzetin nömrələrinin birində belə yazır. Lazımi sayda şrift olmadığından, bəzən lazımi söz başqası ilə əvəzlənir, bu isə dilin stilistikasına öz təsirini göstərirdi.
"Kaspi" qəzetinin 1913-cü ildə çap olunmuş buraxılışlarının birində Azərbaycan mətbuatının tarixinə dair yazılmış məqalədə deyilir: "Şəhər sakinləri, demək olar ki, onunla ("Əkinçi" qəzeti ilə - red.) maraqlanmırdılar. Qəzetin dərc olunduğu ikinci ildə ona abunə yazılmış 600 nəfərin üçdə ikisindən çoxu kəndlilər, kənd sakinləri idi. Qəribə idi ki, Zaqafqaziyada nəşr olunan qəzet Zaqafqaziya şəhərlərindən çox başqa şəhərlərdə populyar idi. Məsələn, "Əkinçi"nin Şuşada 3, Şamaxıda 3, Nuxada 3, Yelizavetpolda 1, Lənkəranda 1 abunəçisi var idi. Təəccüblü deyilmi? Üstəlik, bu 2-3 abunəçi qəzetin məzmununa təsir etmək iddiası ortaya qoyur, redaktora iradlar bildirir, bəzən isə hətta "həcv" (hər şeyin öz adı ilə deyildiyi həddindən artıq açıq yazılan pamflet) yazırdılar. Onlar yazdıqlarının qəzetdə çap olunmasını belə, tələb edirdilər!".
Qeyd etmək lazımdır ki, H.Zərdabi özünə ünvanlanmış, bəzən hətta təhqirlərin yer aldığı tənqidi məktubları belə, dərc edirdi. Şuşadan olan "Qadi" təxəllüslə bir şair Zərdabini kafir müsəlman sayır və növbəti həcvində yazırdı: "Sənə Həsən yox, Vartan və ya Qaspar adı yaraşır!". Eyni müəllif deyirdi: "Ay savadsız Həsən, sən öz məqsədinə çata bilmədin". Həsən bəy bu ədəbsizlikləri cavabsız qoyurdu.
Mövcud olduğu ilk günlərdən üzləşdiyi maliyyə çətinlikləri "Əkinçi"nin tezliklə qapanmasına səbəb oldu. Qəzetin 1877-ci ildə çıxan 20-ci sayında naşir redaktor yazır: "Xəstəliyimiz ucbatından bu il qəzetimizin son nömrələri vaxtında çıxmayacaq. Onların nə vaxt çapdan çıxacağı məlum deyil". 3 ildə "Əkinçi"nin ümumilikdə 56 sayı işıq üzü görüb. Amma bu onun Azərbaycan dilində dərc olunan ilk kütləvi qəzetə çevrilməsinə mane olmayıb.
İlk "həftəlik"
"Əkinçi"yədək Bakıda "Bakı vərəqəsi" qəzeti nəşr olunmuşdu. Yerli mətbuat tarixinin tədqiqatçıları son zamanlaradək 1871-1872-ci illərdə çıxmış bu qəzetlə tanış ola bilmirdilər. Məsələ ondadır ki, bu qəzetin nüsxələri milli arxivdə yoxdur. Lakin Azərbaycan Prezidenti Adminis- trasiyası İşlər İdarəsinin siyasi sənədlər arxivi şöbəsinin müdiri Lalə Hacıyeva Peterburqdakı Rusiya Milli Kitabxanasından bu qəzetin nümunələrini tapmağa nail olub. O, Peterburqa Bakıdan aparılıb.
