"QƏŞƏNG OTURMAQ" VƏ SƏRFƏLİ YEMƏK
Bu, Bakı restoranlarında mümkündürmü? Ya da restoran biznesində hansı seqmentə fikir vermək lazımdır?
Şübhə olmayan fakt - biz həmişə evdə yeyirik. Bəzən Azərbaycanda olduqca çox olan restoranlarda nahar və ya şam etməli oluruq. İnsanların ictimai qidalanma məkanlarında qida qəbul etmələrinin səbəbləri çox ola bilər. Kimsə, ümumiyyətlə evdə yemək hazırlamır, kimsə nahar fasiləsinə gedir. Tez-tez tələbələr, eləcə də fəaliyyət növünə görə həyatının çox hissəsini evdə keçirməyənlər kənarda qidalanırlar. Bəzən biz, sadəcə ruhumuz üçün əyləncə məclisləri qururuq. Bizlərdən kimsə restoranlarda vaxt keçirməyi, həyatının önəmli hadisəsini orada qeyd etməyi sevir, nişanlısını və ya dostunu şam yeməyinə, ailəsi və uşaqları ilə istirahət etməyə dəvət edər. Lakin elə insanlar da var, buna imkanı çatmır. Səbəb isə həddindən artıq yüksək qiymətlər, daha doğrusu, orta maaş alan insanlar üçün nəzərdə tutulan restoranların olmamasıdır. Sirr deyil ki, Bakıda yüksək qiymətlər mötəbər ictimai qidalanma məkanlarından apriori ucuz olmalı olduğu halda, hətta qəlyanaltı, yəni “bistro”lardan da yan keçməyib.
Üç özül
Sovet illərində işçinin istehsalatdan ayrılmadan lazımi kalori alması və yenidən kommunizmin qurulması ilə məşğul olmaq üçün yeməkxana şəbəkələri mövcud idi. Öz istehlakçılarını bərabərləşdirən müəssisələrin yanında ancaq seçilmişlərə və böyük bayramlar üçün əlçatan bahalı restoranlar ziddiyyət təşkil edirdi. Hazırda şəhər bazar və rəqabət şərtlərində tam mənası ilə ən müxtəlif zövq və cibə uyğun ictimai qidalanma müəssisələri ilə doludur. Lakin orta maaş ilə orta istehlakçı heç də həmişə bu ictimai qidalanma mərkəzlərində otura bilmir. O, nəinki maddi cəhətdən (bir tərəfdən yüksək qiymətlər, digər tərəfdən maliyyə imkanları) çətinlikləri, həm də təhlükəsizlik və istehlak etdiyi qidanın "sağlamlığı" haqda elementar fikirlərlə qarşılaşır.
Açığı, ictimai qida müəssisələrini iyerarxiya əlamətlərinə görə təsnifatlandırmağa çalışmaq səmərəsiz işdir, əsas isə heç də həmişə düzgün deyil. Çünki bazarın qüvvədə olan qanunlarına əsasən, tələbat təklif doğurur və hər məhsulun öz istehlakçısı var.
Ticarət mərkəzləri
Tələsmədən çoxsaylı dükanları gəzirik, yeni filmə baxıb, iştahımızı açırıq və burada bütün ticarət mərkəzi boyu istənilən əyləncənin qaçılmaz yoldaşları bizim xidmətimizdədirlər -  tez qidalanma və ya başqa sözlə, fəstfud şəbəkələri. Fəstfud sahibkarları qiymətləri aşağı salmağa meyilli de-yillər: onlar anlayırlar ki, iri ticarət mərkəzlərində, mərkəzi küçələrdə və parklarda onların məhsullarına tələbat hər zaman yüksəkdir. Hətta qazlı içkilər kimi "adi" məhsullar burada küncdəki marketdən 2 dəfə baha satılır. Belə bir məkanlardan birinin menecerinin dediyi kimi, "Hər bir fastfud özünün xüsusi yeməyi ilə ixtisaslaşıb. İçkilər isə daha çox hər yerdə eyni olur. İstənilən halda tələbat varsa, qiymətləri endirməyə ehtiyac yoxdur". Əgər bizim qonşu türklərdən götürülmüş - türk dönəri, lahmacun və şaurmanın analoqu olaraq təqdim olunmuş pirojki-qutab yerli fəstfudumuzun qiymət sarıdan məsələsində hər şey aydındır, beynəlxalq brendlərin tez qidalanma şəbəkələri bu sahədən çıxır.
