Azərbaycan dilinin həm xaricdə, həm də ölkə daxilində populyarlaşdırılmasına ehtiyac var
Dil hər bir xalqın milli mahiyyətini müəyyən edən vacib faktorlardan biridir. O, bütün tarixi dövrlərdə xalqla bir yerdə olur, onun taleyini bölüşür, onun problemlərilə üzləşir, milli özünüdərkinin və ləyaqətinin qorunub saxlanmasına kömək edir, gələcəyə inamı möhkəmləndirir. Azərbaycan xalqı üçün ana dili Azərbaycan dilidir.
Bu gün dövlət Azərbaycan dilinin mükəmməlləşdirilməsi, qorunması və təbliğatına böyük diqqət ayırır. 2002-ci ildə Azərbaycanda dil haqqında qanun qəbul olunub, bu yaxınlarda isə bu qanun bir qədər də mükəmməlləşdirilib. Dil haqda son rəsmi sənədlərdən biri "Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı"nın təsdiq olunmasına dair Prezidentin 9 aprel 2013-cü il tarixli Sərəncamıdır. Bu proqram sözügedən istiqamətdə 2013-2020-ci illər ərzində lazımi tədbirlərin görülməsini nəzərdə tutur.
Sovet illərində dünyanın iki-üç ölkəsində dil mərkəzləri fəaliyyət göstərirdi. Onlar üzərilərinə qoyulan funksiyanın öhdəsindən gəlirdi, düzdür, o vaxt, rus dili üçün. Bu, tamamilə normal haldır və bununla, dünyanın bütün ölkələri məşğul olublar və olurlar. 90-cı illərdə bu ənənə unuduldu. Xoşbəxtlikdən, 2000-ci illərdə ənənə yavaş-yavaş bərpa olunmağa başladı və indi artıq milli səviyyəyə qaldırılıb. Məhz bu illər ərzində yaxın və uzaq xaricdə Azərbaycan dili və mədəniyyətini təbliğ edən mərkəzlər, bazar günü məktəbləri açılmağa başladı. Hazırda Azərbaycan dilinin populyarlaşdırılması məqsədilə yeni mədəni-təhsil mərkəzləri, diaspor icmaları nəzdində mərkəzlər açılır, orada Azərbaycan dili və mədəniyyəti tədris edilir, elmi tədqiqat işləri aparılır.
Azərbaycanşünaslıq...
Azərbaycan dili və mədəniyyətinin populyarlaşdırılmasında ölkənin ali məktəbləri də az rol oynamırlar. Məsələn, Bakı Slavyan Universitetinin (BSU) rektoru Kamal Abdulla- yevin təşəbbüsü və universitetdə fəaliyyət göstərən "Azərbaycanşünaslıq" tədris mədəniyyət mərkəzinin səyilə xarici ölkələrdəki bir sıra ali məktəblərdə dil və mədəniyyət mərkəzləri yaradılmağa başlayıb. BSU-da bütün bu mərkəzlər bir ad - Azərbaycan dili və mədəniyyəti mərkəzləri adı altında unifikasiya edilib. BSU-nun prorektoru, professor Asif Hacıyev "R+"a müsahibəsində bildirib ki, bu mərkəzlər Azərbaycana dost ölkələrdə yaradılır. Və xaricdə Azərbaycan dilinə maraq və ehtiyac hiss olunur. Azərbaycan kimi balaca bir ölkə üçün bu, çox mühüm məsələdir. Ən əsası isə odur ki, indi bu mərkəzlər artıq dövlət səviyyəsində yaradılır.
BSU-nun mərkəzlərində müasir Azərbaycan, onun beynəlxalq siyasi və iqtisadi əlaqələri, turizmin, ölkənin mədəni həyatının, ədəbiyyatın və yaradıcılığın inkişafına dair çox zəngin məlumat bazası yaradılıb. Mərkəzlərin kitabxana fondu Azərbaycan tarixi və mədəniyyətinə həsr olunmuş albom və kitablar, tanınmış şair və yazıçıların əsərləri, elmi nəşrlər, dərsliklər və tədris ədəbiyyatı, lüğətlər, mətbuat nümunələri və s. ibarətdir.