"Bakı vərəqəsi"" qəzetinin təsisçisi və redaktoru Bakı Real Gimnaziyasının alman dili müəllimi Xristian Sink idi. Onun haqqında məlumat çox azdır. Lüteran inancı və alman dili müəllimi olması məlumdur, həmçinin adı və soyadı onun alman olduğunu göstərir. Onun Moskvada tacir adı daşıdığı, Bakıya gəlməsi ilə əlaqədar bu addan məhrum edildiyi də bilinir. Sink Bakı Real Gimnaziyasında müəllimlik etməyə Qafqaz tədris dairəsinin müdiri tərəfindən dəvət olunub. Bu məktəb onun ixtiyarında idi. Sinkin müdirə təqdim etdiyi sənədlər arasında Moskva Universitetinin şəhadətnaməsinin surəti və ona kiçik müəllim adının verildiyinə dair şəhadətnamə də var. Azərbaycanın Dövlət Arxivində 1868-ci il 9 sentyabr tarixli bir sənəd də var. O, X.Sinkin Bakıya Peterburqdan Bakı Real Gimnaziyasında müəllimlik etmək üçün göndərildiyini göstərir. Sink Bakıya sentyabrın 27-də gəlib. Ona ildə 700 rubl əməkhaqqı kəsilib. Sonradan Qafqaz Tədris Dairəsinin müdiri Sinkə müəllimliklə yanaşı, "gimnaziyanın pansionu yanında tərbiyəçinin köməkçisi (müavini - red.) səlahiyyətlərini icra etmək" icazəsi də verib.
Sinkin Bakı Real Gimnaziyasına gəlişindən bir il sonra, Həsən bəy Məlikov (Zərdabi) da bu tədris ocağında dərs deməyə başlayıb. Təəssüf ki, Sinklə Zərdabinin münasibətlərinə işıq salacaq mənbələr yoxdur. Yalnız Sinkin Zərdabiyə 1878-ci ildə Moskvadan yazdığı məktub istisnadır. Məktubdan bir hissəni N.Axundovun "Sənədlərin dili ilə" kitabında (1980, Azərb. dilində) oxumaq mümkündür. Sink yazır: "Sizin son fəaliyyətinizi diqqətlə izləyir və qəhrəmancasına apardığınız mübarizəni alqışlayardım. Təslim olduğunuzu bildikdə çox məyus oldum. Amma yenə də mənim təsəvvürümdə layiqli qəhrəman kimi qalacaqsınız. Biz sizinlə gücümüz daxilində nəsə edə bildik. Silahı hələ də əldən verməmişik. Doğrudanmı, bununla kifayətlənəcəyik?.. Xeyr, əziz Məlikov".
Bu bir neçə cümlədən də görünür ki, Məlikov və Sink bir çox məsələlərdə eyni düşüncəyə malik olublar, bir-birlərinə qarşılıqlı hörmət bəsləyiblər. Bəlkə də "Bakı vərəqəsi" qəzetinin nəşrinə dair icazə üçün müraciət edərkən, o, məhz Zərdabiyə ümid edərək yazırdı ki, qəzetin bir hissəsi tatar (Azərbaycan - red.) dilində nəşr olunacaq. O, ərizəni Bakının general-qubernatoru Kolyubyakinə 1870-ci il fevralın 25-də təqdim edib. Artıq iki gün sonra Kolyubyakin sənədi Bakı Real Gimnaziyasının direktoruna ünvanlayıb və ondan Sinkin niyyətinə münasibət bildirməsini istəyib. Gimnaziya direktorunun məsələyə münasibəti müsbət olub. Nəticədə general-qubernator Qafqaz Canişin Baş İdarəsinin rəisinə "Bakı vərəqəsi"" qəzetinin dərcinə icazə verilməsinə dair ərizə ilə müraciət edib. Bununla yanaşı o, Sinkin "qəzetin möhkəmlənməsi üçün maddi yardım" istəyini rədd edib, hətta qəzetin səhifələrində rəsmi məlumatların yerləşdirilməsinə görə ödəniş etmək imkanından məhrum olduğunu bildirib.
Qafqaz bölgəsi administrasiyasından Sinkin ərizəsinə cavab özünü çox gözlətməyib. 1870-ci il dekabrın 3-də Canişin Baş İdarəsinin rəisi tədris dairəsinin müdirinə həftəlik "Bakı vərəqəsi" qəzetinin dərcinə razı olduğunu çatdırıb. Bu icazə Kolyubyakinin də nəzərinə çatdırılıb. General-qubernatora tabeliyində olan məmurlardan qəzetə senzor müəyyənləşdirməsi, eyni zamanda, yerli işçilər arasından rus dilindən Azərbaycan dilinə tərcüməçi seçilməsi həvalə olunub. Nəticədə, general-qubernatorun dəftərxanasına rəhbərlik edən Kitayev qəzetin senzoru təyin olunub. Sinkə isə qəzetin işıq üzü görmüş nüsxəsinin dərhal Qafqaz senzura komitəsinə göndərilməsi, həmçinin 3 nüsxənin Bakı və Tiflis ictimai kitabxanasına verilməsi tapşırılıb.