Fəstfud restoran şəbəkələrinin menecerlərindən birinin dediyinə görə, onlar, əsasən kütləvi istehsala hesablanıblar. "Bizim məqsədimiz mümkün qədər çox sayda insanı yedizdirməkdir", - deyə o bildirib.
Bütün dünyaya səpələnmiş beynəlxalq brendli fəstfudlar iri şəbəkənin bir hissəsi olduğundan, burada əsasən korporativ qanunlar işləyir. "Biz əsas müəssisənin təyin etdiyi qaydalara əməl edirik; məsələn, öz fikirlərimiz əsasında menyunu dəyişə bilərik. Eyni şey qiymətlərə də aiddir", - deyə menecer məlumat verib. Menecerin sözlərinə görə, pul siyasəti ümumi korporativ siyasətin bir hissəsidir, lakin yerli şərtlərə əsaslanmalıdır. Bunun üçün bazar öyrənilir, xərclər, gözlənilən gəlir, biznesin inkişaf perspektivi hesablanır. "Baş ofisin bizim üçün nəzərdə tutduğu qiymətdən aşağı qiymət təyin edə bilmərik. Bundan başqa, nəzərə alsaq ki, iri "toçka"lar və restoranlar qələbəlik yerlərdə və ticarət mərkəzlərində qərarlaşdırılır, onda, məsələn, şərtləri, yüksək icarə haqqını nəzərə almaq lazımdır. Lakin deyə bilərəm ki, bizdə qiymətlər kifayət qədər loyaldır; misal üçün, böyük adam 5-6 manata doyunca yeyə bilər, nərmə-nazik xanımlara isə bundan az tələb olunur", - deyə o, məsələyə aydınlıq gətirir.
Bu cür yerlərdə verilən qidanın keyfiyyətinə gəldikdə isə beynəlxalq brendlər bütün normalara riayət olunmasına ciddi yanaşır.  Belə ki, bizim məhsul NASSR (verilən qidanın istehlakçıya ziyan vermədiyinə təminat verən beynəlxalq təhlükəsizlik sertifikatı) sertifikatına malikdir, məhsulların gigiyena və keyfiyyət məsələlərinə isə ciddi nəzarət olunur.
Bundan başqa, ictimai qidalanmanın digər sahələrində olduğu kimi, qiymətlərə məhsulun dəyərini daxil edən xərclər də təsir edir. "Çox az adam bilir, amma hamının çox sevdiyi kartof fri bizdə yetişməyən müəyyən kartof növündən hazırlanır. Yəni şəhərin bütün ciddi məkanlarına düşən əsl kartof fri xaricdən dondurulmuş vəziyyətdə gətirilir", - deyə o, əlavə edib. Bu da əlbəttə ki, ölkəyə idxal edilən digər "firma" komponentləri ilə birgə verilən məhsulun maya dəyərini artırır. Reqlamentləşdirilmiş menyuya bağlamaya görə qiymətlərin düşməsinə ümid yoxdur. Lakin milli xüsusiyyətlər və yerli bazarı nəzərə almaqla bəzi variasiyalara yenə də yol verilir. Əhalinin dini hisslərini təhqir etməmək üçün menyudan qoyun əti tamamilə çıxarılıb, toyuq isə xüsusi İslam qaydaları əsasında kəsilir. Əgər fəstfudların konsepsiyası müştərilər üçün fərdi yanaşma və arxayın vaxt keçirmə nəzərdə tutmasa da, müxtəlif aksiyalar və təlim almış heyət mümkün qədər çox adam cəlb etməlidir.
26 yaşlı Rüstəm Quliyev özünü şəhər kafelərinin həvəskarı və daimi müştərisi hesab edir. Lakin proqramçı işləməsinə baxmayaraq, nəticə etibarilə orta göstəricidən bir qədər çox qazanır və hələ evlənməyib, amma hər gün bu cür ictimai qidalanma məkanlarına gedə bilmir. "Dəbdəbəli yerdə qızla kofe içmək və ya dostlarımla pivə içmək üçün maksimum həftədə bir dəfə kafe və ya restorana gedə bilərəm", - deyə o, bildirir.