A. Hacıyevin sözlərinə görə, hazırda BSU-nun dörd tədris-mədəni mərkəzi fəaliyyət göstərir. "Bu ilin sentyabr və oktyabr aylarında Sofiyadakı müqəddəs Kliment Oxridski adına Universitetdə və Rusiyanın Yekaterinburq şəhərindəki B.Yeltsin adına Ural Federal Universitetində daha iki mərkəzin açılışı gözlənilir. Bunun ardından isə Almaniya, Çexiya və Yunanıstanda da analoji mərkəzlər açılacaq.
"Universitetlərdə "Azərbaycanşünaslıq" ixtisası üzrə dərslər keçilir, Azərbaycan dili isə tədris olunan məcburi və əlavə dillər siyahısına salınıb. Mərkəzlərin sayı artdıqca, azərbaycanşünasların sayı da artır", - deyə A.Hacıyev vurğulayıb.
Pulsuz Azərbaycan dili
Siz Bakıda pulsuz fransız dili kursuna yazıla, pulsuz yapon dili öyrənə bilərsiniz. Bəs, xaricdə də pulsuz Azərbaycan dili öyrənmək mümkündürmü? Diaspor ilə İş üzrə Dövlət Komitəsi informasiya, təbliğat və analiz şöbəsinin müdiri Elşad Miraləmin sözlərinə görə, Azərbaycan dili öyrənmək istəyənlər diaspor mərkəzləri nəzdindəki məktəblərdən yararlana bilərlər. Özü də bu mərkəzlərdə dildən əlavə, həm də könüllü şəkildə Azərbaycan tarixi, coğrafiyası və mədəniyyətini də öyrənmək mümkündür.
"Diaspor ilə İş üzrə Dövlət Komitəsi hələ 2002-ci ildən etibarən Azərbaycan dili, tarixi və coğrafiyasının təbliğatı üzrə işlərə başlayıb. O zaman bazar günü məktəblərinin sayı 32 idi. 2003-cü ildə bu rəqəm artıq 140-a çatdı. Bazar günü məktəbləri layihəsinin davamı isə virtual məktəblər layihəsi oldu. İnformasiyalar Texnologiyaları İnstitutunun köməyi ilə videokurslar, Azərbaycan dili, tarixi və coğrafiyasına dair videodərsliklər hazırlanıb", - deyə E.Miraləm bildirib.
Azərbaycan dilinin distansional kurslarının iştirakçısı olmaq istəyənlər virtual məktəbin virtual-mekteb.az saytında qeydiyyatdan keçməlidirlər, bundan sonra isə proqram onların kompyuterinə yüklənir. Bu kurslar həm xaricdə yaşayan azərbaycanlılar, həm də dili öyrənmək istəyən əcnəbi vətənlaşlar üçün nəzərdə tutulub.
Azərbaycanda Azərbaycan dili
Bəs, Azərbaycanın özündə bu cür kurslar açmağa nə mane olur? Axı, ölkə daxilində bu kurslara yazılmaq istəyənlərin sayı heç də xaricdəkilərdən az olmazdı, ələlxüsus da nəzərə alsaq ki, Azərbaycan dili öz mövqelərini getdikcə möhkəmləndirir və istərsə ali məktəbə, istərsə də işə qəbul zamanı əsas tələblərdən biridir. Yəni Azərbaycan dilini öyrənmək zəruridir. Digər tərəfdənsə Azərbaycanın hər bir vətəndaşının yaşadığı ölkənin ana dilini bilmək hüququ var. Bu gün Azərbaycanda 200 minə yaxın rus və ukraynalı yaşayır ki, bu da ümumi əhalinin 2 faizi deməkdir. Bundan başqa, Azərbaycan orta və ali məktəblərdə rus dilinin saxlanıldığı, rus dilində KİV-in çap olunduğu azsaylı keçmiş SSRİ respublikalarından biridir. Odur ki, ümumi əhalinin kifayət qədər böyük hissəsi rusdillidir.
A.Hacıyevin sözlərinə görə, Azərbaycanın özündə bu cür mərkəzlər və ya kurslara ehtiyac yoxdur: "Bizdə hər yerdə Azərbaycan dilində danışırlar. Məktəblərdə, universitetlərdə bu dil tədris olunur, radio, televiziya bu dildə yayımlanır. Yəni dil öyrənmək istəyənin qarşısında heç bir maneə yoxdur. Sadəcə, istək lazımdır".