Erməni tipoqrafiyasının hiyləsi
"Bakı vərəqəsi" qəzetinin ilk sayı 1871-ci il martın 6-da işıq üzü görüb. Qəzet erməni insanpərvərlər cəmiyyətinin tipoqrafiyasında nəşr olunurdu. Amma qəzetin redaktoru ilə tipoqrafiya rəhbəri arasında münasibətlər əməkdaşlığın ilk günündən normal alınmamışdı. Qəzetin ilk nömrəsindəcə "Redaksiyadan" başlığı altında yazılıb: "Bizim insanpərvərlər cəmiyyətinin tipoqrafiyası ilə vaxtında əldə etdiyimiz razılaşmaya baxmayaraq, sonuncu hələ də üzərinə götürdüyü öhdəliklərə tam əməl etmək üçün lazımi vasitələrə malik deyil; qəzetimizin tatar şöbəsinə gəlincə, adıçəkilən tipoqrafiya onun nəşrinin aprelədək təxirə salınmasını istəyib. Nəticədə biz abunəçilərimizdən müəyyən müddətə tipoqrafik çatışmazlıqlara iltifatlı yanaşmalarını xahiş etmək məcburiyyətindəyik. Tipoqrafiyanın özünə, eyni zamanda kütlə qarşısında bizə haqq qazandıracaq tədbirlər görəcəyinə ümid edirik".
Amma bu ümidlər doğrulmayıb. Qəzetin mövcud olduğu iki il ərzində orada Azərbaycan dilində materiallara rast gəlinməyib. Lakin 1872-ci il mayın 13-də işıq üzü görmüş 20-ci sayında "Bakı vərəqəsi"ndə Zaqafqaziya bölgəsinin şeyxülislamının Bakıya gözlənilən səfəri və islamdakı sünni-şiə məzhəbləri haqda yazının fars dilində tərcüməsinə rast gəlinir.
1871-ci ilin iyulunda erməni insanpərvərlər cəmiyyətinin tipoqrafiyası, ümumiyyətlə, qəzeti dərc etməkdən boyun qaçırıb. Nəticədə, qəzetin növbəti nömrəsi düz 6 ay sonra çıxıb. Redaksiya bunu belə izah edirdi: "Redaksiya özünü abunəçilərinə qəzetin çapının, təxminən, yarım il dayanmasının səbəblərini izah etməyə borclu bilir. Qəzet erməni insanpərvərlər cəmiyyətinin tipoqrafiyasında çap olunurdu. Oxucularımıza bu işin hansı ciddi çatışmazlıqlarla, diqqətsizliklə görüldüyü yaxşı məlumdur. Nəticədə, redaksiya məhkəməyə müraciət edərək, tipoqrafiya ilə mövcud razılaşma əsasında günahkarların cəzalandırılmasını tələb etməyi lazım bildi; nəticədə, tipoqrafiya ümumiyyətlə, qəzeti nəşr etməkdən boyun qaçırdı və redaksiya başqa tipoqrafiyalarda nəşr olunmaq hüququ əldə etmək üçün məhkəmədən müqavilənin ləğvini istədi. Bu il dekabrın 23-də (1871-ci il - red.) Bakı Dairə Məhkəməsi redaktora cərimə ödənilməsinə və müqavilənin qüvvədən düşməsinə dair qərar qəbul etdi. "Bakı vərəqəsi"nin nəşrini yarım il müddətinə dayandırmasının tarixini bir neçə sözlə belə ifadə etmək olar:
Qərəzsizlik, cəsarət, dürüstlük
1872-ci ildən başlayaraq, "Bakı vərəqəsi" Minasov tipoqrafiyasında nəşr olunmağa başlayıb. İki il ərzində qəzetin 40 sayı işıq üzü görüb - 1871-ci ildə 17, 1872-ci ildə isə 23. Real olaraq qəzet yalnız 9 ay ərzində nəşr olunub. Lakin bu qədər qısa zaman kəsiyində belə, o özünü qərəzsiz, cəsarətli, dürüst çap orqanı kimi göstərə bilib. Məsələn, "Bakı vərəqəsi" Bakıda şkiper məktəbinin açılması üçün fəal təbliğat aparıb. Rıbinsk şəhərində fəaliyyət göstərən belə məktəb haqda oxucuya məlumat verən qəzet yazırdı: "Çayın sahilində olan Rıbinsk şəhərində şkiperlərə önəm verilirsə, coşqun Xəzər dənizi sahilində şkiperlərin vacibliyi həqiqətənmi şübhə doğurur?".