İri restoranlar
Restoranlar və şəhər kafeləri arasında həmişə təkcə dadlı yeməyi ilə deyil, həm də yaxşı mühiti, eləcə də önəmli olan xidmət keyfiyyəti ilə qənaətbəxş birini seçmək olar. Lakin bu cür yerlərdə qiymətlər də baha olur. İri restoranlardan birinin administratoru qiymət qoyulması məsələsi ilə bağlı bunları bildirdi: "Restoranımızın olduqca böyük menyusu, təqdim olunan yeməklərin geniş çeşidi var. Ona görə də istehlakçıya hərtərəfli hesablanırıq, bizdə qiymətlər şəhər üzrə ən aşağıdan orta qiymətə qədər dəyişir". Onun sözlərinə görə, məkanda yeməyin qiyməti 3 hissədən ibarətdir.
İlk üçdəbir hissə - məhsulun maya dəyəridir. İkinci üçdəbir hissə - digər xərclər: əməkdaşların maaşları, vergi çıxarışları, pensiya fonduna ödənişlər, icarə haqqı. Üçüncüsü isə məhz məkanın gəliridir.
Yuxarıda sadalananların hamısını nəzərə almaqla, nəticə çıxara bilərik ki, məkanlarda qiymətlər çox şeydən, ən çoxu da obyektiv faktorlardan asılıdır; məsələn, əhalinin əsas axınının getdiyi az-çox daha prestijli məkanlarda aşpazın əməkhaqqı 800 manatdan az deyil, ofisiant 300 manatdan az deyil. Əlbəttə ki, xidmətin yüksək səviyyəsinə "çatmaq" lazımdır. Xidmət səviyyəsi isə restoranın müvəffəqiyyəti üçün dadlı yeməkdən sonra əsas şərt hesab olunur. Nəzərə almaq lazımdır ki, çox vaxt orta nahar və ya şam yeməyinə görə 10 manatdan 30 manata qədər kifayət qədər böyük məbləğ vermək lazım gəlir. Həmin administratorun sözlərinə görə, yüksək qiymətə daha bir fakt səbəb olur - bu, belə desək, təbii uzaqlaşdırmadır. Onun sözlərinə görə, bir çox restoranlar məkanın müştərilərinin müəyyən "səviyyə"də olması və kontingentin müvafiq olması üçün qiymətləri qəsdən qaldırırlar. Yəni orta gəlirin ən aşağı pilləsində olan orta istehlakçı sadəcə olaraq ora düşə bilməz. Subyektiv xüsusiyyətin daha bir mənfi faktoru - xarici və paytaxt qonaqlarının restoranlara gəlməsi zamanı dərhal tutduqları imtiyazlı vəziyyətdir. Təbii ki, turizmi inkişaf etməkdə olan Azərbaycanda kafe və restoranlara elə qonaqlar, həmçinin burada yaşayan və çalışan əcnəbilər az gəlir gətirmirlər. Ona görə də məkanların böyük əksəriyyəti sadəcə olaraq istər qiymətləri, istərsə də xidmətin aşkar fərqli səviyyəsi ilə "onların "dustağı"na çevriliblər. Orta istehlak təbəqəsinin nümayəndəsi Rüstəm Quliyevin dediyinə görə, yeri gəlmişkən, milli mətbəx üzrə ixtisaslaşan bir çox məkanlar, verilən yeməklərin orta keyfiyyəti və olduqca iyrənc xidmət də daxil olmaqla, bu cür seçmə qabiliyyəti və yüksək qiymətləri ilə məşhurdurlar.
Biznes-lanç
İctimai qidalanma məkanlarının böyük əksəriyyətinin adət etdiyi, xüsusilə də mərkəzdə və şəhərin mərkəzə yaxın yerlərində cəmləşən növbəti bir "fişka" - sovet vaxtı kompleks nahar, indi isə xarici dildə birinci, ikinci yemək, salat və alkoqolsuz içki daxil olan biznes-lançdır. Bu cür naharın minimum, prinsipcə, orta qiyməti 5-7 manatdır. Bu, sizin adi günlərdə həmin yeməkləri ayrı-ayrılıqda sifariş etməyinizdən daha ucuz başa gəlir, lakin belə yeməklər müəyyən edilmiş nahar saatlarında verilir. Mahiyyətcə, endirilmiş qiymətlərə baxmayaraq, məkan sahibləri ziyanda qalmırlar, belə ki, bu praktikanı xüsusi marketinq gedişi adlandırmaq olar: nahar vaxtı müştərilərin sayı artdığından, dövriyyə də artır. Buna baxmayaraq, ancaq yüksək gəlirli qayğısız insanlar hər gün biznes-lanç ala bilirlər.