Buna baxmayaraq, Azərbaycanda ana dilin bədii, işgüzar, elmi-texniki, hüquqi, tibbi profillər üzrə daha dərindən öyrənilməsi üçün geniş kurslar şəbəkəsinə ehtiyac var. Azərbaycan dilinin öyrənilməsi üçün müasir dərsliklər və kursların, video və audiomaterialların, kompyuter proqramlarının yaradılması vacibdir. Hələlik bütün bunlar Azərbaycanda çox zəif inkişaf edib. Odur ki, məhz bu məsələyə xüsusi diqqət yetirmək lazımdır. Rusdilli əhaliyə əməli yardım sistemi yaradılmalıdır ki, onlar dil problemilə üz-üzə qalmasınlar. Öz növbəsində rusdilli əhali də azərbaycanca danışmaqdan utanmamalıdırlar, daha çox təmasda olmalı, Azərbaycan dilində film və verilişlərə baxmalıdırlar.
Digər tərəfdən əhali mətbuatda ədəbi Azərbaycan dilinin təhrif olunmasından ciddi narahatdır. KİV-də rast gəlinən səhvlər, tam haqlı olaraq, hiddətlə qarşılanır. Kinofilm və multiplikasiya filmlərinin dublyajı da istənilən səviyyədə deyil. Bütün bunları nəzərə alan Milli Məclis üzvləri dilin mədəni səviyyəsini yüksəltmək və dillə bağlı şikayətləri olan vətəndaşları dinləmək üçün "qaynar xətt"in yaradılmasını təklif edirlər.
Göründüyü kimi, Azərbaycan dilinə sözdə yox, əməldə dövlət statusunu qaytarmaq üçün hələ çox iş görülməlidir. Və bu işlərə artıq bu gün başlamaq lazımdır, çünki biz onsuz da, gecikmişik. Cəmiyyətdə elə dil mühiti yaranmalıdır ki, yaxşı səviyyədə ana dilini bilməmək eyib və qəbahət sayılsın. Buna görə də biz dövlət dili ilə bağlı problemi kompleks şəkildə həll etməliyik.

THE NATIONAL LANGUAGE
Language is an immensely important factor for defining the identity of any nation. Language stays with the nation throughout all historical periods, sharing its fate and encountering its problems. Language also facilitates the preservation of the national identity and dignity, strengthening the faith in the future. This is the Azerbaijani language for the Azerbaijani people.
The state pays much attention to the perfection and preservation of our language traditions and the promotion of the Azerbaijani language. In 2002, we adopted a law on language and quite recently we published a revised version of the law. The presidential decree published on 9 April 2013 is one of the latest official language documents. It deals with the adoption of a "state programme for the use of the Azerbaijani language in conditions of globalization in compliance with the demands of the time and the development of the language learning in the country". The state programme envisages taking necessary measures towards the aim during the years 2013-2020.
Under the Soviet rule, language centres operated in two or three countries of the world. They carried out their main function, but for the Russian language. This is quite normal and all countries are doing this. The tradition was forgotten in the 1990s. In the 2000s, something was restored, but at the national level. It was at the time that various centres and Sunday schools were set up in a number of countries to promote the Azerbaijani language and culture. Currently, cultural-education centres for promoting the Azerbaijani language and centres at diaspora communities, where the Azerbaijani language and culture are taught and scientific-research work is carried out, are being opened in a number of countries.
Azerbaijani language studies…
The country's higher education institutions play an important role in promoting the Azerbaijani language and culture. At the initiative of the rector of the Baku Slavic University, the associate member of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, Prof. Kamal Abdullayev, and efforts by the Azerbaijani language studies cultural educational centre, Azerbaijani language and culture hubs were set up in a number of foreign countries. The Baku Slavic University has unified all these centres under the common name of Centres of the Azerbaijani Language and Culture. The centres aim at developing cultural relations, rekindling students' interest in science, education and culture, improving the educational process and developing the Azerbaijani language studies.
The vice president of the university, Prof. Asif Haciyev, said in an interview with R+ that such centres are being opened in Azerbaijan's friendly countries. They aim to familiarize foreign students with the rich and diverse culture of the Azerbaijani people. Most importantly, there is interest in learning the Azerbaijani language which is particularly relevant for a small country like Azerbaijan. It is important that these centres are being set up at an official level, Haciyev said.