Müəllif nəinki Bakıda naviqasiya məktəbinin açılmasının vacibliyini yazır, həm də onun reallaşdırılması üçün yollar da göstərirdi.
Qəzet yerli icra orqanlarını tənqid etməkdən də çəkinmirdi. Məsələn, onun martın 18-də işıq üzü görmüş 12-ci sayında yazılırdı: "Niyə polis bazarda bu işə şəhər deputatlarını dəvət etmədən qiyməti müəyyənləşdirir? Üstəlik bu, şəhərdə bahalaşmanın sonunun görünmədiyi indiki təhlükəli bir vaxtda baş verir... Polis həyata keçirdiyi hərracları nədən açıqlamır? Bu günlərdə mərhum konsul Pavlovun əşyaları satılıb və bu haqda çox insan satışdan sonra təsadüfən xəbər tutub". Bu cür neqativ hallarla bağlı məqalələr qəzetin hər sayında getdikcə artırdı. "Bakı vərəqəsi"ni ən çox hiddətləndirən Bakı Xeyriyyə Cəmiyyətinin fəaliyyəti haqda ictimaiyyətə məlumat verməməsi idi.
Qəzet geniş maarifləndirmə işi də aparırdı. Məsələn, onun 1871-ci ildə işıq üzü görmüş 4-cü sayında Nazirlər Sovetinin imperatorun iştirakı ilə baş tutmuş iclasından yazılırdı. İclasda qadınların dövlət qulluğuna buraxılması məsələsi müzakirə edilmişdi. Qəzet qadınların qəbul edilə biləcəkləri işlərin siyahısını dərc etmişdi. Elə həmin nömrənin digər bir sayında Dərbənd Qızlar Məktəbi haqda tərifli məqalə yer almışdı. Həmin vaxt məktəbdə 15 müsəlman, 5 rus qız təhsil alırdı. "Bakı vərəqəsi" bu cür məqalələri dərc etməklə cəmiyyətə düzgün inkişaf yolu göstərirdi. Bu cür misalları çox çəkmək olar.
Bununla yanaşı, qəzet yerli xəbərlərlə, yerli problemlərin göstərilməsi ilə kifayətlənmirdi. Vaxtaşırı onun səhifələrində Rusiyanın müxtəlif şəhərlərində və vilayətlərində baş verən vacib hadisələr haqda da yazılırdı. "Bakı vərəqəsi" imperiyadan kənarda baş verənlərə də diqqət yetirirdi. Qəzetin səhifələrində müntəzəm şəkildə Fransada baş vermiş inqilab, Avstriyanın xarici siyasəti, İrandakı vəziyyət haqda xəbərlər yer alırdı.
Qəzetin sonuncu - 40-cı sayı 1872-ci il iyunun 3-də çap olunub. Orada qəzetin nəşrinin dayanmasına səbəb ola biləcək çətinliklərlə bağlı heç bir fikrə rast gəlinmir. Amma "Bakı vərəqəsi" bu nömrədən sonra çapını dayandırdı.
Azərbaycanda, daha doğrusu, Bakı quberniyasında ilk qəzetlərin nəşri uğursuz alınıb. Onlar cəmi 2-3 il yaşaya biliblər. "Əkinçi" və "Bakı vərəqəsi"ini uzun müddət çap oluna bilməməsinin əsas səbəbi çox sadə idi - maliyyə çətinlikləri. Kütlənin içərisinə ayaq açmaq, populyarlıq qazanmaq üçün istənilən qəzetə müəyyən zaman və maliyyə lazımdır. Lakin ilk yerli qəzetlərin dərc olunduğu XIX əsrin sonunda Bakıda xalqın maarifləndirilməsinin vacibliyini anlayan, bu xeyirxah işə maliyyə ayırmağa hazır olan milli burjuaziya formalaşmamışdı. Bu dövrdə milli ziyalılar təbəqəsi o qədər də inkişaf etməmişdi. Bakı quberniyasında "qəzet bumu"nun XX əsrin əvvəllərində yaşanması heç də təsadüf deyil. Həmin dövrdə quberniyanın işgüzar dairələrindən olan yerli şəxslər hərəkətə keçmiş, Azərbaycan ziyalılarının parlaq nümayəndələri meydana çıxmışdılar. Amma bu, Həsən bəy Zərdabi ilə Kristian Sinkin zəhmətini azaltmır. Onlar çətin dövrdə bu yola ilk çıxan oldular və Bakıda ilk qəzetin nəşrini öz üzərlərinə götürdülər.