"Qlamur"
Qiymətlərin yüksək səviyyəsinə baxmayaraq, şəhərimizin bir çox restoranları yenə də şəhər əhli arasında favorit olaraq qalır. Lakin eyni zamanda, yüksək xidmət göstərilir. Şəhərdə məşhur kafenin direktorunun dediyi kimi, onun məkanında öz işinin əsl peşəkarları çalışırlar: xaricdə təhsil almış, çox vaxt əcnəbi baş aşpaz, ən yüksək tələblərə uyğun olan təlim keçmiş ofisiantlar və heyət. Belə işçilərin xidmətlərinin dəyəri də yüksəkdir ki, bu da məhsulun yekun qiymətinə təsirsiz ötüşmür. Xoş və cəzbedici mühit yaratmaq ucuz başa gəlmir, dizaynerin bahalı xidmətləri, keyfiyyətli mebel, bahalı qab-qacaq yekun nəticədə sizin sifariş verdiyiniz hər yeməyin qiymətinə "oturur".
Lakin bunların hamısı belə desək, əlavə xərclərdir. Əslində, bu, Avropa və ekzotik mətbəx əsasında ixtisaslaşmış məkanlara aiddir; müştərilərin əsl yapon suşisini, ispan qaspaççosunu, italyan rizottosu və s. dadmaları üçün bir çox məhsullar xaricdən gətirilir. "Bir çox tərəvəz və meyvələr sadəcə olaraq bizdə becərilmir. Və onları xaricdən gətirməli oluruq. Eyni şey ətə də aiddir. Biz xaricdən olduqca yüksək keyfiyyətli ət və balıq gətiririk", - deyə direktor aydınlaşdırıb. Müştərilər isə bu zaman təkcə dəniz yeməklərini dadmaqla deyil, həm də hesabı ödəyərək özlərini Avropada hiss edirlər.
Milli mətbəx
Azərbaycanda milli mətbəx üzrə ixtisaslaşmış çoxlu məkan var. Və onlar qiymət səviyyələrinə görə kifayət qədər seçilirlər. Onların bir çoxu bahalı həmkarlarından dadına və keyfiyyətinə görə seçilmir. Şəhərin mərkəzi rayonlarında yerləşir və başlıca olaraq xariciləri bizim yeməklərimiz ilə tanış etməyə hesablanıblar. Lakin dadlı və ucuz yemək istəyən yerli vətəndaşlar üçün də Azərbaycan mətbəxi olan restoranlar var. Onların üstünlükləri az deyil: istənilən halda "təpənin o tayı"ndan mütəxəssis-aşpaz gətirməyə ehtiyac yoxdur və məhsullar çox vaxt yerli və lap təzə olur. Müştərilərin fasiləsiz axını isə yüksək "dövriyyə" və hazırlanan yeməklərin təravətliliyini təmin edir.
Xülasə
Artıq yuxarıda qeyd edildiyi kimi, ümumilikdə, istənilən istehlakçı istirahət etmək və başqa bir gecəni xoş mühitdə keçirmək üçün zövqünə və cibinə uyğun kafe və restoran seçə bilər. Lakin təəssüf ki, məkanlardakı qiymətlər ora istənilən səfəri bayrama və deməli, bahalı tədbirə çevirərək, bunu hər gün etməyimizə imkan vermir. Yəqin ki, yerli iş adamları artıq gözəl məkanlarda, həm də sərfəli qymətlərlə yeməklərin verildiyi restoranların açılması haqda düşünməlidirlər.

Is this possible in Baku restaurants? Or what segment of the restaurant industry should we pay attention to?