The Baku Slavic University's centres are provided with modern equipment which facilitate the educational process and the organization of cultural and mass events. This brings together diverse information about modern Azerbaijan, its international political and economic relations, the development of tourism and culture of the country, as well as literature and arts. Library facilities at these centres feature numerous albums and books narrating about the history and culture of Azerbaijan, works by outstanding writers and poets, scientific publications, textbooks, dictionaries and reference books, as well as newspapers, etc.
Haciyev said that the Baku Slavic University runs four successful educational and cultural centres. "This September and October we expect to open two other centres. The Baku Slavic University has already signed official agreements with St. Clement of Ohrid University of Sofia and the B. Yeltsin Urals Federal University in Yekaterinburg, Russia. Both of these universities have allocated special rooms to accommodate the educational-cultural centres which are being repaired at the moment. Similar centres will soon be opened in Germany, the Czech Republic and Greece.
"These universities run special Azerbaijani language classes and Azerbaijani has been included in the list of obligatory and additional languages of study. Each of these centres increases the number of Azerbaijani language specialists," Haciyev said.
Azerbaijani language for free
People can learn French or Japanese free of charge in Baku. However, can anyone study Azerbaijani for free anywhere abroad? According to Elsad Miralami, head of the department of information, propaganda and analysis of the state committee for work with diasporas, it is now possible to learn Azerbaijani for free through Summer schools at diaspora centres. As well as language courses these schools run history, geography and culture of Azerbaijan courses.
"The state committee for work with the diaspora started work to promote the Azerbaijani language, culture, history and geography back in 2002. There were 32 Sunday schools at the time. According to the 2003 statistics, the number rose to 140 schools. The schools are financed by the State Committee and partially by diasporas themselves. Such schools operate in Russia, Ukraine, the USA, Germany, France, Sweden, etc. The virtual Sunday school project has continued the Sunday schools project. Through the assistance of the Institute of Information Technologies were published video courses and tutorials on the Azerbaijani language, history, geography, etc," Miralam said.
To join the distance learning course applicants need to register on the virtual-mekteb.az website after which a relevant programme will be downloaded on their computers. The course is designed for Azerbaijanis or foreign nationals who reside abroad and wish to learn the language.
Azerbaijani language in Azerbaijan
Why are there no such schools and courses in Azerbaijan itself? It would seem that a lot of people would want to join the course, given that the Azerbaijani language is strengthening its positions and knowledge of the language is obligatory for entering a university or getting a job. It is every Azerbaijani citizen's duty to know the language they live in. There are currently about 200,000 Russians and Ukrainians in Azerbaijan. They constitute just 2 per cent of the country's population. At the same time, Azerbaijan is one of the few former Soviet countries to have retained Russian as a language of instruction in schools and higher education institutions. Many of the country's newspapers are also published in Russian. Therefore, Russian speakers constitute a large part of the population.
Haciyev said that there is no necessity in such courses or centres in Azerbaijan itself. "The Azerbaijani language is all around us as it is. It is taught in schools and universities. Radio and television stations broadcast their programmes in Azerbaijani. There are no obstacles on the way of learning the language. All it takes to learn Azerbaijani is a desire to do so," he said.
Nevertheless, Azerbaijan needs a wide network of advanced learning Azerbaijani language courses, to encompass various aspects of the language, such as literature, business, science and technologies, law, medicine and so forth. It is necessary to prepare new modern textbooks and courses, video and audio materials and computer programmes aimed at facilitating the language learning. All these are so far poorly developed in Azerbaijan and need particular attention. It is necessary to create an efficient system of supporting the so-called Russian-speaking population so that they are not left alone with their problem. The Russian-speaking population, for their part, should not refrain from speaking Azerbaijani, to communicate more and to watch programmes and films in Azerbaijani.
On the other hand, the population is concerned about the way the media violates the standard Azerbaijani. Mistakes made by journalists cause legitimate indignation among the people. The level of the dubbing of films and cartoons also leaves much to be desired. In connection with this, in an effort to rectify the situation, parliament has decided to set up a hotline which will register language-related complaints from citizens.
It is clear that there is still a lot to be done to reinstate the national language status for Azerbaijani, not just in words but in deed. We need to start working towards this aim today because we have lost a lot of time as it is. We need to create such conditions that poor knowledge of the language is considered a disgrace. We need to treat the problem of the national language comprehensively.