The forefathers of the Azeri press had to face a great many difficulties
It is no accident that International Press Day is celebrated when it is. It was precisely on that day, 22 July 1875, that Hasan bay Zardabi published the first issue of the newspaper  "Akinci", [The Ploughman], in Azeri. This first publication laid the foundation stone of Azerbaijan's national press history. Another newspaper the "Bakinskiy listok"[The "Baku Rag"] had been published here slightly earlier. But it was never to become Azerbaijan's top publication, because it never came out in Azeri owing to certain difficulties. A national press came into being in very difficult conditions, but these first two "press swallows" heralding the forthcoming summer of this genre fulfilled their main socio-historical mission.
The criticism levelled at him
In 1873 a graduate of Moscow University, the Baku Secondary Grammar School teacher Hasan bay Malikov (Zardabi) requested that the governor-general of Baku Province, D. S. Staroselskiy, should help him set up an Azeri-language newspaper. The governor looked favourably upon the idea of publishing a newspaper, volunteered to be its censor and even proposed the name Akinci [The Ploughman]. Hasan regarded the publication of the newspaper in his mother tongue as a means of educating the Azeri population. There was an enormous desire to publish the newspaper, but how could that really be done. "There was no money, no writers, no print-house and no type. There were hardly likely to be more that one or two hundred readers. Getting permission from the state authorities for the project was an absolute nightmare," he wrote on the eve of the newspaper's first edition.
In spite of all the difficulties, permission was obtained to publish the newspaper in 1875. The first issue of the Azeri newspaper came out on 22 July. Its name was quite appropriate, for the "Ekinchi" devoted a lot of space to life in the countryside, agriculture, cattle-breeding and so forth. The scientific and medical sections made the newspaper especially useful to readers. In short, this was exactly what the Muslim population needed.
Hasan bey had to work in extremely difficult conditions. In almost every issue he complained about the poor operation of the printing-house, the lack of the necessary editorial staff, type-setters and what was most important - funding. Type was ordered from Constantinople [now Istanbul] and he almost had to do all the type-setting himself. He does at least mention this in one issue of the newspapers. Owing to the shortage of type-face, words often had to be replaced by others for which there was type, thus affecting the stylistic quality.
In one of the issues of the"Kaspiy" ["Caspian"] newspaper in 1913, in an article devoted to the history of Azerbaijan's press, we read, "The townspeople hardly took any interest in it (the newspaper "Akinci" -author's note). In the second year of its publication more than two-thirds of its 600 subscribers were peasants, country people. By some strange coincidence, this newspaper published in Transcaucasia, was more widely read in towns outside the Caucasus. So, the newspaper "Akinci" had three subscribers in the town of Shusha [Susa], three in Shamakhi [Samaxi], three in Nukha, one in Yelizavetpol and one in ?Lyankyaran. This is really surprising. What is more, these two to three subscribers believed that they should have a say in the newspaper's content, directing comments at the editor and sometimes writing "hajv" [letters of complaint] (blatantly honest pamphlets where a spade was definitely called a spade) and even demanding that the editor should print these vile comments in the newspaper!"
It is noteworthy that Zardabi was not averse to printing criticism of himself, which was even insulting at times. A certain poet named Hadi from Shusha believed that Zardabi was not a true Muslin and wrote in one of the letters of complaint: "You deserve to be compared to Vartan or Gaspar, oh Hasan!" In one place that same author says, "But you haven't attained your goal, inhuman lout Hasan". Hasan bey himself did not make any comment on these outbursts.