It is a fact that causes no doubt. We do not always eat at home. Sometimes we have to have lunch or dinner in restaurants, of which there are many in Azerbaijan. There can be many reasons why people have to eat in catering establishments. Someone does not cook at home at all, someone goes out for lunch. Students and those who spend most of their lives outside because of their job often have to eat out. Sometimes we just sit somewhere for the good of our soul. Some of us do not like to spend time in the restaurant, mark an important event in their lives there, invite their girlfriend or friend to dinner or relax with family and children. But there are people who cannot afford it. The reason is that the prices are too high, or rather, the lack of restaurants designed for a person of average income. It is no secret that high prices in Baku have not spared even the snack bars, i.e. bistros that are meant to be cheaper than reputable catering establishments.
The three components
In Soviet times, there was a chain of canteens for working people to get the necessary calories on the job and re-engage in the construction of communism. Next to these institutions that levelled their customers, expensive restaurants available only for the select few and on major holidays looked different.
Now in the conditions of market and competition, the city is literally packed with catering establishments for different tastes and budgets. But, nevertheless, the average consumer with an average salary cannot always afford food in catering establishments. He faces not only material challenges (on the one hand - the sky-high prices and on the other - finances), but also elementary considerations of the safety and "healthiness" of the food consumed. In fact, attempting to classify public catering establishments on the hierarchical basis is a thankless task, and most importantly, it is not always correct, since, according to the existing laws of the market, demand creates supply, and each product has its own consumer.
Shopping centres
Taking a leisurely stroll through the many shops and having watched a new film, we work up an appetite, and then the inevitable companions of any entertainment in all shopping centres - fast food chains are at our service. Owners of fast food restaurants do not tend to lower prices: they understand that the demand for their products in major shopping sites, main streets and parks is always high. Even such "everyday" products like mineral water are sold here two to two and a half times more expensive than in the store around the corner. The manager of one of these institutions says: "Each fast food restaurant specializes in their own dishes. Drinks are often the same everywhere. There is no need to lower the price if there is demand in any case."
If in terms of price everything is clear with the analogue of our local fast food represented by qutabs, and doners, lahmacuns and shawarmas borrowed from our neighbours Turks, fast food chains of international brands stand out.
The manager of a fast food restaurant said that they are mostly designed for the mass consumer. "Our goal is to feed the largest possible number of people," he said.
Since fast food restaurants with international brands are part of a larger network spread out around the whole world, basically corporate laws apply here. "We follow the rules set by the head office," the manager said. "For example, we cannot change the menu on our own. The same is true of prices." According to the manager, the pricing policy is part of the overall corporate policy, but may be based on local conditions. To this end, we study the market and count the costs, expected revenues and business prospects. "We cannot set prices below the minimum that the head office has provided for us," he explains. "In addition, given that the major 'points' and restaurants are set up in public places and shopping centres, it is necessary to take into account the conditions - high rents, for example. But I can say that our prices are loyal enough - for example, an adult male can eat for 5-6 manats, and slender ladies need even less than that."
As for the quality of food in such establishments, international brands are very strict about the observance of all norms. For example, our products have the HACCP certificate (international security certificate that guarantees that these product will not cause harm to the consumer), and issues of hygiene and quality of products are strictly controlled.
In addition, the prices, like in other areas of public catering, are affected by the costs, including the cost of food. "Few people know it, but everyone's favorite French fries are made from a certain kind of potato that does not grow here. That is to say all the major institutions of the city, which serve real French fries, receive it frozen from abroad," the manager said. This, of course, also increases the cost of products, along with other "branded" components, which also have to be imported. Because of the regulated menu, there is no hope that the prices will come down. However, some variation according to national circumstances and the local market is still permitted. For example, to avoid offending the religious feelings of the population, pork is completely eliminated from the menu while chicken is cut in compliance with Islamic religious canons. If the very concept of fast food does not imply an individual approach and a leisurely pastime for the customers, various campaigns and well-trained staff are meant to attract the largest possible number of people.
26-year-old Rustam Quliyev considers himself an amateur and a regular visitor to the city's cafes. But despite the fact that he works as a programmer and therefore, earns a little more than the average and has not yet started a family, he cannot afford to attend public catering establishments on a daily basis. "The maximum I can afford is a cafe or a restaurant once a week - a cup of coffee in a trendy establishment with a girl or a beer with friends," he says.