The financial difficulties which plagued the "Akinci" from its early days soon led to its closure. The following note from the editor appeared in the 20th issue in 1877: "Owing to our failing health the last issues of our newspaper for this year will not be coming out on time and we do not know when they will be published." In total, 56 issues of the newspaper came out over the three years. But this did not prevent the "Akinci" from becoming the first mass-circulation Azeri-language newspaper.
The first weekly
The "Baku Rag" was published before the "Ekinchi". Until recently Azeri researchers into the history of the press had not had any opportunity to familiarise themselves with this newspaper which came out in 1871-1872, because no copies of it had survived in the national archives. However, the head of the political documents department of the Administrative Affairs Department of the Azerbaijan's President Ilham Aliyev, Lala Haciyeva, managed to find a "Baku Rag" newspaper file in the Russian National Library in St. Petersburg, which was dispatched to Baku.
The "Baku Rag's" publisher and editor was a German language teacher at the Baku Secondary Grammar School named Christian Zink. We know very little about him. The fact that he was a Lutheran by religion and taught German, as well as his Christian and surnames suggest that he was of German extraction. He is known to have been listed as a merchant in Moscow, but was taken off this register when he left for Baku. He was offered the position of teacher at the Baku Secondary Grammar School by the administrator of the Baku educational district, which was responsible for this institution. Among the documents that Zink presented to the administrator there was a copy of a reference from Moscow University and a certificate awarding him the title of junior teacher. A copy of the document dated 9 September 1868 has been preserved in the State Historical Archive of the Azerbaijan Republic. We learn from it that C. Zink was sent to Baku from St. Petersburg to be employed as a teacher at the Baku Secondary Grammar School. He arrived in Baku on 27 September. His salary was 700 roubles per year. Subsequently, the administrator of the Caucasian educational district allowed  C. Zink to supplement his teaching work with "acting as aide to (deputy - author's note) to the tutor at the grammar school's boarding school".
A year after C. Zink arrived at the Baku Secondary Grammar School, Hasan bay Malikov (Zardabi) was also appointed a teacher at that educational establishment. Unfortunately, no sources have survived to throw light on the relationship between Zink and Zardabi, except a letter which Zink sent Zardabi from Moscow in 1878. N. Akhundov quotes an excerpt from it in the book "The Language of Documents" (1980, in Azeri). This is what Zink wrote: "I have been carefully monitoring your recent activities, welcome your heroic struggle, was very upset when I learned that you had retreated; nevertheless for me you remain a worthy hero. You and I have managed to do something as far as our power would let us, but we still holding onto our arms. Surely, we won't stop here?… No, dear Melnikov."
By reading between the lines we can however see that Melnikov and Zink had similar thoughts on many issues and felt a mutual respect for one another. Possibly, hoping for Zardabi's support, when Zink asked his permission to publish the "Baku Rag" newspaper, he noted that some of the articles would be printed in Tatar (Azeri - author's note). His application was submitted to the Baku Governor-General Kolyubyakin on 25 February 1870. Two days later Kolyubyakin dispatched the documents received to the headmaster of the Baku Secondary Grammar School, requesting him to comment on C. Zink's intentions. The headmaster's comments were positive; on their basis the governor-general petitioned the head of the Main Directorate of the Caucasus Governor-General for permission to publish the "Baku Rag" newspaper. At the same time, he refused Zink "financial assistance to help with the publication of the newspaper" and warned that there would be no payment for official announcements printed in the future newspaper.
Zink did not have to wait long for a reply to his application from the administration of the Caucasus district. On 3 December 1870 the head of the Governor-General's Main Directorate reported to the administrator of the educational district that he had granted permission for the publication of the "Baku Rag" weekly. Kolyubyakin was also informed of this decision. The governor-general not only appointed censors of the newspaper from among those subordinated to him, but also the translator from the Russian to Azeri from his local officials. Kitayev, the head clerk in the governor-general's office was appointed censor. Zink was instructed to send copies of the newspaper which was "about to go to press" to the Caucasus censorship committee and then hand over three copies of the "Baku Rag" to the Baku and Tiflis [Tbilisi, Georgia] public libraries.
Armenian printing-house machinations
The first issue of the "Baku Rag" came out on 6 March 1871. It was printed in the print shop of the Armenian Philanthropic Society. However, once they started working together, the newspaper's editor and the managers of the printing house did not get on. The first issue carried the following notice  "From the editorial office": "In spite of the agreement we have concluded in good time with the Philanthropic Society's print shop, the latter still does not have the means to fulfil the obligations it has taken upon itself; as far as the Tatar section of our newspaper is concerned, the above-mentioned print shop has requested a postponement of its publication until this coming April; consequently we are asking our subscribers to  tolerate the printing shortcomings in our publication for a while. We have grounds for hoping that the printing-house will take measures to vindicate itself and us in the eyes of the public."
But nothing came of these expectations. In the two years that the "Baku Rag" existed, no articles in Azeri ever appeared in it. However, in the 20th issue on 13 March 1872 announcements about the expected arrival of Shaykh al-Islam of the Caucasus District and an article about Shiite and Sunni interpretations of Islam did appear in the newspaper in Iranian translation.
In July 1871 the printing house of the Armenian Philanthropic Society completely refused to print the newspaper. The newspaper was not published again for six months. This is how its editors explained the cessation of publication: "The editors feel obliged to explain to their subscribers the reason why publication of the "Baku Rag" has been suspended for almost six months now. The "Rag" was being printed at the print shop of the Armenian Philanthropic Society; readers are well aware of the major printing shortcomings in the newspaper and the slipshod manner in which it was produced, to such an extent that the editors were compelled to sue them for breach of contract; as a result, the printing house completely refused to publish the "Rag" and the editors were left with no other choice but to apply to the court to release them from their obligations in order to transfer the printing of the "Rag" to another printing house. On 23 of December last (1871 - author's note) the Baku district court decided in favour of the editor, as well as releasing him from his contract. So, this, in a nutshell, is the story of how the "Baku Rag" stopped coming out for six months.
Impartiality, boldness, honesty
From 1872 the "Baku Rag" began to be printed at the Minasov printing-house. A total of 40 copies of the newspaper appeared in the two years of its existence, 17 of them in 1871 and 23 in 1872. In reality the newspaper was only coming out for 10 months. Even in that short period, however, the "Baku Rag" was able to make itself seen as an impartial, bold and honest printed organ, dealing reliably with the vital problems facing the town and its citizens.
For example, the "Baku Rag" actively campaigned for a school to be opened in Baku to train                      ship's captains. In informing readers about a school of this type in Rybinsk [on the Volga river], the author of the notices writes: "If in Rybinsk, which is by the river, they envisage the need for masters in river navigation for commercial runs, then surely it is indisputable that skippers need to be trained for sailing on the stormy Caspian Sea!" The author not only presents arguments why a school of navigation should be set up in Baku, but also suggests ways of realising this idea.
The newspaper did not shun criticism of the bodies of local administration. So, in issue no.12 of 18 March the paper asked in plain terms: "Why have the police set statutory market prices without the involvement of the city's deputies, especially at such an alarming time like the present when rumours of endless inflation are rife throughout the city. Why don't the police also make public the auctions that they hold? A few days ago the possessions of the deceased consul Pavlov were auctioned off, and many people only learned of the sale by accident afterwards." The newspaper raised such topical matters in which there was clearly a hint of corruption, copy after copy. The paper was particularly indignant about the position taken by the board of the Baku Charity Society, which kept its activities quiet.
Besides this the "Baku Rag" dealt with big informative items of news. For example, in issue No.4 in 1871 it reported on the session of the Council of Ministers, attended by the Emperor, at which the possibility of women working in the civil service was discussed. The newspaper listed the structures in which women could be employed. On another page in the same issue we see an article praising the Derbent girls school at which 15 Muslim girls and five Russian girls were studying at that time. In publishing these articles, the "Baku Rag" is advising local society, trying to steer it towards development. And there are quite a few examples like this.
At the same time, the paper did not just keep to local news items and problems. Periodically notices appeared in it on major events taking place in different Russian cities and provinces. The "Baku Rag" also focussed on events taking place beyond the borders of the empire. In particular, articles were systematically published on the revolution in France, Austria's foreign policy and the situation in Persia [Iran].
The last, 40th issue of the newspaper came out on 3 June 1872. It did not contain even the slightest hint of the difficulties that might lead to its demise. Nevertheless, publication of the "Baku Rag" ceased.