Large restaurants
Among restaurants and city cafes, you can always choose the one that will please you not only with delicious food, but also with a nice setting, and, most importantly, with high quality service. But the prices in these places are also slightly higher. Here is what the administrator of one of the largest restaurants said about issues of pricing: "Our restaurant has a large menu, a wide range of food served. We therefore rely on the wide consumer, and our prices range from low to moderate in the city." According to the administrator, the cost of meals in the establishment consists of three parts. The first third is the cost of production. The second third is all the other costs: staff salaries, tax deductions, payments to the pension fund and the rent. The third part is the profit of the establishment.
Given all of the above, we can conclude that the prices at establishments depend on many factors, often objective ones. For example, in more or less prestigious institutions, where the entire flow of visitors goes, the wages of the chef are no less than 800 manats and waiters - no less than 300 manats. Of course, you must work hard to achieve a high level of service. The level of services is the second condition after delicious meals for the success of the restaurant, given that most often, the average lunch or dinner costs a tidy sum - from 10 to 30 manats.
According to the same administrator, there is another factor of high prices - that is to say, natural elimination. Many restaurants, he said, deliberately increase the prices to have only a certain "level" of clients and an appropriate contingent. That is to say the average consumer, being on the lowest rung of the average income, may not get there. Another negative subjective factor is the privileged position that foreigners and visitors to the capital immediately occupy when visiting restaurants. Naturally, in Azerbaijan, as a country of developing tourism, cafes and restaurants get considerable revenues from guests as well as foreigners who live and work here. Therefore, most institutions are simply "adapted" to them - with their prices and clear difference in the level of service. Rustam Quliyev, a representative of the average consumer, says that many institutions which specialize in national cuisine are famed for such selectiveness and inflated prices despite the average quality of food served and absolutely disgusting service.
Business lunch
Another "trick" learnt by most catering establishments, particularly those concentrated in the centre and nearby areas of the city, is what was called a fixed meal in Soviet times and is now called a business lunch, which includes the first course, the main dish, salads and soft drinks. The minimum and, in principle, average price of the dinner is 5-7 manats. This is cheaper than if you ordered these dishes separately at an arbitrary time, but they are only served at certain lunch hours. In fact, despite the lower prices, the owners of establishments do not lose anything, because this practice can also be called a kind of marketing ploy: as the number of customers at lunch time increases, so does the turnover. Nevertheless, only absolutely carefree people with a high salary can afford to buy a business lunch daily.
"Glamour"
Many restaurants in our city, despite the high level of prices, are still favoured by the townspeople. But at the same time, they provide a high level of service. The director of a popular cafe in the city told us that a team of true professionals is working in his establishment: the chef who was educated abroad, mostly a foreigner, well-trained waiters and staff that meet the most stringent requirements. The cost of the services of such employees is also high, which cannot but affect the final price of the product. The creation of a pleasant and relaxing atmosphere also costs a lot of money - the price of expensive designer services, quality furniture and expensive dishes is "built" into the price of each dish you order.
But that's the overhead expenses. This applies particularly to establishments specializing in European and exotic cuisine - many products for dishes are brought from abroad so that visitors can try real Japanese sushi, Spanish gazpacho, Italian risotto, etc. "Many vegetables and fruits simply do not grow here, and we have to bring them from abroad. The same applies to meat - we bring meat and fish of the highest quality," the director explains. And visitors feel like in Europe, not only while tasting overseas foods, but also while paying the bill.
National food
There are numerous establishments that specialize in national cuisine in Azerbaijan. And they differ in terms of prices very noticeably. Many of them are no different from their more expensive counterparts in the taste and quality of the dishes, are in the central areas of the city and are designed primarily to familiarize foreigners with our dishes. But there are also restaurants with Azerbaijani cuisine for the local people, who want to enjoy a delicious and inexpensive meal. They have a lot of advantages: in any case, there is no need to bring professional chefs from abroad and products are most often local and of excellent freshness. And the steady stream of visitors ensures a high "turnover" and the freshness of dishes.
Summary
As mentioned above, in general, any consumer can find a cafe or restaurant to his taste and budget to relax and have a carefree evening in good company. But, unfortunately, the prices in these establishments do not allow people to do it every day, turning any visit to them into a festive and therefore, costly enterprise. Perhaps it is time for domestic businessmen to think about how to occupy the niche of restaurants for the general public where people could have a nice time and inexpensive meals.